MY.UAСтатті
Життя і творча спадщина Осипа Цадкіна: Новатор скульптурного кубізму
Життя і творча спадщина Осипа Цадкіна: Новатор скульптурного кубізму

Життя і творча спадщина Осипа Цадкіна: Новатор скульптурного кубізму

Осип Олексійович Цадкін був піонером у застосуванні принципів кубізму в скульптурі. Його вражаючі композиції зводять людську фігуру до геометричних форм і підкреслюють динамічну взаємодію увігнутих і опуклих поверхонь. Такий підхід створює унікальний і захоплюючий візуальний досвід для глядача. Протягом своєї довгої та яскравої кар'єри Цадкін здобув світове визнання завдяки створенню потужних та сміливих візуальних висловлювань. Його роботи часто присвячені звірствам ХХ століття, свідком деяких з яких він став під час військової служби у Першій світовій війні. Незважаючи на цей травматичний досвід, наприкінці життя Цадкін відобразив його у своїх мемуарах: "Але в будь-якому випадку дуже красиво закінчити своє життя з долотом і молотком у руках".

Цадкін народився у Вітебську, що на території сучасної Білорусі. Хоча існує певна невизначеність щодо його точного року народження, вважається, що це було близько 1890 року. Незважаючи на розчарування батька, який вважав, що син більше цікавиться глиняним мистецтвом, ніж академічною наукою, Цадкін продовжував свою пристрасть і став відомим скульптором. У віці п'ятнадцяти років його відправили жити до родичів у Британію, щоб покращити англійську мову та манери - досвід, який сформує його мистецьку кар'єру. Цадкін познайомився з деревообробкою і знайшов роботу в лондонській столярній майстерні, де виявився особливо вправним у різьбленні меблевих орнаментів. Він продовжував відточувати ці навички, відвідуючи вечірні заняття в Політехнічному інституті на Риджент-стріт. Незважаючи на різку відмову молодого британського скульптора Джейкоба Епштейна, впевненість Цадкіна у своїх мистецьких здібностях залишилася непохитною. Батько розгледів його потенціал і відправив його до Парижа вступати до Школи витончених мистецтв. Саме там він розвине свій унікальний стиль і стане відомим скульптором. На жаль, через роки Цадкін дізнається, що його батьки загинули під час більшовицької революції.

Цадкін приїхав до Парижа під час розквіту кубізму в 1910 році. У цей час художники-кубісти, такі як Жорж Брак і Пабло Пікассо, розбивали предмети на абстрактні геометричні елементи, представлені з різних точок зору, як у двох, так і в трьох вимірах. Після шести місяців навчання в Школі Цадкін пішов, щоб приєднатися до авангардистів Марка Шагала та Амедео Модільяні в Ла Руш, мистецькому анклаві в районі Монпарнас у Парижі. Цадкін вирішив відмовитися від свого академічного стилю і натомість присвятив себе мистецтву прямого різьблення. Цей метод дозволяє процесу різьблення визначати остаточну форму твору, чи то в дереві, чи то в камені.

Під час Першої світової війни Цадкін служив у французькій армії з 1916 року. Він був призначений до Першого іноземного полку, підрозділу Французького іноземного легіону, де займався медичним транспортом та доглядом за пораненими солдатами. Після важкого отруєння газом Цадкін був демобілізований у 1917 році і повернувся до Парижа. Він описував себе як "фізично і морально спустошеного". Цадкін задокументував свій жахливий фронтовий досвід у серії офортів, опублікованих наступного року.  У травні 1920 року Цадкін провів персональну виставку сорока дев'яти скульптур у своїй паризькій майстерні, яка отримала схвальні відгуки критиків. У передмові до каталогу виставки французький мистецтвознавець Жорж Дютуа високо оцінив потужну "голу простоту" робіт і назвав Цадкіна одним із "найвидатніших майстрів сучасності".  Очевидно, що талант Цадкіна був визнаний на ранньому етпі його творчості, і його репутація лише зростала, коли він продовжував експериментувати з гіпсовими або глиняними моделями, які згодом відливалися у бронзі. Його успіх був закріплений серією успішних персональних виставок у Лондоні, Брюсселі та Нью-Йорку. Очевидно, що відданість Цадкіна своєму ремеслу і його готовність ризикувати зрештою здобули визнання.

Коли нацистський режим наступав на Францію, Цадкін, єврей за походженням, у 1941 році втік до Нью-Йорка на одному з останніх американських пасажирських кораблів, що залишали Європу. Незважаючи на те, що він зміг взяти з собою лише найнеобхідніші художні інструменти та матеріали, Осип Цадкін виставив серію гуашевих картин у нью-йоркській Галереї Вільденштейна. Цадкін з любов'ю згадував час, проведений в Америці, хоча й визнавав, що це був складний період у його житті. "Мушу визнати, що останнім часом я відчував себе трохи без натхнення. Мені здавалося, що я залишив кращу частину себе у Франції". Однак, незважаючи на ці виклики, кар'єра Цадкіна як художника-педагога процвітала під час його американської еміграції. Він був чудовим викладачем у Лізі студентів-художників і навіть наставником Елізабет Кетлетт, надихнувши її на включення абстракції у свою скульптуру. У 1945 році Цадкіна запросили викладати скульптуру в коледжі Блек Маунтін у Північній Кароліні. Він мав задоволення працювати разом із Жаном Вардою та Лео Аміно.

Повернувшись до Європи тієї осені, Цадкін висловив свою реакцію на власну травму та спустошення у роботах, що демонструють зламані форми, порожнечі та викривлені пози. Осип був упевнений у своїй здатності створити скульптуру, яка б вшанувала історію та стійкість міста. Місто Роттердам, яке сильно постраждало під час війни, спонукало його створити монументальну громадську скульптуру. Монумент «Спустошене місто», висотою двадцять один фут, на створення якого пішло два роки, зображує спотворену фігуру з відкинутою назад головою і руками, що тягнуться до неба. Ця скульптура сповнена відчутного страждання і вважається шедевром Цадкіна. Він описав її як "крик жаху проти нелюдської жорстокості цього акту тиранії".

У 1946-1958 роках Цадкін працював професором скульптури в Академії Гранд-Шом'єр у Парижі. Він з ентузіазмом впроваджував інноваційні педагогічні практики, про які дізнався в Лізі студентів-художників. У 1948 році була створена Студія сучасної скульптури та малюнка Осипа Цадкіна, яка отримала фінансування на навчання за програмою GI Bill і привабила велику кількість американських студентів, серед яких був і Кеннет Ноланд, випускник коледжу Блек Маунтін і ветеран війни.

Цадкін був дуже відомим художником, який отримав численні нагороди протягом своєї кар'єри. Серед них - велика ретроспектива в 1949 році, приз за скульптуру на Венеціанській бієнале 1950 року та Французька національна премія мистецтв у 1960 році. На жаль, він помер у 1967 році після операції на животі. Однак його спадщина живе завдяки його роботам, які його вдова подарувала місту Парижу. Сьогодні його будинок і роботи можна побачити в Музеї Задкіна, який відкрився в 1982 році.

 

Пам'ятник Ван Гогу та його братові, який стоврив Осип Цадкіна стоїть на площі Вінсента ван Гогплейна в Зундерті, перед церквою Ван Гога, неподалік від будинку, де вони обидва народилися. Пам'ятник було відкрито 28 травня 1969 року королевою Юліаною та мером Зундерта Г.Й.А. Мандерсом у присутності Осипа Цадкіна.

Витвір мистецтва, що включає товсту основу, відлитий з бронзи, і без постаменту має висоту близько двох з половиною метрів. Вся статуя вивітрюється в бронзово-зелений колір, який з роками поширився і на світлий п'єдестал. Лінії, виразні руки та простір між чоловічими тілами нагадують нам статую Цадкіна "Спустошене місто" (De Verwoeste Stad) у Роттердамі. Двоє чоловіків у статуї Зундерта тримаються за руки, а їхні голови торкаються одна одної. Чоловік, якого видно праворуч спереду, носить нашийник як ознаку громадянства. Цадкін не намагався зобразити схожість з обличчями Ван Гогів.

Розкриття художньої майстерності Осипа Цадкіна в живописі та унікальний погляд на картину "Купальників" у галереї Malab'Art

Осип Цадкін створив понад 612 скульптур і велику кількість робіт на папері, 765 гуашей і малюнків, а також 200 літографій і офортів. Його паризька студія на вулиці Руселе виставила його роботи 20 травня 1920 року, поклавши початок довгій серії виставок. За життя художник провів понад 105 персональних виставок у Європі, США та Японії.

Лондонська галерея Malab'Art представляє унікальну картину Осипа Задкіна " Купальники" (1935).

Його видатний мистецький доробок налічує понад чотириста скульптур, тисячі малюнків, акварелей та гуаші, гравюр, ілюстрацій до книг.



Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Бйорн Ульвеус з ABBA у 79 років одружився втретє
Ukraine Art News
2024-09-23T13:31:12Z
Пристрасна та вільна: співачка VIRA презентувала гарячий кліп на новий сингл “Зупини”
Photo Lviv
2024-09-22T05:03:25Z
Ольга Бачинська – “найрозумніша жінка Галичини”
Photo Lviv
2024-09-20T05:12:29Z
Vivat видасть мемуари Камали Гарріс
Ukraine Art News
2024-09-19T09:46:03Z
Польська дизайнерка, що поєднала давні ремісничі традиції та сучасний fashion: історія Магди Бутрим
Elle
2024-09-17T09:24:52Z
Відео дня: «Океан Ельзи» презентували особливу для Святослава Вакарчука пісню «Мукачево»
Elle
2024-09-17T09:00:47Z
Венсан Кассель стане батьком вчетверте
Elle
2024-09-16T11:46:43Z
54 роки “Червоній руті”. Пісня, що стала неофіційним гімном України
Photo Lviv
2024-09-13T05:12:32Z
Стінг та Снуп Догг записують спільну пісню, яку випустять у листопаді
Ukraine Art News
2024-09-10T12:00:57Z
У Тбілісі відбудеться бієнналє cценографії за участі українських мисткинь
Ukraine Art News
2024-09-24T18:00:55Z
Зеленська: Важливо повернути Україні митців, яких присвоїла Росія
Ukraine Art News
2024-09-24T14:41:50Z
В Києві відкрилася велика музейна ретроспектива Тіберія Сільваші
Ukraine Art News
2024-09-24T12:31:57Z
У Франції проходить виставка ікон з України
Ukraine Art News
2024-09-24T12:31:56Z
У Будапешті провели міжнародний фестиваль «Перехрестя епох. Шевченкіана»
Ukraine Art News
2024-09-24T12:30:50Z
США передали Україні історичні артефакти, викрадені Росією
Ukraine Art News
2024-09-24T12:30:39Z
Волонтери Тата Кеплер, Ірина Солошенко та Світлана Легка стануть спікерами ELLE Active Forum
Elle
2024-09-24T12:30:25Z
Строга геометрія, підкреслена жіночність та сміливі акценти в колекції PAPAYA FW 24/25
Elle
2024-09-24T12:30:25Z
Львівський музей Михайла Грушевського запрошує послухати про романтичні історії родини Грушевських
Photo Lviv
2024-09-24T12:24:33Z
Акторка з «Гаррі Поттера» з'явиться у новому сезоні «Бріджертонів»
KinoFilms
2024-09-24T17:03:30Z
У Флориді 29 вересня покажуть фільм «Будинок «Слово». Нескінчений роман»
Ukraine Art News
2024-09-24T16:45:48Z
Меріл Стріп виступила на захист жінок в Афганістані: "Кішка має більше свободи"
Ukraine Art News
2024-09-24T15:13:10Z
На YouTube виходить філософська програма з Іваном Семесюком про українські смисли
Хмарочос
2024-09-24T14:42:30Z
Marvel випустив трейлер фільму "Громовержці*", який обʼєднає суперлиходіїв
Ukraine Art News
2024-09-24T14:41:49Z
Рецензія на фільм «Забери мене на Місяць»
KinoFilms
2024-09-24T14:41:15Z
Джеймс Кемерон назвав "Термінатора" частково кринжовим та пояснив чому
Ukraine Art News
2024-09-24T12:31:53Z
Вийшов новий трейлер "Гладіатора 2", який розкрив звʼязок персонажів Пола Мескаля та Рассела Кроу
Ukraine Art News
2024-09-24T12:30:48Z
Роман "Хто ти такий?" військового Артема Чеха видадуть у США
Ukraine Art News
2024-09-24T12:30:45Z
Смак міського громадянства. У які двері заходити для комфортного життя у давньому Львові
Photo Lviv
2024-09-24T12:24:32Z
На березі Йорданського озера на Оболоні продовжують робити парк – оголошений тендер на 32 мільйони
Хмарочос
2024-09-23T09:58:35Z
Як виглядало місто Яремче 100 років тому
Photo Lviv
2024-09-23T05:12:27Z
Восьмий повірений, або Можливість Третього острова
Ukraine Art News
2024-09-21T13:00:44Z
Забута тема совкового життя Львова — фарцовщики
Photo Lviv
2024-09-21T05:12:23Z
У Болгарії проведуть референдум щодо відновлення комуністичної пам’ятки бруталізму
Хмарочос
2024-09-20T14:07:01Z
Під час зведення сонячної електростанції в Англії розкопали римське поселення. Від будівництва відмовилися
Хмарочос
2024-09-20T09:02:16Z
На словах зелені береги, а насправді – бетонні жолоби. Як КМДА вже 10 років ігнорує запит киян на ревіталізацію русла річки Либідь
Хмарочос
2024-09-20T07:28:00Z
У Білій Церкві пропонують заборонити їздити на електросамокатах велодоріжками
Хмарочос
2024-09-20T07:13:04Z
Київські комунальники перейменують бджілок Бібу і Бобу. Вгадайте, чому
Хмарочос
2024-09-24T14:42:29Z
США передали Україні історичні артефакти, вкрадені раніше РФ
Ukraine Art News
2024-09-24T14:41:51Z
Як це було: сніданок від Elledgy Media Group і Charlotte Tilbury для жінок з усього світу
Elle
2024-09-24T14:41:47Z
Подруга Путіна, партнерка Шольца? Як вибори у Бранденбурзі можуть вдарити по канцлеру Німеччини
Европейская правда
2024-09-24T12:51:47Z
Кожен п’ятий бездомний в Україні виявився переселенцем
Хмарочос
2024-09-24T12:43:32Z
Держаудит: кошторис метро на Виноградар зріс на 8 мільярдів за час будівництва
Хмарочос
2024-09-24T12:34:35Z
Забудовник почав роботи впритул до різьбленої дерев’яної садиби у Пущі-Водиці
Хмарочос
2024-09-24T12:34:34Z
На велопараді та велоперегонах збиратимуть 500 000 грн на ППО Київщини. Як взяти участь?
Хмарочос
2024-09-24T12:34:33Z
Підрядника звинуватили у привласненні коштів під час ремонту гуртожитку «Київпастранс»
Хмарочос
2024-09-24T12:34:32Z
Відбувся реліз ноутбуків із процесорами Intel Core Ultra 200V. Опубліковано перші огляди
Overclockers
2024-09-24T14:42:04Z
Ціна S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl у Steam підвищилася
Overclockers
2024-09-24T12:32:26Z
Чутки: Rocksteady Studios працює над новою грою про Бетмена
Overclockers
2024-09-24T12:32:26Z
MSI незабаром випустить материнські плати Project Zero на базі логіки Intel Z890 та AMD X870
Overclockers
2024-09-24T12:32:25Z
Intel Core Ultra 5 245K обігнав Core i5-14600K у тесті Cinebench R23
Overclockers
2024-09-24T12:32:25Z
Процесор AMD Ryzen Z2 Extreme отримає вісім ядер
Overclockers
2024-09-24T12:32:25Z
Огляд та тестування системи рідинного охолодження ASUS ProArt LC 360
Overclockers
2024-09-23T13:01:02Z
Valve тестує Proton для запуску ігор на ARM
Overclockers
2024-09-23T12:31:04Z
Вчені записали людський геном на кристал пам'яті 5D
Overclockers
2024-09-23T11:43:31Z
Дуже смачна лазанья з козячим сиром
Elle
2024-09-23T13:39:47Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z
Готуємо рататуй: елементарний рецепт
Elle
2024-08-29T13:21:51Z
Рецепт легендарного сливового пирога з New York Times
Elle
2024-08-27T10:55:13Z
Яблучний пиріг з яблуком, мигдалем і ромом
Elle
2024-08-16T14:49:09Z
Літній пиріг із ягодами та кедровими горішками
Elle
2024-08-09T10:46:05Z