MY.UAСтатті
Вечірній Київ: де гуляли та як розважалися мешканці столиці понад століття тому
Вечірній Київ: де гуляли та як розважалися мешканці столиці понад століття тому

Вечірній Київ: де гуляли та як розважалися мешканці столиці понад століття тому

Іван Нечуй-Левицький гуляв Києвом чи не щодня: ішов Володимирською вулицею, милувався Дніпром, спускався до Хрещатика, вечеряв та рівно о дев’ятій лягав спати. Принаймні так у спогадах переказує письменник Євген Кротевич. 

Інші діячі проводили час дещо по-іншому: Леся Українка читала вірші під аплодисменти публіки, Олена Пчілка організовувала літературні вечори, а Микола Лисенко влаштовував українські концерти. 

Київ кінця XIX-початку XX століття переймав усе більше європейських рис, каже провідна наукова співробітниця музею історії Києва Наталія Пінчук. I хоч мешканці столиці любили проводити вільний час удома — у сімейному колі або серед найближчих друзів — вони не відмовлялися від розваг, прогулянок та відвідин театрів. 

Жителі впродовж десятиліть сприймали місто по-різному. Це демонструє виставка «Київ вночі» в музеї історії міста Києва. Експозиція пропонує мальовничі краєвиди столиці від українських митців XIX-XXI століть: Микола Мурашка, Олександра Животкова, Мойсея Вайнштейна, Ганни Криволап, Анатолія Марчука тощо. Проєкт занурює відвідувачів у приємні спогади та мрії про прогулянки улюбленими місцями Києва.

Що було особливого у вечірній столиці понад століття тому — в яких закладах містяни замовляли солодощі, як любили розважитися та чи збиралися українськими осередками? Ми розповідаємо в матеріалі.  

Солодощі в кондитерських та гра в карти в клубах

Кияни кінця XIX-початку XX століття зазвичай проводили дозвілля на Хрещатику та прилеглих вулицях, розповідає Наталія Пінчук. Вони читали свіжу пресу в кав’ярнях, які тільки-но з’явилися в місті, а також обирали ласощі в кондитерських. 

У закладах мешканці столиці призначали ділові зустрічі, грали в більярд чи шахи, замовляли морозиво, цукерки чи тістечка, ділиться Анатолій Макаров у книжці «Хрещатик. Культурологічний провідник». У 1880-х роках «місцевою неофіційною біржею», де збиралися підприємці, ділки й спекулянти, називали кондитерську швейцарця Б. Семадені. З нею за увагу киян боролися «Жорж», «Київська молочна» та «Франсуа».

Водночас українофіли збиралися у Варшавській кав’ярні на вулиці Лютеранській. Серед патріотично налаштованої інтелігенції часто кавував Михайло Старицький разом зі своєю театральною трупою, зазначає Наталія Пінчук. 

Кияни відвідували Дворянський клуб. Ходили туди тільки ті, які мали гроші для гри в карти. Натомість Купецький клуб вважався більш сімейним та респектабельним.

З 1905 року таких осередків стало значно більше. Серед мисливських, спортивних, комерційних закладів особливе місце посідав Український клуб, яким опікувався Микола Лисенко. Щоп’ятниці та впродовж вихідних тут влаштовували літературні та музично-хорові вечори. Відвідувачі могли прийти в читальню, провести час у буфеті та пограти в більярд. Клуб працював щодня на вулиці Володимирській з опівдня до 2 години ночі та збирав інтелігенцію — зокрема, Олену Пчілку, Сергія Єфремова, Людмилу Старицьку-Черняхівську та Олександра Олеся. 

Микола Лисенко 

Українська інтелігенція в Києві

Суто українські осередки зазвичай працювали підпільно, зазначає Віра Агеєва в книжці «Марсіани на Хрещатику». Дехто з інтелігенції обирав легальні структури — зокрема, Київське літературно-артистичне товариство, яке існувало між 1895 та 1905 роками. На одному з вечорів українці відзначали столітній ювілей з виходу зразка нової української літератури — «Енеїди» Івана Котляревського. Тоді тріумфувала і Леся Українка.

«Заля була залита публікою понад береги. Вірші Лесині зустріли рясними аплодисментами. Тоді тато мій спустився з естради і, взявши Лесю за руку, вивів її перед очі публіки. Се була хороша хвилина, хороша група!» — зазначала Людмила Старицька-Черняхівська в спогадах. 

На зібраннях українці обговорювали п’єси, проводили літературні конкурси та читали вірші. Інтелігенція присвячувала заходи іншим митцям — Леся Українка знайомила публіку з Ольгою Кобилянською та Василем Стефаником, а Олена Пчілка готувала вечір про Адама Міцкевича.

Прогулянки та розваги киян

Кияни здавна обирали парки на схилах Дніпра для прогулянок. У Царському саду вони ходили по штучну мінеральну воду в Товариство мінеральних вод, слухали концерти під керівництвом Миколи Лисенка, ходили в Шато-де-Флер, щоб подивитися на шансонеток, акробатів та куплетистів, насолоджувалися красивими алеями та  захоплювалися феєрверками. Літні прогулянки доповнювали купальні на березі Дніпра та пікніки на Трухановому острові, у Голосіївському парку чи Кадетському гаю. Узимку мешканці міста влаштовували ковзанку — зокрема, на місці ставка в Мерингівському саду. 

«Прості кияни» любили розважатися саме на Хрещатику, каже Анатолій Макаров. Під час свят вони ходили на гойдалки, каруселі та балагани. У столиці любили вдягатися яскраво, пишно і по-своєму — часом додавали елементи українського народного одягу і нерідко називали свої прогулянки маскарадом. Професор Володимир Антонович скрізь ходив у вишиванці, піджаку й чоботах. 

Кияни також з нетерпінням чекали на Контрактовий ярмарок, який відбувався одразу після Водохрещі. На ньому купці укладали великі торговельні угоди, а театральні трупи проводили драматичні вистави. Проте подивитися п’єси мешканці столиці приходили і в стаціонарні театри — наприклад, Бергоньє чи український театр Миколи Садовського. 

Трупа Марка Кропивницького готувала постановку «Блакитної троянди» — драми Лесі України. Письменниця тішилася, що роль Люби Гощинської виконає Марія Заньковецька. 

«Мені була дуже приємна звістка, що Заньковецька береться за роль Люби; якщо у неї, може, й не все гарно вийде, то все-таки темперамент, настрій, голос, фігура, обличчя будуть відповідні ролі. Кращої за неї укр[аїнської] артістки я не знаю, і коли у Заньк [овецької] Люба не вийде добре, то, значить, їй (Любі, а не Заньк[овецькій]) треба ждати слушного часу або й зовсім загинути для укр[аїнської] сцени», — писала Леся Українка. 

Проте на прем’єрі 17 серпня 1899 року головну роль зіграла Олена Ратмирова, розповідає Віра Агеєва в «Марсіанах на Хрещатику». Тоді серед публіки було багато інтелігенції, студентів та курсисток. 

Трупа театру Миколи Садовського у Києві

З часом у Києві запрацювали перші кінотеатри. «Спочатку вони здавалися панською забавою, проте потім перетворилася на доступний і масовий вид мистецтва», — каже Наталія Пінчук. Документальні й художні фільми показували в «Експресі», «Новому світі» та «Корсо» Шанцера. Уже у 1920-х роках Михайло Драй-Хмара в спогадах розповідав про американську акторку Мері Пікфорд та відзначав фільм «Скарамуш» про Французьку революцію. 

На зламі століть до Києва приїжджали студенти, які влаштовували вечірки в гуртожитках та на орендованих квартирах. У місті українська інтелігенція відроджувала та розвивала національну ідентичність. Хрещатик кипів життям та збирав людей різних культур. Місто було центром політичних змін та сповнювалося європейських рис. Як і зараз, Київ залишався столицею в усіх сенсах. 


Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Класичний художник сучасного життя: яким був Едґар Деґа – один із співзасновників імпресіонізму
Ukraine Art News
2024-09-27T17:12:42Z
Фронтмен Måneskin Даміано Девід почав сольну карʼєру, випустивши пісню Silverlines
Ukraine Art News
2024-09-27T16:55:30Z
Попри відмову зніматися в "Піратах Карибського моря": Джонні Депп в образі Джека Спарроу відвідав дітей в іспанській лікарні
Ukraine Art News
2024-09-27T13:16:02Z
Драматична історія портрета Митрополита Андрея Шептицького роботи Нестора Кисілевського
Photo Lviv
2024-09-27T05:12:25Z
Помер барабанщик ABBA Роджер Палм
Ukraine Art News
2024-09-26T10:30:50Z
Після арешту репера Diddy за секс-торгівлю і рекет його музика стала популярнішою
Ukraine Art News
2024-09-25T08:31:05Z
Бйорн Ульвеус з ABBA у 79 років одружився втретє
Ukraine Art News
2024-09-23T13:31:12Z
Пристрасна та вільна: співачка VIRA презентувала гарячий кліп на новий сингл “Зупини”
Photo Lviv
2024-09-22T05:03:25Z
Ольга Бачинська – “найрозумніша жінка Галичини”
Photo Lviv
2024-09-20T05:12:29Z
Виставка «Ковчег. Твори Віктора Гукайла» жовтень - листопад 2024 року
Ukraine Art News
2024-09-28T09:54:43Z
З нагоди Дня міста Маріуполь у Києво-Печерській Лаврі відкрили виставку "Хрест і надія: священна спадщина греків Маріуполя"
Ukraine Art News
2024-09-28T09:15:52Z
Як архітектори переосмислили традиційні села у старому японському поселенні
Хмарочос
2024-09-28T08:27:53Z
Ольга Мельник презентує першу поетичну книжку «Книга життя та віршів»
Photo Lviv
2024-09-28T05:06:28Z
У Львові провели невелике опитування напередодні концерту Зеновія Гучка
Photo Lviv
2024-09-28T05:03:26Z
"Мовчи": гурт "Пиріг і батіг" презентував нову пісню та кліп
Ukraine Art News
2024-09-27T19:45:44Z
У столиці Латвії відбудеться благодійний концерт на підтримку захисників України
Ukraine Art News
2024-09-27T17:27:41Z
Українську мову представили на Європейському дні мов в Абу-Дабі
Ukraine Art News
2024-09-27T14:48:59Z
У Мінкульті назвали вартість реставрації Костелу Святого Миколая
Хмарочос
2024-09-27T11:16:46Z
Коли Араґорн з "Володаря перснів" з Україною "До кінця світу": що подивитися на вихідних
Ukraine Art News
2024-09-28T05:15:42Z
ЖАГА ДО ЖИТТЯ / трейлер
Cineast
2024-09-27T23:27:46Z
Ґаладріель, Тайвін Ланністер і Лара Крофт проти зомбі у божевільному трейлері фільму «Чутки»
KinoFilms
2024-09-27T21:00:37Z
"Серце розривається": Френсіс Коппола назвав абсурдною реальністю війну в Україні
Ukraine Art News
2024-09-27T18:09:45Z
HBO випустив трейлер другого сезону "Останніх з нас"
Ukraine Art News
2024-09-27T17:42:55Z
«Балерина»: дивіться трейлер спін-офу «Джона Уіка» з Аною де Армас і Кіану Рівзом
KinoFilms
2024-09-27T17:30:32Z
Британська акторка Меггі Сміт померла у віці 89 років
Ukraine Art News
2024-09-27T16:42:49Z
Померла акторка Меггі Сміт - професорка Макґонеґел з "Гаррі Поттера"
Ukraine Art News
2024-09-27T16:42:48Z
Палички догори: у віці 89 років померла акторка Меггі Сміт
Elle
2024-09-27T16:22:04Z
Подорож автом по Галичині 1936 року. Частина третя
Photo Lviv
2024-09-26T05:12:24Z
Нові правила в’їзду до Євросоюзу: штампи в паспорті більше не ставитимуть
Хмарочос
2024-09-25T06:22:34Z
Смак міського громадянства. У які двері заходити для комфортного життя у давньому Львові
Photo Lviv
2024-09-24T12:24:32Z
На березі Йорданського озера на Оболоні продовжують робити парк – оголошений тендер на 32 мільйони
Хмарочос
2024-09-23T09:58:35Z
Як виглядало місто Яремче 100 років тому
Photo Lviv
2024-09-23T05:12:27Z
Восьмий повірений, або Можливість Третього острова
Ukraine Art News
2024-09-21T13:00:44Z
Забута тема совкового життя Львова — фарцовщики
Photo Lviv
2024-09-21T05:12:23Z
У Болгарії проведуть референдум щодо відновлення комуністичної пам’ятки бруталізму
Хмарочос
2024-09-20T14:07:01Z
Під час зведення сонячної електростанції в Англії розкопали римське поселення. Від будівництва відмовилися
Хмарочос
2024-09-20T09:02:16Z
Українські пивоварні Varvar та Mova відзначені міжнародною нагородою
Хмарочос
2024-09-28T08:31:09Z
Економіка Швейцарії: чому саме тут живуть найбагатші люди?
Хмарочос
2024-09-28T08:01:10Z
Колись у Львові пальне для автівок продавали в аптеках і крамницях у бляшаних банках по 10-20 літрів
Photo Lviv
2024-09-28T05:12:24Z
Екоактивістки, які облили томатним супом картину Ван-Гога "Соняшники", отримали реальні терміни ув'язнення
Ukraine Art News
2024-09-27T22:12:39Z
Піратське видання книжки "33 стратегії війни" в Україні: правовласник розповів про перебіг відновлення законності
Ukraine Art News
2024-09-27T15:39:44Z
Естонія приймала делегацію українських архітекторів. Представлено проєкти реновації українських міст
Хмарочос
2024-09-27T14:58:08Z
Назва "Іллічівськ" - ***ня": суд ухвалив рішення щодо лайки Соловій на фестивалі в Чорноморську
Ukraine Art News
2024-09-27T14:27:41Z
MELOVIN випустив пісню "Обиратиму себе" зі співачкою iSKra
Ukraine Art News
2024-09-27T13:46:23Z
"Чекають, що хтось "наведе лад" у США": нардеп Павленко про ставлення УПЦ МП до заборони її в Україні
Ukraine Art News
2024-09-27T12:51:52Z
Огляд та тестування ігрового 32″ 4K-монітору MSI MPG 321URX QD-OLED з частотою оновлення 240 Гц
Overclockers
2024-09-28T10:00:57Z
Відеокарта GeForce RTX 5080 може отримати дві модифікації: з 16 та 24 гігабайтами GDDR7
Overclockers
2024-09-28T07:06:46Z
Lenovo підтвердила роботу над Legion Go Lite та Legion Go другого покоління
Overclockers
2024-09-27T12:10:13Z
4 причини, чому корпоративні подарунки важливі для бізнесу
Elle
2024-09-27T11:52:11Z
Більше інформації про GeForce RTX 5090
Overclockers
2024-09-27T11:23:09Z
MSI випустить ігровий десктоп MEG Vision X AI на базі Core Ultra та GeForce RTX наступного покоління
Overclockers
2024-09-27T10:51:57Z
Nintendo Switch 2 надійде в продаж навесні 2025 року
Overclockers
2024-09-27T10:16:04Z
Продажі Black Myth: Wukong перевищили 20 мільйонів копій
Overclockers
2024-09-27T07:39:51Z
Оприлюднено попередні специфікації відеокарт GeForce RTX 5090 та RTX 5080
Overclockers
2024-09-27T06:57:51Z
Дуже смачна лазанья з козячим сиром
Elle
2024-09-23T13:39:47Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z
Готуємо рататуй: елементарний рецепт
Elle
2024-08-29T13:21:51Z
Рецепт легендарного сливового пирога з New York Times
Elle
2024-08-27T10:55:13Z
Яблучний пиріг з яблуком, мигдалем і ромом
Elle
2024-08-16T14:49:09Z
Літній пиріг із ягодами та кедровими горішками
Elle
2024-08-09T10:46:05Z