MY.UAСтатті
Штучний інтелект: посібник сучасного користувача
Штучний інтелект: посібник сучасного користувача

Штучний інтелект: посібник сучасного користувача

Що вам спадає на думку, коли ви згадуєте про штучний інтелект? Можливо, уява малює роботів Ілона Маска, які поступово замінюють усе живе? Або ви вважаєте, що штучним інтелектом не варто перейматись, доки Siri не вгадає пісню, про яку ви щойно подумали? Або ж ви просто розмірковуєте, як довго триватиме це дещо істеричне захоплення ШІ? Тільки-но ми опанували NFT, а на порядку денному вже інший тренд — штучний інтелект і його вплив на наше життя. Багато людей нині поділяються на три табори: одні відчувають страх перед майбутнім роботехнічним апокаліпсисом, а інші вважають, що штучний інтелект — це цифрова нісенітниця, яка не має стосунку до нормальних людей. Але є й ті, хто віддає належне ШІ, бачить у цьому майбутнє. Проблема в тому, що перші два не усвідомлюють всіх способів, якими ШІ впливає на наше життя вже зараз. Між тим провідні експерти сходяться на думці, що штучний інтелект стане такою ж трансформаційною складовою, як і свого часу інтернет. Після того як компанія OpenAI запустила свій широковживаний ChatGPT, технологічні гіганти, зокрема Microsoft і Google, почали гонитву за впровадженням подібних продуктів. Передбачуваний ажіотаж спричинив паніку — ніби ми рухаємося занадто швидко. Група видатних вчених-комп’ютерників навіть підписали відкритого листа, в якому наполягали на призупиненні розробки ШІ, оскільки «інтелект, здатний конкурувати з людиною, становить серйозні ризики для суспільства і людства», — від поширення дезінформації та автоматизації робочих місць до більш катастрофічних наслідків, яких ми поки що не уявляємо. Ба більше — хрещений батько ШІ Джеффрі Гінтон попереджає, що в поганих руках ця технологія може бути руйнівною. Тим часом режисер Крістофер Нолан каже, що його фільм «Оппенгеймер» про розробку атомної бомби містить «дуже сильні паралелі» зі штучним інтелектом, а Голлівуд страйкує через побоювання, що ШІ вже завтра означатиме для їхньої роботи. Загалом страшно й подумати, що джина можуть випустити з пляшки, і тому багато хто з нас ховає голову в пісок.

Нещодавно я підписалася в інстаграмі на акаунт @chatgptricks, в якого зараз уже мільйон фоловерів. Пости про останні новини в царині штучного інтелекту тут з’являються доволі регулярно, проте вже за деякий час я відчула певну розгубленість через неможливість не те що спробувати все це на практиці, але й вчасно слідкувати за останніми досягненнями. Дякувати авторам акаунту, вони періодично оприлюднюють підсумки про здобутки за певний період, зокрема за минулий рік. Утім, один з останніх постів уже був присвячений підсумкам за тиждень. Тож варто поквапитись.

Короткий посібник користувача ШІ на момент підготовки номера виглядає приблизно так:

За минулий рік  CHATGPT офіційно став найбільш динамічним користувацьким сервісом в історії.

Його вже встигли забанити в Італії, його четверта версія здатна самостійно писати коди різними мовами програмування, зокрема Python, Java, C#, JavaScript та іншими. А ще він вміє розробляти вебсайти та мобільні додатки, легко адаптується до стилю та інтонацій користувача завдяки різним налаштуванням — таким як творчий, точний або збалансований. Microsoft та Google теж не пасуть задніх і вже встигли впровадити власні аналоги: в березні минулого року Google представив своїм користувачам Bard, Microsoft у лютому інтегрував GPT-4 у свій Bing Chat, а згодом у вересні презентував ще одну інновацію — розумного помічника Copilot, який редагує тексти, складає бріфи на певну тему або готує питання для інтерв’ю.

Ціла низка компаній упродовж минулого й початку цього року теж активно впроваджувала штучний інтелект у свої застосунки.

Справжню революцію в світі мобільних пристроїв здійснив Samsung, який на початку 2024 року презентував свою нову лінійку ґаджетів зі штучним інтелектом. Оголошена концепція «АІ для всіх» ставить за мету, аби девайси, які стали більш інтелектуальними й функціональними, спрощували й робили цікавішим життя користувачів на щоденній основі. Так, за допомогою справді революційної функції Circle to Search with Google можна за лічені секунди знайти музей, на фоні якого сфотографувався ваш товариш, чи бренд сукні, в якій на червоний хідник буквально щойно вийшла Джей Ло — для цього достатньо лише обвести відповідний об’єкт пальцем чи електронним пером S Pen, що йде в комплекті. Це як пошук за картинкою в Google, тільки швидший і «розумніший». АІ-смартфон остаточно руйнує мовні бар’єри: бронюйте готель в Парижі чи столик в ресторані Верони без жодних страхів бути незрозумілим — Live Translate миттєво перекладе вашу розмову на понад 16 мов у реальному часі. Також можна назавжди забути про невдалі кадри: опція Photo Assist видалить на світлинах перехожих чи кота, який раптово потрапив у кадр, змінить розмір автомобіля і навіть переставить вас місцями з подругою (ще й так, що ніхто не здогадається, що було якось інакше!) І це далеко не весь перелік функцій, з якими Samsung відкрив нову еру АІ-смартфонів і вивів мобільний досвід на абсолютно новий рівень. 

*Преміальний мобільний штучний інтелект, представлений у нещодавній серії Galaxy S24, стане доступний на більшій кількості пристроїв: Galaxy S22 і Galaxy S23, складаних Galaxy Fold4 і Fold5, Flip4 і Flip5, а також на планшетах Galaxy Tab S8 і Tab S9.

Adobe запустив Al-генератор зображень Adobe Firefly та впровадив ШІ у Photoshop та Illustrator. Відтепер можна легко домалювати фон у зображенні та буквально в один клік продублювати або замінити певну ділянку. Те, що раніше потребувало часу та механічних зусиль користувача, тепер забирає лічені секунди. Чого варта лише здатність відтворити векторну картинку в будь-якому завантаженому стилі. Spotify своєю чергою розробили функцію на основі ШІ під назвою DJ, а програма для дизайну Canva задіяла нові інструменти Al в Canva Create. Словосполучення «штучний інтелект» стало одним із найбільш вживаних останнім часом, і це зовсім не дивно.

Проте окрема історія — це створення зображень і відео за допомогою ШІ, адже саме вони спричинили чимало галасу. Свої моделі інструменту перетворення тексту на зображення представили OpenAI (DALL-E 3), Alibaba (Tongyi Wanxiang), Stability Al (Stable Diffusion), Midjourney і, звичайно, Google та Microsoft. Моделі генерації зображень постійно вдосконалюються — наприклад, остання версія Midjourney v6, що створює цілком реалістичні зображення та вже викликає певні запитання: як скоро зникне межа між фактичним та уявним? Ми всі добре пам’ятаємо історію з фото ніби заарештованого Дональда Трампа, яке було згенеровано саме через Midjourney (до того ж в одній із перших версій). Через цей інцидент і шалену кількість запитів на генерацію іміджів платформа навіть була змушена на деякий час припинити реєстрацію нових користувачів. Не меншого бешкету накоїли фото та відео Ейфелевої вежі у вогні, які нещодавно були оприлюднені у TikTok. Згенеровані  кадри за короткий термін зібрали 4,7 млн вподобань і 87 млн переглядів. І хоча то була явна підробка, чимало користувачів цього геть не усвідомили. Тисячі людей твітили #PrayForParis у відповідь на різних каналах соцмереж. Тепер пошук у TikTok за запитом «Ейфелева вежа» видає головними результатами «Ейфелева вежа у вогні» і «Ейфелева вежа 2024 пожежа». Якщо раніше на згенерованих зображеннях можна було доволі легко вирізнити недоліки, то остання v6 від Midjourney справді вражає реальністю (як саме, можна переконатись у нашому матеріалі з рубрики «Мода»). І хоча реєстрація на Midjourney вже давно є платною для всіх користувачів, сума в 10 доларів за 200 зображень на місяць досі вважається доступною для багатьох, тож залишається спокуса й надалі експериментувати із зображеннями та випробувати терпець користувачів соцмереж.

Усі фанати ChatGPT із неабияким ентузіазмом зустріли ще одну новину: про запуск у січні цього року GPTStore — платформи, де можна знайти та задіяти користувацькі версії ChatGPT, адаптовані для певних цілей (програмування, письмо, гра тощо). Тут можна переглядати популярні та актуальні GPT, створені спільнотою, або запропонувати власний GPT і поділитися ним з іншими. Це ще один вимір, який свідчить про серйозні наміри штучного інтелекту та формування його власного ком’юніті. Коли запитати, що таке GPT у того ж Copilot, то окрім визначення саме про GPTStore цікаво довідатись, що той не просто працює на основі OpenAI, а характеризує компанію-винахідника також як «дослідницьку організацію, яка прагне забезпечити, аби штучний інтелект відповідав цінностям людства та використовувався для добра».

А як щодо фінансів, якими оперує галузь? За певними оцінками, зараз OpenAl веде переговори про залучення додаткових інвестицій у 100 млрд доларів. Лише Microsoft вклав 10 млрд в OpenAl. Далі, як-то кажуть, неодмінно буде.

Проте нині ШІ обговорюють не тільки як помічника, здатного суттєво заощадити час і зробити за вас певну роботу чи підготувати інформацію, але й у гендерному контексті. Так-так, саме в гендерному. Від робіт Алана Тюрінга в минулому столітті до багатошарових нейронних мереж Джеффрі Гінтона історію ШІ досі писали чоловіки. «Насправді в цій галузі непропорційно багато чоловіків, і це стосується як академічної, так і комерційної сфери, — наголошує Бріттані Сміт, наукова співробітниця Центру майбутнього інтелекту ім. Леверхюльма Кембриджського університету. — Це означає, що гендерні упередження можуть бути закодовані в системах штучного інтелекту різними способами».

Звісно, перелік усього, на що здатен ШІ, дедалі розширюється. У кожної людини власний підхід стосовно того, як саме його використовувати та спілкуватись. Але, на мою думку, мало хто готовий заперечувати, що ШІ — тренд, який з нами назавжди.

Текст: Єва Вільна


Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Хливнюк відмовився від премії Магнітського, бо її лауреаткою стала Навальна
Ukraine Art News
2024-11-18T19:13:00Z
"Дуже потужний інструмент": продюсерка Горова розповіла, чи піде Дорофєєва на Євробачення
Ukraine Art News
2024-11-18T17:30:47Z
На аукціон виставлять листи Шарля де Голля, знайдені в банківському сховищі
Ukraine Art News
2024-11-18T10:44:00Z
Дитяче Євробачення - 2024: 15 листопада розпочинається перший етап голосування
Ukraine Art News
2024-11-15T15:00:47Z
Родина фантаста Станіслава Лема була тісно пов'язана з відомими магнатами на Львівщині, - дослідження
Ukraine Art News
2024-11-15T12:54:44Z
«Я почав вести блог, щоб потрапити в музичну сферу»: як TUMAZAR став зіркою TikTok. Інтерв’ю
MC Today
2024-11-15T08:07:22Z
Христина Соловій оголосила, що бере паузу від виступів на невизначений період
Ukraine Art News
2024-11-14T16:36:40Z
Що треба знати про Соню Делоне – королеву кольору та авангарду
Ukraine Art News
2024-11-14T13:34:31Z
Образ дня: Ріта Ора в кутюрній сукні FROLOV у новому епізоді The Masked Singer
Elle
2024-11-14T13:10:10Z
Мурашко, Куїнджі, Костанді: яким було українське візуальне мистецтво на зламі XIX–XX сторіч
Elle
2024-11-19T13:01:12Z
In Solidarity with Ukraine: Україну відвідали угорські та словацькі письменники і журналісти
Ukraine Art News
2024-11-19T12:10:09Z
Різдвяний «Кураж» стане останнім у «Гаражі». Засновниця фестивалю повідомила про зміни
MC Today
2024-11-19T11:19:00Z
У Києві покажуть раніше не представлені загалу роботи Марії Примаченко та Марії Галушко
Ukraine Art News
2024-11-19T10:49:03Z
Львівський музей Михайла Грушевського запрошує на лекцію Володимира Швеця
Photo Lviv
2024-11-19T06:06:31Z
Музикант Львівської філармонії, що постраждав на війні, знову зможе грати
Photo Lviv
2024-11-19T06:03:27Z
Лекція від ізраїльської художниці Зої Сєвєр «Відтінки Ізраїлю»
Ukraine Art News
2024-11-18T19:12:57Z
У Софії Київській відкриють виставку невідомих робіт Марії Примаченко та Марії Галушко
Ukraine Art News
2024-11-18T19:09:41Z
Bereznitsky Art Foundation представляє виставку Тетяни Ілляхової та Олександри Чічкан: "From Generation to Generation"
Ukraine Art News
2024-11-18T19:03:44Z
"Конклав" - англо-американський кінофільм 2024 року. Коли чекати в Україні
Ukraine Art News
2024-11-19T13:01:14Z
Українська продюсерка Катерина Вишневська отримала нагороду на Талліннському кінофестивалі
Ukraine Art News
2024-11-19T12:21:42Z
Поет та військовий Дмитро Лазуткін презентував книжку про війну "Будемо жити вічно"
Ukraine Art News
2024-11-19T09:00:59Z
Кінофільм All We Imagine as Light: історія про двох медсестер з Мумбаї
Ukraine Art News
2024-11-19T05:30:55Z
Вийшов трейлер різдвяного мультфільму «Те Різдво» від платформи Netflix
KinoFilms
2024-11-19T05:12:32Z
У Києві пройде фестиваль Вечори французького кіно — 2024
Cineast
2024-11-18T23:21:44Z
“Медовий місяць” виграв Гран-Прі журі Міжнародному кінофестивалі в Аррасі
Cineast
2024-11-18T23:12:45Z
Кемерон Діас та Джеймі Фокс грають шпигунів в трейлері нового фільму «Знову в дії»
KinoFilms
2024-11-18T21:09:28Z
Фільм режисера з РФ Гуца "Глухі закохані" про українську біженку і росіянина придбали для міжнародного прокату
Ukraine Art News
2024-11-18T17:30:46Z
Осінній вікенд у Львові: гід найкращими локаціями
Elle
2024-11-18T10:07:33Z
Спис на гербі
Ukraine Art News
2024-11-16T12:00:43Z
Урич зі Львівщини опинився в переліку "Найкращих туристичних сіл" за версією турорганізації ООН
Ukraine Art News
2024-11-15T12:15:52Z
У Британії запускають поїзд із двокімнатними купе, спа і світським салоном
Хмарочос
2024-11-15T10:46:03Z
Мінкульт виступив проти планів КМДА збудувати підземний паркінг на Старокиївській горі
Ukraine Art News
2024-11-14T13:49:26Z
В осередку старинного Львова. Наше місто перед 700 роками
Photo Lviv
2024-11-14T06:12:28Z
Напівпрозорий скляний фасад і гра світла: приватний будинок у Хіросімі
Хмарочос
2024-11-13T07:07:07Z
Залізничні вокзали Галичини часів Австро-Угорщини
Photo Lviv
2024-11-13T06:18:32Z
Маршрути пам’яті й більше подорожей Україною. Як змінилася туристична галузь під час війни. Інтерв’ю з Мар’яною Олеськів
MC Today
2024-11-12T13:32:56Z
Поставив крапку. Зеленський прокоментував можливість зниження мобілізаційного віку
MC Today
2024-11-19T12:46:00Z
Силове тренування з власною вагою для дівчат в домашніх умовах
Elle
2024-11-19T12:45:53Z
Чому не варто бути «кращою версією себе» та як уникнути помилок у формуванні корисних звичок
MC Today
2024-11-19T12:07:37Z
Як стильно носити вишиванку в повсякденні: 8 ідей від інфлюенсерів та світових знаменитостей
Elle
2024-11-19T11:58:05Z
Українському винахіднику вдалося залучити понад три з половиною мільйони євро для відкриття фабрики целюлозного паперу у Франції
Хмарочос
2024-11-19T10:49:28Z
Лише електронний формат. Федоров пояснив, як відбуватиметься бронювання з 1 грудня
MC Today
2024-11-19T10:31:01Z
Як утеплити пошкоджений внаслідок бойових дій будинок за програмою «ВідновиДІМ»?
Хмарочос
2024-11-19T10:08:17Z
Жінки цьогоріч відкрили більш як 60% нових ФОПів: які сфери українки обирають для бізнесу
MC Today
2024-11-19T09:46:07Z
Які шуби носити цієї зими: стильні ідеї з подіумів та пропозиції українських брендів
Elle
2024-11-19T09:42:38Z
Відкрий новий світ розваг із Webquiz: онлайн-платформою для справжніх інтелектуалів
Хмарочос
2024-11-19T10:49:25Z
Чорна п’ятниця: які знижки пропонують українські модні бренди
Elle
2024-11-18T15:22:18Z
Резиденцію Дональда Трампа охороняють роботи-собаки: що про них відомо
Gloss
2024-11-18T14:40:26Z
Coca-Cola оновила свою культову різдвяну рекламу за допомогою ШІ
Gloss
2024-11-18T13:37:45Z
Назад до офісу? Чому все більше компанії вимагають офісний формат роботи та як це сприймають українці. Дискусія
MC Today
2024-11-18T12:46:02Z
Нова пошта» планує вихід на новий великий ринок. Климов розповів, на який та коли
MC Today
2024-11-18T10:58:04Z
Стівен Кінг оголосив, що йде з соцмережі X
Ukraine Art News
2024-11-15T15:31:08Z
«Українці створюють технології, яких раніше не існувало»: головні тези з виступу Олександр Борнякова на Web Summit 2024
MC Today
2024-11-15T15:03:58Z
Як застарілі системи можуть стримувати український бізнес: власний досвід
MC Today
2024-11-15T13:55:07Z
Королівський пляцок-пиріг: смачно через віки
Ukraine Art News
2024-11-15T09:30:48Z
Секрети приготування смачного бургера в домашніх умовах
Photo Lviv
2024-10-24T04:57:29Z
Дуже смачна лазанья з козячим сиром
Elle
2024-09-23T13:39:47Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z
Готуємо рататуй: елементарний рецепт
Elle
2024-08-29T13:21:51Z
Рецепт легендарного сливового пирога з New York Times
Elle
2024-08-27T10:55:13Z