MY.UAСтатті
11 неочевидних об’єктів ЮНЕСКО в Азії та Європі
11 неочевидних об’єктів ЮНЕСКО в Азії та Європі

11 неочевидних об’єктів ЮНЕСКО в Азії та Європі

Кожен рік всесвітня організація UNESCO доповнює свій реєстр архітектурних та природних об’єктів, які мають унікальну цінність і потребують особливого вивчення і захисту. До 2024 року в списку Світової спадщини були включені 1157 місць зі 167 країн, зокрема 900 об’єктів, що мають особливе культурне значення. Фотограф та журналіст Вадим Куликов ділиться світлинами з одинадцяти цінних локацій у різних країнах Європи та Азії та розповідає про них.

Шовкові шляхи: мережа маршрутів коридору Чан’ань – Тянь-Шань 

Це ділянка протяжністю 5000 км розгалуженої мережі Шовкових шляхів, що тягнеться від столиці Китаю часів династій Хань і Тан, до регіону Жетису в Центральній Азії. Він сформувався між II-им століттям до нашої ери та I-им століттям нашої ери, і використовувався аж до XVI століття. Шлях пов’язував численні цивілізації та сприяв торгівлі та обміну в сфері релігійних традицій, наукових знань, технологічних інновацій, культурних практик та мистецтва. Зараз на маршруті Шовкового шляху є тридцять три місця, включені до переліку об’єктів, що перебувають під захистом UNESCO, у тому числі столиці та палацові комплекси різних імперій і ханських королівств, торгові поселення, буддійські печерні храми, стародавні шляхи, поштові станції, перевали, маяки, ділянки Великої стіни, укріплення, гробниці та культові споруди. 

На фото – караван-сарай (заїжджий двір) Таш-Рабат, який розташований на Шовковому шляху та знаходиться у Наринській області Киргизстана. Влада країні сподівається, що в найближчий час Таш-Рабат стане окремою пам’яткою у переліку людського надбання UNESCO. Цей караван-сарай знаходиться біля кордону з Китаєм, на висоті понад 3500 м над рівнем моря. Таш-Рабат був побудований в XV столітті на місці давнішого несторіанського або буддійського монастиря IX-X століть. Існує дві версії його заснування. Перша – він був зведений, як фортеця одним з ханів, який хотів захистити торгові каравани від розбійників. Потрапити до долини з караван-сараєм можна тільки через вузькі переходи між горами. Друга версія – він був задуманий місцевим багатієм, як велика фортеця, але будівництво не завершилось з невідомих причин. Проте монастир на цьому місці дійсно існував, але почав занепадати з того часу, як в Центральній Азії остаточно закріпився іслам.

Будинок Плантен-Моретуса, Бельгія

Музей-майстерня Плантен-Моретуса – це друкарня та одне з перших видавництв Європи. Розташована в Антверпені, друкарня бачила період Відродження, друкувала роботи Рубенса, та пов’язана з історією винаходу типографіки. У XVI столітті її власником був Крістоф Плантен, що розпочав роботу видавництва у 1555 році. Його компанія не припиняла роботи до 1867 року, і зберегла свій історичний інтер’єр, велику колекцію старого друкарського обладнання, архіви, твори мистецтва, серед яких є картина Рубенса. Деякий час Рубенс працював над оформленням книг видавництва. Будинок компанії в свій час був місцем зустрічей гуманістів та філософів. В 1944 році під час артобстрілу музейне приміщення було пошкоджене німецькою ракетою, і було зачинено на ремонт на шість років. До нашого часу в майстерні збереглися старовинні дерев’яні блау-преси, шкіряні шпалери на стінах, фламандські різьблені меблі. Бібліотека музею Плантен-Моретуса нараховує понад 30 000 книг і фоліантів. 

Гелатський монастир, Грузія

Монастир Гелаті, збудований неподалік від Кутаїсі, є прикладом культурного, політичного та економічного зростання Грузії між XI і XIII століттями. Вважається, він був одним з найбільших середньовічних православних монастирів, що виріс у центр науки та освіти. Його будівництво, яке закінчилось у 1106 році, пов’язують з активною діяльністю царя Давида IV Будівельника. До складу монастиря входить три храми, кам’яна дзвіниця та будівля Академії, від якої вціліли лише зовнішні стіни. Цар Давид зібрав до своєї Академії видатних інтелектуалів і філософів того часу. Частина монахів працювала в скрипторії, де переписували рукописи. Серед кількох книг, створених у монастирі, найвідомішою є Євангеліє XII століття, та ікони, які зараз зберігаються у музеях Тбілісі.

Скугсчиркогорден, Швеція 

Кладовище на півдні Стокгольма, яке було внесено в перелік цінностей людства UNESCO в 1994 році. Його головна цінність в архітектурних об’єктах, які демонструють періоди розвитку від стилю скандинавського класицизму до зрілого функціоналізму. Його було створено між 1917 і 1920 роками двома молодими архітекторами Асплундом і Леверенцем на місці колишніх гравійних кар’єрів, порослих соснами. Дизайн поєднує рослинність і архітектурні елементи, використовуючи переваги нерівностей на ділянці для створення ландшафту. Проєкт кладовища мав великий вплив на архітекторів у багатьох країнах світу. Неподалік від виходу з території кладовища знаходиться ставок, схил для медитації та великий гранітний хрест. По задуму архітекторів, він має сприйматися відкрито для нехристиянських інтерпретацій, також вони приводили до контексту цитату художника Каспара Фрідріха: «Для тих, хто бачить його таким, це розрада, а для тих, хто не бачить, це просто хрест». Серед поховань видатних людей на кладовищі можна знайти могилу акторки Грети Гарбо. 

Культурний ландшафт Хаврамана, Іран

Хавраман – це віддалений гірський регіон, що зберігає традиції культури курдського племені «хаврамі», яке населяло його приблизно з 3000 року до нашої ери. Спосіб проживання людини в долинах гір Загрос був адаптований протягом тисячоліть до суворого гірського середовища. Багаторівневе планування та архітектура крутих схилів, садівництво на сухих кам’яних терасах, розведення худоби та сезонна вертикальна міграція – це риси місцевої культури та життя напівкочового народу хаврамі. Протягом різних сезонів року люди тут переміщуються з низовин на вершини, і навпаки. Про безперервну присутність цього народу протягом тисячоліть у ландшафті свідчать кам’яні знаряддя праці, печери та скельні укриття, кургани, залишки постійних і тимчасових поселень, а також майстерні, кладовища, дороги, села та замки. 12 сіл, що входять до регіону Хавраман, ілюструють еволюцію народу, який пристосувався до дефіциту продуктивної землі в гірському середовищі.

Джантар-Мантар, Індія

Обсерваторія просто неба у місті Джайпур, побудована 1734 року за наказом раджутського махараджі Джай Сінґха II. Це найбільша з п’яти обсерваторій, побудованих ним на заході Індії, вона також найкраще збереглася з усіх. Під час зведення об’єкту, протягом шести років, тут працювало щонайменше 23 висококваліфіковані астрономи. Інструменти для вимірювань у обсерваторії відрізняються колосальними габаритами, найбільший має діаметр 27 метрів. Серед дев’ятнадцяти інструментів тут є ті, що вимірюють відстані між небесними тілами, час сходу та заходу сонця, місце знаходження полярної зірки та інші. Кожен інструмент, виготовлений із місцевого каменю та мармуру, має астрономічну шкалу. Джантар-Мантар безперервно використовувався приблизно до 1800 року, потім був покинутий, але відновлений під час британського колоніального правління. Обсерваторія була оголошена національним пам’ятником Індії у 1948 році. 

Арабо-нормандський Палермо, Італія 

Забудова міста Палермо у 1130-1194 роках демонструє унікальне об’єднання архітектурних стилів, з елементами західної, ісламської та візантійської традицій. У ті часи острів Сицилія знаходився під правлінням норманів, які за короткий час змогли змінити ландшафт міста, збудувавши різні за призначенням споруди, над якими працювали окремі архітектори, проте усі були пов’язані між собою через архітектурний напрямок, сьогодні відомий, як Арабо-Нормандський стиль. В комплекс будівель сьогодні входять дев’ять цивільних і релігійних споруд. Кожен об’єкт ілюструє важливі аспекти мультикультурного синкретизму.

Печерний храм Дамбулла, Шрі-Ланка 

Найбільший і найкраще збережений печерний храмовий комплекс на Шрі-Ланці. Священне місце для паломників протягом 22 століть. Скеля з головною печерою височіє на 160 м над навколишніми рівнинами. В околицях нараховується понад 80 задокументованих печер, в п’яти з них містяться визначні фрески і статуї, що розповідають про життя Гаутами Будди. Власне, фрески займають площу 2100 квадратних метрів. Історики розповідають, що люди жили в цих печерах з доісторичних часів. Документально підтверджено, що неподалік було знайдено поховання з людськими скелетами віком близько 2700 років. До сьогодні храм Дамбулла залишається активним ритуальним центром, що потребує постійного догляду за фресками. Перші роботи з очищення і нанесенню на них захисного покриття відбулося в 1960-х роках.

Священні ансамблі Хойсала, Індія

Серед усіх храмів Індії, священні споруди імперії Хойсала відрізняються тим, що не хочуть здаватися величезними. Інша відмінність – це унікальні різьблені барельєфи, якими прикрашені всі зовнішні стіни храмів. З XI по XIV століття правителі Хойсала контролювали ту територію південної Індії, яку зараз займає штат Карнатака. Вони розмовляли на мові каннада, а в архітектурі намагалися вигадати новий стиль, що виділявся складними деталями. Храми Хойсала зроблені з темно-сірого мильного каменю, з великою кількістю гіперреалістичних скульптур і досконалим мистецтвом різьблення. На генплані деякі храми нагадують форму зірки, присвячені богу Вішну та богу Шиві, майже всі розташованій на низькій платформі. За легендою, найстаріший з храмів будувався 103 роки. Головні храми Хойсала знаходяться в містах Халебіду та Белур, вони були зараховані до переліку всесвітнього надбання UNESCO у 2023 році. 

Фламандські бегінажі, Бельгія

З XIII століття в Європі почали існувати бегінажі, закриті громади, де жили виключно жінки, що вирішили присвятити себе духовному життю, при цьому не обираючи замкнений світ монастирів. Здебільшого там знаходили прихисток вдови ветеранів війни, або сироти, яким було важко виживати поодинці. Правила бегінажу нагадували життя в монастирі. Крім каплиці чи церкви, в комплекс бегінажу могли входити функціональні будівлі: лікарня, пекарня, і навіть броварня. Фламандські бегінажі – це 13 архітектурних ансамблів, характерних для фламандського регіону. Деяка кількість літніх мешканок в них жили до нещодавнього часу, але загалом будівлі зараз переходять до різних культурних ініціатив, що продовжують зберігати архітектуру пам’яток. На фото – бегінаж у місті Антверпен. 

Старий Рас і Сопочани, Сербія 

На півдні Сербії, біля міста Нови Пазар, розташований комплекс споруд, що демонструють зв’язок Візантійської культури та традицій Південно-Східної Європи. Вони датуються X – XIII століттями, і зберігають архітектуру і фрески, виконані художниками того періоду, які не мали можливості працювати на території Візантійської імперії, але знайшли притулок при дворі сербського короля. До ансамблю входять чотири споруди: монастир Сопочани, монастир Джурджеві Ступові, церква Святих Апостолів Петра і Павла і середньовічне місто Рас. Усі будівлі розташовані в межах площі 199 га, та огороджені дуже великою буферною зоною – її площа 9936 га.

Найпопулярніше за тиждень

«Не було місця»: Київавтодор пояснив, чому на новому Дегтярівському мосту немає трамвайних платформ
У Києві під час тривоги зупиняли навіть маршрутки: люди йшли пішки, а ціни на таксі коливались від 500 до 1000 гривень
Чим небезпечний Тікток під час війни?
На Франківщині археологи потрапили до склепу середньовічного замку – він був недоступним понад 230 років

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Linkin Park возвращается с новой вокалисткой спустя 7 лет после смерти фронтмена
Gloss
2024-09-06T15:22:47Z
Мадонна отметила свой 66-й день рождения в шляпе от украинского бренда
Gloss
2024-08-28T12:00:55Z
Анонимная певица Klavdia Petrivna впервые показала свое лицо в новом клипе с группой Tvorchi
Gloss
2024-08-23T15:52:15Z
Первая среди украинских звезд: Светлана Лобода спела для Грэмми
Gloss
2024-08-20T13:43:04Z
Лариса Долина заявила, что стала жертвой мошенников из Украины: артистка потеряла почти 2 миллиона долларов
Gloss
2024-08-13T15:51:51Z
61-летний Джонни Депп начал новые отношения с 28-летней россиянкой: кто она
Gloss
2024-07-17T14:43:11Z
Неожиданный сюжетный поворот: Лобода выпустила клип, в котором она ломает руку
Gloss
2024-07-05T12:43:16Z
Звезда "Эмили в Париже" снялась в рекламе BMW в жакете от украинского бренда
Gloss
2024-04-24T14:49:11Z
DOROFEEVA и Лебига презентовали общий трек и побили онлайн-рекорд украинского Twitch
Gloss
2024-04-18T13:16:02Z
Надя Дорофеева презентовала клип на новую песню «Нитроглицерин»
Gloss
2024-08-07T15:40:50Z
Balenciaga выпустили самую дорогую в мире авоську за 7 тысяч долларов
Gloss
2024-07-17T16:30:55Z
В Steam стартовал фестиваль файтингов
Overclockers
2024-07-16T06:52:19Z
ЗНАКОМСТВО С ЛОНДОНСКОЙ ХУДОЖНИЦЕЙ ЛАРОЙ ДЖУЛИАН
Ukraine Art News
2024-06-08T15:42:56Z
Right 2 Fitness Unveils New Metabolic Ignition System for Women Over 30
Elle
2024-05-27T13:28:03Z
MONATIK выпустил новый клип на песню «А что?», режиссером которого стала Таню Муиньо
Gloss
2024-05-24T13:49:13Z
Princess Karibo's Art Celebrates Diversity in Children's Literature
Elle
2024-05-22T15:31:23Z
Работы украинского художника украсили витрины магазина Hermes в Японии
Gloss
2024-05-07T14:22:20Z
Украинка Ангелина Усанова стала победительницей международного конкурса красоты Miss Eco International-2024
Gloss
2024-04-29T16:10:03Z
Netflix показал тизер второго сезона «Уэнсдей» и трейлер новой части «Игры в кальмара»
Gloss
2024-09-20T15:58:14Z
FILM.UA Group выпустили трейлер фильма «БожеВільні» о советской карательной психиатрии
Gloss
2024-09-19T12:24:44Z
«Киевская Неделя Критики – программа «Фокус: Украина – Нидерланды»»: смотрите с 17 октября
KinoFilms
2024-09-19T10:51:28Z
Украинский тизер мультфильма «200% Волк»
KinoFilms
2024-09-19T10:24:27Z
Стало известно, когда выйдет сериал «Гарри Поттер»
Gloss
2024-09-18T13:54:56Z
Лучшие сериалы 2024 года: премия «Эмми» объявила победителей
Gloss
2024-09-16T17:07:05Z
Создатели «Мавки» представили тизер первого украинского мультфильма для взрослых
Gloss
2024-09-16T13:37:08Z
Украинский тизер фильма ужасов «Вовкулака»
KinoFilms
2024-09-15T09:27:27Z
Украинский трейлер экшн триллера «Лига миллионеров»
KinoFilms
2024-09-11T06:00:34Z
ТОП-8 экстремальных видов спорта
Men's Life
2024-08-19T07:57:54Z
В Китае открыли 24-километровый морской мост, который побил сразу 10 мировых рекордов
Gloss
2024-07-03T12:40:09Z
Самый большой в мире круизный лайнер Icon of the Seas отправился в свой первый рейс
Gloss
2024-01-29T17:51:45Z
Самые комфортные места для жизни уже в недалеком будущем
Men's Life
2024-01-24T08:33:40Z
Культурное значение шампанского в разных странах
Gloss
2023-11-29T10:12:53Z
Лас-Вегас: удивительная история города азарта, мафии и головной боли для архитектора
MC Today
2023-11-24T17:21:39Z
Как самостоятельно организовать свой отдых?
Men's Life
2023-11-13T07:57:47Z
Дом Шрека теперь можно арендовать на Airbnb
Gloss
2023-09-29T10:42:43Z
В Apple Park установили сотни стеклянных скульптур. Для их создания собирали песок в пустынях всего мира
MC Today
2023-09-25T15:21:48Z
Искусство грамотной саморекламы
Men's Life
2024-09-23T08:39:49Z
В чем польза семейных ссор?
Men's Life
2024-09-20T13:57:40Z
Секс после ссоры: панацея или плацебо?
Men's Life
2024-09-19T11:30:48Z
Целуйтесь на здоровье!
Men's Life
2024-09-18T08:48:40Z
Мужское здоровье и достоинство: разоблачаем мифы
Men's Life
2024-09-17T12:24:36Z
3 способа избавиться от храпа
Men's Life
2024-09-16T09:40:30Z
Советы мужчинам по уходу за лицом
Men's Life
2024-09-13T10:33:39Z
Как навести порядок в домашней аптечке?
Men's Life
2024-09-12T10:36:47Z
Classical Meets Humanitarian: Omar Harfouch's «Concerto for Peace» Takes Center Stage at Paris' Iconic Theatre
Elle
2024-09-12T07:06:45Z
Разработчики Homeworld 3 выпустят весь новый контент для игры в ноябре вместо 2025 года
Overclockers
2024-09-23T07:11:34Z
Вышло приложение Windows App, которое позволяет управлять ПК из любой точки мира через смартфон или планшет
Gloss
2024-09-20T15:33:48Z
Раскрыты спецификации процессоров Intel Core Ultra 200HX для игровых ноутбуков
Overclockers
2024-09-20T09:49:23Z
Линейку гибридных прцоессоров AMD Strix Halo возглавит модель Ryzen AI Max+ 395
Overclockers
2024-09-20T08:28:23Z
Dead Rising Deluxe Remaster получает хорошие отзывы от критиков и игроков
Overclockers
2024-09-19T11:55:17Z
Видеокарта ASUS Prime GeForce RTX 4070 Ti Super соответствует требованиям Nvidia SFF-Ready
Overclockers
2024-09-19T06:47:43Z
Продано почти 62 миллиона консолей PlayStation 5 и лишь 28,3 миллиона Xbox Series
Overclockers
2024-09-18T08:13:19Z
MSI выпускает GeForce RTX 4070 GDDR6 в модификациях Ventus 3X/2X
Overclockers
2024-09-16T12:01:18Z
Samsung испытывает трудности с запуском полупроводникового завода Техасе
Overclockers
2024-09-13T14:04:58Z
3 рецепта, после которых вы полюбите капусту! Закрываю по 30 банок и всегда мало!
InfoHome
2024-09-23T12:16:11Z
Готова есть каждый день - не надоедает! Ленивый ужин в одной кастрюле за 30 минут рецепт
InfoHome
2024-09-22T07:27:37Z
Вкуснейшие макароны с фаршем на одной сковороде. много и сытно! Рецепт макарон с мясной подливой!!
InfoHome
2024-09-22T07:27:37Z
Проще, чем вы себе представляете! Отличный рецепт с курицей и картофелем
InfoHome
2024-09-22T07:24:37Z
Солю скумбрию экспресс способом: утром солю, вечером едим. Малосолёная, нежная, ну очень вкусно
InfoHome
2024-09-16T11:16:17Z
Сделала 5 банок, муж сказал, надо 25! Заготовки для харчо и для солянки на зиму! Супы в банках!
InfoHome
2024-09-16T11:13:42Z
Секреты и хитрости наших бабушек, которые надо знать! Квашеные помидоры
InfoHome
2024-09-02T11:43:10Z
Я всегда готовлю этот завтрак, когда у меня нет времени! Просто, быстро и вкусно
InfoHome
2024-09-02T11:39:44Z
Гарантированный успех! Самая простая и вкусная куриная грудка, за несколько минут!
InfoHome
2024-08-27T05:36:36Z