MY.UAСтатті
Не лише окрошка: 5 холодних супів з усього світу
Не лише окрошка: 5 холодних супів з усього світу

Не лише окрошка: 5 холодних супів з усього світу

Холодний суп — що перше спадає вам на думку, коли ви чуєте це словосполучення? Закладаємося, що це буде окрошка! На кефірі, сироватці, домашньому квасі або мінеральній воді — немає значення. Важливо лише те, що цією стравою палітра холодних супів не обмежується.

Авторка фудблогу «Котлетка» та головна редакторка гастрономічного порталу SHUBA Маша Сердюк розповідає п’ять простих рецептів холодних супів, які можна приготувати у спеку замість окрошки.

Український холодник

Холодником в Україні називали холодний борщ, який готували виключно влітку. Молодий городній буряк різали соломкою, заправляли квасом, сироваткою, маслянкою або сметаною. Додавали свіжу зелень петрушки, кропу, цибулі, часнику, за можливості круто зварені яйця. Їли охолодженим, нерідко з вареною картоплею замість хліба. Спосіб приготування холодного борщу зберігся до наших днів майже без змін.

У XX столітті внаслідок радянської окупації й тотальної русифікації назву «холодник» поступово витіснили з ужитку. В меню закладів громадського харчування цю страву спочатку стали називати «холодний суп», а потім дали назву «свєкольнік». Пропоную відновити історичну справедливість і приготувати справжній український холодник — з молодими буряками та вареними круто яйцями. Ідеальна страва в спекотну літню днину.

Фото: everyday-delicious.com

Як приготувати холодник 

буряк — 2-3 шт. 

свіжий огірок — 2-3 шт.

кефір — 2 л 

мінеральна вода — 0.5 л

часник — 2 зубчики

свіжий кріп — 1 пучок

зелена цибуля — 1 пучок 

оцет або лимонний сік — на смак

сіль, перець — на смак 

варена картопля — для подачі 

зварені круто яйця — для подачі

Буряк вимити, відварити або запекти до м’якого стану. Готовий буряк почистити, натерти на тертці або порізати тонкою соломкою, перекласти в каструлю.

Огірок натерти на тертці або порізати дрібними кубиками. Зелену цибулю та кріп дрібно посікти ножем. Часник пропустити через прес. Все скласти в каструлю до буряків. Залити кефіром і мінеральною водою (можна брати газовану), додати сіль, перець й оцет на смак (або лимонний сік). Все добре перемішати.

Перед подачею дати настоятися в холодильнику мінімум пару годин. Подавати з вареною картоплею і вареними круто яйцями.

Іспанське ґаспачо

Суп ґаспачо, що походить з Андалусії та подається в Іспанії виключно у спекотну пору року, має по факту два автентичних рецепти, бо історія цієї страви ділиться на два періоди. Перший — коли в Європі ще не вирощували томати й перець, тоді ґаспачо готували з часнику, хліба, оцту й оливкової олії. Другий рецепт виник з того моменту, коли в Європі з’явилися помідори, а ґаспачо використовували для утилізації перезрілих овочів.

Як і багато інших страв, ґаспачо вважався стравою бідняків. Проте з часом цей холодний суп піднявся на вершини світової гастрономії.

Фото: loveandlemons.com

Як приготувати ґаспачо

великий огірок — 2 шт.

стиглі томати — 1 кг

червоний солодкий перець — 2 шт.

червона цибуля — 1 шт. (невелика) 

часник — 2 зубчики

винний оцет — 3 ст. л.

оливкова олія — 0.5 склянки

сіль, перець — на смак

томати чері, зелень — для подачі

Овочі вимити, витерти насухо. Огірки почистити від шкірки, перці — від хвостиків і кісточок. В томатах видалити плодоніжки, нарізати великими шматочками. Так само порізати перці й огірки. Цибулю й часник почистити від лушпиння та розрізати на 2-4 частини. 

Скласти всі овочі в блендер, додати сіль, перець, олію та оцет. Збити до однорідності.

Готове ґаспачо розлити в охолоджені тарілки (їх можна покласти в морозилку на 20-30 хвилин до подачі) та прикрасити нарізаними помідорами чері й дрібно посіченою зеленню.

Турецька яйла

Яйла суп входить в п’ятірку найкращих і найпопулярніших супів турецької кухні, які готують в кожному домі. Страва вважається досить бюджетною, оскільки готується з інгредієнтів, які є в кожному домі.

Влітку цей суп подають охолодженим, а зимної пори року його можна їсти гарячим.

Фото: pelinchef.com

Як приготувати яйлу

рис — 1 склянка

йогурт – 2 склянки

борошно — 1.5 ст. л. (з гіркою)

лимонний сік — 2 ст. л.

курячий жовток — 1 шт. 

вода — 6 склянок

оливкова олія — 2 ст. л.

вершкове масло — 2 ст. л.

сушена м’ята — 1 ст. л.

сіль — на смак

перець чилі — на смак

Рис промити, покласти в каструлю, залити двома склянками води та варити поки рис не стане м’яким.

В окремій каструлі збити йогурт, борошно і яйце. Додати 3 склянки теплої води та відварений рис, все добре перемішати. Тримати на повільному вогні, помішуючи. Перевірте консистенцію — якщо суп занадто густий, влийте ще склянку води. Посоліть, перемішайте, доведіть до кипіння і варіть усе разом хвилин п’ять. Після цього вимкніть вогонь.

У сковороді розігріти вершкове масло й оливкову олію. Додати сушену м’яту і перець чилі на бажання, перемішати, зняти з плити, полити сумішшю готовий суп. Готовий суп можна подавати як одразу, поки він гарячий, так і охолодженим.

Болгарський таратор

Ця форма таратору виникла в Болгарії в середині 20 століття. До того часу назву «таратор» болгари використовували для багатьох холодних супів і соусів, які готувалися на основі оцту, кунжутної пасти тахіні та волоських горіхів, що надходили на Балкани з кухні Близького Сходу.

Сучасний таратор близький за своїм складом до грецького соусу дзадзикі й турецького джаджику з тією лише різницею, що греки й турки готують цю страву без додавання води, тому вона має більш густу й щільну консистенцію та подається в складі закусок мезе. 

Фото: viktoriastable.com

Як приготувати таратор:

грецький йогурт — 1 склянка

мінеральна вода — 1 склянка

огірки — 200 г 

часник — 3 зубчики

кріп — 30 г 

волоські горіхи — 30 г 

оливкова олія — 1 ст. л.

сіль — на смак

Огірки почистити й натерти на грубій терці в глибоку миску або каструлю. Вичавити з них сік, але не виливати. Часник почистити і пропустити через або дрібно нашаткувати ножем. Додати часник до натертих огірків. 

Горіхи подрібнити — розкачати качалкою або порізати ножем. Додати до огірків з часником. Дрібно порізати кріп, додати до огірків. 

Додай грецький йогурт, сіль і оливкову олію, перемішати. Додати сік з огірків і мінеральну воду. Кількість води можна змінювати на власний смак, в залежності від консистенції супу, яку ви хочете отримати. 

Французький вішисуаз

А цей охолоджений суп  готують із цибулі-порею, картоплі та вершків, популярний у США на початку 1900-х, оскільки саме тут свого часу його почав готувати французький кухар нью-йоркського ресторану при готелі The Ritz-Carlton Луї Діа. Основою для рецепта стали його власні спогади про улюблений суп, який мама готувала йому в дитинстві, коли він ріс у Франції. Він назвав страву на честь Віші, відомого курорту недалеко від його рідного міста.  Суп із самого початку задуманий так, щоб подаватися в холодному вигляді.

Фото: unsplash.com

Як приготувати вішисуаз

світла частина цибулі-порею — 500 г

біла цибуля — 1 шт.

вершкове масло —  100 г

картопля — 500 г 

овочевий або курячий бульйон — 1 л

вершків 20% — 200 мл

сіль, перець — на смак

Картоплю почистити й нарізати невеликими кубиками. У цибулі-порею відрізати зелену частину — так щоб залишилася лише біла. Світлу частину стебла ретельно промити від піску та бруду. Нарізати тонкими півкільцями. Білу цибулю дрібно нашаткувати.  

Вершкове масло розтопити у великій каструлі на середньому вогні. Додати обидва види цибулі в розтоплене вершкове масло. Готувати на повільному вогні, помішуючи, близько 10 хвилин поки цибуля не стане м’якою.

Додати до цибулі порізану картоплю і перемішати. Влити бульйон так, щоб він на два пальці покривав картоплю з цибулею. Посолити, перемішати, довести до кипіння. Після цього зменшити вогонь і тушкувати під кришкою 30-40 хвилин, поки картопля не стане дуже м’якою.

Зняти готовий суп із вогню, приправити перцем і збити занурювальним блендером до однорідної маси. Додати у збитий суп вершки та знову перебити блендером. Скуштувати та за необхідності додати ще солі й перцю. Охолодити та поставити в холодильник перед подачею мінімум 2–3 години.

При подачі прикрасити суп зеленню або сухариками.


Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Дитяче Євробачення - 2024: 15 листопада розпочинається перший етап голосування
Ukraine Art News
2024-11-15T15:00:47Z
Родина фантаста Станіслава Лема була тісно пов'язана з відомими магнатами на Львівщині, - дослідження
Ukraine Art News
2024-11-15T12:54:44Z
«Я почав вести блог, щоб потрапити в музичну сферу»: як TUMAZAR став зіркою TikTok. Інтерв’ю
MC Today
2024-11-15T08:07:22Z
Христина Соловій оголосила, що бере паузу від виступів на невизначений період
Ukraine Art News
2024-11-14T16:36:40Z
Що треба знати про Соню Делоне – королеву кольору та авангарду
Ukraine Art News
2024-11-14T13:34:31Z
Образ дня: Ріта Ора в кутюрній сукні FROLOV у новому епізоді The Masked Singer
Elle
2024-11-14T13:10:10Z
Співак Ray J заявив, що зірки, які брали участь у вечірках Diddy, намагаються підкупити імовірних жертв
Ukraine Art News
2024-11-14T12:24:56Z
Жінка, яка має план. Інтерв'ю з Іриною Горовою
Elle
2024-11-13T12:31:03Z
Бренду Poustovit виповнюється 25 років
Elle
2024-11-13T11:34:43Z
У Мехіко облаштували офіс у стилі «печери»
Хмарочос
2024-11-16T07:33:52Z
У Львові відбудеться лекція про літературну спадщину Гната Хоткевича від Ольги Бондар-Різниченко
Photo Lviv
2024-11-16T06:06:29Z
DOROFEEVA, Jerry Heil, Klavdia Petrivna: оголошені номінанти музичної премії MEGOGO Music Awards 2024
Elle
2024-11-15T23:30:38Z
Музикант Олександр Ремез і Культурний десант випустили пісню та кліп «Як ти там, Харків?»
Ukraine Art News
2024-11-15T17:15:45Z
Обличчя української науки: L’ORÉAL оголосить імена переможниць шостого сезону української премії «Для жінок у науці»
Elle
2024-11-15T15:45:45Z
Українців запросили на зустріч з українськими книговидавцями у Відні
Ukraine Art News
2024-11-15T13:49:07Z
BEVZA представляє різдвяну ялинкову прикрасу «Щедрик»
Elle
2024-11-15T13:18:48Z
Guzema Fine Jewelry презентує святковий діамантовий дроп
Elle
2024-11-15T12:46:33Z
Перший після смерті Беннінгтона: Linkin Park випустили альбом From Zero з вокалісткою Емілі Армстронг
Ukraine Art News
2024-11-15T09:48:44Z
Фільм про етно-гурт «ЩукаРиба» вийшов онлайн
Cineast
2024-11-16T00:03:49Z
На Tallinn Black Nights Film Festival відбудеться світова прем’єра фільму “Мишоловка”, знятого українським військовим Сергієм Касторних
Cineast
2024-11-15T23:57:45Z
В Анкарі відбудеться фестиваль українського кіно
Ukraine Art News
2024-11-15T17:37:01Z
Зеленський призначив гранти молодим кінематографістам для створення фільмів
Ukraine Art News
2024-11-15T17:33:42Z
Оголосили імʼя ведучого церемонії "Оскар-2025"
Ukraine Art News
2024-11-15T17:21:54Z
Фільмографія “королеви комедій” Дженніфер Еністон: ТОП 10 фільмів, які має побачити кожен
MC Today
2024-11-15T16:43:51Z
Одразу на кількох кінофестивалях у Великій Британії покажуть українські фільми
Ukraine Art News
2024-11-15T16:16:14Z
«Зоряні війни»: Бен Мендельсон повернеться в новому сезоні серіалу «Андор»
KinoFilms
2024-11-15T15:42:33Z
Новий погляд на Гаррісона Форда в образі Червоного Галка у фільмі про Капітана Америка
KinoFilms
2024-11-15T15:12:29Z
Урич зі Львівщини опинився в переліку "Найкращих туристичних сіл" за версією турорганізації ООН
Ukraine Art News
2024-11-15T12:15:52Z
У Британії запускають поїзд із двокімнатними купе, спа і світським салоном
Хмарочос
2024-11-15T10:46:03Z
Мінкульт виступив проти планів КМДА збудувати підземний паркінг на Старокиївській горі
Ukraine Art News
2024-11-14T13:49:26Z
В осередку старинного Львова. Наше місто перед 700 роками
Photo Lviv
2024-11-14T06:12:28Z
Напівпрозорий скляний фасад і гра світла: приватний будинок у Хіросімі
Хмарочос
2024-11-13T07:07:07Z
Залізничні вокзали Галичини часів Австро-Угорщини
Photo Lviv
2024-11-13T06:18:32Z
Маршрути пам’яті й більше подорожей Україною. Як змінилася туристична галузь під час війни. Інтерв’ю з Мар’яною Олеськів
MC Today
2024-11-12T13:32:56Z
Нестача даних, персоналу і не тільки: очільниця ДАРТ розповіла про виклики туристичної сфери
MC Today
2024-11-12T13:32:54Z
Засновник COMFY інвестував у 33 торгових парка в Польщі: що це за бізнес та як він працює
MC Today
2024-11-12T13:32:43Z
Міністерство культури витратило 24 мільйони гривень на книги «для зміцнення національної єдності»
Хмарочос
2024-11-16T07:31:26Z
Через єВідновлення ми отримали $100 тисяч на купівлю нового житла замість зруйнованого
Хмарочос
2024-11-16T07:25:07Z
Отець Василь Кушнір. Перший президент Комітету українців Канади
Photo Lviv
2024-11-16T06:12:27Z
Львівський театр імені Франца Кафки презентував альбом «Вірші Миколи Вінграновського»
Photo Lviv
2024-11-16T06:00:31Z
Удар РФ по Одесі 14 листопада: серед пошкоджених будівель - пам’ятки культурної спадщини ЮНЕСКО
Ukraine Art News
2024-11-16T05:46:02Z
У Кривому Розі демонтували пам'ятники Лермонтову та Пушкіну
Ukraine Art News
2024-11-15T23:16:02Z
Англійська мова без підручників: 9 Telegram-каналів для легкого і цікавого навчання
MC Today
2024-11-15T18:42:51Z
Зараз в Україні лише 0,5% людей можуть дозволити собі придбати практично все, що хочуть
Хмарочос
2024-11-15T18:10:15Z
У Києві триває кампанія UNICEF для підтримки дітей з інвалідністю
Хмарочос
2024-11-15T18:06:52Z
Стівен Кінг оголосив, що йде з соцмережі X
Ukraine Art News
2024-11-15T15:31:08Z
«Українці створюють технології, яких раніше не існувало»: головні тези з виступу Олександр Борнякова на Web Summit 2024
MC Today
2024-11-15T15:03:58Z
Як застарілі системи можуть стримувати український бізнес: власний досвід
MC Today
2024-11-15T13:55:07Z
На Вінничині запустили газотурбінну установку в рекордні строки
Хмарочос
2024-11-15T11:39:56Z
Чорна п’ятниця 2024: найпривабливіші пропозиції українських брендів і прогнози від Admitad Україна
MC Today
2024-11-15T07:31:20Z
Чому мережа «Кібернетики» не «злетіла» в Одесі: співзасновники про досвід у великих містах
MC Today
2024-11-15T07:13:08Z
Uklon запустив верифікацію нових водіїв через Дію, щоб зекономити дві хвилини
Хмарочос
2024-11-14T16:28:31Z
Спрацьовує wow-ефект: співзасновники «Кібернетиків» розповіли про масштабування в регіонах
MC Today
2024-11-14T11:49:07Z
Біткойн різко зріс: як платформа хмарного майнінгу BCH Miner допоможе заробляти $5 тис. на день
MC Today
2024-11-14T11:11:51Z
Королівський пляцок-пиріг: смачно через віки
Ukraine Art News
2024-11-15T09:30:48Z
Секрети приготування смачного бургера в домашніх умовах
Photo Lviv
2024-10-24T04:57:29Z
Дуже смачна лазанья з козячим сиром
Elle
2024-09-23T13:39:47Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z
Готуємо рататуй: елементарний рецепт
Elle
2024-08-29T13:21:51Z
Рецепт легендарного сливового пирога з New York Times
Elle
2024-08-27T10:55:13Z