MY.UAСтатті
Домашній їжачок: кому підходить, чим харчується та на що хворіє
Домашній їжачок: кому підходить, чим харчується та на що хворіє

Домашній їжачок: кому підходить, чим харчується та на що хворіє

Все частіше в домівках українців замість традиційних котів, собак та хом’ячків можна побачити… їжачків. Що це за домашній улюбленець такий? Розбираємось у новій статті.

Unsplash

Цього місяця ми розпочинаємо спецтему “Брати наші менші”, присвячену здоров’ю, вихованню, поведінці та іншим аспектам життя домашніх улюбленців. Не забудь поділитись посиланням з друзями та зберегти собі. Ну, а тепер… вйо до їжачків!

Це просто неймовірні, чарівні комахоїдні ссавці, які в середньому живуть від чотирьох до семи років. Вони відомі як полохливі та сором’язливі тваринки, але кожен, хто знайомий з ними ближче, скаже тобі, що їжаки дуже інтерактивні, люблять проводити час з господарем та є чудовими домашніми тваринами. Але: за правильних обставин. Як і інші тваринки, їжачки підходять не всім, тому перед тим, як бігти в зоомагазин, рекомендуємо дізнатись про них якомога більше, щоб зрозуміти: чи підходить тобі їжак.

Де живуть їжаки

Диких їжаків можна знайти на більшості континентів — від Африки до Азії. А інколи ми, в Україні, натикаємось на їжаків у самих незвичних місцях. Ці колючі ділові персонажі можуть просто прочимчикувати повз тебе ввечері у заповненому машинами мегаполісі, чи визирнути з-під куща малини на дачі.

В неволі їжачки також можуть жити, за умови правильної установки клітки та середовища. Якщо їжаку підходять умови твоєї домівки, він буде веселий і швидко соціалізується з тобою та домашніми, і стане вірним компаньйоном.

Unsplash

Де взяти домашнього їжака

Не варто одразу ж бігти на вулицю ввечері й там чигати на диких їжаків. З цими хлопцями краще не зв’язуватись, оскільки тваринка вже доросла, раз ходить на полювання, і точно буде невдоволена тим, що ти неочікувано схопила її й принесла додому. Будь розважлива та толерантна: у бідного їжачка може бути його їжача сім’я, їжача робота у їжачому офісі! Може йому треба дітей до їжачої школи вранці вести? Ні-ні-ні, цим шляхом ми не підемо.

Домашніх їжачків продають розплідники, а також їх можна знайти у зоомагазинах. Це найкращий спосіб добути собі додому їжачка.

Кому підійде домашній їжак

Як і у дикобразів, шкіра на спині їжака вкрита колючками, які захищають його від хижаків. Тримати їх в руках може бути складно, тому їжаки не найкращі домашні улюбленці для сімей з дітьми або для людей з чутливою шкірою.

Лайфгак: краще за все тримати їжачка в маленькому рушнику, поки він не розслабиться.

Їжак прекрасно підійде людині, яка має час щодня для того, щоб поспілкуватись з вихованцем, погратись і погладити.

Вони також прекрасно почуваються, коли їх тримають поодинці. На відміну від щуриків, їжакам не потрібна компанія інших їжаків. Але цим тваринкам важливо хоча б раз на день вийти з клітки й побігати, погуляти по дому, понюхати всяке.

Їжаки дійсно сором’язливі, як про них говорять, і вони часто щільно згортаються в клубочок, щоб сховатись від хижаків і виставити вперед колючки. І їжачок залишатиметься в клубку, доки не відчує себе у безпеці. Щоб мінімізувати цю реакцію, власнику потрібно виводити їжачка з клітки щодня, поки тварина молода, щоб вона могла звикнути до навколишнього середовища.

Оскільки їжаки ведуть нічний спосіб життя, вони найкраще підходять людям, яких складно розбудити і яких не турбує їхній улюбленець, який щоночі бігає в колесі. Вони можуть спати кілька годин протягом дня, що робить їх ідеальними для власників домашніх тварин, які хочуть спілкуватися та грати зі своїми домашніми тваринами ввечері. А якщо ти ведеш нічний спосіб життя, або працюєш за іншим часовим поясом, ти будеш улюбленою людиною їжачка.

Що їдять домашні їжаки

Їжаки люблять ласувати комахами, але не є суто комахоїдними, оскільки в дикій природі харчуються різноманітними видами їжі: молюсками (равлики й черв’яки), земноводними, ящірками, зміями, пташиними яйцями, рибами, падлом, грибами, коренеплодами, ягодами та баштанними культурами.

Одомашнених їжаків рекомендується годувати сумішами, виготовленими спеціально для їжаків, доповнюючи обмеженою кількістю комах (щоб їжачок не погладшав). Також можна пригостити улюбленця невеликою кількістю фруктів та овочів — квасолею, горохом, кукурудзою, яблуком або морквою.

Оскільки їжаки люблять ловити живу здобич, велику кількість комах не варто пропонувати, оскільки їжачок тільки їх і їстиме, через що набере зайву вагу.

Яка клітка потрібна домашньому їжаку

Важливо, щоб у їжачка була клітка, з якої він не втече та не почне хазяйнувати у квартирі, поки ти десь в магазин вийшла. Також вона повинна бути якомога більшою — як у морських свинок.

Підлога повинна бути твердою, а не дротяною, щоб їжачку було комфортно ходити. Вистели клітку газетою чи іншою паперовою підстилкою. Не рекомендується використовувати стружку чи інші види підстилки, що передвизначені для кішок, наприклад. Їжачок може їх наїстись, що призведе до шлунково-кишкової непрохідності.

Миска для їжі потрібна важка, щоб їжачок не міг її перекинути. Одна для гранульованої їжі, а інша — для комах. Деякі їжаки люблять пити воду зі спеціальної пляшечки для гризунів, а деякі — тільки з миски, зауваж.

Окрім цього у їжака в клітці повинно бути велике гладке колесо (не дротяне), щоб бігати. А ще потрібно місце для сховку, наприклад перевернута коробка з вирізаними дверцятами, або будиночок для гризунів.

Як доглядати за домашнім їжаком

Окрім щоденного годування та чистої водички, їжачок потребує чистоти. Щодня клітку потрібно точково чистити від фекалій та залишків їжі, а також раз на тиждень влаштовувати генеральне прибирання — видаляти підстилку, замінювати її свіжою.

Їжаки люблять попоїсти й часто гладшають. Тому щоденна зарядка просто необхідна. Потрібно також забезпечити мозкову стимуляцію, коли їжачок в клітці. Для цього потрібні іграшки, різноманітні пандуси, виступи й тунелі. Їжаки полюбляють гратися з м’ячиками, дзвіночками та жувальними іграшками.

На що хворіють домашні їжаки

Щоб запобігти виникненню медичних проблем, їжаки повинні мати довідку про обстеження у ветеринара, а після цього не забувай про щорічні медичні огляди. Їжакам не потрібні додаткові щеплення, але періодично їм потрібно підстригати кігті та перевіряти кал на наявність паразитів щороку.

Unsplash

Шкірні проблеми домашніх їжаків

Домашні їжачки можуть страждати від різноманітних медичних проблем зі шкірою. Найпоширеніші:

  • шкірні інфекції;
  • грибок (стригучий лишай);
  • кліщі.

Всі вищенаведені хвороби викликають сухість, лущення шкіри та втрату голочок. Але не слід лякатись, коли бачиш, що їжачок втрачає голки. Вони іноді так роблять, навіть коли здорові. Наприклад, дитинчата їжачків втрачають голочки, коли ростуть, і змінюють на голочки дорослих. А дорослі їжачки ж періодично змінюють голочки — старі при цьому відпадають. При стригучому лишаї та кліщах голочки зникають, оголюючи сухі, лущені ділянки шкіри.

Стригучий лишай потенційно передається й людям, а от кліщі, якими хворіють їжаки, на людей не чіпляються. Обидва захворювання можна успішно й швидко лікувати за допомогою ліків, призначених ветеринаром.

Зубні хвороби домашніх їжаків

Окрім цього у їжаків часто виникають проблеми з зубками:

  • зубний камінь;
  • гінгівіт;
  • інфекція ясен та утворення абсцесу.

Ознаки проблем з зубами у їжака — це активне слиновиділення, зубний біль та зниження апетиту у домашнього улюбленця. Тому потрібно чистити зуби їжачку, видаляти абсцеси у ветеринара та призначати антибіотики у того ж ветеринара, якщо захворювання зубів важке.

Ожиріння домашнього їжака

Неочікувана проблема домашніх їжаків — ожиріння. У огрядних їжаків пухкі лапи, велика кількість підшкірного жиру, який виступає з-під спинки, що покрита голками, і в пахвах. Якщо їжачок розповнішав, він не зможе звертатись в клубочок, а ще його кістки стануть слабкими через дефіцит кальцію, особливо якщо хазяїн згодовує улюбленцю забагато комах. Якщо у їжачка ожиріння, йому слід пропонувати обмежену кількість їжі та заохочувати бігати поза кліткою та в колесі.

Хвороба літніх їжаків: серце

У літніх їжаків часто розвивається серцева хвороба, яка проявляється рядом симптомів:

  • слабкість;
  • утруднення дихання;
  • втрата ваги;
  • шуми в серці;
  • серцева недостатність.

Якщо не вдіяти заходів, їжачок може навіть померти, тому обов’язково стеж за здоров’ям улюбленця та регулярно води його до ветеринара. Якщо хворобу серця в їжаків, як і у людей, виявити вчасно, можна лікувати за допомогою медичних засобів, щоб продовжити життя та покращити загальну якість.

Сальмонела у домашніх їжаків

Їжачки можуть бути інфіковані сальмонелою або іншими бактеріями. Вони також переносять ці бактерії у шлунково-кишковому тракті без симптомів, або можуть захворіти. Сальмонельоз у домашнього їжака супроводжується такими симптомами:

  • діарея;
  • втрата ваги;
  • низький апетит або відсутність апетиту взагалі;
  • млявість.

Оскільки сальмонельоз передається й людям, дуже важливо, щоб кожен, хто бере до рук їжачка або чистить його клітку, після цього добре вимив руки.

“Синдром хиткого їжака”

Це ще одна хвороба, яка часто зустрічається у домашніх їжаків. Це неврологічне захворювання, яке виникає з невідомих причин і спричинює пошкодження нервів та прогресуючий параліч, який починається з задніх кінцівок і зрештою вражає передні.

Спочатку їжачок хитається під час ходьби, втрачає здатність підійматись. А протягом кількох місяців хвороба прогресує до неможливості стояти, падіння, тремору, судом. Ефективного тесту на цей стане немає, як і лікування, тому уражені цим синдромом їжачки зазвичай гинуть протягом 1-2 років.

Пухлини у домашніх їжаків

Як і в інших тварин, у домашніх їжачків також розвиваються пухлини. Одна з найпоширеніших — плоскоклітинний рак порожнини рота, який викликає набряк ясень, втрату зубів, біль у роті. Лікування є — пухлину треба видалити хірургічно, а також доступне опромінення.

Оскільки з віком домашні їжаки схильні до розвитку пухлин, важливо регулярно показувати улюбленця ветеринару, щоб вчасно виявити їх.




Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У віці 87 років померла американська естрадна співачка Конні Френсіс
Ukraine Art News
2025-07-17T17:24:41Z
У Канаді діаспора засудила постановку проросійського мюзиклу в Торонто
Ukraine Art News
2025-07-17T16:54:41Z
Як образи вагітної Ріанни трансформували стиль майбутніх матусь
Elle
2025-07-17T06:18:59Z
«Не уявляю, як це - жити і не малювати». На світлу пам’ять художнику Володимиру Микиті
Ukraine Art News
2025-07-16T12:52:29Z
Фотофакт: у Дженніфер Еністон новий роман
Elle
2025-07-16T12:34:21Z
Надя Дорофєєва стала членкинею академії звукозапису, що вручає музичну премію "Ґреммі"
Ukraine Art News
2025-07-15T11:15:39Z
"Молюсь, щоб вони вижили": Ліна Костенко назвала імена молодих письменників, за якими варто слідкувати
Ukraine Art News
2025-07-15T01:30:42Z
Вагітна Ріанна вперше з’явилася на червоній доріжці з обома синами
Elle
2025-07-14T18:42:48Z
Гордість: Джамала увійшла до складу академіків премії Grammy
Elle
2025-07-14T15:33:34Z
У Київській картинній галереї відкрили виставку, що поєднує творчість Михайла Гуйди з роботами класиків українського мистецтва
Ukraine Art News
2025-07-17T15:54:42Z
Фестиваль-премія "ГРА" оголосив шортліст, до нього увійшли 14 вистав з 7 міст України
Ukraine Art News
2025-07-17T15:24:34Z
У Варшаві відкрили художню виставку польських та українських народних костюмів
Ukraine Art News
2025-07-17T14:15:46Z
Тіна Кароль презентувала колекцію модних відтінків лаку з ефектом Cat Eye
Elle
2025-07-17T11:15:53Z
У Миколаєві презентували виставку художніх виробів «Теплий липень»
Ukraine Art News
2025-07-17T10:51:44Z
Jäger Music Awards запускає великий музичний фест та серію «просмажок»
Хмарочос
2025-07-17T05:54:59Z
З нагоди 100-річчя першої публікації легендарного роману «Процес» Франца Кафки вийшов новий український переклад
Elle
2025-07-16T17:22:24Z
У Бухаресті відбувся VIII фестиваль українських пісень «Червона Ружа Трояка»
Ukraine Art News
2025-07-16T16:19:18Z
В Україні запускають культурний проєкт «Небо над Херсоном»
Ukraine Art News
2025-07-16T16:01:17Z
Зірці фільмів про Гаррі Поттера Еммі Вотсон заборонили керувати авто на пів року
Ukraine Art News
2025-07-17T13:36:43Z
Найкращі фільми режисера Педро Альмодовара. Топ-5
Ukraine Art News
2025-07-17T13:21:37Z
Вийшов трейлер фільму "Медовий місяць" про пару, яка застрягла в квартирі на Київщині під час російської окупації
Ukraine Art News
2025-07-17T12:06:50Z
Стартував прийом заявок на відбір фільмів на "Оскар-2026" від України
Ukraine Art News
2025-07-17T11:12:45Z
Срібна серферка прибуває на Землю у новому фрагменті «Фантастичної четвірки»
KinoFilms
2025-07-17T10:36:36Z
«Мавка: Справжній міф» — перший тизер нового українського роментезі від Каті Царик
KinoFilms
2025-07-17T10:09:35Z
«Щасливчик Гілмор 2»: дубльований трейлер сиквела з Адамом Сендлером і Беном Стіллером
KinoFilms
2025-07-17T09:54:31Z
Топ-5 фільмів за участі Стівена Ленга
Ukraine Art News
2025-07-17T09:15:40Z
«Медовий місяць» — український романтичний трилер про перші дні повномасштабного вторгнення — виходить в український прокат
Cineast
2025-07-17T00:12:39Z
Уряд посилив захист Китаївського археологічного комплексу в Києві
Ukraine Art News
2025-07-17T12:30:40Z
Відтепер Китаїв має статус археологічного комплексу. Там планували звести новий ЖК
Хмарочос
2025-07-17T12:25:05Z
Кліматична криза змушує монголів з’їжджатися до столиці — й через це Улаанбаатар задихається від смогу
Хмарочос
2025-07-17T11:43:01Z
Старий центр Івано-Франківська планують забудувати будинками до 24 поверхів: «Ми так бачимо силует міста»
Хмарочос
2025-07-17T08:54:46Z
Чеська залізниця запускає потяг Прага — Копенгаген з дитячим кінотеатром
Хмарочос
2025-07-16T07:58:36Z
Від Сколе до Мукачева: неймовірна веломандрівка Рудольфа Вацека 1912-го року
Photo Lviv
2025-07-16T05:13:02Z
В Тель-Авіві планують звести найвищі в Ізраїлі хмарочоси
Хмарочос
2025-07-15T12:46:29Z
Вийшов гід мозаїками Бессарабії, де зібрані унікальні локації
Хмарочос
2025-07-15T08:43:30Z
Занедбаний 200-річний палац на Вінниччині став власністю громади
Хмарочос
2025-07-14T10:43:24Z
Для багатьох молодих британців виграти будинок в лотерею здається реалістичнішим, ніж заробити на нього
Хмарочос
2025-07-17T15:42:55Z
"Підпільний стендап" і компанія Вакарчука "Суперсиметрія" отримали статус критично важливих
Ukraine Art News
2025-07-17T14:15:43Z
Гід по дитячому догляду під час спеки: як обрати сонцезахисний засіб для малюка
Elle
2025-07-17T13:39:37Z
Житловий Кодекс скасовують. Які це може мати наслідки?
Хмарочос
2025-07-17T13:21:49Z
У Львові зросла до 56 кількість людей, що отруїлися в новому закладі харчування, з них 8 – діти
Ukraine Art News
2025-07-17T10:58:00Z
Готуємо болгарський таратор із волоськими горіхами, оливковою олією та грецьким йогуртом
Elle
2025-07-17T10:54:39Z
La Profonda: ювілейна капсула Natali Bolgar про глибину жіночої природи
Elle
2025-07-17T10:00:59Z
У Києві відкрилась «Раменна бібліотека», де можна самостійно запарити суху локшину
Хмарочос
2025-07-17T09:36:48Z
Власник ресторанів «Китайський привіт» Міша Кацурін отруївся у львівському «Китайському привіті». Із ним ще понад 40 людей
Хмарочос
2025-07-17T08:34:13Z
МКСК запускає електронний Реєстр базової мережі закладів культури
Ukraine Art News
2025-07-17T17:03:42Z
Пентагон показав прототипи майбутніх дронів
Ukraine Art News
2025-07-17T05:57:53Z
Жуки можуть знищити історію: найстарішу бібліотеку Угорщини рятують від нашестя комах
Ukraine Art News
2025-07-15T11:58:14Z
Україна першою в Європі надаватиме послуги мобільного зв’язку через Starlink, — гендиректор Київстар
Хмарочос
2025-07-10T12:31:47Z
В Україні заблокували інтернет-магазин Leader-Books, у якому продавали книжки з РФ та Білорусі
Ukraine Art News
2025-07-09T17:42:47Z
Штучний інтелект Grok від Ілона Маска тепер викриває російську пропаганду: росіяни лютують
Gloss
2025-07-09T13:07:03Z
Оплата домашнього інтернету Sword: найкращі способи для мешканців Києва і передмістя
Хмарочос
2025-07-02T07:03:48Z
Стрімінг на космічному рівні: Netflix у колаборації з NASA показуватиме запуск ракет
Ukraine Art News
2025-07-01T01:00:55Z
Під Меджибізьким замком на Хмельниччині археологи виявили скелет дитини й артефакти XVII-XVIII ст
Ukraine Art News
2025-06-30T17:21:59Z
Простий рецепт найсмачнішої окрошки
Elle
2025-07-16T09:46:20Z
Готуємо гаспачо за рецептом знаменитого іспанського шеф-кухаря Хосе Андреса
Elle
2025-07-09T12:21:43Z
5 рецептів літніх смузі: прості та дуже корисні
Elle
2025-07-08T15:36:36Z
ТОП-5 легких літніх закусок
Elle
2025-06-17T14:30:38Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Влад Кіндер ділиться рецептом тунця татакі
Elle
2025-06-06T12:49:01Z
8 найкращих лимонадів у літню спеку
Krasinfo
2025-06-03T07:09:43Z
Весняне меню: детокс-салат із цибулі-порею з креветками
Elle
2025-05-20T19:09:34Z
«ТопШефи х WINETIME. Готуємо разом»: Анастасія Степанова ділиться рецептом лимонного тарту
Elle
2025-05-14T19:03:31Z
Сирники з лекваром: готуємо українську страву за 20 хвилин
Elle
2025-05-12T11:00:56Z