MY.UAСтатті
Як пережити зиму та коли закінчиться пандемія коронавірусу: бліц-інтерв'ю з київським лікарем-інфекціоністом
Як пережити зиму та коли закінчиться пандемія коронавірусу: бліц-інтерв'ю з київським лікарем-інфекціоністом

Як пережити зиму та коли закінчиться пандемія коронавірусу: бліц-інтерв'ю з київським лікарем-інфекціоністом

Коронавірус продовжує атакувати Україну, ледь не щодня фіксуються нові антирекорди захворюваності, а з приходом холодів лікарі прогнозують лише погіршення ситуації, оскільки з'являтимуться перехресні інфекції – грип та ГРВІ.

Як нам усім пережити цю зиму, чим COVID-19 відрізняється від грипу та ГРВІ, чи можна перехворіти на COVID-19 і не помітити та чи буває коронавірус без температури - у бліц-інтерв'ю ТСН.ua розповів лікар-інфекціоніст Київської міської клінічної лікарні №4 Євген Дубровський.

Давайте ще раз нагадаємо, що це за хвороба COVID-19?

Ковід – нова, дуже незвична хвороба. Проте самі по собі коронавіруси – не нові. Їх ми знаємо давно. Коронавіруси – одні із основних вірусів, які викликають ГРВІ. Але цей штам новий. І дуже незвичний. Ми бачимо велике розмаїття клінічних проявів та діаметрально різне протікання хвороби у різних людей. Ще залишається багато темних плям. Не всі заражаються при контакті. Багато майже непомітних форм, що є надзвичайно дивним.  Дуже різнопланова реакція імунної системи на вірус. Є серйозні питання щодо особливостей діагностики. Багато питань навколо вже одужавших. Цей список можна ще довго продовжувати. Одне беззаперечне – це нове захворювання.

Чим COVID-19 відрізняється від грипу та ГРВІ?

Коронавірусна хвороба дещо інша. Це повільнопрогресуюче захворювання, яке у багатьох проходить в дуже легкій формі. Проте у деяких людей може стати надзвичайно серйозною проблемою та навіть загрозою для життя. Чому так? Відповідь неочікувана: проблема в імунній відповіді. Адже сам по собі COVID-19 не виявився страшним вірусом-вбивцею. Людину може вбити неконтрольована, надзвичайно агресивна відповідь власного імунітету.

Чи можна підхопити COVID-19 через поверхні, приміром, придбавши продукти у супермаркеті?

Теоретично, якщо хвора людина начхає на якісь продукти, а інший почне їх облизувати чи одразу їсти – то так можна заразитись. Але ніхто ж так не робить. Тому цей шлях не є важливим в епідеміологічному контексті. Зазвичай, всі заражаються при досить тісному та тривалому контакті. Переважно це відбувається у сім’ї, закритих колективах, гуртожитках. Або на роботі, яка пов’язана з близьким спілкуванням. Для прикладу – хористи, артисти, соцпрацівники тощо.

Через скільки днів після зараження коронавірусом з'являються симптоми?

Зазвичай досить швидко – через чотири-п’ять днів. Але інкубаційний період досить розтягнутий, до 14 діб. Тому після контакту з хворим самому можна відчути недугу і за два тижні.

Скільки часу хворіють на коронавірус?

На саму коронавірусну хворобу людина хворіє до 14 діб. Після цього рубежу вірус вже не виділяється, тобто людина не є заразною. Проте за наявності ускладнень, таких, як, наприклад, важка бактеріальна пневмонія – лікування може тривати і до місяця.

Як протікає коронавірус?

Коронавірусна хвороба може протікати по-різному. І в надзвичайно легкій формі, без виражених симптомів. І в середньо-важкому стані, коли є всі прояви інтоксикації та запалення легенів, як ускладенення. Але може протікати і злоякісно – коли розвивається небезпечне ускладнення – гострий респіраторний дистрес синдром. Це відбувається у пацієнтів, які мають порушений, незбалансований імунітет. В першу чергу, це хворі з букетами хронічних захворювань, особливо серцевосудинних та метаболічних. Але трапляються і молоді люди. Це пов’язано з тим, що стан іхньої імунної системи не відповідає нормі.

Коли хворий на COVID-19 безпечний для оточуючих?

Приблизно на 10-14 добу від початку захворювання. На цих строках ми вже отримаємо негативний ПЛР-мазок.

Як беруть тест на коронавірус, це боляче?

Звісно, що ні. Це просто мазок із горла чи носа ватним тампончиком чи зондом. Процедура надзвичайно проста та швидка.

Чи може бути коронавірус без температури?

Так, може. Так звані безсимптомні форми, які не дуже зрозумілі та поки не вписуються в загальні поняття інфектології. Але дійсно такі хворі є, і їх досить багато.

Чи міг я перехворіти на COVID-19 і не помітити?

Так, звісно. Деякі симптоми, такі як біль в горлі, незначна слабкість, закладеність носа, людина може навіть не помітити. А це і був коронавірус. Щоб дізнатись, чи хворів, чи ні - достатньо здати антитіла класу G. Вони з’являються вже приблизно на 20-25 день після хвороби.

Як лікувати коронавірус вдома?

Спокійно та без паніки. Треба звернутися до свого сімейного лікаря та отримати від нього поради та рекомендації. Ми не будемо тут обговорювати лікування хвороби та ліки, але хочеться зауважити одну просту річ. COVID-19 – респіраторне вірусне захворювання. Лікується як і інші ГРВІ – силами нашого власного імунітету. Головне – не заважати та не чіпати імунну систему. Тому перші 4-5 днів лікування суто симптоматичне. Зараз заборонено вживатибудь-які противірусні препарати амбулаторно. Це пов’язано з ризиком отримати неконтролювану імунну реакцію і появу так званого "цитокінового шторму". І в жодному випадку не можна застосовувати безконтрольно та без показань антибіотики. Ніяка профілактика антибіотиками не працює. Це доведно сотнями хворих, які поступають в госпіталі, які до цього пропили не один курс антибіотиків, але все одно поступають в стаціонар. Виснажені, налякані та збентежені.

Якщо після перших 4-5 днів симптоматичного лікування стан не покращується, треба зробити певний курс обстежень та попередити можливі ускладнення. Для цього необхідно звернутися до лікаря.

Як зараз працювати медикам?

Дуже важко. По-перше, медики продовжують хворіти на Covid-19 так само, як і всі громадяни. Ця напруга і навантаження вже тримається більше, ніж півроку і підточує захисні сили організму. Всі втомились, періодично трапляються чергування, які просто на грані людських можливостей. Всі ж розуміють, що з таким збільшенням кількості хворих, медпрацівників більше не стало. Це серйозна проблема. Адже для розгортання додаткових ліжок завжди можна щось придумати, а де взяти персонал? Більше того, де взяти навчений та підготовлений персонал?

Що робити, коли не приймають до лікарні?

Страшне питання. Я не знаю. Треба зробити все можливе, щоб до цього ми не дійшли і такого не відбувалось. Усіма зусиллями потрібно оптимізувати первинну допомогу, щоб лікарі амбулаторій мали змогу якісно та повноцінно надавати допомогу хворим, виявляти дійсно важких та раціонально направляти на госпіталізацію. Щоб система працювала – не можна всіх без розбору госпіталізувати. Це неефективно та безглуздо. Для стаціонарного лікування є покази.

Як ми переживемо зиму?

Ця зима однозначно буде нелегка. Крім COVID-19 нас чекають й інші хвороби, пов’язані з переохолодженням та зниженням імунітету загалом. Але ми її переживемо. Більшість одужає без особливих проблем. Але щоб не було страшного колапсу, паніки та безладу, потрібно вже зараз, вже сьогодні вирішувати важливі питання та швидко надолужувати те, що не зробили за півроку. Особливо це стосується збільшення медичних кадрів та реорганізації амбулаторної допомоги.

Коли закінчиться пандемія коронавірусу?

Цього ніхто не знає. Є припущення, що епідемія закінчиться, коли з’явиться колективний імунітет. Тобто перехворіє більшість з населення. Але це – тривалий процес. На це може піти і рік, і два. Є сподівання, що вірус змутує та ослабне. Теж цілком ймовірно і очікувано. Але це все припущення.

Що ж робити нам всім зараз?

Не панікувати, а покращувати якість та доступність медичної допомоги з одного боку, а з іншого – берегти і загартовувати свій імунітет. Адже доводиться констатувати, на жаль, що українці не є здоровою нацією. Шкідливі звички, неліковані серцево-судинні та онкологічні хвороби, взгалі нездоровий спосіб життя, ожиріння – все це не сприяє легкому перебігу ковіду, як і інших захворювань. Тому починаймо вже зараз думати та працювати над своїм здоров’ям. А медики очікують повноцінної допомоги та підтримки, щоб якісно і належно виконувати свій обов’язок.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Джастін Бібер випустив новий альбом SWAG за участю Sexyy Red, Lil B та Gunna
Ukraine Art News
2025-07-11T13:01:22Z
У Києві відбувається церемонія прощання з композитором Ігорем Покладом
Ukraine Art News
2025-07-11T11:13:17Z
Мільйони доларів за культовий аксесуар: сумку Джейн Біркін продали на аукціоні за рекордну суму
Elle
2025-07-11T06:58:24Z
Бекхеми зворушливо привітали доньку Гарпер з Днем народження й поділилися рідкісними сімейними фото
Elle
2025-07-10T19:13:13Z
Dorofeeva і Positiff випустили першу за 5 років спільну пісню "Смак-Печаль"
Ukraine Art News
2025-07-10T11:33:12Z
Британський музикант Бенджамін Клементайн виступить в Україні вперше з 2018 року
Ukraine Art News
2025-07-09T14:45:47Z
Помер український композитор Ігор Поклад
Ukraine Art News
2025-07-09T14:00:53Z
Розлученню не бути: Джастін і Гейлі Бібери спростували чутки про негаразди в шлюбі
Elle
2025-07-09T10:42:46Z
Помер відомий український композитор Ігор Поклад
Ukraine Art News
2025-07-09T08:24:49Z
У Римі представили Платформу культурного відновлення України
Ukraine Art News
2025-07-11T18:48:45Z
Тіна Кароль представила нову пісню і кліп "Людині потрібна людина"
Ukraine Art News
2025-07-11T13:46:37Z
«УКRАЇNKИ»: У Києві відкрили виставку до 100-річчя Союзу Українок Америки
Ukraine Art News
2025-07-11T13:22:28Z
Джастін Бібер несподівано випустив новий альбом — уперше за чотири роки
Elle
2025-07-11T12:28:25Z
Італія виділить 45 млн євро на відновлення шести культурних памʼяток Одеси
Ukraine Art News
2025-07-11T09:55:17Z
“Білоус забрав із Молодого театру 23 вистави”. Станіслав Мойсеєв вперше поділився думками після повернення
Ukraine Art News
2025-07-11T09:43:15Z
У Львові реставрують панно «Збір винограду» та перенесуть у арт-центр
Хмарочос
2025-07-11T08:28:38Z
У Римі ZAG галерея відкрила виставку «Маленький Принц»
Photo Lviv
2025-07-11T05:01:05Z
У столиці Ботсвани проведуть Вечір української кухні
Ukraine Art News
2025-07-10T20:19:15Z
Перед виходом останнього фільму "Абатства Даунтон" Bonhams виставить на аукціон костюми та реквізит
Ukraine Art News
2025-07-11T14:31:18Z
Супермен б'ється з іншопланетним монстром у новому фрагменті фільму Джеймса Ґанна
KinoFilms
2025-07-11T12:58:15Z
Студія Peacock оголосила дату виходу спін-оффу серіалу "Офіс"
Ukraine Art News
2025-07-11T11:16:24Z
«Кривавий лідер»: український трейлер бойовика за участю Джуда Лоу та Ніколаса Голта
KinoFilms
2025-07-11T10:43:09Z
Топ-5 фільмів за участі Бреда Пітта
Ukraine Art News
2025-07-11T07:31:18Z
Топ-5 фільмів за участі Лілі Коллінз
Ukraine Art News
2025-07-11T07:01:28Z
Лікарі назвали причину смерті зірки "Убити Білла" та "Мерзенної вісімки" Майкла Медсена
Ukraine Art News
2025-07-10T18:13:15Z
Український проєкт фільму "Вакуум" отримав премію Eurimages за розвиток копродукції у Карлових Варах
Ukraine Art News
2025-07-10T15:07:20Z
Що відомо про третю частину «Дюни» із Зендеєю та Тімоті Шаламе в головних ролях
Elle
2025-07-10T14:43:14Z
Романтичний район Львова – Богданівка, частина друга
Photo Lviv
2025-07-11T05:13:02Z
Історичні проходи по Львові. Рецензія 1932 року
Photo Lviv
2025-07-10T05:13:05Z
Білий Камінь: Де замок, гідний королів, перетворився на міф
Photo Lviv
2025-07-09T05:12:30Z
«Будьте зрівноважені»: вибрані статті про мистецтво Григорія Крука. Частина друга
Photo Lviv
2025-07-08T05:12:24Z
За два тижні жіночі купе з’являться у ще трьох поїздах
Хмарочос
2025-07-07T12:01:04Z
На березі Сени відкрили облаштовані пляжі для купання. Вони пропрацювали рівно один день
Хмарочос
2025-07-07T10:51:55Z
15 найгарніших архітектурних споруд світу — рейтинг Time Out
Elle
2025-07-07T08:06:33Z
Пам’ятник Александрові Фредру: мандри трьома містами
Photo Lviv
2025-07-06T05:06:25Z
Єдиний маршрут пам’яті: які локації на Львівщині увійшли до переліку
Photo Lviv
2025-07-06T05:00:40Z
Розрахунки складають щонайменше 120 млн грн без прибутку: МЦКМ у Києві працюватиме на державу
Ukraine Art News
2025-07-11T17:00:43Z
7 «найсмачніших» парфумів із шоколадом
Elle
2025-07-11T16:03:50Z
Італія надасть допомогу Україні для відновлення культурної спадщини
Ukraine Art News
2025-07-11T14:49:18Z
Тактичні візки для евакуації поранених, інноваційні технології із захисту рослин та ремонт військових авто — премія для підприємиць «Створено Жінками» оголосила проєкти переможниць
Elle
2025-07-11T14:07:18Z
ЄС посилює підтримку української культури та спадщини
Ukraine Art News
2025-07-11T13:55:20Z
Шопінг-гід: де купувати тренди і базу з найкращими літніми знижками
Elle
2025-07-11T13:43:26Z
Cоціальні виплати збільшатися завдяки новому способу обрахунку
Хмарочос
2025-07-11T13:28:32Z
Користь шоколаду для жіночого здоров'я: великий гід
Elle
2025-07-11T12:58:29Z
Звинувачений у домаганнях Білоус після звільнення заборонив грати 23 свої вистави в Молодому театрі
Ukraine Art News
2025-07-11T12:25:16Z
Україна першою в Європі надаватиме послуги мобільного зв’язку через Starlink, — гендиректор Київстар
Хмарочос
2025-07-10T12:31:47Z
В Україні заблокували інтернет-магазин Leader-Books, у якому продавали книжки з РФ та Білорусі
Ukraine Art News
2025-07-09T17:42:47Z
Штучний інтелект Grok від Ілона Маска тепер викриває російську пропаганду: росіяни лютують
Gloss
2025-07-09T13:07:03Z
Оплата домашнього інтернету Sword: найкращі способи для мешканців Києва і передмістя
Хмарочос
2025-07-02T07:03:48Z
Стрімінг на космічному рівні: Netflix у колаборації з NASA показуватиме запуск ракет
Ukraine Art News
2025-07-01T01:00:55Z
Під Меджибізьким замком на Хмельниччині археологи виявили скелет дитини й артефакти XVII-XVIII ст
Ukraine Art News
2025-06-30T17:21:59Z
За два місяці до релізу: у мережу злили фото майбутніх iPhone 17 Pro та iPhone 17 Air
Gloss
2025-06-26T17:30:41Z
Суд у США відхилив позов 13 письменників про порушення авторських прав для навчання ШІ на їхніх книжках
Ukraine Art News
2025-06-26T14:24:42Z
У Франції знайшли залишки давньоримського поселення з унікальною мозаїкою
Ukraine Art News
2025-06-26T14:21:48Z
Готуємо гаспачо за рецептом знаменитого іспанського шеф-кухаря Хосе Андреса
Elle
2025-07-09T12:21:43Z
5 рецептів літніх смузі: прості та дуже корисні
Elle
2025-07-08T15:36:36Z
ТОП-5 легких літніх закусок
Elle
2025-06-17T14:30:38Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Влад Кіндер ділиться рецептом тунця татакі
Elle
2025-06-06T12:49:01Z
8 найкращих лимонадів у літню спеку
Krasinfo
2025-06-03T07:09:43Z
Весняне меню: детокс-салат із цибулі-порею з креветками
Elle
2025-05-20T19:09:34Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Анастасія Степанова ділиться рецептом лимонного тарту
Elle
2025-05-14T19:03:31Z
Сирники з лекваром: готуємо українську страву за 20 хвилин
Elle
2025-05-12T11:00:56Z
Сезонний рецепт: найсмачніший кіш зі спаржею
Elle
2025-05-09T18:34:08Z