MY.UAСтатті
Ініціатива трьох морів: чому туди прагне вступити Україна і що може отримати
Ініціатива трьох морів: чому туди прагне вступити Україна і що може отримати

Ініціатива трьох морів: чому туди прагне вступити Україна і що може отримати

У понеділок, 19 жовтня, в Талліні (Естонія) відбудеться п'ятий саміт Тримор'я. 

Україна була запрошена на перший саміт Ініціативи в Дубровнику 2016-го, але не делегувала свого представника. Попри участь у декількох проєктах Тримор'я, загальна співпраця Києва була обмеженою. На сьогодні Україна чітко наголошує на бажанні приєднатися до об'єднання. Тому постає питання, якою може бути додана вартість від України для "Ініціативи трьох морів".

Центр "Нова Європа" поставив це запитання закордонним експертам із країн-учасниць "Ініціативи трьох морів" у рамках нової рубрики на ТСН.ua - "Нова Європа цікавиться". 

Сорін Іоніце, президент аналітичного центру "Expert Forum" (Румунія):

"Нинішня "Ініціатива трьох морів" - це переважно економічний проєкт, тісно пов'язаний із механізмами ЄС. Він не є аналогом свого міжвоєнного (невдалого) попередника – Міжмор'я, який планувався як більш геополітичний та військовий проєкт; це повинно пом'якшувати історичну чутливість. На сьогодні до Ініціативи входять 12 країн-членів ЄС, усі, за винятком Австрії, є колишніми посткомуністичними країнами.

Наближення України до Тримор'я має декілька переваг для об'єднання. По-перше, це ще один канал співпраці через проєкти з найбільшим східним сусідом, який прагне приєднатися до ЄС. Україна вже є частиною Стратегії ЄС для Дунайського регіону, яка охоплює Одеську область; потрібно більше таких платформ. По-друге, Київ привніс би неоціненні "глибокі знання" про регіон, його складності та ризики, якими мало хто володіє. По-третє, це дало б Тримор'ю більш виражений чорноморський характер, що деякі країни-учасниці (наприклад, Румунія), напевно, вітали б. Нарешті, дивно обговорювати енергетичні проєкти та безпеку, які є одним із пріоритетних напрямків інвестицій, без участі Києва. Політичний контекст робить Україну ймовірним прихильником Спільної енергетичної політики, а не окремих ініціатив, які їй суперечать, а отже, фактором дисципліни та доцентрових дій в рамках Союзу".

Бартош Беліщук, аналітик з питань енергетики, Польський інститут міжнародних відносин (Польща):

"За останні роки Україна здійснила низку важливих кроків, які зробили ринок природного газу більш прозорим. Анбандлінг та підписання договорів про інтерконектори з операторами з сусідніх країн, послуга транзиту на короткі відстані, потенціал використання українських сховищ газу тощо – усі ці фактори дають змогу тісніше співпрацювати з ЄС та країнами "Ініціативи трьох морів". Уже можна спостерігати, що деякі компанії зацікавлені, наприклад, використовувати українські сховища газу, тому Україна може допомогти створити більш ліквідний, прозорий та конкурентоспроможний регіональний ринок газу - мету, яку має досягти "Ініціатива трьох морів".

Природний газ – це одне з питань, але ми також можемо спостерігати більш амбітний курс ЄС  щодо відновлюваної / чистої енергії - і, звичайно, це також матиме вплив на порядок денний Тримор'я. Україна теж починає приділяти більше уваги зеленим джерелам енергії, енергоефективності, тому це може бути перспективним напрямком співпраці в майбутньому".

Кршеван Антун Дуймович, старший науковий співробітник, Інститут розвитку та міжнародних відносин (Хорватія):

"Додана вартість України для "Ініціативи трьох морів" може бути величезною. Україна, особливо її західна частина, історично представляла частину держав, території яких зараз перебувають у межах країн-учасниць Тримор'я. Географічно та культурно це єдиний регіон. Країни Тримор'я разом із Україною становили б третину ЄС, а з точки зору демографії – більшу територію, ніж Росія. Це дало б набагато сильнішу позицію Ініціативі в Європі та в усьому світі. Ці країни разом можуть також сприяти своїй енергетичній незалежності за допомогою інтерконекторів, що з'єднують їх між собою, водночас зменшуючи залежність від імпорту газу з Росії. Україна як учасниця отримає економічні вигоди, а інші країни Ініціативи зміцнять свої позиції в Брюсселі. Залучення України також матиме позитивний вплив на цифрову та транспортну інфраструктуру та розвиток усіх країн Тримор'я. Можна сказати, що "Ініціатива трьох морів" є неповною без України, оскільки ця країна розташована в основі географічної осі Ініціативи та має величезний потенціал для розробки проєктів, вигідних для країн, що входять до Тримор'я".

Даніель Шеліговський, керівник програми "Східна Європа", Польський інститут міжнародних відносин (Польща):

"Незважаючи на те, що Україна не є учасницею, вона цілком може зробити значний внесок в "Ініціативу трьох морів". Насправді, у неї є такі можливості у всіх трьох основних сферах співпраці в рамках Ініціативи: транспортній, енергетичній та цифровій. По-перше, Україна є транзитною територією між Балтійським і Чорним морями, тому чудово вписується в основну концепцію розвитку інфраструктури Північ-Південь – навіть якщо ми не беремо до уваги українські чорноморські порти, найкоротший шлях із Гданська до румунського порту Констанца проходить через Західну Україну. По-друге, українська газова інфраструктура – особливо сховища газу – представляє значні активи з точки зору інтеграції енергетичного ринку країн Центрально-Східної Європи та забезпечення поставок газу до регіону. По-третє, ІТ-сектор в Україні має потенціал стати привабливим партнером для країн Тримор'я у створенні цифрових зв'язків у регіоні. Очевидно, що попередньо знадобиться певний обсяг українських інвестицій, щоб переконатися, що вищезазначені можливості не втрачаються (наприклад, подальший розвиток прикордонної інфраструктури), що буде непросто з огляду на негативні економічні наслідки пандемії COVID-19. Проте, за наявності політичної волі, а також винахідливості, Україна змогла б задовольнити свої фінансові потреби і навіть співфінансувати спільні проєкти за допомогою позик ЄІБ та ЄБРР".

Тадеуш Іванський, керівник департаменту з питань України, Білорусі і Молдови, Центр Східних досліджень (Польща):

"Ініціатива трьох морів" – це ініціатива, яка включає тільки країни-члени ЄС, однак вона передбачає надання статусу спостерігача. Німеччина та США мають такий статус і брали участь у самітах Тримор'я: відповідно в Бухаресті (2018) та Любляні (2019), а також Варшаві (2017). Україну запросили взяти участь у першому саміті Ініціативи в Дубровнику в 2016 році, але вона не делегувала свого представника.

Тримор'я не є геополітичним проєктом, незважаючи на те, що в окремих державах-членах існують тенденції до надання йому безпекового характеру у співпраці із США. Ініціатива була створена, і її метою є стимулювання інвестицій в інфраструктуру для покращення сполучення Північ-Південь в енергетичній, транспортній площині тощо, використовуючи наявні кошти ЄС. В Україні Ініціатива переважно розглядається як безпекова та помилково сприймається як продовження довоєнного Міжмор'я. Таке трактування можна спостерігати в статтях Олексія Гончаренка (народного депутата від "Європейської солідарності") або нещодавньої ініціативи Святослава Юраша ("Слуга народу") щодо створення групи депутатів у Верховній Раді України.

З огляду на це та враховуючи можливість отримати статус спостерігача, Україна як країна, яка заявляє про бажання приєднатися до об'єднання, повинна вирішити для себе, що таке "Ініціатива трьох морів", чого вона очікує від Тримор'я і які ноу-хау або ресурси Київ міг би привнести для вдосконалення об'єднання. Чому країни, які не є членами ЄС, виключені з Тримор'я, можна пояснити на прикладі: теоретично, будівництво одного з найважливіших інфраструктурних проєктів – автомагістралі Via Carpatia, що з'єднує Литву та Грецію, через територію України забезпечить коротший шлях і менші витрати. З іншого боку, оскільки Україна не в змозі використовувати кошти ЄС, доступні для держав-членів, і не належить до Шенгенської зони, будівництво української ділянки автостради може зайняти набагато більше часу, а використання автомагістралі для громадян ЄС буде ускладненим із причини наявності прикордонних пунктів".

*Публікація видана в межах Ініціативи з розвитку аналітичних центрів в Україні, яку виконує Міжнародний фонд "Відродження" у партнерстві з Ініціативою відкритого суспільства для Європи (OSIFE) за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні. Думки та позиції, викладені у цій публікації, є позицією автора та не обов'язково відображають позицію Посольства Швеції в Україні, Міжнародного фонду "Відродження" та Ініціативи відкритого суспільства для Європи (OSIFE).

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Победительница "Холостяка-13" Инна Белень сделала сразу две пластические операции
Gloss
2025-06-13T15:39:49Z
Виталий Козловский выплатил долг Кондратюку и громко вернулся на сцену
Gloss
2025-05-12T16:52:12Z
Надувная Ким Кардашьян появилась в центре Нью-Йорка на Таймс-сквер
Gloss
2025-03-05T16:12:56Z
Россияне украли песню Златы Огневич и используют ее на пропагандистских мероприятиях
Gloss
2025-02-27T15:25:00Z
Потап дал 3-часовое интервью Дудю: репер утверждает, что помог Украине на 100 миллионов гривен
Gloss
2025-02-10T15:03:53Z
Ким Кардашьян и ее 69-летняя мама снялись в рекламе купальников SKIMS x Roberto Cavalli
Gloss
2025-06-30T14:45:43Z
МастерШеф 15 сезон. Выпуск 8 от 19.04.2025
InfoHome
2025-04-27T07:06:58Z
МастерШеф 15 сезон. Выпуск 7 от 12.04.2025
InfoHome
2025-04-21T08:30:48Z
Louis Vuitton в Пасхе выпустили шоколадную сумку в форме яйца: цена впечатляет
Gloss
2025-04-04T13:51:43Z
МастерШеф 15 сезон. Выпуск 3 от 15.03.2025
InfoHome
2025-03-24T09:39:51Z
Хроматическая революция Лары Джулиан: Год тихой силы и расколотого великолепия
Ukraine Art News
2025-03-23T19:00:55Z
Любимая музыка короля: Чарльз III поделился своим личным плейлистом
Gloss
2025-03-18T16:15:49Z
Crocs выпустили пушистые и глазастые тапки в коллаборации с «Корпорацией монстров»
Gloss
2025-02-07T17:12:54Z
МастерШеф 14 сезон. Випуск 18 від 28.12.2024
InfoHome
2025-01-08T16:45:55Z
Украинский тизер мультфильма «Губка Боб: В поисках квадратных штанов»
KinoFilms
2025-07-10T10:58:45Z
Украинский мини-сериал «Поезд» победил на международном фестивале Italian Global Series
Gloss
2025-07-01T14:36:54Z
Украинский трейлер хоррора-триллера «Саван» с Венсаном Касселем, Диане Крюгер и Гаем Пирсом
KinoFilms
2025-06-26T20:18:29Z
Украинский трейлер триллера «Эден» с Джудом Лоу, Аной де Армас и Даниелем Брюлем
KinoFilms
2025-06-26T10:09:25Z
Саундтрек фільму «Матеріалісти»: усі пісні з нової романтичної стрічки Селін Сон
KinoFilms
2025-06-19T09:57:32Z
Украинский трейлер фильма «Несокрушимый» с Дуэйном Джонсоном, а также Олександром Усиком
KinoFilms
2025-06-16T10:36:33Z
Топ-5 лучших сериалов, которые вышли в 2025 году: по версии критиков и зрителей
Gloss
2025-06-11T12:42:45Z
Украинская фантастика: драма «Ты — космос» получила трейлер и дату премьеры
Gloss
2025-05-22T15:40:09Z
Украинский трейлер боевика «Никто 2» с Бобом Оденкирком
KinoFilms
2025-05-15T08:09:29Z
Празднование на природе: идеи для любого времени года
Gloss
2025-05-13T06:40:26Z
Вкусная и дешевая намазка к бутербродам на пасху. Не успевала подавать на стол
InfoHome
2025-04-09T16:54:38Z
5 альтернативных видов спорта
Men's Life
2025-03-31T07:33:45Z
16 удивительных мест, которые стоит увидеть своими глазами
Men's Life
2025-02-04T10:24:53Z
Гольф на снегу
Men's Life
2024-12-30T20:57:37Z
Стала известна судьба собаки, которую заметили на вершине 140-метровой пирамиды Египта
Gloss
2024-10-24T17:16:12Z
В Берлине открыли самые высокие качели в Европе – видео
Gloss
2024-10-14T15:15:49Z
Доступ к реке: 6 идей, как киевляне могут получить комфортные набережные
Хмарочос
2024-09-30T13:23:52Z
ТОП-8 экстремальных видов спорта
Men's Life
2024-08-19T07:57:54Z
More than meets the eye: Kateryna Launbraun on confidence, boundaries, and redefining beauty
Elle
2025-07-11T08:07:19Z
5 продуктов, которые усиливают умственные способности
Men's Life
2025-07-10T12:49:25Z
Искусственный интеллект Grok от Илона Маска разоблачает российскую пропаганду: россияне в бешенстве
Gloss
2025-07-09T13:07:03Z
За два месяца до релиза: в сеть слили фото будущих iPhone 17 Pro и iPhone 17 Air
Gloss
2025-06-26T17:30:41Z
Hermès выпустил первые в своей истории наушники: особенности и цена
Gloss
2025-06-17T15:36:38Z
Apple представила iOS 26 — впервые за 10 лет с новым дизайном под названием «Жидкое стекло»
Gloss
2025-06-10T15:45:58Z
В Словакии готовят к серийному производству спорткар Air Car 2, который превращается из авто в самолет за 80 секунд
Gloss
2025-05-12T18:10:04Z
Очень вкусный завтрак! Так яйца вы ещё не готовили. Простой и быстрый рецепт на завтрак. Рекомендую!
InfoHome
2025-05-09T13:09:51Z
Не отличить от мясных: Если рыбные котлеты то только так
InfoHome
2025-05-09T13:09:51Z
Мы съели сердечки быстрее, чем шашлык! Вот это да
InfoHome
2025-05-06T10:45:45Z
Самые вкусные сырники из творога без муки, манки, крахмала
InfoHome
2025-05-03T06:57:59Z
Эти фрикадельки тают во рту! Лучший рецепт Фрикаделек с овсяной кашей в мультиварке
InfoHome
2025-05-03T06:55:06Z
Невероятно вкусный ужин для всей семьи. Так готовлю макароны 3 раза в неделю! Очень вкусно и быстро!
InfoHome
2025-05-03T06:55:05Z
Куриные крылышки на сковороде без фритюра за 30 минут
InfoHome
2025-05-02T06:42:59Z
Пирог Яблочный взрыв вкуснее торта, еще один быстрый рецепт вам в копилочку
InfoHome
2025-05-02T06:42:58Z
Капуста с яйцами вкуснее мяса! Я готовлю так капусту каждую неделю! Простой и вкусный рецепт капусты
InfoHome
2025-05-02T06:42:58Z