MY.UAСтатті
Опалювальний сезон. Коболєв і Маркарова гарантують: буде тепло, але дорого
Опалювальний сезон. Коболєв і Маркарова гарантують: буде тепло, але дорого

Опалювальний сезон. Коболєв і Маркарова гарантують: буде тепло, але дорого

15 жовтня в Україні традиційно стартує опалювальний сезон.

Проте у кожному регіоні органи місцевого самоврядування самі визначають дату подачі тепла в залежності від погоди.

А вона останніми днями ставить температурні рекорди і дозволяє потішитись сонячним бабиним літом.

Водночас станом на кінець минулого тижня існувала загроза, що чотири десятки міст будуть позбавлені теплопостачання через борги комунальних підприємств перед «Нафтогазом України».

Список боржників є відкритому доступі.

Мешканці усієї держави можуть перевірити, чи не входить їх постачальник до переліку боржників, просто зараз:.

(для перегляду натисніть на зображення).

Щоб відновити постачання блакитного палива, рівень розрахунків підприємств не повинен опускатись нижче 90%.

Ключове питання для усіх споживачів: чи подорожчає газ і чи виростуть ще більше тарифи на опалення та гарячу воду? Газовий монополіст не став заспокоювати: ціни таки підуть вгору, запевнили керівники «Нафтогазу».

«Вже у жовтні газ може різко подорожчати.

А до кінця опалювального сезону ціна для кінцевого споживача, за прогнозами експертів, збільшиться з 6 до 8,5 грн за кубічний метр – на це вказують поточні біржові прогнози, - попередив глава «Нафтогазу» Андрій Коболєв.

– Якщо буде переривання транзиту російського газу (з 2020 року – «Главком»), то через кризу поставок ціни можуть зрости ще більше».

«Главком» вже писав про те, що кінцева мета монополіста – вже з 1 листопада продавати газ населенню по 9,7 тис грн за тисячу кубометрів – це на 50% вище, ніж коштував газ у вересні (6,4 тис грн.

за тис куб м).

Глава «Нафтогазу» Андрій Коболєв.

Варто нагадати, аби стримати ріст цін, цього міжсезоння у підземні сховища закачано рекордні обсяги газу.

Паливо це закуплене за низькими цінами на європейському ринку.

До прикладу, 10 жовтня на європейському хабі TTF ціна впала до $162 за тисячу кубів (це приведена вартість до кордону України – розрахунки Української енергетичної біржі (УЕБ), а українцям «блакитне» паливо вже пообіцяли продавати майже по $347, тобто більш ніж удвічі дорожче!.

Високі тарифи відстоює Мінфін.

В унісон з топ-менеджером «Нафтогазу» робить прогнози і міністерка фінансів Оксана Маркарова.

«Тарифи на житлово-комунальні послуги в Україні знижуватися не будуть! Питання в ринковому утворенні тарифів… Якщо ціна на газ є ринковою, то уряд тим, хто потребує допомоги, повинен надавати субсидії.

А люди, які живуть у великих будинках мають платити чесну ціну, а не бути теж субсидійованими», – пояснила урядовець.

Вона наголосила, що зараз в Україні діє «несправедливий» механізм встановлення цін на газ для населення.

«Уряд працює над тим, щоб на комунальні послуги витрачалось не більше 15% від доходів сім’ї», - пообіцяла Маркарова.

Платити не більше 15% - привабливо, але це лише обіцянка, а от щодо субсидій – так їх вже давно всім, хто потребує, не вистачає, а тепер у проекті державного бюджету на 2020 рік обсяг цих виплат урізали до 47,6 млрд грн (в 2019-му – 55 млрд).

І це при тому, що коштів на оплату газу навіть при нинішніх цінах споживачам бракує.

Свідченням цьому є обсяги боргів перед газовим монополістом.

На 9 жовтня заборгованість контрагентів, які отримують газ від «Нафтогазу» на пільгових умовах (відповідно до положення про покладання спеціальних обов’язків (ПСО) на «Нафтогаз» з метою стримування зростання ціни для населення) перевищила 60 млрд грн, з яких понад 39 млрд – борги підприємств, що виробляють теплі послуги.

Тлумачення принципів тарифної політики на теплі послуги у виконанні міністра Маркарової також викликає питання: адже саме завдяки переходу на ринкові механізми ціноутворення вартість газу і теплих послуг, зважаючи на кон’юнктуру ринку блакитного палива, мали б знижуватися! Але пояснення цьому просте: міністра більше цікавлять не проблеми населення, а як і чим наповнити бюджет.

Відомо, що саме НАК «Нафтогаз України» є найбільшим платником податків – лише за дев’ять місяців 2019 року підприємства групи «Нафтогаз» сплатили до державного та місцевих бюджетів 83,7 млрд грн податків та дивідендів.

В основному це кошти, отримані від побутових споживачів!.

Ціни на газ для населення зрівняються з цінами для промисловості.

Минулого опалювального сезону, коли на європейському ринку газу ціни вже почали падати, «Нафтогаз» тримав планку: монополіст продавав свій ресурс для промислових підприємств по 12-15 тис.

грн за тисячу кубометрів.

Звісно, населення не витримало б такого навантаження, тому й було запроваджено штучне стримування ціни на українському ринку газу.

Цього року ситуація змінилася: «Нафтогаз» нарешті вийшов на біржові торги, а там завдяки більш дешевому імпортному ресурсу ціни постійно падають, тому можливості для цінових маніпуляцій різко скоротилися.

Що ж мала на увазі Оксана Маркарова, пояснюючи, що комунальні тарифи знижуватися не будуть через перехід на ринкові механізми ціноутворення? Справа в тому, що з 1 січня 2020 року ціна газу для населення має зрівнятися з ціною для промисловості, адже з нового року закінчує дію минулорічна постанова Кабміну №867 про покладання спеціальних обов’язків (ПСО) на «Нафтогаз» з метою стримування зростання ціни для побутових споживачів.

А відтак, монополіст отримає право продавати газ побутовим споживачам не вище середньоарифметичної ціни для промисловості, яка формується на Українській енергетичній біржі (УЕБ), де продають газ власного видобутку, а також імпортоване з європейських хабів паливо.

У проекті фінплану «Нафтогазу» на 2019 рік, поданому у липні до Кабінету міністрів (після чергового доопрацювання на вимогу уряду Гройсмана), з 1 листопада планувалося збільшити ціну газу для побутових споживачів до 9650 грн за тисячу кубометрів (у вересні – 6,4 тис грн).

Але новий уряд відмовився приймати цей документ.

«Зараз «Нафтогаз» розробляє новий проект фінансового плану на 2019 рік , а також на 2020-й.

Ці документи відповідатимуть новим ринковим умовам», - запевнив «Главком» голова правління «Нафтогазу» Андрій Коболєв.

При цьому топ-менеджер не уточнив, якою буде ціна газу для теплокомуненерго з настанням опалювального сезону.

«Ціна на жовтень буде визначена урядом приблизно 15 жовтня», - обіцяв Коболєв.

Отже, до нового року ще діятиме вищезгадана постанова Кабміну №867 – там визначені маркери, до яких прив’язана ціна для побутових споживачів.

Визначальним є імпортний паритет, ціна імпортованого в Україну газу.

Тому ніяких підстав для різкого подорожчання газу, про що стверджує Коболєв, поки що немає.

Крім імпортного паритету, гарантією стабільної ціни мають стати рекордні обсяги палива, закачаного у підземні газові сховища.

Мова про 21 млрд кубометрів.

Це найбільший рівень запасів за останні дев’ять років.

Закупівлі імпортного газу проведені в період цінового падіння на європейських хабах, що розпочалося ще у жовтні 2018 року.

Імпортний паритет не завжди на користь українським споживачам.

За даними Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, середня ціна імпорту газу в Україну у вересні впала на 2% порівняно з серпнем - до близько $175 за тисячу кубометрів (приблизно 4,3 тис грн).

І хоча виконавчий директор «Нафтогазу» Юрій Вітренко стверджує, що середня митна вартість газу не є репрезентативною, все одно її величина майже вдвічі нижче порівняно з тією, яку обіцяє споживачам очільник «Нафтогазу».

З проханням пояснити такі розбіжності «Главком» звернувся до аналітиків Української енергетичної біржі (УЕБ).

«У різних постачальників – різні цінові пропозиції.

Наприклад, за даними Expro Gas&Oil, наприкінці вересня в Україну було імпортовано газ по $167, $185, $214 за тис куб метрів.

В структурі ціни закладено такі компоненти: ціна постачальника, вартість транспортування (доставка через Словаччину до України - близько $27 – «Главком»), торгова націнка трейдера.

Як бачимо, діапазон цін дуже великий.

Також на ціну впливають умови контрактів.

Вони можуть бути короткострокові чи довгострокові, укладені раніше за цінами, які були актуальними на момент підписання договору», - повідомили в УЕБ.

«Щоб краще орієнтуватись в питанні імпортних цін, варто подивитись на ситуацію на хабах сусідніх країн - в Польщі чи Угорщині.

До прикладу, спотові ціни на хабі у Польщі зараз складають близько $125 за тис кубометрів, в Угорщині – близько $150 - це мінімальні ціни, до яких додаються інші витрати.

Якщо це довгострокові контракти, укладені раніше, ціна може бути вищою», - пояснили експерти УЕБ коментарі «Главкому».

Вартість газу на українському ринку також прив’язана до європейських хабів, а відтак на УЕБ ціна газу стрімко йде донизу.

Починаючи з жовтня 2018-го по жовтень 2019-го середньозважена ціна на УЕБ впала з 12,4 тис грн до 5,2 тис грн (з ПДВ) за тисячу кубів – це еквівалент $210.

Але в жовтні ціни, за якими «Нафтогаз» продає паливо на УЕБ, почали зростати, тоді як на європейських біржах вони й далі продовжують падати і бити нові рекорди.

Особливості українського ринку зумовлені тим, що «Нафтогаз» повністю контролює ціну імпортованого газу, а точніше, маніпулює нею.

Декілька років тому «Нафтогаз» викупив всі потужності на поставку газу в Україну через Словаччину.

І тепер компанії-імпортери змушені звертатися до монополіста, аби отримати потрібні їм потужності.

Право викупу надається тим, хто лояльний до політики газового монополіста, а вона спрямована на штучне збільшення ціни імпортного газу за рахунок різних донарахувань, які, до речі, осідають в офшорах.

Схоже, між імпортерами є змова, спрямована на створення штучного дефіциту газу - тоді ціна газу власного видобутку (його собівартість - $47) підтягується до ціни імпортованого.

Заручники у цій ситуації – промислові та побутові споживачі, адже ціна газу на УЕБ значно вища, ніж в європейських країнах.

Крім того, «Нафтогаз» продає свій газ споживачам на декілька сотень гривень дорожче, ніж середньозважена ціна на УЕБ: у жовтні ціна з передоплатою – майже 5,9 тис грн (це $240), без передплати – понад 6,5 тис грн ($267).

Водночас середньозважені ціни за результатами торгів на УЕБ 11 жовтня були менше ніж 5,2 тис грн.

Але Антимонопольний комітет та правоохоронні органи цього не помічають.

Дані МЕРТ.

Наталка Прудка, «Главком».

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Звезда "Эмили в Париже" снялась в рекламе BMW в жакете от украинского бренда
Gloss
2024-04-24T14:49:11Z
DOROFEEVA и Лебига презентовали общий трек и побили онлайн-рекорд украинского Twitch
Gloss
2024-04-18T13:16:02Z
Алина Гросу показала новые фото со свадьбы: фанаты артистки уверены, что ее мужем стал российский актер
Gloss
2024-03-25T15:09:54Z
МастерШеф 13 сезон. Випуск 5 від 09.03.2024
InfoHome
2024-03-18T19:51:40Z
Ксения Мишина подтвердила слухи о новом романе, опубликовав пикантные фото с мужчиной
Gloss
2024-03-18T15:49:25Z
99‑летняя пловчиха из Канады побила три мировых рекорда за один день
Gloss
2024-01-30T14:00:53Z
Украинский режиссер Таня Муиньо сняла музыкальный клип для Дженнифер Лопес
Gloss
2024-01-30T12:30:52Z
Порно-актриса из Одессы снялась в фотосессии, где прикрыла свои интимные зоны шевронами с символикой Украины
Gloss
2024-01-22T16:21:46Z
Самопровозглашенная королева «ДНР» показала, как выглядела до пластических операций
Gloss
2024-01-10T14:54:44Z
Работы украинского художника украсили витрины магазина Hermes в Японии
Gloss
2024-05-07T14:22:20Z
Украинка Ангелина Усанова стала победительницей международного конкурса красоты Miss Eco International-2024
Gloss
2024-04-29T16:10:03Z
В ТОП-50 трендов Украины на Spotify среди лидеров песня «Да, я русский»
Gloss
2024-04-10T13:13:08Z
Впервые на обложку Playboy попала Саманта Эверли – модель, созданная искусственным интеллектом
Gloss
2024-03-06T16:07:11Z
Украинская группа Quest Pistols презентовала зажигательный клип на новый трек «Безумная»
Gloss
2024-03-01T17:04:23Z
OnlyFans-модели обходят цензуру Инстаграма, притворяясь кормящими мамочками
Gloss
2024-02-29T14:19:03Z
Филипп Киркоров приехал в оккупированную Горловку выступать перед российскими военными
Gloss
2024-02-13T14:33:54Z
«Песня года» и «Лучший исполнитель»: названы номинанты на премию BRIT Awards 2024
Gloss
2024-01-25T14:03:53Z
Объявлены лучшие снимки природы в 2023 году по версии BIFA
Gloss
2023-12-29T16:30:53Z
Как украинские звезды озвучивали героев мультфильма «Гарфилд в кино»
KinoFilms
2024-05-18T09:46:00Z
Украинский трейлер фильма «Стинг. Ужас ночи»
KinoFilms
2024-05-17T07:51:41Z
Украинский трейлер боевика «Эффект парадокса» с Ольгой Куриленко
KinoFilms
2024-05-16T13:15:42Z
Смотрим украинский трейлер фильма ужасов «Экзорцизм» с Расселом Кроу
KinoFilms
2024-05-16T12:57:37Z
Украинский трейлер фантастического анимационного фильма «Марс Экспресс»
KinoFilms
2024-05-16T12:42:45Z
Объявлены номинанты на национальную кинопремию «Золота дзиґа-2024»
Gloss
2024-05-15T12:49:19Z
Украинский трейлер комедии «Эзра. Ненадлежащее поведение» с Робертом Де Ниро и Бобби Каннавале
KinoFilms
2024-05-14T11:42:36Z
Украинский трейлер французской комедии «Знакомьтесь, коза!» с Дени Буном
KinoFilms
2024-05-13T13:24:33Z
Трейлер политического триллера «Вторжение. Операция «Дунай»»
KinoFilms
2024-05-13T13:09:34Z
Самый большой в мире круизный лайнер Icon of the Seas отправился в свой первый рейс
Gloss
2024-01-29T17:51:45Z
Самые комфортные места для жизни уже в недалеком будущем
Men's Life
2024-01-24T08:33:40Z
Культурное значение шампанского в разных странах
Gloss
2023-11-29T10:12:53Z
Лас-Вегас: удивительная история города азарта, мафии и головной боли для архитектора
MC Today
2023-11-24T17:21:39Z
Как самостоятельно организовать свой отдых?
Men's Life
2023-11-13T07:57:47Z
Дом Шрека теперь можно арендовать на Airbnb
Gloss
2023-09-29T10:42:43Z
В Apple Park установили сотни стеклянных скульптур. Для их создания собирали песок в пустынях всего мира
MC Today
2023-09-25T15:21:48Z
Португальский город Анадия затопило вином: миллионы литров алкоголя полилось по улицам
Gloss
2023-09-12T11:39:36Z
Палатки с условиями пятизвездочного отеля: что такое глемпинг и как открыть такой бизнес
MC Today
2023-09-05T08:51:40Z
4 шикарных закуски на праздничный стол! Так красиво и вкусно!
InfoHome
2024-05-18T12:06:54Z
The power of balance: a model, entrepreneur and mental health advocate Nikki Gal
Elle
2024-05-17T15:03:57Z
Госсекретарь США Энтони Блинкен сыграл на гитаре и спел в киевском баре: в сети появились мемы
Gloss
2024-05-15T16:34:00Z
Marko Stout Transforms Glamour into an Art Form
Elle
2024-05-14T12:55:25Z
2 замечательных закуски грибочки и цветочки на праздничный стол!
InfoHome
2024-05-14T11:33:51Z
ТОП-5 рецептов фрешей
Men's Life
2024-05-14T07:09:53Z
Зеленые друзья с огорода, или В чем польза зелени
Men's Life
2024-05-13T17:46:05Z
Как готовятся к Евро-2024 команды группового этапа?
Gloss
2024-05-13T15:40:02Z
Букмекеры резко обновили прогнозы о победителе Евровидения: Украина выбыла из тройки лидеров
Gloss
2024-05-10T16:04:14Z
Palit анонсировала топовую видеокарту Nvidia Ada Lovelace с комбинированным охлаждением
Overclockers
2024-05-18T06:25:02Z
Процессор Intel Falcon Shores имеет 1500 Вт TDP
Overclockers
2024-05-17T15:10:08Z
XFX выпускает белые Radeon RX 7900 GRE и RX 7800 XT Phoenix Nirvana
Overclockers
2024-05-17T07:37:37Z
Toshiba анонсировала жесткие диски емкостью более 30 ТБ
Overclockers
2024-05-17T06:22:01Z
Опубликованы системные требования Assassin’s Creed Shadows
Overclockers
2024-05-16T10:40:11Z
G.Skill выпускает линейку памяти Ripjaws M5 RGB DDR5: от 5200 до 6400 МТ/с
Overclockers
2024-05-16T09:28:07Z
Nvidia и MediaTek приписывают совместную разработку SoC для ПК и портативных консолей
Overclockers
2024-05-15T15:31:46Z
Google меняет свой поисковик и внедряет ИИ
Overclockers
2024-05-15T10:16:18Z
Стал доступным бенчмарк V-Ray версии 6.1
Overclockers
2024-05-15T09:28:14Z
Невероятная вкуснятина к чаю! Нежнейшее песочное печенье с ореховой начинкой
InfoHome
2024-05-18T12:04:02Z
Эту Курицу Хочется готовить снова и снова. Шикарное блюдо из куриной грудки в хрустящей панировке!!!
InfoHome
2024-05-15T11:57:56Z
Такое тесто вы больше нигде не найдете - мягкое неделю! Пирожки с яйцом и зеленым луком в духовке
InfoHome
2024-05-15T11:48:59Z
Этот овощной рецепт побил все рекорды! Быстро и вкусно
InfoHome
2024-05-15T10:31:20Z
Булочки с творогом всегда удачное тесто! Секрет мягкой, воздушной и не черствеющей выпечки
InfoHome
2024-05-14T11:27:49Z
Нежнейший пирог за считанные минуты! Просто и обалденно вкусно!
InfoHome
2024-05-13T10:33:56Z
Вкуснейшая рыба в хрустящем кляре без яиц. Филе минтая, трески, хека в воздушном кляре. Очень вкусно
InfoHome
2024-05-10T13:04:05Z
Что может быть вкуснее? Только эклеры
InfoHome
2024-05-10T11:54:59Z
Новое пузырчатое и вкусное тесто для чебуреков и нежнейший пирог к чаю
InfoHome
2024-05-09T10:54:48Z