MY.UAСтатті
Жінки в політиці: як подолати стереотипи, сексизм і виконати гендерні квоти
Жінки в політиці: як подолати стереотипи, сексизм і виконати гендерні квоти

Жінки в політиці: як подолати стереотипи, сексизм і виконати гендерні квоти

Дуже часто політика у свідомості людей асоціюється саме з чоловіками. За всю історію української незалежності жінка жодного разу не була президентом. Лише прем’єрський пост обіймала Юлія Тимошенко, яка очолювала уряд двічі. Серед спікерів українського парламенту також жодного разу не було жінок. Ба більше, у першому скликанні Верховної Ради було лише 13 жінок. Докорінно переламати ситуацію вдалося лише після минулорічних законодавчих змін, що встановили чіткі гендерні 40% квоти за пропорційною системою.

Проте в маленьких містечках і селах, де вибори проходять за мажоритаркою, обратися жінкам й досі складно. ТСН.ua порівняв, як змінювалося представництво жінок в українській політиці, і чи вдалося нам за майже 30 років незалежності зламати стереотип, що політика не для жінок.

Боротьба за місце під сонцем

Глобальний звіт про гендерний розрив показує, що станом на 2020 рік представництво жінок у парламентах 153 країн у середньому складає 25%. Співвідношення у виконавчій гілці владі, урядах, ще нижче - 21%. Якщо брати Європарламент, де представлені депутати всіх 27 країн-членів ЄС, баланс за результатами виборів 2019 року виглядає так: 41 жінка і 59 чоловіків. Проте, якщо порівнювати з першим складом Європарламенту після виборів у 1979 році, то співвідношення було таким: 16 жінок і 84 чоловіка.

Україна йде по схожому демократичному шляху. У першому скликанні Верховної Ради (1990 - 1994 рр.) було лише 13 жінок. Навіть друге скликання парламенту, де з'явилися аксакали української політики, - Юлія Тимошенко, Олександра Кужель і відома колись представниця Соціалістичної партії Наталія Вітренко, - не стало яскравим прикладом збільшення чисельності жінок.

Майже 40% українців вважають, що жінок в українській політиці замало. Це дані березневого опитування групи "Рейтинг". Звичайно, якщо порівнювати теперішнє, IX скликання, з І скликанням Верховної Ради, представництво жінок суттєво збільшилося. Зараз під куполом 87 депутаток. Але це лише 20% від всього складу Верховної Ради. В Апараті ВРУ працює 68% жінок, проте в керівництві немає жодної жінки. Лише 3 з 23-х комітетів очолюють жінки.

Найбільше жінок у "Слузі народу" - 55. І це зрозуміло, бо пропрезидентська фракція найчисельніша. А от у "Голосі", не дивлячись на те, що це найменша фракція, 9 жінок-депутаток. На третьому місці "Європейська солідарність" - там 8 жінок. П’ятірку замикають ОПЗЖ - 5 жінок, і "Батьківщина" - 4 жінки.

Набагато гірше з гендерною рівністю в Кабінеті міністрів. З 22 членів уряду лише три жінки: віцепрем’єрка з питань європейської і євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина, міністерка соціальної політики Марина Лазебна і виконувачка обов’язків міністра енергетики Ольга Буславець. Ще гіршою виглядає ситуація на місцях.

До 15 жовтня не було жодної жінки-очільниці ОДА. Першою стала Ганна Коваленко, яку Володимир Зеленський призначив керувати Чернігівською областю. Також єдиною на всю Україну жінкою-головою Волинської облради є Ірина Вахович.

Все завдяки законодавчим змінам

Але навіть таке досить невеличке збільшення представництва жінок у політиці стало можливим лише завдяки законодавчому регулюванню. Минулого року Верховна Рада ухвалила новий Виборчий кодекс, який передбачає запровадження 40% гендерних квот за пропорційною системою. Норми нового Кодексу запрацюють лише з 2023 року.

Проте місцевих виборів це не стосується. Вперше в історії України вони пройдуть з обов’язковим застосуванням 40% гендерної квоти. Саме завдяки цьому, за словами координаторки виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА Ольги Айвазовської, спостерігається значне збільшення участі жінок у передвиборчих перегонах.

"У нас 184 тис. кандидатів висунуті по спискам партій, і ці списки не могли бути зареєстровані, якби не було дотримано 40% гендерну квоту на етапі висування. Загалом, гендерною нормою є 40-50% гендерної квоти для багатьох країн ЄС. Більше того, квоти застосовуються не лише до списків щодо висування, ай до займання посад у виконавчій гілці влади, уряді тощо. Тому уряди багатьох європейських країн мають 50/50 представництво за рахунок більш позитивного ставлення до жінок у політиці", - зазначила в коментарі ТСН.ua Ольга Айвазовська.

На відміну від місцевих, на парламентських виборах, починаючи з 2013 року, діє добровільна 30% гендерна квота. У разі її дотримання, партії отримують додатково 10% щорічного обсягу державного фінансування. Очевидно це, за словами Ольги Айвазовської, і стимулювало політичні партії дотримуватися 30% гендерної квоти на парламентських виборах-2019.

Як позбутися сексизму в політиці

Після скандального випадку з "корабельною сосною" (так заступник фракції "Слуга народу" Олександр Корнієнко начебто описав голові фракції Давиду Арахамії їх колежанку Ірину Аллахвердієву), заступниця голови ВР Олена Кондратюк запропонувала ухвалити кодекс етики, який би став об’єднуючим документом для всіх політичних сил і допоміг побудувати роботу всередині парламенту, що базується на повазі.

Щоб підтримати жінок на місцевих виборах, щоб вони боялися стереотипів і висувалися в органи місцевого самоврядування, в кінці вересня презентували проєкт "Йдеш у політику не одна". Тоді під Верховною Радою встановили інноваційну інсталяцію - лабіринт зі стереотипів і бар’єрів. Проходячи цим лабіринтом кожен міг наочно побачити, що іноді доводиться долати жінкам на шляху до успіху.

Керівниця комітету ВР з питань інтеграції України з ЄС Іванна Климпуш-Цинцадзе згадує, що багато людей, чоловіків, на початку компанії говорили: Боже, а де ж ми знайдемо цих жінок, це ж таку задачу ви нам поставили з цими квотами, їх немає таких активних.

"А я бачу, як цей стереотип чоловіків в політиці місцевого рівня розбивається. На місцях дуже багато активних, дієвих і професійних жінок, які сьогодні для себе вирішили йти в політику. Тому, нам є до чого прагнути. Нам ще треба прагнути до роз’яснення суспільству, чому це важливо, і чому різний погляд, як чоловіків, так і жінок на одну й ту саму проблему може дати додаткові бонуси для ухвалених рішень", - говорить ТСН.ua Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Є навіть такі українські партії, у яких в списках на місцеві вибори жінок значно більше, ніж визначених законом 40%. Лідерка жіночого руху "ЗА Майбутнє" Ірина Суслова розповіла ТСН.ua, що за три місяці їм вдалося створили сотні  реальних живих осередків по всій країні, куди прийшло багато жінок з різними долями, соціальним та сімейним становищем.

"Освітяни, медики, підприємці і журналістки, домогосподарки, багатодітні мами, жінки з особливими потребами, студентки і жінки пенсійного віку. І прийшли вони не через  політичні амбіції чи бажання кудись обратися. Вони побачили, що ми можемо об’єднати жінок довкола вирішення їх наболілих проблем. Ми запустили чат-бот "Не сама" - довідковий сервіс для одиноких мам. Нещодавно ми внесли законопроєкти щодо запобігання домашньому насильству, рівних умов оплати праці, підвищення зарплат педагогів та держстрахування на випадок  коронавірусу. І це тільки початок, бо енергія жіночого руху просто невичерпна", - каже Ірина Суслова.

На думку першої зуступниці комітету ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики Ірини Констанкевич, долання стереотипу, що політика тільки для чоловіків, не відбувається за помахом чарівної палички, на це треба трохи більше часу, та й якість жінок, які приходять в політику, має бути переконливою.

"Представництво жінок в українській політиці значно зросло з огляду на те, що відповідно до нового виборчого законодавства жінок має бути не менше 40%. Так, жінок стало більше в політиці. Але чим вищий щабель кандидування, тим жінок стає менше. Така тенденція спостерігається вже не перші вибори. На місцевому рівні, в органах місцевого самоврядування, представництво жінок буде десь на рівні 50-60%. А от на парламентських виборах жінок очевидно буде значно менше. Такий тренд у нас є. Але жінки поступово відвойовують свої місця в політиці, і за рівнем професіоналізму не поступаються чоловікам", - впевнена Ірина Констанкевич.

Відео Як проходитимуть місцеві вибори — розмова з головою Комітету виборців України Олексієм Кошелем

Менше ніж три тижні залишається, щоб визначитись із  кандидатами на місцевих виборах. 25 жовтня ми обиратимемо місцевого голову, міську або селищну раду, районну раду в містах, обласну раду та районну раду в нових районах. Як голосуватимемо  25 жовтня? Які нововведення на нас чекають? Про це розповість голова Комітету виборців України Олексій Кошель.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Капелюхи від Ruslan Baginskiy на вечірньому шоу Джиммі Феллона
Elle
2024-05-02T19:55:02Z
«Євробачення-2024»: прогноз букмекерів після другої репетиції alyona alyona та Jerry Heil
Ukraine Art News
2024-05-02T10:46:01Z
Деніел Редкліфф розкритикував Джоан Роулінг і відреагував на закиди в невдячності
Ukraine Art News
2024-05-02T09:46:11Z
Євробачення-2024: зʼявилися кадри з репетиції виступу alyona alyona та Jerry Heil
Ukraine Art News
2024-05-02T09:16:10Z
Тіна Кароль розповіла про свою найбільшу поразку на початку музичної кар’єри
Elle
2024-05-01T19:12:56Z
Дженніфер Еністон у дитинстві: у Мережі з’явилася архівна світлина 6-річної акторки
Elle
2024-05-01T14:18:54Z
Пісні Тейлор Свіфт посіли всі 10 позицій першої десятки чарту Billboard Hot 100
Ukraine Art News
2024-04-30T15:16:00Z
Свобода вартістю в 2 млн доларів? Деталі мирової угоди Брітні Спірс з батьком
Elle
2024-04-29T17:31:06Z
Гарві Вайнштейна після повернення з в'язниці госпіталізували
Ukraine Art News
2024-04-29T16:01:11Z
Бренд Bobkova презентував весняну колекцію на Великодньому благодійному пікніку
Elle
2024-05-02T18:31:07Z
Образ дня: Аня Тейлор-Джой у вінтажній сукні-кольчузі Paco Rabanne
Elle
2024-05-02T18:27:55Z
Офіс архітектурної студії Bogdanova Bureau у легендарній садибі Варвари й Богдана Ханенків
Elle
2024-05-02T17:00:56Z
12 найстильніших образів Девіда Бекхема
Elle
2024-05-02T15:03:56Z
У Києві оцифрували фасад садиби Терещенка ХІХ століття
Хмарочос
2024-05-02T14:52:06Z
У Києві зʼявився найбільший мурал Валерія Залужного в Україні
Ukraine Art News
2024-05-02T14:01:04Z
У німецькому Ессені проходить виставка, присвячена українській команді Invictus Games
Ukraine Art News
2024-05-02T13:45:55Z
Четверо українських виконавців виступлять на фестивалі Sziget у Будапешті
Ukraine Art News
2024-05-02T13:15:55Z
У Києві відкриється виставка фоторобіт Максима Кривцова
Ukraine Art News
2024-05-02T11:46:00Z
Вийшов тизер документального фільму "Нам своє робить" про гумор в армії
Ukraine Art News
2024-05-02T16:01:12Z
Рецензія на фільм «Суперники»
KinoFilms
2024-05-02T16:00:53Z
Фестивальні абонементи на 15-й Одеський міжнародний кінофестиваль вже у продажу
Cineast
2024-05-02T15:40:14Z
«Щоденник нареченої Христа» про життя в жіночому монастирі вийшов онлайн
Cineast
2024-05-02T15:37:03Z
Від історичних епопей до емоційних мелодрам. Найкращі українські серіали
Ukraine Art News
2024-05-02T07:16:05Z
Документальний фільм «Да Вінчі» у травні покажуть в Івано-Франківську та Львові
Photo Lviv
2024-05-02T05:06:36Z
Справу про сексуальні злочини Гарві Вайнштейна розглянуть повторно
Ukraine Art News
2024-05-01T21:01:02Z
В Ірані допитали творців фільму, який відібрали на Каннський кінофестиваль
Ukraine Art News
2024-05-01T16:01:05Z
Вийшов тизер українського фільму «Редакція»
Cineast
2024-05-01T14:21:59Z
McDonald’s відкриє ресторан поряд з Львівським вокзалом
Photo Lviv
2024-05-03T05:00:45Z
Готель Podil Plaza біля Контрактової площі продають за чверть від колишньої вартості
Хмарочос
2024-05-02T11:28:33Z
Де у Львові найспокійніший парк і можна посидіти на справжньому острові?
Photo Lviv
2024-05-01T05:12:32Z
У Сумах створили концепцію оновленої набережної Псла
Хмарочос
2024-04-30T17:55:05Z
У Берліні знову запускають місячний проїзний за 29 євро
Хмарочос
2024-04-29T09:55:10Z
Яким був замок у Жовкві в 1892 році: ретро фото
Photo Lviv
2024-04-29T05:12:28Z
У Чернігові запускають маршрут тролейбусів з автономним ходом
Хмарочос
2024-04-27T07:19:02Z
5 гастро шедеврів, заради яких варто приїхати до Львова
Elle
2024-04-26T10:46:01Z
Щоб зменшити шкоду від туристів: Венеція вводить податок на одноденне відвідування міста
Ukraine Art News
2024-04-25T12:31:04Z
Хирівський заклад отців Єзуїтів у словацькій кінохроніці 1941 року
Photo Lviv
2024-05-03T05:12:37Z
Єрмак розповів українським діячам культури про підготовку до Глобального саміту миру
Ukraine Art News
2024-05-02T20:01:26Z
У 2023 році в ефірах загальнонаціональних телерадіокомпаній не звучало жодної російської пісні, - мовний омбудсмен Кремінь
Ukraine Art News
2024-05-02T18:31:08Z
В Epic Games Store дарують Orcs Must Die! 3 та Cat Quest II
Overclockers
2024-05-02T15:43:10Z
Фіналіст Нацвідбору Євробачення-2024 з гурту Nahaba Науменко служить у Повітряних силах
Ukraine Art News
2024-05-02T15:16:17Z
“Залужний у клітці”. Моніторинг росЗМІ за 22–28 квітня 2024 року
Тексти
2024-05-02T15:04:15Z
Paska Club – Великодній маркет, який обʼєднає київські пекарні
Хмарочос
2024-05-02T14:58:08Z
Як приготувати традиційну паску: рецепт дуже смачної випічки від Євгена Клопотенка
Elle
2024-05-02T14:31:06Z
5 театральних прем’єр травня
Elle
2024-05-02T14:27:57Z
Ubisoft обіцяє випустити XDefiant у травні
Overclockers
2024-05-03T06:12:56Z
TikTok поверне пісні Біллі Айліш і Аріани Гранде після укладання нової угоди з Universal
Ukraine Art News
2024-05-02T14:16:05Z
Експеримент показав, що GeForce RTX 4090 може зламувати паролі за лічені хвилини
Overclockers
2024-05-02T13:13:04Z
Відеокарти AMD RDNA 4 отримають нові блоки трасування променів
Overclockers
2024-05-02T11:10:02Z
Corsair випустила 120- та 140-мм вентилятори RS MAX завтовшки 30 мм
Overclockers
2024-05-02T08:57:59Z
Представлено електроємнісну безшумну клавіатуру за 3400 доларів
Overclockers
2024-05-02T08:16:35Z
TSMC планує створювати гігантські чипи за допомогою технологій CoWoS та SoW
Overclockers
2024-05-02T07:16:16Z
Анонсовано гру Batman Arkham Shadow, але тільки для VR
Overclockers
2024-05-02T06:27:59Z
ChatRTX — оновлений інструмент Nvidia для створення персоналізованого чат-бота
Overclockers
2024-05-01T15:46:07Z
Готуємо запечені томати з тофу та печерицями
Elle
2024-04-30T09:31:09Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Катерина Ефімчук ділиться фірмовим рецептом веганської пасти з яблучним чатні
Elle
2024-04-19T12:01:02Z
Банановий хліб за класичним американським рецептом
Elle
2024-04-16T11:12:52Z
Пісний баклажанно-томатний крем-суп із чилі та карі
Elle
2024-04-12T09:58:02Z
Дуже смачна пісна паста з авокадо, базиліком і волоськими горіхами
Elle
2024-04-10T09:06:59Z
10 ідей рецептів картопляних салатів
Liza
2024-04-08T15:01:29Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Стефано Антоніолі ділиться рецептом спагеті з чері, базиліком та страчателою
Elle
2024-04-05T18:01:01Z
Запечений качан цвітної капусти із прянощами
Elle
2024-04-04T11:01:02Z
Пісна паста з грибами в зеленому соусі
Elle
2024-04-03T08:24:47Z