MY.UAСтатті
Як це — бути видатним полководцем та програти особисту битву ревнощів: Олександр Яцентюк про головну роль у прем’єрі «Отелло»
Як це — бути видатним полководцем та програти особисту битву ревнощів: Олександр Яцентюк про головну роль у прем’єрі «Отелло»

Як це — бути видатним полководцем та програти особисту битву ревнощів: Олександр Яцентюк про головну роль у прем’єрі «Отелло»

«Не зменшуйте провини і навмисне не перебільшуйте. А напишіть, що кохав я без розуму й без міри», — каже Отелло у виставі Вільяма Шекспіра. Венеційський мавр був чудовим полководцем і, здавалося б, знайшов щастя свого життя — дівчину Дездемону. Проте успіху головного героя та його коханню вирішили завадити. Трагедія «Отелло» — про довіру, чужі амбіції та бажання бути прийнятим у суспільстві. 

Сучасну інтерпретацію вистава отримала в Національному академічному драматичному театрі ім. Лесі Українки. Її режисером став Давид Петросян, а венеційського мавра зіграв український актор Олександр Яцентюк, який раніше виконав головну роль у фільмі «Памфір».

Яким вийшов герой Отелло, яку битву він програв і як своєю історією може бути актуальним для глядача, Олександр Яцентюк розповів в інтерв’ю для ELLE.

Олександр Яцентюк. Кадр з фільму «Памфір»

П’єса «Отелло» була написана Шекспіром ще в XVII столітті, проте вона досі актуальна. Чому така історія ще потребує висвітлення?

Актуальною залишається боротьба світлої та темної сторін, тема стосунків і. навколишніх речей, які впливають на них. На початковій стадії, коли вирують емоції, це може бути дуже непомітним. Та коли ви звикаєте одне до одного, то не завжди можете пройти перехідний період. В «Отелло» так і відбулося — офіцер Яго вирішив посіяти зерно сумніву саме на піку щастя головного героя.

А що змінилось? Нічого, так буде завжди. Напевно, так і побудована якась суть людини — ми дуже різні, і наші характери можуть просто не зійтися. 

Які теми з п’єси ми можемо перенести на сучасну реальність? Можливо, є якась еквівалентна ситуація, яка відповідає тому, що було в «Отелло»?

У п’єсі є тема війни, і вона певним чином співзвучна з тією війною, в якій зараз живемо ми. В «Отелло» закладено те, що є частина людей, яким вигідно, щоб такі, як головний герой, завжди тільки воювали, а не, наприклад, очолювали якісь високі посади чи були повноцінною частиною суспільства. Отелло хотів, щоб його вважали своїм серед тодішньої еліти. Це вплинуло і на його стосунки й з’їдало його зсередини. 

Othello. E.F.W. Richter

Як ви адаптували виставу для сучасного глядача? Можливо, модернізували п’єсу?

Давид попросив, щоб для нашої вистави спеціально зробили окремий переклад. Проте частину поетичності — а її там дуже багато — видаляли, тому що така кількість тексту зараз не працює, яким би красивим він не був. Ми стали жити трохи швидше, ніж раніше, тому й для пʼєси обираємо найважливіше — те, що допомагає сценам і є їхнім зв`язувальним елементом.

Колись вистави тривали понад 3 години. Ми все значно скоротили. Зараз глядачі споживають набагато більше інформації, і я за те, щоб збереглася сутність п’єси та її сильні моменти. Щоб глядач встиг видихнути та вдихнути, якось відрефлексувати, трошки засмутитися і посміятися. 

А що адаптували? У цьому, напевно, і є фокус вистави. Якщо сто глядачів дивляться пʼєсу, виходять із залу й однозначно кажуть одне й те ж, то для мене така режисура є простою. І зовсім інше, коли кожен побачив щось для себе. Завдання режисера — захопити більшу і ширшу аудиторію. Можливо, хтось не готовий до такої постановки «Отелло», але знайде окремі теми, які для нього зазвучать. Але це все робота режисера — я уважно його слухав, старався бути з ним на одній хвилі, щоб максимально допомогти цьому проєкту.

The Return of Othello. Thomas Stothard 

Як вам працювалося з режисером? Які настанови отримували від нього, щоб якнайкраще показати головного героя?

Це моя перша робота з Давидом. Я подивився майже всі його вистави — тому й погодився грати в «Отелло», бо він мені цікавий як автор. Я зрозумів його режисерське бачення й те, чого він хотів досягти в п’єсі.

Давид — експериментатор. Буває таке, що робимо якусь сцену і з нею все добре, але потім ми можемо ще раз пробувати, змінювати, переміщувати якісь елементи на іншу сцену. 

Учора нам, до речі, поставили декорації. Ми не могли натішитися, тому що це нові можливості для вистави. Коли багатьох речей ще нема, то це може впливати на кінцеву якість виступу. Більше часу з декораціями дозволяє нам придумати ще щось цікаве. 

Олександр Яцентюк

Ви думаєте, те, що не все до кінця готове, може якось вам завадити під час прем`єри? 

Так, можливо. Але важливим залишається розбирати ролі та взаємини головних героїв таким чином, щоб мати змогу зіграти виставу навіть у плацкарті без жодних декорацій. Це для мене є основою. Проте декорації теж мають вплив, особливо на великій сцені, для візуального сприйняття треба мислити й такими категоріями.

Повернімося до головного героя Отелло. Якою є його головна трагедія в цій п’єсі? 

Трагедія Отелло в тому, що він із самого дитинства проводив увесь час у битвах. Це проблема, коли досі є країни чи певні організації, де люди не за своєю волею виростають зі зброєю й без любові. Отелло знаходить те, що не може для себе описати, — він розуміє, що впіймав цілий Всесвіт, тому боїться його загубити. 

Це й спричиняє події, які відбуваються з головним героєм. Яго і Дездемона — це його світлий і темний бік, і в різні моменти Отелло до когось із них прислухається більше. Це теж його трагедія. Головний герой не володіє собою і не може, наприклад, поговорити із психологом чи скористатися якоюсь порадою. У нього раніше не було такого досвіду, тому він і не справляється, коли в його історії переважає темний бік. 

Desdemona Professes Her Love. P. Valmagini

Як би ви хотіли, щоб український глядач сприйняв виставу? 

Я про це й не думаю. Мені завжди було цікаво дивитися кіно чи вистави, де немає однотипного головного персонажа. От, наприклад, хтось грає бандита і в кадрі має бути безстрашним. Але що йому насправді болить, де він може бути вразливим? Такі деталі створюють об’єм для головного героя. 

Я б теж хотів, щоб вийшло показати об’єм Отелло — людини війни. Людини, яка все життя провела зі зброєю в руках, бачила багато крові, а потім познайомилася з чимось їй невідомим — коханням. Для головного героя це ніби ціла галактика — він часто апелює до неба, а ще не розуміє, що треба робити з тим скарбом, який він тепер має перед собою.

Що було для вас найбільшим викликом під час підготовки до ролі? І як, можливо, трансформувалося ваше бачення Отелло під час роботи з режисером?  

Оскільки Давид багато експериментує, то ми додали дещо нове до вистави — те, що відрізняється від початкового варіанту. У таких випадках лінія, яку ти будуєш для своєї акторської гри, трохи порушується — треба її трансформувати. Це не збиває, проте відтягує час і пропонує по-новому скласти пазли з розумінням героя та самої вистави.  

Спочатку Отелло був дуже наївним, відкритим і щирим. Проте варто розуміти, що це людина, яка воювала все життя. Уже зараз є моменти, де головний герой — ніби вовк серед інших вовків, який має контролювати якийсь процес. 

Одна з ваших останніх найбільш відомих ролей — Памфір. Чи має цей герой щось спільне з Отелло, чи це абсолютно різні персонажі? 

Для мене найбільш важливим критерієм актора є та правда, яку він несе в кадрі. Чи перекликається «Отелло» з «Памфіром»? Я собі такого питання навіть не ставлю. Зараз у мого героя є Дездемона — і все, крапка. Там був Назар. Як я захищаю цю любов чи як я її відстоював там — це інші підходи. А чи мають ці герої щось спільне? Так, Олександра Яцентюка.

Кадр з фільму «Памфір»

Ваші наступні ролі — це історія театру чи кіно?

Якщо обирати між театром і кіно, то я, напевно, виберу кіно. Проте є одне маленьке «але» — з такими режисерами, як Давид, я готовий працювати й над театральними проєктами. Мені багато чого принесла співпраця з ним, і я йому за це дуже вдячний. Як і театру, який пішов на такий експеримент. Це важливо — не боятися щось змінювати попри ймовірні помилки. 

Я розумію, що не зможу бути в трупі театру. Для мене це якась окрема історія — все ж бажання свободи переважає. Однак досвід, який я здобуваю у співпраці з Давидом, мені підходить. Два з половиною місяці я живу репетиціями, а потім приходжу додому, беру текст, дивлюся вистави. Усе спрямоване на думки тільки про «Отелло». І мені це подобається. 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Ольга Бачинська – “найрозумніша жінка Галичини”
Photo Lviv
2024-09-20T05:12:29Z
Vivat видасть мемуари Камали Гарріс
Ukraine Art News
2024-09-19T09:46:03Z
Польська дизайнерка, що поєднала давні ремісничі традиції та сучасний fashion: історія Магди Бутрим
Elle
2024-09-17T09:24:52Z
Відео дня: «Океан Ельзи» презентували особливу для Святослава Вакарчука пісню «Мукачево»
Elle
2024-09-17T09:00:47Z
Венсан Кассель стане батьком вчетверте
Elle
2024-09-16T11:46:43Z
54 роки “Червоній руті”. Пісня, що стала неофіційним гімном України
Photo Lviv
2024-09-13T05:12:32Z
Стінг та Снуп Догг записують спільну пісню, яку випустять у листопаді
Ukraine Art News
2024-09-10T12:00:57Z
Ув'язненому в США продюсеру Гарві Вайнштейну терміново провели операцію на серці
Ukraine Art News
2024-09-10T03:15:48Z
Кейт Міддлтон поділилася новинами про своє одужання
Elle
2024-09-09T22:21:38Z
На Подолі відкрили мурал WaOne і випустили марки та одяг із ним
Хмарочос
2024-09-20T13:55:41Z
У Німеччині знайшли раніше невідому п’єсу Моцарта
Ukraine Art News
2024-09-20T12:51:56Z
У Таллінні українську культуру представили на Ярмарку національностей Естонії
Ukraine Art News
2024-09-20T12:43:12Z
У німецькій бібліотеці знайшли раніше невідомий твір Моцарта
Ukraine Art News
2024-09-20T11:54:41Z
Збудована у Львові козацька чайка "Пресвята Покрова" прибуде до Лондона
Ukraine Art News
2024-09-20T10:52:03Z
У Києві проходить фестиваль для дітей і підлітків «Різні разом»: які заходи можна відвідати
Ukraine Art News
2024-09-20T10:33:55Z
Нове бачення японської культури в колекції Katimo x Singular
Elle
2024-09-20T07:04:40Z
Сирський, Соловʼяненко та Забужко стали почесними громадянами Києва
Ukraine Art News
2024-09-20T07:01:10Z
Ігор Закус в Львівській філармонії презентує новий альбом
Photo Lviv
2024-09-20T05:06:26Z
Фестиваль короткого метру KISFF оголосив переможців
Cineast
2024-09-20T21:39:43Z
«Донька»: на Варшавському кінофестивалі відбудеться світова премʼєра українського фільму режисера Єгора Олесов про події на Київщині в перші дні великої війни
Cineast
2024-09-20T21:15:47Z
Помер актор "Ліги Сміху" Юрій Рябченко
Ukraine Art News
2024-09-20T18:30:56Z
Сила "Да Вінчі": що подивитися на вихідних
Ukraine Art News
2024-09-20T16:39:42Z
Джонні Депп отримає нагороду за кар’єру на Римському кінофестивалі, де представить свій фільм про Модільяні
Ukraine Art News
2024-09-20T16:07:03Z
Netflix показав тизер другого сезону «Венздей» та трейлер нової частини «Ігри в кальмара»
Gloss
2024-09-20T15:58:11Z
«Коли завмирає серце»: трейлер третього сезону показує зірку «Бріджертонів» і зірку «Месників»
KinoFilms
2024-09-20T15:03:58Z
Уявляв Східну Німеччину до падіння муру, а побачив фантастичний мегаполіс: Майкл Дуглас розповів про поїздку до Києва
Ukraine Art News
2024-09-20T14:51:43Z
Вийшов тизер четвертого сезону серіалу «Зовнішні мілини», що повертається восени
KinoFilms
2024-09-20T14:21:28Z
У Болгарії проведуть референдум щодо відновлення комуністичної пам’ятки бруталізму
Хмарочос
2024-09-20T14:07:01Z
Під час зведення сонячної електростанції в Англії розкопали римське поселення. Від будівництва відмовилися
Хмарочос
2024-09-20T09:02:16Z
На словах зелені береги, а насправді – бетонні жолоби. Як КМДА вже 10 років ігнорує запит киян на ревіталізацію русла річки Либідь
Хмарочос
2024-09-20T07:28:00Z
У Білій Церкві пропонують заборонити їздити на електросамокатах велодоріжками
Хмарочос
2024-09-20T07:13:04Z
Подорож автом по Галичині 1936 року. Частина третя
Photo Lviv
2024-09-19T05:12:29Z
Афіни заборонять здавати туристам нові квартири та піднімуть збір уп’ятеро
Хмарочос
2024-09-18T09:50:35Z
Коротка історія Самбора ілюстрована поштівками початку ХХ століття
Photo Lviv
2024-09-18T05:12:24Z
Романтичний вікенд у Карпатах: оригінальні ідеї для закоханих
Photo Lviv
2024-09-18T04:57:28Z
На Подолі створюють новий громадський сад із городом. Як долучитися?
Хмарочос
2024-09-17T09:28:16Z
США виділили $1 мільйон для захисту культурної спадщини України
Ukraine Art News
2024-09-20T19:09:41Z
"Антитіла" презентували пісню і кліп "Вдома" з кадрами міст, які нині окуповані РФ
Ukraine Art News
2024-09-20T18:06:44Z
У поїздах Інтерсіті запустили вайфай. Невідомо, чи буде він безкоштовний
Хмарочос
2024-09-20T15:39:55Z
"Легкий, надихаючий і справжній": "Океан Ельзи" випустили 10-й альбом "Той день"
Ukraine Art News
2024-09-20T13:49:44Z
12 найкращих масок, які відновлять шкіру після сезону засмаги
Elle
2024-09-20T13:40:02Z
В Одесі пообіцяли демонтувати пам'ятник Пушкіну, коли отримають дозвіл ЮНЕСКО
Ukraine Art News
2024-09-20T13:16:01Z
L'Oréal Paris продовжує підтримувати українських підприємниць: стартувала друга хвиля програми грантів
Elle
2024-09-20T12:18:42Z
Наступна зима буде складнішою ніж у 2022-2023. Варто усвідомити й готуватися
Ukraine Art News
2024-09-20T11:48:42Z
В боротьбі за озеро Вирлиця поставлено крапку. Забудови не буде
Хмарочос
2024-09-20T10:49:35Z
"Квартал 95" використав відео загиблого військового для комедійного номера, після скандалу ролик видалили
Ukraine Art News
2024-09-20T17:28:03Z
Вийшов додаток Windows App, який дозволяє керувати ПК з будь-якої точки світу через смартфон або планшет
Gloss
2024-09-20T15:33:48Z
Процесори AMD Ryzen AI 300 коштують виробникам ноутбуків удвічі дорожче за чипи Ryzen 8040
Overclockers
2024-09-20T11:48:52Z
Розкрито специфікації процесорів Intel Core Ultra 200HX для ігрових ноутбуків
Overclockers
2024-09-20T09:49:23Z
Лінійку гібридних прцоессоров AMD Strix Halo очолить модель Ryzen AI Max+ 395
Overclockers
2024-09-20T08:28:23Z
Samsung налагодила виробництво NVMe-накопичувачів PM9E1 з інтерфейсом PCIe 5.0
Overclockers
2024-09-20T08:07:16Z
На честь 30-річчя PlayStation компанія Sony випустить пристрої в дизайні старої консолі
Overclockers
2024-09-20T07:31:00Z
Intel Core Ultra 9 285K: розкрито дизайн коробки флагмана платформи LGA1851
Overclockers
2024-09-20T07:04:51Z
Apple iPhone 16 вироблятимуть у трьох країнах, включно з Бразилією
Overclockers
2024-09-20T05:36:50Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z
Готуємо рататуй: елементарний рецепт
Elle
2024-08-29T13:21:51Z
Рецепт легендарного сливового пирога з New York Times
Elle
2024-08-27T10:55:13Z
Яблучний пиріг з яблуком, мигдалем і ромом
Elle
2024-08-16T14:49:09Z
Літній пиріг із ягодами та кедровими горішками
Elle
2024-08-09T10:46:05Z
Елементарний рецепт слабосолоного лосося
Elle
2024-08-07T12:18:44Z