MY.UAСтатьи
Крадена вода. Як окупанти почали постачати воду з Дніпра в Крим, і чому її надходить мало
Крадена вода. Як окупанти почали постачати воду з Дніпра в Крим, і чому її надходить мало

Крадена вода. Як окупанти почали постачати воду з Дніпра в Крим, і чому її надходить мало

Вода до Криму стала одним з відчутних пропагандистських меседжів, щоб виправдати агресію проти України

Нагадаємо, подачу води до Криму Північно-Кримським каналом було припинено у 2014 році. Раніше канал забезпечував 80-85% усіх потреб півострова в прісній воді, але здебільшого її використовували для вирощування рису на півночі Криму. З окупацією цей бізнес припинився, а отже, й потреба у воді стала меншою.

Але “вода для Криму” стала пропагандистським мемом і окупанти відразу заявили про відновлення водопостачання чи, точніше, початок повномасштабної крадіжки води з Дніпра.

Що цікаво — до часу агресії на материкову Україну в окупантів якось не дуже складалося з єдиним інформаційним тлом щодо висвітлення проблеми води в Криму. То вони намагалися ігнорувати питання, применшити його, то таки визнавали, що проблема є, й писали про якісь шляхи її розв’язання. Так до підконтрольних медіа іноді вкидували інформацію про чергове ноухау окупантів щодо добуванню води для Криму. То планували бурити якісь нові свердловини, то примусово викуповувати приватні свердловини, то трубопровідні війська (у Росії є навіть такі) перекривали одну з небагатьох кримських річок і воду з неї перекидали до змілілих кримських водосховищ.

Розробили росіяни і якийсь “комплексний план” щодо забезпечення Криму водою вартістю… 50 млрд рублів. ТЕКСТАМ, на жаль, не вдалося ознайомитися з етапами виконання цього плану, але російські медіа писали на початку цього року про нього як про такий, який реалізовують чи реалізацію якого вже завершено. Цікаво, у чиїх саме кишеннях осідали гроші за його втілення? Хоча зважаючи на російські реалії, список тут може бути досить довгим.

На початку 2022 року можна було констатувати: всі зусилля щодо забезпечення Криму водою або були неуспішними, або мали дуже незначний результат. Брак води відчувався не лише в північних районах півострова, а й у столиці автономії – Сімферополі. Тут воду подавали за графіком, а на вулицях установили відповідні місткості. Відчували брак води вже й населені пункти на південному березі Криму. Водночас погіршувалась і якість води – місцеві мешканці нарікали, що замість неї з крану тече якась коричнева каламуть.

Єдине, що полегшувало ситуацію, — це погодні умови. 2021-й став роком справжніх повеней і потопів у Криму. Затоплювало південь Криму, у воді опинилися також міста східної частини півострова, зокрема Керч. Окупанти навіть запроваджували надзвичайний стан через повені в Криму. І вже в червні цього року окупанти через повені запровадили надзвичайний стан у Сімферопольському районі.

Здавалося, тема нестачі води мала принаймні на якийсь час утратити актуальність. Але 24 лютого все змінилося. Саме в день початку повномасштабної агресії Росії проти України російські пропагандистські медіа заявили про відновлення постачання води до Криму. Проблема, яку воліли замовчувати або про яку заявляли як про майже розв’язану, раптом виявилася такою актуальною, що російські окупанти побігли розв’язувати її в перший день своєї масштабної агресії. Водночас водопостачання нібито відновили частини російської окупаційної армії. «Совместным использованием рейдовых отрядов и воздушного десанта на крымском направлении обеспечен выход российских войск к городу Херсон. Это позволило разблокировать Северо-Крымский канал и восстановить подачу воды на полуостров Крым», — розповів речник російських окупантів Конашенков.

Але, як і завжди, росіяни… збрехали. Те, що повідомлення було “качкою”, стало зрозуміло навіть із заяв російських колабораціоністів у Криму. "Дал команду … готовить Северо-Крымский канал к приему воды", — написав голова окупаційної адміністрації Криму Аксьонов того самого 24 лютого, коли російські медіа рясніли заголовками, що водопостачання до Криму було поновлено. Але на початку березня російським окупантам нарешті вдалося пустити дніпровську воду в Крим.

Вони підірвали дамби, що не давали дніпровській воді йти в Крим. Історія й українські правоохоронні органи навіть установили основних злочинців, причетних до підриву й демонтажу зведених українцями гідротехнічних споруд. Слідство встановило, що наприкінці лютого генерал-майор, заступник командувача Чорноморського флоту РФ і полковник, командир 11-ї окремої інженерної бригади Південного військового округу керували підривом каналу. "У результаті пошкодження гідроспоруди значної шкоди завдано цивільній інфраструктурі, унеможливлено здійснення зрощування сільгоспземель на території Скадовського, Каховського районів Херсонської області. Також завдано значної шкоди довкіллю та спричинено матеріальні збитки державі у великих розмірах", – йдеться в повідомленні прокуратури.

Проте справу вже було зроблено. Як свідчать супутникові, знімки станом на 15 березня вода таки пішла в Крим.

Але знищення окупантами гідротехнічних споруд на території Херсонщини не означало автоматичного заповнення водою каналу по всьому Криму. Річ у тім, що якщо по Херсонщині вода йде самопливом, то вже в Криму через підвищення рельєфу у її прокачування включили насосні станції. Разом є кілька насосних станцій, і перша з них — неподалік селиша Побєдне у Джанкойському районі. Так ось, згідно з супутниковими знімками, станом на 22 березня жодного перекачування води в сторону центрального та південного Криму насосна станція не здійснювала. Фактично наявність води за насосною станцією зафіксовано лише на початку квітня.

ТЕКСТИ також проаналізували мережу водосховищ, розташованих переважно на півдні та сході Криму, які постачають воду містам і селищам півострова. Саме вони є тими резервуарами, які в останні роки забезпечували водний дебет-кредит півострова. Частина цих водосховищ природного стоку, тобто вони наповнюються водою з місцевих річок і підземних джерел. Інші — з Північно-Кримського каналу. Після перекриття води до Криму у 2014 році відчутні проблеми з наповненням водою виникли саме в тих водосховищ, які наповнювалися водою з Північно-Кримського каналу. Водосховища, які живляться водою з місцевих джерел, майже не змінилися або незначно змінилися у своїх межах.

Аналіз супутникових знімків за 2022 рік показав, що в частини водосховищ, які наповнювалися з Кримського каналу, спостерігається тенденція до збільшення площі. Хоча така тенденція також наявна й у водосховищ, які наповнювалися і з місцевих джерел — вочевидь, зважаючи на щедру на опади погоду. Згадаймо про повені останніх років.

Але дуже важливо, що найбільше водосховище Криму, Міжгірне, яке наповнювалося водою з Північно-Кримського каналу, поки що залишається так само спустошеним, як і торік. Саме з нього воду частково постачали до Сімферополя, а також воно слугувало резервним водосховищем для Севастополя. До речі, представники місцевої окупаційної влади заявляли про масштабні плани з його реконструкції – проте вони залишилися на папері або потрапили до чиєїсь кишені.

Отже, поки що точно надто рано стверджувати, що запуск дніпровської води істотно змінив водний баланс півострова. Досі до цього досить активно докладалися сприятливі погодні умови.

Що ж до самого Північно-Кримського каналу та всієї системи водопостачання, то ми можемо лише здогадуватися, у якому стані вона була на момент пуску води і скільки води пішло просто “в землю”. З фото та відео певних ділянок каналу можна зробити висновок, що його полотно було в украй поганому стані, про жодну нормальну гідроізоляцію не йшлося. Окупанти навіть не доклали зусиль, щоб очистити дно каналу від рослинності на момент пуску води, не кажучи вже про ремонт його покриття. На відео одного з кримських пропагандистів ми бачимо, як дніпровська вода в каналі заливає нескошену торішню стерню на дні каналу.

Поганий стан каналу означає, що втрати води при прокачуванні можуть бути справді істотними. Цікаво також подивитися на калькуляцію вартості цієї води, зважаючи на те, що в Криму її прокачування забезпечують насосні станції. Тобто реальна вартість краденої води може бути “золотою”.

Але, вочевидь, росіяни зараз не зупиняться ні перед чим, щоб постачати воду до Криму. Бо окупований півострів нині став великим транзитним і опорним пунктом для ведення війни на материковій Україні. Якісь війська перекидають на материк, деякі повертають на ротацію. Більше солдат і техніки — отже, більше води. Застосування українською стороною славнозвісних “Хаймарсів”, найімовірніше, стимулюватиме “відсунення” тилових комунікацій росіян якомога далі в тил — тобто в Крим.

До того ж від часу початку окупації триває безперервна міграція до Криму громадян Росії. Збільшення кількості людей автоматично означає збільшення споживання води. Зараз тенденція до приїзду на окуповані території нових окупантів може лише посилюватися, оскільки Крим стає своєрідними “воротами” для подальшого просування різноманітних представників російської окупаційної адміністрації до українського півдня.

Загалом, якщо оцінювати втрати України від таких дій окупантів, то згідно з підрахунками Державної екологічної інспекції України, сума збитків за самовільне використання водних ресурсів народу України становить 32,6 млн грн на добу. Отже, загальна сума вкраденої окупантами води станом на тепер може бути вже понад 5 (!) млрд грн.

Але пуск води до Криму створює й одну досить позитивну тенденцію. Хай і під окупацією, але Крим і материкова Україна знову стали поєднані блакитною ниткою дніпровської води. Повернення до попереднього стану водної відрубаності Криму стане нищівною поразкою кремлівських пропагандистів, які спочатку переконували, що дніпровська вода не дуже потрібна, а після окупації українського півдня заявили про пуск дніпровської води до Криму як один з істотних здобутків російської агресії. Тому долі українського материкового півдня та Криму знову дуже переплелися — звільнення тієї самої Херсонщини означатиме й заявку на звільнення Криму. Знову відрубати Крим від України буде дуже важко.

вода україна окупація крим


Що читати далі

Як щезає вода у Криму? Наслідки традиційної російської недбалості На воді, але без води. Як півмільйонний Миколаїв живе без звичного водопостачання та намагається його відновити Більше води. Як Сіверський Донець вдалося зробити неприступною перепоною
Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Потап дал 3-часовое интервью Дудю: репер утверждает, что помог Украине на 100 миллионов гривен
Gloss
2025-02-10T15:03:53Z
20-летняя модель завоевала титул «Мисс Украина 2024»: она представит страну на конкурсе «Мисс Мира»
Gloss
2024-12-06T16:30:50Z
В сети рассекретили имя мужчины, который должен был стать героем шоу «Холостяк-13» вместо Терена
Gloss
2024-11-29T17:16:39Z
Украинский Щедрик стал частью новогодней рекламы Chanel
Gloss
2024-11-22T16:13:24Z
Украинка стала режиссером нового клипа Леди Гаги
Gloss
2024-10-30T15:28:08Z
Рэпер Эминем впервые станет дедушкой: видео его реакции на новость
Gloss
2024-10-04T16:48:49Z
Linkin Park возвращается с новой вокалисткой спустя 7 лет после смерти фронтмена
Gloss
2024-09-06T15:22:47Z
Мадонна отметила свой 66-й день рождения в шляпе от украинского бренда
Gloss
2024-08-28T12:00:55Z
Анонимная певица Klavdia Petrivna впервые показала свое лицо в новом клипе с группой Tvorchi
Gloss
2024-08-23T15:52:15Z
Crocs выпустили пушистые и глазастые тапки в коллаборации с «Корпорацией монстров»
Gloss
2025-02-07T17:12:54Z
МастерШеф 14 сезон. Випуск 18 від 28.12.2024
InfoHome
2025-01-08T16:45:55Z
Balenciaga представила очень минималистичную обувь The Zero
Gloss
2024-12-04T18:36:54Z
Аукционный дом MacDougall;s проведет перед аукционную выставку 22-23 ноября в Лондоне
Ukraine Art News
2024-11-12T20:18:58Z
Самые смешные фотографии дикой природы: финалисты конкурса Nikon Comedy Wildlife Awards 2024
Gloss
2024-09-30T13:13:29Z
Надя Дорофеева презентовала клип на новую песню «Нитроглицерин»
Gloss
2024-08-07T15:40:50Z
Balenciaga выпустили самую дорогую в мире авоську за 7 тысяч долларов
Gloss
2024-07-17T16:30:55Z
В Steam стартовал фестиваль файтингов
Overclockers
2024-07-16T06:52:19Z
ЗНАКОМСТВО С ЛОНДОНСКОЙ ХУДОЖНИЦЕЙ ЛАРОЙ ДЖУЛИАН
Ukraine Art News
2024-06-08T15:42:56Z
Официальный трейлер комедии «Песики» с Лесей Никитюк
KinoFilms
2025-02-12T12:45:30Z
Украинский трейлер аниме «Кот-призрак Анзу»
KinoFilms
2025-02-07T13:03:39Z
Украинский трейлер мультфильма «Динозаврик»
KinoFilms
2025-02-07T12:03:38Z
Вышел трейлер фильма «Мир Юрского периода: Возрождение»: звездный состав и динозавры
Gloss
2025-02-05T19:18:55Z
Второй украинский трейлер боевика «Опасный рейс» с Марком Уолбергом
KinoFilms
2025-01-31T13:48:33Z
Украинский трейлер криминального экшна «Хочу сейчас»
KinoFilms
2025-01-30T07:36:46Z
Украинский трейлер фильма «Канадец» с Ричардом Гиром и Умой Турман
KinoFilms
2025-01-30T07:12:35Z
«Проклятые»
KinoFilms
2025-01-21T12:42:38Z
Второй украинский трейлер фильма «Обезьяна» по книге Стивена Кинга
KinoFilms
2025-01-20T15:54:36Z
16 удивительных мест, которые стоит увидеть своими глазами
Men's Life
2025-02-04T10:24:53Z
Гольф на снегу
Men's Life
2024-12-30T20:57:37Z
Стала известна судьба собаки, которую заметили на вершине 140-метровой пирамиды Египта
Gloss
2024-10-24T17:16:12Z
В Берлине открыли самые высокие качели в Европе – видео
Gloss
2024-10-14T15:15:49Z
Доступ к реке: 6 идей, как киевляне могут получить комфортные набережные
Хмарочос
2024-09-30T13:23:52Z
ТОП-8 экстремальных видов спорта
Men's Life
2024-08-19T07:57:54Z
В Китае открыли 24-километровый морской мост, который побил сразу 10 мировых рекордов
Gloss
2024-07-03T12:40:09Z
Самый большой в мире круизный лайнер Icon of the Seas отправился в свой первый рейс
Gloss
2024-01-29T17:51:45Z
Самые комфортные места для жизни уже в недалеком будущем
Men's Life
2024-01-24T08:33:40Z
Chasing growth: Hana Young on business, modeling, and embracing new beginnings
Elle
2025-02-24T17:18:41Z
Главные уловки секса по-быстрому
Men's Life
2025-02-24T12:57:50Z
Первая прогулка с собакой: как к ней подготовиться
Ukraine Art News
2025-02-21T07:15:48Z
Мужские тайны: в каких случаях стоит держать язык за зубами?
Men's Life
2025-02-19T09:51:44Z
40 тонн секс-товаров украинцы заказали в 2024 году: инфографика заказов по городам и товарам
Gloss
2025-02-17T18:12:50Z
Apple представила iPhone 16E — самый доступный смартфон в линейке компании
Gloss
2025-02-19T18:57:53Z
GTA 6 официально выходит в 2025 году: что известно о самой ожидаемой игре в мире
Gloss
2025-02-17T16:06:57Z
В России выпустили настольную игру по мотивам захвата территорий Украины
Gloss
2025-02-06T15:51:53Z
Где выгодно купить запчасти для телефонов оптом: советы для мастеров и сервисных центров
Gloss
2025-01-27T16:49:10Z
Канадец собрал дома ядерный реактор, потратив всего 3 000 долларов
Gloss
2025-01-23T17:51:55Z
Яблоки вкуснее, чем пирог за 5 минут! Простой рецепт! Быстрая яблочная запеканка к чаю на сковороде
InfoHome
2025-02-21T07:24:38Z
Подсели всей семьей на эту вкуснятину! 10 минут и готово! Лучший рецепт котлет из куриной грудки
InfoHome
2025-02-19T06:09:38Z
Эта вкуснятина для души! Все смешал и в духовку! С таким пирогом и торта не нужно!
InfoHome
2025-02-17T11:33:54Z
Никогда не ел капусту с мясом так вкусно! Быстрое блюдо на ужин – тушеная капуста на сковороде!!!
InfoHome
2025-02-16T10:18:49Z
Вкуснее гречки не ел! Как приготовить гречку, чтобы было очень вкусно. Самый вкусный рецепт гречки
InfoHome
2025-02-16T10:15:43Z
Всего три ингредиента, а готовится пять минут! Салат Египетский шок как просто и полезно!
InfoHome
2025-02-14T07:57:46Z
Больше не жарю рыбу! Готовлю с секретным ингредиентом. Это не просто вкусно, а бесподобно вкусно!
InfoHome
2025-02-13T10:03:55Z
Курица по-индийски. Это бесподобно вкусный рецепт из курицы! Слов нет, так вкусно!
InfoHome
2025-02-13T10:00:55Z
Пирог из лаваша с фаршем за 10 минут. Сытный вкусный ужин. Проще не бывает
InfoHome
2025-02-13T10:00:54Z