MY.UAСтатьи
Новомова окупації. Як ворожа пропаганда придумує штучну мову для опису своєї фальшивої реальності
Новомова окупації. Як ворожа пропаганда придумує штучну мову для опису своєї фальшивої реальності

Новомова окупації. Як ворожа пропаганда придумує штучну мову для опису своєї фальшивої реальності

"Американский бегун пришёл предпоследним. Советский спортсмен занял почётное второе место" - із радянського анекдоту, який висміював мову радянської пропаганди. Це й же принцип використовують і в телеграм-каналах, які Росія постворювала на новоокупваних територія.

У своєму романі-антиутопії “1984” Джордж Орвелл яскраво описав улюблену забавку тоталітарних режимів - створення “новомови”. У романі так називається мова, яку придумали для опису фальшивої реальності в інтересах режиму. Орвелл придумав це не з голови, а використовував офіційні документи тоталітарних режимів Третього рейху та сталінського СРСР.

Ми вирішили подивитися яку новомову придумують окупанти для своєї пропаганди. З цією метою ми проаналізували повідомлення у більше як 90 телеграм-каналів, серед яких виділили 30 топ-пропагандистів (від псевдожурналіста Соловйова до Захарової та людини, яка називала себе президентом РФ Медведєва) та телеграм-канали, які росіяни створили на (ново)окупованих територіях України

“Высвобождение” з роботи. Новомова в Росії

Сьогодні в Україні висміюється російські повідомлення з словами “хлопок”, “громкие звуки” які описують наші артилерійські влучання. Однак, ці поняття активно використовувалися і раніше. Так евфемізм “хлопок” для заміни слова вибух виник задовго до 24-го лютого, і активно застосовувався під час коронавірусу і довгих карнатинів.

Можливо це слово почали застосовувати щоб зайвий раз не псувати настрій і так знервованому населенню. Російське видання “Медуза” ще у 2020 році писало, що наприкінці 2019 року багато користувачів соцмереж почали звертати увагу, що в повідомленнях російських ЗМІ слово «вибух» все частіше замінювали на «хлопок» — навіть у тих випадках, коли мова очевидно йшла про вибух з масштабними руйнуваннями та людськими жертвами.

І якщо початку 2017-го кількість «хлопков» у новинах про такі інциденти обчислювалась десятками, то в січні 2020-го рахунок пішов уже на тисячі

Є ціла система евфемізмів, які влада та медіа використовують для приховування своїх поразок і заспокоєння громадян. По-іншому почали називати й інші неприємні речі. Пожежі це “задымление”, авіакатастрофа - “жесткая посадка”, затоплення та паводки - “погружение под воду”, “подтоплением”, економічні негаразди - “отрицательный рост”, а звільнення з роботи - “высвобождение” тощо.

“Специальная военная операция”

Найпоширеніший і вже банальний приклад “спеціальна військова операція” (“спецоперація”, “СВО”). Вона мусила підмінила поняття “війна”.

Фраза “спеціальна операція”, або “військова операція” зустрічалася і раніше, однак вона головним чином характеризувала військові операції, компанії локального характеру, але не заміняла значення слова “війна”. З початку нападу РФ на Україну спецоперація використовується у значенні повноцінної війни.

Варто зазначити, що на відміну від російських ЗМІ, пропагандисти у своїх телеграм-каналах інколи змушені називати речі своїми іменами, та говорять про війну, а не лише СВО.

Та в цьому є хитрий трюк. “СВО” у пропагандистів стосується подій, які ототожнюються з діями російського керівництва, а термін “війна” використовується для проштовхування класичних наративів російської пропаганди. Наприклад, що війну розв’язав Захід, що Захід воює до останнього українця, що на території Україні точиться війна між Росієї та НАТО тощо.

До 4 березня, тобто до ухвалення Держдумою РФ так званого закону про покарання за дискредитацію ЗС РФ, термін “війна” ще використовувався, однак після його замінило “СВО”. Винятками були дати навколо дат “9 травня” та “22 червня”, коли окупанти згадували “Велику Вітчизняну війну”. Використовуючи термін “ВВВ” та згадки про тодішні події окупанти проштовхували класичні російські наративи про спільне радянське минуле, перемогу над фашистами(нацистами), та паразитували на пам’яті про загиблих у війні з гітлерівською коаліцією.

Також, яскравим винятком була середина квітня - тоді було до 80 згадок у повідомленнях слова “війна” - в ці дні російські медіа почали писати по потоплення Україною крейсеру “Москва”. Тобто, коли Україна має успіхи на військовому та дипломатичному фронтах пропагандисти змушені говорити відкрито про війну.

У телеграм-каналах, які спрямовані на (ново)окуповані території, слова “війна” та “СВО” зустрічається менше ніж у топ-пропагандистів.

Це пояснюється декількома факторами: асоціація з війною - це переважно негатив, і якщо згадувати війну в контексті України, а не радянських свят, одразу виникає асоціація з країною, яка розпочала війну - Росією.

“СВО” ж часто йде з розкриттям мети “спецоперації”, а серед заявлених керівництвом Кремля цілей операції немає такої, яка б передбачала приєднання (ново)окупованих територій до складу РФ

Негативна лексика по відношенню до українців

Раніше нацистами називали керівників України чи окремі військові структури, як полк Азов, а з початком війни “нацисти” тепер всі етнічні українці.

Риторика боротьби з фашизмом-нацизмом використовувалася в СРСР для таврування всіх критиків Радянського Союзу. Це ярлик «абсолютного ворога», який унеможливлює жодне співчуття, порозуміння. І цю модель поведінки пропаганда намагається створити у росіянина по відношенню до українця.

Тут теж відбулася еволюція. До війни всіх патріотично налаштованих українців називали “бандерівцями” - послідовниками Степана Бандери, які сповідують крайній націоналізм, нацизм та фашизм. Тепер же нацисти - це всі ми. Роль Бандери відійшла на другий план.

Телеграм-канали на (ново)окупованих територія майже не поступаються топ - пропагандистам у частоті використання та розгону тез і фейки про нацизм в Україні.

Звинувачення українців у любові до нацизму вирішують декілька проблем, які виникли у керівництва РФ після початку війни. По-перше, переконати населення Росії, що “СВО”(війна) в Україні – необхідний крок, і росіяни не повинні проявляти співчуття до України.

Наратив про українців - нацистів мусить виправдати мету війни, яка була неодноразово оголошена керівництвом РФ та артикульована Путіним - денацифікація України.

Денацифікація України - не новий вираз. Однак до 24-лютого він не мав масового застосування у пропагандиських телеграм-каналах. Варто відзначити, що на відміну від Telegram топ-пропагандистів у росЗМІ цей термін активно вживали ще у 2019-2020 роках. До того ж пошук в інтернеті віднаходить навіть деякі давніші матеріали 2016-2018 років, у яких автори розмірковують про "перспективы денацификации Украины".

Оскільки, для російського населення термін не є повністю зрозумілим, за словами російських журналістів і їхніх джерел, він все рідше використовується в російських пропагандиських наративах. Це яскраво простежується якщо порівняти його використання в лютому 2022 року з липнем

Схожа ситуація і з терміном “демілітаризація”, який не був популярний у телеграм-каналах досліджених нами пропагандистів.

Також цікаво, що скоро нам потрібно очікувати появу такої мети “СВО” як “десатанізація”, оскільки в телеграм-каналах пропагандистів українців вже активно називають “сатаністами” Хоча ні - ця мета вже була озвучена. Ось декілька прикладів:

"Рамзан Кадыров на днях очень точно определил еще одну цель операции помимо демилитаризации и денацификации. Он сказал о необходимости 'дешайтанизации' Украины. И это намного более точное и глубокое определение, чем кому-то может показаться на первый взгляд. И в каком-то смысле даже более всеобъемлющее. Потому что слово 'шайтан' - это же эквивалент 'сатаны', 'дьявола'.

“На волне разговоров о том, что «никаких неонацистов на Украине нет и не было» редакция нашего канала нашла очень интересный видеоролик. Снят он был 28 декабря 2014 года на сатанинском балу в Киеве.\ На видеоролике группа лиц разрезает торт в форме младенца, лежащего на российском

триколоре под издевательские крики «Путин, введи войска! Путин, помоги! Россиюшка!»”

“Режим Зеленского - слуга сатанистов Запада, он ненавидит Православную церковь и православных людей. Их этот режим хочет уничтожить в первую очередь”

“Многие украинские нацбаты укомплектованы не только язычниками самых диких вариаций, но и откровенными сатанистами”

“На Украине с нами бьются сатанисты - отец Андрей Ткачев”

Пропаганда підлаштовується під зміни ситуації на полі бою

Також, пропагандисти активно використовують нові терміни та фразеологеми.

Наприклад, після потоплення крейсеру “Москва” з’явилися поняття, що корабль “сохраняет плавучесть”, а потім - “судно не сумело удержаться на плаву”

Це стосується і відходу ворога з позиції, під тиском ЗСУ, коли відступ почали називати “актом/жестом доброй воли”, та менш популярно “сокращение военной активности”, “плановой перегруппировкой”

“В Минобороны сообщили о выводе гарнизона с острова Змеиный \n\n‘В качестве шага доброй воли Вооруженные Силы Российской Федерации завершили выполнение поставленных задач на острове Змеиный и вывели находившийся там гарнизон”

“Словосочетание «жест доброй воли» прозвучало впервые от российской переговорной группы в Стамбуле, когда было объявлено, что ВС РФ уходят из-под Киева, а также из Черниговской и Сумской областей. Тогда в обществе подобное восприняли это чуть ли не как стремление определенных лиц в высшем руководстве страны "слить" СВО. В Киеве и на Западе такое и вовсе посчитали слабостью. Пора делать выводы и не наступать на одни и те же информационные грабли”

“По поводу жеста доброй воли. Таки да, мы - гуманисты. И мы даём шанс вывезти из Украины зерно”

Розповсюдженими в телеграм-каналах стали поняття, які направлені на виправдання злочинів в Україні російських військових. Зокрема, терміни “постановка” та “провокація” є відповіддю на звинувачення росіян у злочинах.

“Сопутствующие жертвы”, “зачистка”, “утилизация” - називають вбивства та обстріли українських міст та сіл, і все це прикривається поняттям “освобождение”, що насправді є окупацією територій.

Якщо ж з’являються свідчення військових злочинів, або трапляються виступи росіян против війни - це описується не інакше як “дискредитация вооруженных сил Российской Федерации”.

А ті хто виступає проти війни, або підтримує лексикою Україну одразу отримують ярлик “предатель”, “иноагент”, “навальненок”.

Словничок зроблений Текстами на основі аналізу мови російських пропагандистських телеграм каналів.

Телеграм-канали на (ново)окупованих територіях також активно використовують нові поняття та вирази.

Отже,

  • Ми стали свідками як Москва прямо зараз активно впроваджує пропагандиську “новомову” у більшість сфер суспільно-політичного життя та підмінює поняття й реальність.
  • Сьогоднішня Росія послідовно наслідує практики не лише Радянського Союзу, але й Нациської Німеччини, й активне запровадження та використання “новомови” не стало винятком. Наприклад, Гітлер також заявляв про звільнення, коли знищував Чехословачинну та Польшу, а євреїв, циган та слов’ян називала терміном Untermensch - недолюдина
  • “Новомова” не так інформувала, як дезінформувала. Замість природної для «нормальної» мови комунікативної функції в “новомови” на перший план виходила функція маніпулятивна.
  • Інформаційна кампанія РФ на (ново)окупованих територіях є частиною російської пропагандистської машини та мавпує терміни та “новомову” партійної лінії. Телеграм-канали на (ново)окупованих територіях використовують ті ж терміні та означення, що й “традиційні російські пропагандисти”.

дезінформація телеграм пропагада окуповані території


Що читати далі

UPD:Труха. Як популярний телеграм-канал розганяє фейки і придумує відмазки, коли це помічають Битва за біженців. Як проросійські телеграм-канали на (ново)окупованих територіях намагаються утримати людей від евакуації Ненависть до Європи в телеграм-каналах (ново)окупованих територій
Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
"Нормально": львівський гурт "Бетон" презентував новий сингл
Ukraine Art News
2025-02-23T14:00:47Z
Про спадщину лемківського генія попарту: 38 років тому не стало Енді Воргола
Ukraine Art News
2025-02-22T09:15:46Z
Співачка YAGODA презентує пісню «Я не я», яка є продовженням легендарного хіта «Я ніколи нікому тебе не віддам»
Photo Lviv
2025-02-22T06:06:36Z
Марина Круть у свій день народження презентувала пісню, присвячену загиблим героям
Ukraine Art News
2025-02-21T16:45:50Z
Український комік Ігор Ласточкін долучився до лав ЗСУ
Ukraine Art News
2025-02-20T14:00:46Z
Загрожувало 24 роки увʼязнення: репера A$AP Rocky визнали невинуватим у справі про стрілянину з репером A$AP Relli
Ukraine Art News
2025-02-20T12:30:48Z
Даша Астафʼєва про силу читання, відновлення української культури та літературний проєкт про Софію Яблонську
Elle
2025-02-19T18:30:39Z
Жінка, яка стверджувала, що була зґвалтована Jay-Z та P.Deddy у 13 років, відкликала позов проти обох реперів
Ukraine Art News
2025-02-16T05:30:47Z
Демі Мур поділилася приголомшливою фотосесією для The Wrap
KinoFilms
2025-02-15T17:15:44Z
Ця сумка з 2000-х — головна покупка на весняний сезон
Elle
2025-02-24T12:30:48Z
За кожною історією - імена, долі, вчинки…
Ukraine Art News
2025-02-24T10:51:50Z
«Українська книжкова поличка» з’явилася в польському місті Легниця
Ukraine Art News
2025-02-24T09:54:50Z
Львівщина на малюнках Яна Кушмідровича
Photo Lviv
2025-02-24T06:12:30Z
KOZAK SIROMAHA у Львові: незабутній вечір живого звуку та справжнього козацького духу!
Photo Lviv
2025-02-24T06:06:36Z
Натхнення дня: Дарія Вербова стала обличчям нового кампейну Alaïa
Elle
2025-02-23T11:24:52Z
Рух крізь час і простір у кампейні LITKOVSKA весна-літо — 2025
Elle
2025-02-23T10:36:55Z
У Києві відкриють виставку старовинних світлин Криму
Ukraine Art News
2025-02-23T09:27:45Z
У Львові пройдуть Десяті наукові читання імені Івана Боберського на тему «Степан Бандера – громадський діяч »
Photo Lviv
2025-02-23T06:06:30Z
Гільдія кіноакторів США оголосила переможців SAG Awards 2025, найбільше нагород зібрав "Шьоґун"
Ukraine Art News
2025-02-24T12:10:05Z
5 нових серіалів березня
Elle
2025-02-24T08:45:58Z
Топ-5 фільмів з Дженніфер Лоуренс
Ukraine Art News
2025-02-24T06:00:48Z
Нові постери другого сезону «Останні з нас» розкривають його дату прем'єри
KinoFilms
2025-02-23T15:27:31Z
Топ-5 фільмів з Ентоні Гопкінсом
Ukraine Art News
2025-02-23T14:06:59Z
Селена Гомес підкорила своєю фотосесією у червоному
KinoFilms
2025-02-23T13:30:37Z
У Європі презентували стрічку "Люди" про війну в Україні за участі юного актора зі Львова
Ukraine Art News
2025-02-23T13:03:50Z
15 фільмів про війну, зняті українцями після повномасштабного вторгнення
Ukraine Art News
2025-02-23T12:39:44Z
"10 років війни" в "колисці" польської Солідарності: фільм Еспресо показали в Ґданську
Ukraine Art News
2025-02-23T11:15:48Z
В Bukovel звікдрився аквапарк Mavka
Хмарочос
2025-02-21T10:43:11Z
Прогулька до Медової Печери 1925 року
Photo Lviv
2025-02-20T06:12:30Z
100-річні млини у Чехії переробили у картинну галерею
Хмарочос
2025-02-19T13:31:01Z
ЖК Sвій Dім 3 – найбільший комплекс таунхаусів в Україні
Хмарочос
2025-02-19T08:48:58Z
Який вигляд має відновлений фунікулер у Лісабоні, який не працював 120 років
Хмарочос
2025-02-18T10:21:58Z
Парк біля Йорданського озера: оприлюднено ескізи
Хмарочос
2025-02-17T14:54:57Z
Яким може бути парк у Луцьку, на який ЄС виділив 50 млн. гривень
Хмарочос
2025-02-17T10:30:55Z
Мешканці Львівщини на неймовірних столітніх листівках
Photo Lviv
2025-02-17T06:12:30Z
В Литві відкривається вже третя «П’яна вишня»
Хмарочос
2025-02-16T08:57:56Z
Євросоюз витрачає більше грошей на російське паливо, ніж на фінансову допомогу Україні
Хмарочос
2025-02-24T12:07:02Z
Як повернути собі здатність плакати
Elle
2025-02-24T11:42:52Z
U2 звернулися до українців у третю річницю повномасштабного вторгнення, цитуючи Шевченка
Ukraine Art News
2025-02-24T11:21:49Z
На Подолі в Києві відкрився екопростір від «Грінпіс»
Хмарочос
2025-02-24T11:10:02Z
"Уламки з-під Авдіївки. Замість казок сину": у Відні презентували книжку військового медика Олександра Гоменюка
Ukraine Art News
2025-02-24T10:45:49Z
Укрзалізниця запускає перший дитячий вагон у міжнародному поїзді
Хмарочос
2025-02-24T10:39:54Z
Streetstyle: найтрендовіші рішення від гостей Тижня моди в Лондоні
Elle
2025-02-24T10:15:53Z
У парку в Бучі збудують «еко-клас» для дітей
Хмарочос
2025-02-24T09:42:57Z
У владі багато невстигаючих розумом
Ukraine Art News
2025-02-24T08:45:58Z
iPhone 16e: що може запропонувати новий смартфон від Apple?
Photo Lviv
2025-02-22T05:57:35Z
Співзасновник monobank запустив застосунок, який мотивує більше гуляти
Хмарочос
2025-02-21T08:48:58Z
Apple представила iPhone 16E - найдоступніший смартфон у лінійці компанії
Gloss
2025-02-19T18:54:47Z
3 помилки під час купівлі холодильного обладнання
Хмарочос
2025-02-19T15:24:52Z
GTA 6 офіційно виходить у 2025 році: що відомо про найочікуванішу гру у світі
Gloss
2025-02-17T16:09:54Z
Російський дрон влучив у Чорнобильський саркофаг
Хмарочос
2025-02-14T08:37:02Z
Розлучення в один клік — в «Дії» планують запустити нову послугу
Хмарочос
2025-02-13T14:49:06Z
Рецепт ідеального узвару: корисний для імунітету напій, без якого неможливо уявити різдвяну вечерю
Elle
2024-12-24T10:45:44Z
Різдвяне меню: штолен, який виходить у всіх
Elle
2024-12-20T20:24:35Z
Королівський пляцок-пиріг: смачно через віки
Ukraine Art News
2024-11-15T09:30:48Z
Секрети приготування смачного бургера в домашніх умовах
Photo Lviv
2024-10-24T04:57:29Z
Дуже смачна лазанья з козячим сиром
Elle
2024-09-23T13:39:47Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z