MY.UAСтатьи
Попри бан найбільш одіозних московських пропагандистів, у Youtube безліч російської дези. Як це змінити
Попри бан найбільш одіозних московських пропагандистів, у Youtube безліч російської дези. Як це змінити

Попри бан найбільш одіозних московських пропагандистів, у Youtube безліч російської дези. Як це змінити

Щомісячно, сервіс Youtube охоплює понад 70% українських інтернет-користувачів. Мобільний додаток цієї соцмережі встановлено майже на всіх мобільних пристроях в Україні. І через неї активно поширюється російська пропаганда та дезінформація. Основним принципом роботи Youtube є відкритість до якомога більшої кількості різноманітного контенту. Генеральний директор Youtube С’юзен Вучицькі вірить, що відкритість заохочує суспільну дискусію, стимулює економічний розвиток та дозволяє якомога більшій кількості голосів бути почутими. Та на жаль, відкритість Youtube має і свій зворотний темний бік.

Простота користування та легкість доступу роблять Youtube ідеальним середовищем для поширення пропаганди, конспірології та дезінформації. Росія вже давно виявила цю вразливість платформи Youtube та успішно використовує її, насичуючи медіапростір сайту своєю брехнею, фейками та маніпуляціями.

Важка артилерія російської пропаганди продовжує працювати

До недавнього часу, основними розповсюджувачами російської дези на Youtube була низка каналів російського державного телебачення, таких як RT та Sputnik. Наразі ці канали заблоковані для перегляду у всьому світі. Команда Youtube ліквідувала їх у відповідь на повномасштабне вторгнення Росії до України та агресивну інформаційну війну, що його супроводжує.

Загалом, сервіс Youtube та його компанія-власник Google, як і інші західні компанії, не залишаються осторонь протидії російській агресії в Україні. Служби безпеки Google допомагають українським веб-сайтам захищатися від DDos-атак, а український прес-офіс Google повідомив TEXTY.org.ua, що з початку російсько-української війни, модератори Youtube видалили понад 1 тисячу каналів та 15 тисяч відео, що були пов’язані із розповсюдженням російської дези.

Прес-служба Google зазначає, що Youtube передусім видаляє відео та канали, котрі “заперечують, мінімізують або принижують добре задокументовані події насильства”. З огляду на нинішню ситуацію, це може бути контент у якому “стверджується, що жертви [війни] є акторами або що вторгнення [до України] є операцією з підтримання миру чи визволення”.

Та на жаль вал російської пропаганди та дезінформації продовжує захлинати Youtube попри всі намагання команди сервісу йому протидіяти.

Так, записи пропагандистських передач російського державного телебачення можна вільно знайти у ретрансляції мережі різноманітних анонімних акаунтів. Буквально до моменту публікації цієї статті, відкрито продовжував мовлення канал із добірками фейків та маніпуляцій від відомої російської пропагандистки та очільниці RT Марґаріти Сімоньян (176 тис. підписників).

Youtube заблокував його в Україні, але в інших регіонах світу його можна вільно переглядати. Розповсюдженням російської дезінформації в світі також займається державне білоруське інформ-агентство БЕЛТА (заблоковано в Україні, загалом понад 400 тис. підписників). Цікаво, що цей канал навіть немає спеціального маркування від Youtube про фінансування урядом Білорусі. Інший білоруський пропагандистсько-дезінформаційний канал – БЕЛРУСИНФО (371 тис. підписників) – продовжує своє необмежене мовлення як в Україні, так і де-інде.

Швидкий пошук свідчить, що Youtube не вдалось повністю обмежити англомовну пропаганду від російської державної медіа-агенції Sputnik. Так, представниця Sputnik Татьяна Кухарєва регулярно вмикається в ефір індійського Youtube-каналу India Today (бл. 6 млн. підписників) та ретранслює звідти російські фейки про “українських нацистів” на весь світ.

Зазвичай Кухарєва отримує на India Today від 10 до 20 хвилин ефірного часу. Автори каналу майже не намагаються протиставляти їй спікерів з іншого боку, для того щоб хоча б позірно зберегти баланс думок в ефірі.

Інформаційна отрута для Youtube

Окрім державних та навколодержавних російських і білоруських медіа, на Youtube все так само зберігають свою присутність десятки й сотні “блогерів”, що перекручують реальність та вводять в оману своїх глядачів. Це наприклад горезвісний Анатолій Шарій. Його основний канал (2.9 млн. підписників) вже недоступний в Україні, але російськомовна авдиторія з інших країн з легкістю може переглядати цей контент.

Шарій не полишає своїх спроб впливати на інформ-простір України. Його маніпулятивні та дезінформаційні відео пробиваються до українського Youtube за допомогою цілої мережі запасних акаунтів. Виявити це можна скориставшись банальним пошуком всередині Youtube. Основна мета Шарія – посіяти занепадницький настрій в Україні, занурити глядача в апатію та створити ілюзію безвиході.

Канал ще одного проросійського “блогера” – Юрія Подоляки (2.8 млн. підписників) – теж віднедавна заблоковано в Україні. Подоляка спеціалізується на військовій псевдоаналітиці, активно ретранслює російські пропагандистські наративи. В минулому, на нього неодноразово посилались кремлівські та лукашенківські медіа, як на “альтернативну” точку зору з України. Як і Шарій, Подоляка проривається до української авдиторії через цілу низку каналів-ретрансляторів шкідницького контенту.

Олександр Семченко – ще один псевдоаналітик на кшталт Подоляки. Його канал нараховує близько 900 тисяч підписників. Семченко не цурається своєї активної проросійської позиції та не гребує публікацією відвертих фейків на кшталт розповідей про “биолаборатории НАТО в Украине” та “женские нацистские батальоны”. Канал Семченка й досі можна вільно переглядати в Україні.

Кирило Стремоусов – російський колаборант із окупованого Херсона. Він давно відомий своєю співпрацею із спецслужбами країни-агресора. Невдовзі після захоплення Херсона росіянами, Стремоусов відзначився публікацією фейкового допиту “проукраинского активиста”. За допомогою цією інформаційної провокації Стремоусов намагався зламати дух громадського спротиву в місті та створити підґрунтя для російських репресій проти цивільних захисників Херсона.

Після початку окупації, Стремоусов розпочав відкрито погрожувати мешканцям Херсона, обіцяв незгодним російські тюрми та “зачистки”. Цю відкриту пропаганду ненависті й досі можна вільно віднайти на українському Youtube. Основний канал Стремоусова має 73 тисячі підписників.

Окрім Стремоусова, продукуванням ненависті на Youtube також займається протоієрей РПЦ Андрєй Ткачьов. Основний канал Ткачьова нараховує понад мільйон підписників. Його заблоковано в Україні, але незважаючи на це, людиноненависницькі та українофобні “проповіді” Ткачьова можна вільно переглядати наприклад на каналі “Царьград ТВ” (252 тис. підписників), а також в ретрансляції безлічі інших пропагандистських акаунтів.

Ткачьов виправдовує необхідність “спецоперации” Господньою волею та молиться до святих РПЦ, щоб вони “помогли русским воинам поскорее надавать по щщам вавилонской блуднице”, маючи на увазі Україну та Захід. “Мы русские! С нами Бог!” зазвичай завершує свої виплески ненависті Ткачьов.

Що має зробити Youtube щоб зупинити російську інформаційну війну?

Російська пропаганда та дезінформація вже багато років отруює світовий медіа-простір. Росія вдало використовує вразливості сучасних медіа-платформ, проштовхуючи свою інформаційну агресію під виглядом “альтернативної” точки зору на світ. До початку повномасштабної російсько-української війни, західні країни доволі мляво реагували на засилля російської пропаганди. Але досвід останніх років свідчить, що далі миритися з цією ситуацією неможливо.

До прикладу, той же Youtube чудово усвідомлює небезпеку розповсюдження дезінформації через власну платформу. Починаючи з 2016-го року, команда сервісу постійно намагається впроваджувати нові технічні засоби та політики для контролю шкідливого контенту, але як бачимо на свіжому прикладі російсько-української війни – це їм не дуже добре вдається.

Модератори Youtube доволі оперативно блокують канали поширення російської дези в Україні, але не поспішають завадити російським інформаційним військам і далі атакувати світ. Це небезпечно з огляду на велику російськомовну діаспору в країнах ЄС, США, Канаді, Австралії. Схоже на те, що внутрішні алгоритми машинного навчання, котрі допомагають автоматично маркувати шкідницький контент на Youtube, все ще доволі слабо виявляють російську дезінформацію, якщо вміють розрізняти її взагалі.

Це й не дивно, адже оперативне відстеження дезінформаційних наративів – далеко не тривіальна задача. Активна співпраця із незалежними дослідницькими центрами (передусім українськими) могла б суттєво допомогти Youtube в приборканні шквалу російської дезінформації. Не зробивши цього, технологічний гігант ризикує стати сліпим знаряддям в руках убивць та воєнних злочинців.

пропаганда дезінформація YouTube російсько-українська війна шарій


Що читати далі

Карта бойових дій. Оновлюється Відео війни. Хронологія Коли ми переможемо... Карта пам'ятників російської військової слави в Україні
Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
На фронті загинув кінопродюсер Станіслав Притула
Ukraine Art News
2025-01-26T21:16:02Z
На війні загинув кінопродюсер та режисер Станіслав Притула
Ukraine Art News
2025-01-26T11:18:58Z
Софія Яблонська, або “Незвичайна подорожничка”
Photo Lviv
2025-01-24T06:12:33Z
Ізраїль на «Євробаченні» представить співачка, яка пережила напад ХАМАС на фестиваль
Ukraine Art News
2025-01-23T09:57:40Z
На Євробаченні-2025 Ізраїль представить дівчина, яка пережила напад ХАМАСу під час фестивалю 7 жовтня 2023 року
Ukraine Art News
2025-01-23T08:00:52Z
Українка Олена Щербань про успішну кар’єру в моді, роботу в Maison Margiela в Парижі та відставку Джона Гальяно
Elle
2025-01-22T10:00:48Z
Гітарист Thin Lizzy і Whitesnake Джон Сайкс помер у віці 65 років після тривалої боротьби з раком
Ukraine Art News
2025-01-21T13:00:49Z
Чернетку слів пісні Боба Ділана Mr Tambourine Man продали за $500 тис
Ukraine Art News
2025-01-20T16:15:41Z
Лідер гурту “Цвіт кульбаби” Василь Марущак розповів про боротьбу з хворобою
Photo Lviv
2025-01-20T06:06:31Z
Тиждень чоловічої моди в Парижі Fall-Winter 2025/26: Streetstyle з нового ракурсу
Elle
2025-01-27T13:04:08Z
У Києві пройде аукціон робіт Якова Гніздовського для придбання спецтранспорту воїнам ГУР
Ukraine Art News
2025-01-27T12:46:09Z
10 тисяч валіз над рівнем моря: Have A Rest презентує кампейн з нагоди 7-річчя бренду
Elle
2025-01-27T12:21:54Z
На Тернопільщині у селі Заболотівка відкрили музей щітки
Ukraine Art News
2025-01-27T11:01:00Z
20 актуальних образів із шубами від паризьких модниць і модників
Elle
2025-01-27T10:04:00Z
Натхнення кутюр і салонними показами 50-х: колекція Jacquemus FW 2025/26
Elle
2025-01-27T10:01:01Z
Стійкість та креативність бізнесу: розмова із заступницею голови правління Райффайзен Банку Оксаною Шевченко та дизайнеркою Тамріко Кебурією
Elle
2025-01-27T09:16:03Z
ЗІНОВІЙ КАРАЧ та засновник гурту “Брати Гадюкіни” запрошують на концерт до Дня закоханих!
Photo Lviv
2025-01-27T06:06:34Z
У Львові заснували літературну премію «Військовий непотріб»
Photo Lviv
2025-01-27T06:00:37Z
Топ-5 фільмів з актрисою Дакотою Феннінг
Ukraine Art News
2025-01-26T15:45:54Z
Фільм про «найсильнішу жінку світу» та зоозахисницю Анну Куркуріну вийшов онлайн
Cineast
2025-01-26T01:54:58Z
До Міжнародного дня памʼяті жертв Голокосту у Києві покажуть анімацію лавреата премії «Оскар» Мішеля Азанавічуса
Cineast
2025-01-26T01:51:52Z
Вийшов трейлер серіалу «Suits LA», де головну роль грає зірка «Стріли» Стівен Амелл
KinoFilms
2025-01-25T18:03:30Z
Фільми про домашнє насильство. ТОП-3
Ukraine Art News
2025-01-25T14:15:45Z
Новий серіал "Локербі: у пошуках правди" 2025
Ukraine Art News
2025-01-25T13:15:45Z
«Доктор Стрендж 3»: епічний фан-постер блокбастера Marvel з Бенедиктом Камбербетчем
KinoFilms
2025-01-25T12:03:46Z
Топ-5 фільмів з Джессікою Біл
Ukraine Art News
2025-01-25T07:46:12Z
Що варто знати про новий фільм Мстислава Чернова «2000 метрів до Андріївки»
Elle
2025-01-24T18:30:47Z
На Херсонщині внаслідок війни пошкоджені понад 270 пам’яток історії та культури
Ukraine Art News
2025-01-27T12:49:10Z
Золочівський замок на унікальних столітніх зображеннях
Photo Lviv
2025-01-27T06:12:34Z
Протікання, переповнення туристами та невідповідні умови: директорка Лувру Лоранс де Кар занепокоєна станом музею
Ukraine Art News
2025-01-24T11:45:39Z
Київ — одне з найдешевших міст Європи, але не для киян: цифри та інфографіка
Хмарочос
2025-01-23T14:09:58Z
Розкішні закинуті залізничні вокзали в США перетворюють на ресторани й офіси
Хмарочос
2025-01-23T11:40:01Z
Львів німецький, або маловідомі сторінки історії нашого міста
Photo Lviv
2025-01-23T06:12:28Z
Як у Європі з’явився «блакитний банан» і до чого тут розвиток міст
Хмарочос
2025-01-22T08:39:53Z
Так, це Львів, або нічна екскурсія в історичну обсерваторію ЛНУ
Photo Lviv
2025-01-22T06:12:33Z
До Львова їдуть до 25 швейцарських трамваїв. Дивіться, які вони
Хмарочос
2025-01-21T14:18:55Z
У Женеві українська громада провела Розколяду
Ukraine Art News
2025-01-27T12:27:56Z
Глибочицька є найпроблемнішою вулицею столиці для руху трамваїв — аналітика затримок транспорту за 2024 рік
Хмарочос
2025-01-27T12:16:09Z
Одеська письменниця Колтунова заявила, що представники ТЦК побили її сина: здійснюється службова перевірка
Ukraine Art News
2025-01-27T12:15:57Z
Римсько-католицька парафія повернула собі костел святого Миколая у Києві
Хмарочос
2025-01-27T12:04:16Z
«Київстар» купує Uklon — що відомо?
Хмарочос
2025-01-27T10:13:13Z
«Хмарочос» зробив посібник з реєстрації пам’яток архітектури
Хмарочос
2025-01-27T10:01:15Z
5 beauty-секретів, перевірених часом
Elle
2025-01-27T09:55:00Z
Виробник Vans – найкращий одяг та аксесуари у різному виконанні
Хмарочос
2025-01-27T09:37:15Z
У панельній 16-поверхівці на Святошині встановили сонячну електростанцію за 700 тисяч гривень
Хмарочос
2025-01-27T09:19:23Z
Час для себе. ELLE Decoration презентує новий випуск
Elle
2025-01-27T11:06:57Z
«Чорноморка» запускає нову мережу з 35 рибних магазинів
Хмарочос
2025-01-26T10:19:13Z
iPhone 16 – майбутнє у ваших руках
Хмарочос
2025-01-25T08:46:34Z
В Україні розширили список заборонених сайтів з піратськими фільмами
Ukraine Art News
2025-01-23T19:51:52Z
Канадець зібрав удома ядерний реактор, витративши всього 3 000 доларів
Gloss
2025-01-23T17:51:55Z
Мережа Pizza Day – лідер за кількістю нових закладів у 2024 році
Хмарочос
2025-01-23T14:54:50Z
YouTube відновив доставку кнопок для українських авторів - Федоров
Ukraine Art News
2025-01-22T21:15:41Z
Netflix піднімає вартість підписки на тлі рекордного зростання підписників і прибутків
Хмарочос
2025-01-22T09:39:58Z
На виставці CES 2025 представили перший у світі літаючий мотоцикл
Gloss
2025-01-21T18:09:52Z
Рецепт ідеального узвару: корисний для імунітету напій, без якого неможливо уявити різдвяну вечерю
Elle
2024-12-24T10:45:44Z
Різдвяне меню: штолен, який виходить у всіх
Elle
2024-12-20T20:24:35Z
Королівський пляцок-пиріг: смачно через віки
Ukraine Art News
2024-11-15T09:30:48Z
Секрети приготування смачного бургера в домашніх умовах
Photo Lviv
2024-10-24T04:57:29Z
Дуже смачна лазанья з козячим сиром
Elle
2024-09-23T13:39:47Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z