MY.UAСтатьи
“Мощнейший укрепрайон”, російська суперзброя та німці, які зимують в Калінінграді. Моніторинг росЗМІ за 12 – 18 грудня 2022 року
“Мощнейший укрепрайон”, російська суперзброя та німці, які зимують в Калінінграді. Моніторинг росЗМІ за 12 – 18 грудня 2022 року

“Мощнейший укрепрайон”, російська суперзброя та німці, які зимують в Калінінграді. Моніторинг росЗМІ за 12 – 18 грудня 2022 року

Минулого тижня російські медіа вчергове розповідали про воєнні успіхи росіян та обіцяли, що скоро армія РФ буде повністю забезпечена технологічною зброєю, якій немає аналогів в світі. Писали про перспективи російського автопрому (спойлер: поки там все погано), розмірковували як німці через високі тарифи зимуватимуть в Росії, і вигадували історію про ісламського муфтія, який за завданням СБУ дестабілізував релігійні спільноти Криму. 

Читайте про це та інше в новому випуску нашого моніторингу російських державних ЗМІ та маніпулятивних сайтів, які прицільно поширюють російську дезу.

Російська зброя якій “аналогов нет”

Минув черговий тиждень, коли російська пропаганда запевняла своїх читачів в успіхах на фронті, обіцяла, що Бахмут ось-ось паде, і повідомляла про колосальні втрати ЗСУ. РосЗМІ радо повідомляли: в російській армії повністю “налажено тыловое обеспечение армии”, а Росія перехопила ініціативу на полі бою: “оборона противника потрескивает и медленного прогибается”.

Для пояснення причин зволікань в процесі захоплення Бахмута пропаганда розказує про західних наймаців та сильні укріппозиції ЗСУ, нагороджуючи останні порівняннями накшталт “мощный укрепрайон”, мощнейший укрепрайон”, “укреплённые долговременные позиции”.

Також дезінформатори ухопилися за слова генерал-лейтенанта ВС Великої Британії Роберт Маговена про операції британців щодо захисту дипломатичних місій та навчань українських військових. РосЗМІ почали представляти їх як зізнання в активній участі Королівства у військових діях проти Росії, а окремі “експерти” використали інтервʼю для підтвердження попередніх фейків про перебування посадовців НАТО в Маріуполі під час боїв за місто.

Поряд з цим, російська пропаганда заявляє про успішні розбробки нової зброї. А її випробовування стає ще одним аргументом на користь проведення “спецоперації”:  “Важность этой операции заключается в том, что очередная ракета (ракета "Ярс" - ред.) встанет на боевое дежурство в плановые сроки. Родина получит очередной образец ракетно-ядерного оружия, который позволит решать любые поставленные задачи на стратегическом уровне”.

ЗМІ Росії поширюють меседжі про надзвичайну перевагу російського озброєня над західним: “В мире не существует противоракетной обороны далее ПРО способной противостоять российской межконтинентальной баллистической ракете «Сармат»”, “Пенициллин” (комплекс звукотеплової розвідки - ред.) эффективно показался себя в ходе СВО, в частности, в борьбе с артиллерийскими комплексами НАТО”.

Дезінформатори розповідають історії про захват Китаю таким військово-технологічними успіхами РФ, і як в Китаї після побаченого одразу почали говорити про необхідність західних країн відступити перед міццю Росії: “китайская газета Baijiahao написала, что баллистическая ракета «Ярс» способна поразить цель в любой точке мира, при этом ни одна система противоракетной обороны не может ей противостоять, поэтому западным странам стоит отступить”.

В реальності Росія змушена закупати зброю та технології у інших країн, які залишаються вірними союзниками Путіна та напів-ізгоями на міжнародній політичній карті: Білорусь, Іран, можливо КНДР.

Паралельний імпорт по-російськи: німецький Калінінград та китайський авторинок

Минулого тижня в росЗМІ потрапили новини, що в Росії закінчуються іномарки, ціни на них та запчастини до них зросли, а “дефицит новых машин в 2023 году может достичь 1 млн штук”.

Все це – в умовах продовження пропагандистського наративу про успіх імпортозаміщення та переваги для російського бізнесу від втечі іноземних компаній: адже “именно введенные против РФ широкомасштабные ограничения помогли ее экономике устоять”. 

І поки російське виробництво не здатне задовольнити попит населення на технологічні речі, російські експерти заспокоюють та обіцяють, що в майбутньому ситуація зміниться і “всем, кто хочет приобрести автомобиль, стоит дождаться весны следующего года. К этому времени рынок заполнится китайскими и корейскими (південнокорейськими - ред.) машинами, а цены нормализуются, в том числе и на подержанные варианты”. 

Пропаганда обіцяє, що щасливе майбутнє російського автопрому не за горами, втім  факти поки що не на її боці: “Несмотря на достаточно оптимистичный тон заявлений официальных лиц на совете директоров, преодолеть все возникшие под санкционным давлением проблемы, очевидно, пока не удалось”. 

Хоча не всі галузі економіки так залежні від іноземних виробників. РосЗМІ повідомляють про успіхи в імпортозаміщенні на ринку спиртних напоїв: “ растут продажи российских брендов виски и ромов, появляются ликеры, также рынок практически полностью перешел на российские джины, демонстрирующие рост последние несколько лет”

Ще один “успіх” в сфері паралельного імпорту простежується в Калінінграді. Російські чиновники та лояльні ЗМІ поширюють тезу, що “Высокие цены на услуги ЖКХ в Германии вынуждают местных жителей приезжать на зимовку в Калининградскую область”. Хоча російські ріелторські агентства “не зафиксировали заявок на аренду от немцев”.

Про церковні справи

РосЗМІ постійно цікавляться церковними справами в Україні. Минулого тижня дезінформатори розповідали, як Україна погано відноситься до православної віри: “Судя по происходящему, на Украине начались масштабные гонения на христиан, а все, что было ранее, являлось подготовительными актами безбожной власти, в угоду которой созданы карманные структуры-«церкви»”, “враги Православия пытаются кощунственным использованием священной темы надавить на митрополита Онуфрия с целью заставить его полностью отречься от Православия и провести «Феофанию-2» с объединением с «пцу» и униатами по сценарию обер-прокурора антихристовой хунты”

Роспропаганда заявляє, що католицизм в Україні виступає провідником “западного влияния”, а “католические "учебные заведения" виступають як “полноценные политико-лоббистские институты”.  

В росЗМІ пішли ще далі і вже навіть іслам в Україні не такий канонічний як хотілося б росіянам. Зокрема, там заявили, що головний муфтій України та його співробітники “исповедуют далекие от традиционного исламского вероучения радикальные воззрения хабашитов, не отражающих взглядов мусульман Украины”, “деятельность Тамима и его сторонников, которая координировалась СБУ, была направлена на внесение раскола в ряды мусульман Крыма”, “и имела сектантский характер”.

Також писали: 

Заспокоювали, що “Россию не удалось «закенселить»..не удалось из-за огромной ее, России, значимости, - и военной, и политической, и экономической, и культурной, и спортивной”. Та переконували, що агресію на світовій арені здійснює не Росія, а США, які ”в отношениях с Россией руководствуются желанием самоутверждаться через конкуренцию с ней”.

Продовжували залякувати, що “польские реваншисты давно вынашивают мечту о «Речи Посполитой 2.0», подразумевающую контроль над большей частью Украины и выход к Чёрному морю”. А всіх, хто не підтримав російську резолюцію в ООН “по борьбе с героизацией нацизма”, перетворювали в групу підтримки фашизму та нацизму. 

Розповідали, що Європа втомилась від українських біженців. Зокрема, переконували, що “В ЕС снижение уровня гостеприимства, с одной стороны, поясняют экономическим кризисом, с другой — сытостью по горло украинскими халявщиками и их наглостью”.

Слідкуйте за трендами російської дезінформації на нашому інтерактивному дашборді “Деза Війни”

Методологія

Ми зібрали всі матеріали з російських та окупаційних сайтів (~ 30 тисяч новин), які завантажились для традиційного моніторингу дезінформації. До кожного абзацу застосували алгоритм автоматичного визначення тем. Серед цих тем (груп схожих за змістом матеріалів) визначили ті, що стосуються війни або її наслідків для Росії. Далі отримали дані для кожного матеріалу на сайті щодо згадок певної теми. На цих даних та прикладах абзаців з теми і будували висновки.

Сайти: tass.ru, lenta.ru, russian.rt.com, riafan.ru, life.ru, aif.ru, donbasstoday.ru, news-front.info, slovodel.com, kommersant.ru, ruinformer.com, politnavigator.net, sevastopol.su, naspravdi.info, politobzor.net, dni.ru, kafanews.com, dnr-pravda.ru, antifashist.com, anna-news.info, c-inform.info, vsednr.ru, doneck-news.com, rusdnepr.ru, 3652.ru, time-news.net, lugansk1.info, comitet.su, odnarodyna.org, nefakt.info, meridian.in.ua, xvesti.ru, dnr24.com, sobytiya.info

дезінфомонітор росзмі дезінформація

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Новий позов проти Diddy: жінка стверджує, що репер зґвалтував її, коли їй було 16 років
Ukraine Art News
2025-01-14T16:46:38Z
Щоб вас "уважалі", пані Кадочникова, треба хоч трохи поважати країну
Ukraine Art News
2025-01-14T06:46:13Z
Модний конфуз Кайлі Дженнер: як легендарна сукня Versace не витримала церемонії «Золотий глобус»
Elle
2025-01-13T18:55:10Z
Хто вони: 10 найкращих артистів XXI століття
Elle
2025-01-13T18:30:52Z
Альбом Superficial співачки Гайді Монтег очолив чарт iTunes після того, як вона втратила будинок через лісові пожежі у Лос-Анджелесі
Ukraine Art News
2025-01-13T16:36:58Z
Потап анонсував тур у США з російськими піснями та новим проєктом SLAVIC BALAGAN
Ukraine Art News
2025-01-13T15:27:54Z
«Людина-коробка»: про забутий роман до пропущеного ювілею Кобо Абе
Ukraine Art News
2025-01-12T17:00:56Z
Венсан Кассель учетверте став батьком
Elle
2025-01-10T22:12:40Z
Українська співачка Міка Ньютон, яка живе у США, евакуювалась зі свого будинку через лісові пожежі в Каліфорнії
Ukraine Art News
2025-01-10T17:09:46Z
У Львові відбудеться відкриття українсько-польського виставкового проєкту «Листи у майбутнє/List do przyszłości»
Photo Lviv
2025-01-15T06:06:28Z
Художницю з України номінували на Aware Nouveau Regard
Ukraine Art News
2025-01-14T21:49:01Z
У Гаазі покажуть на виставці фрагменти російських ракет і «Шахедів»
Ukraine Art News
2025-01-14T20:04:44Z
Книжка Вікторії Амеліної — серед найзахопливіших новинок 2025 року за версією BBC
Elle
2025-01-14T15:39:41Z
Точицький ознайомився з досвідом Хорватії у захисті культури в контексті війни
Ukraine Art News
2025-01-14T15:31:04Z
Традиції Щедрого вечора можуть стати частиною нематеріальної культурної спадщини України. Що це означає?
Хмарочос
2025-01-14T14:52:16Z
Зеленська ознайомилася з роботою Одеського обласного центру української культури
Ukraine Art News
2025-01-14T14:21:57Z
Андрій Курков отримав французьку премію Transfuge за найкращу європейську книжку
Ukraine Art News
2025-01-14T14:01:39Z
Ukrainian Fashion Week оголосив програму сезону FW 2025/26
Elle
2025-01-14T11:31:06Z
У Львові відбувся допрем’єрний показ документального фільму про Героя України Тараса Бобанича «Хаммера»
Photo Lviv
2025-01-15T06:00:33Z
Sony показала перші кадри фільму жахів "Дожити до світанку" на основі відеогри Until Dawn
Ukraine Art News
2025-01-14T20:32:48Z
Сценарист "Чорного дзеркала" Джессі Армстронг працює над фільмом для HBO
Ukraine Art News
2025-01-14T17:30:46Z
Фільм "Озираючись назад" Міли Жлуктенко та Даніеля Асаді Фаезі покажуть на Berlinale Shorts
Ukraine Art News
2025-01-14T15:31:02Z
Що варто знати про декорації у фільмі «Бруталіст» — тріумфаторі «Золотого глобуса» та Венеційського кінофестивалю
Elle
2025-01-14T13:30:51Z
Культура, спорт і освіта: чого вдалося досягти за минулий рік
Ukraine Art News
2025-01-14T12:40:37Z
Джоан Роулінг порівняла звинуваченого у зґвалтуваннях письменника Ніла Ґеймана з Гарві Вайнштейном
Ukraine Art News
2025-01-14T12:31:04Z
Оголошення номінантів на "Оскар-2025" вдруге перенесли через пожежі в Лос-Анджелесі
Ukraine Art News
2025-01-14T07:16:09Z
Британська компанія Dogwoof придбала права на міжнародний прокат нового фільму Мстислава Чернова "2000 метрів до Андріївки"
Ukraine Art News
2025-01-14T05:15:40Z
В Амстердамі реконструювали «найпотворнішу в місті будівлю»
Хмарочос
2025-01-15T07:25:31Z
Нове місце: великий каньйон неподалік Львова
Photo Lviv
2025-01-15T06:12:27Z
Найповільніший автобус Мангеттена пришвидшився після впровадження «податку на затори»
Хмарочос
2025-01-13T16:54:58Z
В Домініканському соборі у Львові лунає полтавська коляда
Ukraine Art News
2025-01-12T13:45:44Z
Австралійський турист, який загубився в нацпарку, вижив завдяки ягодами та двом батончикам мюслі
Хмарочос
2025-01-12T09:10:15Z
Міста у Швеції замовляють нові водонапірні вежі зі сміливим дизайном. Це стало трендом
Хмарочос
2025-01-10T12:21:53Z
Автобусний маршрут №42 на лівому березі зберігає свій номер вже 70 років. За цей час навколо нього виросло ціле місто
Хмарочос
2025-01-10T11:24:52Z
У проєкті нового ЖК архітектори з Варшави зробили чорну глуху стіну. Містяни висміюють рішення
Хмарочос
2025-01-10T10:04:16Z
Як змінилися вулиці Києва за 100 років
Хмарочос
2025-01-10T09:46:30Z
Як носити легінси в холодну пору: 5 практичних формул
Elle
2025-01-15T09:15:54Z
Що таке невдале планування квартири? Ще 7 прикладів
Хмарочос
2025-01-15T09:07:14Z
У п’яти областях запровадили відключення після ракетної атаки. На Хрещатику загорілася підстанція
Хмарочос
2025-01-15T07:54:46Z
Іспанія може запровадити 100% податку на купівлю житла нерезидентами ЄС
Хмарочос
2025-01-15T07:45:56Z
Ryanair просить аеропорти обмежити алкоголь у барах до двох напоїв
Хмарочос
2025-01-15T07:25:32Z
Кейт Міддлтон вперше поділилася подробицями свого лікування раку
Elle
2025-01-15T07:03:44Z
Зеленський вніс зміни до складу Ставки Верховного головнокомандувача
Ukraine Art News
2025-01-14T18:52:01Z
Краса як маніфест сили. Інтерв’ю зі стилісткою проєкту перевтілення рідних захисників Маріуполя «Сталева врода»
Elle
2025-01-14T18:03:04Z
Дмитро Борисов вийшов з українського ресторанного бізнесу й відкриватиме заклади в ЄС
Хмарочос
2025-01-14T14:56:35Z
Apple MacBook в Києві — ідеальний вибір для сучасного користувача
Photo Lviv
2025-01-15T05:51:26Z
Швейцарський стартап встановлюватиме сонячні панелі між залізничними коліями
Хмарочос
2025-01-14T14:39:55Z
Realbotix представила людиноподібного робота-жінку для «спілкування та близькості»
Gloss
2025-01-14T13:49:19Z
Апаратна діагностика шкіри, понад 50 українських брендів, Гараж Сейли: яким був 2024 рік для BROCARD
Elle
2025-01-13T15:10:05Z
У Туреччині фермер знайшов рідкісну мозаїку часів Римської імперії
Ukraine Art News
2025-01-09T15:37:00Z
«Укрпошта» розпочинає «стратегічне партнерство» з TEMU. Що це означає?
Хмарочос
2025-01-09T14:31:16Z
В Україні оновлюють державні будівельні норми щодо інклюзивності
Хмарочос
2025-01-09T09:33:56Z
Роботаксі замість поїздки в аеропорт катало пасажира по колу на стоянці
Хмарочос
2025-01-07T08:16:21Z
Рецепт ідеального узвару: корисний для імунітету напій, без якого неможливо уявити різдвяну вечерю
Elle
2024-12-24T10:45:44Z
Різдвяне меню: штолен, який виходить у всіх
Elle
2024-12-20T20:24:35Z
Королівський пляцок-пиріг: смачно через віки
Ukraine Art News
2024-11-15T09:30:48Z
Секрети приготування смачного бургера в домашніх умовах
Photo Lviv
2024-10-24T04:57:29Z
Дуже смачна лазанья з козячим сиром
Elle
2024-09-23T13:39:47Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z