MY.UAСтатті
В рідному селі Митрополита Андрея. Враження з поїздки 1942 року
В рідному селі Митрополита Андрея. Враження з поїздки 1942 року

В рідному селі Митрополита Андрея. Враження з поїздки 1942 року

Палац графів Шептицьких у Прилбичах

Сьогодні пропонуємо читачам Фотографій Старого Львова познайомитися із враженнями з поїздки до с.Прилбичі написані українським поетом, перекладачем і журналістом Остапом Тарнавським та надруковані у газеті Наші дні (№8 за липень 1942 р.) під назвою “В рідному селі Митрополита Андрея”.

Текст публікації. подаємо оригінальним.

Митрополит Андрей Шептицький

В рідному селі Митрополита Андрея

Крізь вікно залізничого ваґона

Вистоявши довгенько таки у здисциплінованій черзі на станції Клепарів і діждавшись нарешті хвилини, коли залізнична сторожа дозволить впустити незліченну юрбу до омріяного поїзду, завдяки спритності та впертості дістаємось у залізничний ваґон. Зберігаючи добрі маніри, розштовхуємо людей то ліктями, то знову цілим тілом (практику набуває кожний у трамваю, їдучи до стації), і з глибоким віддихом задоволення примощуємось на лавці біля вікна. І, хоч у ваґоні зависає гамір, крик і лемент, що дрижать у повітрі, мов далекий відгук бурі, та хоч натовп приневолює спокійно зносити і натиск чужих підошов, і тягар сусідських розложистих рук на плечах або й на голові, проте яка розкіш найти маленьку шпарку в тій юрбі і дивитись, як з-перед, очей зникають поля, ліси, села, як із-за обрію встає нова, щораз свіжіша зелень.

Пасажирський будинок станції Львів-Клепарів у часи ІІ світової війни

Не можемо відірвати від неї очей, не зважаючи й на крики на поодиноких станціях, які гамірними муравлищами розсілись на шляху. Заслухані в пошум лісів, задивлені в приманливу далечінь, їдемо повні щирої радости та блаженної надії. Ось перед очима вже верх церкви у Страдчі та підхід до славних Страдецьких печер, далі вілли на узбіччях між деревами, що відкривають мальовничі околиці Янова. Поїзд посувається шпарко, та воно не дивно. Шлях добрий і пішому не погано б іти. Так, пробігши підтюпцем битою дорогою, наш поїзд знову звертає між зелень, мов шукає між травами прохолоди для підбитих ніг. Об’їхавши майже довкола Янівський став, в’їздимо безпосередньо в ліси.

Розбиті домовини та спалена бібліотека

Прилбичі село посередині, майже в рівній віддалі, між Явором, Судовою Вишнею та Городком. Розсілось воно на височині біля колишнього містечка Брухналя, між старовинними лісами. З-поза зелені його й не видно. Високі тополі та звичайні верби, здоровенні липи й садові дерева обняли село в свої м’які обійми. Прекрасний старовинний парк, що відділював від села родинну посілість графів Шептицьких, ще збільшує повінь зелені. Туди й прямуємо ми передусім.

Палац в Прилбичах, 1932 р

Заповівши свою візиту телефоном із хати свого гостинного господаря, о. Микуловича, йдемо до палацу в відвідини. Та це лише так бундючно називається. Бо й палац тепер сама руїна, й господарів немає в живих. Вітає нас теперішній управитель маєтку, інж. Залуцький. В нього небагато часу, щоб провести нас по великому двору це ж гаряча пора й роботи доволі. Та з нами колишній приятель дому Прилбицьких графів, о. Микулович, і він зі справжнім мистецтвом відтворює нам усі подробиці. Заходимо у просторий поверховий дім, розбитий із однієї сторони вибухом амуніції та зовсім сплюндрований і зовні, і всередині. Наш провідник пояснює нам розміщення кімнат і ми стараємось відтворити собі в уяві всю красу цього замку, в якому навіть печі та долівка не збереглись у цілості.

Митрополит Андрей Шептицький разом із родиною у Прилбичах перед вступом у монастир

Большевики почали його плюндрування вже з перших днів свого побуту в Прилбичах. Вони вивезли меблі, перемінили каплицю в кухню, (розвалена кам’яна кухонна піч стоїть іще там і досі як свідок), перемінили сальон у курник. Не встоялась перед їхніми змінами й кільканадцятитисячна бібліотека з рідкими виданнями та рукописами. Нею заопікувався здебільшого неписьменний народ і вона вже давно згоріла під чорними триніжками картопель.

Із сумних, зруйнованих заль виходимо на терасу, звідкіля розгортається прекрасний вид на став, а далі на поля далеко, далеко аж під ліс. І знову розказує нам наш провідник про паркові алеї, про 400 родів троянд, про старий замок, у якому прийшов на світ Митрополит а на місці якого стоїть тепер фігура Матері Божої, якої не знищили й большевики. І коли ми захоплюємось модриною, чи американськими соснами, чи іншими, нам і невідомими, віковими деревами, о. Микулович розказує нам про розстріл останніх власників маєтку большевиками і показує в парку їхню могилу. Та нас захоплює більше старезна груша, під якою на лавочці сідав залюбки Митрополит, який щороку приїздив до Прилбич і був там останній раз коротко перед приходом большевиків у 1939-му році.

Похоронна каплиця роду Шептицьких у Прилбичах

Сумно дивляться на нас темні вікна порожнього шпихліра, сумно дивляться на нас стіни порожніх стаєнь, сумно дивляться розбиті, перекинені домовини в родинній каплиці-гробниці Шептицьких. Але, коли кинути оком по широких ланах, по просторих городах, на душі стає веселіше. Нова, пожвавлена праця приносить гарний успіх, підносить занедбаний замок із руїни. В цій праці перед ведуть старі працівники: управитель господарства, п. Голик, городник Букат і прилбицькі селяни.

Неділя

Найкраща на селі неділя. Тоді не вабить навіть лежак у городці напроти роздзвоненого сонця, а вколихує думку справжній гомін дзвонів із старовинної дзвіниці та й веде у ще старшу прилбицьку церковцю, в якій як кажуть старі прилбичани побував сам Хмельницький.

Свята Літургія біля каплиці на руїнах старого дому в Прилбичах. Митрополит Андрей (Роман) і о. Климентій (Казимир). Прислуговує бр. Атаназій Кольбенко — монах-студит. Серпень, 1937 р.

Старовинну будівлю заслонюють від вітру грубезні липи, що переростають її удвоє. Коли приходимо, церква вже повна і людей, і пісень, що їх співає прекрасний селянський хор. Чисті голоси та чисті білі одяги селян, вишиті чорними хрестиками яворівськими узорами, притягають нашу увагу так, що не зараз помічаємо портрет Митрополита серед церкви пензля Івана Труша та образ св. Йосафата, який намалювала мати Митрополита. Заслухані в побожні пісні, задивлені в старі малюнки, із справжнім задоволенням вислухуємо богослуження. Та й пополудні не треба шукати селян у гуртках, що розташувались біля дороги.

Після вечірні збори „Просвіти” й простора читальняна заля, вщерть виповнена людьми. І, як нас переконують промови місцевого пароха та представників Яворівського Комітету пп. Харамбури і Ковальчука, так дивує нас змістовна та гарна промова селянина Грицана, що зразу відкрив перед нами високий культурний рівень села. І коли управа „Просвіти” переглядає дитячу захоронку, що нею керують у селі сестри-монахині, а в читальні відбувається огляд подій, що його кожної неділі дає о. Микулович напереміну зі своїм сином, ми маємо нагоду бодай хвилину побалакати то з цим, то з тим з гурту.

Церква в Прилбичах. Джерело: Наші дні, №8, липень 1942 р., С. 12

Вусатий дядько з хитрими очима під крисатим капелюхом розказує нам про колишній занепад села та про те, як почав його підносити з того занепаду теперішній парох, о. Микулович, що, крім обов’язків священика, виконує теж і обов’язки лікаря, і провідника культурно-освітньої праці в селі.

– Отець парох – це справжня підпора села – каже селянин. Він і читальню заснував і придбав для неї приміщення, він і захоронкою піклується, він і робить заходи, щоб побудувати нову церкву, і на це вже маємо звезену цеглу. Та й користь із отця велика, бо чи захворіє хто, чи ослабне – то лікар на місці, ще й грошей не бере. –  А очі в дядька хитрі та ще й сміються. …

…І знову приходить чудовий вечір із легким шепотом вітру та запахом квітів і живиці, і десь далеко за селом злітає пташкою пісня. Так важко покидати в таку пору те прекрасне село, в якому находимо новий порив, нову снагу й нову красу, яку любимо і раді б щоразу до неї повертатись так само, як Великий Уродженець Прилбич.

О. Тарнавський

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Пристрасна та вільна: співачка VIRA презентувала гарячий кліп на новий сингл “Зупини”
Photo Lviv
2024-09-22T05:03:25Z
Ольга Бачинська – “найрозумніша жінка Галичини”
Photo Lviv
2024-09-20T05:12:29Z
Vivat видасть мемуари Камали Гарріс
Ukraine Art News
2024-09-19T09:46:03Z
Польська дизайнерка, що поєднала давні ремісничі традиції та сучасний fashion: історія Магди Бутрим
Elle
2024-09-17T09:24:52Z
Відео дня: «Океан Ельзи» презентували особливу для Святослава Вакарчука пісню «Мукачево»
Elle
2024-09-17T09:00:47Z
Венсан Кассель стане батьком вчетверте
Elle
2024-09-16T11:46:43Z
54 роки “Червоній руті”. Пісня, що стала неофіційним гімном України
Photo Lviv
2024-09-13T05:12:32Z
Стінг та Снуп Догг записують спільну пісню, яку випустять у листопаді
Ukraine Art News
2024-09-10T12:00:57Z
Ув'язненому в США продюсеру Гарві Вайнштейну терміново провели операцію на серці
Ukraine Art News
2024-09-10T03:15:48Z
На благодійному фестивалі у Салоніках представили український стенд
Ukraine Art News
2024-09-23T10:18:41Z
У Львові відкривають Центр сучасної історії, названий на честь загиблого в боях студента
Хмарочос
2024-09-23T07:37:19Z
Streetstyle: найцікавіші стилізації на осінь-2024 від гостей Тижня моди в Мілані
Elle
2024-09-23T06:21:56Z
У Львові відбулась презентація збірки поезії Людмили Пуляєвої «Ось, жінко, твоя булава»
Photo Lviv
2024-09-23T05:00:30Z
Дитяче Євробачення-2024: визначено представника від України
Ukraine Art News
2024-09-22T21:51:39Z
Закарпатка Емілія Ферко переспівала відому українську пісню на угорському Х-факторі
Ukraine Art News
2024-09-22T18:15:44Z
У Харкові демонтували пам’ятники персонажам роману "12 стільців"
Ukraine Art News
2024-09-22T04:31:05Z
Міністри культури Британії і України мали окрему розмову на зустрічі міністрів G7 у Італії
Ukraine Art News
2024-09-22T00:03:39Z
Точицький обговорив з британським колегою питання захисту культурної ідентичності
Ukraine Art News
2024-09-21T22:06:54Z
Сеїтаблаєв пояснив участь РФ у кінофестивалях за кордоном слабкістю міжнародних партнерів
Ukraine Art News
2024-09-23T10:05:18Z
"Час брати більшу відповідальність на себе": українська акторка Ріта Бурковська приєдналася до лав ЗСУ
Ukraine Art News
2024-09-23T07:16:27Z
«Трансформери: Початок»: молодого Оптимуса Прайма озвучила зірка «Месників»
KinoFilms
2024-09-22T16:21:26Z
Сеітаблаєв: Присутність Росії на будь-якому кінофестивалі - це слабкість наших міжнародних партнерів
Ukraine Art News
2024-09-22T11:57:42Z
Дивіться новий фрагмент другого «Джокера» з Хоакіном Феніксом і Леді Ґаґою
KinoFilms
2024-09-21T17:06:30Z
Дивіться український трейлер горора «Беґмен» з Семом Клафліном
KinoFilms
2024-09-21T15:57:31Z
5 документальних фільмів про українських та іноземних музикантів
Elle
2024-09-21T14:24:39Z
10 цитат Педро Альмодовара про кіно, жінок та свою епатажність
Elle
2024-09-21T13:46:00Z
Росіянка Абова зіграє в 2-му сезоні One Piece від Netflix персонажку, яка пережила геноцид
Ukraine Art News
2024-09-21T11:15:46Z
На березі Йорданського озера на Оболоні продовжують робити парк – оголошений тендер на 32 мільйони
Хмарочос
2024-09-23T09:58:35Z
Як виглядало місто Яремче 100 років тому
Photo Lviv
2024-09-23T05:12:27Z
Восьмий повірений, або Можливість Третього острова
Ukraine Art News
2024-09-21T13:00:44Z
Забута тема совкового життя Львова — фарцовщики
Photo Lviv
2024-09-21T05:12:23Z
У Болгарії проведуть референдум щодо відновлення комуністичної пам’ятки бруталізму
Хмарочос
2024-09-20T14:07:01Z
Під час зведення сонячної електростанції в Англії розкопали римське поселення. Від будівництва відмовилися
Хмарочос
2024-09-20T09:02:16Z
На словах зелені береги, а насправді – бетонні жолоби. Як КМДА вже 10 років ігнорує запит киян на ревіталізацію русла річки Либідь
Хмарочос
2024-09-20T07:28:00Z
У Білій Церкві пропонують заборонити їздити на електросамокатах велодоріжками
Хмарочос
2024-09-20T07:13:04Z
Подорож автом по Галичині 1936 року. Частина третя
Photo Lviv
2024-09-19T05:12:29Z
Уряд США впроваджує технологію для зменшення смертності на дорогах. Як вона працює
Хмарочос
2024-09-23T11:06:57Z
Точицький запросив Бочеллі знову відвідати Україну
Ukraine Art News
2024-09-23T11:04:12Z
«Золоті правила» макіяжу у стилі old money
Elle
2024-09-23T11:04:11Z
Переможниця гранту Власна справа здійснює революцію харчування в медичному закладі
Хмарочос
2024-09-23T10:16:06Z
Активісти на Житомирщині об’єднались, аби «запобігти руйнуванню» унікальної дерев’яної садиби
Хмарочос
2024-09-23T08:24:56Z
Для чого потрібна польська мова та як почати її вивчення з нуля
Хмарочос
2024-09-23T08:24:56Z
Що можна дізнатися у Львові про життя святої Теклі Іконійської?
Photo Lviv
2024-09-23T05:06:29Z
Дитяче Євробачення - 2024: Україну представлятиме Артем Котенко
Ukraine Art News
2024-09-23T04:15:59Z
Україна і Франція домовились про співпрацю у сфері стратегічних комунікацій
Ukraine Art News
2024-09-22T16:51:39Z
Seasonic випустила «платиновий» блок живлення Prime PX-2200 номіналом 2200 Вт
Overclockers
2024-09-23T11:06:51Z
У Німеччині вже спостерігаються проблеми з доступністю відеокарт GeForce RTX 4090
Overclockers
2024-09-23T10:33:55Z
Чутки: Intel скасувала «рефреш» процесорів Arrow Lake-S для платформи LGA1851
Overclockers
2024-09-23T09:54:49Z
Для God of War: Ragnarok вийшов мод, що скасовує прив'язку до PSN
Overclockers
2024-09-23T09:13:15Z
Steam встановив новий рекорд: понад 38 мільйонів одночасних користувачів
Overclockers
2024-09-23T08:31:19Z
Розробники Homeworld 3 випустять весь новий контент для гри в листопаді замість 2025 року
Overclockers
2024-09-23T07:11:34Z
TSMC і Samsung розглядають можливість будівництва заводів в ОАЕ
Overclockers
2024-09-23T06:19:05Z
Не годували понад 20 годин: учасниці реаліті на YouTube подали позов проти "найщедрішого блогера" Містера Біста
Ukraine Art News
2024-09-22T17:50:39Z
Microsoft переводить DirectX на формат SPIR-V
Overclockers
2024-09-22T08:57:48Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z
Готуємо рататуй: елементарний рецепт
Elle
2024-08-29T13:21:51Z
Рецепт легендарного сливового пирога з New York Times
Elle
2024-08-27T10:55:13Z
Яблучний пиріг з яблуком, мигдалем і ромом
Elle
2024-08-16T14:49:09Z
Літній пиріг із ягодами та кедровими горішками
Elle
2024-08-09T10:46:05Z
Елементарний рецепт слабосолоного лосося
Elle
2024-08-07T12:18:44Z