MY.UAСтатьи
Жінки на фронті: 10 запитань бойовій медичці Ярині Чорногуз
Жінки на фронті: 10 запитань бойовій медичці Ярині Чорногуз

Жінки на фронті: 10 запитань бойовій медичці Ярині Чорногуз

Наша сьогоднішня героїня Ярина Чорногуз — бойова медичка та розвідниця. Уже понад 3 роки вона на війні, з них останні 14 місяців, за винятком окремих випадків, наприклад відрядження, перебуває на східному напрямку на передовій без ротацій.

Ярина народилася в Києві, має доньку Орисю. До того як пішла на фронт, була громадською активісткою, навчалася в Києво-Могилянській академії на філолога та літературознавця. Під час навчання паралельно заробляла за своєю спеціальністю — перекладала книжки для різних видавництв, а також викладала англійську в корпоративних групах для юристів та менеджерів. Дідусь Ярини Олег Федорович Чорногуз — відомий письменник, журналіст та заслужений діяч мистецтв України. Ярина також має письменницький хист, вона пише вірші, є автором поетичної збірки «Як вигинається воєнне коло», виданої у 2020 році видавництвом «Фоліо». На фронті її голос змінився. «Деякі речі стали зрозумілішими, на дещо я стала дивитися по-іншому після бойових дій», —  пояснила вона.

У середині вересня за дорученням Генштабу та Міністерства оборони України Ярина їздила в робоче відрядження до США. Під час цієї поїздки Ярина разом з іншими дівчатами-військовими, учасницями бойових дій побували в Конгресі, Пентагоні, Держдепі, подякували за підтримку та обговорили збільшення постачання зброї.

«Наша поїздка мала на меті підсилити, повторити те, що просили раніше. Ми говорили про "Хаймерси", про важкі гаубиці, про потребу в танках та броньованих транспортерах різного типу, про літаки S15 та F16, про системи протиповітряної наземної оборони, про дрони-камікадзе Switchblade 600. Ми розповідали, чому вони нам потрібні, підкріплюючи це власними фронтовими історіями», — розповіла Ярина.

Результати поїздки організатори цієї дипломатичної місії оцінили дуже позитивно.

Ярина зазначила: «Вдалося позитивно нашуміти і в пресі, і в адмінбудівлях американських. Тому хоча графік і був важкуватий, але воно було того варте. Я відчула повагу до нас на різних рівнях: від політиків до журналістів. Західні партнери дуже рішуче налаштовані нам допомагати й далі».

Ярина непогано знає англійську мову, у відрядженні вона мала можливість згадати й застосувати свої мовні навички. «За роки в армії, можливо, англійська стала трішки гіршою. Але мені вистачило кілька днів, щоб відновитися і спокійно нею говорити», — каже вона.

Які завдання вона виконує на фронті, що допомогло подолати гендерну дискримінацію в армії, які перспективи розвитку є в України — про це та інше Ярина розповіла Лесі Пахариній, прямуючи з відрядження на бойові позиції поблизу Лиману та Слов’янська.

Наша героїня — Ярина Чорногуз, бойова медичка, розвідниця 140-го окремого розвідувального батальйону командування морської піхоти ВМС ЗСУ

Вік — 27 років

Звання — старший матрос

Досвід — з 2019 року

Якими були ваші перші думки та дії вранці 24 лютого?

24 лютого мій підрозділ уже перебував 7-й місяць на ротації на Луганщині, в Сєвєродонецькому районі. Там у нас був опорник, і ми вже знали, що будуть дії з боку росіян. Ми були зібрані й підготовлені до будь-яких наказів і сценаріїв.

Зранку 24 лютого нас розбудили приходи «Градів». Як відомо, «Гради» були розведені з 2017 року. Багато з нас, хто на війні не з 2014 року, ще не чули їх. Я на війні з 2019-го і тоді вперше почула звук «Граду». На нашій ділянці був дуже сильний прорив, ми отримали наказ зайняти позиції на висоті з «Енлавами» та «Джевелінами» й бути готовими вдарити по російській колоні.

Після цього нас перемістили на Маріупольський напрямок на підсилення. Там ми пробули приблизно три місяці, потім нас перекинули в район Бахмута, Лисичанська, Попасної, згодом — у район Слов’янска, Лиману.

Зараз я повертаюся з робочої поїздки саме туди.

Як ви прийняли рішення піти на війну?

Я давно хотіла піти на війну, ще у 2014 році, коли все це почалося. Після Майдану в мене було велике бажання взяти участь у збройній боротьбі за Україну, але тоді я не могла, бо народила дитину в день офіційного початку АТО. Тож тоді я була громадською активісткою, займалася проєктами з популяризації української мови. У 2019 році, коли закінчила магістратуру в Києво-Могилянській академії, а дочка підросла, вирішила все-таки зробити це.

У мене завжди було розуміння, що буде друга серія, бо після того, як Росії вдалося малими силами окупувати Крим, Донецьк та Луганськ, звісно, вони мали спробувати ще раз. Я хотіла бути на цей момент готовою.

Чим ви займаєтеся на службі та як проходить ваш день сьогодні?

Я перебуваю на посаді бойової медички взводу. Це — боєць і людина, яка йде на розвідувальні виходи разом з усіма, якщо є поранені, вона надає першу допомогу й організовує евакуацію, транспортування з поля бою, якщо немає — працює, як звичайний розвідник, як звичайний боєць групи. Тобто вона піднімає коптер, дивиться в бінокль, якщо є контакт, так само з усіма стріляє. Це просто боєць-парамедик, грубо кажучи.

Перші 7 місяців ротації до 24 лютого ми здійснювали патрулювання сірої зони. Мені доводилося щотижня ходити з групою приблизно 10–15 кілометрів сірою зоною зі спорядженням, автоматом та усім іншим. Після того як стало зрозуміло, що мені це вдається, у моєму підрозділі переконалися, що я достатньо фізично витривала й можу це робити. Тому мене й зараз залучають на різні завдання.

Коли ми перебуваємо на спостережних постах, то робимо кожний проміжок часу обльоти території, дивимося, безпечно чи ні, чи ніхто не підійшов, дивимося, куди приходи, слухаємо рації у взаємодії з іншими підрозділами, чергуємося.

Коли я була у відрядженні в Америці, то вночі кожні дві години вставала на чергування. Тобто у мене є звичка, що я маю певну кількість годин відчергувати вдень і вночі. І майже щоночі мінімум дві години ми не спимо, тому що є чергування.

Якщо обстановка плюс-мінус стабільна, поки хтось інший чергує, ти можеш лягти і, наприклад, почитати. Читаю я різне, зараз у мене є багато книжок із собою на фронті — ціла бібліотека. За останні місяці читала Германа Гессе, його казки й легенди, Мілана Кундеру — «Безсмертя» й «Життя деінде», вірші Поля Елюара, бо він, як і я, був бойовим медиком у Першу світову.

Чи були прояви гендерної дискримінації у вашому підрозділі?

На початку в певних окремих випадках так. Але можу сказати, що відносно мене цього було набагато менше, ніж я знаю історії деяких дівчат, з якими це було повально. Мені пощастило, у мене були і є дуже адекватні командири, ніхто з них не був сексистом, вони цінували мою мотивацію й не заперечували, щоб я виконувала всі завдання в групах і на передовій.

Але в підрозділі були, скажімо так, люди, які не сприймають або важко сприймають бойових жінок. Мають якісь власні упередження. Вони намагалися зміцнювати те, що я роблю, намагалися довести мені, що я все одно слабша, що я жінка, що я повинна й усміхатися й бути жіночною, але я все це ніколи не приймала й дуже категорично з цим не погоджувалася. У принципі зараз, на третій рік моєї служби в морській піхоті, в моєму підрозділі я не бачу такого. Мене сприймають такою, як інші. Ніякої дискримінації я не відчуваю.

Я думаю, що зараз в армії є певні жінки, яким вдалося подолати таке ставлення до себе, але кожен раз, як у підрозділ прийде інша дівчина, вона буде проходити всю цю історію із самого початку. Тебе будуть випробовувати на те, чи погодишся грати оцю роль жінки, чи будеш няшка, усміхатися, готувати, віддавати вершість чоловікам, хвалити їх і бути для них якоюсь відрадою.

Якщо ти на це не погодишся й будеш доводити протилежне, якщо в тебе достатньо сильний характер, якщо ти здатна на гнів, злість і вміння себе відстояти дуже грубо, тоді це мине. З часом до тебе не будуть так ставитися.

Я пам’ятаю себе в Госпітал’єрах у 2019 році, тоді я була набагато ласкавішою, дуже ідеалізувала, особливо військових на фронті. Скоро я зрозуміла, що так робити не варто, чим добрішою, ласкавішою ти будеш, тим більше в результаті об тебе витруть ноги. І коли я йшла на контракт, я в цих ілюзіях не перебувала. Абсолютно.

Від самого початку я почала дотримуватися того, що я вважаю правильним для жінки, де абсолютна перевага чоловіків. Тобто бути холодною, відстороненою, дуже дбайливою і відповідальною щодо своїх обов’язків, своєї роботи. Але щодо особистих стосунків і спілкування — ні. Цього не можна допускати. У когось, можливо, інший досвід. У мене досвід такий.

Які складнощі вам довелося подолати?

Складність, з якою стикаються всі солдати, — це продовжувати працювати і виконувати завдання, коли ти ситий, коли ти наївся їх виконуванням. Наш підрозділ зараз 14-й місяць перебуває на фронті без ротацій, без будь-якого перепочинку, за винятком кількох днів.

Також перші роки для того, щоб робити те, що я хочу, й мати повагу, я мусила постійно доводити, що я витривала, що я на роботі виконую все те саме, що й чоловіки. У принципі, я можу сказати, що це вдалося.

Що вас найбільше вразило під час повномасштабної війни?

Могла би сказати, що це досвід поєднання бою. Коли одночасно ти маєш стріляти та швидко надавати допомогу пораненим товаришам, яких ранять одного за одним, і ти мусиш швидко встигнути до кожного, прийняти правильне рішення.

Згадую березень 2022 та бої в с. Зачатівка на північ від Маріуполя. Там і був цей найскладніший досвід, як бійця і парамедика, бо щодня були поранені, і одного разу, коли нас штурмували набагато більшими силами росіяни, доводилося стріляти на позиції, а потім бігати від одного пораненого бійця до іншого, швидко розгрібати завали укріплень і відтягувати в укриття. І це тільки одна наша позиція кількістю у взвод.

Ніколи не забуду велику колону російської бронетехніки, яка виїхала прямо на наш спостережний пост, але ми вчасно побачили її з 300 метрів у бінокль, потім — у коптер, вчасно доповіли і наша рота прийняла бій. Хоча наш БРДМ (бойова розвідувальна машина) був поцілений російським танком, згодом ми здобули і свої трофеї у вигляді техніки та зброї.

У нас є ще відео з дрона, де ця танкова колона штурмує нас вдруге і видно як з бехи, що йшла за танками, вилазить рашист із триколором. Я добре запам`ятала ці кадри.

Що не дає зараз упасти духом і зламатися?

Я цілковато позбавлена такої риси, як малохольність, тобто, коли сьогодні — так, а завтра — інакше. Мені незрозуміло, що таке зламатися, впасти духом. Я не розумію взагалі ці слова. Тому що я обрала цей шлях і я ним іду.

Одні люди мені говорили, що ідейні люди в армії — це погано, бо вони дуже швидко вигорають, інші виражали сумнів, що така от експресивна, емоційна натура, як я, в армії надовго, тому що «справжні військові таких, як я, не люблять».

Але в результаті це виявилося порожньою балаканиною, бо цій армії, цій війні потрібні люди, які розуміють на що вони йдуть і готові все це витримати, випити все до кінця, якими б вони не були за бекграундом, якими б вони не були за характером і ставленням до несправедливості.

Щодо страху. Страх у жорстких бойових діях відчувають усі, питанням у тому, як його хто долає. Я навчилася це робити, я можу з ним впоратися. Страшно, коли ти не можеш впоратися з ним, тоді ти стаєш слабким і вразливим, і розуміння того, що якраз страх робить тебе вразливим і збільшує твої шанси на смерть — основна мотивація до нього не вдаватися, притишувати, коли це стається.

Я контролюю свій емоційний стан. Без цього в армії ніяк. Особливо жінці.

Які перспективи розвитку України ви бачите?

Найперше, я хочу, щоб в Україні стали міцними інститути демократії. Нас, часом, називали слабкою державою саме через їхню слабкість. Я хотіла б, щоби повномасштабна війна це змінила. Бо мене дуже дратує, що поки в нас ідуть активні бойові дії, деякі наші політики, чиновники в тилу намагаються і далі продовжувати оцей статус-кво деградації цих інститутів громадянського суспільства й держави.

Тому я бачу Україну міцною демократією з міцними інституціями й міцним громадянським суспільством. Це саме те, що ми бачили всі в США. Там можуть мінятися політики, але інститути залишаються міцними й зі своїми традиціями. Вони забезпечують стабільність цій державі. І я хочу такого ж Україні. Хочеться вірити, що це можливо. До цього треба йти. У нас немає вибору — ми або станемо сильною демократією, або просто зникнемо, як держава.

Що ви назавжди зміните у своєму житті після війни?

Війна всіх вчить цінування найпростіших речей. Якщо раніше можливість спокою, можливість спокійно попрацювати, спокійно побути із сім’єю для мене це здавалося звичайними рутинними речами, то тепер це для мене велика цінність насправді.

Що ви хочете сказати сьогодні українцям та світу?

Не забувати про загиблих, полонених та поранених у боях військових. Не забувати, яку ціну вони заплатили і яку ми продовжуємо щодня платити за можливість України існувати далі, а українцям жити своїм життям.

Не впадати в безпам’ятство, яке чомусь дуже люблять українці, говорити про кожен найменший акт корупції, кожну найменшу недостойність, яку дозволяє собі політик або чиновник на відповідальній посаді. Обов’язково пам’ятати якою ціною дається існування цієї держави.

Коли українці будуть постійно тримати руку на пульсі, мати контроль за цими всіма процесами, щоб не було корупції, щоб не було бюрократії заради самозбагачення, добиватися, щоб нарешті в нас на відповідальні посади діставалися відповідальні люди, для яких важлива й цінна держава, тоді ми станемо насправді сильними й не будемо дуже залежними від чиєїсь допомоги в такі важливі моменти, як повномасштабна війна.


Теги: жінки на фронті
Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Украинский Щедрик стал частью новогодней рекламы Chanel
Gloss
2024-11-22T16:13:24Z
Украинка стала режиссером нового клипа Леди Гаги
Gloss
2024-10-30T15:28:08Z
Рэпер Эминем впервые станет дедушкой: видео его реакции на новость
Gloss
2024-10-04T16:48:49Z
Linkin Park возвращается с новой вокалисткой спустя 7 лет после смерти фронтмена
Gloss
2024-09-06T15:22:47Z
Мадонна отметила свой 66-й день рождения в шляпе от украинского бренда
Gloss
2024-08-28T12:00:55Z
Анонимная певица Klavdia Petrivna впервые показала свое лицо в новом клипе с группой Tvorchi
Gloss
2024-08-23T15:52:15Z
Первая среди украинских звезд: Светлана Лобода спела для Грэмми
Gloss
2024-08-20T13:43:04Z
Лариса Долина заявила, что стала жертвой мошенников из Украины: артистка потеряла почти 2 миллиона долларов
Gloss
2024-08-13T15:51:51Z
61-летний Джонни Депп начал новые отношения с 28-летней россиянкой: кто она
Gloss
2024-07-17T14:43:11Z
Аукционный дом MacDougall;s проведет перед аукционную выставку 22-23 ноября в Лондоне
Ukraine Art News
2024-11-12T20:18:58Z
Самые смешные фотографии дикой природы: финалисты конкурса Nikon Comedy Wildlife Awards 2024
Gloss
2024-09-30T13:13:29Z
Надя Дорофеева презентовала клип на новую песню «Нитроглицерин»
Gloss
2024-08-07T15:40:50Z
Balenciaga выпустили самую дорогую в мире авоську за 7 тысяч долларов
Gloss
2024-07-17T16:30:55Z
В Steam стартовал фестиваль файтингов
Overclockers
2024-07-16T06:52:19Z
ЗНАКОМСТВО С ЛОНДОНСКОЙ ХУДОЖНИЦЕЙ ЛАРОЙ ДЖУЛИАН
Ukraine Art News
2024-06-08T15:42:56Z
Right 2 Fitness Unveils New Metabolic Ignition System for Women Over 30
Elle
2024-05-27T13:28:03Z
MONATIK выпустил новый клип на песню «А что?», режиссером которого стала Таню Муиньо
Gloss
2024-05-24T13:49:13Z
Princess Karibo's Art Celebrates Diversity in Children's Literature
Elle
2024-05-22T15:31:23Z
Вышел первый полноценный трейлер фильма Minecraft
Gloss
2024-11-20T14:43:04Z
Украинский трейлер фильма «Аматор» с Рамі Малеком
KinoFilms
2024-11-18T09:46:00Z
Украинский трейлер мультфильма «Нико: за Северным сиянием»
KinoFilms
2024-11-18T09:24:35Z
Украинский трейлер эротического триллера «Хорошая плохая девочка» с Николь Кидман
KinoFilms
2024-10-29T16:12:34Z
Первый трейлер сериала «Дюна: Пророчество» и дата премьеры
Gloss
2024-10-28T13:10:35Z
Украинский трейлер хоррора «Ночные ужасы»
KinoFilms
2024-10-28T11:04:00Z
Больше информации об игре Atomfall в новом трейлере
Overclockers
2024-10-21T06:31:55Z
«Хроники Силы»: Алан Бадоев и Ольга Навроцкая создали первую украинскую фэнтези-вселенную
Gloss
2024-10-15T14:42:50Z
Украинский тизер-трейлер «Мертвые земли» с Энтони Маки
KinoFilms
2024-10-15T08:03:27Z
Стала известна судьба собаки, которую заметили на вершине 140-метровой пирамиды Египта
Gloss
2024-10-24T17:16:12Z
В Берлине открыли самые высокие качели в Европе – видео
Gloss
2024-10-14T15:15:49Z
Доступ к реке: 6 идей, как киевляне могут получить комфортные набережные
Хмарочос
2024-09-30T13:23:52Z
ТОП-8 экстремальных видов спорта
Men's Life
2024-08-19T07:57:54Z
В Китае открыли 24-километровый морской мост, который побил сразу 10 мировых рекордов
Gloss
2024-07-03T12:40:09Z
Самый большой в мире круизный лайнер Icon of the Seas отправился в свой первый рейс
Gloss
2024-01-29T17:51:45Z
Самые комфортные места для жизни уже в недалеком будущем
Men's Life
2024-01-24T08:33:40Z
Культурное значение шампанского в разных странах
Gloss
2023-11-29T10:12:53Z
Лас-Вегас: удивительная история города азарта, мафии и головной боли для архитектора
MC Today
2023-11-24T17:21:39Z
Почему важно поддерживать правильное давление в шинах
Ukraine Art News
2024-11-22T19:34:23Z
А на какую букву Ваш брак?
Men's Life
2024-11-22T08:58:15Z
МастерШеф 14 сезон. Выпуск 12 от 09.11.2024
InfoHome
2024-11-22T06:51:47Z
Классический Эстерхази пошаговый рецепт
InfoHome
2024-11-20T07:37:00Z
Журнал The Economist представил обложку-ребус на 2025 год: чего ждать
Gloss
2024-11-19T15:27:47Z
Нескучный секс: шесть правил для настоящих мачо
Men's Life
2024-11-18T09:52:45Z
Салат Моментальный для лентяев! Две минуты и он уже на столе! Крабовый с капустой - улет!
InfoHome
2024-11-16T08:15:45Z
Wednesday Brings Health and Convenience Together with Its Greens Gummies for Daily Nutrition
Elle
2024-11-15T15:43:00Z
Что нас раздражает в женщинах
Men's Life
2024-11-15T14:09:37Z
The Septimius Awards: Jan-Willem Breure is breaking traditional rules of cinema
Elle
2024-11-22T06:42:45Z
Резиденцию Дональда Трампа охраняют роботы-собаки: что о них известно
Gloss
2024-11-18T14:40:27Z
Coca-Cola обновила свою культовую рождественскую рекламу с помощью ИИ
Gloss
2024-11-18T13:37:48Z
OpenAI добавляет в ChatGPT функцию веб-поиска
Overclockers
2024-11-01T07:52:06Z
AMD подготовила драйвер специально для Dragon Age: The Veilguard
Overclockers
2024-11-01T07:19:09Z
Louis Vuitton выпустили будку для собак за 66 тысяч долларов
Gloss
2024-10-31T17:13:49Z
В Epic Games Store дарят Ghostwire: Tokyo
Overclockers
2024-10-31T15:07:37Z
Concord не вернется. Sony закрыла Firewalk Studios
Overclockers
2024-10-30T08:10:19Z
Interviews with first ladies and gentlemen for the autumn issue of ELLE-Ukraine
Elle
2024-10-29T18:00:43Z
Теперь будем сыты всю зиму. Начинка для бурито в автоклаве
InfoHome
2024-11-22T06:51:47Z
Салат Мужские слезы - на новый год мужики только им и закусывали! Готовьте больше, а то не хватит
InfoHome
2024-11-22T06:48:41Z
Как вкусно приготовить рыбу, чтобы она была просто идеальной и не сухой. Очень нежная и сочная рыба!
InfoHome
2024-11-20T07:39:39Z
Самое вкусное мясо на сковороде. Жаркое по-домашнему за полчаса! Простой вкусный ужин для всей семьи
InfoHome
2024-11-20T07:36:59Z
Боже до чего же это вкусно рецепт! Тающие во рту булочки. Творожная начинка. Я хочу делать к чаю!
InfoHome
2024-11-19T15:33:52Z
Беру самое тонкое дешёвое сало и готовлю шедевр. Вкусно и просто
InfoHome
2024-11-19T15:30:36Z
Такой Салат из Моркови делаю сразу кастрюлями, уж больно его мы любим, ставлю в холодильник и едим
InfoHome
2024-11-19T06:18:41Z
Салат «Вкус лета». В прошлом году зимой жалела, что сделала мало! В этом сделала в 3 раза больше!
InfoHome
2024-11-19T06:18:41Z
Пирог с капустой Экспресс - быстрее только купить! Заливаю капусту кипящим молоком, тесто сказка!
InfoHome
2024-11-15T07:18:55Z