MY.UAСтатьи
Ви повинні піти спостерігачем на вибори
Ви повинні піти спостерігачем на вибори

Ви повинні піти спостерігачем на вибори

Местные выборы в Украине

Іде зворотній відлік до місцевих виборів. І якщо ви замислюєтесь над тим, щоб стати спостерігачем на майбутніх місцевих виборах, гарний час взяти на себе таку відповідальність. Хоча б тому, що жодні вибори в Україні не проходять абсолютно чесно. А ми сьогодні ще маємо змогу аналізувати президентську кампанію у Білорусі - очевидні катастрофічні наслідки того, що суспільство втратило контроль над виборами. І вже не важливо скільки людей не встигли проголосувати, які справжні результати виборів, як саме фальсифікувалися вибори і чи може явка на виборах перевищити 100%.

В Україні на парламентських виборах 2019 року спостерігачі від ОПОРИ зафіксували більше тисячі порушень. Це ті, які вдалося зафіксувати.

Моя колега з Кривого рогу Леся Козлова  працювала координатором в ПП «Сила Людей» і на місцевих, і на парламентських виборах. Вона розповідає: “На минулих місцевих виборах, наприклад, на одній з дільниць наші спостерігачі зафіксували спробу вкидання бюлетенів. На виборах 2019 року порушення на дільницях також були, але дрібніші. І те, що грубих порушень стало менше, я, в першу чергу, пов'язую з тим, що в останні роки на виборах дуже багато спостерігачів від громадських організацій».

Але казати про те, що різні виборчі схеми і маніпуляції залишилися в минулому, ще точно передчасно.

По-перше, далеко не всі порушення вдається зафіксувати. А, по-друге, Україна – велика країна, до того ж воююча. Тому завжди знаходяться дільниці, де вибори проходять неспокійно, або навіть в екстремальному режимі. 

«В парламентських виборах 2019 року я брала участь як кандидат  в окрузі, який знаходиться безпосередньо на лінії фронту. Це Майорськ, де розташований один з КПВВ. І маніпуляцій тут було дуже багато. У списках виборців там було багато «мертвих душ». Я ловила за руки людей, які проходили на виборчу дільницю з непідконтрольної території в обхід КПВВ «козячими» стежками. Ще – не допускала до реєстрації людей, яких привозили з непідконтрольної Горлівки організовано - саджали в автобуси, давали гроші і казали, за кого потрібно голосувати», - згадує народний кандидат VIII скликання Наталія Веселова (ПП “Сила Людей”).

Якщо ми хочемо, щоб вибори в Україні  були справді виборами, маємо самі іти спостерігачами. Бо нікому, окрім нас самих, це не потрібно.

Як показали вибори 2019 року, топ порушень зараз очолюють «гречкосійство», тобто банальний підкуп, і зловживання передвиборною агітацією.

У 2019 я брала участь в парламентських виборах як кандидат по 213 округу в Києві від ПП« Сила людей». На Троєщині президентська партія організувала народні гуляння в центральному районному парку з шашликами, атракціонами для дітей, концертом ЛЯПІСА! При цьому людям роздавали агітаційні листівки, кепки, сумочки. І все це під виконання пісні «Воины света, воины добра. Охраняют лето, бьются до утра».

У Вас від цього не марширують мурахи по шкірі? Бо я розповідала цю історію таксисту в Києві, він перепитав “Під майданівську пісню політична реклама?”. Так, політична реклама за чинну владу проходила під спів “Прыгай выше неба, брат и сестра”. У чоловіка, який мене віз, були короткі шорти. І було видно, що ноги його вкрилися гусячою шкірою. Як казав один мій товариш “Ти що гадала, що це наша пісня?” А я й досі думаю, що ця пісня належить людям, які б’ють в барабан “Бам-бам”, просто є й інші, які використовують її в своїй цілях.

Зрозуміло, є купа схем фальсифікацій. Одна з найпоширеніших схем - «карусель». Суть її проста: виборцю перед входом на виборчу дільницю передається вже заповнений бюлетень, який виборець повинен опустити в урну для голосування, а новий, чистий бюлетень винести і обміняти у організатора «каруселі» на гроші, на горілку, або ще на що-небудь.

В Україні пік застосування «каруселей» припав на початок 2000-х. Але остаточно схема не викоренена досі. Наприклад, в 2010 році в Переяслав-Хмельницькому на двох дільницях кількість виборців аномально зросла на 400-600 чоловік. У 2015 році - спроба «каруселі» виявлена в Луцьку.

Не менш колоритна «косинка». «Це коли на виборчу дільницю приходить людина, прізвища якого немає у виборчому списку. У нього, наприклад, синя скріпка на паспорті - це знак для «свого» члена комісії. А у члена комісії, припустимо, синя хусточка на шиї. І ось, людина підходить до жінки з синьою хусточкою. Вона йому показує в списку, напроти якого прізвища потрібно розписатися. Він розписується і отримує бюлетень», - пояснює Наталія Веселова.

Популярные статьи сейчас
Украинцы начали активно выводить валюту за границу ПриватБанк блокирует счета украинцев, прикрываясь законом о финмониторинге Украинцам разъяснили, как будут повышаться пенсии Украинцев предупредили о резком подорожании электроэнергии
Показать еще

Дуже проста технологія «Вкидання» - до виборчої скриньки вкидається пачка бюлетенів з відмітками про голосування за потрібного кандидата. Технологія «Перекладання бюлетенів» застосовується вже під час підрахунку голосів: бюлетені перекладаються з однієї пачки в іншу, чим забезпечується перевага потрібного кандидата. З цією ж метою використовується навмисне псування бюлетенів конкурентів.

«На виборчій дільниці в Майорську я вирішила пройти процес до кінця і була присутня при підрахунку голосів. Так от, мені особисто довелося відбирати ручку у однієї з членів комісії, тому що вона намагалася зіпсувати бюлетені - домалювати галочки. Але коли виборчих дільниць багато, ти ж не можеш бути присутнім на кожному і стежити за всіма. Тому робота спостерігачів дуже важлива. І коли фіксуються порушення, і коли відбувається підрахунок голосів», - констатує Веселова.

Проблема в тому, що робота спостерігача надскладна і вимагає концентрації уваги протягом всього дня. Ваш супротивник тільки й чекає на те, щоб ви втомилися, відвернулися, пішли десь кави попити, бо секунди йому буде досить, щоб розлити чорнила чи зеленку на бюлетені, хтось може кинути запальну суміш, а комусь треба просто мить, щоб з-під сорочки витягти пачку правильних бюлетенів.

Взагалі, всі види махінацій складно звести в пару абзаців. Їх набагато більше. Це і «ліквідація урни», і «контрольовані провокації», і один з останніх винаходів - «сітка»: масовий підкуп виборців під виглядом анкетування, соцопитувань.

Загальне у всіх цих схем одне. У присутності спостерігачів вони неможливі або, як мінімум, ускладнені. Біль в тому, що всі спостерігачі в Україні фактично волонтери. Виборчим кодексом виплати їм не передбачені. І тому тут питання лише патетичне питання до людей - чи відчувають люди достатню відповідальність за своє життя в цій державі, щоб убити свої вихідні та піти спостерігачем за власною волею, безоплатно, виключно від розуміння важливості цього процесу. У кандидатів в депутати говорять про те, що “треба битися за свої голоси”. Пильно дивитися, щоб “голос” не “вкрали”, не поклали у іншу купку бюлетенів, зарахували.

Леся Козлова з Кривого Рогу нагадала, що сьогодні спостерігачем бути дуже просто: “У пору інтернету і соціальних мереж не складає великих труднощів звернутися в громадську організацію, яка має право спостерігати за виборами, або до кандидата від політичної партії. Важливо тільки, щоб людина була фізично і морально готова до роботи спостерігача. До психологічного тиску та знаходження в приміщенні виборчої комісії протягом доби! Бувають випадки, коли спостерігачів попросту не пускають на дільниці».

Цей матеріал підготовлений в рамках спільного проекту ПП «Сила Людей» та Фонду Фрідріха Науманна за Свободу «Комунікації лібералізму». Окремі думки й погляди, висловлені авторами у матеріалі, не обов'язково відображають погляди Фонду Фрідріха Науманна за Свободу. Але ми працюємо разом, бо прагнемо жити в світі, де всі громадяни рівні перед законом, де головні цінності – життя, свобода і демократія, і де власність захищена і недоторканна. І одна з головних цінностей – це право громадянина на вільний вибір, на чесне голосування.  

Подписывайтесь на канал «Хвилі» в Telegram, на канал «Хвилі» в Youtube, страницу «Хвилі» в Facebook, на страницу Хвилі в Instagram 

 

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Елтон Джон засудив уряд Великої Британії за плани навчати ШІ на музиці та творчому контенті
Ukraine Art News
2025-05-19T10:30:43Z
Трамп каже, що Тейлор Свіфт "більше не гаряча" після його заяви, що ненавидить її
Ukraine Art News
2025-05-17T00:15:34Z
Яким вийшов український павільйон на Венеційській архітектурній бієнале: розповідають куратори
Ukraine Art News
2025-05-16T21:09:35Z
Померла українська мовознавиця Марія Плющ
Ukraine Art News
2025-05-16T13:57:38Z
Найкрасивіші пари на Met Gala 2025 року. Топ-5
Ukraine Art News
2025-05-16T10:57:41Z
FUTURESPECTIVE 2025: що потрібно знати про фотохудожницю Аліну Прісіч
Ukraine Art News
2025-05-16T10:15:46Z
Колишня дівчина Шона Diddy Комбза Кессі Вентура заявила в суді, що він її зґвалтував та заплатив $20 млн за мовчання
Ukraine Art News
2025-05-15T13:12:50Z
Віталій Козловський випустив перекладений українською хіт "Пінаколада"
Ukraine Art News
2025-05-14T16:21:35Z
Музикант і військовий Женя Галич з О.Torvald випустив дебютний сольний трек "Ліфт"
Ukraine Art News
2025-05-14T12:51:40Z
У Миколаєві відкрилася виставка, присвячена унікальності національних громад
Ukraine Art News
2025-05-20T15:27:45Z
Тейлор Свіфт представила пісню Look What You Made Me Do у новому сезоні "Оповіді служниці"
Ukraine Art News
2025-05-20T14:42:40Z
У Великій Британії відбувся масштабний фестиваль української культури
Ukraine Art News
2025-05-20T12:03:50Z
TVORCHI на концерті в Києві зібрали 115 тис. грн для війська
Ukraine Art News
2025-05-20T11:30:43Z
Міністр фінансів Австрії відреагував на жарт, що голосував за Швецію, щоб зекономити на проведенні Євробачення
Ukraine Art News
2025-05-19T15:03:46Z
У Києві відбувся літературно-мистецький вечір до 85-річчя Аббаса Абдулли
Ukraine Art News
2025-05-19T15:00:45Z
Росіяни викрали близько 23 тис. артефактів з херсонського краєзнавчого музею
Ukraine Art News
2025-05-19T14:00:42Z
18 травня можна буде безплатно відвідати низку столичних музеїв. Перелік
Ukraine Art News
2025-05-18T14:15:38Z
28 виставок у Києві, які ви точно захочете побачити цього травня
Ukraine Art News
2025-05-18T11:45:51Z
Сара Мішель Геллар підтвердила, що діти акторів "Баффі — переможниця вампірів" проходили кастинг до перезапуску серіалу
Ukraine Art News
2025-05-20T15:18:38Z
У Каннах кінопродюсер і ветеран ЗСУ Володимир Яценко отримав французький Орден мистецтв і літератури
Ukraine Art News
2025-05-20T14:00:44Z
Виправданий у справі про сексуальне насильство Кевін Спейсі отримає нагороду Каннського кінофестивалю
Ukraine Art News
2025-05-20T08:30:50Z
На Каннському кінофестивалі лауреат "Оскара" Мішель Азанавічус презентував книжку "Записки з України"
Ukraine Art News
2025-05-19T13:39:39Z
В українському прокаті відбудеться кіномарафон екстремально коротких стрічок "60 фільмів за 60 хвилин"
Ukraine Art News
2025-05-19T12:42:37Z
Найкращі фільми про пожежників. Топ-5
Ukraine Art News
2025-05-19T07:30:53Z
У Києві відбудеться спецпоказ фільму «Люди зі сталі»
Ukraine Art News
2025-05-18T21:42:59Z
Учасники гурту U2 та режисер Шон Пенн вийшли на червону доріжку Каннського кінофестивалю разом із військовими з України
Ukraine Art News
2025-05-18T17:30:49Z
Джолі вшанувала Вікторію Амеліну під час церемонії Trophée Chopard
Ukraine Art News
2025-05-18T03:15:53Z
Що варто знати про подорожі в українських реаліях: розкаже директорка з бренд-маркетингу Join UP! та SkyUp Маріанна Григораш на ELLE Active Forum
Ukraine Art News
2025-05-19T13:00:46Z
На Донеччині РФ зруйнувала унікальний пам’ятник дерев’яної церковної архітектури - Свято-Вознесенський храм
Ukraine Art News
2025-05-17T04:15:52Z
Доля дуже зло посміялася з кремлівського маніяка
Ukraine Art News
2025-05-15T21:30:54Z
Обіймашки за вишиванки: Укрзалізниця 15 травня даруватиме бонуси пасажирам
Ukraine Art News
2025-05-15T01:00:51Z
Українські аудіогіди працюють у 53 країнах – Зеленська
Ukraine Art News
2025-05-12T13:36:53Z
Відчути Одесу: 5 книжок, які влаштують подорож українським містом
Elle
2025-05-12T11:57:43Z
Заміський Парк тварин «ХІІ Місяців» відкриває 10-й ювілейний сезон
Хмарочос
2025-05-12T09:16:34Z
Трускавець 1920–1930-х років: фото в деталях
Photo Lviv
2025-05-12T05:12:46Z
Як зберігати пам’ять про жертв — і не застрягнути в жалобі
Ukraine Art News
2025-05-11T15:04:13Z
У найбільшому етнографічному селі-музеї Угорщини запрацював україномовний аудіогід
Ukraine Art News
2025-05-20T13:33:54Z
Мовники Нідерландів і Бельгії "мають питання щодо аполітичності" Євробачення. У EBU відповіли
Ukraine Art News
2025-05-20T13:09:47Z
"Стану частиною армії": Ектор Хіменес-Браво показав відео з військового вишколу
Ukraine Art News
2025-05-20T11:54:40Z
"Матюки не можна слухати": у Вінниці й Івано-Франківську скасували концерти "Курган & Agregat"
Ukraine Art News
2025-05-20T09:00:56Z
Мовник Іспанії заявив, що на результати України й Ізраїлю на Євробаченні могли вплинути "збройні конфлікти"
Ukraine Art News
2025-05-19T11:52:38Z
Боєць НГУ за три роки російського полону написав 16 пісень
Ukraine Art News
2025-05-19T09:00:45Z
Українці урочисто відзначили Всесвітній день вишиванки у столиці Йорданії
Ukraine Art News
2025-05-18T11:46:56Z
«Король Лір» на Лівому березі: і палацовий стиль, і переосмислення станцій метро як укриттів
Ukraine Art News
2025-05-18T10:00:43Z
Крилатий дзен: чому мене навчили роки спостережень за птахами
Ukraine Art News
2025-05-18T08:30:56Z
У Словаччині готують до серійного виробництва спорткар Air Car 2, який перетворюється з авто на літак за 80 секунд
Gloss
2025-05-12T18:10:04Z
Виробники пластику просувають ідеї «екологічної переробки», хоча знають, що це технічно неможливо – The Guardian
Хмарочос
2025-05-12T12:10:13Z
Зіркові голоси на касах: як «Аврора» покращує настрій своїм покупцям
Хмарочос
2025-05-12T06:58:07Z
У стилі TikTok: Netflix тестуватиме стрічку вертикальних відео у своєму мобільному додатку
Ukraine Art News
2025-05-11T15:25:03Z
На оборонній виставці у Греції українська компанія представила надводний безпілотник Seawolf
Ukraine Art News
2025-05-09T20:49:15Z
Вчені створили прозорі сонячні панелі. Звичайні вікна зможуть генерувати електроенергію
Хмарочос
2025-05-09T08:13:26Z
Thank you, next! Розповідаємо про великі кадрові перестановки в модних брендах
Elle
2025-05-08T14:01:30Z
У Відні пасажири трамваїв почали розвозити посилки
Хмарочос
2025-05-07T10:29:27Z
Сирники з лекваром: готуємо українську страву за 20 хвилин
Elle
2025-05-12T11:00:56Z
Сезонний рецепт: найсмачніший кіш зі спаржею
Elle
2025-05-09T18:34:08Z
Ідеальні літні сніданки
Krasinfo
2025-05-07T11:50:46Z
Великоднє меню: дуже смачна домашня куряча ковбаска
Elle
2025-04-18T18:10:02Z
Дуже смачна великодня паска з родзинками, в'яленою журавлиною та вишнями за французьким рецептом
Elle
2025-04-18T17:21:41Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Стефано Антоніоллі ділиться рецептом пасти араб’ята
Elle
2025-04-17T16:04:05Z
Найсмачніша вишнева healthy-паска
Elle
2025-04-15T19:45:58Z
Найсмачніша сирна паска за рецептом Тіни Кароль
Elle
2025-04-14T12:37:00Z
Соус песто із соняшниковим насінням: покроковий рецепт
Elle
2025-04-09T16:54:57Z