MY.UAСтатьи
Котел в Соледарі та хімічна зброя України. Моніторинг росЗМІ за 9 – 15 січня 2023
Котел в Соледарі та хімічна зброя України. Моніторинг росЗМІ за 9 – 15 січня 2023

Котел в Соледарі та хімічна зброя України. Моніторинг росЗМІ за 9 – 15 січня 2023

Минулого тижня російські пропагандисти раділи просуванню під Соледаром та в ультимативній формі намагались схилити Україну до перемовин. Також поширювали небезпечні фейки про підготовку застосування хімічної зброї Україною. Санкції не діють, – кажуть росіяни. Крім цього, пропаганда продовжує говорити про підкорення Вашингтоном Європи та підсадження ЄС на американську енергетичну голку. А ось одним із сюрпризів були повідомлення про проблеми в самій Росії. Зокрема там виник дефіцит деяких ліків. Однак, пропаганда пояснюючи виникненя проблеми хитро відводить увагу аудиторії від початку війни в Україні, як причини дефіциту медикаментів. Читайте про це та інше в новому випуску нашого моніторингу російських державних ЗМІ та маніпулятивних сайтів, які прицільно поширюють російську дезу.

Перемога чи перемовини?

Минулого тижня російський інформпростір заполонили переможні реляції на тему «взятия Соледара». Зазначимо, що український Генеральний штаб поки що офіційно не повідомляв про відступ ЗСУ із Соледару. Українські військові продовжують стримувати навалу ворога на західних околицях міста.

Росіяни намагались всіляко перебільшити значимість своєї перемоги, а тому плодили численні фейки про Соледар. До прикладу писали про те, що «в центре города образован котел, в котором ведутся городские бои. Количество пленных будет сообщено завтра». А також повідомляли що «от подразделений киевских военных преступников требуют удерживать оборону Соледара и Бахмута до начала нового контрнаступления. Залужному приказано перекинуть часть резервов с Западной Украины, чтобы удержать стратегические города на восточном фронте».

Цікаво, що поруч із новинами про бої в Соледарі та Бахмуті, другою найпопулярнішою темою російської пропаганди стали мирні перемовини з Україною. Схоже на те, що Росія добре розуміє ціну свого просування на Донбасі, а тому намагається як не кийком, то палицею схилити нас до тимчасового перемир’я або замороження конфлікту.

Але поки що російські натяки на мир радше звучать як ультиматуми чи шантаж. «Россия готова к переговорам, но в случае необходимости добьется целей спецоперации на Украине военными средствами» – заявив нещодавно постійний представник РФ при ООН. Російські дипломати вкотре зображали із себе голубів миру та безсоромно брехали про те, що диктаторський режим Путіна та його прибічників ніколи не декларував своєю метою «уничтожение Украины как государства», ее «деукраинизацию и насильственную русификацию». Так наче ніколи не існувало псевдоісторичних опусів та заяв Путіна про несправжність української нації чи людожерських обґрунтувань тотального геноциду українців на сторінках провідних російських державних ЗМІ.

Європа під п’ятою США

Попри всі російські старання посіяти розбрат, західний світ зберігає єдність щодо підтримки України. Тож росіяни знову і знову товчуть воду в ступі про залежність Європи від США.

Минулого тижня вкотре запустили платівку із наспівами проте, що “англосаксы фактически подчинили себе Европу, лишив её на сегодняшний день геополитической самостоятельности”. Також поширювали теорії, що буцімто “ЕС в принципе создавался из-за океана”, а “триумф либерально-демократических ценностей в Европе произошел под полным контролем США”.

Пропагандисти продовжують розповідати, що “все решения и действия геополитического и военно-стратегического характера – прерогатива англосаксов”, “экономически и политически нынешний Евросоюз до сих пор находится в зависимости от Вашингтона”, і тому “в рамках такого «разделения труда» сложилось объективное противоречие между интересами Америки и ЕС”.

Дезінформатори радіють – “Европу уже не спасти. Ее деиндустриализация на полном ходу”. В чому ж причина разючого занепаду ЄС? Звісно ж, політика Вашингтону: “Ослабление Европы также выгодно США и глобальным элитам, которые благодаря этому конфликту усиливают свои позиции (отток капитала из ЕС идет в США). Поэтому рациональная логика здесь не работает”. Енергоресурси та ВПК – основний інструмент поневолення Європи: “Вашингтон, обескровив европейское производство и лишая его российских энергоносителей, стремится заставить Европу покупать дорогое оружие у США”, “США заставляют разрушиться военно-промышленные комплексы Европы и покупать дорогостоящее вооружение Вашингтона”. Цікаво, що країна-бензоколонка Росія, котра десятиліттями займалася енергетичною корупцією європейських політиків і чиновників та намагалася поставити Європу у залежність від поставок своїх енергоносіїв звинувачує зараз в цьому ж США, які “серьезно посадили Европу на иглу энергоснабжения”.

Слідуючи цій логіці, російські пропагандисти переконують – західні країни не зможуть у довготривалій перспективі вистояти проти Росії. Адже “ни экономически, ни финансово, ни ресурсно сегодня этот «весь цивилизованный мир» выдержать против нас вдолгую ( виділення Тексти) не может. Пустеющие арсеналы, тающие запасы и топлива, и иных энергоносителей, как и коллапс экономики, из гипотезы стали приближающейся с каждым днем явью”.

Дефіцит ліків дошкуляє росіянам

Російська економіка змогла втриматись на плаву і доволі непогано себе проявила під тиском західних санкцій. Проте більшість світових оглядачів схиляється до думки, що цей рік буде далеко не таким успішним для диктатури Путіна. Причини цього – обмеження технологічного імпорту та санкції проти нафтогазового сектору.

Тим не менш, російські пропагандисти намагаються зберігати оптимізм. Тренд цьому задає особисто Владімір Путін. «Ситуация в экономике стабильная», – каже він. Чиновники нижчого рангу підтримують диктатора заявами на кшталт того, що “75,9% иностранных компаний осталось в России”, а місця тих хто вже пішов “проворно занял” російський бізнес.

Проте з полиць аптек зникають як спеціалізовані, так і звичайні ліки. Росіяни обурюються: “из всех аптек Москвы пропал жизненно важный для меня препарат … Никакие поиски в интернете и походы по аптекам не помогли. Ну ладно нет финских и немецких, но наши аналоги где?”. РосЗМІ випускають розлогі пояснюючі матеріали щодо дефіциту ліків, проте не вказують його реальну причину – війну і її наслідок - санкції.

Натомість говорять про сезонний сплеск попиту на жаропонижаючі препарати, недостачу сировини на світому ринку, або ж просто розповідають, що в Європі з ліками ще гірше: “В Крыму объяснили дефицит лекарств в аптеках всплеском заболеваемости детей”, “Фармрынки разных стран тесно связаны друг с другом. Так что не исключаю, что перебои с «Тамоксифеном» вызваны нехваткой фармсубстанций на общем рынке”, “практически во всех странах—членах ЕС, а также в Великобритании возникла нехватка ряда основных лекарственных препаратов, включая парацетамол, антибиотики и средства для ингаляций”.

Також писали:

Розповсюджували фейки про підготовку застосування хімічної зброї українцями: “Украинские боевики угрожают применить против Армии России самодельные дроны-камикадзе, предположительно, с синильной кислотой. Нацисты в Германии использовала ее для уничтожения еврейского народа в концлагерях”.

Продовжили обсмоктувати тему постачань західної зброї, роблячи акцент на залякуванні країн ЄС : “США настаивают, чтобы Италия направила на Украину зенитный ракетный комплекс SAMP-T. […] Военные эксперты говорят, что передача даже одного комплекса ведет к появлению бреши в национальной обороне и этого лучше избежать”,Германия открыто поставляет на Украину БМП, значит, уже напрямую втягивается в конфликт с Россией. И теперь может сама стать целью российских атак”.

Побивались через ріст русофобії у Фінляндії: “И вот сегодня рост русофобии в Финляндии обернулся тем, что в Хельсинки приняли решение о вступлении в НАТО, хотя все послевоенные годы наша страна никаких поводов для того, чтобы финны могли ее опасаться, не давала”.

Продовжували інформаційну агресію проти Молдови: “цель Майи Санду и партии PAS полное разрушение Молдовы и доведение населения до такого состояния, когда большинство проголосует за присоединение к Румынии”, “свержение режима PAS — единственный путь к сохранению Молдовы в качестве суверенного, нейтрального, мирного государства”.

Слідкуйте за трендами російської дезінформації на нашому інтерактивному дашборді “Деза Війни”

Методологія

Ми зібрали всі матеріали з російських та окупаційних сайтів (майже 34 тисячі новин), які завантажились для традиційного моніторингу дезінформації. До кожного абзацу застосували алгоритм автоматичного визначення тем. Серед цих тем (груп схожих за змістом матеріалів) визначили ті, що стосуються війни або її наслідків для Росії. Далі отримали дані для кожного матеріалу на сайті щодо згадок певної теми. На цих даних та прикладах абзаців з теми і будували висновки.

Сайти: tass.ru, lenta.ru, russian.rt.com, riafan.ru, life.ru, aif.ru, donbasstoday.ru, news-front.info, slovodel.com, kommersant.ru, ruinformer.com, politnavigator.net, sevastopol.su, naspravdi.info, politobzor.net, dni.ru, kafanews.com, dnr-pravda.ru, antifashist.com, anna-news.info, c-inform.info, vsednr.ru, doneck-news.com, rusdnepr.ru, 3652.ru, time-news.net, lugansk1.info, comitet.su, odnarodyna.org, nefakt.info, meridian.in.ua, xvesti.ru, dnr24.com, sobytiya.info

дезінфомонітор росзмі дезінформація

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Принц Вільям розповів про самопочуття Кейт Міддлтон після завершення хімієтерапії
Elle
2024-11-06T22:12:39Z
Вимагає $500 млн: Universal звинуватила дистриб’ютора Believe у піратстві музики Ріанни й Леді Гаги
Ukraine Art News
2024-11-06T20:31:05Z
Як змінився хлопчик з упаковки Kinder Chocolate і чим він займається сьогодні
Gloss
2024-11-06T15:43:08Z
Осінні ідеї стилізацій від Келлі Разерфорд: надихаємося новими образами зірки
Elle
2024-11-05T07:30:43Z
Пісня про Фредерика. Трагічна смерть під Сокалем героя, який боровся з татарами
Photo Lviv
2024-11-05T06:12:24Z
"Побачимося в Пенсильванії": Леді Гага розповіла, за кого голосуватиме на виборах президента у США
Ukraine Art News
2024-11-04T12:01:32Z
Помер продюсер Майкла Джексона, лауреат премії "Ґреммі" Квінсі Джонс
Ukraine Art News
2024-11-04T11:13:22Z
Гейлі та Джастін Бібери вперше показали світлини сина
Elle
2024-11-02T19:24:54Z
Словник Collins назвав словом року brat, ця назва альбому Charli XCX
Ukraine Art News
2024-11-01T11:39:39Z
Руйнування храму Петра Могили в Маріуполі є культурним геноцидом - Точицький
Ukraine Art News
2024-11-06T21:48:40Z
У Сеулі двічі на тиждень проводять концерти за мир в Україні
Ukraine Art News
2024-11-06T17:42:42Z
На індустріальній виставці у Польщі представлені компанії з Київщини
Ukraine Art News
2024-11-06T15:54:45Z
У Польщі відкрили виставку «Трибунал для Росії»
Ukraine Art News
2024-11-06T15:45:46Z
Зірка "Кварталу" Анастасія Оруджова розповіла, чому погодилась зіграти в номері про ТЦК
Ukraine Art News
2024-11-06T12:45:57Z
Нова адреса на модній мапі України: у Чернівцях відкрився фешн простір Dept. Store BADO
Elle
2024-11-06T11:37:12Z
Найбільше нідерландське видавництво почало тестове використання ШІ для перекладів англійською мовою
Ukraine Art News
2024-11-06T11:31:21Z
Створене в Гостомелі графіті Бенксі зберігатиметься у Києво-Печерській лаврі
Ukraine Art News
2024-11-06T10:31:00Z
Військові письменники зберуться на резиденцію «Контекст: війна» в рамках Форуму Via Carpatia 2024 у Києві
Photo Lviv
2024-11-06T06:06:25Z
«Марія»: перший погляд на неймовірну Анджеліну Джолі в стильному байопіку
Cineast
2024-11-06T23:36:45Z
Справжні історії справжніх людей: у Києві презентували фільм про залізничників “Потяг до життя”
Cineast
2024-11-06T23:24:49Z
«Конклав»: Рейф Файнс, Стенлі Туччі та Ізабелла Росселліні в детективному трилері про інтриги Ватикану
Cineast
2024-11-06T23:09:45Z
Друга частина гри Hogwarts Legacy буде повʼязана з серіалом HBO про Гаррі Поттера
Ukraine Art News
2024-11-06T16:04:06Z
Перший погляд на зірку «Вічних» у фільмі «Гострі картузи»
KinoFilms
2024-11-06T14:57:27Z
Рейнольдс пише сценарій фільму, в якому возз’єднається з Джекманом і режисером "Дедпула і Росомахи" Шоном Леві
Ukraine Art News
2024-11-06T14:39:46Z
Два українські фільми візьмуть участь у кінофестивалі в Литві
Ukraine Art News
2024-11-06T14:15:42Z
«Потяг у 31 грудня»: дивіться перший трейлер новорічної комедії за участю українських зірок
KinoFilms
2024-11-06T13:21:35Z
В Японії вперше заарештували творців сайту зі спойлерами до аніме та фільмів
Ukraine Art News
2024-11-06T05:30:56Z
Кенґо Кума спроєктував у Парижі будинок із дерев’яним «плісированим» фасадом
Хмарочос
2024-11-05T08:45:58Z
У Кракові створили повністю екологічний цвинтар без надгробків
Хмарочос
2024-11-05T07:58:21Z
5 причин обрати комплекс Mandra Morion для своєї наступної відпустки в Карпатах
Elle
2024-11-04T14:54:36Z
У Пекіні українці познайомили китайських друзів зі своїми рідними містами в Україні
Ukraine Art News
2024-11-04T10:16:32Z
До центру Парижа обмежують в’їзд авто. Деталі
Хмарочос
2024-11-04T09:25:42Z
У Боярці відкрився новий McDonald’s
Хмарочос
2024-11-04T08:10:38Z
Ретро фотографії курортного Моршина 1930-х років
Photo Lviv
2024-11-04T06:12:30Z
На шляху до Палацу Розділ: 6 мурованих історичних храмів на Розліллі
Photo Lviv
2024-11-04T06:03:29Z
У Стамбулі запроваджують безкоштовний проїзд для безробітних
Хмарочос
2024-11-02T08:09:54Z
Заявки на Нацвідбір Євробачення-2025 прийматимуть до 10 листопада
Ukraine Art News
2024-11-06T18:15:46Z
З надією в серці: Lancôme передає 1 000 000 грн на допомогу кардіоцентру дитячої лікарні «ОХМАТДИТ»
Elle
2024-11-06T16:58:03Z
У Варшаві відбудеться міжнародна конференція з відбудови України
Ukraine Art News
2024-11-06T15:51:41Z
Ремонт «Ями» на київському вокзалі почнеться у грудні
Хмарочос
2024-11-06T13:40:17Z
Третину опитаних киян не влаштовує розміщення літніх терас кафе і ресторанів
Хмарочос
2024-11-06T13:18:51Z
Українські «МакДональдси», нарешті, перейдуть на паперові соломинки
Хмарочос
2024-11-06T13:15:54Z
Які светри обрати для прохолодного сезону: найстильніші пропозиції українських брендів
Elle
2024-11-06T11:57:38Z
Nail-тренд листопада—2024: Cinnamon gold nails
Elle
2024-11-06T11:27:55Z
З яким взуттям носити різні моделі джинсів цього сезону
Elle
2024-11-06T11:15:59Z
Євген Клопотенко створив власний бренд продуктів та інтернет-магазин
Хмарочос
2024-11-06T13:22:30Z
Під час тривог глючать телефони, українці плутають час. Чому це відбувається?
Хмарочос
2024-11-06T08:39:48Z
«Укрпошта» анонсує появу своїх поштоматів та кур’єрської доставки
Хмарочос
2024-11-05T13:16:35Z
Нове видання пояснює вплив війни на довкілля графікою
Хмарочос
2024-11-04T14:04:15Z
Intel підтвердила реліз мобільних CPU Panther Lake у другій половині 2025-го
Overclockers
2024-11-01T11:51:46Z
Dragon Age: The Veilguard стала найуспішнішою однокористувацькою грою Electronic Arts у Steam
Overclockers
2024-11-01T10:06:49Z
Гібридний процесор AMD Ryzen AI Max 300 для ноутбуків показався на рендері
Overclockers
2024-11-01T09:34:40Z
Продажі серії Call of Duty перевищили 500 мільйонів копій
Overclockers
2024-11-01T08:57:53Z
В Україні запустили сайт оголошень для повторного використання будматеріалів
Хмарочос
2024-11-01T08:55:04Z
Секрети приготування смачного бургера в домашніх умовах
Photo Lviv
2024-10-24T04:57:29Z
Дуже смачна лазанья з козячим сиром
Elle
2024-09-23T13:39:47Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z
Готуємо рататуй: елементарний рецепт
Elle
2024-08-29T13:21:51Z
Рецепт легендарного сливового пирога з New York Times
Elle
2024-08-27T10:55:13Z
Яблучний пиріг з яблуком, мигдалем і ромом
Elle
2024-08-16T14:49:09Z