MY.UAСтатьи
Російські “уклоністи” в Казахстані. Що вони говорять про війну і як їх зустрічають в Уральську
Російські “уклоністи” в Казахстані. Що вони говорять про війну і як їх зустрічають в Уральську

Російські “уклоністи” в Казахстані. Що вони говорять про війну і як їх зустрічають в Уральську

З моменту оголошення мобілізації в Росії країну залишили сотні тисяч росіян. Частина з них попрямувала до Казахстану. Талгат Умаров з прикордонного Уральська поспілкувався з тими, хто поспішно покинув сім’ю і роботу і поїхав до країни, де ніколи не був (країни Балтії закрили в’їзд для росіян – Ред. ) і написав статтю для ТЕКСТІВ.

Більшість прибулих пронизані страхом за безпеку своїх родин, що залишилися в Росії. Родичі багатьох з них досі не знають, що вони виїхали, а батьки деяких засуджують їхнє рішення не брати до рук зброю. Хто ці росіяни, що тікають від війни?

Казахстан має найдовший кордон з Росією – 7500 км. Більшість росіян, що тікають від мобілізації, прямують до Західно-Казахстанської області. За 10 днів – з 21 по 30 вересня майже 50 тисяч з них перетнули кордон і опинилися в обласному центрі – місті Уральськ.

Уральск межує одразу з кількома російськими областями: Оренбурзькою, Саратовською і Волгоградською. Потік росіян ринув сюди одразу після оголошення Путіним мобілізації 21 вересня. Ближче до вечора того ж дня на пропускному пункті “Маштаково” на трасі Уральськ – Самара зібралося багато авто.

У ніч на 22 вересня водії дальнобійники почали пересилати одне одному фото з величезними чергами на кордоні. З того дня автомобільна черга не зменшується, а на вулицях Уральська все більше хлопців з Росії, що відрізняються від місцевих казахстанців російської національності тим, що неправильно вимовляють назву місцевої валюти, пересуваються групами і, як правило, озираються навколо.

Леана – волонтерка з Уральська. Прикордонний пост “Сирим”, казахстанська сторона, Казахстан

«Не кажіть «тэнгэ»!»

Більшість росіян, потрапили до Уральська, знають волонтера Леану. Вона їх зустрічає на кордоні з 24 вересня. З дівчиною ми розмовляємо на посту “Сирим” – це казахстанський пост, що межує з російським постом “Маштаково”. Крізь вітер і мряку вона розповідає, чим саме допомагає росіянам, що вперше потрапили до Казахстану. – Я контактую з таксистами, щоб вони не завищували ціни, зідзвонююсь з кафе, де їх безкоштовно годують. Ми – волонтери, допомагаємо їм з ночівлею, консультуємо щодо реєстрації, міграційної карти, отримання індивідуального податкового номеру. Зараз проїзд від посту до міста – це 60 км коштує 1000 рублів з людини (17-18 доларів, – Авт.), – розповідає волонтерка. За словами Леани росіяни, що тікають до Казахстану, не підтримують війну в Україні, тому й тікають від призову.

– Вони не те що воювати бояться, вони кажуть, що це не їхня війна, а війна Путіна. Зараз нам кажуть, що за нашу гостинність вони підуть за нас воювати (тобто за Казахстан). Загалом це хороші хлопці, але звісно, трапляються, хоча й рідко, “екземпляри”, які поводяться так, ніби ми їм зобов’язані допомагати. З першої зустрічі я їм пояснюю, як вимовляти назву нашої національної валюти – “тєнгє”, щоб вони не казали “тэнгэ”. Якось мене спитали: “Чому це так важливо?”. Я їм відповіла: “Ми ж, коли приїздимо до Росії, не кажемо “рубля” замість “рубль”. Волонтерка права, у казахстанців викликає обурення, коли росіяни неправильно називають валюту їхньої країни.

У перші дні волонтерів було багато. Вони годували росіян безкоштовно, купували їм сім-карти й забезпечували безкоштовною ночівлею. Зараз охочих допомагати стає менше, а потік росіян триває, черга з боку Росії щодня зростає.

– Вчора музиканти приїхали. Кажуть, стояли в черзі дві доби, – розповіла волонтерка. Вона розуміє, що потік росіян створює напруження у місті. Через них у рази зросли ціни на житло.

Вартість оренди в Уральську зросла учетверо

Якщо раніше в Уральську можна було орендувати однокімнатну квартиру за 50-60 тисяч тенге (приблизно 105-125 доларів США) на місяць, то зараз є оголошення, де люди просять за такий варіант 200 тисяч (приблизно 420 доларів). – З підвищенням цін місцеві почали тиснути на своїх же: виганяють їх, щоб пустити росіян, – продовжує Леана. – І ця ситуація всіх напружує. Тому ми заселяємо росіян у хостели, за 700-800 рублів (12-13 доларів США) їм здають кімнату на шість осіб. Привозимо їх у табір “Атамекен” (літній дитячий табір на 220 місць в межах Уральська – Авт.).

Швидкість пропуску громадян Росії до Казахстану різко зменшилася у порвінянні з першими днями після оголошення мобілізації, але це не свідчить про те, що охочих залишити Росію стає менше. Водій “ауді” з російськими номерами, розповів нам, що йому довелося стояти в черзі більше двох діб, щоб потрапити до Казахстану.

“Доводити щось своєю похоронкою я не збираюсь”

Перше, що росіяни роблять в Уральську – звертаються до Центрів обслуговування населення (ЦОН), де стають на облік у Казахстані строком на 90 дні і оформляють індивідуальний податковий номер. Це дозволяє їм відкрити найпоширенішу в країні банківську картку – «Kaspi Gold». Поряд з двомаа ЦОНами, які місцева влада виділила лише для обслуговування росіян, з 22 вересня стоять величезні черги. Вранці 30 вересня у черзі перед одним з них стояли більше тисячі чоловіків віком 25-30 років. Татуювання, модні зачіски, довге волосся – всі атрибути міських жителів. У багатьох – безпровідні навушники від айфонів. На прохання відповісти на запитання на камеру майже все в один голос відмовляються. Навіть на диктофон деякі відмовляються говорити. – У нас там сім’ї залишилися, боїмося за них, – відповідають всі, як один, молоді хлопці. Після настороженого погляду з нами погодився спілкуватися хлопець з Казані, що назвався Сергієм. Каже, йому 35, хоча на вигляд – не більше 25. За його словами, вдома в нього залишилася дружина з маленькою дитиною. Терміново виїхати з Росії він вирішив в неділю увечері, а вже в 10 ранку у понеділок стояв на російсько-казахському кордоні. – Стояли довго, через деякий час покинули авто і пішли пішки. Йшли 30 кілометрів. Перетнули кордон наступного дня о другій ночі. В Уральську я більше трьох діб, разом з іншими хлопцями зняли будинок, – розказав Сергій.

Поряд з Сергієм сидить на лавці його друг, якому на вигляд теж років 25. Він прикриває обличчя коміром куртки. – Чому ти ховаєш обличчя, – питаю. – Ми ж тебе не знімаємо. – Інші знімають, – каже він і показує рукою на інших журналістів біля ЦОНу. Сергій зі своїм другом розповіли, що їм повістки не приходили, але друзі і сусіди, які ніколи не служили в армії, вже отримали. – Вони говорять одне, а роблять інше (це про російську владу – Авт.). Зараз кажуть, що ніби почали повертати тих, хто не мав би потрапити під мобілізацію. Але це ж лише питання часу. Зараз одних уб’ють, потім інших відправлять замість них – з розпачем в голосі кажуть хлопці. – А ви чому воювати не підете? – Запитуємо ми. – Я не вважаю цю війну правильною з нашого боку, це ми напали на Україну. Я вважаю Росію агресором, – рівним голосом відповідає Сергій.

Його друг додає: – Кажуть, треба йти батьківщину захищати, але вони ж на нас не нападали, – додає друг Сергія. – Батьківщину треба захищати, коли на неї нападають. Вони (українці – Авт.) такі самі люди, як ми, і вони на своїй території. В Росії нам не можна висловлювати свою точку зору. Можна спробувати вийти на протести, але вони в нас успішно придушуються. Виїзд – наш єдиний шлях висловити свою точку зору. У нас зараз немає жодного плану, як жити далі. Можливо, поїдемо до іншої країни, а поки почекаємо, подивимося. На запитання, чи вважають його зрадником у найближчому оточенні, Сергій відповів, що багато рідні не знає, що він поїхав. Але в тестя його від’їзд викликав критику. – Мій тест, наприклад, сварився, коли дізнався. Йому не сподобалося, бо він підтримує режим. У нас з ним конфронтація. Він підтримує Путіна і вважає, що це правильна війна. Доводити йому щось зворотнє своєю похоронкою я не збираюся. Історія скоро все розставить на свої місця, – додає Сергій. – А чому тесть підтримує режим? – Бо він їсти не може без телевізора. Ніби доросла людина, освічена, програміст. Мабуть пропаганда добре працює, – каже хлопець. За словами Сергія, грошей у них з другом вистачить на 2-3 місяці. Що робитимуть далі, не знають.

На парковці ми зустріли трьох чоловіків з Рязані. Вони приїхали з Росії на своїй вантажівці «ГАЗель». Називатися та фотографуватися відмовилися, попросили також не знімкувати держномери їхнього авто. За їхніми словами, стояли на кордоні більше чотирьох діб. В Уральську вони вперше. Кілька днів ночують в машині: двоє сплять в кузові, один в кабіні. В кузові в них термос, хліб, розстелені матраси. Признаються, що втекли в Казахстан через мобілізацію. – Двоє з нас – з вищою освітою: один фінансист, інший економіст. А я – механік, – розповідає один з чоловіків. – Грошей у мене, наприклад, залишилося небагато, 15 тисяч рублів – і все. Що робити далі, не знаю, треба шукати роботу. За словами двох із них, навіть батьками не казали про те, що виїхали з Росії, бо впевнені: батьки їхнє рішення не підтримають. – Вони підтримують війну, їх від телевізора не відірвати, – кажуть наші співрозмовники. Біля ЦОН ми стали свідками ще однієї розмови.

«Вишикував нас і почав кричати: «Ви 23 лютого святкуєте чи 8 березня?!»

Кузов“Газелі”, у якому кілька днів ночують росіяни. Уральськ, Казахстан. Фото автора
Черга з громадян Росії перед ЦОНом. 30 вересня 2022 року, Уральськ, Казахстан. Фото автора

30-річний чоловік, що стояв у черзі, розповів, з чим зіткнувся на пропускному пункті “Тепле” в 40 км від Уральська в бік міста Бузулук Оренбурзької області. – Годині об 11-й вечора на прикордонному пост відбулася перезмінка, прийшла інша зміна, а там полковник. Вишикував нас чоловік десять на території пропускного пункту і почав нам розповідати… – Що, на війну агітував йти? – Запитує його хтось поряд з черги. – Та вишикував і почав кричати: “Ви 23 лютого святкуєте? Чи ви 8 березня святкуєте? Що у тебе сережки у вухах? А ти що в навушниках стоїш? Якщо ви біжите, як барани, то хоч вишикуйтесь у рівний ряд”.

Хвилин за двадцять, за словами чоловіка, полковник заспокоївся і вони перетнули кордон.

Табір «Атамекен». Тут розмістили громадян Росії, що тікають від мобілізації. 29 вересня, Уральськ, Казахстан. Фото автора

«Або в тюрму, або в мішку додому привезуть»

Росіяни, що не знайшли житла в Уральську, можуть розміститися у дитячому таборі “Атамекен”. Їх почали туди пускати з 22 вересня. Табір розрахований на 220 осіб. У приміщеннях, схожих на казарми, розташовані двоповерхові ліжка. У дворі «Атамекена» ми зустріли 28-річного хіміка-нафтовика з Москви. Представився Олексієм. Розповів, що виїхав з Москви 27 вересня. Літаком долетів до Саратова, потім через пост «Озинки» потрапив до Казахстану. – Я вирішив поїхати одразу, як дізнався, що мої колеги отримали повістки. Хочу поїхати в Астану чи Алмати, походити по посольствам, дізнатися, як можна виїхати до Європи, – каже він.

Його ми теж запитали, чому не хоче воювати. – Я не хочу брати в цьому участі, – каже Олексій. – Мені здається, що ця війно докорінно неправильно. А президент (Путін – Авт.) неправильно поводиться, – обережно додає він. – Ти ще м’які слова добираєш, – зауважує його знайомий, що саме до нас підійшов.

На запитання журналістів, чи дійсно більшість росіян підтримує війну, Олексій відповів, що освічена столична молодь у більшості війну не підтримує. “За війну”, за його словами, – доросле населення, що потрапило під вплив пропаганди. – Але випадки різні бувають, – визнає він. – От наприклад, у мене на роботі була колега, що висловлювалась «за війну». В лютому-березні вона говорила про українців: «Їх треба всіх перебити, щоб пошвидше все закінчилось», але після оголошення мобілізації її чоловік і син різко виїхали з Росії. – Я планував вступити на навчання, щоб отримати другу вищу освіту, – Розповідає Віктор з Підмосков’я, інший наш співрозмовник. – Давно розумів, що те, що відбувається у країні, ні до чого доброго не приведе. Завжди був проти Путіна і проти війни, чекаю моменту, поки він помре. А поки що у мене є лише два варіанти: або в тюрму, або додому в мішку привезуть, тому я й виїхав. Віктор розповів, що служив в армії, тому його, швидше всього, призвали б серед перших.

– Ті, з ким я служив, почали отримувати повістки. Хтось уже поїхав в Україну. Те, що мене почнуть шукати – питання одного-двох днів, я це розумів, тому й виїхав. При перетині кордону боявся, що вже внесли в базу і не випустять, – каже Віктор. За його спостереженнями більшість у Росії підтримує війну. – Я так бачу, що більшість за Путіна, вважають, що він все робить правильно. Чому так вважають? Я думаю, це вплив пропаганди, але не тільки телевізор, це й радіо, і соцмережі, і блогери, що капали на мізки людям протягом двадцяти років, і це дало такі плоди. У коридорі двоповерхової будівлі ми зустріли Михайла. Йому 30, він народився в Самарській області, шість років жив У Петербурзі. Він єдиний, хто погодився фотографуватися і говорити відкрито. – Ми з братом приїхали вчора вночі. У черзі до посту “Ілек” простояли 60 годин. Я працюю веб-дизайнером. Раніше робив інтерфейси в дизайн-студії. Після 21 вересня (день оголошення мобілізації – Авт. ) мене скрутило, я був у паніці, одразу почав шукати варіанти, як виїхати. Знайшов квитки на Єреван на 1 жовтня, але вирішив, що чекати до цього часу – не варіант.

Михайло, громадянин Росії. За його словами, вирішив поїхати відразу після оголошення мобілізації

За його словами, він служив в армії, хоча й не бажав цього. – Я ніколи не підтримував чинну владу, – додає він. – І завжди був на боці опозиції у цьому питання. – Чи є у твоєму оточенні ті, що називають тебе зрадником? – Щоб прямо зрадником, то ні. Але є ті, що перебувають у стадії заперечення ситуації. Вони кажуть: “Не все ж так погано, це ж наша країна, все може налагодитися”. Але ні в кого з моїх знайомих немає бажання брати в руки автомат і їхати в Україну.

По словам Михаила, он служил в армии, и попал в её ряды против своего желания. Він вважає, що зі своєю спеціальністю він зможе працювати з будь-якої точки світу. Він планує виїхати до будь-якої європейської країни. Різке збільшення кількості росіян на вулицях Уральська викликало різні реакції у казахстанському суспільстві. Деякі казахстанці висловлюються за закриття кордонів з РФ. Є ті, хто називають приїжджих зрадниками, інші допомагають, бо вважають їх людьми, що опинилися в біді. Відомий казахстанський журналіст з Уральська – Лукпан Ахмед’яров, що підтримує Україну з самого початку російської агресії, прокоментував ситуацію так: “Хай вже краще вони будуть мігрантами тут, ніж окупантами в Україні”.

Талгат Умаров, Уральськ. Спеціально для ТЕКСТІВ

Уральськ пропаганда мобілізація РФ казахстан російсько-українська війна


Що читати далі

Казахстан, Узбекистан та Киргизстан проти участі у війні своїх громадян, які живуть в РФ Тиснява, бійки за воду, холод і здирництво. Що відбувається на кордоні Росії і Грузії Відчуття провалу. Новини з фронту завдають удару по російській пропаганді й розгойдують режим Протести проти мобілізації в Росії: наймасовіші у Дагестані, у багатьох регіонах неспокійно Скорбота і розпач у Казахстані. Як почалося, відбувалося і чим закінчилося січневе повстання – погляд з Алмати
Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Надувная Ким Кардашьян появилась в центре Нью-Йорка на Таймс-сквер
Gloss
2025-03-05T16:12:56Z
Россияне украли песню Златы Огневич и используют ее на пропагандистских мероприятиях
Gloss
2025-02-27T15:25:00Z
Потап дал 3-часовое интервью Дудю: репер утверждает, что помог Украине на 100 миллионов гривен
Gloss
2025-02-10T15:03:53Z
20-летняя модель завоевала титул «Мисс Украина 2024»: она представит страну на конкурсе «Мисс Мира»
Gloss
2024-12-06T16:30:50Z
В сети рассекретили имя мужчины, который должен был стать героем шоу «Холостяк-13» вместо Терена
Gloss
2024-11-29T17:16:39Z
Украинский Щедрик стал частью новогодней рекламы Chanel
Gloss
2024-11-22T16:13:24Z
Украинка стала режиссером нового клипа Леди Гаги
Gloss
2024-10-30T15:28:08Z
МастерШеф 15 сезон. Выпуск 7 от 12.04.2025
InfoHome
2025-04-21T08:30:48Z
Louis Vuitton в Пасхе выпустили шоколадную сумку в форме яйца: цена впечатляет
Gloss
2025-04-04T13:51:43Z
МастерШеф 15 сезон. Выпуск 3 от 15.03.2025
InfoHome
2025-03-24T09:39:51Z
Хроматическая революция Лары Джулиан: Год тихой силы и расколотого великолепия
Ukraine Art News
2025-03-23T19:00:55Z
Любимая музыка короля: Чарльз III поделился своим личным плейлистом
Gloss
2025-03-18T16:15:49Z
Crocs выпустили пушистые и глазастые тапки в коллаборации с «Корпорацией монстров»
Gloss
2025-02-07T17:12:54Z
МастерШеф 14 сезон. Випуск 18 від 28.12.2024
InfoHome
2025-01-08T16:45:55Z
Balenciaga представила очень минималистичную обувь The Zero
Gloss
2024-12-04T18:36:54Z
Аукционный дом MacDougall;s проведет перед аукционную выставку 22-23 ноября в Лондоне
Ukraine Art News
2024-11-12T20:18:58Z
Украинский трейлер фильма «Сны с тобой»
KinoFilms
2025-04-18T12:00:37Z
Украинский трейлер хоррор-комедии «Балконетки»
KinoFilms
2025-04-18T11:30:54Z
HBO объявил первых актеров сериала о Гарри Поттере: новые Дамблдор, Снейп, Хагрид и другие
Gloss
2025-04-15T14:16:00Z
Украинский трейлер фильма «Квир» с Дэниелом Крейгом по книге Уильяма С. Берроуза
KinoFilms
2025-04-12T15:06:47Z
Украинский трейлер нового фильма «Серфер» с Николасом Кейджем
KinoFilms
2025-04-11T11:51:55Z
Уиллем Дефо поет песню "Взял бы я бандуру в фильме «Очи: Легенда Карпат»
KinoFilms
2025-04-10T10:51:34Z
Украинский комедийный сериал стал одним из самых популярных на Netflix
Gloss
2025-04-09T16:55:57Z
Украинский трейлер анимации «Самый ценный груз»
KinoFilms
2025-03-24T13:27:51Z
Украинский трейлер фильма «F1» с Брэдом Питтом
KinoFilms
2025-03-14T15:06:38Z
Вкусная и дешевая намазка к бутербродам на пасху. Не успевала подавать на стол
InfoHome
2025-04-09T16:54:38Z
5 альтернативных видов спорта
Men's Life
2025-03-31T07:33:45Z
16 удивительных мест, которые стоит увидеть своими глазами
Men's Life
2025-02-04T10:24:53Z
Гольф на снегу
Men's Life
2024-12-30T20:57:37Z
Стала известна судьба собаки, которую заметили на вершине 140-метровой пирамиды Египта
Gloss
2024-10-24T17:16:12Z
В Берлине открыли самые высокие качели в Европе – видео
Gloss
2024-10-14T15:15:49Z
Доступ к реке: 6 идей, как киевляне могут получить комфортные набережные
Хмарочос
2024-09-30T13:23:52Z
ТОП-8 экстремальных видов спорта
Men's Life
2024-08-19T07:57:54Z
В Китае открыли 24-километровый морской мост, который побил сразу 10 мировых рекордов
Gloss
2024-07-03T12:40:09Z
Как правильно носить подтяжки?
Men's Life
2025-04-21T07:21:52Z
The art of hair styling: in talk with Kenta Koda
Elle
2025-04-18T10:42:59Z
Вкуснейшие бутерброды с авокадо
InfoHome
2025-04-17T08:00:53Z
Воспаление десен свидетельствует о болезнях сердца
Men's Life
2025-04-17T07:03:46Z
Молодые отцы тоже испытывают послеродовую депрессию
Men's Life
2025-04-17T07:00:46Z
Красим яйца на Пасху продуктами из холодильника
Men's Life
2025-04-16T06:54:48Z
Польза свежевыжатых соков
Men's Life
2025-04-15T10:45:58Z
6 продуктов для здоровья мозга
Men's Life
2025-04-14T07:37:07Z
МастерШеф 15 сезон. Выпуск 5 от 29.03.2025
InfoHome
2025-04-12T13:45:56Z
Design beyond boundaries: inside the world of Junchao Yang
Elle
2025-04-18T10:42:58Z
Состоялся второй в истории женский полет в космос: Кэти Перри и еще 5 девушек на борту New Shepard
Gloss
2025-04-15T15:52:11Z
Лучшие онлайн казино Европы 2025 года: 10 лучших европейских сайтов казино по оценкам экспертов
Хмарочос
2025-03-25T09:51:56Z
Що слухає Чарльз III: 17 улюблених пісень короля Великої Британії
Elle
2025-03-11T10:21:44Z
Рецепт простых кексов из доступных продуктов за 30 минут. Всё смешал и в духовку
InfoHome
2025-04-21T08:27:37Z
4 варианта глазури для пасхальных куличей + мох и шоколадные гнёзда для украшения!
InfoHome
2025-04-18T14:45:57Z
Даже вымешивать не нужно! Пасхальный кулич без дрожжей! Не рецепт, а сокровище!!!
InfoHome
2025-04-18T14:40:15Z
Невероятно быстрый вкусный ужин для всей семьи! Макароны в сливочном соусе. Готовлю 3 раза в неделю!
InfoHome
2025-04-17T08:03:51Z
Как приготовить картошку в духовке, чтобы просили ещё! Секрет в одной ложке, попробуйте сами! Советую
InfoHome
2025-04-17T08:00:53Z
Вы удивитесь, как легко формировать булочки этим способом!
InfoHome
2025-04-17T07:57:50Z
Куличи на пасху. Идеальное тесто и глазурь для куличей. Самый вкусный рецепт кулича на пасху 2025!
InfoHome
2025-04-17T07:54:42Z
Булочки Лилии. Обязательно пеку их на Пасху - рецепт, проверенный годами
InfoHome
2025-04-16T14:27:52Z
Заварной кулич, рецепт 2025! Такие куличи долго остаются мягкими!
InfoHome
2025-04-16T14:24:56Z