MY.UAСтатьи
Жінки на фронті: 10 запитань командирці розвідувального відділення Ірині Терехович
Жінки на фронті: 10 запитань командирці розвідувального відділення Ірині Терехович

Жінки на фронті: 10 запитань командирці розвідувального відділення Ірині Терехович

Наша сьогоднішня героїня Ірина Терехович родом із Закарпаття. Має трьох дітей: двох дорослих доньок та 4-річного сина. За фахом — інженер лісового та садово-паркового господарства, до 2014 року жила і працювала в Сімферополі, мала там непогану роботу, перспективи й кар’єрне зростання. Після незаконної анексії Криму виїхала останнім поїздом у травні.

«Те, що я бачила у Криму, — мешканці хотіли в Росію. Пів року їм вливали по всіх російських каналах страшні історії про НАТО, про те, що вони створюють концтабори під землею, а потім ловлять людей та ставлять на них експерименти — показували якісь докази, фото. Коли я запитувала дівчат, з якими працювала, чи підуть вони на той незаконний референдум, вони відповідали: "А какой у нас выбор? Или сейчас сюда зайдет НАТО, начнет нас отлавливать, или будет Россия? Так Россия нам ближе". Розумієте, вони всі вірили в ці байки, а в той час із Сімферополя на Донецьк та Луганськ щодоби пакували й відправляли пасажирські потяги з кацапами, боєприпасами, "мухами" (ручний протитанковий гранатомет. — Прим. ред.)», — згадує Ірина настрої серед своїх знайомих у Криму.

Усі пропозиції залишитися на території окупованого півострова вона відкинула, бо твердо вважала, що їй там не місце. Звідти Ірина переїхала до Миколаєва, там допомагала шити одяг для наших військових у швейному цеху подруги. Згодом вирішила особисто долучитися до боротьби за звільнення української землі від кровожерливої навали російських загарбників.

«Пам’ятаю, коли ще була у Криму, ми якось зайшли у шпиталь у Сімферополі до знайомого лікаря й там натрапили на майоршу ФСБ і ще якогось чоловіка, її колегу. Вони відвели мене в кабінет, почали розпитувати про моє ставлення до Росії. Я відповідала, що просто хочу додому. У мене в пам’яті міцно закарбувалася фраза, яку мені сказав цей чоловік: "Не хотите по-доброму, пойдете по частям и с кровью". А жінка додала: "У нас столько боеприпасов, нам же надо как-то их утилизировать". Уже тоді мені стало зрозуміло, що рано чи пізно буде війна, що Україна стане великим полігоном, де вони будуть робити оту свою утилізацію».

З 2015 року Ірина «Незламна» разом зі своїм чоловіком боронить нашу країну від підступного ворога на східному напрямку, у найгарячіших точках фронтової мапи. Свій військовий шлях вона почала з добровольчого батальйону, згодом підписала контракт зі ЗСУ і з рядового складу дослужилася до сержантського. Наразі Ірина — командирка розвідувального підрозділу, до цього керувала гранатометним та протитанковим.

Про те, заради чого пішла на війну, що впливає на те, що жінок і досі часто не приймають у армію, що найбільше вразило під час повномасштабного вторгнення та що, на її думку, чекає Росію після поразки, Ірина розповіла Лесі Пахариній для ELLE.

Наша героїня — Ірина «Незламна» Терехович,
командирка 1-го розвідувального відділення 128-ї окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади

Вік — 40 років

Звання — молодший сержант

Бойовий досвід — з 2015 року

Якими були ваші перші думки та дії вранці 24 лютого?

Я на війні вже з 2015 року, тому до такого розвитку подій у принципі морально була готова. Думка була одна — аби тільки всі залишилися живими.

До повномасштабного наступу ми вже готувалися, 24 лютого о 2-й ранку ми прибули в Луганську область. Оскільки ворог уже прорвав оборону, чіткої лінії розмежування не було. Пам’ятаю, нас повантажили у КрАЗи й ми рухалися в бік Харківщини. Так 2 дні ми ганяли полями, бо була інформація, що в наш бік рухаються ворожі танки. Потім ми повернулися до Сватового і відійшли в Кремінну, де зайняли оборону.

З березня до травня наш батальйон боронив Кремінну, але у травні ми були змушені відступити у зв’язку з тим, що ворог стискав кільце, боєприпасів не вистачало й наші сили були нерівні. У нас залишилася тільки одна дорога, яка ще на той час не контролювалася орками, — це дорога на Лиман.

Як ви прийняли рішення піти на війну?

Це рішення я прийняла ще 7 років тому. Так, було страшно, але війна — це завжди страшно, особливо коли гинуть діти. Ми мусимо боротися заради нашого майбутнього, заради майбутнього наших дітей. Саме тому я в армії.

Спочатку я долучилася до добровольчого батальйону. Тоді, у 2015 році, добробати не оформляли в ЗСУ, і коли гинули наші хлопці, то їх оформляли як «загинув волонтер». Тобто нас вважали волонтерами. Звісно, перебуваючи на фронті, ми рахувалися з іншими підрозділами, але офіційно нікому не підпорядковувалися.

Згодом, у 2016 році, я підписала контракт зі Збройними Силами України.

Чим ви займаєтеся на службі та як проходить ваш день сьогодні?

Я командирка 1-го розвідувального відділення. Переважно ми займаємося збором інформації. Для того щоб виконувати бойові завдання, нам потрібно дуже багато БПЛА (безпілотні літальні апарати. — Прим. ред.), спостережників та ще багато всього. Зараз моя справа — відремонтувати машини, щоб було на чому ці завдання виконувати.

Чи були прояви гендерної дискримінації у вашому підрозділі?

Прояви гендерної дискримінації в армії нікуди не зникли.

Можливо, цьому певною мірою сприяє те, що в армію приходять жінки, які не виконують свою роботу, а займаються особистими питаннями. Наприклад, хочуть побудувати кар’єру за рахунок чоловіка, який має високий військовий ранг. Через такі випадки й інших жінок порівнюють з ними, думають, що всі однакові.

Я стараюся не перетинатися з такими жінками, обмежувати спілкування з ними, бо з ними важко про щось говорити чи щось їм доводити — немає сенсу. Тільки зіпсуєш собі нерви та витратиш енергію і все одно нічого не зробиш, нічого не доведеш. Колись я намагалася це робити: десь виходило, десь ні — зараз я облишила це, просто не звертаю увагу й роблю свою справу.

Які складнощі вам довелося подолати?

Жінку часто не сприймають на війні через оці застарілі думки, що вона має бути вдома, варити борщі, ліпити вареники, сидіти з дітьми. До речі, найбільше такого якраз у нас на Закарпатті.

А так загалом — складнощі були, є й будуть. Проходиш одні, з являються нові. Тільки вирівнялося одне, з’явилося інше. І це постійний процес.

Що вас найбільше вразило під час повномасштабної війни?

Зараз багато чого вражає: є й хороші моменти, і погані. Завжди добре не буде, завжди потрібно вчитися на помилках.

Мене особисто вразила наша західна тероборона. Я з ними стикалася і, мені здається, що вона була однією із найкраще забезпечених. У них були і класні автомобілі, й амуніція, більше того — іноземну зброю. Але коли ще навіть не почався сильний наступ, вони вже встигли повтікати — забрали свої сумки, покидали свої машини, зброю.

Також вразила ситуація з прикордонниками, які стояли на лінії розмежування в Луганській області — коли почався наступ росіян, вони доповіли своєму командуванню про це, а воно вже було в Дніпрі. Уявляєте! Командування покинуло їх.

Так само можу сказати за 79-ку (79-та окрема десантно-штурмова бригада — прим. ред.), яка була в Ямполі, про них багато різного писали. Я з ними перетиналася на фронті і, чесно кажучи, вважаю, що хлопці дійсно молодці. Мене дуже вразили їхні історії — наша бригада вийшла трішки раніше, ніж вони, і коли їх брали в оточення, то вони дзвонили до свого командира роти, повідомляли, що на них їдуть танки, а у них тільки автомати, на що отримали відповідь: «Я не знаю, що вам робити, я взагалі в Бахмуті». Командир так само їх покинув і їм просто нічого не залишалося — вони вирішили виходити з того пекла пішки, хто як міг. Деяких трьохсотих забрали з собою, найтяжчих не змогли, бо полягли б усі.

Коли хлопці вийшли до нас, то їх декілька днів просто трусило. Потім вони мені дзвонили зі шпиталю, розповідали, що їхнє старе командування зняли, дали нове. І нове командування сказало, що вони мусять знову йти в атаку, що якщо вони цього не зроблять, то їх запишуть у дезертири. Але після такої великої помилки попередніх командирів, вони вже, звісно, боялися й не довіряли. Навіть якщо нове командування хороше — ось так відразу кидати людей під танки не можна. Щоб люди пішли за тобою, потрібно спочатку заслужити їхню довіру.

Що не дає зараз упасти духом і зламатися?

А що плакати, я вже морального до того давно була готова. Той, хто не служив до 24 лютого, тому важкувато, а коли ти вже щось десь бачив, то легше. Але, незважаючи ні на що, стараємося бути на позитиві, бо якщо весь час будеш на негативі, то буде кепсько — реально кукушка поїде. Дуже рятує чорний гумор — посміємося і стає легше.

Також мене постійно підтримують мої рідні. Я знаю, що в глибині душі вони проти цього, вони хочуть, щоб я була вдома, щоб я була в безпеці. Але, я розумію, що то все не скінчиться, якщо всі будуть сидіти вдома.

Я знаю багато чоловіків, які ухиляються від служби в армії. Якось я приїхала на декілька днів додому, хотіла домовитися про ремонт на балконі, а моя мама каже: «Іра, тобі його ніхто не зробить, вдень чоловіки не ходять, вони сидять вдома, не виходять на роботу, переховуються». В одному селі в нас чоловіки повтікали в ліс, жили в ньому, а жінки їм носили їсти. Знайомий із поліції сказав, що облогу будемо робити в лісі. Це смішно, але це є так. Для мене це дикість. У нас на Закарпатті найбільше кричать за Україну, але, коли доходить до діла, то більшість біжить за кордон.

Однак є й такі чоловіки, які, навпаки, були за кордоном, мали гарну роботу, зарплату, але все кинули й повернулися воювати. Я знаю двох таких, які приїхали і, на жаль, вже загинули. Але таких адекватних, які розуміють, що вони старість все одно будуть доживати в Україні, бо деінде вони нікому не потрібні, на жаль, дуже мало. Більшість тікає й ховається від війни.

А ще є жінки, які, не питаючи чоловіка, приходять до їхніх командирів і влаштовують скандали. Це вкрай неправильно. Таким чином вони самі ж своїх і підставляють. Адже після такого до тих, за ким «приїхала дружина» може бути й відповідне ставлення — з таких чоловіків можуть сміятися, говорити, що вони сидять у жінок під спідницями.

Нещодавно, переїзджаючи на інший напрямок, ми зупинилися в Дніпрі, загнали машини на ремонт. У хостелі я познайомилася з дівчиною, яка чекала свого чоловіка з іншої бригади. Вона приїхала забрати його додому і каже мені: «Він двічі контужений, я хочу його списати». Я їй намагалася пояснити, що це не рахується, як поранення, за таке не списують — тут люди з важкими пораненнями повертаються на службу, а тут дві контузії і «я хочу, щоб його списали». Такі випадки мене шокують.

Які перспективи розвитку України ви бачите?

Мене радує те, що зараз роблять ставки на молодих офіцерів, які мають бойовий досвід із 2015–2016, і нині перебувають на рівні вищого командування. Вони знають зсередини всю цю кухню й можуть більш адекватно щось спланувати, щось зробити. Це не ті паркетні офіцери, які сидять по штабах і розказують, як треба воювати. Тобто, вже є позитивні зрушення.

Звісно, і в них є помилки, але вони є у всіх. Питання в тому, як кожен із них буде вчитися на них — хтось наступає на ті ж самі граблі, а хтось переосмислює й робить усе по-іншому.

Сподіваюся, що в нашій армії багато чого переосмислять. Попередні роки все було по-одному, тепер у людей, хто пішов в армію, більше перемкнулися мізки й буде якийсь розвиток. Тому що це потрібно робити, потрібно дійсно йти до тих стандартів, про які нам говорять західні партнери. Насамперед, це стосується навчання офіцерського складу, бо, на жаль, часто паркетники дають настанови молодим офіцерам, що всі сержанти, солдати, то гівно, а ми — царі й боги. Потім деякі приходять з академії і в них уже такі корони, що вони офіцери, бо їх просто так навчили. І тому всю цю систему треба ламати.

Також треба дивитися, хто до чого тягнеться й давати таким людям у цьому розвиватися. Бо якщо в людини немає до чогось тяги, він хоч і вивчиться, але без ентузіазму не дасть потрібного результату й ефективності.

Що стосується допомоги західних партнерів. Якщо подивитися по іншим бригадам, то так, є й допомога, і результати.

Але то крапля, однак із нею вже можна щось робити — крапля до краплі й уже буде море. Нову зброю надають тим, хто має право тримати її в себе в бригадах. Ці люди їдуть і навчаються. У нас, на жаль, по статуту не йде така зброя. Тому ми працюємо з тим, що є.

Що ви назавжди зміните у своєму житті після війни?

Чесно кажучи, я за це ще не думала. Якось не було часу. Я просто хочу, щоб війна закінчилася й щоб усі наші діти росли в мирній квітучій Україні. Потрібно вибороти це для них. І наша задача зараз простіше, чим їхня: нам потрібно вигнати москалів із нашої держави, встановити мир, а їм відбудувати ту країну і зробити її дійсно міцною. Це, я вважаю, складніше.

Хоча підростаюче покоління вже навіть зараз допомагає зі своєї сторони, як може. Якось у мене полетів робочий ноутбук і на заміну потрібен був із певними параметрами, можливості виїхати з фронту, щоб купити його не було. І, уявляєте, діти з Закарпаття, випускники моєї школи, зібрали кошти (мабуть, порозбивали всі свої копілки, відмовилися від чогось) і передали їх волонтерам, щоб ті купили і привезли мені ноутбук. Це мене дуже вразило.

Що ви хочете сказати сьогодні українцям та світу?

Що ми обов’язково переможемо, я в це вірю. Це вже початок російського кінця. Ще кілька таких фатальних помилок їхньої армії і в них буде переворот. Схиляюся, що військовий.

Потрібно пам’ятати, якою важкою ціною нам усе це дається — скільки людей уже полягло, скільки доль уже поломано. Хочеться, щоб реабілітаційні програми по європейських і натовських стандартах, які впроваджувалися останні роки, ще за часів АТО, не зупинялися, а працювали й далі, тому що роботи в них буде дуже багато. Потрібно допомагати не тільки військовим, а й рідним, які повинні знати, як із ними жити, як із ними спілкуватися, тому що люди повертаються з війни зовсім іншими, змінюються на 180 градусів. Війна впливає і на психічний стан дітей, які не бачать батьків, і на батьків, які не бачать своїх дітей.

Я вірю в те, що в нас усе буде більш-менш нормально. А от Росії треба боятися, тому що в них таких програм  немає й не буде — ті, хто виживе, їх просто викинуть, як колись це зробили після Афгану, вони будуть ходити жебракувати, ними ніхто займатися 100% не буде. А ще їх чекає пошесть, тому що додому повернуться всі ті маніяки, які приїздили до нас, які катували та ґвалтували наших людей. Повірте, вони вже вкусили цього м’яса й будуть і далі продовжувати це робити і в себе вдома — це для росіян буде величезною проблемою. І мені реально хочеться, щоб вони це відчули всю ту біль, яку пережили українці, на власній шкірі, щоб вони усвідомили кого, куди й чому вони посилали.


Теги: жінки на фронті
Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Софія Яблонська, або “Незвичайна подорожничка”
Photo Lviv
2025-01-24T06:12:33Z
Ізраїль на «Євробаченні» представить співачка, яка пережила напад ХАМАС на фестиваль
Ukraine Art News
2025-01-23T09:57:40Z
На Євробаченні-2025 Ізраїль представить дівчина, яка пережила напад ХАМАСу під час фестивалю 7 жовтня 2023 року
Ukraine Art News
2025-01-23T08:00:52Z
Українка Олена Щербань про успішну кар’єру в моді, роботу в Maison Margiela в Парижі та відставку Джона Гальяно
Elle
2025-01-22T10:00:48Z
Гітарист Thin Lizzy і Whitesnake Джон Сайкс помер у віці 65 років після тривалої боротьби з раком
Ukraine Art News
2025-01-21T13:00:49Z
Чернетку слів пісні Боба Ділана Mr Tambourine Man продали за $500 тис
Ukraine Art News
2025-01-20T16:15:41Z
Лідер гурту “Цвіт кульбаби” Василь Марущак розповів про боротьбу з хворобою
Photo Lviv
2025-01-20T06:06:31Z
Енергія, тотальна легкість та любов: Chandra презентувала сингл «Зорями»
Photo Lviv
2025-01-19T06:03:28Z
Правдива велич Івана Пулюя
Photo Lviv
2025-01-18T06:12:32Z
У Львові оголосили додатковий концерт KLAVDIA PETRIVNA
Photo Lviv
2025-01-24T06:06:30Z
У галереї Львівської національної академії мистецтв триває виставка дипломних робіт магістрів 2024 року
Photo Lviv
2025-01-24T06:03:28Z
У Німеччині відкрилась виставка «З Одеси до Берліна»
Ukraine Art News
2025-01-23T22:09:52Z
"Із полум’я зродились": у Києві відкрили виставку, присвячену українським військовим, волонтерам і медикам
Ukraine Art News
2025-01-23T17:34:01Z
У Києві відкрилася виставка «Жінки в прицілі НКВД» про репресованих у 1937-1941 роках
Ukraine Art News
2025-01-23T17:21:49Z
На час проведення Всесвітнього економічного форуму в Давосі відкрили виставку про війну в Україні
Ukraine Art News
2025-01-23T16:27:48Z
Конкурсна пісня учасниці Нацвідбору на Євробачення GRISANA зібрала понад 100 тис. прослуховувань на Spotify
Ukraine Art News
2025-01-23T14:15:48Z
Зеленський у Давосі відвідав виставку, на якій представлені роботи про війну
Ukraine Art News
2025-01-23T12:03:44Z
Ода щирим митям: Guzema Fine Jewelry презентують нову колекцію прикрас
Elle
2025-01-23T12:03:43Z
Дакота Джонсон і Джош Хартнетт підписали контракт на участь у майбутній екранізації бестселера Коллін Гувер "Таємний щоденник Веріті"
Ukraine Art News
2025-01-24T08:30:53Z
Церемонія премії "Оскар" відбудеться 2 березня, але без виступів наживо, щоб вшанувати жертв лісових пожеж у Лос-Анджелесі
Ukraine Art News
2025-01-24T07:45:47Z
МІКІ 17 – офіційний український постер і трейлер №2
Cineast
2025-01-24T05:06:46Z
Кінофестиваль «Молодість» представить фільм на честь вшанування пам’яті жертв Голокосту
Cineast
2025-01-24T03:57:45Z
Шедевр анімації 80-х повертається у кіно: «Володарі часу» з 13 лютого на великих екранах
Cineast
2025-01-24T03:51:46Z
Новий фільм Катерини Горностай СТРІЧКА ЧАСУ обрано до основного конкурсу 75-го Берлінського міжнародного кінофестивалю
Cineast
2025-01-24T03:39:47Z
«Під вулканом»: В український прокат виходить польська драма про українських біженців, яка претендувала на Оскар
Cineast
2025-01-24T03:34:14Z
Фільм «Боб Ділан: Цілковитий незнайомець» отримав 8 номінацій на «Оскар»
KinoFilms
2025-01-23T23:00:35Z
Джейсон Момоа та фільм "Супердівчина: Жінка завтрашнього дня"
Ukraine Art News
2025-01-23T18:42:46Z
Київ — одне з найдешевших міст Європи, але не для киян: цифри та інфографіка
Хмарочос
2025-01-23T14:09:58Z
Розкішні закинуті залізничні вокзали в США перетворюють на ресторани й офіси
Хмарочос
2025-01-23T11:40:01Z
Львів німецький, або маловідомі сторінки історії нашого міста
Photo Lviv
2025-01-23T06:12:28Z
Як у Європі з’явився «блакитний банан» і до чого тут розвиток міст
Хмарочос
2025-01-22T08:39:53Z
Так, це Львів, або нічна екскурсія в історичну обсерваторію ЛНУ
Photo Lviv
2025-01-22T06:12:33Z
До Львова їдуть до 25 швейцарських трамваїв. Дивіться, які вони
Хмарочос
2025-01-21T14:18:55Z
В Європі запустять найдовший маршрут для електровантажівок, який має зменшити викиди вуглекислих газів
Хмарочос
2025-01-20T10:51:58Z
Гра «Ашик» об'єднує покоління і відволікає від звуків війни
Ukraine Art News
2025-01-18T09:01:01Z
У Белграді зносять модерністський готель «Югославія»
Хмарочос
2025-01-16T09:28:28Z
Важливо позбуватися наївного враження, що "весь світ за нас"
Ukraine Art News
2025-01-24T08:30:52Z
Дивіться, який вигляд матиме нова Книгарня «Є» на Центральному Вокзалі Києва
Хмарочос
2025-01-24T07:27:53Z
В Україні запускають реаліті про допомогу родинам військових "Сюрприз для родини"
Ukraine Art News
2025-01-23T18:36:47Z
Євробачення-2025: оголосили порядок виступів та пісні фіналістів Нацвідбору
Ukraine Art News
2025-01-23T17:15:49Z
Росіяни знищили або пошкодили понад 2 250 культурних інституцій
Ukraine Art News
2025-01-23T15:03:44Z
Трамп скасував ціль на 50% електрокарів на вулицях США до 2030 року
Хмарочос
2025-01-23T13:31:07Z
Окупанти обстріляли пам'ятник Шевченку в Покровському районі Донеччини, подарований Калушем
Ukraine Art News
2025-01-23T13:30:53Z
Депутати Київради зареєстрували проєкт рішення про приватизацію Житнього ринку
Хмарочос
2025-01-23T12:00:57Z
Війна робить бактерії ще більш стійкими до антибіотиків: 4 чинники
Хмарочос
2025-01-23T10:12:59Z
В Україні розширили список заборонених сайтів з піратськими фільмами
Ukraine Art News
2025-01-23T19:51:52Z
Канадець зібрав удома ядерний реактор, витративши всього 3 000 доларів
Gloss
2025-01-23T17:51:55Z
Мережа Pizza Day – лідер за кількістю нових закладів у 2024 році
Хмарочос
2025-01-23T14:54:50Z
YouTube відновив доставку кнопок для українських авторів - Федоров
Ukraine Art News
2025-01-22T21:15:41Z
Netflix піднімає вартість підписки на тлі рекордного зростання підписників і прибутків
Хмарочос
2025-01-22T09:39:58Z
На виставці CES 2025 представили перший у світі літаючий мотоцикл
Gloss
2025-01-21T18:09:52Z
Кав’ярня Brewsell на Лук’янівці відкривається після четвертої ракетної атаки
Хмарочос
2025-01-21T12:31:03Z
Вчені надрукували на 3D-принтері штори, які самостійно реагують на світло
Хмарочос
2025-01-21T09:16:00Z
Лондонці жаліються на прокатні електровелосипеди – The Guardian. В чому проблема?
Хмарочос
2025-01-17T07:27:56Z
Рецепт ідеального узвару: корисний для імунітету напій, без якого неможливо уявити різдвяну вечерю
Elle
2024-12-24T10:45:44Z
Різдвяне меню: штолен, який виходить у всіх
Elle
2024-12-20T20:24:35Z
Королівський пляцок-пиріг: смачно через віки
Ukraine Art News
2024-11-15T09:30:48Z
Секрети приготування смачного бургера в домашніх умовах
Photo Lviv
2024-10-24T04:57:29Z
Дуже смачна лазанья з козячим сиром
Elle
2024-09-23T13:39:47Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z