MY.UAСтатьи
"Зимову форму сказали купляти за власні кошти." Що не так з зимовим екіпіруванням в ЗСУ
"Зимову форму сказали купляти за власні кошти." Що не так з зимовим екіпіруванням в ЗСУ

"Зимову форму сказали купляти за власні кошти." Що не так з зимовим екіпіруванням в ЗСУ

Процеси по пошиву зимової форми треба було запускати ще у травні

Буквально на початку цього тижня заступниця голови комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Мар’яна Безугла зробила “приголомшливе відкриття” - в українській армії щось не так з зимовою формою. Про це вона і запитала у своєму пості на фб “Що в ЗСУ з зимовою формою?”. Вочевидь, Міноборони надало їй якусь відповідь, бо у цьому ж пості Безугла зазначила, що “до кінця місяця весь фронт мають забезпечити”. Проте, здається, це все ж трохи передчасний оптимізм. Хоча у міністерстві заявляють, що очікують значних поставок зимового одягу з країн НАТО, але насправді ситуація з зимовою формою може виявитися зовсім не райдужною. ТЕКСТИ поцікавилися з цього приводу у військових та волонтерів.

Сергій один з тисяч українських військових, які сьогодні займаються пошуком зимового екіпірування. На щастя, він зараз знаходиться у звільнені і тому має час проїхатись столичними магазинами у пошуках всього необхідного. Хоча з підвищенням попиту, за його словами, деякі речі доводиться довго шукати.

Сергій: З екіпіруванням мені допомагав знайомий, який служив кілька років тому. Це, до речі, дуже розповсюджена тема, коли ті, хто служив раніше, допомагають формою, снарягою теперішнім бійцям. Мав можливість порівняти теперішню демісезонну військову форму і ту, в який ходили ще кілька років тому. Мені від друга дісталася форма 2015 року. Так от, порівняння явно не на користь теперішньої. Це як порівнювати за якістю форму радянських солдат Другої світової зразка 1943 року та нинішню бундесівську форму. У 2015 році ми чомусь могли забезпечувати військових нормальною формою (певно, тут все ж варто завдячувати військовій реформі, проведеній за каденції минулого президента - ред).

Щодо зимової форми, то батьки-командири сказали нам, що заявку на її отримання подано, коли вона буде ніхто не знає, але розраховувати на неї взагалі не варто. Тому, як кажуть наші офіцери, враховуючи, що платять нам зараз порівнюючи з 2016 - 17 роками дуже добре, не має чого особливо мудрити, а треба за власний кошт піти і придбати собі зимову форму. Зокрема, сходити в магазин Prof1group чи Мілітарист і купити собі все необхідне, що власне я і зробив. Нам порекомендували певні речі з необхідною фактурою, здається, згідно до американських рекомендацій, от власне згідно з цими інструкціями я і скупився.

Купив куртку мілтеківську, нічого особливого, але обійшлася більше 6 тисяч, полартекс фліска близько 3 тисяч, і штани ще 2,5 тисячі з флісом всередині. Загалом, це обійшлося мені все в порядка десять тисяч гривень з урахуванням знижки у магазині для військових в 15 %. Спальник теж маю, нам видали їх ще у лютому. А от зимових черевиків у продажу немає. Орієнтуюся десь 9 тисяч гривен. Нічого дешевше вартісного, як на мене, не купиш. Загалом, у підрозділі люди на зимове екіпірування витрачали і 20, а деякі і 30 тисяч. Хоча є і такі, які вирішили зекономити і витратили всього по кілька тисяч, накупивши невідомо чого. Як вони з цим мотлохом планують пережити зиму у польових умовах - я, чесно, не знаю.

Валерій служить постачальником однієї з військових частин. З проблемами екіпірування, за його словами, він стикається постійно.

Валерій: Зимову форму нам видали ще на початку війни - минулої зими. Але ця форма була від волонтерів. Але зараз наша частина обновилася приблизно на третину. І от перед цими бійцями проблема зимової форми справді стоїть. Що на даний час якось вирішується - це питання зі взуттям. На 600 людей особового складу завезли 300 пар зимового взуття (“Талани”) та термобілизну. Берці з виду виглядають якісними.

Ми сформували і подали всі необхідні заявки. Вирішили ще трохи почекати. Але для розуміння - у нас сьогодні навіть не закритті до кінця питання по літній формі. Боюсь, аби з зимовою формою не повторилася подібна ситуація. Певно, тоді знову будемо звертатися до волонтерів.

Ольга Федорок, волонтерка. Вона допомагає декільком військовим підрозділам. Здається, про якісне екіпірування військових вона може розповідати годинами.

Ольга Федорок: Можу сказати за ті підрозділи, яким ми допомагаємо. Ті, хто воював до 24 лютого, вже мали повне екіпірування. Яке після місячних інтенсивних боїв потребувало оновлення. Мобілізовані зараз, з тих кого я знаю, майже все екіпірування купували за власні кошти. Зараз до мене звертається дуже багато знайомих з запитаннями, де і як купувати зимове екіпірування.

При забезпеченні екіпіруванням давайте не забувати за такі фактори як поранення, знищення майна внаслідок ворожих обстрілів. Не кажучи вже про те, що всього цього треба по два комплекти - на помитись ы на просущитись. З мого кола знайомих всі подали заявки на зимову форму, але ще ніхто не отримав, чекають. Є випадки, коли отримали форму чи взуття невідповідних розмірів через відсутність потрібних. У листопаді люди вже можуть отримувати обмороження.

У нас весною була дуже велика проблема з екіпіруванням, коли були поламані всі логістичні ланцюжки. За 2014 - 19 роки були побудовані певні ланцюжки з підприємствами, які шиють військову продукцію, але на початку вторгнення це все поламалося. До цього додався надмірний попит. Фактично, багато у чому в березні все доводилося робити по новому - вибудовувати логістику, заново наймати персонал. І таки це вдалося зробити, у травні - червні вже вийшли на те, аби працювати у відносно спокійному режимі.

Попри кліматичні зміни зими в Україні особливо на сході бувають сніжними і морозними. Фото АрміяINFORM

Зимове екіпірування складається з багатьох елементів, відповідно до багатошарової концепції одягу: включаючи термобілизну, головною функцією якої є відведення вологи на наступний шар та/або утеплення, флісу (флісової куртки), самої форми (утепленої куртки і утеплених штанів). Фліс буває різної якості. Якщо низька якість флісу, то куртка погано зігріває і погано здійснюється вологовідведення назовні та погано зберігає тепло. Така ж ситуація з трекінговими шкарпетками. Неякісні китайські шкарпетки - це мокрі ноги, натирання з усіма супутніми речами.

Зараз є величезні реалізатори військової форми, зокрема, магазин “Мілітарист”, який продає екіпірування у величезній кількості. У них є і своє виробництво, дещо завозять. У березні - квітні вони дуже рятували ситуацію. Але на початок сезону у них ходових розмірів вже майже не лишається, у першу чергу 48 - 52 розмірів. Якщо і з’являється, то за день все розмітається, якщо мова йде про якісні та хороші товари. Широким попитом користуються куртки з матеріалу софтшел та мембранної тканини, які мають забезпечувати захист від вітру, води, і, водночас, відводити вологу, забезпечувати вентиляцію. Все це, звичайно, коштує немалі гроші. Подібні куртки можуть і десять тисяч коштувати і більше. і купуються, як правило, за рахунок солдатів і їх родичі.

Зі взуттям, скажу чесно, я боюся мати справу. Протягом вже багатьох років основним виробником черевиків для військових було підприємство “Талан”. Взуття справді якісне, але, мені здається, їх зараз на всіх не вистачає, бо попит виріс у кілька разів. Майже кожен, з ким я сьогодні спілкуюся, шукає взуття. Пріоритет надається взуттю німецького виробника Lowa, воно справді якісне, але і дороге - їхні зимові черевики будуть коштувати десь від 8 до 12 тисяч гривень.

Приблизно з травня наш ринок екіпірування заполонили турецькі товари. Ціни були високі, а якість така, що я б чесно не брала. З травня продавці військового одягу почали завозити демісезонне взуття турецьких виробників за 2500 - 5000 гривень, але воно не витримує наших умов.

З’явилися вже й українські виробники взуття з ціною в районі 2 - 3 тисяч гривень. Але тут як повезе. Деякі українські взуттєвики зараз лише розробляють своє взуття, воно у них “сире”, не пройшло всієї необхідно процедури випробування. Нагадаю, ті ж “Талани” “доточувалися” роками, а тут з ходу шиють щось нове і на конвеєр. І це взуття вже буде тестуватися на солдатах, які знаходяться в реальних бойових, польових умовах. І люба навіть сама невелика проблема у конструкції може призвести до того, що ви не зможете здійснити марш-кидок і виконати своє завдання.

Загалом, розкид цін на екпірування приблизно такий: термобілизна - від 600 до 2500 грн, літня форма -1600-3000 грн, штани з матеріалу софтшел з утепленням флісом від 1200 до 2000 - куртка з утепленням, софтшел - теж приблизно 2000-4000 грн, флісова куртка - 850 - 2000 грн, плащ-пончо - 1000 - 1500 грн, флісова шапка - 150-300 грн, баф - 200 грн, трекінгові шкарпеки 200-1000, взуття зимове - середня ціна 2500 - 5000 грн, але може бути й вище.

Ще одна дуже важлива річ - це зимовий спальник. Зараз почали шити просто величезну кількість дешевих спальників і пропонувати їх за 800 - 1000 грн. При цьому розповідають, що у них нормально можна витримати мінусові температури, що вони розраховані на мінус 20 - 30. Людина бере цей спальник і думає, що вона може у ньому на морозі спати. Але не буває хороших спальників для мінусових температур за ціною 800 - 1000 грн. У бліндажі з буржуйкою ти у ньому нормально поспиш, але якщо цей же бліндаж розбомбили, то у такому спальнику на морозі ти не витримаєш. Нормальний зимовий спальник має коштувати від 2,5 тисяч грн і важити десь два - два з половиною кілограми. І є таке температурне поняття комфорт і екстрім. Комфорт - це означає, що при такій то температурі ти можеш перебувати у спальнику цілу ніч і не замерзнеш. А екстрім означає, що якось ти одну ніч переживеш, але точно комфортно не буде.

З тими ж плащами-пончо своя важка історія. Цей плащ повинен захищати від дощу. Якщо ти на ротації без даху і вкриваєшся цим плащем, ти повинен захисти ним себе, свій рюкзак та речі. Українські виробники почали шити ці плащі, брали хорошу, якісну тканину, але… не проклеювали шви. А не проклеєні шви означає, що по ним буде просотуватися вода. І я два місяці шукала з проклеїними швами плащі, перебрала з десяток наших виробників, і всі не підійшли. Тому що для проклеювання швів треба спеціальну машинку, вона коштує коло ста тисяч гривень. І це не поодинокі факти, коли наші невеликі виробники не враховують всі технології, які враховуються великими виробниками, які витратили на те, аби врахувати всі море часу і мають відповідні технології. Зрештою, я знайшла одного-двох виробників, які роблять плащі, які відповідають за своїми стандартами тим же німецьким аналогам.

Чому так вийшло? Ну, вочевидь, в декілька разів збільшилася потреба в уніформі, екіпіруванню - до цього ніхто не був готовий. Плюс, звичайно, відсутність планування. Для того, щоб видати близько одного мільйона комплектів зимової уніформи в жовтні, процеси по її пошиву треба було запускати ще у травні. Дані процеси мали включати пошук виробників по всій країні, які б мали можливість пошиття подібної форми, укладення з ними контрактів, привезення тканин та матеріалів, на які теж, до речі, був дефіцит. А тут на підписання контрактів з державою можуть піти місяці, плюс самому виробнику треба налагодити виробництво, зокрема, найти кваліфікованих виробників, забезпечити матеріалом, мати відповідне обладнання. Все це мало бути зроблено ще на початку літа. Якщо зараз запустити подібні процеси, то результат ми отримаємо вже весною.

У вітчизняного виробника і офіційного постачальника взуття для українських військових компанії “Талан” повідомили ТЕКСТАМ, що на даний момент виробництві зимового взуття йде чітко за планом, який був узгоджений з Міністерством оборони України. Ніяких проблем з виробництвом взуття сьогодні немає, зазначили в компанії. У “Талан” не уточнили загальну кількість зимового взуття, яке має бути виготовлене для ринку, проте зазначили, що затверджений Міноборони план по виробництву взуття був скоригований з урахуванням змін у чисельності військовослужбовців української армії.

Дана Ярова, підприємець, волонтерка: Я говорила ще у травні, що Міністерству оборони потрібно контрактувати зимову форму. На жаль, у міністерстві морозилися, коли я це говорила. Реально вони почали законтрактувати масово зимову форму лише десь у кінці серпня. Виробничий процес по зимовій формі два - три місяці. Дуже багато великих виробників також порозривали контракти з Міністерством оборони, тому що міністерство затягувало процес підписання договорів. А простій навіть протягом одного дня для виробника - це досить великі кошти. Тобто коли ми отримаємо на всіх бійців зимову форму - це питання риторичне.

Ті обсяги, про які звітує зараз Міністерство оборони, зважаючи на реальну кількість людей в армії - це майже нічого. Ми почали отримувати допомогу від наших партнерів, наприклад, отримали допомогу від Іспанії, але там зима плюс 5 градусів, для наших погодних умов - це дещо холодна осінь. За моїми прогнозами, на складах НАТО немає достатньо потрібної форми, вони теж її будуть відшивати. Знову таки повертаючих до виробничого циклу в два - три місяці - мої прогнози, що ми не дуже скоро отримуємо всю кількість, яка їм потрібна.

Зараз ми намагаємося створити робочу групу між Асоціацією легкої промисловості і Кабміном, щоб замовлення від Міноборони поступали вчасно за два-три місяці, так як і має бути. Асоціація подала до Кабміну реєстр реальних виробників з діючими потужностями. Будемо сподіватися, що тепер все швидше закрутиться. Але це вже йде мова про 2023 рік. Щодо цього року, то якусь частину зимової форми Міноборони все ж забезпечить, але основна частина буде все ж лежати на волонтерах та самих бійцях.

волонтери війна армія

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Надувная Ким Кардашьян появилась в центре Нью-Йорка на Таймс-сквер
Gloss
2025-03-05T16:12:56Z
Россияне украли песню Златы Огневич и используют ее на пропагандистских мероприятиях
Gloss
2025-02-27T15:25:00Z
Потап дал 3-часовое интервью Дудю: репер утверждает, что помог Украине на 100 миллионов гривен
Gloss
2025-02-10T15:03:53Z
20-летняя модель завоевала титул «Мисс Украина 2024»: она представит страну на конкурсе «Мисс Мира»
Gloss
2024-12-06T16:30:50Z
В сети рассекретили имя мужчины, который должен был стать героем шоу «Холостяк-13» вместо Терена
Gloss
2024-11-29T17:16:39Z
Украинский Щедрик стал частью новогодней рекламы Chanel
Gloss
2024-11-22T16:13:24Z
Украинка стала режиссером нового клипа Леди Гаги
Gloss
2024-10-30T15:28:08Z
Louis Vuitton в Пасхе выпустили шоколадную сумку в форме яйца: цена впечатляет
Gloss
2025-04-04T13:51:43Z
МастерШеф 15 сезон. Выпуск 3 от 15.03.2025
InfoHome
2025-03-24T09:39:51Z
Хроматическая революция Лары Джулиан: Год тихой силы и расколотого великолепия
Ukraine Art News
2025-03-23T19:00:55Z
Любимая музыка короля: Чарльз III поделился своим личным плейлистом
Gloss
2025-03-18T16:15:49Z
Crocs выпустили пушистые и глазастые тапки в коллаборации с «Корпорацией монстров»
Gloss
2025-02-07T17:12:54Z
МастерШеф 14 сезон. Випуск 18 від 28.12.2024
InfoHome
2025-01-08T16:45:55Z
Balenciaga представила очень минималистичную обувь The Zero
Gloss
2024-12-04T18:36:54Z
Аукционный дом MacDougall;s проведет перед аукционную выставку 22-23 ноября в Лондоне
Ukraine Art News
2024-11-12T20:18:58Z
Самые смешные фотографии дикой природы: финалисты конкурса Nikon Comedy Wildlife Awards 2024
Gloss
2024-09-30T13:13:29Z
Украинский трейлер фильма «Сны с тобой»
KinoFilms
2025-04-18T12:00:37Z
Украинский трейлер хоррор-комедии «Балконетки»
KinoFilms
2025-04-18T11:30:54Z
HBO объявил первых актеров сериала о Гарри Поттере: новые Дамблдор, Снейп, Хагрид и другие
Gloss
2025-04-15T14:16:00Z
Украинский трейлер фильма «Квир» с Дэниелом Крейгом по книге Уильяма С. Берроуза
KinoFilms
2025-04-12T15:06:47Z
Украинский трейлер нового фильма «Серфер» с Николасом Кейджем
KinoFilms
2025-04-11T11:51:55Z
Уиллем Дефо поет песню "Взял бы я бандуру в фильме «Очи: Легенда Карпат»
KinoFilms
2025-04-10T10:51:34Z
Украинский комедийный сериал стал одним из самых популярных на Netflix
Gloss
2025-04-09T16:55:57Z
Украинский трейлер анимации «Самый ценный груз»
KinoFilms
2025-03-24T13:27:51Z
Украинский трейлер фильма «F1» с Брэдом Питтом
KinoFilms
2025-03-14T15:06:38Z
Вкусная и дешевая намазка к бутербродам на пасху. Не успевала подавать на стол
InfoHome
2025-04-09T16:54:38Z
5 альтернативных видов спорта
Men's Life
2025-03-31T07:33:45Z
16 удивительных мест, которые стоит увидеть своими глазами
Men's Life
2025-02-04T10:24:53Z
Гольф на снегу
Men's Life
2024-12-30T20:57:37Z
Стала известна судьба собаки, которую заметили на вершине 140-метровой пирамиды Египта
Gloss
2024-10-24T17:16:12Z
В Берлине открыли самые высокие качели в Европе – видео
Gloss
2024-10-14T15:15:49Z
Доступ к реке: 6 идей, как киевляне могут получить комфортные набережные
Хмарочос
2024-09-30T13:23:52Z
ТОП-8 экстремальных видов спорта
Men's Life
2024-08-19T07:57:54Z
В Китае открыли 24-километровый морской мост, который побил сразу 10 мировых рекордов
Gloss
2024-07-03T12:40:09Z
The art of hair styling: in talk with Kenta Koda
Elle
2025-04-18T10:42:59Z
Вкуснейшие бутерброды с авокадо
InfoHome
2025-04-17T08:00:53Z
Воспаление десен свидетельствует о болезнях сердца
Men's Life
2025-04-17T07:03:46Z
Молодые отцы тоже испытывают послеродовую депрессию
Men's Life
2025-04-17T07:00:46Z
Красим яйца на Пасху продуктами из холодильника
Men's Life
2025-04-16T06:54:48Z
Польза свежевыжатых соков
Men's Life
2025-04-15T10:45:58Z
6 продуктов для здоровья мозга
Men's Life
2025-04-14T07:37:07Z
МастерШеф 15 сезон. Выпуск 5 от 29.03.2025
InfoHome
2025-04-12T13:45:56Z
МастерШеф 15 сезон. Выпуск 6 от 05.04.2025
InfoHome
2025-04-12T13:42:50Z
Design beyond boundaries: inside the world of Junchao Yang
Elle
2025-04-18T10:42:58Z
Состоялся второй в истории женский полет в космос: Кэти Перри и еще 5 девушек на борту New Shepard
Gloss
2025-04-15T15:52:11Z
Лучшие онлайн казино Европы 2025 года: 10 лучших европейских сайтов казино по оценкам экспертов
Хмарочос
2025-03-25T09:51:56Z
Що слухає Чарльз III: 17 улюблених пісень короля Великої Британії
Elle
2025-03-11T10:21:44Z
4 варианта глазури для пасхальных куличей + мох и шоколадные гнёзда для украшения!
InfoHome
2025-04-18T14:45:57Z
Даже вымешивать не нужно! Пасхальный кулич без дрожжей! Не рецепт, а сокровище!!!
InfoHome
2025-04-18T14:40:15Z
Невероятно быстрый вкусный ужин для всей семьи! Макароны в сливочном соусе. Готовлю 3 раза в неделю!
InfoHome
2025-04-17T08:03:51Z
Как приготовить картошку в духовке, чтобы просили ещё! Секрет в одной ложке, попробуйте сами! Советую
InfoHome
2025-04-17T08:00:53Z
Вы удивитесь, как легко формировать булочки этим способом!
InfoHome
2025-04-17T07:57:50Z
Куличи на пасху. Идеальное тесто и глазурь для куличей. Самый вкусный рецепт кулича на пасху 2025!
InfoHome
2025-04-17T07:54:42Z
Булочки Лилии. Обязательно пеку их на Пасху - рецепт, проверенный годами
InfoHome
2025-04-16T14:27:52Z
Заварной кулич, рецепт 2025! Такие куличи долго остаются мягкими!
InfoHome
2025-04-16T14:24:56Z
Простой рецепт картофельных рулетиков, которые вам обязательно понравятся!
InfoHome
2025-04-16T14:21:40Z