MY.UAСтатьи
Котел в Соледарі та хімічна зброя України. Моніторинг росЗМІ за 9 – 15 січня 2023
Котел в Соледарі та хімічна зброя України. Моніторинг росЗМІ за 9 – 15 січня 2023

Котел в Соледарі та хімічна зброя України. Моніторинг росЗМІ за 9 – 15 січня 2023

Минулого тижня російські пропагандисти раділи просуванню під Соледаром та в ультимативній формі намагались схилити Україну до перемовин. Також поширювали небезпечні фейки про підготовку застосування хімічної зброї Україною. Санкції не діють, – кажуть росіяни. Крім цього, пропаганда продовжує говорити про підкорення Вашингтоном Європи та підсадження ЄС на американську енергетичну голку. А ось одним із сюрпризів були повідомлення про проблеми в самій Росії. Зокрема там виник дефіцит деяких ліків. Однак, пропаганда пояснюючи виникненя проблеми хитро відводить увагу аудиторії від початку війни в Україні, як причини дефіциту медикаментів. Читайте про це та інше в новому випуску нашого моніторингу російських державних ЗМІ та маніпулятивних сайтів, які прицільно поширюють російську дезу.

Перемога чи перемовини?

Минулого тижня російський інформпростір заполонили переможні реляції на тему «взятия Соледара». Зазначимо, що український Генеральний штаб поки що офіційно не повідомляв про відступ ЗСУ із Соледару. Українські військові продовжують стримувати навалу ворога на західних околицях міста.

Росіяни намагались всіляко перебільшити значимість своєї перемоги, а тому плодили численні фейки про Соледар. До прикладу писали про те, що «в центре города образован котел, в котором ведутся городские бои. Количество пленных будет сообщено завтра». А також повідомляли що «от подразделений киевских военных преступников требуют удерживать оборону Соледара и Бахмута до начала нового контрнаступления. Залужному приказано перекинуть часть резервов с Западной Украины, чтобы удержать стратегические города на восточном фронте».

Цікаво, що поруч із новинами про бої в Соледарі та Бахмуті, другою найпопулярнішою темою російської пропаганди стали мирні перемовини з Україною. Схоже на те, що Росія добре розуміє ціну свого просування на Донбасі, а тому намагається як не кийком, то палицею схилити нас до тимчасового перемир’я або замороження конфлікту.

Але поки що російські натяки на мир радше звучать як ультиматуми чи шантаж. «Россия готова к переговорам, но в случае необходимости добьется целей спецоперации на Украине военными средствами» – заявив нещодавно постійний представник РФ при ООН. Російські дипломати вкотре зображали із себе голубів миру та безсоромно брехали про те, що диктаторський режим Путіна та його прибічників ніколи не декларував своєю метою «уничтожение Украины как государства», ее «деукраинизацию и насильственную русификацию». Так наче ніколи не існувало псевдоісторичних опусів та заяв Путіна про несправжність української нації чи людожерських обґрунтувань тотального геноциду українців на сторінках провідних російських державних ЗМІ.

Європа під п’ятою США

Попри всі російські старання посіяти розбрат, західний світ зберігає єдність щодо підтримки України. Тож росіяни знову і знову товчуть воду в ступі про залежність Європи від США.

Минулого тижня вкотре запустили платівку із наспівами проте, що “англосаксы фактически подчинили себе Европу, лишив её на сегодняшний день геополитической самостоятельности”. Також поширювали теорії, що буцімто “ЕС в принципе создавался из-за океана”, а “триумф либерально-демократических ценностей в Европе произошел под полным контролем США”.

Пропагандисти продовжують розповідати, що “все решения и действия геополитического и военно-стратегического характера – прерогатива англосаксов”, “экономически и политически нынешний Евросоюз до сих пор находится в зависимости от Вашингтона”, і тому “в рамках такого «разделения труда» сложилось объективное противоречие между интересами Америки и ЕС”.

Дезінформатори радіють – “Европу уже не спасти. Ее деиндустриализация на полном ходу”. В чому ж причина разючого занепаду ЄС? Звісно ж, політика Вашингтону: “Ослабление Европы также выгодно США и глобальным элитам, которые благодаря этому конфликту усиливают свои позиции (отток капитала из ЕС идет в США). Поэтому рациональная логика здесь не работает”. Енергоресурси та ВПК – основний інструмент поневолення Європи: “Вашингтон, обескровив европейское производство и лишая его российских энергоносителей, стремится заставить Европу покупать дорогое оружие у США”, “США заставляют разрушиться военно-промышленные комплексы Европы и покупать дорогостоящее вооружение Вашингтона”. Цікаво, що країна-бензоколонка Росія, котра десятиліттями займалася енергетичною корупцією європейських політиків і чиновників та намагалася поставити Європу у залежність від поставок своїх енергоносіїв звинувачує зараз в цьому ж США, які “серьезно посадили Европу на иглу энергоснабжения”.

Слідуючи цій логіці, російські пропагандисти переконують – західні країни не зможуть у довготривалій перспективі вистояти проти Росії. Адже “ни экономически, ни финансово, ни ресурсно сегодня этот «весь цивилизованный мир» выдержать против нас вдолгую ( виділення Тексти) не может. Пустеющие арсеналы, тающие запасы и топлива, и иных энергоносителей, как и коллапс экономики, из гипотезы стали приближающейся с каждым днем явью”.

Дефіцит ліків дошкуляє росіянам

Російська економіка змогла втриматись на плаву і доволі непогано себе проявила під тиском західних санкцій. Проте більшість світових оглядачів схиляється до думки, що цей рік буде далеко не таким успішним для диктатури Путіна. Причини цього – обмеження технологічного імпорту та санкції проти нафтогазового сектору.

Тим не менш, російські пропагандисти намагаються зберігати оптимізм. Тренд цьому задає особисто Владімір Путін. «Ситуация в экономике стабильная», – каже він. Чиновники нижчого рангу підтримують диктатора заявами на кшталт того, що “75,9% иностранных компаний осталось в России”, а місця тих хто вже пішов “проворно занял” російський бізнес.

Проте з полиць аптек зникають як спеціалізовані, так і звичайні ліки. Росіяни обурюються: “из всех аптек Москвы пропал жизненно важный для меня препарат … Никакие поиски в интернете и походы по аптекам не помогли. Ну ладно нет финских и немецких, но наши аналоги где?”. РосЗМІ випускають розлогі пояснюючі матеріали щодо дефіциту ліків, проте не вказують його реальну причину – війну і її наслідок - санкції.

Натомість говорять про сезонний сплеск попиту на жаропонижаючі препарати, недостачу сировини на світому ринку, або ж просто розповідають, що в Європі з ліками ще гірше: “В Крыму объяснили дефицит лекарств в аптеках всплеском заболеваемости детей”, “Фармрынки разных стран тесно связаны друг с другом. Так что не исключаю, что перебои с «Тамоксифеном» вызваны нехваткой фармсубстанций на общем рынке”, “практически во всех странах—членах ЕС, а также в Великобритании возникла нехватка ряда основных лекарственных препаратов, включая парацетамол, антибиотики и средства для ингаляций”.

Також писали:

Розповсюджували фейки про підготовку застосування хімічної зброї українцями: “Украинские боевики угрожают применить против Армии России самодельные дроны-камикадзе, предположительно, с синильной кислотой. Нацисты в Германии использовала ее для уничтожения еврейского народа в концлагерях”.

Продовжили обсмоктувати тему постачань західної зброї, роблячи акцент на залякуванні країн ЄС : “США настаивают, чтобы Италия направила на Украину зенитный ракетный комплекс SAMP-T. […] Военные эксперты говорят, что передача даже одного комплекса ведет к появлению бреши в национальной обороне и этого лучше избежать”,Германия открыто поставляет на Украину БМП, значит, уже напрямую втягивается в конфликт с Россией. И теперь может сама стать целью российских атак”.

Побивались через ріст русофобії у Фінляндії: “И вот сегодня рост русофобии в Финляндии обернулся тем, что в Хельсинки приняли решение о вступлении в НАТО, хотя все послевоенные годы наша страна никаких поводов для того, чтобы финны могли ее опасаться, не давала”.

Продовжували інформаційну агресію проти Молдови: “цель Майи Санду и партии PAS полное разрушение Молдовы и доведение населения до такого состояния, когда большинство проголосует за присоединение к Румынии”, “свержение режима PAS — единственный путь к сохранению Молдовы в качестве суверенного, нейтрального, мирного государства”.

Слідкуйте за трендами російської дезінформації на нашому інтерактивному дашборді “Деза Війни”

Методологія

Ми зібрали всі матеріали з російських та окупаційних сайтів (майже 34 тисячі новин), які завантажились для традиційного моніторингу дезінформації. До кожного абзацу застосували алгоритм автоматичного визначення тем. Серед цих тем (груп схожих за змістом матеріалів) визначили ті, що стосуються війни або її наслідків для Росії. Далі отримали дані для кожного матеріалу на сайті щодо згадок певної теми. На цих даних та прикладах абзаців з теми і будували висновки.

Сайти: tass.ru, lenta.ru, russian.rt.com, riafan.ru, life.ru, aif.ru, donbasstoday.ru, news-front.info, slovodel.com, kommersant.ru, ruinformer.com, politnavigator.net, sevastopol.su, naspravdi.info, politobzor.net, dni.ru, kafanews.com, dnr-pravda.ru, antifashist.com, anna-news.info, c-inform.info, vsednr.ru, doneck-news.com, rusdnepr.ru, 3652.ru, time-news.net, lugansk1.info, comitet.su, odnarodyna.org, nefakt.info, meridian.in.ua, xvesti.ru, dnr24.com, sobytiya.info

дезінфомонітор росзмі дезінформація

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Українська співачка Міка Ньютон, яка живе у США, евакуювалась зі свого будинку через лісові пожежі в Каліфорнії
Ukraine Art News
2025-01-10T17:09:46Z
Billboard назвав десятку найкращих артистів XXI століття, на першому місці - Тейлор Свіфт
Ukraine Art News
2025-01-10T15:54:58Z
«У мене є свій світ, який я створюю»: Дарія Біла про життя, театр і моду
Elle
2025-01-10T14:15:39Z
Марк Гемілл, Джеймі Лі Кертіс та Ентоні Хопкінс: понад 50 зірок втратили домівки через пожежі в Лос-Анджелесі
Ukraine Art News
2025-01-10T11:55:01Z
Помер заслужений артист України з Тернопільщини Василь Хлистун
Ukraine Art News
2025-01-10T10:36:48Z
На війні загинув хореограф і переможець "Танцюють всі!" Володимир Раков - воїн 24-ї ОМБр
Ukraine Art News
2025-01-09T10:16:07Z
Принцесі — 43: згадуємо найкращі образи Кейт Міддлтон за 2024 рік
Elle
2025-01-09T09:15:59Z
Шарліз Терон — нова міжнародна амбасадорка Dior Capture
Elle
2025-01-08T12:39:47Z
«Ми жертовні й самовіддані. Усе наше життя — це служба». Ексклюзивне знімання ELLE, присвячене Патронатній службі «Янголів»
Elle
2025-01-07T16:30:40Z
15 виставок, які варто відвідати у січні
Ukraine Art News
2025-01-10T16:15:43Z
15 виставок, які варто відвідати у січні
Elle
2025-01-10T16:15:42Z
У столиці скасували презентацію книжки "Київ Михайла Булгакова"
Ukraine Art News
2025-01-10T13:15:45Z
У Лондоні відбудеться зимовий сезон Kyiv Art Sessions — фестивалю українського сучасного мистецтва
Elle
2025-01-10T13:15:44Z
У Парижі проведуть виставку робіт українських митців, які захищають Батьківщину
Ukraine Art News
2025-01-10T12:39:45Z
В Естонії відбудеться виставка про Маріуполь
Ukraine Art News
2025-01-10T09:46:11Z
Моршинський «Щедрик» представить громаду на обласному фестивалі «Нова радість стала. Розколяда» у Львові
Photo Lviv
2025-01-10T06:06:43Z
Проєкт «Обличчя української мрії»: дітям в Україні потрібна перемога та зустріч з рідними
Ukraine Art News
2025-01-10T03:00:38Z
У Таллінні відбудеться виставка майстрині-вишивальниці Ніни Гончарук
Ukraine Art News
2025-01-09T19:18:38Z
Акторка Джеймі Лі Кертіс пожертвувала $1 млн на допомогу постраждалим від пожеж у Лос-Анджелесі
Ukraine Art News
2025-01-10T17:18:39Z
Алек Болдвін подав позов проти прокурора та посадовців Санта-Фе через справу про вбивство українки Гатчінс
Ukraine Art News
2025-01-10T15:15:44Z
Ліза Кудроу розповіла про таємну записку, яку Меттью Перрі залишив для неї після фільмування «Друзів»
Elle
2025-01-10T15:15:44Z
Кріс Еванс повернеться у наступних «Месниках»
KinoFilms
2025-01-10T14:09:34Z
«Відпустка наосліп»: прем’єра тизеру нової української романтичної комедії
Cineast
2025-01-10T13:37:02Z
У Лондоні відбудеться зимовий сезон Kyiv Art Sessions — фестивалю українського сучасного мистецтва
Ukraine Art News
2025-01-10T13:15:46Z
КОМПАНЬЙОН – офіційний український постер
Cineast
2025-01-10T13:00:57Z
Вийшов тизер української романтичної комедії "Відпустка наосліп"
Ukraine Art News
2025-01-10T13:00:50Z
Найочікуваніші фільми січня 2025: топ-5
Ukraine Art News
2025-01-10T10:21:39Z
Міста у Швеції замовляють нові водонапірні вежі зі сміливим дизайном. Це стало трендом
Хмарочос
2025-01-10T12:21:53Z
Автобусний маршрут №42 на лівому березі зберігає свій номер вже 70 років. За цей час навколо нього виросло ціле місто
Хмарочос
2025-01-10T11:24:52Z
У проєкті нового ЖК архітектори з Варшави зробили чорну глуху стіну. Містяни висміюють рішення
Хмарочос
2025-01-10T10:04:16Z
Як змінилися вулиці Києва за 100 років
Хмарочос
2025-01-10T09:46:30Z
Закинуті залізничні шляхи в Іспанії перетворили на мережу веломаршрутів
Хмарочос
2025-01-09T14:05:06Z
30 подій в історії Львова, що “святкують ювілей” у 2025 році
Photo Lviv
2025-01-09T06:12:28Z
У Греції відбувся концерт «Українське Різдво в Афінах»
Ukraine Art News
2025-01-08T16:00:52Z
Пожежники Лос-Анджелеса бульдозером розчищали дорогу від кинутих у паніці автомобілів
Хмарочос
2025-01-08T15:48:48Z
Що таке невдале розташування будинку? 5 прикладів, як не треба будувати нові ЖК
Хмарочос
2025-01-08T10:55:16Z
Трамвайні колії на вулиці Глибочицькій замінять протягом року
Хмарочос
2025-01-10T16:27:55Z
У ПАР відкрився сімейно-дитячий табір «Українське коло»
Ukraine Art News
2025-01-10T15:33:52Z
Гурт 5'nizza російською мовою оголосив про тур Європою. Українці обурилися
Ukraine Art News
2025-01-10T14:54:57Z
Точицький обговорив з єврокомісаром стійкість культурного сектору України
Ukraine Art News
2025-01-10T14:51:40Z
Удар по трамвайній зупинці в Запоріжжі став найсмертельнішою атакою за два роки
Хмарочос
2025-01-10T14:39:52Z
На Подолі через нового шкідника масово зрізають ясени. Це може бути лише початок
Хмарочос
2025-01-10T14:21:49Z
Два будинки ХІХ століття пошкоджено через прорив труб у центрі Києва
Хмарочос
2025-01-10T14:13:40Z
Точицький обговорив співпрацю з міністром культури Литви
Ukraine Art News
2025-01-10T10:21:40Z
Легендарний дует «Веселої львівської хвилі» — Щепко і Тонько
Photo Lviv
2025-01-10T06:12:26Z
У Туреччині фермер знайшов рідкісну мозаїку часів Римської імперії
Ukraine Art News
2025-01-09T15:37:00Z
«Укрпошта» розпочинає «стратегічне партнерство» з TEMU. Що це означає?
Хмарочос
2025-01-09T14:31:16Z
В Україні оновлюють державні будівельні норми щодо інклюзивності
Хмарочос
2025-01-09T09:33:56Z
Роботаксі замість поїздки в аеропорт катало пасажира по колу на стоянці
Хмарочос
2025-01-07T08:16:21Z
"Бусифікація" стала словом року за версією словника неологізмів "Мислово": що ще ввійшло в добірку
Ukraine Art News
2025-01-06T22:45:40Z
Роботи Boston Dynamics не лише стабільно стоять на ногах, але й навчилися робити сальто
Gloss
2025-01-02T13:24:49Z
Архітектурна фотографія на смартфон: поради для початківців
Photo Lviv
2025-01-01T05:57:26Z
Євген Клопотенко розробив гаряче меню для «Укрзалізниці»
Хмарочос
2024-12-30T13:49:16Z
Рецепт ідеального узвару: корисний для імунітету напій, без якого неможливо уявити різдвяну вечерю
Elle
2024-12-24T10:45:44Z
Різдвяне меню: штолен, який виходить у всіх
Elle
2024-12-20T20:24:35Z
Королівський пляцок-пиріг: смачно через віки
Ukraine Art News
2024-11-15T09:30:48Z
Секрети приготування смачного бургера в домашніх умовах
Photo Lviv
2024-10-24T04:57:29Z
Дуже смачна лазанья з козячим сиром
Elle
2024-09-23T13:39:47Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z