MY.UAСтатті
Від Сяну до Дону: День Соборності України – історія і традиції свята
Від Сяну до Дону: День Соборності України – історія і традиції свята

Від Сяну до Дону: День Соборності України – історія і традиції свята

 "Однині воєдино зливаються століттям одірвані одна від одної частини єдиної України — Західно-Українська Народня Республіка (Галичина, Буковина; Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна.

Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України.

Однині є єдина незалежна Українська Народня Республіка.

Однині народ Український, визволений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об’єднаними дружніми зусиллями всіх своїх синів будувати нероздільну, самостійну Державу Українську на благо і щастя всього її трудового люду" (із Акта Злуки 22 січня, 1919 року).

Виплекана мрія

В часи феодального роздроблення земель Київської Русі заклики до спільних дій окремих князів супроводжували літописний період української історії. В народній пісенній та епічній творчості сакральна Україна завжди уявлялась як єдине тіло від Сяну до Дону.

Відновлення української держави – "української Речі Посполитої" – в сонмі слов'янських народів стало політичним кредо кирило-мефодіївських братчиків. У маніфесті від 10 травня 1848 р. Головна Руська Рада, перша українська політична організація Галичини, заявила про єдність 15-мільйонного українського народу та його земель, примусово поділених між Російською та Австрійською імперіями, і підтримала національні права інших поневолених народів.

Фото: Уніан

У другій половині ХІХ ст. українська інтелектуальна еліта, добре розуміючи всю небезпеку бездержавного існування народу та поділу його території між іншими державами, докладала величезних зусиль для взаємного живлення культур наддніпрянських та галицьких українців. За ініціативою українців-наддніпрянців О. Кониського, Д. Пильчикова та фінансової підтримки Є. Милорадович (Скоропадської) 1873 року у Львові було створено Літературне товариство ім. Тараса Шевченка. Згодом реорганізоване в Наукове товариство ім. Тараса Шевченка, воно протягом кількох десятиліть виконувало роль національної академії наук, займалося підготовкою української наукової еліти, поширювало гуманітарні знання між берегами Збруча.

Від кінця ХІХ ст. соборність стає одним з наріжних каменів ідеологічних декларацій, програм та маніфестів новостворених українських політичних партій.

Фото: Уніан

Народна Рада, що утворилася у Львові 1885 року, у своїй новій програмі 1892 року. записала: "Ми, русини галицькі, часть народу русько-українського висше 20-ти мільйонового, маючи за собою тисячолітню минувшість історичну, народу, що утративши самодіяльність державну боровся віками за свої права державно-політичні, а ніколи не зрікався і не зрікається прав самостійного народу...". Практично в той же час у Каневі, біля могили Т. Шевченка, члени новозаснованого таємного Братства Тарасівців в своєму політичному маніфесті оголосили, "що Україна була, єсть і буде завсіди окремою нацією, і як кожна нація, так і вона потребує національної волі для своєї праці й поступу".

Образ одної, єдиної нероздільної вільної самостійної України "від гір карпатських аж по кавказькі", сформований М. Міхновським 1900 р., став загальновизнаним національним ідеалом, на якому зійшлися політичні сили України початку ХХ ст.

Акт Злуки

Проголошення Центральною Радою Української Народної Республіки стало центральною подією Української революції 1917 – 1921 років, логічним завершенням довготривалого національно-визвольного руху.

IV Універсалом Центральної Ради УНР твердо заявила про соборницьку перспективу своєї державної політики. Революція 1918 року. в Австро-Угорщині посилила надії українців Наддністров’я на здобуття права власного самовизначення, а факт існування державності у Великій Україні надавав їм упевненості в неминучості об’єднання нації в єдиній Українській Соборній Самостійній Державі.

18 жовтня 1918 р. у Львові сформувалася Українська Національна Рада (УНРада) на чолі з Євгеном Петрушевичем, яка взяла у свої руки владу в західно-українських землях, проголосила, що Східна Галичина, Північна Буковина та Закарпаття, які "творять цілісну українську територію, уконституйовуються... як Українська держава".

Фото: Уніан

3 січня 1919 року у Станіславі (нині Івано-Франківськ) було ухвалено рішення про злуку, в якому зазначалося: "Українська Національна Рада, виконуючи право самовизначення Українського Народу, проголошує з’єднання Західно-Української Народньої Республіки з Українською Народньою Республікою в одну одноцільну, суверенну Народню Республіку".

УНРада сформувала повноважну делегацію до Києва, яка отримала завдання завершити оформлення об'єднання двох держав. Остаточна процедура оформлення соборності відбулася в Києві 22 січня, в першу річницю проголошення ІV Універсалу Центральної Ради. Цього дня був підписаний і оприлюднений спеціальний Універсал Директорії УНР, який дістав також назву Акта Злуки.

Наступного дня Акт злуки був схвалений Конгресом Трудового народу України. Акт Соборності надав завершеної форми самостійній українській державі. Він став яскравим фіналом складного і тривалого шляху українців до консолідації етносу, перетворення його на єдину політичну націю, а також об'єднання території його споконвічного проживання в межах єдиної української держави.

Відновлений ланцюг

1919 року патріотично налаштовані громадяни України взялися за руки і утворили "Живий ланцюг" як символ єднання великого українського народу в одній непорушній державі.

Наступний такий ланцюг було утворено аж 1990 року, коли вже наші сучасники повторили цей промовистий акт рукостискання між Лівобережною та Правобережною Україною, вітаючи нову добу в національній історії як початок Українського відродження.

Фото: Уніан

Ідея Соборності стала нашим важливим національним символом. Актуальною вона лишається й нині, коли стоять питання деокупації Донбасу й повернення Криму.

Віртуальна єдність 2021

2021 року акція "Живий ланцюг", на жаль, не відбудеться в умовах карантину, але є можливість заявити про свою єдність віртуально.

Цього року між Києвом та Сімферополем збудують перший в історії "віртуальний ланцюг Соборності". Він простягнеться на 1058 кілометрів і п’ять разів перетне Дніпро, символічно поєднавши Україну.

В часи, коли випробовується єдність нашого народу, українці зможуть вписати нові сторінки в історію Соборності. І хоча живий ланцюг єдності традиційно будувався зі Сходу на Захід, цього року він повинен поєднати Україну там, де її намагаються розділити — між Києвом та Сімферополем.

Акція розпочалась 21 січня і триватиме протягом двох днів. Вперше вона зможе поєднати усіх українців, незалежно від відстані та фізичної можливості бути присутнім, адже ланцюг Соборності буде збудований в Інтернеті.

Фото: Уніан

Щоб стати у ланцюг, достатньо авторизуватися на сайті "Ланцюг Соборності". Звідти автоматично підтягнеться аватарка і стане наступною в черзі із тисяч аватарок інших учасників, що мають метр за метром вишикуватись на 1058 кілометрів маршруту.

Ланцюг п’ять разів символічно перетне Дніпро: на мосту Патона, де традиційно будували живий ланцюг єдності кияни, біля Черкас, Кременчука, у Дніпрі та Запоріжжі.

День Соборності — свято, що символізує не тільки об’єднання нації, але й день, коли лишаються осторонь стороні всі суперечки. Зрозуміти, що сила в єдності, нас вчить історія і нагадує сьогодення.  У час, коли ми маємо українські території, непідконтрольні українській владі, День Соборності — ще один привід нагадати, що Крим та Донеччина — це Україна.

Автор:
Ірина Денисова
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Молюсь, щоб вони вижили": Ліна Костенко назвала імена молодих письменників, за якими варто слідкувати
Ukraine Art News
2025-07-15T01:30:42Z
Вагітна Ріанна вперше з’явилася на червоній доріжці з обома синами
Elle
2025-07-14T18:42:48Z
Гордість: Джамала увійшла до складу академіків премії Grammy
Elle
2025-07-14T15:33:34Z
"Маю право голосу": Джамала стала членкинею академії звукозапису, яка вручає музичну премію "Ґреммі"
Ukraine Art News
2025-07-14T13:18:48Z
"Це страшно складно": Ліна Костенко розповіла про що буде її новий прозовий роман
Ukraine Art News
2025-07-14T09:16:32Z
Конфлікт розгорається: що відомо про непорозуміння між молодшими Бекхемами
Elle
2025-07-14T08:01:18Z
"Хочемо цьогоріч почати будувати першу будівлю": Сеітаблаєв про проєкт "Кримськотатарська садиба"
Ukraine Art News
2025-07-13T18:31:19Z
Сумку Hermès Джейн Біркін продали на аукціоні за рекордні $10,1 млн
Ukraine Art News
2025-07-12T04:45:43Z
Джастін Бібер випустив новий альбом SWAG за участю Sexyy Red, Lil B та Gunna
Ukraine Art News
2025-07-11T13:01:22Z
Розглядаємо новий кампейн KULAKOVSKY, відзнятий в Одеському Музеї західного і східного мистецтва
Elle
2025-07-14T17:39:39Z
У Києві відкрили банерну виставку про українську державність - від Русі до сьогодення
Ukraine Art News
2025-07-14T16:57:45Z
Міжнародний літературний фестиваль "Фронтера" оголосив програму: 60 учасників із 5 країн
Ukraine Art News
2025-07-14T15:36:44Z
Wishlist: унікальна антологія української пісні на вінілі від BEVZA х Mastercard
Elle
2025-07-14T13:07:32Z
10 шедеврів Густава Клімта
Ukraine Art News
2025-07-14T12:51:42Z
У Києві завтра відкриють виставку «Скарби державності»
Ukraine Art News
2025-07-14T12:42:46Z
В кінці липня в Києві пройдуть III Ukraine Investment Congress та XV «Інтер’єр Року 2025»
Хмарочос
2025-07-14T07:01:29Z
У Львові відбудеться музично-поетичне дійство, присвячене поезії Ліни Костенко
Photo Lviv
2025-07-14T05:37:04Z
Сільська ностальгія поєднана з міською іронією — в новій демісезонній колекції KSENIASCHNAIDER
Elle
2025-07-13T17:15:34Z
Фільм “Джонні Мнемонік” 1995 року передбачив технологічну реальність сьогодення
Ukraine Art News
2025-07-14T17:39:40Z
"Супермен" зібрав $217 млн у перший вікенд прокату
Ukraine Art News
2025-07-14T14:30:39Z
«Глибоке прикриття»: трейлер та інші деталі нового фільму з Орландо Блумом і Шоном Біном
KinoFilms
2025-07-14T12:51:30Z
Зірка серіалу «Останні з нас» зіграє у фільмі «Ґодзілла та Конґ 3»
KinoFilms
2025-07-14T10:04:19Z
У Сіднеї збудували будинок із грайливо-хаотичним фасадом
Хмарочос
2025-07-14T06:10:41Z
Російський чобіт, крім страху і руйнувань, нічого не приніс, а ми любимо створювати, - Сеітаблаєв
Ukraine Art News
2025-07-14T05:01:20Z
Оголошені переможці Міжнародного кінофестивалю в Карлових Варах
Ukraine Art News
2025-07-13T18:06:37Z
Топ-5 фільмів за участі Моргана Фрімена
Ukraine Art News
2025-07-13T17:21:43Z
«Народжений у бою для Неба» – лейтмотив фільму про Героя України із Жидачева
Photo Lviv
2025-07-13T05:06:23Z
Занедбаний 200-річний палац на Вінниччині став власністю громади
Хмарочос
2025-07-14T10:43:24Z
«Приносимо вибачення, все приберемо» – ресторан у Протасовому Яру зупинив будівництво тераси з басейном
Хмарочос
2025-07-14T09:01:27Z
У Пущі-Водиці прибрали подвір’я однієї з найкрасивіших дерев’яних дач
Хмарочос
2025-07-14T06:10:41Z
Село Розлуч та його околиці на ретро фото
Photo Lviv
2025-07-14T05:37:02Z
Склали карту України з 1500 пиріжків: у Романові на Житомирщині встановили новий національний рекорд
Ukraine Art News
2025-07-13T19:46:14Z
Кавові оазиси періоду радянської окупації Львова: де билася вільна думка за Залізною завісою
Photo Lviv
2025-07-13T05:12:29Z
Історії палаців Волині, які не пережили Першої світової війни
Photo Lviv
2025-07-12T05:12:27Z
Романтичний район Львова – Богданівка, частина друга
Photo Lviv
2025-07-11T05:13:02Z
Історичні проходи по Львові. Рецензія 1932 року
Photo Lviv
2025-07-10T05:13:05Z
У Росії заочно засудили письменника Бориса Акуніна до 14 років ув’язнення
Ukraine Art News
2025-07-14T23:27:43Z
Українці закликають Італію скасувати виступ проросійського диригента Гергієва на фестивалі в Казерті
Ukraine Art News
2025-07-14T21:49:01Z
Олександр Усик презентував у Лондоні легендарну мозаїку "Боривітер" Алли Горської
Ukraine Art News
2025-07-14T19:00:36Z
У Вашингтоні відбувся благодійний концерт на підтримку українських дітей
Ukraine Art News
2025-07-14T16:25:04Z
«Жити життя з війною»: Про що фотовиставка Хірано Такаші
Ukraine Art News
2025-07-14T15:15:38Z
У Харкові ураган зірвав частину даху складу Vivat. Чимало книжок затоплено
Ukraine Art News
2025-07-14T13:00:56Z
Калорії продуктів досі рахують за столітніми таблицями. Як їх взагалі винайшли?
Хмарочос
2025-07-14T12:18:55Z
В Албанії звели бруталістську ветеринарну клініку
Хмарочос
2025-07-14T12:15:52Z
Організатори скасували захід "з міркувань безпеки": автор "Іди туди, де страшно" Ловлесс готовий приїхати до Києва
Ukraine Art News
2025-07-14T12:06:46Z
Україна першою в Європі надаватиме послуги мобільного зв’язку через Starlink, — гендиректор Київстар
Хмарочос
2025-07-10T12:31:47Z
В Україні заблокували інтернет-магазин Leader-Books, у якому продавали книжки з РФ та Білорусі
Ukraine Art News
2025-07-09T17:42:47Z
Штучний інтелект Grok від Ілона Маска тепер викриває російську пропаганду: росіяни лютують
Gloss
2025-07-09T13:07:03Z
Оплата домашнього інтернету Sword: найкращі способи для мешканців Києва і передмістя
Хмарочос
2025-07-02T07:03:48Z
Стрімінг на космічному рівні: Netflix у колаборації з NASA показуватиме запуск ракет
Ukraine Art News
2025-07-01T01:00:55Z
Під Меджибізьким замком на Хмельниччині археологи виявили скелет дитини й артефакти XVII-XVIII ст
Ukraine Art News
2025-06-30T17:21:59Z
За два місяці до релізу: у мережу злили фото майбутніх iPhone 17 Pro та iPhone 17 Air
Gloss
2025-06-26T17:30:41Z
Суд у США відхилив позов 13 письменників про порушення авторських прав для навчання ШІ на їхніх книжках
Ukraine Art News
2025-06-26T14:24:42Z
У Франції знайшли залишки давньоримського поселення з унікальною мозаїкою
Ukraine Art News
2025-06-26T14:21:48Z
Готуємо гаспачо за рецептом знаменитого іспанського шеф-кухаря Хосе Андреса
Elle
2025-07-09T12:21:43Z
5 рецептів літніх смузі: прості та дуже корисні
Elle
2025-07-08T15:36:36Z
ТОП-5 легких літніх закусок
Elle
2025-06-17T14:30:38Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Влад Кіндер ділиться рецептом тунця татакі
Elle
2025-06-06T12:49:01Z
8 найкращих лимонадів у літню спеку
Krasinfo
2025-06-03T07:09:43Z
Весняне меню: детокс-салат із цибулі-порею з креветками
Elle
2025-05-20T19:09:34Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Анастасія Степанова ділиться рецептом лимонного тарту
Elle
2025-05-14T19:03:31Z
Сирники з лекваром: готуємо українську страву за 20 хвилин
Elle
2025-05-12T11:00:56Z
Сезонний рецепт: найсмачніший кіш зі спаржею
Elle
2025-05-09T18:34:08Z