MY.UAСтатьи
Казахська дослідниця: “Не буде ніякої нової Росії, поки росіяни, в тому числі і ліберальні, не усвідомлять - вони колонізатори”
Казахська дослідниця: “Не буде ніякої нової Росії, поки росіяни, в тому числі і ліберальні, не усвідомлять - вони колонізатори”

Казахська дослідниця: “Не буде ніякої нової Росії, поки росіяни, в тому числі і ліберальні, не усвідомлять - вони колонізатори”

В історії України та Казахстану є багато паралелей. Зокрема, обидві країни свого часу були республіками Радянського Союзу й обидві в останні роки переживають болісний процес деколонізації. Чим скоріше ми пройдемо цей шлях, тим швидше зможемо рухатися далі.

Як зазначає казахська дослідниця, науковиця Айнаш Мустояпова, для нової інтерпретації історії нашим народам потрібне усвідомлення двох важливих речей.

Публікуємо тези її виступу на ютуб-каналі Центру близькосхідних досліджень.

Підписатися на канал про Україну та Близький Схід можна ось тут

Демонтаж пам'ятника Леніну у Запоріжжі. 2016 рік. Фото RFE/RL

Ми перебуваємо у постколоніальному періоді. Але просто перебувати у цьому періоді недостатньо, його обов’язково необхідно використати для того, щоб деколонізувати нашу свідомість. Чи достатньо нами робиться для цього? Ні, не достатньо.

Деколонізація має дві паралельні сторони: перша - у свідомості тих, хто був колонізованим, друга - у свідомості тих, хто проводив цю колонізацію, тобто росіян.

“Росіяни мають позбавлятися імперського синдрому”

Я з жалем констатую той факт, що російські ліберали не приділяють цьому питанню належної уваги. Вони загострюють увагу на боротьбі з режимом Путіна і це головне зло, на їхню думку. Ніби всі росіяни не несуть відповідальності за те, що відбулося, зокрема в Україні. Російські ліберали намагаються просунути думку про те, що якщо ми позбавимо влади режим Путіна, потім можна буде вибудовувати нову демократичну Росію. Чи це так? В мене є великі сумніви.

Не буде ніякої нової Росії, поки не зміниться свідомість людей. Зараз ця свідомість визначається як імперська. І тут ми знову повертаємося до процесу декомунізації.

У той час, коли ми повинні деколонізуватися, а саме - звільнятися від стереотипів та міфів, які нам нав’язувалися, паралельно повинен іти процес деколонізації у свідомості самих росіян, а саме визволення від імперського синдрому. Без цього буде конфлікт з Росією, без цього росіяни не будуть готові почути голос українців, грузин, узбеків, казахів, і тих, хто ближче – татар, башкир, нагаїв та інших.

Для прикладу візьмемо Велику Британію. Коли британські колонії отримували незалежність, дві речі допомогли англійцям змінити свою свідомість: по-перше, вони позбавилися імперського синдрому, по-друге, вони почали відновлювати свою ідентичність, звернувшись до історії та літератури доімперської Британії. Ця країна пройшла великий шлях: це і взята на себе відповідальність, і почуття провини, які призвели до того, що Британію відкрили для вихідців із колишніх колоній (зокрема, в них з’явилася можливість вільно вчитись, працювати та жити).

В Україні, як і в Казахстані, імперські символи досі вплетені в локальну ідентичність міст. Ці маркери Російської імперії збережені в топографії та меморативній політиці міст. Але зараз, на фоні війни, активно триває процес переосмислення старих символів.

Ця проблема є для нас (Казахстану — авт.) актуальною, причому актуальною для всіх регіонів країни. Щодо топоніміки, було багато ініціатив по перейменуванню російських назв на казахські. Ця історія також пов’язана з колонізацією нашої території, коли російські переселенці засновували невеликі поселення і давали їм російські назви.

Наприклад, це могло бути ім’я генерал-губернатора чи його доньок, або ж це могло бути ім’я начальника переселенської дільниці, якому виділили цю землю. У радянські часи багато топонімів отримувало комсомольські назви (імені Леніна, Ворошилова, Сталіна). У роки незалежності постало питання про повернення цим територіям споконвічних назв. Після довгих дискусій частину назв ми змінили, а частина залишилась.

І досі у великих містах Казахстану вулиці мають назви російських письменників, які не мають стосунку до країни і навіть ніколи там не були. Проте немає вулиць, названих на честь казахських письменників. Багато залишилось пам’ятників Леніну, на що влада каже, що вони повинні стояти, поки живуть ті старики, для яких вони важливі. Проте ці пам’ятники стали маркерами, мітками радянської ідеології та влади. Зберігаючи пам’ятники, ми ніби демонструємо прихильність до радянської історії.

«Мы вам города построили»

Деякі міста Казахстану носять російські назви (наприклад, Петропавловськ), тому що вважається, що їх побудували росіяни. Я хочу зупинитися на відомому стереотипі від росіян: «Мы вам города построили».

По-перше, будувались не міста, а фортеці. Їх будували по периметру степів і це називалося «гірка лінія». Навкруги ланцюга населених пунктів-фортець будувалися селища, бо туди силоміць перевозили селян, щоб вони вирощували хліб та забезпечували їжею солдат. Потім на кордоні з цією лінією виникали невеликі базари, куди казахи приганяли худобу і обмінювали її на російські товари. І тоді ці селища почали розвиватися, оживлятися, тут будувалися будинки. Так з’явилися провінційні маленькі містечка. А перші міста, наприклад, Караганда, будувалися кілька століть тому не росіянами, а англійцями, які тут видобували вугілля.

Нові великі міста почали створюватися в Казахстані в радянський період. Проте у сорокові роки минулого сторіччя вони будувалися німецькими, латиськими, литовськими та японськими військовополоненими, а не росіянами. Наприклад, моя сім’я жила в будинку, який побудували японські військовополонені.

У 50-60 роки розвивалася промисловість, будувалися «хрущовки», але роботу в містах отримували не казахи і не їм безкоштовно видавали квартири.

Тому тезис про те, що «мы вам строили города» – неактуальний. По-перше, не росіяни будували міста, а іноземні військовополонені, по-друге, вони будувалися не для казахів (в них жило всього від 5 до 15% казахського населення), а по-третє, коли в нульові роки росіяни та інші народності почали виїжджати з Казахстану, ці квартири викуповувалися казахами за немалі гроші. Отже, начебто безкоштовні квартири не були безкоштовними.

“Радянський Союз – це колективізація і репресії, а не безкоштовно виділені квартири і смачний пломбір”

Повертаючись до топоніміки, зазначу, що кожен народ повинен сам вирішувати, як йому називати свої населені пункти, а знесення радянських пам’ятників відбудеться тоді, коли відбудуться зміни у суспільній свідомості.

Коли ми зрозуміємо, що Радянський Союз – це не безкоштовно виділені квартири і смачний пломбір, а це - колективізація, голодомор, масові репресії, каральні органи, втрата ідентичності, культури, мови, депортовані народи... Тоді ми навчимося слухати голос інших, тоді ми нарешті відмовимося від радянської історії, де є лише одна, ідеологічно не нейтральна, інтерпретація подій.

Коли ми пропрацюємо історію 20-го століття - прочитаємо її самостійно і побачимо її не очима Росії, радянської влади і метрополії, а власними очима (з точки зору казахів), тоді ми й зможемо порівняти ці два наративи, і визволитися від нав’язаних стереотипів. І дуже важливо, щоб при інтерпретації казахської історії, ми враховували голоси не тільки казахів, а й депортованих народів, які теж мають свій погляд на історію.

Підготувала Альона СЕМКО


Що читати далі

Чому Україна слабка держава, чому нам так важко? Ми долаємо наслідки колоніалізму Як варто перейменовувати вулиці на півдні України, щоб позбутися російського колоніального впливу До останнього Леніна. Хто і як рухає декомунізацію в Україні
Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Новий сингл від DOVI “Впевнена у мені” — пісня, яка стане твоєю підтримкою у важкі часи
Photo Lviv
2025-02-02T06:00:37Z
У віці 81 року помер колишній президент Німеччини Горст Келер
Ukraine Art News
2025-02-01T14:36:49Z
У Львові відбудеться сольний концерт відомого українського виконавця Kosmirak
Photo Lviv
2025-02-01T06:06:32Z
20 років хіту “Двічі в одну річку не ввійдеш”: проєкт KOLABA дав нове життя пісні Юлії Рай
Photo Lviv
2025-02-01T06:03:31Z
Пішов із життя заслужений артист України Станіслав Колокольніков
Ukraine Art News
2025-01-31T20:06:42Z
Дуа Ліпа — нове обличчя кампанії сумки CHANEL 25
Elle
2025-01-31T20:03:53Z
Тріумфальне повернення: Розі Гантінгтон-Вайтлі вперше за 10 років вийшла на подіум
Elle
2025-01-31T15:51:41Z
Які насправді зараз відносини між Меган Фокс і Machine Gun Kelly на порозі батьківства
Elle
2025-01-31T15:21:49Z
Головний герой: Девід Бекхем знявся в гарячому кампейні білизни Hugo Boss
Elle
2025-01-31T14:57:50Z
У Львівському Фотомузеї відкриють виставку до 100-річчя Карпатського Лещетарського Клубу
Photo Lviv
2025-02-02T06:06:35Z
Реставрація пам’яток та розвиток культури: Точицький повідомив про плани створити Український фонд спадщини
Ukraine Art News
2025-02-01T21:30:47Z
На українській виставці в Польщі відтворять звуки снарядів та зброї
Ukraine Art News
2025-02-01T21:22:00Z
Культурна спадщина України є частиною ідентичності Європи - комісар ЄС
Ukraine Art News
2025-02-01T21:09:41Z
Письменник Андрій Любка відкрив міжнародну конференцію «Співпраця заради стійкості»
Ukraine Art News
2025-02-01T21:03:57Z
Через російську агресію в Україні пошкоджено 1333 пам’ятки культурної спадщини
Ukraine Art News
2025-02-01T19:30:48Z
Правоохоронці на Київщині викрили дві схеми незаконного вивезення за кордон старовинних артефактів
Ukraine Art News
2025-02-01T13:30:46Z
«Обличчя героїв» — благодійна ініціатива Ukrainian Fashion Week FW25-26
Elle
2025-02-01T11:57:41Z
«Я змагаюся зі своїм тілом за можливість творити», - академік, народний художник України Володимир Микита
Ukraine Art News
2025-02-01T10:00:51Z
"Маріупольська драма": актори донецького театру показали благодійну виставу в Ужгороді
Ukraine Art News
2025-02-02T05:30:50Z
«Проста історія»: В український прокат виходить найдобріший фільм Девіда Лінча
Cineast
2025-02-02T03:34:21Z
«Відпустка наосліп»: прем’єра трейлеру та постеру
Cineast
2025-02-02T03:25:14Z
Зірка "Емілі в Парижі" Лілі Коллінз вперше стала мамою
Ukraine Art News
2025-02-01T19:30:47Z
«2000 метрів до Андріївки»: що відомо про новий документальний фільм Мстислава Чернова, що підкорив «Санденс»
KinoFilms
2025-02-01T17:06:37Z
Перший погляд: Бен Аффлек і Метт Деймон у кримінальному фільмі «RIP» від Netflix
KinoFilms
2025-02-01T15:57:35Z
Фільм Чернова "2000 метрів до Андріївки" здобув нагороду американського фестивалю "Санденс"
Ukraine Art News
2025-02-01T12:45:43Z
Фільм «2000 метрів до Андріївки» Мстислава Чернова здобув нагороду фестивалю Sundance
Elle
2025-02-01T12:15:45Z
Український режисер отримав нагороду на американському фестивалі Sundance
Ukraine Art News
2025-01-31T21:42:45Z
У Карлових Варах в Чехії Королівські купальні перетворили на концертну залу
Хмарочос
2025-01-31T13:07:00Z
Після запровадження «плати за затори» транспорт у Нью-Йорку став рухатися на 30% швидше
Хмарочос
2025-01-31T09:19:12Z
У Бельгії працівникам платять за поїздки велосипедом на роботу. Дехто «накатав» за рік понад 800 євро
Хмарочос
2025-01-30T13:01:06Z
У лютому Захисники України та їхні сімʼї можуть відпочити у Карпатах зі знижкою 50%
Photo Lviv
2025-01-29T06:03:26Z
Мона Ліза отримає власну кімнату та окремий квиток
Ukraine Art News
2025-01-29T03:54:41Z
Гендиректорка ЮНЕСКО Одрі Азулай на відкритті культурного хабу у Львові процитувала Івана Франка
Ukraine Art News
2025-01-28T17:12:42Z
Сотні тисяч студентів на велосипедах: чому влада в Китаї заборонила велорух, який сама ж рекламувала
Хмарочос
2025-01-28T14:28:02Z
На Херсонщині внаслідок війни пошкоджені понад 270 пам’яток історії та культури
Ukraine Art News
2025-01-27T12:49:10Z
Золочівський замок на унікальних столітніх зображеннях
Photo Lviv
2025-01-27T06:12:34Z
Війна за каварню, або ОТВЕРТИЙ ЛИСТ в справі господарки Народньої Гостинниці
Photo Lviv
2025-02-02T06:12:31Z
«Сувенір» для засновника Служби безпеки ОУН Миколи Лебедя
Photo Lviv
2025-02-01T06:12:29Z
Звинувачення Андрія Білоуса в домаганнях: поліція почала перевірку ймовірних неправомірних дій викладача вишу
Ukraine Art News
2025-02-01T05:30:47Z
Пояснили значення Бандери для українців: львівський гурт "Бетон" став героєм публікації Culturico
Ukraine Art News
2025-01-31T22:12:43Z
Чому росіяни ненавидять і своє, і чуже
Ukraine Art News
2025-01-31T20:15:43Z
У Молодому театрі звернулися до КМДА з проханням усунути звинуваченого у домаганнях Білоуса з керівної посади
Ukraine Art News
2025-01-31T16:00:54Z
Оптоволоконні дрони, леви-довгожителі й січнева весна
Ukraine Art News
2025-01-31T15:00:49Z
Що читати взимку: 4 рекомендації від амбасадорки Chanel Шарлотти Казірагі
Elle
2025-01-31T14:30:56Z
У Києві встановили резервні батареї для світлофорів на випадок відключень світла
Хмарочос
2025-01-31T14:06:54Z
Чому сучасний бізнес не може ігнорувати інтернет
Gloss
2025-01-31T08:54:51Z
«Я купив це, перш ніж Ілон зійшов з розуму» – нова популярна наліпка серед власників Tesla в США
Хмарочос
2025-01-30T06:28:04Z
В Авіаційному інституті відкривають науковий парк
Хмарочос
2025-01-29T10:22:01Z
Дві третини опитаних Viber українців натрапляли на шахраїв
Хмарочос
2025-01-28T16:46:01Z
Революція у догляді за шкірою: L'Oréal презентує персоналізований аналізатор Cell BioPrint
Elle
2025-01-28T12:15:53Z
У Київській кільцевій електричці тепер можна заряджати гаджети
Хмарочос
2025-01-28T12:00:59Z
Рецепт ідеального узвару: корисний для імунітету напій, без якого неможливо уявити різдвяну вечерю
Elle
2024-12-24T10:45:44Z
Різдвяне меню: штолен, який виходить у всіх
Elle
2024-12-20T20:24:35Z
Королівський пляцок-пиріг: смачно через віки
Ukraine Art News
2024-11-15T09:30:48Z
Секрети приготування смачного бургера в домашніх умовах
Photo Lviv
2024-10-24T04:57:29Z
Дуже смачна лазанья з козячим сиром
Elle
2024-09-23T13:39:47Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z