MY.UAСтатьи
Хейт заради хейту. Як працюють механізми ненависті в українських соцмережах, приклад "Пташки"
Хейт заради хейту. Як працюють механізми ненависті в українських соцмережах, приклад "Пташки"

Хейт заради хейту. Як працюють механізми ненависті в українських соцмережах, приклад "Пташки"

Суперечки, або як прийнято казати “срачі” у соцмережах здається були присутніми завжди. Але останнім часом вони набувають все більш загрозливих масштабів. Лунають взаємні звинувачення як на особистісному рівні, так і звинувачуються у чомусь цілі прошарки українського суспільства. ТЕКСТИ вирішили дослідити, як саме це відбувається, так що чи хто є рушійними силами подібних конфліктів.

Допис "Пташки"

Почалося все з того, що визволена з полону відома парамедик-доброволець Катерина Поліщук (“Пташка”) розмістила у себе в фейсбуці допис про нагородження її Володимиром Зеленським орденом “За мужність”. Одразу, наперед забігаючи, варто наголосити - Катерина Поліщук, яка витримали пекельні бої у Маріуполі, а потім з гідністю російський полон заслуговує на саму високу пошану та повагу. Та має повне право заявляти про свої політичні уподобання, як до речі і будь який інший громадянин України.

Хоча була у її пості одна фраза, який все ж їй можна закинути - “критикувати і поливати брудом можуть лише люди, які близько не уявляють масштаби його відповідальності і не спроможні відповісти навіть за себе та свої дії”. Насправді, критикувати народних обранців все ж потрібно і у цьому немає нічого поганого, так працює демократію у всьому світі. Додамо, критикувати, але не обливати брудом.

Допис Пташки викликав доволі неодначну реакцію у деяких її френдів. Пояснюється певно це дуже просто. Українці звикли бачити своїх героїв як персонажів якихось серіалів, де поведінка героя лінійна, і він завжди вчиняє саме так, як від нього очікують. Але життя набагато цікавіше від серіального “мила”. І живі люди поступають дуже часто по своєму, а не так, як хоче бачити публіка.

Під постом Пташки починають з’являтися дописи, де люди висловлюють свою незгоду з її думками. Напочатках ці дописи у своїй більшості не можна віднести до відверто хейтерських, люди скоріше намагаються заявити про своє ставлення до чинного президента. Але, звичайно, у декого не вистачає такту про це аргументовано розповісти, потроху починається перехід на особисті образи.

Чи мали люди моральне право висловлювати своє ставлення до того, що відбувалося? Кожен має повну свободу заявити, як він ставиться до Зеленського. Просто дати зрозуміти авторці і іншим читачам, що вони іншої думки, але не ображати нікого. От один з прекрасних прикладів подібних коментарів:

Наростання хейту

Але історії судилося піти дещо шляхом. Критичні коментарі стають все більш агресивними. І тут принаймні частково у цьому можна звинуватити ботів. Їх небагато, і що цікаво на початках вони дотримувалися досить поміркованої лінії відкрито не переходячи на особисті образи. Але в якийсь момент з’являються кілька активних ботів, які починають лишати абсолютно хамські коментарі. Мова йде про “ботів” з майже “чистою” історією дописів, за якою не можна встановити за які політичні сили вони раніше топили. Хоча вони намагаються дотримуватися певної стилістики, яку прийнято називати “порохоботською” у поганому сенсі цього слова.

(“Гадя” це зневажлива кличка Наді Савченко у певнийх кодах фейсбук-коментаторів, - прим ред)

Вочевидь, під дією подібних дописів кордони між висловленням своєї позиції і переходом на особисті образи у негативних коментарях щодо слів Катерини починають все більше розмиватися. Дописи стають все більш уривчастішими і хейтерськими.

Але якщо хто думає, що хейтерські коментарі сипляться лише з однієї сторони - той дуже помиляється. Починається активний хейт і з іншої сторони, при чому дописи абсолютно не відрізняються за вигадливістю та дотепністю. Ось один типовий з них:

Можна подумати, що ці дописи залишають якісь не дуже грамотні боти, але, насправді, дійсність набагато простіше - ці дописи зроблені живими людьми. Загалом, з десяти відверто хейртерських дописів як з приводу Пташки, так і з приводу “порохоскота” можна констатувати, що 8 - 9 написано живими людьми.

варто лише трохи “підштовхнути” людей, як вони радо зчепилися у сварці

Варто лише трохи “підштовхнути” людей, як вони радо зчепилися у сварці.

Читаючи коментарі я помітив, як хтось із ботоводів намагався виправити загальну тональність дискурсу який вже перетворювався у срач, вивести його з повного смислового піке. От цілком вдумливий допис, але коли заходиш на акаунт дописувача бачиш всі ознаки типового бота.

Звідки боти?

Від усієї цієї сварки програли всі сторони, але найбільше, звичайно, прихильники Петра Порошенка, яким було наліплено ярлик повної неадекватності.

У колах прихильників Порошенка побутує думка, що до цього мега-срача підключилася так звана “подоляківська” бото-ферма і якісь сліди її тут справді прослідковуються. Ось, наприклад, цікавий діалог здавалося між двома ідеологічними супротивниками.

Якщо зайти на фб-сторінку дописувачки “Оксана”, то стає зрозуміло, що перед нами справжній рафінований бот. Один френд, ніякої інформації. Але якщо вона бот, і відповідно намагається критикувати Зеленського, то чому вона це так тупо робить? Ну хто на рядовому рівні зараз пам’ятає про Баканова, якби по ньому були якісь методички для ботів, то вони б втратили актуальність ще як мінімум рік тому.

Таке враження, що вона спеціально віддає паса “Дмитрию”, і той ним одразу користується. Це страндартний прийом, старий як "живий журнал". Хто ж такий “Дмитрий”? Заходиш до нього на сторінку, так теж анонім, але ніби має якусь історію дописів та підписників. Проте, відмотавши певну кількість дописів назад у нього можна зустріти різноманітні цікаві речі -

Тому можна припустити, що “Оксана” і “Дмитрий” може уповні бути навіть однією людиною - з однієї руку (аккаунту) м’яча кинули, іншою зловили. Звичайно, все це на рівні припущення.

Але з якогось моменту стає зрозумілим, що ботоферми під самим дописом великої погоди вже не роблять. Таке відчуття, що люди туди заходять вже зарядженими. Справа у тому, що інформація про хейтерські коментарі під дописом Пташки почала активно шеритися у соцмережах. І тут знову таки - основну роль відігравали не не якісь боти, а достатньо розкручені у мережовому середовищі лідери думок.

Якими досить чітко було артикульовано месидж - хейтять Пташку, і хейтять зрозуміло хто. Ніби з однієї сторони вони робили добру справу - ставали на підтримку української героїні, але водночас прямо на очах створювали новий конфлікт.

І у цій новій конфліктній реальності було звинувачено вже не окремих коментаторів, а всіх без розбору прихильників однієї політичної сили. Відбулося таке собі узагальнення - вони всі погані.

Це при тому, що насправді хейтерські коментарі склали загалом дуже невелику частину - сотню може дві від загального обсягу коментарів, кількість яких перевалила за чотири тисячі. То можливо все ж перед тим, як починати звинувачувати всіх прибічників екс-президента у неадекватній поведінці варто було у голові просто прикинути, який відсоток від його прихильників складають хейтери, ще й відмінусувавши ботів перед цим. Але українські соцмережі живуть своїм власним життям - хвилі хейту тут накочуються з явною періодичністю, і є ті, хто ці хвилі намагається осідлати, подібно до серферів.

Певно вихід з цієї ситуації може бути один - більш толерантне ставлення одне до одного. Фактично вся країна у нас сьогодні з ПТСР. Для когось - це руйнування власного житла, шум вибухів чи звук тревоги, для багатьох - вимкнення електрики та руйнування звичного ритму життя, або перегляд новинної стрічки з щоденними втратами. І все це відбувається день за днем, нагромаджується, давить на психіку, часто непомітно для самих людей. Зростає роздратування, хочеться якось скинути цей стрес, і дехто знаходить вихід у шаленому протиборстві зі своїми ж співгромадянами на полях соціальних мереж. При цьому причини для хейту можуть виникати самі екстравагантні і не повязані з дійсно важливими діями і справами.

Думаю з часом вал суперечок, розборок лише зростатиме. Певно саме на це сподіваються наші вороги. Тому, перед тим як писати гнівний коментар чи самому відповідати на чийсь недолугий випад, можливо варто спочатку видихнути і хвилину подумати, чи справді воно того варте. Бо скоріш за все точно ні.

інфовійна соцмережі


Що читати далі

"Я бы русский выучил только за то..." Як росіяни перетворювали українську мову на другий сорт “Хаймарси”, Медведчук і котики. Типологія українських мемів про війну Як Кремль програв війну за Твіттер
Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
«Людина-коробка»: про забутий роман до пропущеного ювілею Кобо Абе
Ukraine Art News
2025-01-12T17:00:56Z
Венсан Кассель учетверте став батьком
Elle
2025-01-10T22:12:40Z
Українська співачка Міка Ньютон, яка живе у США, евакуювалась зі свого будинку через лісові пожежі в Каліфорнії
Ukraine Art News
2025-01-10T17:09:46Z
Billboard назвав десятку найкращих артистів XXI століття, на першому місці - Тейлор Свіфт
Ukraine Art News
2025-01-10T15:54:58Z
«У мене є свій світ, який я створюю»: Дарія Біла про життя, театр і моду
Elle
2025-01-10T14:15:39Z
Марк Гемілл, Джеймі Лі Кертіс та Ентоні Хопкінс: понад 50 зірок втратили домівки через пожежі в Лос-Анджелесі
Ukraine Art News
2025-01-10T11:55:01Z
Помер заслужений артист України з Тернопільщини Василь Хлистун
Ukraine Art News
2025-01-10T10:36:48Z
На війні загинув хореограф і переможець "Танцюють всі!" Володимир Раков - воїн 24-ї ОМБр
Ukraine Art News
2025-01-09T10:16:07Z
Принцесі — 43: згадуємо найкращі образи Кейт Міддлтон за 2024 рік
Elle
2025-01-09T09:15:59Z
У Києві відбулося мультимедійне шоу «Марія Примаченко. Рік дракона» до дня народження мисткині
Ukraine Art News
2025-01-12T19:39:39Z
Забудовник випадково зніс будинок, де створився гурт AC/DC
Хмарочос
2025-01-12T09:04:15Z
Різдвяна феєрія у музеї просто неба: фестиваль відбувся в Пирогові
Ukraine Art News
2025-01-12T07:30:49Z
Фортепіанні концерти Барвінського та Косенка: новий диск виконавців Львівської філармонії видав німецький лейбл
Photo Lviv
2025-01-12T06:00:30Z
Всеукраїнський рейтинг «Книжка року-2024»: оголошено короткі списки
Ukraine Art News
2025-01-11T20:21:36Z
Роксоляна Пасічник розкаже про життя Михайла Гайворонського
Photo Lviv
2025-01-11T06:06:28Z
Як виглядає новий простір Jul у Києві, розроблений студією AKZ Architectura
Elle
2025-01-10T22:42:43Z
У Харкові обговорили проєкт Стратегії розвитку культури в Україні на 2025-2030 роки
Ukraine Art News
2025-01-10T21:54:38Z
15 виставок, які варто відвідати у січні
Ukraine Art News
2025-01-10T16:15:43Z
Народна артистка України Кадочникова відмовилась говорити українською на врученні Премії імені Параджанова
Ukraine Art News
2025-01-12T18:16:01Z
Хітовий серіал «Кульгаві коні» з Ґері Олдманом продовжено на 5-й та 6-й сезони
KinoFilms
2025-01-12T07:06:27Z
Уперше за 15 років лідирувала стаття про сучасника: кого найчастіше шукали в українській Вікіпедії 2024-го
Ukraine Art News
2025-01-11T11:01:01Z
12 нових книжок січня, на які варто звернути увагу
Elle
2025-01-11T07:00:58Z
Джейсон Момоа зіграє суперлиходія Лобо у фільмі про пригоди Супердівчини
KinoFilms
2025-01-10T22:54:30Z
Сергій Жадан і Юрій Гуржи представили кліп на пісню "Перевізник"
Ukraine Art News
2025-01-10T21:15:39Z
Санса Старк стане новою Ларою Крофт
KinoFilms
2025-01-10T18:30:32Z
Акторка Джеймі Лі Кертіс пожертвувала $1 млн на допомогу постраждалим від пожеж у Лос-Анджелесі
Ukraine Art News
2025-01-10T17:18:39Z
Ліза Кудроу розповіла про таємну записку, яку Меттью Перрі залишив для неї після фільмування «Друзів»
Elle
2025-01-10T15:15:44Z
В Домініканському соборі у Львові лунає полтавська коляда
Ukraine Art News
2025-01-12T13:45:44Z
Австралійський турист, який загубився в нацпарку, вижив завдяки ягодами та двом батончикам мюслі
Хмарочос
2025-01-12T09:10:15Z
Міста у Швеції замовляють нові водонапірні вежі зі сміливим дизайном. Це стало трендом
Хмарочос
2025-01-10T12:21:53Z
Автобусний маршрут №42 на лівому березі зберігає свій номер вже 70 років. За цей час навколо нього виросло ціле місто
Хмарочос
2025-01-10T11:24:52Z
У проєкті нового ЖК архітектори з Варшави зробили чорну глуху стіну. Містяни висміюють рішення
Хмарочос
2025-01-10T10:04:16Z
Як змінилися вулиці Києва за 100 років
Хмарочос
2025-01-10T09:46:30Z
Закинуті залізничні шляхи в Іспанії перетворили на мережу веломаршрутів
Хмарочос
2025-01-09T14:05:06Z
30 подій в історії Львова, що “святкують ювілей” у 2025 році
Photo Lviv
2025-01-09T06:12:28Z
У Греції відбувся концерт «Українське Різдво в Афінах»
Ukraine Art News
2025-01-08T16:00:52Z
Помер історик і письменник з Закарпаття Сергій Федака
Ukraine Art News
2025-01-12T21:10:04Z
Кавові поради для здоров’я: як пити каву, щоб вона була не лише смачною, але й корисною?
Photo Lviv
2025-01-12T06:12:26Z
Екологічна утилізація та підтримка тварин: у Львові мешканців просять приносити ялинки для кіз у притулок
Photo Lviv
2025-01-12T06:06:28Z
Ексучасник гурту DZIDZIO Лесик, у якого на сцені зупинилось серце, після реабілітації повернувся додому
Ukraine Art News
2025-01-12T05:30:43Z
Видобуток солі на Закарпатті зупинився через сварку між власниками родовища
Хмарочос
2025-01-11T10:37:34Z
Забудовник дарував ботсаду Гришка цибулини тюльпанів і ґрунт в обмін на ділянку під житло, — аудитори
Хмарочос
2025-01-11T10:34:12Z
Літературний канон: як з’являються списки книг must-read і чому вони важливі для нас
Ukraine Art News
2025-01-11T08:30:44Z
Ярослава Музика: зберігачка творів бойчукістів
Photo Lviv
2025-01-11T06:12:24Z
Третя штурмова бригада відкрила у Львові школу пілотів FPV-дронів
Photo Lviv
2025-01-11T06:00:31Z
У Туреччині фермер знайшов рідкісну мозаїку часів Римської імперії
Ukraine Art News
2025-01-09T15:37:00Z
«Укрпошта» розпочинає «стратегічне партнерство» з TEMU. Що це означає?
Хмарочос
2025-01-09T14:31:16Z
В Україні оновлюють державні будівельні норми щодо інклюзивності
Хмарочос
2025-01-09T09:33:56Z
Роботаксі замість поїздки в аеропорт катало пасажира по колу на стоянці
Хмарочос
2025-01-07T08:16:21Z
"Бусифікація" стала словом року за версією словника неологізмів "Мислово": що ще ввійшло в добірку
Ukraine Art News
2025-01-06T22:45:40Z
Роботи Boston Dynamics не лише стабільно стоять на ногах, але й навчилися робити сальто
Gloss
2025-01-02T13:24:49Z
Архітектурна фотографія на смартфон: поради для початківців
Photo Lviv
2025-01-01T05:57:26Z
Євген Клопотенко розробив гаряче меню для «Укрзалізниці»
Хмарочос
2024-12-30T13:49:16Z
Рецепт ідеального узвару: корисний для імунітету напій, без якого неможливо уявити різдвяну вечерю
Elle
2024-12-24T10:45:44Z
Різдвяне меню: штолен, який виходить у всіх
Elle
2024-12-20T20:24:35Z
Королівський пляцок-пиріг: смачно через віки
Ukraine Art News
2024-11-15T09:30:48Z
Секрети приготування смачного бургера в домашніх умовах
Photo Lviv
2024-10-24T04:57:29Z
Дуже смачна лазанья з козячим сиром
Elle
2024-09-23T13:39:47Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z