MY.UAСтатьи
Король і свита. Хто насправді царює в ДАБІ?
Король і свита. Хто насправді царює в ДАБІ?

Король і свита. Хто насправді царює в ДАБІ?

Одна з ключових галузей економіки вже рік як паралізована

Державна архітектурно-будівельна інспекція - найважливіший орган, який видає дозволи на будівництво об'єктів, а потім ці ж об'єкти і приймає. А ще, за загальним визнанням експертів і чиновників, - це один з найбільш корумпованих державних органів в Україні.

Президент Володимир Зеленський називав його «корупційним кліщем», прем'єр-міністр Денис Шмигаль – «коренем корупції». Горезвісний хабарний тариф ДАБІ – «5 доларів за квадратний метр» – став справжнім мемом. 

У березні 2020-го уряд за дорученням глави держави приступив до реформи ДАБІ. Як на зло, у п'ятницю 13-го.

Коли реформа – для проформи

Формально інспекцію ліквідували і створили на її базі три нові служби – Державну сервісну службу містобудування (мала зайнятися реєстрацією в сфері будівництва), Держагентство технічного регулювання (технічне регулювання) і Держінспекцію містобудування (нагляд і контроль за будівництвом).

Ідеологами розпіареної в ЗМІ реформи стали на той момент заступник голови Офісу президента Сергій Трофімов і його радник, а разом з тим – одіозний забудовник Володимир Родін (співвласник компанії Building Development Holding).

За ними «маячіли» силуети керівника профільного парламентського комітету Андрія Клочка ( «Слуга народу») і його помічника – Олександра Сергієнка, а також великого забудовника Юрія Кватерчука (який контролював ту саму компанію Родіна Building Development Holding).

Насправді, головним в цьому «неформальному співтоваристві» прийнято було вважати скромного помічника нардепа Сергієнко, який протягом багатьох років «диригував» схемами в ДАБІ, перебуваючи на непримітній на вигляд посаді начальника управління дозвільних процедур.

У нещодавньому інтерв’ю Сергієнко вимушено зізнатися журналістам, які його дістали гострими запитаннями, що він не просто добре знав вищеперелічених персон, але й «малював» для них схему тієї пресловутої реформи ДАБІ.  

Чи все ж псевдореформи?

Чому? Реформа, за визначенням, – це зміна на краще. А дітище «четвірки» Сергієнка-Трофимова-Родіна-Кватерчука навряд чи призвело до такого результату.

Реформу обіцяли завершити за півроку, а в результаті ДАБІ на «перехідний період» залишилася, більш того, стала монополістом у галузі. ДАБІ зосередила в центральному апараті видачу всіх документів дозвільного характеру у всіх регіонах України (об'єкти СС2, СС3, тобто усе цивільне будівництво - ЖК, ТРЦ, БЦ).

Три нові структури так і не запрацювали. І, схоже, з самого початку передбачалося, що не запрацюють, оскільки вводилися підзаконними актами, а не законами. І не узгоджувалися з базовим законом про держархбудконтроль 2011 року.

А в результаті  ДАБІ опинилась у повному колапсі. У 2020 році отримати дозвіл на старт будівництва або введення в експлуатацію було вкрай важкою справою. Майже неможливою. «Тихе» вимагання хабарів?

Корупційні розцінки в ДАБІ за півроку псевдореформи збільшились в 2-3 рази, розповіла LIGA.net професійний оглядач ринку нерухомості Вікторія Никитенко. «Якщо раніше ми говорили про умовні корупційні тарифи в $5 за метр квадратний, то в даний момент «розцінки» зросли до $12-15 / кв.м», – розповідає Никитенко.

Голова Тимчасової слідчої комісії Ради з питань розслідування фактів корупції в органах державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду Андрій Пузійчук також заявив про безпрецедентну корупції в будівельній сфері. Ситуація гірша, ніж при Януковичі, говорить він. Наприклад, в ДАБІ не видають дозвіл на реконструкцію газотранспортної системи країни, яка є стратегічною власністю держави. А навіщо видавати, якщо від держоргану ніякого хабаря не отримаєш?

За півроку в Києві практично не вводилися в експлуатацію готові житлові об'єкти - ДАБІ гальмувала видачу сертифікатів, посилаючись якраз на «реформування».

А якщо об'єкт офіційно не введений в експлуатацію, мешканці не можуть отримати права власності, їх будинок не має адреси і він підключений лише до тимчасових інженерних комунікацій. Це нонсенс, коли будинок повністю готовий, але за документами він значиться як незавершене будівництво.

Бек-офіси «імені Кватерчука»

Була створена розгалужена система «чорних офісів», які здійснює попередній розгляд документів і виставляє рахунки забудовникам.

Як свідчить джерело УП, мозковим центром тіньового ДАБІ був «Офіс реформ Юрія Кватерчука», кума і бізнес-партнера Володимира Родіна. Тут під керівництвом Сергієнка ніби-то і розроблялися схеми в умовах псевдореформи будівельної галузі та напрацьовувалась кадрова і організаційна політика.


Юрій Кватерчук

Про що мова?

Під гаслом «ліквідації ДАБІ» була звільнена значна частина кваліфікованих співробітників, які відмовлялися працювати за новими правилами. Зупинено виконання функції держархбудконтолю по всій країні - не тільки для «реформованої» ДАБІ, а й для 101 новоствореного органу держархбудконтолю. Результат цієї «вольниці» - виникнення самовільних будівництв і постійних конфліктних ситуацій.

Явно сознательно были оставлены пробелы в законодательной и нормативной базе. Так, было упразднено лицензирование в строительстве без введения альтернативных механизмов и переходного периода, что обнулило развитие хозяйственной деятельности в отрасли.

У ДАБІ немає правонаступника, а це разом з недостатністю кадрового ресурсу призводить до численних «зливів» судових справ. Експерти оцінюють збитки для держави через невідшкодування штрафних санкцій порушниками в мінімум 100 млн. грн.

Скінчилася псевдореформа тим, що Кабінет міністрів звільнив з посади в.о. голови Державної архітектурно-будівельної інспекції України (і людини Сергієнка-Трофімова) Богдана Федоренка. Трофімов теж був звільнений з посади заступника глави Офісу президента і переведений в радники...

Всі три мертвонароджені органи поховали без почестей.

Міністр розвитку громад і територій Олексій Чернишов оголосив, що тепер Мінрегіон проведе справжню реформу в галузі. Кабмін створив Державну інспекцію архітектури та містобудування України (ДІАМ), що реалізує державну політику в питаннях держархбудконтролю та нагляду.

СБУ провела масштабні обшуки (70!) в Центральному апараті ДАБІ, столичному Департаменті ДАБІ та навіть у Сергієнка.

Шуму було багато, а ось результати – сумнівні.

Бо ДАБІ як була, так і залишилася. Адже ДІАМ, як заявлено, почне свою роботу лише після того, як набере 30% співробітників. І ще невідомо, коли це буде.

А вищезгадана четвірка зберегла важелі впливу на владу і уряд. В.о. глави ДАБІ призначено ще одну протеже Сергієнка – Ірину Король, яка з подачі Сергієнка та Кучера входила в число 4-х (найбільш довірених!) членів комісії, що видавала в «старій» ДАБІ документи забудовникам. Раніше Король була заступником Олександра Строкача, директора Департаменту державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду. Через неї проходили всі найважливіші справи ДАБІ.


В. о. голови Державної архітектурно-будівельної інспекції України тимчасово покладено на Ірина Король

Королям закон не писаний?

Призначення Король проходило з цілковитим порушенням чинного законодавства.

По-перше, є прямі докази корупційної діяльності Ірини Король. У неї, як і у інших фігурантів кримінального провадження №42020270000000058 від 28.07.2020 р, співробітники СБУ проводили обшуки.

У рішенні Деснянського районного суду (Справа № 750/8518/20, Провадження № 1-ксс7502111 / 20) сказано: «Заступник директора Департаменту державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду Король І.М., зі своїми колегами по ДАБІ, перебуваючи у змові з колишніми службовими особами ДАБІ Чекомасовою і Строкачем, з метою власного збагачення, всупереч вимогам чинного законодавства України, організували протиправний механізм видачі дозвільних документів та сертифікатів готовності вводу об’єктів в експлуатацію з нанесенням шкоди державним інтересам…».

Але наслідком цього, як відзначає експерт-містобудівник Віктор Глеба, стало... призначення Король 26 жовтня 2020 року в.о. керівника ДАБІ розпорядженням Кабміну за підписом прем'єра Шмигаля.

Крім цього, відповідно до Закону України «Про державну службу» (ст. 7) виконувати обов'язки керівника має право виключно один з керівників самостійних структурних підрозділів ДАБІ. А Король, як відомо, була заступником директора департаменту.

Але коли на кону – величезні грошові потоки, закон на закон же можна не зважати?

Результати тримісячної діяльності Ірини Король на чолі ДАБІ цілком очікувані. Вище згадані бек-офіси працюють. Дозволи та погодження з соціальних об'єктів, як і раніше гальмують, зате з запуском комерційних об'єктів – суцільний турборежим.

Яскравий приклад - видача ДАБІ дозволу на будівництво ЖК за адресою вул. Глибочицька, 79-97, в межах історичного ареалу столиці, хоча в Міністерстві культури і інформаційної політики, а також в Київській міськдержадміністрації (КМДА) підтвердили, що не погоджували виконання будь-яких робіт за цією адресою. Замовником будівництва зазначеного ЖК виступає Управління справами Апарату Верховної Ради, генпідрядником - компанія, яку в ЗМІ пов'язують з депутатом Верховної Ради від партії «Слуга народу» Андрієм Стрихарським.

При цьому кадровий голод ще більше посилився, у територіальних управліннях ДАБІ – масові звільнення неугодних. Команди Сергієнка залишаються обов'язковими до виконання.

Хоча контроль в будівельній галузі формально відновили, однак досі не скасована атестація посадових осіб, яка практично не здійснюється. А тому контрольні заходи і далі не можуть відбуватися.

А Сергієнко і далі просуває «реформаторські» схеми. Нині він «заходить збоку»: через «Офіс простих рішень» Саакашвілі просувається ідея змін у закон про ДАБІ, які передбачають делегування приватним особам право видавати дозволи на будівництво, а також контролювати його. Експерти прогнозують новий сплеск корупції: кожен забудовник матиме власне «міні-ДАБІ», а вони дадуть дозвіл на все, лиш би замовник платив.

П'ять керівників за рік…

Отже, за 2020 рік змінилося п'ять (!) керівників ДАБІ. Її реформували по-різному, ділили на три, потім знову збирали докупи, нині намагаються поміняти на ДІАМ. А віз і нині там, більш того, він ще поважчав.

Розгадка цієї проблеми проста – при всіх зовнішніх пертурбаціях не змінюється одне: контроль над ДАБІ залишається у «четвірки» Сергієнко-Трофимов-Родін-Кватерчук. І вони реалізують свої схеми, незалежно від прізвища керівника цього держоргану.

У свою чергу забудовники та незалежні експерти закликають владу навести порядок у будівельній галузі, запровадити прозорі правила гри, встановити жорсткий державний контроль, припинити корупцію.

А для цього в найкоротші терміни потрібно напрацювати єдині законодавчі зміни, узгоджені з усіма стейкхолдерами. Зокрема, мова про поділ дозвільно-реєстраційних та контрольних функцій у будівництві та/або поділ контрольних і наглядових функцій, створення партнерських відносин держави і суб'єктів містобудування, запуск в повному обсязі Єдиної державної електронної системи в сфері будівництва.

Необхідний крок до цього - призначення повноцінного нового керівника ДАБІ. 26 січня закінчується тримісячний термін виконання обов'язків глави ДАБІ Іриною Король. Згідно ч. 8 ст. 31 Закону України «Про державну службу» виконання обов'язків за вакантною посадою державної служби не може перевищувати три місяці. Вже через тиждень уряд повинен покласти виконання обов'язків ДАБІ на одного з керівників самостійних структурних підрозділів ДАБІ.

Інна Михайлівська, для «Главкома»

Опитування
Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Як образи вагітної Ріанни трансформували стиль майбутніх матусь
Elle
2025-07-17T06:18:59Z
«Не уявляю, як це - жити і не малювати». На світлу пам’ять художнику Володимиру Микиті
Ukraine Art News
2025-07-16T12:52:29Z
Фотофакт: у Дженніфер Еністон новий роман
Elle
2025-07-16T12:34:21Z
Надя Дорофєєва стала членкинею академії звукозапису, що вручає музичну премію "Ґреммі"
Ukraine Art News
2025-07-15T11:15:39Z
"Молюсь, щоб вони вижили": Ліна Костенко назвала імена молодих письменників, за якими варто слідкувати
Ukraine Art News
2025-07-15T01:30:42Z
Вагітна Ріанна вперше з’явилася на червоній доріжці з обома синами
Elle
2025-07-14T18:42:48Z
Гордість: Джамала увійшла до складу академіків премії Grammy
Elle
2025-07-14T15:33:34Z
"Маю право голосу": Джамала стала членкинею академії звукозапису, яка вручає музичну премію "Ґреммі"
Ukraine Art News
2025-07-14T13:18:48Z
"Це страшно складно": Ліна Костенко розповіла про що буде її новий прозовий роман
Ukraine Art News
2025-07-14T09:16:32Z
У Варшаві відкрили художню виставку польських та українських народних костюмів
Ukraine Art News
2025-07-17T14:15:46Z
Тіна Кароль презентувала колекцію модних відтінків лаку з ефектом Cat Eye
Elle
2025-07-17T11:15:53Z
У Миколаєві презентували виставку художніх виробів «Теплий липень»
Ukraine Art News
2025-07-17T10:51:44Z
Jäger Music Awards запускає великий музичний фест та серію «просмажок»
Хмарочос
2025-07-17T05:54:59Z
З нагоди 100-річчя першої публікації легендарного роману «Процес» Франца Кафки вийшов новий український переклад
Elle
2025-07-16T17:22:24Z
У Бухаресті відбувся VIII фестиваль українських пісень «Червона Ружа Трояка»
Ukraine Art News
2025-07-16T16:19:18Z
В Україні запускають культурний проєкт «Небо над Херсоном»
Ukraine Art News
2025-07-16T16:01:17Z
У Римі відбулася виставка українських художниць «Міст кольорів»
Ukraine Art News
2025-07-16T15:07:26Z
Помер народний художник України Володимир Микита
Ukraine Art News
2025-07-16T15:04:27Z
Зірці фільмів про Гаррі Поттера Еммі Вотсон заборонили керувати авто на пів року
Ukraine Art News
2025-07-17T13:36:43Z
Найкращі фільми режисера Педро Альмодовара. Топ-5
Ukraine Art News
2025-07-17T13:21:37Z
Вийшов трейлер фільму "Медовий місяць" про пару, яка застрягла в квартирі на Київщині під час російської окупації
Ukraine Art News
2025-07-17T12:06:50Z
Стартував прийом заявок на відбір фільмів на "Оскар-2026" від України
Ukraine Art News
2025-07-17T11:12:45Z
Срібна серферка прибуває на Землю у новому фрагменті «Фантастичної четвірки»
KinoFilms
2025-07-17T10:36:36Z
«Мавка: Справжній міф» — перший тизер нового українського роментезі від Каті Царик
KinoFilms
2025-07-17T10:09:35Z
«Щасливчик Гілмор 2»: дубльований трейлер сиквела з Адамом Сендлером і Беном Стіллером
KinoFilms
2025-07-17T09:54:31Z
Топ-5 фільмів за участі Стівена Ленга
Ukraine Art News
2025-07-17T09:15:40Z
«Медовий місяць» — український романтичний трилер про перші дні повномасштабного вторгнення — виходить в український прокат
Cineast
2025-07-17T00:12:39Z
Уряд посилив захист Китаївського археологічного комплексу в Києві
Ukraine Art News
2025-07-17T12:30:40Z
Відтепер Китаїв має статус археологічного комплексу. Там планували звести новий ЖК
Хмарочос
2025-07-17T12:25:05Z
Кліматична криза змушує монголів з’їжджатися до столиці — й через це Улаанбаатар задихається від смогу
Хмарочос
2025-07-17T11:43:01Z
Старий центр Івано-Франківська планують забудувати будинками до 24 поверхів: «Ми так бачимо силует міста»
Хмарочос
2025-07-17T08:54:46Z
Чеська залізниця запускає потяг Прага — Копенгаген з дитячим кінотеатром
Хмарочос
2025-07-16T07:58:36Z
Від Сколе до Мукачева: неймовірна веломандрівка Рудольфа Вацека 1912-го року
Photo Lviv
2025-07-16T05:13:02Z
В Тель-Авіві планують звести найвищі в Ізраїлі хмарочоси
Хмарочос
2025-07-15T12:46:29Z
Вийшов гід мозаїками Бессарабії, де зібрані унікальні локації
Хмарочос
2025-07-15T08:43:30Z
Занедбаний 200-річний палац на Вінниччині став власністю громади
Хмарочос
2025-07-14T10:43:24Z
"Підпільний стендап" і компанія Вакарчука "Суперсиметрія" отримали статус критично важливих
Ukraine Art News
2025-07-17T14:15:43Z
Гід по дитячому догляду під час спеки: як обрати сонцезахисний засіб для малюка
Elle
2025-07-17T13:39:37Z
Житловий Кодекс скасовують. Які це може мати наслідки?
Хмарочос
2025-07-17T13:21:49Z
У Львові зросла до 56 кількість людей, що отруїлися в новому закладі харчування, з них 8 – діти
Ukraine Art News
2025-07-17T10:58:00Z
Готуємо болгарський таратор із волоськими горіхами, оливковою олією та грецьким йогуртом
Elle
2025-07-17T10:54:39Z
La Profonda: ювілейна капсула Natali Bolgar про глибину жіночої природи
Elle
2025-07-17T10:00:59Z
У Києві відкрилась «Раменна бібліотека», де можна самостійно запарити суху локшину
Хмарочос
2025-07-17T09:36:48Z
Власник ресторанів «Китайський привіт» Міша Кацурін отруївся у львівському «Китайському привіті». Із ним ще понад 40 людей
Хмарочос
2025-07-17T08:34:13Z
Бренд ZAVOD відкрив новий магазин в київському ТРЦ Ocean Plaza
Хмарочос
2025-07-17T08:34:13Z
Пентагон показав прототипи майбутніх дронів
Ukraine Art News
2025-07-17T05:57:53Z
Жуки можуть знищити історію: найстарішу бібліотеку Угорщини рятують від нашестя комах
Ukraine Art News
2025-07-15T11:58:14Z
Україна першою в Європі надаватиме послуги мобільного зв’язку через Starlink, — гендиректор Київстар
Хмарочос
2025-07-10T12:31:47Z
В Україні заблокували інтернет-магазин Leader-Books, у якому продавали книжки з РФ та Білорусі
Ukraine Art News
2025-07-09T17:42:47Z
Штучний інтелект Grok від Ілона Маска тепер викриває російську пропаганду: росіяни лютують
Gloss
2025-07-09T13:07:03Z
Оплата домашнього інтернету Sword: найкращі способи для мешканців Києва і передмістя
Хмарочос
2025-07-02T07:03:48Z
Стрімінг на космічному рівні: Netflix у колаборації з NASA показуватиме запуск ракет
Ukraine Art News
2025-07-01T01:00:55Z
Під Меджибізьким замком на Хмельниччині археологи виявили скелет дитини й артефакти XVII-XVIII ст
Ukraine Art News
2025-06-30T17:21:59Z
За два місяці до релізу: у мережу злили фото майбутніх iPhone 17 Pro та iPhone 17 Air
Gloss
2025-06-26T17:30:41Z
Простий рецепт найсмачнішої окрошки
Elle
2025-07-16T09:46:20Z
Готуємо гаспачо за рецептом знаменитого іспанського шеф-кухаря Хосе Андреса
Elle
2025-07-09T12:21:43Z
5 рецептів літніх смузі: прості та дуже корисні
Elle
2025-07-08T15:36:36Z
ТОП-5 легких літніх закусок
Elle
2025-06-17T14:30:38Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Влад Кіндер ділиться рецептом тунця татакі
Elle
2025-06-06T12:49:01Z
8 найкращих лимонадів у літню спеку
Krasinfo
2025-06-03T07:09:43Z
Весняне меню: детокс-салат із цибулі-порею з креветками
Elle
2025-05-20T19:09:34Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Анастасія Степанова ділиться рецептом лимонного тарту
Elle
2025-05-14T19:03:31Z
Сирники з лекваром: готуємо українську страву за 20 хвилин
Elle
2025-05-12T11:00:56Z