MY.UAСтатті
20 причин, через які погіршується психічне здоров’я
20 причин, через які погіршується психічне здоров’я

20 причин, через які погіршується психічне здоров’я

Сучасний світ настільки стрімкий та яскравий, що ми часто забуваємо про найважливіше й згадуємо коли стає вже непереливки. Як, наприклад, про психічне здоров’я. У новій статті ми перерахували 20 факторів, які шкодять твоєму психічному здоров’ю та ментальному добробуту в цілому. Постарайся зменшити їхній вплив, а якщо не вийде — звернись за допомогою до спеціаліста: психолога або психотерапевта.

1. Хронічний стрес

Високий рівень стресу через роботу, стосунки чи інші життєві обставини з часом може вплинути на психічне здоров’я. Хронічний стрес може призвести до тривоги, депресії та інших проблем із психічним здоров’ям, якщо його не вирішити. Читай більше про стрес та боротьбу з ним у нашій антистрес-спецтемі «Зберігай спокій».

2. Низька якість сну

Поганий сон або безсоння можуть порушити роботу мозку та загострити проблеми з психічним здоров’ям, поглибити вплив стресу на організм та зменшити продуктивність протягом дня. Також доведено, що недостатній сон змушує нас переїдати протягом дня, концентрувати свою увагу на нездоровій їжі та напоях, таких як кава з сиропами або енергетики. Достатній сон необхідний для когнітивних функцій, регуляції настрою та загального самопочуття, тож знаходь усі можливості для того, щоб нормально висипатись.

3. Соціальна ізоляція

Людина — це соціальна істота, і нам потрібне коло друзів або рідних, щоб почуватись потрібними, улюбленими або просто відчувати підтримку в моменти, коли вона потрібна. Тому логічно, що почуття самотності або соціальної ізоляції може сприяти депресії та тривожності. Відсутність соціальної підтримки та значущих зв’язків з іншими може негативно вплинути на психічне здоров’я. У дорослому віці нам складно знайти друзів, і здається, що навіть незрозуміло, де їх брати взагалі. Тут тобі допоможуть майстер-класи та заняття за інтересами, а також волонтерство. Якщо плести з кимось по кілька годин на тиждень маскувальні сітки, можна ненароком потоваришувати.

4. Нездоровий спосіб життя

Погане харчування, відсутність фізичних вправ і зловживання психоактивними речовинами можуть сприяти погіршенню психічного здоров’я. Здоровий спосіб життя, який включає регулярну фізичну активність, збалансоване харчування та відмову від шкідливих речовин, необхідний для загального добробуту.

5. Травматичні переживання

Травма минулого або невирішені емоційні рани можуть мати довгострокові наслідки для психічного здоров’я. Травматичний досвід, такий як жорстоке поводження, насильство або втрата, може викликати симптоми посттравматичного стресового розладу та інших розладів психічного здоров’я. Якщо ти пережила травматичний досвід, обов’язково звернись за допомогою до фахівця.

6. Фінансовий стрес

Гроші роблять нам хвору голову — це підтвердить будь-який дорослий. Фінансові труднощі, такі як борги, безробіття або фінансова незахищеність, можуть викликати значний стрес і тривогу. Такі переживання можуть негативно вплинути на психічне здоров’я та призвести до почуття безнадії та відчаю. Особливо фінансовому стресу підвладні ті люди, що мали досвід фінансових проблем у дитинстві або низьку фінансову грамотність. Постарайся покращити свою обізнаність про гроші, контролюй свої витрати та вироби стратегію подолання безгрошів’я. Пам’ятай: є речі, які ти можеш і не можеш контролювати.

7. Вигорання на роботі

Хронічний стрес, пов’язаний з роботою, і припахування себе в офісі до півсмерті можуть призвести до виснаження, цинізму та зниження продуктивності — це симптоми емоційного вигоряння. Невдоволення роботою та перевтома можуть сприяти тривожності, депресії та іншим проблемам психічного здоров’я. Згадай, коли востаннє ти була у відпустці? Якщо дуже давно, час її планувати. І під час відпустки вирубити телефон взагалі, щоб ніхто не міг дописатись.

8. Стосунки з оточенням

Люди можуть як зцілювати нас, так і шкодити. Конфлікт, проблеми зі спілкуванням або стосунками в цілому можуть погіршити психічне здоров’я та призвести до емоційного стресу. Нездорові стосунки або відсутність підтримки з боку близьких можуть загострити проблеми з психічним здоров’ям, тому важливо допускати до себе тільки правильних людей, а токсичних — відсіювати. Нічого їм не станеться від того, що ти їх кинеш.

9. Негативні саморозмови

Коли говориш про себе або сама з собою, і хочеш сказати щось погане — припни язика. Повір, у світі точно є люди, які скажуть про тебе тисяча й одне погане слово, і ти не повинна входити в цей перелік. Негативні розмови з собою або жорстока самокритика підривають самооцінку та сприяють почуттю нікчемності чи неадекватності. Тому хай там що, але себе треба пробачати та цінувати, бо якщо ти цього не робиш, ніхто не буде.

10. Перфекціонізм

Встановлення для себе нереалістичних стандартів призводить до хронічного стресу та тривоги. Перфекціонізм також викликає почуття невдачі чи розчарування та сприяє проблемам із психічним здоров’ям. Окрім цього така звичка зменшує твою продуктивність, і ти швидко перегораєш на шляху до здійснення мрій. Краще робити невеликі кроки кожен день, ніж величезні раз на місяць.

11. Відсутність навичок подолання

Неадекватні механізми подолання стресу чи емоцій погіршують проблеми психічного здоров’я. Здорові ж стратегії подолання, такі як уважність, методи релаксації та пошук підтримки, є важливими для стійкості та добробуту.

12. Хронічні захворювання

Життя з хронічними захворюваннями, такими як хронічний біль, аутоімунні розлади або неврологічні захворювання, впливає і на психічне здоров’я також. Фізичні симптоми, побічні ефекти лікування та обмеження можуть сприяти стресу, тривожності та депресії. Якщо ти борешся з довготривалою хворобою або сильним пораненням, обов’язково пошукай можливість звернутись до психолога, щоб проговорювати поточні події та думки.

13. Генетика та сімейна історія

Деякі речі ми не можемо контролювати, і вони просто існують, а також просто б’ють наше психічне здоров’я по голові. Наприклад, генетична схильність і сімейна історія психічних захворювань можуть підвищити ризик розвитку психічних розладів. Біологічні фактори, такі як дисбаланс у мозку, можуть відігравати певну роль у виникненні депресії, тривоги чи інших станів.

14. Екологічні фактори

Такі фактори навколишнього середовища, як забруднення, шумове забруднення або міське життя, непомітно, але сильно впливають на психічне здоров’я. Вплив токсинів навколишнього середовища або життя в стресових умовах може сприяти тривожності, депресії та іншим проблемам психічного здоров’я.

15. Вплив ЗМІ

Вплив негативних або тривожних новин, соціальних мереж або медіа впливають на психічне здоров’я. Постійний доступ до сенсаційного або обурливого вмісту може посилити стрес, занепокоєння та почуття незахищеності. Ми недавно вже писали про шкоду соціальної мережі ТікТок для психічного здоров’я та емоційного добробуту.

ЧИТАЙ ПОДРОБИЦІ: Всі причини видалити ТікТок прямо зараз

16. Відсутність чітких кордонів

Порушені або відсутні кордони з іншими або труднощі у тому, щоб сказати «ні» можуть призвести до надмірної зайнятості, перевантаження. Встановлення здорових меж має важливе значення для захисту психічного здоров’я та підтримки балансу у стосунках і обов’язках, тому навчись говорити людям «ні», а також зберігати свої кордони. Повір, люди, які верещатимуть голосніше за інших, користаються твоїми нечіткими кордонами найбільше. Викинь їх зі свого життя якомога швидше.

17. Горе і втрата

Втрата близької людини або значні зміни в житті викликають почуття горя та смутку. Невирішене горе або складні реакції горя також сприяють розвитку депресії та інших проблем психічного здоров’я. Якщо відчуваєш, що горе не дає спокійно жити, потрібно негайно звернутись до спеціаліста з ментального здоров’я.

18. Культурні та суспільні впливи

Культурні норми, суспільний тиск і дискримінація впливають на психічне здоров’я. Стигма, пов’язана з психічними захворюваннями, або культурні очікування часто перешкоджають людям звертатися за допомогою або задовольняти свої потреби в психічному здоров’ї.

19. Відсутність доступу до психіатричної допомоги

Перешкоди для доступу до психіатричної допомоги, такі як вартість, стигматизація або обмежені ресурси, перешкоджають людям отримати необхідну підтримку. Відсутність доступу до послуг психічного здоров’я загострюють проблеми психічного здоров’я та призводять до нелікованих станів.

20. Ігнорування попереджувальних знаків

Ігнорування попереджувальних ознак або ігнорування симптомів психічного захворювання може затримати діагностику та лікування. Раннє втручання та звернення за допомогою до спеціалістів із психічного здоров’я мають важливе значення для розв’язання проблем психічного здоров’я та запобігання подальшому погіршенню.




Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Украинка стала режиссером нового клипа Леди Гаги
Gloss
2024-10-30T15:28:08Z
Рэпер Эминем впервые станет дедушкой: видео его реакции на новость
Gloss
2024-10-04T16:48:49Z
Linkin Park возвращается с новой вокалисткой спустя 7 лет после смерти фронтмена
Gloss
2024-09-06T15:22:47Z
Мадонна отметила свой 66-й день рождения в шляпе от украинского бренда
Gloss
2024-08-28T12:00:55Z
Анонимная певица Klavdia Petrivna впервые показала свое лицо в новом клипе с группой Tvorchi
Gloss
2024-08-23T15:52:15Z
Первая среди украинских звезд: Светлана Лобода спела для Грэмми
Gloss
2024-08-20T13:43:04Z
Лариса Долина заявила, что стала жертвой мошенников из Украины: артистка потеряла почти 2 миллиона долларов
Gloss
2024-08-13T15:51:51Z
61-летний Джонни Депп начал новые отношения с 28-летней россиянкой: кто она
Gloss
2024-07-17T14:43:11Z
Неожиданный сюжетный поворот: Лобода выпустила клип, в котором она ломает руку
Gloss
2024-07-05T12:43:16Z
Самые смешные фотографии дикой природы: финалисты конкурса Nikon Comedy Wildlife Awards 2024
Gloss
2024-09-30T13:13:29Z
Надя Дорофеева презентовала клип на новую песню «Нитроглицерин»
Gloss
2024-08-07T15:40:50Z
Balenciaga выпустили самую дорогую в мире авоську за 7 тысяч долларов
Gloss
2024-07-17T16:30:55Z
В Steam стартовал фестиваль файтингов
Overclockers
2024-07-16T06:52:19Z
ЗНАКОМСТВО С ЛОНДОНСКОЙ ХУДОЖНИЦЕЙ ЛАРОЙ ДЖУЛИАН
Ukraine Art News
2024-06-08T15:42:56Z
Right 2 Fitness Unveils New Metabolic Ignition System for Women Over 30
Elle
2024-05-27T13:28:03Z
MONATIK выпустил новый клип на песню «А что?», режиссером которого стала Таню Муиньо
Gloss
2024-05-24T13:49:13Z
Princess Karibo's Art Celebrates Diversity in Children's Literature
Elle
2024-05-22T15:31:23Z
Работы украинского художника украсили витрины магазина Hermes в Японии
Gloss
2024-05-07T14:22:20Z
Украинский трейлер эротического триллера «Хорошая плохая девочка» с Николь Кидман
KinoFilms
2024-10-29T16:12:34Z
Первый трейлер сериала «Дюна: Пророчество» и дата премьеры
Gloss
2024-10-28T13:10:35Z
Украинский трейлер хоррора «Ночные ужасы»
KinoFilms
2024-10-28T11:04:00Z
Больше информации об игре Atomfall в новом трейлере
Overclockers
2024-10-21T06:31:55Z
«Хроники Силы»: Алан Бадоев и Ольга Навроцкая создали первую украинскую фэнтези-вселенную
Gloss
2024-10-15T14:42:50Z
Украинский тизер-трейлер «Мертвые земли» с Энтони Маки
KinoFilms
2024-10-15T08:03:27Z
Украинский трейлер мультфильма «Людопес»
KinoFilms
2024-10-13T22:33:25Z
Опубликован релизный трейлер Until Dawn — игра выходит уже завтра
Overclockers
2024-10-03T08:07:58Z
Netflix показал тизер второго сезона «Уэнсдей» и трейлер новой части «Игры в кальмара»
Gloss
2024-09-20T15:58:14Z
Стала известна судьба собаки, которую заметили на вершине 140-метровой пирамиды Египта
Gloss
2024-10-24T17:16:12Z
В Берлине открыли самые высокие качели в Европе – видео
Gloss
2024-10-14T15:15:49Z
Доступ к реке: 6 идей, как киевляне могут получить комфортные набережные
Хмарочос
2024-09-30T13:23:52Z
ТОП-8 экстремальных видов спорта
Men's Life
2024-08-19T07:57:54Z
В Китае открыли 24-километровый морской мост, который побил сразу 10 мировых рекордов
Gloss
2024-07-03T12:40:09Z
Самый большой в мире круизный лайнер Icon of the Seas отправился в свой первый рейс
Gloss
2024-01-29T17:51:45Z
Самые комфортные места для жизни уже в недалеком будущем
Men's Life
2024-01-24T08:33:40Z
Культурное значение шампанского в разных странах
Gloss
2023-11-29T10:12:53Z
Лас-Вегас: удивительная история города азарта, мафии и головной боли для архитектора
MC Today
2023-11-24T17:21:39Z
Секреты красивых волос
Ukraine Art News
2024-10-30T20:30:56Z
Без заморочек! Вкуснейший пирог к чаю! Эта пропитка делает его восхитительным!
InfoHome
2024-10-29T16:06:46Z
Blurring reality: Haozhe Li discusses the inspiration behind Dreamscape
Elle
2024-10-28T11:19:00Z
Пицца без теста на сковороде! Идеальный рецепт на скорую руку!
InfoHome
2024-10-28T05:42:51Z
Analucia™Jewelry Cleaner: your jewelry’s new best friend
Elle
2024-10-25T11:22:25Z
Экспресс тесты для лабораторий: виды, особенности и плюсы
Ukraine Art News
2024-10-25T10:04:11Z
Усик и Фьюри провели первую встречу перед боем-реваншем: дата поединка
Gloss
2024-10-24T16:36:56Z
Лишний вес укорачивает жизнь на 8 лет
Men's Life
2024-10-24T07:33:42Z
Утренний секс способствует карьерному росту
Men's Life
2024-10-24T07:33:41Z
Louis Vuitton выпустили будку для собак за 66 тысяч долларов
Gloss
2024-10-31T17:13:49Z
В Epic Games Store дарят Ghostwire: Tokyo
Overclockers
2024-10-31T15:07:37Z
Concord не вернется. Sony закрыла Firewalk Studios
Overclockers
2024-10-30T08:10:19Z
Interviews with first ladies and gentlemen for the autumn issue of ELLE-Ukraine
Elle
2024-10-29T18:00:43Z
Apple обновила «начинку» iMac: отныне на базе M4 и минимум 16 ГБ ОЗУ
Overclockers
2024-10-28T16:28:21Z
Большинство ноутбуков с графикой GeForce RTX 50-й серии не получит новые процессоры Intel и AMD
Overclockers
2024-10-28T11:49:36Z
Установлен новый рекорд разгона ОЗУ: память Kingston FURY DDR5 CUDIMM покорила 12108 МТ/с
Overclockers
2024-10-25T10:31:46Z
Европейский суд поставил точку в 15-летнем антимонопольном деле против Intel
Overclockers
2024-10-25T09:55:24Z
G.Skill выпускает комплекты памяти Trident Z5 CK DDR5 стандарта CUDIMM: до 9600 МТ/с
Overclockers
2024-10-25T08:28:34Z
Тыкву больше не раздаю, готовлю чудо булочки! Неделю словно из печи! Просто заворачиваю внутрь масло
InfoHome
2024-10-30T07:18:58Z
Всегда возвращаюсь к нему! Идеальное тесто для выпечки - рецепт: Хлеб, лепешки и даже пицца - Шедевр
InfoHome
2024-10-30T07:15:53Z
Пицца на тонком тесте без дрожжей! Идеальный рецепт на скорую руку в мультиварке к чаю! Два варианта
InfoHome
2024-10-29T09:27:38Z
Я делаю это за полчаса! Боже! Как же вкусно творожное тесто для пирожков яблочный пирог рецепт бомба
InfoHome
2024-10-29T09:24:35Z
Беру кефир, 1 яйцо и готовлю за 20 минут пышные и воздушные пончики!
InfoHome
2024-10-29T09:24:35Z
Этому рецепту 125 лет! Какие были сырники в 1899 году? Проверка старинного рецепта
InfoHome
2024-10-28T12:09:55Z
Вкуснее и проще кекса не ела! Изумительное тесто! Кекс на молоке в мультиварке к чаю
InfoHome
2024-10-28T05:42:51Z
Сложно их не попробовать! Пеку мини-батоны с мясной начинкой к первым блюдам или как перекус
InfoHome
2024-10-26T15:42:36Z
Банальная, но давно забытая очень лёгкая и вкусная закуска
InfoHome
2024-10-26T15:42:36Z