MY.UAСтатті
Світло і морок. Як за час війни змінилося освітлення вільної України і окупованих територій
Світло і морок. Як за час війни змінилося освітлення вільної України і окупованих територій

Світло і морок. Як за час війни змінилося освітлення вільної України і окупованих територій

Світла в Україні стає все більше. Про це свідчать результати проведеного ТЕКСТАМИ дослідження супутникових знімків освітлення території України у вечірній і нічний час. На них можна помітити, як країна з кожним роком вкривається все більшою кількістю маленьких та великих світлових цяток. І йдеться не лише про покращення вуличного освітлення у більшості населених пунктів, а й про пожвавлення загальної економічної активності в країні.

Світло дають не лише освітлені вулиці міст та селищ, але й промислові й сільськогосподарські об’єкти. Нова теплиця чи ТЕС вносять свій вклад у загальну освітленість території нашої країни. Та й сама можливість для селища чи міста встановити нові світильники чи збільшити їх кількість означає, що у місцевих бюджетів з’явилося більше коштів, які можна використати у тому числі й на такі потреби.

Світло після Майдану

Це яскраве свідчення однієї з найвдаліших українських реформ — децентралізації. Нагадаємо, реформа полягає в тому, що місцеві ради отримали більше грошей і повноважень.

Оглядаючи карту України, не можна не помітити, наскільки «залилися» світлом південні, в першу чергу, приморські райони Одещини, Херсонщини та Запорізької області. Не дивно, адже після окупації Криму турист поїхав до цих країв. Вочевидь, саме туризм також «відповідальний» за появу світлових цяток у Карпатах.

Один з авторів Текстів стикнувся з тим, що його локальна спільнота на околицях Києва у 2018 році не змогла швидко встановити освітлення через брак стовпів. У підприємств, які їх виробляють, замовлення були розписані на багато місяців вперед. Після Майдану Україна стала світлішою, адже саме Революція Гідності дала старт децентралізації.

ТЕКСТИ запитали у місцевої влади кількох обраних навмання населених пунктів, які «засвітилися» останніми роками, аби зрозуміти, що саме допомогло запалити ще одну «світлову» зірку на українській карті.

Олександр Бабич, мер Голої Пристані, Херсонщина: «За попередні 5 років ми освітили 90% вулиць міста»

– Раніше у нас було освітлено лише дві вулиці – магістральна і ще одна. Зараз на переобладнання витрачаємо щороку приблизно 500 тисяч гривень. Після того, як внаслідок територіально-адміністративної реформи до нас приєдналися навколишні селища, почали займатися і їх освітленням. Зараз вже освітили одне і готуємо проектну документацію для інших.

Ставимо лише LED-світильники. Намагаємося залучати до цього і громадськість. Там, де на місці діють громадські комітети і вони за власні кошти купили якісь світильники, намагаємося пошвидше реагувати. Ліхтарі повісити – не проблема, проблема підвести до них лінію.

Олександр Щербаков, заступник мера Мелітополя, Запорізька область: «В основному займаємося реконструкцією та заміною світильників»

– В окремих районах міста ми встановили нові опори, але їх не більше 10% від загальної кількості світильників. В основному, займалися реконструкцією, встановлювали світлодіодні світильники. На деяких старих опорах взагалі не було світильників, або вони були застарілої конструкції – ртутними, натрієвими чи ще якимось.

За рахунок заміни світильників плануємо зекономити на рік близько 2,5 мільйони гривень. Тепер 86 – 87% світлових точок у Мелітополі є сучасними. Ми почали цю роботу за кошти місцевого бюджету, але з 2019 року ми отримали грант від Північної екологічно-фінансової корпорації (NEFCO). Більшість робіт виконали у 2020 році. Майже у половині цих точок були поставлені LED-світильники. Загалом витратили 250 тисяч євро грантового фінансування плюс пільговий кредит на 14,9 млн грн.

Володимир Петрук, інженер-енергетик м. Тальне, Черкащина: «З LED-світильниками стало помітно світліше»

–У нас по місту зараз 1350 світильників, з них десь 30% ми замінили протягом чотирьох років на сучасні LED. Решта поки залишаються старими – натрієвими, ртутними. Коли поставили LED-світильники, стало помітно світліше, тому що, наприклад, у натрієвих лампах скло тьмяніло і пропускало лише 40 – 50% світла.

Також підвищили інтенсивність освітлення: тепер світильники - на кожній опорі, а раніше були через одну.

Зараз плануємо замінити всі натрієві та ртутні світильники. LED-лампи почали закуповувати через їхню меншу енергоємність, щоб економити електроенергію, яка постійно дорожчає і коштує місту сотні тисяч.

Морок окупації

Тим часом на окупованих територіях Донеччини та Луганщини з кожним роком стає темніше. В окупації є райони, де ці процеси відбуваються у прискореному режимі, і можна говорити про справжнє «затемнення» колись освітлених територій.

Перш за все, йдеться про місцевість поблизу Луганського аеропорту, де у 2014 році йшли жорстокі бої. Інфраструктуру було зруйновано, здатності чи бажання її відновлювати у маріонеткового утворення «Луганська народна республіка» немає.

Але виявилося, що у пітьмі потопають і невеликі населенні пункти, переважно розташовані близько до російського кордону, фактично розтягнуті вздовж нього на території Донецької та Луганської областей. Це Новокатеринівка, Осикове, Колоски, Степано-Кринка, Степанівка, Дмитрієвка, Дьякове, Нижній Нагольчик, Хмельницький, Карпове-Кріпенське та багато інших.

Частину цих містечок та селищ теж зачепили події в Іловайську. Тут теж ішли бої. За словами очевидців, ці населені пункти також часто були місцями тимчасового прихистку для українських військових, що опинившись відрізаними від основних сил, пробивалися до своїх. І от саме ці невеликі переважно аграрні селища та містечка зараз потерпають вже від економічних негараздів. Принаймні, про це кажуть нинішні і колишні місцеві мешканці. Ми гарантували нашим співрозмовникам анонімність, адже за їхні висловлювання вони можуть поплатитися самі чи їхні рідні, котрі живуть в окупації.

«Поля стоять зарослі бур'яном - орендарі та господарі виїхали»

«Бойовики почали забирати у людей зерно – все, що вони вирощували, - розповідає ТЕКСТАМ колишня місцева жителька Олена (ім’я змінено, селище, в якому живе, просила не називати, це на Донеччині поблизу російського кордону). - Першими почали трусити великих орендарів, вони просто втекли, потім прийшла черга дрібних.

Знаю таку історію, коли люди зібрали зерно, завезли на тік, туди приїхали бойовики і все забрали. І так це відбувається досі: люди вирощують, бойовики забирають. І не тільки зерно. Виростили кабанчика – його теж забрали. Це призвело до ще однієї хвилі переселення.

Поля стоять покинуті і зарослі бур’яном. Хтось виїхав на підконтрольну територію, хтось залишився в окупації, але перебрався у більші міста. Там якось легше вижити. Я знаю невеликі села, де до війни жило 30 – 40 сімей, а зараз - лише один дід або взагалі порожньо. Про яке тут освітлення може йти мова».

«Із заходом сонця життя зупиняється»

У Павла (ім’я змінено) в Осиково залишилася сестра бабці. За його словами, життя в селищі, де до війни мешкало більше тисячі людей, зупиняється з заходом сонця. Молоді майже немає. Освітлюються лише центральні вулиці. На інших немає дротів на стовпах. Живуть люди тим, що вирощують худобу та городину. Ще працює магазин. Хто не зміг чи не схотів їхати на вільну частину України, поїхали або до Росії, або в Донецьк, де є робота і вільне житло (тобто те, яке залишили люди, котрі виїхали і його можна зайняти).

Селище Степано-Кринка між Іловайськом та Амвросієвкою раз на рік фігурує в репортажах угрупування «ДНР». Туди так звана «народна міліція» привозить дітям з місцевої школи та садочка іграшки. Але школа, садок, аптека, кілька магазинів, ремонтна майстерня та ринок – чи не єдині джерела прибутку у місцевого населення. Дехто вдома надає послуги перукаря та манікюрниці.
Олександр (ім’я змінено) розповідає, що деяким з його селища вдалося обміняти свої приватні будинки на маленькі квартири в Харцизську, Макіївці та навіть в Донецьку, щоб працювати там на шахтах.

На питання про світло Олександр сміється, каже, а що там освітлювати? Ліхтарі подекуди горять, та й досить. В інших світло є на подвір’ї. А з приходом темноти на вулиці немає чого робити.

Спеціалізація більшості з «затемнених» населених пунктів, про які йдеться – сільське господарство. Також поблизу згаданих селищ на Луганщині були нелегальні копанки, котрі теж, вочевидь, припинили роботу.

Методологія

Дані взято з https://www.lightpollutionmap.info/. Це інформація про рівень світлового забруднення в світі. На карті відображається лише штучне світло. Дані збираються за допомогою радіометра "Visible Infrared Imaging Suite" - це датчик, що вловлює джерела випромінювання і є надзвичайно чутливим навіть в умовах недостатнього освітлення. Він був розроблений і виготовлений компанією Raytheon і є одним з п’яти приладів на борту супутникової платформи Національного полярно-орбітального партнерства (NPP) Суомі, який був запущений 28 жовтня 2011 р. В статті порівнюються акумульовані дані за 2012 та 2019 роки.

В наступному нашому матеріалі ми покажемо, як змінилася ситуація із освітлення Криму. Якщо ви там мешкаєте і можете розповісти, що відбувається у місцях де збільшилося освітлення пишіть нам на редакційну пошту texty.org.ua()gmail.com чи приватні повідомлення на наш Facebook-аккаунт.

інфографіка освітлення окуповані території


Що читати далі

Як ставляться українці, сусіди та світ загалом до вакцинації від COVID-19 (ІНФОГРАФІКА) Графік дня. Чи хочуть самі росіяни вакцинуватися «Супутником V»? BIRDYANSK у Бердянську: як створити місто для людей і птахів
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Звезда "Эмили в Париже" снялась в рекламе BMW в жакете от украинского бренда
Gloss
2024-04-24T14:49:11Z
DOROFEEVA и Лебига презентовали общий трек и побили онлайн-рекорд украинского Twitch
Gloss
2024-04-18T13:16:02Z
Алина Гросу показала новые фото со свадьбы: фанаты артистки уверены, что ее мужем стал российский актер
Gloss
2024-03-25T15:09:54Z
МастерШеф 13 сезон. Випуск 5 від 09.03.2024
InfoHome
2024-03-18T19:51:40Z
Ксения Мишина подтвердила слухи о новом романе, опубликовав пикантные фото с мужчиной
Gloss
2024-03-18T15:49:25Z
99‑летняя пловчиха из Канады побила три мировых рекорда за один день
Gloss
2024-01-30T14:00:53Z
Украинский режиссер Таня Муиньо сняла музыкальный клип для Дженнифер Лопес
Gloss
2024-01-30T12:30:52Z
Порно-актриса из Одессы снялась в фотосессии, где прикрыла свои интимные зоны шевронами с символикой Украины
Gloss
2024-01-22T16:21:46Z
Самопровозглашенная королева «ДНР» показала, как выглядела до пластических операций
Gloss
2024-01-10T14:54:44Z
Украинка Ангелина Усанова стала победительницей международного конкурса красоты Miss Eco International-2024
Gloss
2024-04-29T16:10:03Z
В ТОП-50 трендов Украины на Spotify среди лидеров песня «Да, я русский»
Gloss
2024-04-10T13:13:08Z
Впервые на обложку Playboy попала Саманта Эверли – модель, созданная искусственным интеллектом
Gloss
2024-03-06T16:07:11Z
Украинская группа Quest Pistols презентовала зажигательный клип на новый трек «Безумная»
Gloss
2024-03-01T17:04:23Z
OnlyFans-модели обходят цензуру Инстаграма, притворяясь кормящими мамочками
Gloss
2024-02-29T14:19:03Z
Филипп Киркоров приехал в оккупированную Горловку выступать перед российскими военными
Gloss
2024-02-13T14:33:54Z
«Песня года» и «Лучший исполнитель»: названы номинанты на премию BRIT Awards 2024
Gloss
2024-01-25T14:03:53Z
Объявлены лучшие снимки природы в 2023 году по версии BIFA
Gloss
2023-12-29T16:30:53Z
DOROFEEVA выпустила новый трек и посвятила его своим хейтерам
Gloss
2023-12-07T13:58:03Z
Украинский трейлер необычной комедии «Приключения бигфутов» с Джесси Айзенбергом
KinoFilms
2024-05-01T08:27:35Z
Disney представил трейлер приквела "Короля Льва": мультфильм о молодом Муфасе
Gloss
2024-04-30T17:37:17Z
Любомир Левицкий приглашает на фильм «Мы были рекрутами»
KinoFilms
2024-04-30T16:54:41Z
Не пропустите допремьерные показы мультфильма «10 жизни» с 1 мая
KinoFilms
2024-04-30T09:30:50Z
Украинский трейлер фильма ужасов «Сверхъестественное. Души умерших»
KinoFilms
2024-04-29T17:42:38Z
Украинский тизер-трейлер фильма «Муфаса: Король лев» от Disney
KinoFilms
2024-04-29T13:30:42Z
Украинский трейлер фильма «Одна жизнь» с Энтони Хопкинсом и Хеленой Бонэм Картер
KinoFilms
2024-04-29T11:57:46Z
Украинский трейлер фильма «Химера»
KinoFilms
2024-04-29T11:12:37Z
Украинский трейлер фильма «Моргни дважды» с Ченнингом Татумом
KinoFilms
2024-04-28T20:33:31Z
Самый большой в мире круизный лайнер Icon of the Seas отправился в свой первый рейс
Gloss
2024-01-29T17:51:45Z
Самые комфортные места для жизни уже в недалеком будущем
Men's Life
2024-01-24T08:33:40Z
Культурное значение шампанского в разных странах
Gloss
2023-11-29T10:12:53Z
Лас-Вегас: удивительная история города азарта, мафии и головной боли для архитектора
MC Today
2023-11-24T17:21:39Z
Как самостоятельно организовать свой отдых?
Men's Life
2023-11-13T07:57:47Z
Дом Шрека теперь можно арендовать на Airbnb
Gloss
2023-09-29T10:42:43Z
В Apple Park установили сотни стеклянных скульптур. Для их создания собирали песок в пустынях всего мира
MC Today
2023-09-25T15:21:48Z
Португальский город Анадия затопило вином: миллионы литров алкоголя полилось по улицам
Gloss
2023-09-12T11:39:36Z
Палатки с условиями пятизвездочного отеля: что такое глемпинг и как открыть такой бизнес
MC Today
2023-09-05T08:51:40Z
В Украине нашли две крупные подпольные фабрики, где производили подделки 15 мировых брендов одежды и обуви
Gloss
2024-05-01T15:13:00Z
Социальные сети доводят людей до депрессии
Men's Life
2024-04-30T07:58:03Z
Эксперты рассказали, из-за чего полным людям сложно нарастить мышцы
Men's Life
2024-04-29T08:14:36Z
Специалисты выяснили, как можно нейтрализовать негативное воздействие глутамата натрия
Men's Life
2024-04-29T08:14:35Z
Секс после длительного воздержания
Men's Life
2024-04-29T08:14:35Z
Найдена причина появления лишнего веса после 30-ти лет
Men's Life
2024-04-29T08:10:00Z
Мачо имеют особый запах, который привлекает женщин
Men's Life
2024-04-29T08:10:00Z
С какой обувью носить платья летом?
Gloss
2024-04-26T07:40:28Z
Micron получит $13,6 миллиардов грантов и кредитов от США для развития местного производства
Overclockers
2024-04-26T06:55:33Z
ChatRTX — обновлённый инструмент Nvidia для создания персонализированного чат-бота
Overclockers
2024-05-01T15:46:07Z
ASL выпускает GeForce RTX 4060 в розовом цвете для любителей котиков
Overclockers
2024-05-01T06:31:06Z
ASUS одной из первых выпустит ноутбук на базе Qualcomm Snapdragon X
Overclockers
2024-04-30T14:49:04Z
Расходы на ЦОД с ускорителями Nvidia вырастут из-за необходимости жидкостного охлаждения
Overclockers
2024-04-30T12:55:12Z
Дополнение Shattered Space для Starfield выйдет осенью
Overclockers
2024-04-30T09:34:16Z
Опубликована большая демонстрация игрового процесса F1 24
Overclockers
2024-04-30T08:37:07Z
Появилась информация о новом процессоре Intel Core Ultra 5 240F для десктопов
Overclockers
2024-04-30T08:13:28Z
Ученые выяснили причину плохого сна на новом месте
Men's Life
2024-04-30T08:01:17Z
Microsoft планирует запустить в производство новую часть Fallout
Overclockers
2024-04-29T12:07:08Z
До сих пор вы готовили его неправильно! Вот как цветная капуста получается лучше мяса
InfoHome
2024-05-01T12:48:53Z
От этой выпечки все без ума! Пеку на все выходные и праздники. Супер пироги с разными начинками!
InfoHome
2024-04-30T12:03:50Z
Творожная запеканка, вкуснейшая. Всё смешал и в духовку. Одного кусочка будет мало
InfoHome
2024-04-30T11:57:49Z
4 шикарных закуски на пасху! Так красиво и легко!
InfoHome
2024-04-29T12:30:59Z
Приготовьте их на пасху и вы скажете мне спасибо: рецепт, который покорил "всех" моих гостей
InfoHome
2024-04-29T11:54:48Z
Салат из огурцов. Этот рецепт салата вас покорит! Необыкновенный вкус, нежная и ароматная заправка!!
InfoHome
2024-04-29T11:45:58Z
Куличи. от этих пасок в восторге и взрослые и дети! Нежные, тают во рту. С каждым днем вкуснее
InfoHome
2024-04-27T11:34:00Z
Топ 4 закуски на пасху которые стоит приготовить
InfoHome
2024-04-25T11:09:58Z
В сезон из зеленого лука всегда готовлю эту вкуснятину! Очень вкусно, а главное просто и быстро!
InfoHome
2024-04-25T10:37:02Z