MY.UAСтатьи
Імпортні комплектуючі на техніці армії ворога: які компанії вийшли з російського ринку?
Імпортні комплектуючі на техніці армії ворога: які компанії вийшли з російського ринку?

Імпортні комплектуючі на техніці армії ворога: які компанії вийшли з російського ринку?

Частина західних компаній, електроніку яких використовують у російському озброєнні, після лютого заявила, що зупинить діяльність на російському ринку. Проте навіть офіційний вихід компанії з ринку не завжди означає, що її комплектуючі миттєво зникають з російських теренів. Аналітики проєкту TrapAggressor звернули увагу на російських дистриб’юторів електроніки, сайти й соціальні мережі яких і далі оголошують про нові постачання імпортних товарів.

Роман Стеблівський, аналітик проєкту TrapAggressor

Березень 2022 року. Російські танки з Уралвагонзавода, одного з найбільших виробників танків у Європі, опинилися неподалік Києва й перетворилися на металолом.

У цей самий час згаданий російський завод оголошував тендери на постачання деталей до танків європейського виробництва.

Коли Росія оголосила війну глобальному світу й ринковим відносинам водночас, вона потрапила в пастку, у якій одна голова орла атакувала західний світ і відмовилася від переваг глобальної економіки, а інша вимагала на тендерах державних військових заводів закордонних комплектуючих.

Два тендери в березні

Наприклад, перетворювачі тиску обов’язково мали були польськими й неодмінно новими, а не вживаними, й до того ж саме конкретної польської компанії Aplisens.

Під час іншого тендера Уралвагонзавод закуповував редуктори. Для однієї з позицій у вимогах згадано, що редуктор мав бути виробництва німецької компанії Getriebebau Nord або еквівалент.

Інформації про назви, адреси, номери постачальників у документах тендерів немає, тому ми точно не знаємо, які саме компанії поставили комплектуючі. Але обидва тендери завершилися підписанням договорів. Імовірно, Уралвагонзавод отримав свої польські й німецькі комплектуючі.

Ці тендери — лише дві ілюстрації потреби російського військово-промислового комплексу в західних технологіях. Щоб показати ширшу картину цієї залежності, аналітики Trap Aggressor систематизували доступну інформацію в українських та іноземних джерелах про те, яку іноземну електроніку знаходили у військовій техніці російської армії.

Після битв на території УкраїниTrap Aggressor установив 39 типів озброєння та спорядження російської армії, у яких були закордонні процесори, модулі, чіпи тощо. Це танки, бойові машини десанту, винищувачі, а також прилади нічного бачення, біноклі та рації.

До постачань залучено 69 компаній із розвинених країн: від Японії до США й Німеччини. Trap Aggressor уклав їх список.

У російському озброєнні знайшли електроніку з країн, представлених на мапі нижче:

У таблиці ви можете детальніше дослідити, електроніку яких компаній використовують у російській зброї, та чи вийшла компанія-виробник з російського ринку. Таблиця дає змогу шукати й фільтрувати потрібну інформацію.

Країна Тип зброї Назва зброї Назва елемента Компанія Статус в базі КШЕ (станом на 15.09) Джерело та дата

Виробники

Так у крилатій ракеті “Іскандер” знайдено мікросхеми оперативної пам’яті компанії Cypress Semiconductor, яку у 2020 році викупив американський гігант у сфері напівпровідників Infineon Technologies; мікросхеми компанії Advanced Micro Devices (США); DC/DC перетворювачі Traco Power Company (Швейцарія); мікросхеми Altera, викуплену Intel (США) тощо. Електроніка західних виробників також наявна в інших крилатих ракетах Росії, які руйнують українські міста: “Калібр”, “Кинджал”, “Х-101”.

Частина західних компаній, електроніку яких використовують у російському озброєнні, після лютого заявила, що зупинить діяльність на російському ринку. За даними проєкту “LeaveRussia” Інституту Київської школи економіки (КШЕ), 17 компаній з цього списку так чи так заявляли про вихід.

Infineon Technologies, електроніку якої росіяни використали в реактивних системах залпового вогню “Торнадо-С” і ракетах, повідомила, що від лютого припинила постачання в Росію на знак солідарності з Україною.

Intel, мікросхеми якої виявили в “Торнадо-С”, “Іскандерах” і вертольотах Ка-52, у березні призупинив постачання клієнтам, проте жодних заяв про призупинення роботи місцевих офісів від компанії не було.

Заяв Advanced Micro Devices, мікрочипи якої працювали в російських радіостанціях, ракетах, приладах спостереження, про вихід не було, проте ще в березні офіційні представники компанії повідомили про призупинення продажу продукції компанії.

Двом компаніям з нашого списку аналітики КШЕ надали статус “Вичікує. Скорочує діяльність”. Зокрема в серпні медіа повідомляли, що німецька Bosch, яка постачала паливну апаратуру для російських вантажівок, почала шукати покупців на свої російські активи. Перед цим Міністерство економіки Німеччини розпочало розслідування щодо порушення Bosch заборони на експорт товарів.

Інша німецька компанія ZF Friedrichshafen раніше постачала коробки передач для вантажівок, проте після повномасштабного вторгнення заявила про підтримку України та дотримання санкційного законодавства.

Чотирьом компанія у КШЕ надали червону картку зі статусом “Залишається працювати далі”. Серед них — один з найбільших постачальників напівпровідників у світі Texas Instruments. Комплектуючі цієї компанії виявили в російських радіостанціях, гвинтокрилах, ракетах і дронах.

Не вийшла з ринку також швейцарська компанія TE Connectivity, мікрочипи якої використовували у вертольотах Ка-52 “Алігатор”, а також американська On Semiconductor та німецька Harting з електронікою для ракет.

Усі інші компанії-виробники електроніки, яку використано в російській техніці, відсутні в базі КШЕ. Проте інформацію про деяких з них можна знайти в мережі.

Так американський виробник двигунів, які використовували в російських “Тиграх” і КамАЗах, компанія Cummins у березні повідомляла, що санкції можуть вплинути на її бізнес з десятками клієнтів у Росії.

Британська компанія Golledge Electronics, генератори якої виявили в зенітному ракетному комплексі Тор-М2, у березні заявила, що підтримує Україну й не може далі вести свій бізнес у Росії, хоча й “підтримує звичайних російських громадян, які проти цієї кампанії”.

Проте навіть офіційний вихід компанії з ринку не завжди означає, що комплектуючі компанії моментально зникають з російських теренів.

Продавці

Ми звернули увагу на російських дистриб’юторів електроніки, сайти й соціальні мережі яких і далі оголошують про нові постачання імпортних товарів. Так сторінка компанії продавця компелектуючих “Промэлектроника” ВКонтакте впродовж літа регулярно повідомляла про “спецпропозиції” товарів Infineon Technologies, Analog Devices, Microchip Technology, Murata Manufacturing, Nexperia, TDK Electronics.

Цілком можливо, що так дистриб’ютор розпродає залишки зі складів. Проте ймовірність нових постачань у Росію повністю виключати також не варто.

Російський військово-промисловий комплекс накачував себе західними технологіями впродовж десятиліть, і сьогоднішня війна це лише підтверджує. Саме тому Україна та її союзники мають тиснути на компанії, від електроніки й обладнання яких залежить росармія.

Аналітичний текст підготовлено в рамках проєкту Інституту висвітлення війни та миру (IWPR) за підтримки МЗС Королівства Норвегії.

російська агресія західна електроніка зброя рф


Що читати далі

Словенія передасть ЗСУ глибоко модернізовані танки Т-55 (ФОТО, ВІДЕО) Російська відповідь на контрнаступ ЗСУ: шантаж якнайшвидшими «референдумами» і «мобілізацією» Найманці, кадировці та ФСБ. Війська, які не мають єдиного командування і цілей, прямують до розвалу
Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Колишні співробітниці звинуватили музиканта Смокі Робінсона в сексуальному насильстві та побитті
Ukraine Art News
2025-05-07T14:46:09Z
«Штани? Ні, дякую»: обговорюємо найсміливіший тренд Met Gala 2025
Elle
2025-05-06T13:52:05Z
Джамала та Jerry Heil виступлять на Євробаченні-2025, alyona alyona пропозиції не отримувала
Ukraine Art News
2025-05-06T09:51:58Z
Найхимерніші зіркові образи на хіднику Met Gala 2025
Elle
2025-05-06T09:24:56Z
Офіційно: Ріанна вагітна третьою дитиною
Elle
2025-05-06T06:01:31Z
Леді Гага встановила рекорд на першому за 12 років концерті в Бразилії
Elle
2025-05-05T20:46:05Z
Парамедикиня й ветеранка Юлія Тайра Паєвська видасть першу поетичну збірку "Наживо"
Ukraine Art News
2025-05-05T15:55:01Z
Співпрацює з Джей Ло і Бейонсе: Ziferblat показали костюми для Євробачення-2025 від Frolov з фірмовим серцем
Ukraine Art News
2025-05-05T10:43:03Z
Міські служби досі не знайшли альтернативи великому сміттєзвалищу під Києвом
Хмарочос
2025-05-05T10:09:56Z
"Наша Перемога": у Києві відкрили виставку про українців у Другій світовій
Ukraine Art News
2025-05-09T18:03:56Z
Не лише Мірошниченко: Педан, alyona alyona та комік Влад Куран коментуватимуть Євробачення-2025
Ukraine Art News
2025-05-09T16:24:43Z
Український письменник і військовий Валерій Пузік отримав відзнаку ім. Галини Могильницької
Ukraine Art News
2025-05-09T14:58:24Z
Дитинство у час Другої світової: у Львові виставкою розповідають історії та досвіди
Ukraine Art News
2025-05-09T14:33:41Z
Барський аматорський театр випустить альбом аудіоказок, які начитають українські ветерани
Ukraine Art News
2025-05-09T14:10:13Z
У Королівській опері Швеції відбувся концерт, присвячений українським співакам Менцинському та Крушельницькій
Ukraine Art News
2025-05-09T13:21:56Z
«Євробачення 2025»: яке місце букмекери пророкують Україні за тиждень до фіналу
Ukraine Art News
2025-05-09T12:25:06Z
FROLOV та ЦУМ Київ представили ексклюзивну весільну колекцію
Elle
2025-05-09T12:15:58Z
За лаштунками концерту БЕЗ ОБМЕЖЕНЬ у Палаці спорту
Elle
2025-05-09T11:45:53Z
Топ-3 новинок. Фільми та серіали про космос за 2025 рік
Ukraine Art News
2025-05-09T18:01:28Z
Найкращі фільми режисера Стівена Спілберга. Топ-5
Ukraine Art News
2025-05-09T16:22:03Z
Зірка Marvel Джеремі Реннер випустив мемуари, в яких розкрив подробиці катастрофи зі снігоходом
Ukraine Art News
2025-05-09T15:28:03Z
Вийшов тизер антирадянського зомбі-муві "Каховський об’єкт", події якого розгортаються після підриву росіянами Каховської ГЕС
Ukraine Art News
2025-05-09T12:15:59Z
Дивіться український трейлер фільму жахів «Закляття 4» з Вірою Фармігою та Патріком Вілсоном
KinoFilms
2025-05-09T12:15:45Z
Режисер "Громовержців*" Джейк Шраєр веде переговори з Marvel Studios про зйомки нового фільму про Людей Ікс
Ukraine Art News
2025-05-09T11:39:45Z
Епічна фотосесія Льюїса Пуллмана для фільму «Громовержці» від Марвел
KinoFilms
2025-05-09T11:39:36Z
"Лицар аристократизму духу" на "оглядинах" у Будинку кіно
oKino
2025-05-09T10:46:14Z
«Світ Юрського періоду 4»: Скарлетт Йоганссон тікає від динозавра на обкладинці Empire
KinoFilms
2025-05-09T05:12:40Z
Що треба знати про найбільший транспортний хаб Європи: не лише аеропорт, а й мережа швидкісних залізниць
Хмарочос
2025-05-08T12:24:51Z
У Мукачеві відкрився МакДональдз. Він один із двох в Україні, що працюють цілодобово
Хмарочос
2025-05-08T07:22:06Z
Із минулого Яворова. Частина друга
Photo Lviv
2025-05-08T05:12:32Z
Цих вихідних Львівська дитяча залізниця розпочинає сезон пасажирських перевезень: яким буде графік руху та вартість проїзду цьогоріч
Photo Lviv
2025-05-08T05:06:49Z
Як виглядають «Лісовички» – рекреаційні пункти вздовж трас України
Хмарочос
2025-05-07T13:10:15Z
У бельгійському Льєжі запустили перший трамвай через майже 60 років
Хмарочос
2025-05-07T07:04:16Z
Чудовий Львів… його жахливі фортифікації і купи гною на вулиці, або львів’янин, який не сказав усієї правди
Photo Lviv
2025-05-06T05:12:38Z
10 порад для вдалого кадру в подорожі
Elle
2025-05-05T15:21:54Z
Франція відмовляється від коротких авіаперельотів на користь потягів
Хмарочос
2025-05-05T07:13:10Z
Ефективний вечірній догляд за шкірою: кроки до здорового обличчя без зморшок
Krasinfo
2025-05-09T18:19:03Z
У Варшаві українців запросили на Wyszyvanka Fest
Ukraine Art News
2025-05-09T17:22:06Z
"Понад 80% працівниць постраждали від домагань": трупа Молодого театру зі сцени нагадала про справу Андрія Білоуса
Ukraine Art News
2025-05-09T17:02:04Z
10 beauty-подарунків до Дня матері до 1000 гривень
Elle
2025-05-09T14:54:52Z
У Києві заклали "Алею кохання" на честь полеглих у російсько-українській війні героїв
Ukraine Art News
2025-05-09T14:36:49Z
Чому новообраний Папа Римський взяв ім'я Лев XIV: що символізує вибір Понтифіка
Ukraine Art News
2025-05-09T11:51:57Z
У столиці вже шостий раз обіцяють відкрити ТРЦ Ocean Mall
Хмарочос
2025-05-09T11:33:59Z
Квітень став найсмертоноснішим для цивільних з осені 2024 року — звіт ООН
Хмарочос
2025-05-09T11:31:05Z
Затвердили нову структуру КМВА, але поки що невідомо, як вона буде взаємодіяти з мером Києва
Хмарочос
2025-05-09T11:31:03Z
На оборонній виставці у Греції українська компанія представила надводний безпілотник Seawolf
Ukraine Art News
2025-05-09T20:49:15Z
Вчені створили прозорі сонячні панелі. Звичайні вікна зможуть генерувати електроенергію
Хмарочос
2025-05-09T08:13:26Z
Thank you, next! Розповідаємо про великі кадрові перестановки в модних брендах
Elle
2025-05-08T14:01:30Z
У Відні пасажири трамваїв почали розвозити посилки
Хмарочос
2025-05-07T10:29:27Z
Сезонний рецепт: найсмачніший кіш зі спаржею
Elle
2025-05-09T18:34:08Z
Ідеальні літні сніданки
Krasinfo
2025-05-07T11:50:46Z
Великоднє меню: дуже смачна домашня куряча ковбаска
Elle
2025-04-18T18:10:02Z
Дуже смачна великодня паска з родзинками, в'яленою журавлиною та вишнями за французьким рецептом
Elle
2025-04-18T17:21:41Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Стефано Антоніоллі ділиться рецептом пасти араб’ята
Elle
2025-04-17T16:04:05Z
Найсмачніша вишнева healthy-паска
Elle
2025-04-15T19:45:58Z
Найсмачніша сирна паска за рецептом Тіни Кароль
Elle
2025-04-14T12:37:00Z
Соус песто із соняшниковим насінням: покроковий рецепт
Elle
2025-04-09T16:54:57Z
Пісне меню: готуємо фруктову галету без масла та яєць
Elle
2025-04-09T16:54:55Z