MY.UAСтатті
Українська армія: атрибут чи інструмент?
Українська армія: атрибут чи інструмент?

Українська армія: атрибут чи інструмент?

Президент, парламент і уряд приймали рішення, що стосуються армії, лише з точки зору проблем, пов'язаних з її існуванням і скороченням, а не з точки зору завдань із захисту країни.

В умовах «напівнезалежності», яка дісталася нам безкровно, активно процвітали ілюзії безпечного існування держави в оточенні демократичної Європи і «братніх» народів.

Повне знищення армії, як це не парадоксально, стримала відсутність коштів на скорочення кадрового складу та утилізацію озброєнь і боєприпасів.

Інакше на початку війни ми б мали збройні сили в складі президентського полку і зразково-показового оркестру.

Часи змінюються, а поверхневе ставлення влади до питань безпеки країни залишається.

Змінилася тільки риторика: армія-проблема в устах політиків перетворилася на армію-заслугу.

Промовляючи ритуальну фразу про силу української армії, чергові політики при владі сяють, наче під час нагородження орденом.

От тільки сила української армії – не їхня заслуга.

Армія сильна духом тих людей, які, часто - всупереч рішенням і діям влади, захищають свою країну.

За традицією в День Захисника України прийнято змагатися в красномовстві, я ж просто хочу сказати «дякую» кожному, хто був, є і буде в рядах захисників українського народу і держави.

А ще, не по-святковому, хочу поговорити про завдання.

У відповідь на питання, навіщо нам потрібна армія, будь-який з обивателів високих кабінетів, не замислюючись, відповість – для захисту країни від зовнішньої агресії.

Як правило, розуміння далі цієї фрази не заходить.

А якщо питання розглянути в прив'язці до поточної фази російсько-української війни, то з'ясується, що мова йде про захист не всієї території суверенної України, а лише її залишків, не зайнятих окупантами і не «звільнених» від наших військ (!!!) в процесі розведення.

Невизначеність в розумінні завдань армії та відсутність державної політики щодо її реформування та зміцнення були закладені Порошенком в абсолютно поверхневу Воєнну доктрину України.

Нова ж влада, яка не сформулювавши зовнішньополітичну стратегію, що відповідає національним інтересам, пішла второваним шляхом, що веде до мінського тупику.

Визначаючи завдання сучасної української армії, необхідно розуміти, що агресор здатний не лише багаторазово посилити військовий тиск на лінії зіткнення, але і перейти в повномасштабний наступ на всій протяжності «мирних» ділянок україно-російського кордону та нашого узбережжя.

Загроза масованого вторгнення паралізує волю багатьох політиків, які нескінченно повторюють, що у нас немає сил для протистояння в такій війні.

Вони мають рацію в тому, що у нас немає стільки солдатів і заліза, але водночас неправі тому, що головним фактором, що стримує агресора від такого вторгнення, повинна стати здатність української армії несиметричними діями нанести ворогові неприйнятну з політичної і економічної точки зору шкоду.

Саме тому нам потрібна не контрактна, а професійна контрактна армія – гнучка, мобільна і добре озброєна.

Не можна скидати з рахунків і інший варіант розвитку подій – масоване використання агресором високоточної зброї.

Для того щоб її застосування з військової та економічної точки зору стало безглуздим, необхідно істотно змінити всю організацію оборони країни.

Необхідно зробити її розподіленою – створити резервні центри прийняття рішень, оптимально розосередити всі види ресурсів, створити мережу помилкових цілей.

Водночас має бути сформована повноцінна система територіальної оборони, здатна, в разі масованого удару по центрах управління армією і державою, утримати ситуацію на час, необхідний для відновлення управління військами і мобілізації резервів.

Така організація оборони призведе до того, що кількість рівнозначних для агресора цілей, які необхідно вразити для руйнування оборони, дезорганізації державного управління та дезорієнтації населення, зросте до неприйнятної з точки зору використання дорогої високоточної зброї.

Головною опцією, яку Україні, та й усьому світові, активно пропонує путінський режим, є війна, що поєднує енергетичний шантаж, кібернетичні атаки на об'єкти критичної інфраструктури супротивника, агресивне використання ЗМІ, соціальних мереж і протестного потенціалу населення об'єкта агресії.

Все це підкріплюється діями диверсійно-розвідувальних груп і «п'ятою колоною», частково легалізованою у всіх гілках і на всіх поверхах влади.

В умовах такої війни Україна практично беззахисна – і справа тут не лише в можливостях армії.

Всі складові сектора оборони і безпеки країни знаходяться в «пухкому» стані та абсолютно не адаптовані до сценаріїв агресії XXI століття.

Необхідно припинити хаотичні експерименти і почати вибудовувати систему оборони і безпеки країни на основі глибокого аналізу сьогоднішніх і майбутніх завдань та загроз.

Фундаментом нової архітектури безпеки України має стати законодавче забезпечення, що однозначно визначає роль і місце кожної структури, а головне – чіткі правові основи їх діяльності в різних сценаріях розвитку подій.

Завдання армії перерахованим не вичерпуються.

Процеси, що відбуваються в Російській Федерації в умовах небажання путінського режиму займатися вирішенням наростаючих внутрішніх проблем, з високим ступенем ймовірності можуть призвести до розвалу російської держави і важко прогнозованих, але очевидно небезпечних для нас наслідків.

Українська армія повинна бути готова до захисту країни в умовах, коли «токсичні бризки» полетять в різні боки.

Найважливіше на сьогодні завдання – звільнення Криму і Донбасу.

Очевидно, що останнє, чим країна повинна платити за повернення своїх територій – це людські життя.

Але сподіваючись на політико-дипломатичні методи, необхідно пам'ятати відому істину: дипломатія лише тоді буває успішною, коли в тебе за спиною є сильна армія.

Я ж хочу запропонувати свою, нелінійну інтерпретацію цієї думки: наявність в нашої країни сильної і добре організованої армії буде провокуючим фактором для силового звільнення всіх окупованих територій, а отже, підштовхуватиме наших західних партнерів до посилення тиску на Росію для повернення і Криму і Донбасу тим самим «політико-дипломатичним» шляхом.

Упевнений, ми повернемо все: Крим, Донбас, Азовське море і захоплені агресором ділянки шельфу поблизу Одеси.

Але загроза зі Сходу нікуди не зникне.

Нам з цим жити, і тому варто задуматися про нову компоненту Збройних сил України – сили стримування.

Без їх створення в будь-якому збройному конфлікті нам доведеться воювати на своїй землі.

Зрозуміло, мова не йде про ядерну зброю, але наша країна володіє ракетними технологіями, і якщо, не затягуючи, розпочати створення сучасних неядерних боєприпасів великої потужності, то в досить короткі терміни ми зможемо отримати аргумент, що істотно знижує бажання зазіхати на нашу землю.

У сучасному світі нам завжди буде необхідна сильна армія, яка нагадуватиме, що з інтересами України потрібно рахуватися.

Протягом останніх років на тему реформи Збройних сил сказано і написано багато.

Зроблено, на жаль, дуже мало.

Ретельно завчена політиками «піонерська речівка» про незмінність курсу до НАТО не може компенсувати відсутність системної роботи з переходу на стандарти Альянсу, в першу чергу в питаннях ставлення до особового складу.

Якщо однією фразою висловити першочергове завдання влади в питанні зміцнення армії, то воно полягає в тому, щоб розвернути чергу.

Треба зробити так, щоб замість черги на вихід з армії, стояла черга на вхід.

Це непросте і багатогранне завдання, що вимагає скасування демотивуючих факторів і посилення мотивації для служби в армії.

Якщо хтось думає, що мова лише про зарплатню, то це велика помилка.

Цього року владою в воюючій країні стало багато молодих людей, які знають про армію лише за голлівудськими бойовикам, а про україно-російську війну та окупацію і того менше.

Спеціально для них хочу вкотре повторити, що військовослужбовець-контрактник – це не солдат удачі, готовий за гроші ризикувати своїм життям.

В сильній армії у кожного солдата, що захищає країну, визначальним має бути почуття впевненості.

Впевненості не лише в правоті своїх дій, але і в їх законності.

Впевненості в тому, що в тилу його родина влаштована і захищена державою.

Впевненості в надійності зброї, яку йому дала країна, в командирах, штабах і тилах.

Впевненості в тому, що його – живого, пораненого або загиблого – не залишать на полі бою або не забудуть в полоні.

Кожен воїн і його родина мають бути впевнені, що в разі поранення або загибелі для держави і армії солдат або родина загиблого будуть об'єктом особливої турботи, а не тягарем.

Для такої впевненості нам всім – і владі, і суспільству – необхідно багато чого змінити.

І бездумний турборежим для таких змін вочевидь не підходить.

На завершення хочу нагадати дуже глибоку думку маршала Маннергейма, який говорив: «Війна – це справа не лише армії.

Це доля всієї нації».

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Які вишиванки обирають українські знаменитості
Elle
2024-05-16T18:48:57Z
Позитив розповів, що найбільший гонорар отримував на корпоративі у Коломойського, та назвав суму
Ukraine Art News
2024-05-15T14:46:16Z
Очільник МЗС Ізраїлю запропонує учасниці Євробачення-2024 Еден Ґолан дипломатичну посаду
Ukraine Art News
2024-05-15T10:46:07Z
Лідер System of a Down Серж Танкян випустив мемуари і розкрив, чому хотів залишити гурт
Ukraine Art News
2024-05-14T14:46:02Z
Лідер гурту "Океан Ельзи" відзначає 49 років: цікаві факти про життя Святослава Вакарчука
Ukraine Art News
2024-05-14T10:46:04Z
Ексгітарист Bon Jovi Річі Самбора шкодує, що не пішов з гурту раніше
Ukraine Art News
2024-05-14T10:01:18Z
Американський тур Дженніфер Лопес може стати провальним, вартість квитків знизили до $10
Ukraine Art News
2024-05-13T11:46:11Z
Картини коштують сотні тисяч доларів: 88 років уродженцю Тернопільщини Іванові Марчуку
Ukraine Art News
2024-05-12T18:31:19Z
Легендарний «Чикаго» – вперше на українській сцені
Ukraine Art News
2024-05-12T08:46:04Z
Обʼєкт бажання: стільці від Крістіана Лубутена
Elle
2024-05-16T18:31:07Z
На Рівненщині відбулась виставка вишиванок полеглих воїнів
Ukraine Art News
2024-05-16T18:01:04Z
Зеленська відвідала нідерландсько-українську виставку в Музеї Ханенків
Ukraine Art News
2024-05-16T17:01:10Z
Організатори Євробачення пояснили рішення про дискваліфікацію Йоста Кляйна та назвали заяви нідерландського мовника некоректними
Ukraine Art News
2024-05-16T15:31:11Z
Розписані студентами гільзи стали експонатами благодійної виставки у Києві
Ukraine Art News
2024-05-16T14:46:03Z
Вишиванки на полотнах українських митців
Ukraine Art News
2024-05-16T13:16:12Z
«Цінності»: у Києві проходить виставка художника Антона Логова
Ukraine Art News
2024-05-16T12:46:00Z
Укрпошта презентувала марки зі зразками харківської та кримськотатарської вишивки
Ukraine Art News
2024-05-16T11:01:17Z
Понад 1000 обʼєктів культурної спадщини зруйновані або пошкоджені внаслідок агресії РФ
Ukraine Art News
2024-05-16T10:46:05Z
Шерон Стоун і Ліам Нісон вимагають дозволити Кевіну Спейсі відновити голлівудську кар'єру після кенселінгу
Ukraine Art News
2024-05-16T16:16:00Z
Netflix працює над сиквелом фільму 1996 року "Щасливчик Гілмор" з Адамом Сендлером
Ukraine Art News
2024-05-16T16:01:17Z
Сильвестр Сталлоне виставив на аукціон 11 рідкісних годинників з власної колекції
Ukraine Art News
2024-05-16T14:16:16Z
Український трейлер бойовика «Ефект парадокса» з Ольгою Куриленко
KinoFilms
2024-05-16T13:15:42Z
Дивимось український трейлер фільму жахів «Екзорцизм» з Расселом Кроу
KinoFilms
2024-05-16T12:57:37Z
Український трейлер фантастичного анімаційного фільму «Марс Експрес»
KinoFilms
2024-05-16T12:42:45Z
В Україні видадуть перший роман зірки фільму "Леон" Жана Рено
Ukraine Art News
2024-05-16T12:16:10Z
Що відомо про фестиваль документального кіно 21 Docudays UA
Elle
2024-05-16T11:52:05Z
HBO Max показав перший тизер серіалу "Дюна: Пророцтво"
Ukraine Art News
2024-05-16T11:31:13Z
Бердвотчинг: що це таке і де його шукати
Elle
2024-05-15T12:21:57Z
У японському місті Нагоя відкрився український ресторан
Ukraine Art News
2024-05-15T10:16:08Z
Першу на Закарпатті печерну стоянку людей кам'яної доби взяли під особливу охорону: деталі
Ukraine Art News
2024-05-15T08:46:46Z
Святий Ян Непомуцький – втрачені та збережені скульптури у Львові
Photo Lviv
2024-05-15T05:06:28Z
10 ретро фото втраченого замку в Руді Магерівській
Photo Lviv
2024-05-13T05:12:38Z
У Моршині відкрили ветеранський простір «Коло Побратимів»
Photo Lviv
2024-05-12T05:00:41Z
Флоренція платитиме автомобілістам за поїздки велосипедом
Хмарочос
2024-05-10T09:31:19Z
У Познані з’явиться житлова будівля, вкрита 140 000 рослин
Хмарочос
2024-05-10T05:46:11Z
Відновлюються річки, нові місця заростають лісом. Що відбувається зараз на дні колишнього Каховського водосховища
Тексти
2024-05-09T14:25:18Z
Не хоче "падати в ніжки Мінкульту": Мухарський прокоментував чутки, що виїхав за кордон як багатодітний батько
Ukraine Art News
2024-05-16T19:01:26Z
Сакральний тиждень в Росії: інавгурація Путіна та День перемоги. Моніторинг росЗМІ за 6–12 травня 2024 року
Тексти
2024-05-16T18:31:26Z
У Відні українські дипломати та громада відзначили День вишиванки
Ukraine Art News
2024-05-16T17:31:16Z
5 книжок про жінок — від легких ромкомів до практичних посібників
Elle
2024-05-16T15:31:09Z
11 зіркових пар з великою різницею у віці
Elle
2024-05-16T14:52:07Z
Що таке колорування волосся та чим воно відрізняється від фарбування
Elle
2024-05-16T14:21:59Z
5 навичок, потрібних дитині для успішного старту майбутньої кар’єри
Elle
2024-05-16T13:55:01Z
П'ять пострілів у прем'єра: які наслідки матиме найгучніший напад в історії Словаччини
Европейская правда
2024-05-16T13:48:25Z
Як канадський Монреаль витісняє гігантські автівки з вулиць?
Хмарочос
2024-05-16T12:25:19Z
В Epic Games Store дарують Dragon Age: Inquisition
Overclockers
2024-05-16T18:52:12Z
Персоналізовані гравіювання на прикрасах: нова послуга від бренду Pandora
Elle
2024-05-16T13:52:14Z
Засновник видавництва "Лабораторія" Антон Мартинов мобілізувався до ЗСУ
Ukraine Art News
2024-05-16T13:45:59Z
Sapphire запропонує відеокарту Radeon RX 7700 XT у версії Frostpunk 2 Edition
Overclockers
2024-05-16T13:28:27Z
Процесор Intel Core Ultra 5 238V отримав 32 гігабайти пам'яті LPDDR5X
Overclockers
2024-05-16T12:46:08Z
Рідкий азот допоміг Apple iPad Pro подолати позначку 4000 балів в одноядерному тесті Geekbench 6
Overclockers
2024-05-16T11:52:13Z
Опубліковано системні вимоги Assassin's Creed Shadows
Overclockers
2024-05-16T10:40:10Z
Мобільні процесори AMD Strix Point можуть втратити підтримку Windows 10
Overclockers
2024-05-16T10:04:06Z
G.Skill випускає лінійку пам'яті Ripjaws M5 RGB DDR5: від 5200 до 6400 МТ/с
Overclockers
2024-05-16T09:28:06Z
Корисний салат із кіноа, тахіні, горіхами й апельсинами від шеф-кухаря Філіпа Журдена
Elle
2024-05-16T16:01:15Z
Що приготувати з крашанок після Великодня: 8 смачних рецептів
Elle
2024-05-06T15:25:29Z
Корисна пшоняна каша з журавлиновим джемом: detox-сніданок для всієї родини
Elle
2024-05-06T12:27:53Z
Ромово-фруктова паска: покроковий рецепт
Elle
2024-05-03T13:39:52Z
Готуємо запечені томати з тофу та печерицями
Elle
2024-04-30T09:31:09Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Катерина Ефімчук ділиться фірмовим рецептом веганської пасти з яблучним чатні
Elle
2024-04-19T12:01:02Z
Банановий хліб за класичним американським рецептом
Elle
2024-04-16T11:12:52Z
Пісний баклажанно-томатний крем-суп із чилі та карі
Elle
2024-04-12T09:58:02Z
Дуже смачна пісна паста з авокадо, базиліком і волоськими горіхами
Elle
2024-04-10T09:06:59Z