MY.UAСтатті
«Те, що ми втрачаємо сьогодні в Новій Каховці — не просто спадок минулої епохи»: колонка Анни Лодигіної
«Те, що ми втрачаємо сьогодні в Новій Каховці — не просто спадок минулої епохи»: колонка Анни Лодигіної

«Те, що ми втрачаємо сьогодні в Новій Каховці — не просто спадок минулої епохи»: колонка Анни Лодигіної

Те, що ми втрачаємо сьогодні в Новій Каховці, — не просто спадок минулої епохи, а втілення сміливих ідей провідних архітекторів і художників України, з любов’ю до півдня та до українських традицій, що спростовували балаканину про «ісконно русскій юг».

У моєї бабусі завжди був пишний сад. Між малинником і рясними кущами бузку тісно зживались жоржини, півонії, бульденеж і різноколірні тюльпани. Свій квітник бабуся облаштувала поруч із садком, в якому росли яблуні, груші, абрикоси, посаджені ще моїм прадідом. Усе дитинство минуло між тих кущів і дерев, біля яких виросло кілька поколінь моєї родини. 

Садок бабуся доглядала з особливою любов’ю. Зламати якусь гілку було страшним гріхом. Бабусине дитинство припало на 1940–50-ті роки. Саме тоді Радянський Союз до численних оподаткувань — наприклад, на картоплю, молочні продукти, солому, присадибні території, — ввів ще й податок на фруктові дерева та кущі. Він був вищим у кілька разів за податок на зернові культури. Оскільки люди не мали чим платити, повсюдно по селах почали масово вирубувати сади. Оподатковувались не плоди, а стовбури. Але передбачити, чи буде врожайним новий рік, неможливо, а податок селяни мусили платити. Тож люди мали своїми руками знищити десятки старовинних сортів яблунь, груш, слив, айви, черешні, вишні, суниці, смородини, горіхів, малини. Цей «геніальний» податок скасували у 1954 році. Майже два десятиліття після цього була відчутна суттєва нестача фруктів. Але що найгірше — тоді ми назавжди втратили багато рідкісних сортів дерев і кущів.

Коли податок скасували, люди почали засаджувати деревами не тільки присадибні ділянки, але й ділянки за межами своїх дворів. Так робила і моя родина. Груші, яблуні, сливи були висаджені навіть на пагорбі за хатою. Це було зціленням для тих, хто на власні очі бачив, як показово бригади з червоними зірками рубали їхні садки або ставили перед вибором, тож доводилось брати сокиру та робити це самостійно. Тому родинний сад — то святе місце. Бабуся ним страшенно пишалась.

На другий рік війни, позбавлена можливості потрапити додому через окупацію рідного міста, я будь-що хотіла поїхати в село, щоб доторкнутись до свого квітучого спадку, а разом з ним — до свого другого дому, де пройшла третина мого дитинства. У нашому селі я не була майже п’ять років, відтоді як хату продали й бабуся переїхала до міста, ближче до дітей. Трішки менше, майже два роки, я не була вдома, у Новій Каховці. Російські військові зайшли на танках у моє місто в перші години повномасштабного вторгнення. В окупації опинились рідні, друзі, однокласники зі своїми дітьми, вчителі, будинки, вулиці, наша набережна ніби з кіно і, звісно, ГЕС. Тоді я думала, що це найгірше — не знати, чим допомогти, окрім як зібрати гуманітарку та кошти, не мати впливу і постійно відчувати тривогу через небезпеку, в якій перебуває все твоє рідне. Але найгірше сталося потім.

У ніч на 6 червня я не могла заснути, проте телефон вирішила не перевіряти. Коли нарешті провалилась у сон на одну годину, прокинулась від повідомлення брата. Він надіслав відео, і я побачила те, чим нас лякали в дитинстві: окупанти підірвали ГЕС, вода нестримним потоком з Каховського водосховища ринула затоплювати спочатку моє місто, а потім весь регіон. Ті, хто виріс там, миттєво зрозуміли, що буде далі.

Люди у місцевих чатах написаними словами кричали, як вода затоплює їхні будинки, і вони не знають, що робити. Хто міг, рятував себе та рештки свого життя. За кілька годин у мережі з’явились нові відео. На них по вінця затопленими стояли альтанки в парку та Літній театр, підтоплений був до першого поверху Палац культури, а перед ним плавало двоє лебедів; вода підбиралась до історичного центру міста і на сусідню з нашим будинком вулицю. Було зрозуміло: на диво сподіватись не варто. Те, що росіяни не покрали, знищить вода. З найціннішого вдома — сімейна бібліотека, вишиті рушники бабусі, фото рідних, кого вже немає з нами й чиї обличчя тепер залишились навіки тільки в пам’яті: їх неможливо передати у спадок дітям і онукам.

Вода знищувала не тільки родинні скарби, вона знищувала спадок дідів-прадідів усього міста. Нова Каховка зводилась поруч із гідроелектростанцією. На будівництво з’їхались найяскравіші, найталановитіші інженери, архітектори й художники. Багато з них потім залишились жити у молодому місті. Тобто ми, усі мешканці Нової Каховки, є нащадками тих, хто це місто збудував. І от воно на наших очах руйнувалось: спочатку під обстрілами російських військових, а потім від води внаслідок підриву окупантами ГЕС.

Трагедія Херсонщини супроводжувалась історичними екскурсами в усіх ЗМІ: про те, що через зведення гідровузла у 50-х роках совєти затопили історичну місцевість Великий Луг з її унікальною рослинністю та осередками проживання багатьох видів тварин і птахів. Ця територія належала колись Запорозькій Січі. Затоплено було і десятки сіл. Це правда. Але завадити великому будівництву, яке задумав тоді Сталін, було неможливо. Тому в основу зведення і ГЕС, і міста лягла філософія Олександра Довженка: коли щось руйнується, потрібно будувати. Кінорежисер приїхав на зведення гідровузла, щоб закарбувати у своєму новому кіно історичну мить, яка обернулась драмою для регіону та для багатьох родин.

На тлі нової трагедії, вже у 2023 році, мене дивувало, що ніхто серед медіа не говорив про те, що саме ми губимо сьогодні. Це не просто радянський спадок, а втілення сміливих ідей провідних архітекторів і художників тодішньої України — з любов’ю до Півдня, до його українських традицій, що розбивало балаканину про «ісконно русскій юг».

Місто не було хаотичним чи випадковим. Нову Каховку звели відповідно до єдиного плану. За основу взяли концепцію міста-саду. Таких міст в усьому світі лише одиниці. Вздовж Дніпра на сипучих південних пісках розбили розкішний парк, який гармонійно переходив у житлові квартали. Було відчуття, що ти живеш у саду, який постійно цвіте.

Окрім проєктувальників, інженерів та архітекторів до роботи над образом міста долучився Олександр Довженко, який віддавав увесь свій час і мистецький досвід. Він став співавтором Палацу культури. Зокрема, на фінальному етапі майстер запропонував не перекривати черепицею ротонду та облаштувати на ній літнє кафе з видом на Дніпро, плавні й ГЕС. Також на даху постав омріяний Довженком сад у вигляді панно на фронтоні ротонди, у техніці різьблення по сирому тиньку з мозаїчним заповненням, що зображував казкового птаха в центрі пружного візерунка із квітів. Сам дах втілений з натхненних мрій кінорежисера про морські хвилі — у полив’яній темно-зеленій черепиці, щоб вона переливалась, як наше море... А підлогу виклали малюнком із червоних, чорних і білих кольорів, типових для українських килимів.

Для оформлення Каховського водосховища Довженко запропонував постаті князя Святослава та Богдана Хмельницького, а для комплексу споруд гідростанції — дві запорозькі чайки на воротах і баштах шлюзу, фризи з барельєфами скіфських баб. І це у 1950-х роках!

Саме на прохання кінорежисера з Академії архітектури до Нової Каховки відрядили групу художників і архітекторів, серед яких був учень Михайла Бойчука, розстріляного у 30-х роках НКВС, — Григорій Довженко. На вшанування ідеї свого вчителя разом з іншими майстрами він узявся за оздоблення будинків і адміністративних споруд унікальними яскравими орнаментами та різьбленими панно, які повністю змінили вигляд міста. Цими «кам’яними вишиванками» з неповторними куманцями, птахами, деревами життя, з яких ростуть соняшники, кукурудза чи колоски пшениці, прикрасили понад двісті будинків. Жоден орнамент не повторювався. Майже сто років тому під час репресій совєти навмисно знищували витвори бойчукістів — сьогодні ж унікальна робота одного з послідовників Михайла Бойчука під загрозою знищення через уже повномасштабну війну, яку розв’язала Росія.

Усе, що руйнується, — не просто будинки з майстерно вирізаними панно, не просто музеї, наповнені картинами часто маловідомих широкому загалу художників, і не просто гарні мозаїки, які гармонують з ліпниною на стелі. Усе це створено та надихнуте українською землею, її багатовіковими традиціями. І окрім ностальгійних спогадів місцевих мешканців це докази нашого існування, які формують колективну свідомість та ідентичність. Щоб через сто, двісті чи п’ятсот років діти наших дітей, які не бачили цієї чи попередніх воєн, отримали у спадок час, закарбований в архітектурі, монументальному мистецтві, живописі чи навіть у парку з багатовіковими деревами, яких напевно не буде ніде більше у світі. Саме тому росіяни намагаються залишити за собою випалене поле. «У вас так красіво! Жаль, єслі будєм отступать — нічєво тут не оставім». Ці слова вони кажуть місцевим.

У серця немає спокою, коли ти не можеш потрапити додому. І підсвідоме постійно відтворює одні й ті ж самі сюжети снів: як ти йдеш протоптаними стежками свого міста, звертаєш до дому й відчуваєш навіть уві сні знайомий оркестр ароматів квітучих дерев.

Я не знаю, чи зможу колись показати все це своєму трирічному сину в реальному житті ще раз, тому влітку ми сіли в авто і поїхали в бабусине село, щоб він доторкнувся до ще одного важливого родинного місця разом зі мною.

Хвилювання накривало. Знайомий поворот, наша вулиця, хата... І от я стою у бабусиному дворі — а садка немає. Немає пахучого бузку, немає прадідової яблуні, немає й улюблених бабусиних жоржин. Замість них — вулики з бджолами. А наш сад новий власник вирубав. Мабуть, їм не годяться наші груші. Не думала, що серце може розбиватись двічі, але це сталось.

Нам дозволили зайти всередину будинку. А там — майже все як раніше: скрипливі двері, мазана піч, бабусині ряднинки й шафи, навіть частково бібліотека! Дім продавали поспіхом, і все вивезти не встигли. В одному з кутів — стара ікона зі штучними квітами, тільки над нею немає рушника, як було раніше. Я не втрималась і зазирнула в одну з шухляд. Видно, що в хаті не живуть, а використовують як місце зберігання речей. Тому й шухляда порожня. Але в дальньому кутку лежить щось схоже на шматок відірваного конверта. Беру його, а там — малесенька фотокартка. На ній мій прадід! Той самий, чиї груші з абрикосами зрубали. Для того, хто втратив майже всю матеріальну сімейну пам’ять, це як золотий злиток! Отже, приїхали недарма.

Наостанок, на виході з двору, я вирішила зробити на пам’ять світлину. Сонце якраз заливало подвір’я, заповнювало порожнечу, яка утворилась на місці садка. Щоб композиція склалась у кадрі, я зробила ще кілька кроків назад, до пагорба за парканом. Потім ще кілька кроків назад, спустилася сходами нижче — аж раптом у кадр влізає непоказне дерево, затиснуте між старою липою та щільним некошеним бур’яном. Це ж бабусина яблуня! Враз знищений родинний сад ожив вдруге в єдиному вцілілому дереві, а з ним і всі мої діди-прадіди. Бабусі немає вже два роки, а її яблуня є, і вона пахне так само, як і тоді, коли вона з двору кричала: «Діти, не зривайте яблука, ще зелені!»

Текст: Анна Лодигіна

Колажі: Юлія Портарескул


Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Linkin Park возвращается с новой вокалисткой спустя 7 лет после смерти фронтмена
Gloss
2024-09-06T15:22:47Z
Мадонна отметила свой 66-й день рождения в шляпе от украинского бренда
Gloss
2024-08-28T12:00:55Z
Анонимная певица Klavdia Petrivna впервые показала свое лицо в новом клипе с группой Tvorchi
Gloss
2024-08-23T15:52:15Z
Первая среди украинских звезд: Светлана Лобода спела для Грэмми
Gloss
2024-08-20T13:43:04Z
Лариса Долина заявила, что стала жертвой мошенников из Украины: артистка потеряла почти 2 миллиона долларов
Gloss
2024-08-13T15:51:51Z
61-летний Джонни Депп начал новые отношения с 28-летней россиянкой: кто она
Gloss
2024-07-17T14:43:11Z
Неожиданный сюжетный поворот: Лобода выпустила клип, в котором она ломает руку
Gloss
2024-07-05T12:43:16Z
Звезда "Эмили в Париже" снялась в рекламе BMW в жакете от украинского бренда
Gloss
2024-04-24T14:49:11Z
DOROFEEVA и Лебига презентовали общий трек и побили онлайн-рекорд украинского Twitch
Gloss
2024-04-18T13:16:02Z
Надя Дорофеева презентовала клип на новую песню «Нитроглицерин»
Gloss
2024-08-07T15:40:50Z
Balenciaga выпустили самую дорогую в мире авоську за 7 тысяч долларов
Gloss
2024-07-17T16:30:55Z
В Steam стартовал фестиваль файтингов
Overclockers
2024-07-16T06:52:19Z
ЗНАКОМСТВО С ЛОНДОНСКОЙ ХУДОЖНИЦЕЙ ЛАРОЙ ДЖУЛИАН
Ukraine Art News
2024-06-08T15:42:56Z
Right 2 Fitness Unveils New Metabolic Ignition System for Women Over 30
Elle
2024-05-27T13:28:03Z
MONATIK выпустил новый клип на песню «А что?», режиссером которого стала Таню Муиньо
Gloss
2024-05-24T13:49:13Z
Princess Karibo's Art Celebrates Diversity in Children's Literature
Elle
2024-05-22T15:31:23Z
Работы украинского художника украсили витрины магазина Hermes в Японии
Gloss
2024-05-07T14:22:20Z
Украинка Ангелина Усанова стала победительницей международного конкурса красоты Miss Eco International-2024
Gloss
2024-04-29T16:10:03Z
Netflix показал тизер второго сезона «Уэнсдей» и трейлер новой части «Игры в кальмара»
Gloss
2024-09-20T15:58:14Z
FILM.UA Group выпустили трейлер фильма «БожеВільні» о советской карательной психиатрии
Gloss
2024-09-19T12:24:44Z
«Киевская Неделя Критики – программа «Фокус: Украина – Нидерланды»»: смотрите с 17 октября
KinoFilms
2024-09-19T10:51:28Z
Украинский тизер мультфильма «200% Волк»
KinoFilms
2024-09-19T10:24:27Z
Стало известно, когда выйдет сериал «Гарри Поттер»
Gloss
2024-09-18T13:54:56Z
Лучшие сериалы 2024 года: премия «Эмми» объявила победителей
Gloss
2024-09-16T17:07:05Z
Создатели «Мавки» представили тизер первого украинского мультфильма для взрослых
Gloss
2024-09-16T13:37:08Z
Украинский тизер фильма ужасов «Вовкулака»
KinoFilms
2024-09-15T09:27:27Z
Украинский трейлер экшн триллера «Лига миллионеров»
KinoFilms
2024-09-11T06:00:34Z
ТОП-8 экстремальных видов спорта
Men's Life
2024-08-19T07:57:54Z
В Китае открыли 24-километровый морской мост, который побил сразу 10 мировых рекордов
Gloss
2024-07-03T12:40:09Z
Самый большой в мире круизный лайнер Icon of the Seas отправился в свой первый рейс
Gloss
2024-01-29T17:51:45Z
Самые комфортные места для жизни уже в недалеком будущем
Men's Life
2024-01-24T08:33:40Z
Культурное значение шампанского в разных странах
Gloss
2023-11-29T10:12:53Z
Лас-Вегас: удивительная история города азарта, мафии и головной боли для архитектора
MC Today
2023-11-24T17:21:39Z
Как самостоятельно организовать свой отдых?
Men's Life
2023-11-13T07:57:47Z
Дом Шрека теперь можно арендовать на Airbnb
Gloss
2023-09-29T10:42:43Z
В Apple Park установили сотни стеклянных скульптур. Для их создания собирали песок в пустынях всего мира
MC Today
2023-09-25T15:21:48Z
Искусство грамотной саморекламы
Men's Life
2024-09-23T08:39:49Z
В чем польза семейных ссор?
Men's Life
2024-09-20T13:57:40Z
Секс после ссоры: панацея или плацебо?
Men's Life
2024-09-19T11:30:48Z
Целуйтесь на здоровье!
Men's Life
2024-09-18T08:48:40Z
Мужское здоровье и достоинство: разоблачаем мифы
Men's Life
2024-09-17T12:24:36Z
3 способа избавиться от храпа
Men's Life
2024-09-16T09:40:30Z
Советы мужчинам по уходу за лицом
Men's Life
2024-09-13T10:33:39Z
Как навести порядок в домашней аптечке?
Men's Life
2024-09-12T10:36:47Z
Classical Meets Humanitarian: Omar Harfouch's «Concerto for Peace» Takes Center Stage at Paris' Iconic Theatre
Elle
2024-09-12T07:06:45Z
Состоялся релиз ноутбуков с процессорами Intel Core Ultra 200V. Опубликованы первые обзоры
Overclockers
2024-09-24T14:42:05Z
Разработчики Homeworld 3 выпустят весь новый контент для игры в ноябре вместо 2025 года
Overclockers
2024-09-23T07:11:34Z
Вышло приложение Windows App, которое позволяет управлять ПК из любой точки мира через смартфон или планшет
Gloss
2024-09-20T15:33:48Z
Раскрыты спецификации процессоров Intel Core Ultra 200HX для игровых ноутбуков
Overclockers
2024-09-20T09:49:23Z
Линейку гибридных прцоессоров AMD Strix Halo возглавит модель Ryzen AI Max+ 395
Overclockers
2024-09-20T08:28:23Z
Dead Rising Deluxe Remaster получает хорошие отзывы от критиков и игроков
Overclockers
2024-09-19T11:55:17Z
Видеокарта ASUS Prime GeForce RTX 4070 Ti Super соответствует требованиям Nvidia SFF-Ready
Overclockers
2024-09-19T06:47:43Z
Продано почти 62 миллиона консолей PlayStation 5 и лишь 28,3 миллиона Xbox Series
Overclockers
2024-09-18T08:13:19Z
MSI выпускает GeForce RTX 4070 GDDR6 в модификациях Ventus 3X/2X
Overclockers
2024-09-16T12:01:18Z
Готовлю такую закуску из огурцов все лето! Гениальный рецепт - чем больше ешь, тем больше хочется!
InfoHome
2024-09-24T12:29:28Z
Пирожки как пух! Простой и быстрый рецепт теста для пирожков. Жареные пирожки с мясом. Очень вкусно!
InfoHome
2024-09-24T12:29:28Z
Век живи, век учись! Сочнейшая горбуша не хуже дорогой рыбы! Гениальный рецепт и готовить просто!
InfoHome
2024-09-24T12:29:27Z
3 рецепта, после которых вы полюбите капусту! Закрываю по 30 банок и всегда мало!
InfoHome
2024-09-23T12:16:11Z
Готова есть каждый день - не надоедает! Ленивый ужин в одной кастрюле за 30 минут рецепт
InfoHome
2024-09-22T07:27:37Z
Вкуснейшие макароны с фаршем на одной сковороде. много и сытно! Рецепт макарон с мясной подливой!!
InfoHome
2024-09-22T07:27:37Z
Проще, чем вы себе представляете! Отличный рецепт с курицей и картофелем
InfoHome
2024-09-22T07:24:37Z
Солю скумбрию экспресс способом: утром солю, вечером едим. Малосолёная, нежная, ну очень вкусно
InfoHome
2024-09-16T11:16:17Z
Сделала 5 банок, муж сказал, надо 25! Заготовки для харчо и для солянки на зиму! Супы в банках!
InfoHome
2024-09-16T11:13:42Z