MY.UAСтатті
Вижити в облозі. Пічка на балконі, туалет у дворі - як зараз живуть у Чернігові
Вижити в облозі. Пічка на балконі, туалет у дворі - як зараз живуть у Чернігові

Вижити в облозі. Пічка на балконі, туалет у дворі - як зараз живуть у Чернігові


Чернігів залишався в облозі майже місяць. Автомобільне сполучення відновилося вранці в понеділок, 4 квітня. Після підриву мосту через Десну виїхати з міста було практично неможливо. Ті, хто в ньому залишився, змушені були виживати у місті в польових умовах: без світла, тепла і води.

Олена Гобанова з родиною - серед тих, хто не виїхав з Чернігова. Вона, як і десятки інших родин в навколишніх багатоповерхівках, з початку війни була вдома, у мікрорайоні Масани. Нижче - її розповідь про життя і побут в умовах відсутньої інфраструктури, обстрілів і облоги.

— Якщо не буде в нас ні світла, ні газу, Чернігів все одно виживе, — впевнена 39-річна Наталія Теплякова з Чернігова. Вони з чоловіком і сином живуть в мікрорайоні Масани. Не виїхали, як і родина Олени Гобанової, авторки цього тексту. Нижче її розповідь про місяць життя в місті в умовах війни.

У дворі перед входом до під'їзду п’ятиповерхівки — саморобна пічка. Такі імпровізовані цегляні плитки - мангальчики стали вже звичним явищем у наймолодшому мікрорайоні міста. Люди готують на вогнищі, адже електрики на Масанах немає близько місяця, а в багатьох будинках - і газу.

Цей дім стоїть на відшибі, над ним постійно летять ракети чи що воно там. Дім трясеться. Дуже страшно вночі, хто в бога не вірив - лежать і моляться. Вікна щовечора завішуємо покривалами, хоча й світла нема, але є свічка, ліхтарик, то щоб не давати ворогу орієнтир.

У квартирах температура не піднімається вище 12 градусів, вдень в сонячну погоду, якщо не сильно бахкає, люди виходять грітися надвір. І готують обіди. Дехто поставив такі прямо на балконі. В кожному дворі, подекуди біля кожного під’їзду. Хтось просто ставить кілька цеглин, розводить між ними невелике вогнище, зверху каструля або сковорідка. Інші конструкцію вдосконалили: щоб менше диміло.

Наталя Теплякова біля саморобної пічки у дворі

— От ми після перемоги влаштуємо конкурс, чия піч краща! — пишається своєю грубкою Наталія. Піч дійсно одна з кращих на районі. Із заслінкою, димовідводом, цеглини скріплена цементом. - Всім домом робили, придумували, з чого. Склав сусід, Руслан Несенко, він будівельник. Вже виїхав з Чернігова.

Знизу металева решітка з холодильника, зверху — з газової плити. Це як на барбекю. А щоб дим не закопчував сильно каструлі, ще поверху кладемо залізне деко. Димар зробили зі шматка зливної труби, що на даху.

У сім’ї, що прийшла з іншого будинку, де вікна повибивало, знайшовся цемент. Цеглу збирали всюди: доріжки були білою цеглою вимощені, на горищі трохи. Плитка, що відвалилася і валялася отам, — забрали, нею прикриваємо вогнище, щоб не дуже задувало, коли сильний вітер.

Готували теж всім будинком. В перший день, як її зробили, піч ще сира була. А на другий день затопили, всі повиходили, — хто проти був, хто за. А потім зрозуміли, що хоч кип’яток можна зробити. І вже всі хто хотів готували. І з сусіднього дому, і навпроти будинок.

Газу у нашому будинку з другого дня війни не стало, коли 25 лютого розстріляли газорозподільник. Тоді світло ще було. А коли пропало електропостачання у всьому мікрорайоні… Максиме, ти не пам’ятаєш, коли це? — звертається до сусідського хлопця.

— Зараз скажу, — підраховує в умі Максим Донець. – 10-го березня у всіх виключили. — Тоді і вода пропала. По воду ходимо в колодязь до дідуся, в приватний сектор, — продовжує Наталя.

З кількох колодязів на околиці беруть воду всі жителі багатоповерхівок. Носять у відрах, пластикових бутлях, хто вручну а хто на візочку чи велосипедом. Іноді питну воду підвозять у бочці.

— Тепер у нас у будинку газопостачання відновили, можна в кухні на газу готувати.

Зараз жилих квартир в домі залишилось трохи більше десятка. Десь чоловік 20. Пенсіонерів багато, багатодітна сім’я є. І з сусідніх будинків приходять люди, розпалюють. Тож ми піччю поки що не користуємось, але нікому не забороняємо. Ви хотіли щось приготувати?

Від запрошення відмовляюся, бо я теж місцева, вдома є своя складена з цегли піч. Ось для чого на балконі стільки років лежали кілька білих цеглин!

Чернігівець Андрій Васюк біля власноруч зробленої пічки на балконі 11-поверхівки

Тринадцятиповерхівка не газифікована, з електроплитами, будинок повністю залежить від електрики. Коли піднімаєшся сходами наверх (ліфтами не користуємося майже з початку війни, ще до відключення електропостачання), видно, на яких поверхах ще живуть люди.

Цегляні пічки для приготування їжі поскладали на загальних балконах жилих поверхів. Ці балкони відкриті, широкі, бетонні. Але пічки дуже димлять, тому, хто придумає з чого, роблять димовідводи. Або готують внизу, під будинком, а потім в термосі носять наверх. І воду з колодязя на 13-й поверх теж носять.

36-річна Тетяна Теремецька з маленького мікрорайону Чернігова Забарівки хвацько рубає дрова у дворі своєї двоповерхівки. Під будинком зібралася дружня компанія сусідів, готують чи то обід, чи вже вечерю.

Тетяна рубає дрова у дворі

Чоловік неподалік заряджає телефони і ноутбук, вони лежать просто на траві біля невеликого генератора. До нього підключені подовжувачі, трійники, від них ще подовжувачі з розетками, і в них штрикають свій зарядний пристрій зі шнуром і залишають телефони на зарядку. Бо інакше ніяк. Дідусь-сусід намагається дати Тетяниному чоловіку хоча б двадцятку, той не бере.

— А я не проти сама порубати, — опускає сокиру на поліно Таня. — Хоч зігріюся.

Під парканчиком рівно складені вже порубані дрова.

— Цього нам з сусідами на день вистачить. Вже повирубували весь сухостій навколо. Наші дві двоповерхівки на Забарівці і були без газу, готуємо на електроплитах. Не довозять до нас гуманітарну, то хоч би дров привезли. А ще жителі багатоповерхівок будують вуличні туалети. У кого просто стічна яма, інші споруджують повноцінний сортир, з дахом і дверима. Одні кажуть, що не працюють насоси і через це кімнатні туалети може затопити. Інші сміються, мовляв, каналізація працює без насосів, труби колектора широкі, все туди пройде.

Свіжозбудований вуличний туалет у дворі багатоповерхівки

— Правильно роблять, що копають, — пояснив Ігор Грищенко, речник КП «Чернігівводоканал». — Каналізація в місті не працює, там все розбито. Якщо її продовжувати так само використовувати, вона засмітиться, і всіх затопить фекаліями. Треба робити не тільки вуличні туалети, а й вигрібні ями, щоб туди зливати жир, залишки їжі.

А ще помітила: люди змінилися. Ми, жителі Масанів, перезнайомилися наглядно, почали вітатися, як у селі. «Біжи бігом, там хліб дають», — кричить мені незнайомий дядько, що йде назустріч. У мікрорайоні працюють два магазинчики з продуктами, продукти в них подорожчали, більше хлібини в руки не дають.

«Здрастє! Електрику дали! Бігом все заряджати, поки знов не вибило», — пробігає повз якась жінка, яку я раніше не знала.
Місто повертається до життя.

облога війна чернігів


Що читати далі

Холод, голод, кров і трупи. 19 днів облоги Чернігова
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Ексклюзив ELLE: стилістка Маргарита Шекель про створення кліпу для Sevdaliza, локальні тренди й трансформацію моди
Elle
2025-06-30T14:12:40Z
Слухаємо Virgin — перший альбом співачки Lorde за чотири роки
Elle
2025-06-30T08:45:38Z
Образ дня: вагітна Ріанна показує, як стилізувати дві гучні тенденції цього літа
Elle
2025-06-30T08:00:36Z
«Міф» оперної сцени: як всесвітньо відомий співак Василь Сліпак залишив Париж заради захисту України
Photo Lviv
2025-06-30T05:00:31Z
На війні загинув колишній звукорежисер «Суспільне Чернігів» Дмитро Горнов
Ukraine Art News
2025-06-30T01:36:37Z
Меланія Трамп видала аудіокнигу, озвучену її генеративним цифровим двійником
Ukraine Art News
2025-06-29T23:30:32Z
На свій день народження Артем Пивоваров став заслуженим артистом України
Ukraine Art News
2025-06-29T04:45:33Z
"Великий українець, який нищив імперію": у Львові помер письменник та дисидент Ігор Калинець
Ukraine Art News
2025-06-28T19:15:58Z
Помер відомий український прозаїк, поет, дисидент Ігор Калинець
Ukraine Art News
2025-06-28T17:00:36Z
Найбажаніші прикраси цього літа — у новій колекції SOLO for Diamonds
Elle
2025-07-01T16:15:44Z
"Гарантії безпеки" лауреатки Шевченківської премії Жанни Кадирової представлятимуть Україну на Венеційському бієнале
Ukraine Art News
2025-07-01T16:03:44Z
Жанна Кадирова представлятиме Україну на Венеційській бієнале
Ukraine Art News
2025-07-01T14:36:48Z
Як мистецтво змінює розмову про війну
Ukraine Art News
2025-07-01T13:00:49Z
У Києво-Печерській лаврі відкрилася виставка «Трійця Святая, слава Тобі»
Ukraine Art News
2025-07-01T12:39:49Z
Третій фестиваль “Протасів Яр” пам’яті Романа Ратушного оголошує повну програму
Ukraine Art News
2025-07-01T09:57:36Z
Розповідь про духовну тяглість мистецтва: у Києві відкрилась виставка присвячена Нікейському собору
Ukraine Art News
2025-07-01T07:54:58Z
Особиста історія Симона Порта Жакмюса в колекції Jacquemus SS26
Elle
2025-07-01T07:09:42Z
У Львові відкриється виставка пам’яті видатного митця Івана Франка
Photo Lviv
2025-07-01T05:06:37Z
Кінокомпанія ТАБОР разом із Суспільним Мовленням запрошують бажаючих з усієї України взяти участь у створенні документального фільму
Cineast
2025-07-01T15:42:57Z
16-й Одеський міжнародний кінофестиваль оголошує склад відбіркової комісії
Cineast
2025-07-01T15:33:55Z
Український міні-серіал «Потяг» переміг на міжнародному фестивалі Italian Global Series
Gloss
2025-07-01T14:40:06Z
На роль Джеймса Бонда Amazon розглядає акторів до 30 років
Ukraine Art News
2025-07-01T14:24:52Z
Дивимося тизер сиквелу «Диявол носить Prada», де головні ролі зіграють Меріл Стріп та Енн Гетевей
Elle
2025-07-01T12:27:36Z
Розпочалися зйомки "Диявол носить Prada 2"
Ukraine Art News
2025-07-01T11:42:47Z
Раян Ґослінґ опиняється в космосі в першому трейлері фантастики «Проєкт Аве Марія»
KinoFilms
2025-07-01T11:03:38Z
«Диявол носить Прада 2»: хто повертається в очікуваному сиквелі з Меріл Стріп?
KinoFilms
2025-07-01T10:24:37Z
Пенн Беджлі та Меґан Фейхі зіграють разом у романтичній комедії для Amazon
KinoFilms
2025-07-01T09:51:31Z
Польська залізниця запускає прямий потяг до узбережжя Хорватії
Хмарочос
2025-07-01T15:34:00Z
Тиха розкіш Аліканте: повний гід найзатишнішим курортом Іспанії
Elle
2025-07-01T12:15:40Z
ЄС нібито заборонить авіакомпаніям стягувати плату за ручний багаж. Це перемога чи навпаки?
Хмарочос
2025-07-01T11:34:00Z
Львів – місто єретиків, або як міщани конфліктували
Photo Lviv
2025-07-01T05:12:29Z
Дивіться на нову будівлю з «вертикальним лісом» у Нідерландах. У чому плюси таких проєктів?
Хмарочос
2025-06-30T08:57:49Z
Відчути драйв: Марія Себова, Вячеслав Дрофа, Анна Гольцберг, Володимир Ярославський і Христина Остапчук про досвід подорожі з Defender OCTA
Elle
2025-06-27T13:27:46Z
7 років подорожей, що об'єднують: як український бренд створив альтернативу класичному туризму
Elle
2025-06-27T12:33:57Z
У Барселоні звели новий квартал. Він має стати прикладом доступного та якісного житла від міста
Хмарочос
2025-06-27T06:34:06Z
Парк Йордана в Стрию: від мрії до забутої легенди
Photo Lviv
2025-06-27T05:12:27Z
У Латвії відбувся концерт до Дня Конституції України
Ukraine Art News
2025-07-01T17:12:45Z
Хлої Кардаш’ян розкрила правду про всі свої пластичні операції й ін'єкції
Elle
2025-07-01T17:12:44Z
Мера Ніцци Естрозі взяли під варту за підозрою у розкраданні держкоштів під час Дитячого Євробачення — 2023
Ukraine Art News
2025-07-01T16:45:48Z
Львів попрощався з поетом Ігорем Калинцем. Його поховали на Личаківському цвинтарі
Ukraine Art News
2025-07-01T15:21:42Z
Коси знову в тренді: 5 варіантів плетінь на довге волосся
Elle
2025-07-01T14:15:37Z
Керівник телемовника Ісландії пропонує ввести на Євробаченні нейтральні прапори або заборонити участь Ізраїлю
Ukraine Art News
2025-07-01T13:52:02Z
Про що варто памʼятати перед першим побаченням
Elle
2025-07-01T13:42:38Z
Що скажуть люди: чому з’являється тривога про чужу думку
Elle
2025-07-01T13:18:49Z
У Львові вводять 30-денний проїзний. Чи буде він популярним?
Хмарочос
2025-07-01T12:45:59Z
Стрімінг на космічному рівні: Netflix у колаборації з NASA показуватиме запуск ракет
Ukraine Art News
2025-07-01T01:00:55Z
Під Меджибізьким замком на Хмельниччині археологи виявили скелет дитини й артефакти XVII-XVIII ст
Ukraine Art News
2025-06-30T17:21:59Z
За два місяці до релізу: у мережу злили фото майбутніх iPhone 17 Pro та iPhone 17 Air
Gloss
2025-06-26T17:30:41Z
Суд у США відхилив позов 13 письменників про порушення авторських прав для навчання ШІ на їхніх книжках
Ukraine Art News
2025-06-26T14:24:42Z
У Франції знайшли залишки давньоримського поселення з унікальною мозаїкою
Ukraine Art News
2025-06-26T14:21:48Z
50% знижки на всі сервіси Bolt. Як отримати?
Хмарочос
2025-06-25T14:07:03Z
Яскравому — бути: тест-драйв міського кросовера Nissan Juke N-Sport
Elle
2025-06-23T17:45:41Z
Данські архітектори представили концепцію LivingPlaces, що змінює традиційні уявлення про житло
Хмарочос
2025-06-19T14:24:50Z
До 70% музики, згенерованої ШІ, на Deezer є частиною шахрайської схеми
Ukraine Art News
2025-06-18T19:09:42Z
ТОП-5 легких літніх закусок
Elle
2025-06-17T14:30:38Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Влад Кіндер ділиться рецептом тунця татакі
Elle
2025-06-06T12:49:01Z
8 найкращих лимонадів у літню спеку
Krasinfo
2025-06-03T07:09:43Z
Весняне меню: детокс-салат із цибулі-порею з креветками
Elle
2025-05-20T19:09:34Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Анастасія Степанова ділиться рецептом лимонного тарту
Elle
2025-05-14T19:03:31Z
Сирники з лекваром: готуємо українську страву за 20 хвилин
Elle
2025-05-12T11:00:56Z
Сезонний рецепт: найсмачніший кіш зі спаржею
Elle
2025-05-09T18:34:08Z
Ідеальні літні сніданки
Krasinfo
2025-05-07T11:50:46Z
Великоднє меню: дуже смачна домашня куряча ковбаска
Elle
2025-04-18T18:10:02Z