MY.UAСтатті
Вілла “Полонія”, або готель для Закладу Єзуїтів в Хирові
Вілла “Полонія”, або готель для Закладу Єзуїтів в Хирові

Вілла “Полонія”, або готель для Закладу Єзуїтів в Хирові

Вілла “Полонія” в Хирові

Будівництво Закладу Єзуїтів спричинило чималий будівельний бум у Хирові. В цей період у місті було споруджено кілька важливих будинків, найбільшим і найкрасивішим з яких була вілла «Полонія».

Власне вілла «Полонія» з’явилася завдяки Закладу. Оскільки Хирівський заклад о. Єзуїтів був школою закритого типу, то учні весь навчальний рік проживали на території школи у конвікті. Натомість батьки могли інколи відвідувати своїх дітей.

З’явилася потреба у наявності доброго готелю, де батьки зможуть зупинятися. Ідея будівництва такого готелю виникла у Яна Стшелецького – хирівського бургомістра та підприємця, одного із найбагатших мешканців Хирова. Ян Стшелецький управляв різними бізнесами, зокрема у своєму будинку на площі Ринок мав магазин та медівню, крім того він був одним із співласників першої в Галичині фабрики повстяного взуття.

Будинок Яна Стшелецького на площі Ринок у Хирові

Ще одним бізнесом став готель, збудований неподалік Закладу Єзуїтів на сучасній вулиці Січових Стрільців. Поки що не вдалося встановити точної дати будівництва вілли, але можемо стверджувати, що це відбулося у 1890-их роках. З 1898 року маємо найстаріше відоме фото будівлі.

Найстаріше фото вілли “Полонія”, 1898 рік

На найстаріших фото, на яких ми бачимо віллу «Полонію», можна також зустріти підпис «Вілла др. Менжика». Можна припустити, що на цьому етапі цей будинок використовувався також як апартаменти. Доктор Менжик впродовж 22 років працював лікарем у Хирівському закладі о. Єзуїтів. Помер 21 березня 1909 році, його могила на хирівському цвинтарі збереглася до наших днів.

Могила лікаря Яна Менжика, який проживав у віллі “Полонія”

На початку ХХ століття вілла «Полонія» деякий час використовувалася польським товариством «Сокіл», яке тут проводило свої заходи. Збереглася програма урочистої академії з нагоди дня польської конституції, яка відбулася у віллі «Полонія» у 1909 році. Як бачимо у програмі концерту були представлені музичні твори, вокальні виступи, декламації, вистава.

Програма концерту, організованого товариством “Сокіл”, 1909 рік

У 1920-21 роках у цьому будинку проживала сім’я відомого польського письменника Ксаверія Прушинського. Його мати Анна Прушинська у книзі «Між Бугом і Случчю» описала перебування у цьому готелі, а також про його інших мешканців, які виявилися дуже цікавими людьми.

Після мого приїзду я винайняла єдине вільне місце, а саме бальну залу готелю “Полонія” з маленькою кухнею поруч. Незабаром виявилося, що весь другий поверх цього готелю орендували три близькі родини, які, як і ми, постраждали від війни. Правда вони були не здалеку, а з околиць Перемишля, а їхні домівки були зруйновані під час облоги Перемиської фортеці російськими військам на початку І світової війни. Серед них були дуже різні, але надзвичайно милі княжні Сулковські, які походили із недалеких Городович. Одна з них була одружена з бароном Каролем Чечем, а друга з графом Єжи (Орцьом) Конарським. Був також кузен обох цих дам, молодий князь Роман Сулковський (з австрійської лінії), вихований у Відні, який погано розмовляв польською мовою. Він служив у польській авіації, і його відділ дислокувався у Перемишлі, тож час від часу він пролітав над нашим готелем, де жила його молода віденська дружина з маленькою донькою Нушеріх, і дивилася, як він для них робив своїм літаком дивні піруети в повітрі. У сім’ї Конарських був син, який був трохи молодший за моїх хлопців і також називався Ксаверій, а пестливо Ксанек. У нього була французька гувернантка, тож оскільки я з хлопцями постійно говорили по-французьки, діти незабаром зблизились і зав’язали дружбу, яка тривала аж до смерті Ксанека в Єгипті в 1945 році.

 Ми вже знали своїх співмешканців з другого поверху, ще до того, як познайомилися з ними особисто, тому що, коли нам доводилось щось купувати в місті, продавці не соромлячись запевняли нас, що це і те купував «барон», а це «граф»,  а тамте “графиня”, «баронеса» чи «княжна». Імен вони ніколи не називали, тому що в цьому малому містечку і так всі знали, про кого йде мова… Завдяки ним влітку двадцятого року пляж на березі річки Стрвяж виглядав ніби престижний французький курорт у Трувілі, Абації чи Довілі. Дами використовували для купання в Стрвяжі сучасні купальники і засмагали разом із чоловіками, що мене страшенно дивувало, адже у нас на Південному Бузі жінки купалися у сорочках, що закривали тіло до колін і, зазвичай, подалі від чоловіків. Пан Орцьо ходив з готелю на берег  Стрвяжу у білому халаті (таких ми в Україні також не бачили) та в червоній … турецькій шапці – фесці. За ним йшов його маленький син, також у білому халаті і маленькій червоній фесочці на голові, такий усміхнений, ніби його веселили всі ці незвичайні наряди.

У 1921 році Ян Стшелецький вирішив перепрофілювати будівлю, оскільки з плином часу готель перестав приносити бажані прибутки. З Відня була замовлена спеціальна парова машина, були зведені додаткові споруди, і у віллі запрацював тартак та млин. В обидвох цих підприємствах працювало біля 20 людей.

Реклама тартака і млину “Полонія”, 1920-ті роки

Дуже цікавий спогад про цю парову машину зберігся в журналі Закладу Єзуїтів «Przegląd Chyrowski»: «Значне зацікавлення викликала у нас гігантська машина, яку майже місяць тягнули з Посади і лише нещодавно успішно переправили через міст і доставили до колишнього готелю «Полонія», в якому одна спілка заснувала тартак та млин, таким чином Хирів потрохи індустріалізується».

У міжвоєнні роки у будинку оселилася дочка Яна Стшелецького Марія з чоловіком Юзефом Сосновським, майором польського війська. У подружжя було 3 дітей – Станіслав, Ванда і Софія. Станіслав Сосновський був учнем Хирівського закладу Єзуїтів.

Після смерті Яна Стшелецького Сосновські продали більшу частину підприємства єврейській родині Каганських. З цього часу Каганські проживали на першому поверсі, натомість Сосновські – на другому. Так тривало до початку ІІ світової війни.

З початком радянської окупації у 1939 році нова влада виселила мешканців будинку, а пізніше в квітні 1940 року вся родина Сосновських була вивезена до Казахстану. Доля родини Каганських невідома, ймовірно вони загинули під час Голокосту.

По завершенні ХХ світової війни у будинку були органи радянського міністерства державної безпеки, які займалися репресіями проти місцевого населення, зокрема українського підпілля. У будинку катували і фізично знищували в’язнів, а їхні трупи закопували у подвір’ї.

Про те, як виглядали допити у цьому будинку згадує Теофіл Зубальський у книзі «Я боровся за Україну».

На наступний день допит в Хирові в МДБ (Міністерство державної безпеки). Туди привезли трупи, які були в криївці, привели батька одного з хлопців, Єдлінського. Показали йому сина, але він не зізнався, що це його син. Потім трупи закопали біля річки так, щоб ніхто не знав, де вони.

На допиті біля мене поклали наган, а самі пішли. Я знав цей трюк – клали наган, але в ньому не було патронів, або були холості. Ну і людина кидалася до нагану, і на тому йому статтю і “шили”. Але я знав про це і не повівся на провокацію. Кажу на допиті: “Я хочу на вулицю”. Москалі запитують: “ Что он хочет?” Потім зрозуміли і кажуть одному своєму: “Иди, принеси парашу”. Відкрили вікно, перевернули мене на правий бік, щоб я міг зробити свої справи. Одним словом, було важко на допиті через таке становище.

Прийшов генерал з контррозвідки з такою більшовицької мордою, як у Будьонного. Каже: “Як себе почуваєш? Куриш?” Я йому: “Ні”. А він: “Де ваш радіопередавач?” Я лежу і сприймаю це наполовину з гумором. “Який радіопередавач? У нас його не було”. А він впевнено каже: “Я питаю – де ваш радіопередавач?” Витягнув з-за спини папірець, на якій азбука Морзе написана: “А це що?”. Я кажу: “Це таке, що ми в сьомому класі вчили. Це азбука Морзе”. Приводять до мене двох молодих хлопців і кажуть: “Ось ці хлопці кинули гранату. Вони представлені до нагороди”. Я кажу: “Ну, а мені що з того?”. Одним словом, якась комедія була, а не допити. Начебто через те, що ці хлопці представлені до нагороди, я повинен покаятися і все їм розповісти!

Так мене допитували по черзі – контррозвідка і МДБ. Один дурень з МДБ підходить одного разу до мене і по нозі як дав палицею. І кричить те саме, що й всі вони кричать: “Сколько русских убил!?”. Його прізвище було Андрухін, його потім усунули від допитів. Він уже хотів доробити протокол і тому від злості вдарив. Він пішов, а я лежу. Близько дев’ятої години вечора приходить молода жінка, приносить їжу, хоче нагодувати. Я питаю: “Що це за їжа?”. А сам дивлюся – їжа солідна. Вона не говорить, взяла ложку і давай мене годувати. Я попросив, щоб вона мене трохи перевернула, бо не міг їсти лежачи на спині. Трошки поїв, а то, що не доїв, то вона поставила на шафу. Каже: “Ви, якщо захочете, то попросіть, Вас погодують”. І пішла. Потім поклали мене в якусь бочку, яка стояла в коридорі. У ній постелили солому і мене поклали. Між іншим, в коридорі сиділи люди, які мене знали, але ніхто не видав. Приходить один слідчий і питає мене, що я робив останні роки, хто я взагалі такий. Ну і я почав йому байки розказувати. Кажу: “Був у Німеччині … Їхали підводою …”, і тут я заснув. Він мене чоботом штовхнув і каже: “А далі що?”. Я кажу: “Їхали лісом, якісь хлопці мене з підводи стягнули, кудись потягли …” Він все це описав, а на ранок приходить і каже: “ Что ты мне городишь?”. А я не знав слова “городиш”, дивлюся на нього і не розумію про що це він. “Городиш” – це “огорожу робиш”, чи що? Порвав він всі папери, подзвонив кудись, і прийшли два стрілки з автоматами, які повезли мене в село Бісковичі в лікарню.

Після НКВД у віллі «Полонія» функціонувала початкова школа, тут навчалися діти 1-4 класів Хирівської середньої школи.

З проголошенням незалежності України, з’явилася можливість упорядкувати масові поховання. У дворі будинку відбулися розкопки, а останки людей були перепоховані у братській могилі на Хирівському цвинтарі. Позаду вілли «Полонія» був збудований пам’ятний хрест на честь закатованих тут людей.

Процесія перепоховання жертв радянського терору у Хирові

У 1995 році колишній житель вілли Cтаніслав Сосновський відвідав Хирів і описав свою поїздку у книзі «Наш давній Хирів»:

«Для мене це був сумний досвід. Зараз у нашому домі є школа. Ми не змогли зайти всередину, бо була неділя, і будинок був зачинений. Ми ходили навколо, мої ноги були як з вати. Спереду немає більше красивих дерев – каштанів та лип. Невідомо, чому познімали балкони? Ззаду, де раніше був невеликий сад, не ростуть вже ні сливи, ні яблуні. Залишились лише дві старі липи. Я дивився на них, як на родичів. У дитинстві я любив на них лазити».

Остання довоєнна мешканка вілли «Полонія» Ванда Каліта, з дому Сосновська, померла 17 лютого 2020 року в Клодзьку (Польща).

Вілла Полонія, стан на початку 2020-их років

На початку 2020-их років будинок перебуває у занедбаному стані. За свою довгу історію він бачив бали, концерти, світські бесіди, звуки пил та механізмів, тортури та дитячий гамір. Чи судилося йому побачити ще щось?

Богдан СИВАНИЧ

Джерело: Chyrowiacy.info

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Дитяче Євробачення - 2024: 15 листопада розпочинається перший етап голосування
Ukraine Art News
2024-11-15T15:00:47Z
Родина фантаста Станіслава Лема була тісно пов'язана з відомими магнатами на Львівщині, - дослідження
Ukraine Art News
2024-11-15T12:54:44Z
«Я почав вести блог, щоб потрапити в музичну сферу»: як TUMAZAR став зіркою TikTok. Інтерв’ю
MC Today
2024-11-15T08:07:22Z
Христина Соловій оголосила, що бере паузу від виступів на невизначений період
Ukraine Art News
2024-11-14T16:36:40Z
Що треба знати про Соню Делоне – королеву кольору та авангарду
Ukraine Art News
2024-11-14T13:34:31Z
Образ дня: Ріта Ора в кутюрній сукні FROLOV у новому епізоді The Masked Singer
Elle
2024-11-14T13:10:10Z
Співак Ray J заявив, що зірки, які брали участь у вечірках Diddy, намагаються підкупити імовірних жертв
Ukraine Art News
2024-11-14T12:24:56Z
Жінка, яка має план. Інтерв'ю з Іриною Горовою
Elle
2024-11-13T12:31:03Z
Бренду Poustovit виповнюється 25 років
Elle
2024-11-13T11:34:43Z
DOROFEEVA, Jerry Heil, Klavdia Petrivna: оголошені номінанти музичної премії MEGOGO Music Awards 2024
Elle
2024-11-15T23:30:38Z
Музикант Олександр Ремез і Культурний десант випустили пісню та кліп «Як ти там, Харків?»
Ukraine Art News
2024-11-15T17:15:45Z
Обличчя української науки: L’ORÉAL оголосить імена переможниць шостого сезону української премії «Для жінок у науці»
Elle
2024-11-15T15:45:45Z
Українців запросили на зустріч з українськими книговидавцями у Відні
Ukraine Art News
2024-11-15T13:49:07Z
BEVZA представляє різдвяну ялинкову прикрасу «Щедрик»
Elle
2024-11-15T13:18:48Z
Guzema Fine Jewelry презентує святковий діамантовий дроп
Elle
2024-11-15T12:46:33Z
Перший після смерті Беннінгтона: Linkin Park випустили альбом From Zero з вокалісткою Емілі Армстронг
Ukraine Art News
2024-11-15T09:48:44Z
«Мій бекграунд — це основа, що дарує мені свободу». Інтерв’ю з Дмитром Козинцем, українським митцем з грецьким корінням
Elle
2024-11-15T09:30:47Z
У Києві презентують шість міських проєктів про мистецтво та урбаністику
Хмарочос
2024-11-15T08:55:37Z
Фільм про етно-гурт «ЩукаРиба» вийшов онлайн
Cineast
2024-11-16T00:03:49Z
На Tallinn Black Nights Film Festival відбудеться світова прем’єра фільму “Мишоловка”, знятого українським військовим Сергієм Касторних
Cineast
2024-11-15T23:57:45Z
В Анкарі відбудеться фестиваль українського кіно
Ukraine Art News
2024-11-15T17:37:01Z
Зеленський призначив гранти молодим кінематографістам для створення фільмів
Ukraine Art News
2024-11-15T17:33:42Z
Оголосили імʼя ведучого церемонії "Оскар-2025"
Ukraine Art News
2024-11-15T17:21:54Z
Фільмографія “королеви комедій” Дженніфер Еністон: ТОП 10 фільмів, які має побачити кожен
MC Today
2024-11-15T16:43:51Z
Одразу на кількох кінофестивалях у Великій Британії покажуть українські фільми
Ukraine Art News
2024-11-15T16:16:14Z
«Зоряні війни»: Бен Мендельсон повернеться в новому сезоні серіалу «Андор»
KinoFilms
2024-11-15T15:42:33Z
Новий погляд на Гаррісона Форда в образі Червоного Галка у фільмі про Капітана Америка
KinoFilms
2024-11-15T15:12:29Z
Урич зі Львівщини опинився в переліку "Найкращих туристичних сіл" за версією турорганізації ООН
Ukraine Art News
2024-11-15T12:15:52Z
У Британії запускають поїзд із двокімнатними купе, спа і світським салоном
Хмарочос
2024-11-15T10:46:03Z
Мінкульт виступив проти планів КМДА збудувати підземний паркінг на Старокиївській горі
Ukraine Art News
2024-11-14T13:49:26Z
В осередку старинного Львова. Наше місто перед 700 роками
Photo Lviv
2024-11-14T06:12:28Z
Напівпрозорий скляний фасад і гра світла: приватний будинок у Хіросімі
Хмарочос
2024-11-13T07:07:07Z
Залізничні вокзали Галичини часів Австро-Угорщини
Photo Lviv
2024-11-13T06:18:32Z
Маршрути пам’яті й більше подорожей Україною. Як змінилася туристична галузь під час війни. Інтерв’ю з Мар’яною Олеськів
MC Today
2024-11-12T13:32:56Z
Нестача даних, персоналу і не тільки: очільниця ДАРТ розповіла про виклики туристичної сфери
MC Today
2024-11-12T13:32:54Z
Засновник COMFY інвестував у 33 торгових парка в Польщі: що це за бізнес та як він працює
MC Today
2024-11-12T13:32:43Z
У Кривому Розі демонтували пам'ятники Лермонтову та Пушкіну
Ukraine Art News
2024-11-15T23:16:02Z
Англійська мова без підручників: 9 Telegram-каналів для легкого і цікавого навчання
MC Today
2024-11-15T18:42:51Z
Зараз в Україні лише 0,5% людей можуть дозволити собі придбати практично все, що хочуть
Хмарочос
2024-11-15T18:10:15Z
У Києві триває кампанія UNICEF для підтримки дітей з інвалідністю
Хмарочос
2024-11-15T18:06:52Z
Україна та Іспанія обговорили перспективи співпраці у сфері культури
Ukraine Art News
2024-11-15T17:18:57Z
Мистецтво визначати пріоритети: поради зі щоденної практики есенціалізму
MC Today
2024-11-15T16:33:51Z
Не тільки одяг чи взуття: на маркетплейсі Kasta тепер можна купувати техніку від «Фокстрот»
MC Today
2024-11-15T16:27:51Z
Асоціація «Українки Швейцарії» проведе вечорниці з нагоди свого 5-ліття
Ukraine Art News
2024-11-15T15:43:01Z
Розкажіть про Україну за кордоном. Як доєднатися до акції Unbroken for 1000 days від платформи Strichka
MC Today
2024-11-15T15:28:07Z
Стівен Кінг оголосив, що йде з соцмережі X
Ukraine Art News
2024-11-15T15:31:08Z
«Українці створюють технології, яких раніше не існувало»: головні тези з виступу Олександр Борнякова на Web Summit 2024
MC Today
2024-11-15T15:03:58Z
Як застарілі системи можуть стримувати український бізнес: власний досвід
MC Today
2024-11-15T13:55:07Z
На Вінничині запустили газотурбінну установку в рекордні строки
Хмарочос
2024-11-15T11:39:56Z
Чорна п’ятниця 2024: найпривабливіші пропозиції українських брендів і прогнози від Admitad Україна
MC Today
2024-11-15T07:31:20Z
Чому мережа «Кібернетики» не «злетіла» в Одесі: співзасновники про досвід у великих містах
MC Today
2024-11-15T07:13:08Z
Uklon запустив верифікацію нових водіїв через Дію, щоб зекономити дві хвилини
Хмарочос
2024-11-14T16:28:31Z
Спрацьовує wow-ефект: співзасновники «Кібернетиків» розповіли про масштабування в регіонах
MC Today
2024-11-14T11:49:07Z
Біткойн різко зріс: як платформа хмарного майнінгу BCH Miner допоможе заробляти $5 тис. на день
MC Today
2024-11-14T11:11:51Z
Королівський пляцок-пиріг: смачно через віки
Ukraine Art News
2024-11-15T09:30:48Z
Секрети приготування смачного бургера в домашніх умовах
Photo Lviv
2024-10-24T04:57:29Z
Дуже смачна лазанья з козячим сиром
Elle
2024-09-23T13:39:47Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z
Готуємо рататуй: елементарний рецепт
Elle
2024-08-29T13:21:51Z
Рецепт легендарного сливового пирога з New York Times
Elle
2024-08-27T10:55:13Z