MY.UAСтатьи
Росія знову погрожує ядерними катастрофами. Моніторинг росЗМІ за 8 – 14 серпня
Росія знову погрожує ядерними катастрофами. Моніторинг росЗМІ за 8 – 14 серпня

Росія знову погрожує ядерними катастрофами. Моніторинг росЗМІ за 8 – 14 серпня

Події навколо Запорізької АЕС були однією з центральних тем російської пропаганди минулого тижня. Окрім цього росіяни скаржились на дерусифікацію України, нападали на країни Балтії та нахвалювали узбецькі холодильники. Читайте про це та інше в новому випуску нашого моніторингу російських державних ЗМІ та маніпулятивних сайтів, які прицільно поширюють російську дезу.

Ядерний шантаж триває

Окупаційні війська РФ створили нечувано небезпечну ситуацію на Запорізькій АЕС – найбільшій АЕС у Європі. Спочатку опишемо стан справ, який видно із перспективи у Києві: працівники АЕС повідомляють про постійне перебування на території станції збройної техніки та боєприпасів. Окрім цього вони скаржаться на втому, погрози і тортури від російських військових. На станції пошкоджено ряд важливих інфраструктурних об’єктів. За словами працівників АЕС, ці пошкодження виникли внаслідок прицільних обстрілів російської артилерії, котрі коригувались працівниками Росатому. Метою обстрілів є створення безвихідної ситуації, за якої заляканий персонал станції буде змушений перепідключити її до російської енергосистеми. Це надійно забезпечить агресорів електроенергією та уможливить довготривалу окупацію українського Півдня. Росія фактично займається ядерним тероризмом, тримаючи в заручниках не лише персонал станції, а й увесь світ, адже в разі виникнення ядерної катастрофи її наслідки будуть відчутні далеко за межами окупованих частин Запорізької області.

Російські інформаційні війська розгорнули широку дезінформаційно-пропагандистську кампанію, котра має на меті перекласти всю відповідальність за майбутню небезпеку на Україну. Для цього вони вдаються до вже звичних, проте не менш тривожних від того, кліше про «нацистских артилерристов»,«грязную бомбу» та «чудовищные провокации» від «националистических группировок».

Російські пропагандисти прямо озвучують терористичні вимоги, спрямовані до західних партнерів України: «Москва просит от партнеров Киева повлиять на власти Украины и заставить прекратить обстрел атомной электростанции». Водночас, росіяни відкидають ідею створення демілітаризованої зони навколо станції, стверджуючи, що вони захищають її від «ядерной катастрофы».

Традиційно, не обійшлось і без добірної конспірології з боку маргінальних російських видань: «В случае [ядерной] катастрофы огромные территории окажутся зараженными и непригодными для проживания – то есть наказ Запада о сдаче России только выжженной земли будет выполнен на данном направлении легко и быстро. … ВС РФ будут вынуждены не наступать, а проводить грандиозную спасательную операцию под обстрелами нацистов».

Країни Балтії – рупор русофобії

Минулого тижня багато доставалося країнам Балтії, їх охрестили “рупором русофобии”. Причина чергового загострення – дискусії в балтійських країнах щодо закриття кордонів із державою-агресором та визнання її спонсором тероризму: “Решение Эстонии закрыть границы для россиян с шенгенскими визами, выданными республикой, является признаком слабоумия”, “признание РФ в Латвии спонсором терроризма Решение Сейма (парламента) Латвии объявить Россию страной - спонсором терроризма является очередной пропагандистской пустышкой”.

Російська пропаганда висуває взаємозаперечувані версії щодо натхненників такої політики країн Балтики. В одних заявах це США: "Показательно и то, что Латвия нынешним актом еще раз показала, кто именно для нее является реальным хозяином, и это не Брюссель, в праве которого, в отличие от США, статуса "государство - спонсор терроризма" нет. А это именно США, где русофобское лобби на Капитолии запустило процедуру принятия соответствующего акта даже вопреки желанию Госдепа", а в інших – ЄС: ”Что касается непосредственно Прибалтики, то это «цепной пес» Европейского союза и западного мира. Люди, когда принимают какую-то религию или вступают в секту, становятся неофитами”.

Зрештою суперечності не мають вирішального значення, адже у них спільний “головний меседж”: країни Балтії – маріонетки.

В якості відплати в РФ заявили, що це рішення “приведет к окончательному сворачиваю и так небогатых теперь связей между РФ и Латвией”, а деякі гарячі голови погожують цим країнам “Латвия и ее соседи должны поплатиться за признание России «спонсором терроризма»“.

Зеленський заробляє на пенсію

Російські новинарі вигадують нові аргументи для дискредитації України та згадують свої старі фейки. Минулого тижня актуалізовували старі страшилки про зняття мораторії на продаж землі, і переконували, що “распродажа украинских сельскохозяйственных земель существенному международному бизнесу обернётся полным разорением множества фермерских хозяйств, а также тотальным обнищанием их владельцев”, “Можно сказать, что это закрепощение Украины, поскольку тем людям, которые работают на этой территории, эта земля больше принадлежать не будет”.

Також в об’єктиві пропагандистів опинилися рішення української влади щодо приватизації, яке вже подають, як “попытку Зеленского заработать на безбедную пенсию”. “Массовая приватизация, которая ждет Украину, завершится продажей страны Западу, а прибыль разделит глава государства Владимир Зеленский и его команда”.

«Приватизацию затевают, скорее всего, в контексте того, что рано или поздно российская армия займет территорию Украины, которая с 2014 года находится под контролем националистов. Тогда в собственность, которая находится на этой территории, уже можно будет вписаться нашим заокеанским “партнерам”, которые скажут: “А это наше, извините”.Тогда у них появится вполне легитимный повод для изъятия наших активов, которые они сейчас у себя заморозили».

Європі – бунт, росіянам – узбецькі холодильники

Антиросійські санкції не діють – головне гасло, яке циркулюється у новинах росЗМІ після 24-го лютого 2022 року. Водночас команда дослідників Єльського університету називає санкції проти РФ “катастрофою для російської економіки”. Російські пропагандисти у відповідь намагаються зобразити цілковито іншу картинку.

Вони створюють наратив про те, що Росія витримала та адаптувалась до санкційного тиску, що санкції більше шкодять тим, хто їх запровадив аніж Росії. Та й взагалі кажуть, що Захід скоро почне скасовувати санкції: “Санкционная политика Евросоюза в отношении России начинает выдыхаться”, “Аналитики обратили внимание, что между европейскими странами возникает все больше разногласий”, “ЕС никуда не денется и пересмотрит пакеты санкций на предмет их послаблений, а задача России — добиваться выгодных для себя экономических связей с целью развития бизнеса”.

Поряд з цим, російські дезінформатори вдаються до погроз та залякувань: «население постепенно приходит в себя и понимает, что санкционная политика приводит к снижению уровня комфорта обычного европейца. Плюс это может стать и угрозой здоровью, если зимой будут перебои с отоплением и электричеством», «Для стран, где проблемам самых бедных классов не уделяется внимания и нет смягчающих мер, санкции — это бомба замедленного действия». Найпохмуріше майбутнє малюють для Німеччини (економічного локомотиву ЄС): “антироссийские санкции в итоге ударят по слабозащищенным слоям населения Германии и вызовут социальный протест”.

РосЗМІ заявляють, що Захід не здатен відмовитися від Росії через газ та нафту, та нахвалюють економічний геній Владіміра Путіна: “президент России Владимир Путин обвел Байдена вокруг пальца в энергетической войне. Наложив эмбарго на покупку российской нефти, западные страны спровоцировали повышение стоимости ресурса, создав дефицит”.

У своїх прогнозах катастрофи для ЄС російські пропагандисти пророкують навіть війну Туреччини з Грецією: “греко-турецкая вооружённая борьба за Западную Фракию и острова в Эгейском море, которая начнётся только при сильном экономическом ослаблении Европейского союза из-за конфронтации с Россией”.

Но фоні таких повідомлень російські псевдоексперти повідомляють, що ріст російської економіки ”ожидается ближе к IV кварталу 2022 года”. Потрібно лише трохи потерпіти і “большинство проблем, возникших под давлением санкций недружественных государств, будет решено. Кроме того, на российском рынке ожидается появление новых консорциумов с участием вендоров из "дружественных" стран, работа в данном направлении ведется достаточно активно”.

Коментарі представників бізнесу в інтерв’ю російським медіа звучать менш оптимістично. Вони переживають, що в Росії скоро наступить дефіцит побутової техніки і жодний «параллельный импорт» (контрабанда – ред.) їм не допоможе. Наразі росіяни завозять побутову техніку з країн, котрі РФ вважає дружніми до себе: Білорусі, Вірменії тощо. Але «в ЕАЭС уже нет свободных запасов, которые можно без проблем отправить в РФ» – кажуть російські дистриб'ютори. Російські бізнес-аналітики в свою чергу готують населення до поставок побутової техніки узбецьких, турецьких та китайських брендів: «в перспективе нехватку покроют альтернативные марки, например, из Азии и Турции.В июле стало известно, что российские торговые сети начали бороться с нехваткой отдельных брендов бытовой техники на рынке при помощи производителей из Узбекистана, Турции и Китая. Аналитики предрекают узбекской марке Artel, которая приходит на замену западным брендам, хорошее будущее на российском рынке».

Також писали:

Знову шукали американських найманців в Україні: «Министерство обороны США начало применять на Украине новую тактику набора наёмников — контрактных "помощников" […] американские военные "были рядом с ВСУ" с самого начала боевых действий. […] Впервые Пентагон применил такую тактику именно на Украине: он как бы проводит "аутсорсинг", ищет за деньги спецов, готовых участвовать в масштабных боевых действиях». Першоджерелом цього фейку виступає французьке ультраправе видання Causer.

Дискредитували українських біженців: «Европейцы узнали настоящую Украину по ее беженцам: хамство, неблагодарность, криминал, вандализм, укронацизм. Вот лицо «незалежной», ее визитная карточка, ее суть».

Обурювалися, що Україна планує активно використовувати англійську мову під час навчального процесу та відмовляється від російської: “Самое интересное, что делается это не по недомыслию, а вполне намеренно, то есть власти отдают себе отчет в том, что делают. Правда, все равно неясно, где именно десятки миллионов украинцев будут учить английский, чтобы потом смотреть сериалы Нетфликс в оригинале”. Запевняють, що Україні не вдасться досягти дерусифікації, оскільки “заставить людей забыть свой родной язык невозможно. Для этого нужна ассимиляторская машина, которой у украинизаторов не было, нет, и никогда не будет. Даже Польше не удалось заставить галичан забыть свой язык – удалось лишь его испортить, засорив полонизмами”.

Методологія

Ми зібрали всі матеріали з російських та окупаційних сайтів (майже 22 тисячі новин), які завантажились для традиційного моніторингу дезінформації. До кожного абзацу застосували алгоритм автоматичного визначення тем. Серед цих тем (груп схожих за змістом матеріалів) визначили ті, що стосуються війни або її наслідків для Росії. Далі отримали дані для кожного матеріалу на сайті щодо згадок певної теми. На цих даних та прикладах абзаців з теми і будували висновки.

Сайти: tass.ru, riafan.ru, lenta.ru, russian.rt.com, aif.ru, life.ru, news-front.info, slovodel.com, donbasstoday.ru, ruinformer.com, kommersant.ru, politnavigator.net, sevastopol.su, politobzor.net, antifashist.com, naspravdi.info, kafanews.com, anna-news.info, c-inform.info, dnr-pravda.ru, lugansk1.info, dni.ru, 3652.ru, rusdnepr.ru, nefakt.info, comitet.su, vsednr.ru, odnarodyna.org, time-news.net, xvesti.ru, meridian.in.ua, sobytiya.info, doneck-news.com

дезінфомонітор росзмі дезінформація

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Про спадщину лемківського генія попарту: 38 років тому не стало Енді Воргола
Ukraine Art News
2025-02-22T09:15:46Z
Співачка YAGODA презентує пісню «Я не я», яка є продовженням легендарного хіта «Я ніколи нікому тебе не віддам»
Photo Lviv
2025-02-22T06:06:36Z
Марина Круть у свій день народження презентувала пісню, присвячену загиблим героям
Ukraine Art News
2025-02-21T16:45:50Z
Український комік Ігор Ласточкін долучився до лав ЗСУ
Ukraine Art News
2025-02-20T14:00:46Z
Загрожувало 24 роки увʼязнення: репера A$AP Rocky визнали невинуватим у справі про стрілянину з репером A$AP Relli
Ukraine Art News
2025-02-20T12:30:48Z
Даша Астафʼєва про силу читання, відновлення української культури та літературний проєкт про Софію Яблонську
Elle
2025-02-19T18:30:39Z
Жінка, яка стверджувала, що була зґвалтована Jay-Z та P.Deddy у 13 років, відкликала позов проти обох реперів
Ukraine Art News
2025-02-16T05:30:47Z
Демі Мур поділилася приголомшливою фотосесією для The Wrap
KinoFilms
2025-02-15T17:15:44Z
Звинувачення в домаганнях: університет Карпенка-Карого відсторонив викладача Висоцького від роботи на час перевірки
Ukraine Art News
2025-02-13T16:36:52Z
У Києві відкриють виставку старовинних світлин Криму
Ukraine Art News
2025-02-23T09:27:45Z
У Львові пройдуть Десяті наукові читання імені Івана Боберського на тему «Степан Бандера – громадський діяч »
Photo Lviv
2025-02-23T06:06:30Z
Тарас Шевченко: Музика і Поезія. Капела “Дударик” запрошує у шевченківські дні на унікальний мистецький проєкт
Photo Lviv
2025-02-23T06:00:36Z
Померла відома волинська художниця Валентина Михальська
Ukraine Art News
2025-02-23T05:30:48Z
«Війна впритул»: в Анкарі відкрилася VR-виставка, яка демонструє наслідки злочинів Росії в Україні
Ukraine Art News
2025-02-22T19:24:45Z
В Японії номінували на культурну премію мангу про війну в Україні
Ukraine Art News
2025-02-22T18:30:45Z
Художник Нікіта Тітов відкрив виставку у Франківську
Ukraine Art News
2025-02-22T11:45:53Z
Як українська громада в Угорщині видає книги та говорить про війну
Ukraine Art News
2025-02-22T10:00:43Z
Слово стилісту: які відтінки адаптувати у свій гардероб після Українського тижня моди
Elle
2025-02-22T09:06:42Z
Британська академія кіно- та телевізійних мистецтв оголосила лауреатів своєї щорічної премії
Ukraine Art News
2025-02-22T14:15:44Z
У віці 82 років помер режисер Джордж Армітедж, відомий за фільмами "Хітмен" та "Маямі Блюз"
Ukraine Art News
2025-02-22T13:00:52Z
Світова прем’єра української "Стрічки часу" зірвала 10-хвилинні овації на Берлінале
Ukraine Art News
2025-02-22T05:30:40Z
Смерть трейлерів? Думка
Cineast
2025-02-22T00:51:52Z
Британська академія кіно- та телевізійних мистецтв оголосила лауреатів своєї щорічної премії
Ukraine Art News
2025-02-21T17:45:44Z
Що подивитися на Netflix: нові фільми та серіали березня
Elle
2025-02-21T17:06:45Z
«Аватар: Вогонь і попіл»: перший погляд на нового персонажа у втіленні зірки Поттеріани
KinoFilms
2025-02-21T17:03:38Z
Топ-5 фільмів з талановитою Мілою Куніс
Ukraine Art News
2025-02-21T12:45:49Z
Sony оголосила дату виходу другого сезону серіалу за грою The Last of Us
Ukraine Art News
2025-02-21T12:00:52Z
В Bukovel звікдрився аквапарк Mavka
Хмарочос
2025-02-21T10:43:11Z
Прогулька до Медової Печери 1925 року
Photo Lviv
2025-02-20T06:12:30Z
100-річні млини у Чехії переробили у картинну галерею
Хмарочос
2025-02-19T13:31:01Z
ЖК Sвій Dім 3 – найбільший комплекс таунхаусів в Україні
Хмарочос
2025-02-19T08:48:58Z
Який вигляд має відновлений фунікулер у Лісабоні, який не працював 120 років
Хмарочос
2025-02-18T10:21:58Z
Парк біля Йорданського озера: оприлюднено ескізи
Хмарочос
2025-02-17T14:54:57Z
Яким може бути парк у Луцьку, на який ЄС виділив 50 млн. гривень
Хмарочос
2025-02-17T10:30:55Z
Мешканці Львівщини на неймовірних столітніх листівках
Photo Lviv
2025-02-17T06:12:30Z
В Литві відкривається вже третя «П’яна вишня»
Хмарочос
2025-02-16T08:57:56Z
Кава з морозивом «Джелато»: напій чи десерт?
Photo Lviv
2025-02-23T06:12:39Z
Артеріальна гіпертензія: коли тиск стає небезпечним
Photo Lviv
2025-02-23T05:57:28Z
Американська письменниця Сент-Клер хоче через суд визнати Маска батьком своєї дитини та отримати одноосібну опіку над сином
Ukraine Art News
2025-02-22T21:15:57Z
ТОП-15 книг про війну, написаних після повномасштабного вторгнення
Ukraine Art News
2025-02-22T10:36:48Z
Могили січових стрільців під асфальтом
Photo Lviv
2025-02-22T06:12:37Z
7 правил догляду за шкірою рук у морозну та вітряну погоду
Elle
2025-02-21T16:21:44Z
Керівники метро Києва отримували мільйони в «подарунок» від родичів-пенсіонерів, — Bihus Info
Хмарочос
2025-02-21T16:07:23Z
Кияни просять відновити маршрут автобуса з Троєщини який був популярний 10 років тому
Хмарочос
2025-02-21T12:37:06Z
18 практичних поєднань з рожевим, які варто повторити цієї весни
Elle
2025-02-21T12:15:49Z
iPhone 16e: що може запропонувати новий смартфон від Apple?
Photo Lviv
2025-02-22T05:57:35Z
Співзасновник monobank запустив застосунок, який мотивує більше гуляти
Хмарочос
2025-02-21T08:48:58Z
Apple представила iPhone 16E - найдоступніший смартфон у лінійці компанії
Gloss
2025-02-19T18:54:47Z
3 помилки під час купівлі холодильного обладнання
Хмарочос
2025-02-19T15:24:52Z
GTA 6 офіційно виходить у 2025 році: що відомо про найочікуванішу гру у світі
Gloss
2025-02-17T16:09:54Z
Російський дрон влучив у Чорнобильський саркофаг
Хмарочос
2025-02-14T08:37:02Z
Розлучення в один клік — в «Дії» планують запустити нову послугу
Хмарочос
2025-02-13T14:49:06Z
Магазин побутової техніки та електроніки Фокстрот – якість та успіх крізь роки
Хмарочос
2025-02-13T12:58:12Z
Рецепт ідеального узвару: корисний для імунітету напій, без якого неможливо уявити різдвяну вечерю
Elle
2024-12-24T10:45:44Z
Різдвяне меню: штолен, який виходить у всіх
Elle
2024-12-20T20:24:35Z
Королівський пляцок-пиріг: смачно через віки
Ukraine Art News
2024-11-15T09:30:48Z
Секрети приготування смачного бургера в домашніх умовах
Photo Lviv
2024-10-24T04:57:29Z
Дуже смачна лазанья з козячим сиром
Elle
2024-09-23T13:39:47Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z