MY.UAСтатьи
Як Богдан Хмельницький не розбудив Польщу
Як Богдан Хмельницький не розбудив Польщу

Як Богдан Хмельницький не розбудив Польщу

Сергей Климовский
14:00 10.04.2018

Як Богдан Хмельницький не розбудив Польщу

Про тонкощі українсько-польських відносин, або Хто більше революціонер.

У «Європейській правді» 26 березня з’явилось цікаве інтерв’ю з Бартошем Цихоцьким, заступником міністра зовнішніх справ Польщі, який веде «український напрямок». У ньому привертають увагу безапеляційні запевнення пана Цихоцького в тому, що «Польща ніколи не була окупантом України», і його ображає, коли в Україні «нас дорівнюють до німецьких і радянських окупантів». Відразу виникає питання: а ким слід вважати поляків, похованих у Львові на ділянці «Молодих орлят», якщо вони воювали з бійцями Західно-Української Народної Республіки? Невже побратимами? Цихоцький не дав відповіді на це й аналогічні питання, а журналісти «Європейської правди» делікатно не штовхали його на «слизькі» сторінки історії Польщі. Обидві сторони вели бесіду вишукано і дипломатично. Журналісти не вимагали в дипломата коментарів ні щодо імперського гасла «Львів — місто польське», ні стосовно передачі Сталіним Польщі міста Холм (Хелм), яке 1237 року заснував Данило Галицький і яке 1240 року не зміг узяти Батий. Але такі питання «висіли в повітрі» і Цихоцький не зміг утриматися від скарги, що в національній пам’яті України поляки мають застарілу репутацію окупантів. Ця репутація й справді застаріла і практично майже жодним чином не впливала на ставлення сучасних українців і поляків один до одного, доки партія «Право і справедливість», яка 2015 року змінила в уряді «Громадянську платформу», не узялась енергійно ворушити приспаний часом цей історичний «комашник», через що з нього й повилазили різні агресивні «таргани» підсвідомості.

Звісно, у фабрикуванні цих «тарганів» досить очевидний «московський слід», що й самі московіти не сильно приховують, але й партія «Право і справедливість» (ПіС) не може заперечувати власної активної участі в цьому процесі. Якщо з московітами все прозоро, то участь у ньому «ПіС» має дві причини, одна з яких полягає в нинішній політиці цієї партії, а інша має значно глибше історіософське коріння.

Щодо поточної політики «ПіС», то складається враження: в ній дуже заздрять євреям, які здобули собі статус нації, гнаної внаслідок Голокосту, і хочуть здобути схожий статус для поляків і покласти на їхні голови «терновий вінець» мучеництва. Саме на таку думку наводять найбільш дискусійні тези нового польського закону «Про Інститут національної пам’яті» та його загальне спрямування.

Звісно, поляки — нація героїчна, але уряд «ПіС» цікавить не тільки просте визнання цього факту, а й матеріальний бік такого визнання двома державами — Німеччиною і РФ, щоб вимагати з них компенсації за окупацію. Згаданий закон — лише один із кроків у цьому напрямі, а вимогу про сплату компенсації за гітлерівську окупацію уряд «ПіС» 2017 року вже озвучив. Уряд Меркель її не визнав, але це навряд чи зупинить «ПіС», яка почала розігрувати складну політичну комбінацію. В межах цієї комбінації «ПіС» може ще виставити Німеччині вимоги компенсації за участь Пруссії у трьох розділах Речі Посполитої, за Грюнвальдську битву та інші факти нечемного ставлення тевтонських рицарів до свого сеньйора — польського короля. Компромісом у такій дискусії може стати відмова уряду Німеччини на користь Польщі від своїх прав на Кьонігсберг. Звісно, є ще РФ, яка ним володіє, але в Польщі є дуже сильний аргумент — Ризький договір 1921 року, за яким РРФСР брала на себе зобов’язання сплатити їй 30 млн золотих карбованців за час перебування в Російській імперії, але не сплатила й досі. Уряд «ПіС» до цієї теми поки що не повертався, але може її порушити, як і тему компенсації за радянську окупацію. Боротьба «ПіС» за «мученицький вінець» для Польщі може мати цікаві повороти.

Проте на «мученицькому вінцю» Польщі негарно повисає Україна, а факти з історії, як і слова з пісні, не викинеш. Це непокоїть у «ПіС» не одного Цихоцького, звідси й образа на слова про польську окупацію України. Цихоцький цілком правильно розуміє, що Україна може виставити свій рахунок Польщі, і намагається грати на випередження, попри те, що добре знає: жодна із впливових українських партій таких намірів не має. В усякому разі на найближчий час. Утім, у «ПіС» вирішили за краще підстрахуватися на випадок, якщо українська «Свобода» знову потрапить до Верховної Ради і теж почне екскурси в історію з вимогою грошей.

Цією політичною грою і зумовлений той системний «наїзд» у Польщі на ОУН з УПА та персонально на Степана Бандеру, який здійснює уряд «ПіС» із супутнім використанням московської хвилі. Проте і серед поляків дехто ніяк не розпрощається з імперськими амбіціями про Польщу «від можа до можа». Складна комбінація, яку розігрує «ПіС», не спрямована безпосередньо проти України. Україна опинилася в ній за своєю історичною долею, але не має впевненості, що «ПіС» упорається із цією грою і не зірветься в «піке», тим паче що Москва докладає до того чималих зусиль, та й тих, хто щиро вірить в історичну «місію» просування Польщі на схід, але не зробили висновків із минулого, теж вистачає.

Головна проблема таких «віруючих» — вони й досі не зрозуміли, чим насправді була для Речі Посполитої «війна домова (громадянська)» з військом Богдана Хмельницького. Це серйозна історіософська проблема для поляків, а почасти і для українців. Не зрозуміли, попри те, що польський історик і уродженець Львова Людовик Кубаль (1838–1918) вже у ХІХ ст. порівнював Хмельницького із Кромвелем і стверджував: події в Україні були теж революцією, як і синхронні події в Англії. І не тільки він. Навіть Михайло Покровський, історик-більшовик, описував і аналізував їх як буржуазну революцію. Якщо відкинути хибний поділ марксистами революцій на «буржуазні», «соціалістичні», «буржуазно-демократичні», «народно-демократичні» та ще якісь, то з Покровським цілком можна погодитися.

Такі погляди Кубаля, Покровського та інших поділяло в загальних рисах і керівництво більшовиків, доки боролося із самодержавством. Але коли більшовики самі зайняли місце самодержавства, то з 1927 року поступово почали повертатися до його москвоцентричної доктрини історії з певною її модернізацією, і з 1934 року — системно викладати її у школах та університетах. Концепцію Покровського заборонили, як і його праці, оскільки з неї виходило: реакційна феодальна Москва придушила «буржуазну» революцію в Україні, а це вщент руйнує навіть модернізований більшовиками москвоцентризм, за яким із Москви завжди поширювався прогрес. Припустити існування української альтернативи історії «збирання земель» Москвою більшовики не могли, тому обізвали ті події Національно-визвольною війною українського народу і заборонили застосовувати щодо них слово «революція». Революція у XVII ст. в Україні, а не у Московії — це смертний гріх проти марксизму, оскільки Україні не дозволено бути більш революційною за Москву навіть у далекому минулому. Англії та Нідерландам — дозволено, Україні — ні. Навіть хибне твердження Покровського, що Українська революція не пішла у буржуазному напрямку, а звернула у бік феодалізації козацької старшини, не врятувало цю концепцію від заборони.

Схожа ситуація з її трактуванням і в Польщі, де теж не можуть примиритися з фактом, що в Києві і на Запоріжжі могли існувати більш революційні та прогресивні погляди, ніж у тогочасних Варшаві й Кракові. Поляки не можуть її назвати, як Москва, — національно-визвольною, оскільки будуть змушені визнати себе окупантами, а назвати її революцією, як і Москві, не дозволяє гонор. Тому й використовують термін «громадянська війна», що є кроком уперед, порівняно з Москвою, але непевним. Польська версія: так, війна мала соціальні й політичні причини, але назвати її революцією — це вже занадто, та й причини були дрібні, а повстанці не мали політичної ідеології та плану реформ, натомість мали підтримку з-за кордону.

Але цього не мали і революціонери в Англії та Нідерландах. Не мали й революційні поляки з Барської конфедерації, заснованої 1768 року в українському місті Барі, від появи якої йде відлік часу Польської революції до її придушення у 1794 році військами Російської імперії, Пруссії та Австрії. Американська революція теж розпочалась не з проголошення списку реформ, а з «чаювання» у Бостоні, теж не мала чіткої ідеології, і більше відома як Війна північних колоній за незалежність, ніж як революція. У Франції революція теж почалася не з проголошення республіки і скасування привілеїв дворянства. Осмислення подій революцій узагалі скрізь відбувалося «заднім числом», тож не коректно з ХХ ст. і тим паче ХХІ ст. звинувачувати товариство Хмельницького у відсутності наукової програми революції. Навіть через 130 років такої не мали американські, польські та французькі революціонери, незважаючи на добу Просвітництва.

Утім, від Богдана Хмельницького і до Тадеуша Костюшка, який удало був героєм Американської та Польської революцій і вів переписку з революціонерами Франції про допомогу від навали Російської імперії, скрізь проходить вимога визнати гідність людини, її права і намагання запровадити демократію у відносинах між людьми в сім’ї, суспільстві та державі. Образно кажучи, Хмельницький — це предтеча Костюшки для Речі Посполитої, а Українська революція недовершеною мовою «Хмельниччини» поставила ті питання, на які згодом шукала відповіді Польська революція. На одне з них — про рівність народів — поляки ані за Хмельницького, ані за Костюшка правильної відповіді так і не знайшли. Можливо, одним із небагатьох, хто побачив її, був освічений король Ян Казимир ІІ, який спочатку відхиляв пропозицію Хмельницького про переформатування Речі Посполитої на союз трьох народів, але зрештою погодився, коли це запропонував Іван Виговський. Однак для польської шляхти і суспільства 1658 року це була все ще занадто революційна ідея, і Сейм відмовився ратифікувати Гадяцьку угоду, попри те, що король погодився із нею. Сейм виявився більш консервативним, ніж король, і можливість перетворити Річ Посполиту на першу версію Євросоюзу була втрачена на 300 років. Зрештою, саме цей консерватизм Сейму і політичного менеджменту Речі Посполитої й привів її до занепаду.

Хмельницький будив-будив Польщу, але вона не прокидалась, а коли прокинулася, то було вже запізно. Польща навіть коли двічі прокидалась — у XVIII і у ХХ ст., — так і не змогла добре розплющити очі, щоб побачити українців. Уряд «ПіС», і не тільки він, іще й зараз продовжує дивитися на Україну так, наче живе в «золотому десятилітті» для шляхти і магнатів із 1638 по 1648 рік. Будемо сподіватися, що в Польщі таки зможуть подолати цю «очну хворобу» і відкоригують свій погляд на історіософію взаємовідносин між поляками й українцями.

поддержать проект

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
«Не уявляю, як це - жити і не малювати». На світлу пам’ять художнику Володимиру Микиті
Ukraine Art News
2025-07-16T12:52:29Z
Фотофакт: у Дженніфер Еністон новий роман
Elle
2025-07-16T12:34:21Z
Надя Дорофєєва стала членкинею академії звукозапису, що вручає музичну премію "Ґреммі"
Ukraine Art News
2025-07-15T11:15:39Z
"Молюсь, щоб вони вижили": Ліна Костенко назвала імена молодих письменників, за якими варто слідкувати
Ukraine Art News
2025-07-15T01:30:42Z
Вагітна Ріанна вперше з’явилася на червоній доріжці з обома синами
Elle
2025-07-14T18:42:48Z
Гордість: Джамала увійшла до складу академіків премії Grammy
Elle
2025-07-14T15:33:34Z
"Маю право голосу": Джамала стала членкинею академії звукозапису, яка вручає музичну премію "Ґреммі"
Ukraine Art News
2025-07-14T13:18:48Z
"Це страшно складно": Ліна Костенко розповіла про що буде її новий прозовий роман
Ukraine Art News
2025-07-14T09:16:32Z
Конфлікт розгорається: що відомо про непорозуміння між молодшими Бекхемами
Elle
2025-07-14T08:01:18Z
З нагоди 100-річчя першої публікації легендарного роману «Процес» Франца Кафки вийшов новий український переклад
Elle
2025-07-16T17:22:24Z
У Бухаресті відбувся VIII фестиваль українських пісень «Червона Ружа Трояка»
Ukraine Art News
2025-07-16T16:19:18Z
В Україні запускають культурний проєкт «Небо над Херсоном»
Ukraine Art News
2025-07-16T16:01:17Z
У Римі відбулася виставка українських художниць «Міст кольорів»
Ukraine Art News
2025-07-16T15:07:26Z
Помер народний художник України Володимир Микита
Ukraine Art News
2025-07-16T15:04:27Z
Печатки, матриці та гетьманські символи: на виставці у Києві представили рідкісні державні артефакти
Ukraine Art News
2025-07-16T13:16:30Z
Названо найкращі астрономічні фото 2025 року за версією Королівської обсерваторії Грінвіча
Gloss
2025-07-16T12:28:31Z
Дитяче Євробачення — 2025: на Нацвідбір надійшла рекордна кількість заявок
Ukraine Art News
2025-07-16T12:25:26Z
Ukrainian Fashion Week SS26 оголосив деталі сезону
Elle
2025-07-16T11:55:15Z
«Медовий місяць» — український романтичний трилер про перші дні повномасштабного вторгнення — виходить в український прокат
Cineast
2025-07-17T00:12:39Z
Почалися зйомки романтичного фентезі "Мавка. Справжній міф". Перші кадри
Ukraine Art News
2025-07-16T19:07:17Z
Netflix випустив трейлер 5-го й останнього сезону "Дивних див"
Ukraine Art News
2025-07-16T18:28:33Z
Повернення до Гоукінса: Netflix показав перший трейлер останнього сезону «Дивних див»
Elle
2025-07-16T17:46:22Z
12 липня в ЄрміловЦентрі відбудеться показ двох короткометражних фільмів від художнього дуету Романа Хімея та Яреми Малащука "The Wanderer" та "Additional Scenes"
Ukraine Art News
2025-07-16T17:22:25Z
У віці 82 і 83 років: Мартін Скорсезе і Гаррісон Форд отримали свої перші акторські номінації на "Еммі"
Ukraine Art News
2025-07-16T16:49:16Z
Від імперських заборон до сучасних законів: на Еспресо премʼєра фільму про боротьбу за українську мову
Ukraine Art News
2025-07-16T15:52:25Z
«Супердівчина»: перший постер нового фільму DC за участю Міллі Олкок
KinoFilms
2025-07-16T15:07:06Z
Зірка "Титаніка" та "Мізері" Кеті Бейтс стала найстаршою номінанткою на "Еммі"
Ukraine Art News
2025-07-16T14:01:15Z
Чеська залізниця запускає потяг Прага — Копенгаген з дитячим кінотеатром
Хмарочос
2025-07-16T07:58:36Z
Від Сколе до Мукачева: неймовірна веломандрівка Рудольфа Вацека 1912-го року
Photo Lviv
2025-07-16T05:13:02Z
В Тель-Авіві планують звести найвищі в Ізраїлі хмарочоси
Хмарочос
2025-07-15T12:46:29Z
Вийшов гід мозаїками Бессарабії, де зібрані унікальні локації
Хмарочос
2025-07-15T08:43:30Z
Занедбаний 200-річний палац на Вінниччині став власністю громади
Хмарочос
2025-07-14T10:43:24Z
«Приносимо вибачення, все приберемо» – ресторан у Протасовому Яру зупинив будівництво тераси з басейном
Хмарочос
2025-07-14T09:01:27Z
У Пущі-Водиці прибрали подвір’я однієї з найкрасивіших дерев’яних дач
Хмарочос
2025-07-14T06:10:41Z
Село Розлуч та його околиці на ретро фото
Photo Lviv
2025-07-14T05:37:02Z
Склали карту України з 1500 пиріжків: у Романові на Житомирщині встановили новий національний рекорд
Ukraine Art News
2025-07-13T19:46:14Z
"Готові обміняти 355 останків росіян на українських захисників" - Садовий про закінчення ексгумації поховань на "Пагорбі Слави" у Львові
Ukraine Art News
2025-07-16T18:10:26Z
Отримали гроші, але не витратили: близько 20% учасників програми єКнига не встигли придбати книжки
Ukraine Art News
2025-07-16T17:46:23Z
“Світ почув нас”: у Лондоні відкрили артсимвол-нагадування про військових з ампутаціями
Ukraine Art News
2025-07-16T16:04:22Z
«Уявляєте, таке можливо в українських реаліях». У Львові створили сквер на місці знесеної незаконної будівлі
Хмарочос
2025-07-16T11:34:32Z
Інвестиція в мікробіом, захист емалі, турбота про слизову: чого ми чекаємо від зубних паст сьогодні
Elle
2025-07-16T10:28:21Z
Кабмін призначив Олену Івановську на посаду мовного омбудсмана
Ukraine Art News
2025-07-16T09:31:19Z
У Луцьку відкривають новий бізнес-простір, який був закинутим кінотетром
Хмарочос
2025-07-16T07:49:25Z
Сумка цього відтінку стане найуніверсальнішим аксесуаром вашого сезонного гардероба
Elle
2025-07-16T07:31:16Z
У Рівному міськрада відкрила коворкінг у себе в будівлі. Як він працює?
Хмарочос
2025-07-16T06:16:31Z
Жуки можуть знищити історію: найстарішу бібліотеку Угорщини рятують від нашестя комах
Ukraine Art News
2025-07-15T11:58:14Z
Україна першою в Європі надаватиме послуги мобільного зв’язку через Starlink, — гендиректор Київстар
Хмарочос
2025-07-10T12:31:47Z
В Україні заблокували інтернет-магазин Leader-Books, у якому продавали книжки з РФ та Білорусі
Ukraine Art News
2025-07-09T17:42:47Z
Штучний інтелект Grok від Ілона Маска тепер викриває російську пропаганду: росіяни лютують
Gloss
2025-07-09T13:07:03Z
Оплата домашнього інтернету Sword: найкращі способи для мешканців Києва і передмістя
Хмарочос
2025-07-02T07:03:48Z
Стрімінг на космічному рівні: Netflix у колаборації з NASA показуватиме запуск ракет
Ukraine Art News
2025-07-01T01:00:55Z
Під Меджибізьким замком на Хмельниччині археологи виявили скелет дитини й артефакти XVII-XVIII ст
Ukraine Art News
2025-06-30T17:21:59Z
За два місяці до релізу: у мережу злили фото майбутніх iPhone 17 Pro та iPhone 17 Air
Gloss
2025-06-26T17:30:41Z
Суд у США відхилив позов 13 письменників про порушення авторських прав для навчання ШІ на їхніх книжках
Ukraine Art News
2025-06-26T14:24:42Z
Простий рецепт найсмачнішої окрошки
Elle
2025-07-16T09:46:20Z
Готуємо гаспачо за рецептом знаменитого іспанського шеф-кухаря Хосе Андреса
Elle
2025-07-09T12:21:43Z
5 рецептів літніх смузі: прості та дуже корисні
Elle
2025-07-08T15:36:36Z
ТОП-5 легких літніх закусок
Elle
2025-06-17T14:30:38Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Влад Кіндер ділиться рецептом тунця татакі
Elle
2025-06-06T12:49:01Z
8 найкращих лимонадів у літню спеку
Krasinfo
2025-06-03T07:09:43Z
Весняне меню: детокс-салат із цибулі-порею з креветками
Elle
2025-05-20T19:09:34Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Анастасія Степанова ділиться рецептом лимонного тарту
Elle
2025-05-14T19:03:31Z
Сирники з лекваром: готуємо українську страву за 20 хвилин
Elle
2025-05-12T11:00:56Z