MY.UAСтатті
20 маловідомих і красивих місць куди поїхати біля Львова та Миколаєва
20 маловідомих і красивих місць куди поїхати біля Львова та Миколаєва

20 маловідомих і красивих місць куди поїхати біля Львова та Миколаєва

Околиці міста Миколаїв (40 км від Львова) буквально нашпиговані цікавими та маловідомими місцями. Тут є закинуті палаци, таємничі підземелля і дивовижні пам’ятки природи.

Ось стислий опис і координати місць. Фотографії клікабельні та ведуть на статті з їх детальним описом.

1. Давні військові підземелля біля м. Миколаїв

Давні підземелля біля Миколаєва

А чи знали Ви, що навколо нашого Миколаєва є ціла мережа підземних ходів? Їх збудували ще австрійські військові, використавши, як основу, печери Білих Хорватів. Це був повноцінний форт з підземними кімнатами та ходами між ними! В них зберігали зброю та жив особовий склад. Зараз всі вони доступні для відвідувань.

Ось координати звідки варто почати огляд.

2. Закинутий палац в с. Черниця, де знімали серіал

Палац Стефануса-Подлевського, село Черниця

Палац в селі Черниця був збудований в 17 ст. на місці середньовічного замку. За Австрії це був маєток власників села. За Польщі тут відкрили український агрономічний інститут.

Красива вежа, фасад з колонами… Попри свій стан, палац і досі привертає увагу. На початку 90-х років тут все ще вирувало життя, знімали серіал. Так що ж з ним потім сталося? Продовження читаємо тут.

Ось його координати.

3. Підземна криївка УПА, де діяв повстанський госпіталь

Всередині підземної криївки УПА

Криївка витесана глибоко під землею в скельному масиві. Зараз вхід туди можливий лише з альпспорядженням через вентиляційний отвір. Але є і засипані «нормальні» входи.

Всередині криївки є п’ять кімнат та коридори, стояти можна на повний зріст. В кімнатах ми бачили залишки речей тієї епохи. І хоча дерево струхлявіло а метал погнив, проте стіни та коридори цілі, наче щойно вчора були витесані.

Ось приблизні координати місця.

4. Печера “Мамонтова-Когутя” біля м. Розділ, де цілий рік можна побачити кажанів

Справжня тектонічна печера біля м. Розділ

А чи знаєте Ви, що недалеко від Львова є справжня тектонічна печера? Добратися туди можна машиною чи на велосипеді, а поруч є гарне озеро та ліс для відпочинку.

Вхід до печери знаходиться високо на скелі, а всередині цілий рік живуть кажани! Місце унікальне та непопсове. В печері, навіть, були кістки мамонта та інших викопних тварин. І вся ця краса лише за якихось 50 км від Львова!

Ось координати печери.

5. Палац Жевуських-Лянцкоронських, м. Розділ

Палац Жевуських-Лянцкоронських, м. Розділ

Перший величезний палац на цій території з’явився у середині XVIII століття і належав роду Жевуських. У ньому зберігалася презентабельна, на той час, колекція живопису.

З приходом радянської влади у палацових покоях облаштували притулок для дітей-сиріт. У другій половині ХХ століття в маєтку діяв санаторій «Розділ».

З 2004 року будівля стоїть закинутою і переживає часи руйнації. В 2023 році почалася реставрація. Зараз доступ до палацу ще відкритий.

Ось його координати.

6. Епатажний ґрот Прийма, де жили неандертальці

Ґрот Прийма в лісі коло Миколаєва

“Та він же складається з людських кісток”, – подумаєте Ви, вперше побачивши ґрот Прийма. Вода, вітер та мільйони років сонця зробили з пісчаної скелі витвір мистецтва. В суху погоду до ґроту можна підїхати на авто. Пішки від села Верин буде тридцять хвилин приємної прогулянка буковим лісом .

Ось його координати.

7. Німецький літак FW-190 в лісі коло ґроту Прийма

Залишки літака FW-190 знайдені коло ґроту Прийма, стенд Музею Загиблих Літаків
Неподалік ґроту Прийма в часи ДСВ розбився німецький літак FW-190. Він виконував тренувальний політ та зіткнувся з іншим літаком. Пілот загинув і був похований неподалік. На місці падіння досі розкидані дрібні уламки від літака.

Ось приблизні координати місця.

8. Найстаріший дуб Львівщини в с. Верин

Тисячолітній дуб в селі Верин

На подвір’ї церкви, де починається маршрут до ґроту Прийма, стоїть тисячолітній дуб. І він ще досі росте! Потрібно мінімум сім людей, щоб обійняти цього велетня. Хто за ці роки біля нього тільки не був. Побувайте і Ви!

Ось його координати.

9. Неоготичний костел Матері Божої Ченстоховської в с. Демня

Красивий костел в селі Демня

Костел збудований з блоків місцевого пісковика та є однією з визначних пам’яток Демні. В Першу Світову Війну всередині костелу жили австрійські солдати. Вони його відреставрували та, навіть, розмалювали всередині! Поруч збереглося атмосферне кладовище з мистецькими надгробками. Через село протікає вже повноводна річка Зубра.

Ось його координати.

10. Палац Станіслава Скарбека у с. Заклад

Палац графа Скарбека, с. Заклад

Це величезний та надзвичайно красивий палац у неоготичному стилі. Він збудований в 19ст. графом Скарбеком, тим самим що звіт театр М. Заньковецької у Львові. Палац був задуманий як будинок для сиріт.

З приходом радянської влади тут була тюрма НКВС а потім психіатрична лікарня. Всередину Палацу краще не потрапляти, а от ззовні це дуже навіть симпатична будівля. В мирний час вхід на територію був вільний, під час війни може бути обмежений.

В лісі поруч збереглися руїни каплички, де був похований сам граф Скарбек.

Ось його координати.

11. Австрійський ДОТ біля м. Миколаїв

ДОТ на пагорбі біля м. Миколаїв

Це австрійська оборонна споруда часів Першої Світової війни. Вона височить прямо над дорогою, контролюючи все навкруги. Всередині є дві підземні кімната, сходи та бійниці з гарним виглядом на навколишні пагорби. Мандруючи цими краями – гріх не відвідати.

Ось його координати.

12. Бандерівські скелі, де також діяла криївка УПА

Бандерівські скелі, де колись була криївка УПА

Криївка знаходилась у печері, що видовбана високо в скелі. В ній жило шість українських повстанців. Ранком 12 серпня 1949 року криївку оточили війська НКВС. Не маючи можливості пробитися і, аби не попастися живими в руки ворогові, повстанці пострілялися.

Криївка доступна без обмежень. Поруч є гарний ліс та облаштовані озера для відпочинку. Назва “Бандерівські скелі” нова, стародавня назва – урочище Теребеже.

Ось кординати Бандерівських скель.

13. Закинуте село Гутисько та його костел

Закинутий костел в селі Гутисько

Колись тут буяло життя, та після Другої Світової Війни село занепало та зникло. Лише руїни костелу нагадують про минулі часи.

В закинуте село все ще веде автомобільна дорога. За десятиліття пустки тут виріс ліс, тому фотографувати костел найкраще у сонячний день коли на деревах немає листя – навесні, взимку чи восени.

Ось його координати.

14. Піч для випалювання вапна, с. Красів

Казкова піч в селі Красів

Цю піч добре видно з траси на Миколаїв. Вапно звідси колись возили аж у Львів. А зараз це просто красива пам’ятка інженерного мистецтва місцевого значення. Вона вартує, щоб зробити тут зупинку і пофотографуватися.

Ось її координати.

15. Долиною річки Зубра та закинуті костели

Львівський Єгипет або безпечна та цікава мандрівка навколо Львова

В долині річки Зубра розкинулися мальовничі села з давньою історією. Колись саме сюдою пролягала дорога Львів-Миколаїв, сучасної траси ще не було.

Рекомендую катнути цим древнім шляхом та оглянути руїни середньовічного замку, величні закинуті костели та саму річку. Також, тут є джерело святої води в с. Раковець та розважальний Їжак-парк. Дорога селами значно цікавіша та спокійніша, ніж по трасі!

Ось опис маршруту і цікава стаття про екологічний стан р. Зубра.

16. Закинута насосна станція на місці злиття річок Зубри та Дністра

Закинута насосна станція на місці злиття річок Зубри та Дністра

Річка Зубра бере свій початок у Львові на Сихові. Біля м. Миколаїв вона впадає у річку Дністер, змішуючи чорну міську воду зі світлою сільською. Риба тут водиться, місце для намету є. Також, можна полазити по “заброшці” – місцевій насосній станції.

Ось координати місця і опис еко-маршруту.

17. Закинуте Єврейське кладовище в м. Миколаїв

Єврейське кладовище в м. Миколаїв

Євреї становили вагому частину населення довоєнної Галичини. Після Голокосту та Радянської влади від них, та їх культури, мало що залишилося.

Навколо Львова збереглося не так вже і багато старих Єврейських кладовищ. Нам вони незвичні та цікаві! Це відгомін історії нашої землі, де кожна плита – витвір мистецтва.

Ось координати місця.

18. Каплиця “Писанка” над Дністром

Каплиця “Писанка” над Миколаєвом

Каплиця “Писанка” — унікальна пам’ятка сучасної архітектури на Львівщині. Вона знаходиться на найвищій точці міста Миколаєва — горі Високий Камінь.

Каплиця виконана у вигляді великого розмальованого пасхального яйця – «писанки». Обраний орнамент є древнім сакральним візерунком. Красива споруда, увінчана великим християнським хрестом, видніється на відстані декількох кілометрів.

Ось координати місця.

19. Столовий камінь Дірявець в с. Дуброва та три язичницькі печери в с. Ілів

Місцями Білих Хорватів

Колись на наших землях жили Білі Хорвати. Вони залишили нам древнє городище та кілька культових місць. Одне з них – це жертовний камінь в селі Дуброва. Поруч є казкова Хобітанія – скеля з маленькими комірчинами. Обидва місця дуже фотогенічні та легкодоступні.

В сусідньому селі Ілів є три штучні печери де жили відлюдники. Видовбані вони в скелі пісковика та, за деякими версіями, мали культове призначення. На вершині пагорба знаходяться, також, дві печери природнього походження.

Ось координати каменя в Дуброві та печер в Ілові.

20. П’ять закинутих палаців біля Львова, які варто побачити

Маршрут закинутими палацами біля Львова

В кожного з них своя історія розквіту та занепаду. Попри поважний вік, Палаци все ще вражають красою та величчю. Це пізнавальний авто-вело-мото-фото маршрут вихідного дня.

Палаци перебувають у державній власності. За тридцять років незалежності коштів на їх утримання, на жаль, так і не знайшли. А зараз тим паче: країну потрібно відбудовувати. Тому відвідайте їх, поки не запізно!

Ось тут є карта та координати кожного з них.

Джерело www.RDZS.org
Андрій Риштун

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Пристрасна та вільна: співачка VIRA презентувала гарячий кліп на новий сингл “Зупини”
Photo Lviv
2024-09-22T05:03:25Z
Ольга Бачинська – “найрозумніша жінка Галичини”
Photo Lviv
2024-09-20T05:12:29Z
Vivat видасть мемуари Камали Гарріс
Ukraine Art News
2024-09-19T09:46:03Z
Польська дизайнерка, що поєднала давні ремісничі традиції та сучасний fashion: історія Магди Бутрим
Elle
2024-09-17T09:24:52Z
Відео дня: «Океан Ельзи» презентували особливу для Святослава Вакарчука пісню «Мукачево»
Elle
2024-09-17T09:00:47Z
Венсан Кассель стане батьком вчетверте
Elle
2024-09-16T11:46:43Z
54 роки “Червоній руті”. Пісня, що стала неофіційним гімном України
Photo Lviv
2024-09-13T05:12:32Z
Стінг та Снуп Догг записують спільну пісню, яку випустять у листопаді
Ukraine Art News
2024-09-10T12:00:57Z
Ув'язненому в США продюсеру Гарві Вайнштейну терміново провели операцію на серці
Ukraine Art News
2024-09-10T03:15:48Z
Стиль, помножений на комфорт: у Києві відкрився флагманський магазин UGG
Elle
2024-09-23T11:16:32Z
На благодійному фестивалі у Салоніках представили український стенд
Ukraine Art News
2024-09-23T10:18:41Z
У Львові відкривають Центр сучасної історії, названий на честь загиблого в боях студента
Хмарочос
2024-09-23T07:37:19Z
Streetstyle: найцікавіші стилізації на осінь-2024 від гостей Тижня моди в Мілані
Elle
2024-09-23T06:21:56Z
У Львові відбулась презентація збірки поезії Людмили Пуляєвої «Ось, жінко, твоя булава»
Photo Lviv
2024-09-23T05:00:30Z
Дитяче Євробачення-2024: визначено представника від України
Ukraine Art News
2024-09-22T21:51:39Z
Закарпатка Емілія Ферко переспівала відому українську пісню на угорському Х-факторі
Ukraine Art News
2024-09-22T18:15:44Z
У Харкові демонтували пам’ятники персонажам роману "12 стільців"
Ukraine Art News
2024-09-22T04:31:05Z
Міністри культури Британії і України мали окрему розмову на зустрічі міністрів G7 у Італії
Ukraine Art News
2024-09-22T00:03:39Z
Сеїтаблаєв пояснив участь РФ у кінофестивалях за кордоном слабкістю міжнародних партнерів
Ukraine Art News
2024-09-23T10:05:18Z
"Час брати більшу відповідальність на себе": українська акторка Ріта Бурковська приєдналася до лав ЗСУ
Ukraine Art News
2024-09-23T07:16:27Z
«Трансформери: Початок»: молодого Оптимуса Прайма озвучила зірка «Месників»
KinoFilms
2024-09-22T16:21:26Z
Сеітаблаєв: Присутність Росії на будь-якому кінофестивалі - це слабкість наших міжнародних партнерів
Ukraine Art News
2024-09-22T11:57:42Z
Дивіться новий фрагмент другого «Джокера» з Хоакіном Феніксом і Леді Ґаґою
KinoFilms
2024-09-21T17:06:30Z
Дивіться український трейлер горора «Беґмен» з Семом Клафліном
KinoFilms
2024-09-21T15:57:31Z
5 документальних фільмів про українських та іноземних музикантів
Elle
2024-09-21T14:24:39Z
10 цитат Педро Альмодовара про кіно, жінок та свою епатажність
Elle
2024-09-21T13:46:00Z
Росіянка Абова зіграє в 2-му сезоні One Piece від Netflix персонажку, яка пережила геноцид
Ukraine Art News
2024-09-21T11:15:46Z
На березі Йорданського озера на Оболоні продовжують робити парк – оголошений тендер на 32 мільйони
Хмарочос
2024-09-23T09:58:35Z
Як виглядало місто Яремче 100 років тому
Photo Lviv
2024-09-23T05:12:27Z
Восьмий повірений, або Можливість Третього острова
Ukraine Art News
2024-09-21T13:00:44Z
Забута тема совкового життя Львова — фарцовщики
Photo Lviv
2024-09-21T05:12:23Z
У Болгарії проведуть референдум щодо відновлення комуністичної пам’ятки бруталізму
Хмарочос
2024-09-20T14:07:01Z
Під час зведення сонячної електростанції в Англії розкопали римське поселення. Від будівництва відмовилися
Хмарочос
2024-09-20T09:02:16Z
На словах зелені береги, а насправді – бетонні жолоби. Як КМДА вже 10 років ігнорує запит киян на ревіталізацію русла річки Либідь
Хмарочос
2024-09-20T07:28:00Z
У Білій Церкві пропонують заборонити їздити на електросамокатах велодоріжками
Хмарочос
2024-09-20T07:13:04Z
Подорож автом по Галичині 1936 року. Частина третя
Photo Lviv
2024-09-19T05:12:29Z
Уряд США впроваджує технологію для зменшення смертності на дорогах. Як вона працює
Хмарочос
2024-09-23T11:06:57Z
Точицький запросив Бочеллі знову відвідати Україну
Ukraine Art News
2024-09-23T11:04:12Z
«Золоті правила» макіяжу у стилі old money
Elle
2024-09-23T11:04:11Z
Переможниця гранту Власна справа здійснює революцію харчування в медичному закладі
Хмарочос
2024-09-23T10:16:06Z
Активісти на Житомирщині об’єднались, аби «запобігти руйнуванню» унікальної дерев’яної садиби
Хмарочос
2024-09-23T08:24:56Z
Для чого потрібна польська мова та як почати її вивчення з нуля
Хмарочос
2024-09-23T08:24:56Z
Що можна дізнатися у Львові про життя святої Теклі Іконійської?
Photo Lviv
2024-09-23T05:06:29Z
Дитяче Євробачення - 2024: Україну представлятиме Артем Котенко
Ukraine Art News
2024-09-23T04:15:59Z
Україна і Франція домовились про співпрацю у сфері стратегічних комунікацій
Ukraine Art News
2024-09-22T16:51:39Z
Seasonic випустила «платиновий» блок живлення Prime PX-2200 номіналом 2200 Вт
Overclockers
2024-09-23T11:06:51Z
У Німеччині вже спостерігаються проблеми з доступністю відеокарт GeForce RTX 4090
Overclockers
2024-09-23T10:33:55Z
Чутки: Intel скасувала «рефреш» процесорів Arrow Lake-S для платформи LGA1851
Overclockers
2024-09-23T09:54:49Z
Для God of War: Ragnarok вийшов мод, що скасовує прив'язку до PSN
Overclockers
2024-09-23T09:13:15Z
Steam встановив новий рекорд: понад 38 мільйонів одночасних користувачів
Overclockers
2024-09-23T08:31:19Z
Розробники Homeworld 3 випустять весь новий контент для гри в листопаді замість 2025 року
Overclockers
2024-09-23T07:11:34Z
TSMC і Samsung розглядають можливість будівництва заводів в ОАЕ
Overclockers
2024-09-23T06:19:05Z
Не годували понад 20 годин: учасниці реаліті на YouTube подали позов проти "найщедрішого блогера" Містера Біста
Ukraine Art News
2024-09-22T17:50:39Z
Microsoft переводить DirectX на формат SPIR-V
Overclockers
2024-09-22T08:57:48Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z
Готуємо рататуй: елементарний рецепт
Elle
2024-08-29T13:21:51Z
Рецепт легендарного сливового пирога з New York Times
Elle
2024-08-27T10:55:13Z
Яблучний пиріг з яблуком, мигдалем і ромом
Elle
2024-08-16T14:49:09Z
Літній пиріг із ягодами та кедровими горішками
Elle
2024-08-09T10:46:05Z
Елементарний рецепт слабосолоного лосося
Elle
2024-08-07T12:18:44Z