MY.UAСтатті
7 фактів про Анну Болейн та її стосунки з Генріхом VIII
7 фактів про Анну Болейн та її стосунки з Генріхом VIII

7 фактів про Анну Болейн та її стосунки з Генріхом VIII

Драми куртуазного кохання століттями захоплювали читачів і мрійників. Проте надто часто їх відкидають як таке, що існувало лише в легендах про Короля Артура і лицарське благородство. Насправді все значно цікавіше. Сара Ґріствуд у книжці «Закохані Тюдори. Як любили і ненавиділи в середньовічній Англії», що виходить друком у видавництві «Лабораторія», показує, як придворне кохання створило і затьмарило династію Тюдорів. Від Генріха VIII, який оголосив себе «найвірнішим і найвідданішим слугою» Анни Болейн, до віршів, якими її кавалери обдаровували Єлизавету І, Тюдори виконували ролі відданих коханців і примхливих коханок, вперше викладені в романах середньовічної літератури, але тепер із наслідками, що стосувалися не лише життя, а й смерті головних героїв.



«Закохані Тюдори» розбирають коди кохання, бажань і влади, розкриваючи одержимості, які сформували історію цієї нації. У книжці авторка відповідає на найцікавіші запитання про Тюдорів, а також детально розповідає про стосунки однієї з найвідоміших пар цієї династії: короля Генріха VIII та Анну Болейн.

Якою була Анна Болейн?

Вона викликає чи не найбільше захоплення серед постатей англійської історії, хоча про її справжню вдачу відомо небагато. Вже через це довкола її особистості накопичилося так багато вигадок. До нас дійшло небагато листів і майже жодного, який висловлював би її почуття. Жодних мемуарів чи настанов, які тоді писали інші королівські дами. У столітті, коли жінки почали вільніше виражати себе, її мовчання бентежить.

Можливо, протягом десятиліття в центрі суспільної уваги Анна була надто зайнята своїм надзвичайним життям, аби його записувати. Можливо, її статус королеви виявилося занадто недовгим і спірним, щоб вона відхилила завісу своїх таємниць... Хоча насправді кілька її записаних коментарів можуть здатися запальними. Можливо, правда полягає в тому, що більшість відомих розмов про Анну складаються з уривків, які можна було використати проти неї.

Анна Болейн

У чому крилася потужна привабливість Анни? 

Насамперед не в зовнішності. Венеційський дипломат описав її як не найгарнішу жінку у світі: «Смагляве обличчя, довга шия, широкий рот, груди не надто підняті». Словом, нічого особливого, хіба що очі — «чорні і прекрасні», що показово, «запрошують до розмови». Ланселот де Карл назвав її «вродливою, з витонченою фігурою», але інші найчастіше хвалили її стиль. Ранній біограф Анни Джордж Ваєтт писав, що вона «красою поступалася» багатьом при дворі, «але манерами, уборами й мовою перевершувала їх усіх».

Опис Ніколаса Сандера дещо перегукується зі словами венеційця: «Досить високого зросту, мала чорне волосся та овальне обличчя, хворобливо жовте». Джордж Ваєтт також згадував, що Анна мала шостий ніготь, що вважалося ознакою відьми. Кажуть, через таку незначну деформацію вона полюбила довгі рукави, що звисали донизу.

Листування Генріха VIII і Анни Болейн

Точно відстежити їхні стосунки неможливо. Збереглося сімнадцять листів Генріха VIII до Анни Болейн, написаних під час їхніх залицянь. Вони перебувають у незвичному місці — в архіві Ватикану, куди їх міг доставити шпигун. Листи Анни відсутні, а разом із ними й підказки щодо її особистості.

Усі листи Генріха недатовані, час можна визначити лише за згадками про зовнішні події. Найбільша група листів переважно написана французькою, у ній Генріх вправляється в риториці куртуазного кохання. Тож в одному з перших листів Генріх дорікає пані за те, що вона порушила обіцянку й не написала йому. А втім, «щоб виконати обов’язок вірного слуги», він відправляє їй оленя, «вбитого пізно ввечері своєю власною рукою в надії, що, коли вона їстиме його, згадаєте про мисливця». Лист «написаний рукою її слуги», який усе частіше волів бачити Анну, а не її брата. Брат Джордж та інші члени родини Анни представляли її інтереси при дворі. З розвитком стосунків вони й далі з’являтимуться у листуванні: якось Генріх навіть скаржився, що її батько Томас занадто неквапливий у підтримці їхнього кохання.

Генріх VIII

Символізм подарунка Анни Болейн Генріху VIII

1527 року Анна Болейн надіслала Генріху VIII подарунок — коштовність із «прекрасним діамантом» і відлитим зі срібла зображенням «корабля, на якому метається самотня дівиця». Захоплення в Генріха викликала не так краса коштовності, як «витончена інтерпретація та надто скромна покора», що додавалися до неї. Покора чому? Пристрасті Генріха чи пропозиції руки й серця? Або, що важливіше, власним почуттям Анни? Чи саме це викликало екстаз у Генріха, «який серцем, тілом і волею є її вірним і найвідданішим слугою»?

Дівицею, очевидно, була Анна, а Генріх, напевно, її притулком у бурхливих морях. Можливо, незламним діамантом є непохитне серце: Генріх підписав декілька своїх листів серцем, намальованим довкола ініціалів Анни. Література куртуазного кохання неодноразово проводила паралелі між морською хворобою і любовною: «кохання подібне до корабля, викинутого в море під час небезпечного шторму». Чи Анна натякала, що тепер вона не просто кохана, а й сама закохана в Генріха?

Генріх відзначив: «Вияви вашої прихильності такі, прекрасні гасла листа так сердечно виражені, що зобов’язують мене навіки шанувати, кохати й щиро служити вам, благаючи залишатися такою ж твердою і непохитною у своєму намірі». Якщо вона це зробить, Генріх каже, що «не просто відповість взаємністю, а й перевершить її».

«Перша зустріч Генріха XVIII» з Анною Болейн. Деніел Маклайз

Легке підкорення знижує кохання в ціні

Генріх VIII й Анна Болейн домовились одружитися, звернувшись у вересні 1527 року до Риму за папським дозволом. За традиційним уявленням, Анна тримала Генріха на відстані.

Одне з правил куртуазного кохання стверджувало, що легко здобуте не має великої цінності: «Легке підкорення знижує кохання в ціні: важке — змушує ним дорожити». 

Однак запит до Риму передбачав інший сценарій. Улітку 1527 року Генріх вирішив, що Анна може бути не лише об’єктом його пристрасті, але й дружиною, матір’ю його сина. У такому випадку важливо, щоб будь-яка зачата ними дитина не виявилася позашлюбною. Для полегшення справ теорія куртуазної практики дозволяла певний рівень фізичної близькості (а Генріх з Анною були ще тими теоретиками). Утримання не так лякало завдяки очевидному на той момент припущенню, що скоро вони зможуть одружитися.

Хто не ревнує, той не любить

Стосунки Анни й Генріха як подружжя не змінилися: гойдалки метлялися від кохання до ненависті. Їхні численні чвари описувалися як звичайні «сварки закоханих», які закінчувалися так само швидко, як починалися.

Публічний статус Анни значно підвищився завдяки шлюбу. Тепер вона була королевою-консортом Англії. Однак у ролі дружини їй стало важко грати в недоступність, а вагітність відкривала шлях на її місце іншим жінкам. Коли Анна дорікнула Генріхові в зацікавленості іншою жінкою, він сердито сказав їй «заплющити очі й терпіти», як це робили «більш гідні особи», тобто Катерина (попередня дружина). Вона цілком могла б відповісти одним із правил Андреаса Капелана: «Хто не ревнує, той не любить». 

Наталі Портман у ролі Анни Болейн (фільм «Ще одна з роду Болейн»)

Падіння Анни Болейн

Мотиви куртуазного кохання з його умовним наполяганням на домінуванні жінок приховали явну образу на стрімкий злет Анни. Куртуазне кохання спричинило і її піднесення, і падіння. У ті самі тижні, коли проблеми Анни набирали обертів, ухвалили закон, який конфіскував майно малих монастирів. Анна посперечалася з Кромвелем про те, куди мають піти доходи від конфіскації. Донедавна їхні інтереси збігались, але тепер шляхи розійшлися. Анну цікавили освіта й соціальні реформи, Кромвеля — зміцнення монархії. Пізніше Шапюї повідомляв, що Кромвель сказав, нібито він «поставив собі за мету розробити і вчинити змову в згаданій справі» проти Анни, але з контексту можна припустити, що він діяв із дозволу Генріха.

Що ж причаїлося в душі Генріха, що змусило його змінити погляди на кохану жінку так докорінно й катастрофічно? Він мав звичку раптово відштовхувати колишніх фаворитів, а колишня прихильність тільки посилювала в ньому каральний запал. Історія часто засуджує Генріха VIII за безсердечність, але його відмова від Анни в найгіркішому й найболючішому сенсі була справою серця. Навіть звинувачення проти неї було сформульоване в термінах зради кохання та законів шлюбу. У ньому стверджувалося, що вона ніколи не хотіла обрати короля у своєму серці.

Наталі Портман у ролі Анни Болейн (фільм «Ще одна з роду Болейн»)

Урешті-решт, падіння Анни розкриває іншу правду про Генріха та куртуазне кохання: він був закоханий у себе, як і всі ті літературні коханці до нього. Думка про те, що жінка могла мати владу в цих стосунках, була ілюзією, яка розчинилася, мов ранковий туман у перших променях сонця.

Суд над Анною проходив у Великій залі лондонського Тауера в присутності близько двох тисяч глядачів. Вона увійшла туди «наче переможниця», писав один зі свідків. «Вона так мудро і стримано відповідала на всі звинувачення проти неї, так чітко виправдовувалася, ніби зовсім не була винна», — записав віндзорський герольд Чарльз Різлі, зазвичай неприхильний до Анни. Єдиним злочином, який вона визнала, були ревнощі й те, що вона не завжди поводилася з королем із належною смиренністю, «зважаючи на його доброту, велику шану та повагу до мене». Вона казала, що була гарною придворною коханкою, але поганою дружиною.

Усі двадцять шість перів визнали Анну винною, її засудили до обезголовлення за волею короля. 


Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Хливнюк відмовився від премії Магнітського, бо її лауреаткою стала Навальна
Ukraine Art News
2024-11-18T19:13:00Z
"Дуже потужний інструмент": продюсерка Горова розповіла, чи піде Дорофєєва на Євробачення
Ukraine Art News
2024-11-18T17:30:47Z
На аукціон виставлять листи Шарля де Голля, знайдені в банківському сховищі
Ukraine Art News
2024-11-18T10:44:00Z
Дитяче Євробачення - 2024: 15 листопада розпочинається перший етап голосування
Ukraine Art News
2024-11-15T15:00:47Z
Родина фантаста Станіслава Лема була тісно пов'язана з відомими магнатами на Львівщині, - дослідження
Ukraine Art News
2024-11-15T12:54:44Z
«Я почав вести блог, щоб потрапити в музичну сферу»: як TUMAZAR став зіркою TikTok. Інтерв’ю
MC Today
2024-11-15T08:07:22Z
Христина Соловій оголосила, що бере паузу від виступів на невизначений період
Ukraine Art News
2024-11-14T16:36:40Z
Що треба знати про Соню Делоне – королеву кольору та авангарду
Ukraine Art News
2024-11-14T13:34:31Z
Образ дня: Ріта Ора в кутюрній сукні FROLOV у новому епізоді The Masked Singer
Elle
2024-11-14T13:10:10Z
Не три, а 1000 днів стійкості: у Миколаєві відкрили виставку
Ukraine Art News
2024-11-19T16:51:43Z
Дискусії, перформанс та презентація книжки: в Естонії пройшли "Українські дні" UKRAINE! UNMUTED
Ukraine Art News
2024-11-19T16:16:06Z
У Києві відкрили Музей новітнього мистецтва з роботами Сільваші, Ройтбурда, Голосія
Хмарочос
2024-11-19T15:30:55Z
У Мілані відкрилася виставка робіт Поліни Райко та Любові Панченко, постраждалих від вторгнення РФ
Ukraine Art News
2024-11-19T15:30:40Z
Журнал The Economist представив обкладинку-ребус на 2025 рік: чого чекати
Gloss
2024-11-19T15:24:53Z
Президент анонсував наступного року «культурний Рамштайн» для України
Ukraine Art News
2024-11-19T13:19:15Z
Мурашко, Куїнджі, Костанді: яким було українське візуальне мистецтво на зламі XIX–XX сторіч
Elle
2024-11-19T13:01:12Z
In Solidarity with Ukraine: Україну відвідали угорські та словацькі письменники і журналісти
Ukraine Art News
2024-11-19T12:10:09Z
Різдвяний «Кураж» стане останнім у «Гаражі». Засновниця фестивалю повідомила про зміни
MC Today
2024-11-19T11:19:00Z
Біллі Пайпер, Тандіве Ньютон та Стів Бушемі зіграють в новому сезоні «Венздей»
KinoFilms
2024-11-19T16:42:28Z
Елізабет Олсен озвучить Багряну відьму у новому мультсеріалі «Зомбі Марвел»
KinoFilms
2024-11-19T14:30:35Z
"Конклав" - англо-американський кінофільм 2024 року. Коли чекати в Україні
Ukraine Art News
2024-11-19T13:01:14Z
Українська продюсерка Катерина Вишневська отримала нагороду на Талліннському кінофестивалі
Ukraine Art News
2024-11-19T12:21:42Z
Поет та військовий Дмитро Лазуткін презентував книжку про війну "Будемо жити вічно"
Ukraine Art News
2024-11-19T09:00:59Z
Кінофільм All We Imagine as Light: історія про двох медсестер з Мумбаї
Ukraine Art News
2024-11-19T05:30:55Z
Вийшов трейлер різдвяного мультфільму «Те Різдво» від платформи Netflix
KinoFilms
2024-11-19T05:12:32Z
У Києві пройде фестиваль Вечори французького кіно — 2024
Cineast
2024-11-18T23:21:44Z
“Медовий місяць” виграв Гран-Прі журі Міжнародному кінофестивалі в Аррасі
Cineast
2024-11-18T23:12:45Z
Осінній вікенд у Львові: гід найкращими локаціями
Elle
2024-11-18T10:07:33Z
Спис на гербі
Ukraine Art News
2024-11-16T12:00:43Z
Урич зі Львівщини опинився в переліку "Найкращих туристичних сіл" за версією турорганізації ООН
Ukraine Art News
2024-11-15T12:15:52Z
У Британії запускають поїзд із двокімнатними купе, спа і світським салоном
Хмарочос
2024-11-15T10:46:03Z
Мінкульт виступив проти планів КМДА збудувати підземний паркінг на Старокиївській горі
Ukraine Art News
2024-11-14T13:49:26Z
В осередку старинного Львова. Наше місто перед 700 роками
Photo Lviv
2024-11-14T06:12:28Z
Напівпрозорий скляний фасад і гра світла: приватний будинок у Хіросімі
Хмарочос
2024-11-13T07:07:07Z
Залізничні вокзали Галичини часів Австро-Угорщини
Photo Lviv
2024-11-13T06:18:32Z
Маршрути пам’яті й більше подорожей Україною. Як змінилася туристична галузь під час війни. Інтерв’ю з Мар’яною Олеськів
MC Today
2024-11-12T13:32:56Z
Про смерть Путіна: у "Дикому театрі" в Києві пройшла премʼєра вистави "Тіні"
Ukraine Art News
2024-11-19T18:15:42Z
У бюджеті-2025 на культуру спрямують понад ₴10 мільярдів
Ukraine Art News
2024-11-19T17:42:41Z
«Правильна ідея». CEO Intellias висловився про економічне бронювання від мобілізації
MC Today
2024-11-19T16:31:28Z
Shell йде з українського ринку після 17 років роботи – чому та що буде з АЗК компанії
MC Today
2024-11-19T16:31:28Z
Біля станції метро «Нивки» прибирають МАФи
Хмарочос
2024-11-19T15:57:56Z
«В один момент зникає з бізнесу». CEO Intellias про випадки раптової мобілізації фахівців
MC Today
2024-11-19T15:55:13Z
Зимові маски для обличчя: як зберегти шкіру зволоженою
Elle
2024-11-19T15:36:46Z
Будівництво житлового кварталу на місці «Більшовика» заморозили до кінця війни
Хмарочос
2024-11-19T15:30:53Z
Озеро на Русанівських садах перегороджено дамбою зі сміття. Місяць тому тут прибиралися комунальники
Хмарочос
2024-11-19T14:18:54Z
Google хочуть через суд зобов’язати продати пошуковик Chrome – в чому причина
MC Today
2024-11-19T13:43:54Z
Відкрий новий світ розваг із Webquiz: онлайн-платформою для справжніх інтелектуалів
Хмарочос
2024-11-19T10:49:25Z
Чорна п’ятниця: які знижки пропонують українські модні бренди
Elle
2024-11-18T15:22:18Z
Резиденцію Дональда Трампа охороняють роботи-собаки: що про них відомо
Gloss
2024-11-18T14:40:26Z
Coca-Cola оновила свою культову різдвяну рекламу за допомогою ШІ
Gloss
2024-11-18T13:37:45Z
Назад до офісу? Чому все більше компанії вимагають офісний формат роботи та як це сприймають українці. Дискусія
MC Today
2024-11-18T12:46:02Z
Нова пошта» планує вихід на новий великий ринок. Климов розповів, на який та коли
MC Today
2024-11-18T10:58:04Z
Стівен Кінг оголосив, що йде з соцмережі X
Ukraine Art News
2024-11-15T15:31:08Z
«Українці створюють технології, яких раніше не існувало»: головні тези з виступу Олександр Борнякова на Web Summit 2024
MC Today
2024-11-15T15:03:58Z
Королівський пляцок-пиріг: смачно через віки
Ukraine Art News
2024-11-15T09:30:48Z
Секрети приготування смачного бургера в домашніх умовах
Photo Lviv
2024-10-24T04:57:29Z
Дуже смачна лазанья з козячим сиром
Elle
2024-09-23T13:39:47Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z
Готуємо рататуй: елементарний рецепт
Elle
2024-08-29T13:21:51Z
Рецепт легендарного сливового пирога з New York Times
Elle
2024-08-27T10:55:13Z