MY.UAСтатті
Новий світ колишнього Каховського моря: скелети риб, вирви від снарядів і вербовий гай
Новий світ колишнього Каховського моря: скелети риб, вирви від снарядів і вербовий гай

Новий світ колишнього Каховського моря: скелети риб, вирви від снарядів і вербовий гай

На Каховському водосховищі відбуваються процеси, наслідки яких спрогнозувати важко. Там зароджується нове життя

ТЕКСТИ поспілкувалися з науковцями та природозахисниками, які нещодавно побували в районі Каховського водосховища - на території національного парку “Кам’янська Січ”

Розповідає Катерина Полянська, екологиня міжнародної благодійної організації "Екологія-Право-Людина"

Улітку це було голе, потріскане дно. У деяких озерах ще стояла вода, були калюжі. Але падав рівень грунтових вод, і вода потроху спадала. У Милевській затоці, що розташовується на території парку, зберігалася у верхів’ях невелика водойма, вона у кінці літа ще існувала. Був ще невеликий водотік, і усі живі водні істоти намагалися туди сховатися, якимось чином переповзти.

Було видно як повзали черепахи, раки не встигли переповзти і гинули. Також загинуло багато молюсків. Риба, якщо могла, то переходила водотоком далі, якщо ні - то ховалася у калюжах. Під час нашого наступного візиту водойми там вже не було, лише познаходили скелети великих риб, які лежали такою смужечкою. Певно риба скупчилася у останніх залишках води, доки її зовсім не стало. Водна екосистема там була фактично знищена, відбулася масова загибель.

Фото МБО "Екологія-Право-Людина"

Але вже через місяць після катастрофи з’явилися невеликі пагінці, один, два листочки, що визирали з землі, і ми навіть не знали, що з них виросте. Коли ми вже були у вересні, там була верба вище за мене зростом. Частина дна заростає вербою, там де ще лишається вода, там вже росте водна рослинність - очерет та рогіз. Десь можна побачити білі схили - це не пісок, а відкладення з мушель, які можуть досягати кілька метрової ширини.

Зараз ми повинні зрозуміти, що саме ми хочемо відновити. Але треба також розуміти, що територія природного парку, не кажу вже про все водосховище - це досі червона зона, там відбуваються бойові дії. Ми там брали проби з місць влучень снарядів. У нас вже є результати аналізів з лабораторії, які свідчать про перевищення гранично допустимих концентрацій важких металів.

Фото МБО "Екологія-Право-Людина"

Це результати аналізів взятих у вирвах від снарядів та спаленої техніки. На території парку, як і всюди на окупованих територіях, стояла техніка росіян, були їх окопи, місця дислокації. Там взагалі був цілий, як ми називаємо “Орколенд” - фактично ціле містечко російських солдат, які залишили по собі тонни сміття.

Одразу після звільнення там був справжній треш - суцільний смітник. Співробітники парку своїми силами вони всю територію вичищали. І зараз ця територія є в червоній зоні. Коли ми були останнього разу, прилетів дрон, побачив наші машини, і потім прилетіло три міни в двісті метрах від нас. Тому, звичайно, потрапити до середини водосховища дуже проблематично.

Один мільярд дерев

Розповідає Анна Куземко, провідна наукова співробітниця Інституту ботаніки

-Одразу після підриву греблі було зроблено чимало прогнозів щодо подальшої долі території бувшого водосховища. Щось і з цих прогнозів справдилося?

Робити прогнози у цій ситуації - це невдячна справа, половина прогнозів, які були зроблені одразу після підриву Каховської греблі точно не справдилися.

Так, не справдилися прогнози про пустелю, які робили люди, що, певно, не дуже в темі. Бо район Каховського водосховища - це абсолютно не та зона, де може утворитися повноцінна пустеля.

не справдилися прогнози про пустелю, які робили люди, що, певно, не дуже в темі

Прогноз, що грунт висихатиме і поширюватимуться пилові бурі з усіма шкідливими хімічними сполуками, що накопичувалися у водосховищі - теж не справдився. Хоча певні підстави для такого прогнозу були. Мулистий грунт, коли висихає, стає дуже легким. Але грунти саме на дні Каховського водосховища виявилися достатньо щільними. Плюс на них сформувалися кірочки грунтових водоростей, які теж перешкоджали висиханню грунту.

Прогнози про пилові бурі і розсадник інвазивних рослин теж не справдилися

Були прогнози, що все дно бувшого Каховського водосховища перетвориться у такий собі розсадник інвазивних видів. Але поки що цього теж не сталося, зараз бачимо лише якісь поодинокі сходи таких видів. Думаю, тут велику роль відіграватиме дуже інтенсивний ріст верби, який не дав можливості закріпитися інвазійним видам. Але, звичайно, гарантувати, що інвазивні види надалі не будуть поширюватися поки не можна.

-Невже верба всього за кілька місяців стала домінуючим видом у цьому районі?

Коли ми там були у червні, то все, що бачили - голе дно, вкрите досить щільним мулом, вже потрісканим, подекуди з потужними черепашковими відкладами молюска дрейсени. До речі, це теж доволі агресивний вид, що процвітав у Каховському водосховищі.

На деяких ділянках товщина шару мушель дрейсени могла складати до двох метрів. Там майже не було рослин, були лише окремі сіянці. На інших ділянках, на мулах дуже інтенсивно проростало насіння рослин, які ми на той час попередньо ідентифікували як вербу..

Фото Анни Куземко

Але пройшло всього кілька місяців, і в останню нашу поїздку ми спостерігали разючі зміни. На більшості території, яку ми обстежили, спостерігається дуже щільний вербовий молодняк, висота якого вже може сягати 2,5 - 3 метри. Найвища верба, яку ми обміряли, була 3 метри 16 сантиметрів.

Уже сформувалися повноцінні заплавні вербово-тополеві ліси, які охороняються на рівні всієї Європи

Тобто за чотири місяці відбувається формування повноцінних заплавних вербово-тополевих лісів, які, до речі, охороняються на рівні всієї Європи. Власне, саме такі ліси були доволі поширеними на цій території до створення Каховського водосховища.

Вербові деревця на дні водосховища. Фото Анни Куземко

-Якось це дуже швидко - всього за кілька місяців і трьохметрові дерева…

Так, справді, ніхто не очікував, що буде такий шалений ріст за такий короткий час. Справа у тому, що коли стався підрив дамби, якраз верби утворили насіння і це насіння плавало на поверхні води, потім вода зійшла і насіння впало на дуже родючий грунт і масово проросло.

Уже в червні, як вже було сказано, можна було бачити сходи верби, але тоді ми не були ще до кінця впевнені, що це за вид. Плюс, оскільки ці молоді сходи дуже щільні, у них дуже висока конкуренція за світло, і тому вони дуже швидко намагалися тягнутися до верху, до сонця.

Паростки конкурували за сонце і тягнулися вгору

Зараз верба займає близько 50 % усіх покритих рослинами площ. Фактично, вільними від верби виявилися території, вкриті шаром мушель дрейсени, але, думаю, з часом і туди нанесеться грунт і зможуть закріпитися рослини.

Там сіянців інших рослин дуже мало, вони поки що поодинокі і розрізнені. Звичайно, є ще вкраплення тополь. Формуються також зарості прибережної водної рослинності - це рогіз, очерет, осока. Ця рослинність спостерігається там, де відновилися старі річкові русла. Наприклад, ми спостерігаємо відновлення цієї рослинності вздовж русла річки Кам’янки, яке було затоплене водами Каховського водосховища, а тепер відновилося.

-Мінекології нещодавно оприлюднило свій реліз про цілеспрямоване засіювання дня Каховського водосховища насінням як дикорослих, так і сільськогосподарських рослин. Наскільки масштабною була ця робота, бо, на жаль, якоїсь більш детально інформації оприлюднено не було…

У нас, на жаль, немає підтвердження цієї діяльності. Співробітники парку, з ким ми спілкувалися, не повідомляли про таку діяльність. Це швидше питання до піар-відділу Міністерства екології - звідки вони взяли таку інформацію. Мені про такі факти нічого не відомо. Єдине джерело, з якого я про це дізналася, був допис джерело Міністерства охорони довкілля в соцмережах.

-Тобто все, що ви бачили на місці колишнього водосховища - все це виросло шляхом самозасіювання?

Так, це спонтанне заростання, нічого засіянного ми там не бачили.

-Чи є видимі зміни за цей час у вологості обстежуваної вами території?

Є деякі ділянки, де можна і загрузнути. На деяких територіях у червні ще стояла вода, особливо в балках. Зараз там сухо. Коли ми були там у червні, грунт уже підсихав і тріскався. Тріщини були такої фрактальної форми. Тоді вимірювали глибину цих тріщин, вона була 25 - 30 сантиметрів. Думаю, що поява подібних тріщин якраз пов’язана зі зменшенням вологості у грунті - дощів давно не було, плюс поява сіянців верби.

Вона дуже швидко росте і тягне вологу з грунту. Тому зараз ці тріщини стали набагато глибші. Сама глибока тріщина, яку ми виміряли, була 1 метр 28 сантиметрів. І вони дуже широкі. У мене 37 розмір ноги, коли ми йшли через ці зарості верб, я навіть боялася, щоб моя нога не провалилася у одну з таких тріщин.

У червні ми також спостерігали багато струмків грунтових вод. З правої сторони Дніпра береги історично були високими, через водосховище, звісно, цього не було видно, але коли вода пішла береги знову з’явилися, і от саме у них відкрилися джерела. Було візуально видно як вони витікають просто з берега.

Струмочки грунтових вод. Фото Анни Куземко

У жовтні ми їх вже не бачили. Але та ж річка Кам’янка не змінилася - якою вона була у червні, такою залишилася і в жовтні.

Якщо зараз підуть дощі, буде сніг, ця територія звісно наповниться вологою. І ще багато чого залежить від того - буде чи ні водопілля. Заплавному лісу звичайно треба, аби було достатньо вологи.

-Ми можемо очікувати, що за кілька років там вже зеленітиме повноцінний ліс?

Це цікаве питання. Чи буде далі формуватися вербовий ліс. Зрозуміло, що далі настільки щільними ці заростіверби бути не зможуть. Більш слабкі особини будуть поступово відмирати. Ті самі процеси відбуваються і у самому звичайному лісі. Підлісок завжди густіший, ніж більш старі дерева.

Оскільки більш слабі особини відмирають у конкуренції з більш сильними. Це все та сама боротьба за існування. До речі, виключати, що на зміну вербам прийдуть ще якісь рослини ми теж не можемо. Але поки що там настільки щільні зарості, що іншим рослинам важко закріпитися.

Думаю, найбільш ймовірний сценарій, що там сформується вербово-тополевий ліс. Можна припустити, що принаймні 50 % бувшого дна Каховського водосховища буде зайняте саме таким лісом.

-У природозахисника Олексія Василюка є ідея, що оці мільярд дерев, про необхідність висадження яких колись казав наш президент, можна було б висадити саме на території бувшого водосховища. Там може вирости ліс з мільярда дерев?

Я думаю він вже там росте. Якщо взяти усю площу водосховища, то можливо і мільярд сіянців там уже можна нарахувати.

-Свого часу біолог, візіонер Євген Дикий висловив думку, що сама природа на території водосховища не зможе повернутися до того стану, який був перед побудовою греблі. Що їй необхідна допомога людини. Я чув навіть ідеї, щоб розсіювати насіння дикорослих рослин з коптерів. Яка ваша думка з цього приводу?

природа виявилася розуміншою за нас і нашого втручання там не потребує

Я теж так думала влітку, після нашої першої поїздки туди. Коли були побоювання, що там без допомоги людини будуть просто формуватися хащі з інвазивних видів. Були ідеї, що там треба буде робити якесь залуження, підсів дикорослих трав.

Але на даний момент я бачу, що природа таки виявилася розумнішою за нас, і те, у чому ми хотіли допомогти, воно формується без нашої допомоги. Те, що ми бачимо зараз - природа нашого втручання там не потребує.

Вигляд зваерху

Порівняльна карта заростів верболозу в районі Каховського водосховища - на території національного парку “Кам’янська Січ”, підготовлена Григорієм Коломицевим.

Григорій Коломицев, експерт з просторового моделювання біорізноманіття Української природоохоронної групи, молодший науковий співробітник Інституту зоології:

Аналізуючи ділянку колишнього водосховища в області Національного природного парку «Кам'янська Січ», ми можемо констатувати подальший відчутний розвиток рослинності. На правому знімку ми бачимо, що переважна частина нового суходолу вкрита щільною зеленою рослинністю.

На обох знімках ми бачимо чіткі обриси оброблюваних полів навколо. Якщо на лівому знімку (за червень) на багатьох полях та інших територіях незмінного суходолу було зелено, то на правому знімку (жовтень) восени врожай було зібрано, а рослинність посохла і пожовкла.

Новий суходіл, осушена територія, у червні (лівий знімок) мала відносно нещільну, невиражену рослинність. Значення вегетаційного індекса NDVI там становило порядку 0,15. Це досить близько до значень індексу упродовж вегетаційного сезону на піщаних ділянках Олешківських пісків. Також на знімку видно акваторію, а також голі піщані і кам'янисті ділянки - це територія із негативними значеннями індексу.

З червня голі ділянки заросли, а вода ще більше відійшла, тому й територій з від'ємними значеннями індексу (не вкритої рослинністю) стало значно менше, лишилось в основному русло Дніпра.

По самій рослинності, на правому знімку видно, що переважаюча територія Кам'янської і Милівської балок мають значення вегетаційного індексу вище 0,6 - це щільна рослинність. Як ми вже бачили із фотографій та відео з місця - підростаючий ліс.

Така сама картина і біля самого Дніпра - там відкрилась територія колишньої заплави річки, і вона теж активно заросла рослинністю. Видно, що біля колишніх берегів лишились смуги піщаних ділянок, які поки що відносно слабко вкрились рослинністю.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Украинка стала режиссером нового клипа Леди Гаги
Gloss
2024-10-30T15:28:08Z
Рэпер Эминем впервые станет дедушкой: видео его реакции на новость
Gloss
2024-10-04T16:48:49Z
Linkin Park возвращается с новой вокалисткой спустя 7 лет после смерти фронтмена
Gloss
2024-09-06T15:22:47Z
Мадонна отметила свой 66-й день рождения в шляпе от украинского бренда
Gloss
2024-08-28T12:00:55Z
Анонимная певица Klavdia Petrivna впервые показала свое лицо в новом клипе с группой Tvorchi
Gloss
2024-08-23T15:52:15Z
Первая среди украинских звезд: Светлана Лобода спела для Грэмми
Gloss
2024-08-20T13:43:04Z
Лариса Долина заявила, что стала жертвой мошенников из Украины: артистка потеряла почти 2 миллиона долларов
Gloss
2024-08-13T15:51:51Z
61-летний Джонни Депп начал новые отношения с 28-летней россиянкой: кто она
Gloss
2024-07-17T14:43:11Z
Неожиданный сюжетный поворот: Лобода выпустила клип, в котором она ломает руку
Gloss
2024-07-05T12:43:16Z
Аукционный дом MacDougall;s проведет перед аукционную выставку 22-23 ноября в Лондоне
Ukraine Art News
2024-11-12T20:18:58Z
Самые смешные фотографии дикой природы: финалисты конкурса Nikon Comedy Wildlife Awards 2024
Gloss
2024-09-30T13:13:29Z
Надя Дорофеева презентовала клип на новую песню «Нитроглицерин»
Gloss
2024-08-07T15:40:50Z
Balenciaga выпустили самую дорогую в мире авоську за 7 тысяч долларов
Gloss
2024-07-17T16:30:55Z
В Steam стартовал фестиваль файтингов
Overclockers
2024-07-16T06:52:19Z
ЗНАКОМСТВО С ЛОНДОНСКОЙ ХУДОЖНИЦЕЙ ЛАРОЙ ДЖУЛИАН
Ukraine Art News
2024-06-08T15:42:56Z
Right 2 Fitness Unveils New Metabolic Ignition System for Women Over 30
Elle
2024-05-27T13:28:03Z
MONATIK выпустил новый клип на песню «А что?», режиссером которого стала Таню Муиньо
Gloss
2024-05-24T13:49:13Z
Princess Karibo's Art Celebrates Diversity in Children's Literature
Elle
2024-05-22T15:31:23Z
Украинский трейлер эротического триллера «Хорошая плохая девочка» с Николь Кидман
KinoFilms
2024-10-29T16:12:34Z
Первый трейлер сериала «Дюна: Пророчество» и дата премьеры
Gloss
2024-10-28T13:10:35Z
Украинский трейлер хоррора «Ночные ужасы»
KinoFilms
2024-10-28T11:04:00Z
Больше информации об игре Atomfall в новом трейлере
Overclockers
2024-10-21T06:31:55Z
«Хроники Силы»: Алан Бадоев и Ольга Навроцкая создали первую украинскую фэнтези-вселенную
Gloss
2024-10-15T14:42:50Z
Украинский тизер-трейлер «Мертвые земли» с Энтони Маки
KinoFilms
2024-10-15T08:03:27Z
Украинский трейлер мультфильма «Людопес»
KinoFilms
2024-10-13T22:33:25Z
Опубликован релизный трейлер Until Dawn — игра выходит уже завтра
Overclockers
2024-10-03T08:07:58Z
Netflix показал тизер второго сезона «Уэнсдей» и трейлер новой части «Игры в кальмара»
Gloss
2024-09-20T15:58:14Z
Стала известна судьба собаки, которую заметили на вершине 140-метровой пирамиды Египта
Gloss
2024-10-24T17:16:12Z
В Берлине открыли самые высокие качели в Европе – видео
Gloss
2024-10-14T15:15:49Z
Доступ к реке: 6 идей, как киевляне могут получить комфортные набережные
Хмарочос
2024-09-30T13:23:52Z
ТОП-8 экстремальных видов спорта
Men's Life
2024-08-19T07:57:54Z
В Китае открыли 24-километровый морской мост, который побил сразу 10 мировых рекордов
Gloss
2024-07-03T12:40:09Z
Самый большой в мире круизный лайнер Icon of the Seas отправился в свой первый рейс
Gloss
2024-01-29T17:51:45Z
Самые комфортные места для жизни уже в недалеком будущем
Men's Life
2024-01-24T08:33:40Z
Культурное значение шампанского в разных странах
Gloss
2023-11-29T10:12:53Z
Лас-Вегас: удивительная история города азарта, мафии и головной боли для архитектора
MC Today
2023-11-24T17:21:39Z
Салат Моментальный для лентяев! Две минуты и он уже на столе! Крабовый с капустой - улет!
InfoHome
2024-11-16T08:15:45Z
Wednesday Brings Health and Convenience Together with Its Greens Gummies for Daily Nutrition
Elle
2024-11-15T15:43:00Z
Что нас раздражает в женщинах
Men's Life
2024-11-15T14:09:37Z
Салат экономный, от которого не могу отказаться! Очень вкусный, готовлю из простых продуктов!
InfoHome
2024-11-14T10:28:19Z
Народные рецепты из разных стран, как повышать потенцию
Men's Life
2024-11-14T08:51:42Z
МастерШеф 14 сезон. Выпуск 11 от 02.11.2024
InfoHome
2024-11-12T10:19:27Z
Как повысить иммунитет?
Men's Life
2024-11-11T14:09:52Z
Фехтование - а почему бы и нет?
Men's Life
2024-11-07T09:12:51Z
Как изменился мальчик с упаковки Kinder Chocolate и чем он занимается сегодня
Gloss
2024-11-06T15:43:08Z
OpenAI добавляет в ChatGPT функцию веб-поиска
Overclockers
2024-11-01T07:52:06Z
AMD подготовила драйвер специально для Dragon Age: The Veilguard
Overclockers
2024-11-01T07:19:09Z
Louis Vuitton выпустили будку для собак за 66 тысяч долларов
Gloss
2024-10-31T17:13:49Z
В Epic Games Store дарят Ghostwire: Tokyo
Overclockers
2024-10-31T15:07:37Z
Concord не вернется. Sony закрыла Firewalk Studios
Overclockers
2024-10-30T08:10:19Z
Interviews with first ladies and gentlemen for the autumn issue of ELLE-Ukraine
Elle
2024-10-29T18:00:43Z
Apple обновила «начинку» iMac: отныне на базе M4 и минимум 16 ГБ ОЗУ
Overclockers
2024-10-28T16:28:21Z
Большинство ноутбуков с графикой GeForce RTX 50-й серии не получит новые процессоры Intel и AMD
Overclockers
2024-10-28T11:49:36Z
Установлен новый рекорд разгона ОЗУ: память Kingston FURY DDR5 CUDIMM покорила 12108 МТ/с
Overclockers
2024-10-25T10:31:46Z
Пирог с капустой Экспресс - быстрее только купить! Заливаю капусту кипящим молоком, тесто сказка!
InfoHome
2024-11-15T07:18:55Z
Этот турецкий суп как лекарство для моего желудка! Невероятно вкусно
InfoHome
2024-11-14T10:24:54Z
Шоколадный пирог за 20 минут! Нереально вкусно и просто! Брауни
InfoHome
2024-11-14T07:09:38Z
Те самые вкусные и сочные котлеты из щуки с салом
InfoHome
2024-11-14T07:06:42Z
Мягкий как пух и очень очень нежный торт! Научила всех подруг готовить такую вкусняшку
InfoHome
2024-11-13T07:06:48Z
Корейцы скрывают этот рецепт - Куриная печень удивила моих гостей! Так вкусно вы еще не готовили
InfoHome
2024-11-12T10:19:28Z
Как же вкусно! Тающий во рту торт ленивый мeдовик. Проще простого я делаю за минуты
InfoHome
2024-11-12T10:16:05Z
Так можно готовить любую рыбу, но скумбрия получается вкуснее всего
InfoHome
2024-11-11T10:00:44Z
3 простых и вкусных рецепта на гриле - мясо, овощи и вафли
InfoHome
2024-11-11T07:42:03Z