MY.UAСтатьи
Російські вчителі в Україні. Хто вони і звідки взялися
Російські вчителі в Україні. Хто вони і звідки взялися

Російські вчителі в Україні. Хто вони і звідки взялися

Перед Україною постає складне питання, що робити з деякими власними освітянами

Після звільнення українськими військами Харківщини надзвичайно широкого розголосу набула історія про затриманих нашими російських вчителів, які навчали дітей за російською навчальною програмою. Одразу медіа повідомили з акцентуванням на тому, що мова йде саме про російських вчителів.

Зокрема, Ірина Верещук заявила про російських вчителів, яким загрожували високі терміни ув’язнення. "Порушення Женевських конвенцій, зокрема щодо навчання дітей на окупованих територіях у звичних їм культурних традиціях і їхньою мовою, — це порушення законів війни, за що передбачено окрему відповідальність. Запевняю: російські громадяни точно будуть покарані, якщо не залишать нашу територію негайно", — повідомила Верещук.

Подібні заяви викликали справжній вий на російських пропагандистських ресурсах. Один з штатних російських пропагандистів Шарій договорився до того, що російські вчителі будуть українцями “розчинені у кислоті”.

Проте, з часу заяви Верещук вже пройшло кілька днів, а поки що ніяких фото чи ФІО затриманих російських вчителів українці не продемонстрували. Більше з того, журналісти “Громадського радіо” звернулися з запитом до Генеральної прокуратури, де їм повідомили, що що «українські правоохоронці не затримували російських вчителів на деокупованних територіях».

Паралельно міністр просвєщенія Росії Сергєй Кравцов заявив, що всі вчителі, які виявили бажання, вже виїхали з Харківщини на територію Росії.

Але оголошувати інформацію про російських учителів “качкою” не варто поспішати. Тому що під назвою “російські вчителі” можуть ховатися українські чи, точніше, колишні українські вчителі.

Росія буквально з перших днів окупації почала дуже активно переводити український освітній процес на російські рейки. Це було задумано як масштабний процес, планувалося проводити переатестацію українських вчителів згідно до російських освітніх програм. Тобто вже “перелицьовані” колишні українські вчителі мали викладати всі предмети дітям російською мовою за російською програмою, де не було ніяких Шевченків та Стусів, а величними історичними постаттями були Іван Грозний та Пьотр Перший.

Свого часу ТЕКСТИ писали, як це відбувалося на Херсонщині, до яких приїжджали викладачі з Криму, або яких самих вивозили до Криму на “перенавчання”. Паралельно окупанти вимагали від учителів й інших проявів колаборації. Звичайно ж, це перехід на російську мову викладання, вимагали також оформити російське громадянство. Тобто на виході такого процесу мав опинитися справді той самий “російський учитель”, що послугувався російською мовою, жив у російських культурних координатах та, вочевидь, мав свіжо отриманий російський паспорт.

На Херсонщині подібні “нововведення” викликали опір освітян - хтось не погодився і звільнився, хтось виїхав на неокуповані території, хтось далі учителюючи намагався бути менш “замазаним” у цій прикрій історії. Хоча і без колаборантів тут, звичайно, не обійшлося.

На жаль, ТЕКСТАМ поки не відомо, чи робилися подібні і спроби непокори вчителями Харківщини. Якщо такі спроби були ми готові розповісти про подібні історії на наших сторінках.

А от про що зараз можна точно стверджувати - що принаймні деякі вчителі Харківщини таки прийняли участь у програмах по переведенню української освіти на російські рейки. Схема тут була досить однотипна, що для Херсонщини, що для Харківщини. Педагогів вивозили у ближній російський регіон, де на них чекала показова програма з лекціями, відвідинами російських закладів, зустрічами з російськими чиновниками. У випадку з Херсонщиною таким регіоном став Крим. Центром “освіти”, читай пропаганди, для вчителів Харківщини став географічно близький до них Курськ.

Добре, що місцеві пропагандистські канали зробили з самого факту перенавчання вчителів елемент пропагнди і достатньо повно висвітлювали його, тому матеріалів за даною темою вистачає.

На одному з відео показується приїзд вчителів до Курська. Що одразу впадає у вічі - це достатньо поважна кількість бажаючих перевиховатися, їх привозять декількома автобусами. Закадровий голос говорить, що “ще одна сотня” вчителів прибула до міста.

Приїзд харківських освітян до Курська на “перевиховання”. Самі російські пропагандистські джерела заявляли про сотні подібних вчителів

Ось як про це писало одне з пропагандистських видань: “Будут выбивать из голов всю свидомую украинскую ересь. Говорят, что наиболее глубоко будут переобучать учителей истории.”

А ось кадри з ще одного пропагандистського ролика, оприлюдненого буквально за тиждень до визволення області. На ньому харківські освітяни уважно слухають чиновників з країни-агресора.

А це кадри з ще одного відео, виробництва місцевих пропагандистів, де вчителі діляться своїми враженнями після повернення додому.

“Надєємся только на лучшєє”, - дехто з педагогів повернувся з Росії, вочевидь, у непоганому настрої.

“В веліколєпном восторгє і чудєснєйшем настроєнії”, - так колишня українська педагогиня з Куп’янська розповіла за свої враження після відвідин Росії. Цікаво, чи допустять її знову до викладання в школі українськім дітям

Все ж цікаво тепер, після того, як у Генпрокуратурі заявили про відсутність справ щодо “російських вчителів”, яка відповідальність чекатиме на цих освітян.

Звичайно, на них чинився тиск. Звичайно, всім в окупації було важко. Але не треба забувати, що російським режимом цим освітянам було відведена особлива роль - виховати з малих українців реальних “зомбі”, яким одразу після закінчення школи можна буде дати автомат, і направити вбивати своїх співгромадян в угоду кремлівському диктатору. Щось подібне ми спостерігаємо в режимі реального часу на окупованих територіях Луганської та Донецької областей, коли ще вчорашні випускники тамтешньої освітньої, а насправді пропагандистської системи стали самим звичайним гарматним м’ясом для російської імперії. У кращому випадку вони можуть попасти в полон, а зазвичай - приїхати додому у труні. Таким чином, слабкість одних, у даному випадку вчителів, обертаються катастрофою для інших.

Плюс, не варто забувати, що дехто пішов таким шляхом свідомо, намагаючись утриматися на займаній посаді чи зробити кар’єру при окупантах. Поява в інтернеті актів вилучення зі шкіл українських книжок, де стоять підписи самих педагогів - це певно одне з найганебніших явищ нашого сьогодення.

І окреме питання до українського Міністерства освіти. Ще з часів підготовки матеріалу по освітянам Херсонщини ТЕКСТИ зіткнулися з ситуацією, коли фактично міністерство самоусунулося від ситуації з освітянами на окупованих територіях. Не було сформовано і доведено до них жодних рекомендацій, як їм поводитися в окупації, не було зроблено жодних ініціатив по їх координації.

У свою чергу і багато самих освітян завжди займало у нас позицію “як влада скаже”, перетворившись у безвідмовну сіру масу для виконання вказівок місцевих чиновників. Коли влада змінилася, вони просто спробували підлаштуватися під нову владу, непомітно перетворившись з безвідмовних виконавців у колаборантів.

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Театр Драматургів готує прем’єру за п'єсою актора і військовослужбовця Макса Девізорова
Ukraine Art News
2025-02-05T19:57:43Z
Воював з 19 років: на Покровському напрямку загинув військовий і поет Максим Ємець
Ukraine Art News
2025-02-05T15:15:49Z
Єжи Лец, або незачесаний сатирик зі Львова
Photo Lviv
2025-02-05T06:12:30Z
Каньє Вест втратив контракт на $20 млн через оголення Бʼянки Цензорі на "Ґреммі-2025"
Ukraine Art News
2025-02-04T16:48:50Z
Doechii — третя жінка в історії «Ґреммі», яка здобула нагороду за найкращий реп-альбом
Elle
2025-02-04T16:33:47Z
Кенсінгтонський палац більше не публікуватиме інформацію щодо образів Кейт Міддлтон
Elle
2025-02-04T13:57:48Z
Експрезидент США Байден підписав контракт з агентством талантів CAA
Ukraine Art News
2025-02-04T07:16:00Z
Конфуз на «Ґреммі-2025»: як сукня Бейонсе підвела співачку в найвідповідальніший момент
Elle
2025-02-03T22:54:37Z
Стало відомо, як переживають розлучення Дженніфер Лопес та Бен Аффлек
Elle
2025-02-03T18:42:41Z
10 найвідоміших зіркових обручок всіх часів
Elle
2025-02-06T10:24:48Z
У Фінляндії відкрили п’яту «Українську книжкову поличку»
Ukraine Art News
2025-02-06T09:48:47Z
21 проєкт з України номінується на нагороду ArchDaily. Найбільше — від Makhno Studio
Хмарочос
2025-02-06T07:45:59Z
У Музеї релігії запрошують на чарівний концерт Антоніо Вівальді “Чотири пори року” при світлі тисячі свічок
Photo Lviv
2025-02-06T06:06:37Z
Поезія, критика, спогади й публіцистика: у Києві триває виставка "Пророцтво: пам’яті Дмитра Павличка"
Ukraine Art News
2025-02-05T20:45:51Z
Разом з Оззі Осборном: Black Sabbath зіграють фінальний концерт з Metallica, Slayer і Pantera
Ukraine Art News
2025-02-05T18:15:47Z
У Загребі відбувся благодійний концерт «Щедрик і друзі»
Ukraine Art News
2025-02-05T18:09:49Z
У Румунії діаспора організувала захід «Свято українського пирога»
Ukraine Art News
2025-02-05T15:15:52Z
Чим буде унікальним Met Gala 2025
Ukraine Art News
2025-02-05T15:00:49Z
Екранізації романів Джейн Остін. ТОП-5
Ukraine Art News
2025-02-06T08:45:49Z
Топ-5 фільмів з Амандою Сейфрід
Ukraine Art News
2025-02-06T07:45:48Z
Пригоди маленького мрійника: на великі екрани виходить сімейна анімація «Динозаврик»
Cineast
2025-02-06T03:54:52Z
"Знову в дії": Кемерон Діас знайшла вагомий привід повернутися до акторської діяльності
Ukraine Art News
2025-02-05T20:45:56Z
Вийшов трейлер фільму «Світ Юрського періоду: Відродження»: зірковий склад і динозаври
Gloss
2025-02-05T19:18:54Z
Чорна вдова, віконт Бріджертон та динозаври у першому трейлері фільму «Світ Юрського періоду 4»
KinoFilms
2025-02-05T17:42:32Z
Netflix намагається дистанціюватися від зірки "Емілії Перес" Карли Гаскон після її ісламофобських висловлювань
Ukraine Art News
2025-02-05T17:31:01Z
5 сучасних романтичних фільмів, які варто подивитися
Elle
2025-02-05T17:24:43Z
В Ірландії показали українські документалки про Голодомор та сучасну війну
Ukraine Art News
2025-02-05T15:45:44Z
Євреї, караїми, сарацини і татари
Photo Lviv
2025-02-06T06:12:36Z
У Чехії бобри звели греблі, зекономивши владі мільйони крон
Хмарочос
2025-02-05T16:18:57Z
На Яблуницькому перевалі побудують SPA-курорт в «японсько-скандинавсьому стилі»
Хмарочос
2025-02-05T11:43:03Z
На площі Каталонії в Парижі висадили ліс: фото до і після
Хмарочос
2025-02-05T07:31:07Z
У Польщі оранжерею ХІХ століття перетворюють на дитячий садок
Хмарочос
2025-02-04T08:57:57Z
В японському місті створюють «антитуристичні патрулі». Що вони будуть робити?
Хмарочос
2025-02-03T14:39:56Z
Після нещодавнього обстрілу історичного центру Одеси пошкоджено 19 пам’яток архітектури
Хмарочос
2025-02-03T09:33:55Z
Модерністи перепланували столицю Гондурасу до появи законів про захист пам’яток
Хмарочос
2025-02-03T08:03:56Z
Буде вищою, ніж статуя Ісуса в Ріо-де-Жанейро: у Польщі розпочали будівництво 55-метрового монумента Діви Марії
Ukraine Art News
2025-02-02T15:15:50Z
Ф’ючерси на криптовалюту: перше знайомство з інструментом
Хмарочос
2025-02-06T09:51:58Z
Голова інспекції з паркування вважає, що Києву не потрібно більше паркомісць
Хмарочос
2025-02-06T09:34:18Z
Кількість велосипедистів у Києві вперше зменшилася — на чверть
Хмарочос
2025-02-06T08:40:16Z
Капітани "тіньового танкерного флоту" РФ, учасники незаконних розкопок у Криму, викрадачі культурних цінностей: набули чинності нові санкції від РНБО
Ukraine Art News
2025-02-06T06:45:49Z
Військовий з Львівщини із протезом ноги піднявся на гору Кіліманджаро
Photo Lviv
2025-02-06T06:00:37Z
Боротьба, що змінила життя: Б’янка Балті про рак, силу та нове бачення світу
Elle
2025-02-05T22:51:45Z
Супермодель Жизель Бюндхен стала мамою втретє
Elle
2025-02-05T22:33:38Z
Точицький і постпред Президента в Криму обговорили шляхи збереження культурних пам’яток на півострові
Ukraine Art News
2025-02-05T21:33:41Z
Київавтодор взявся за капітальний ремонт вулиці на околиці міста
Хмарочос
2025-02-05T15:07:13Z
Передові функції та стильний дизайн: 5 ключових переваг iPhone 16 Pro Max
Хмарочос
2025-02-03T08:12:59Z
Чому сучасний бізнес не може ігнорувати інтернет
Gloss
2025-01-31T08:54:51Z
«Я купив це, перш ніж Ілон зійшов з розуму» – нова популярна наліпка серед власників Tesla в США
Хмарочос
2025-01-30T06:28:04Z
В Авіаційному інституті відкривають науковий парк
Хмарочос
2025-01-29T10:22:01Z
Рецепт ідеального узвару: корисний для імунітету напій, без якого неможливо уявити різдвяну вечерю
Elle
2024-12-24T10:45:44Z
Різдвяне меню: штолен, який виходить у всіх
Elle
2024-12-20T20:24:35Z
Королівський пляцок-пиріг: смачно через віки
Ukraine Art News
2024-11-15T09:30:48Z
Секрети приготування смачного бургера в домашніх умовах
Photo Lviv
2024-10-24T04:57:29Z
Дуже смачна лазанья з козячим сиром
Elle
2024-09-23T13:39:47Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z