MY.UAСтатті
“Я з тобою”: спогади про видатного українського композитора Мирослава Скорика
“Я з тобою”: спогади про видатного українського композитора Мирослава Скорика

“Я з тобою”: спогади про видатного українського композитора Мирослава Скорика

Мирослав Скорик

1 червня 2020 року на 82-му році життя помер видатний український композитор Мирослав Скорик. Кажуть, що людина не зникає в момент своєї смерті, а залишається поруч із тими, хто про неї пам’ятає, і живе рівно стільки, скільки про неї пам’ятають і згадують.

Немає сумнівів, що музика Мирослава Скорика та пам’ять про нього житимуть ще дуже довго. Радіо Культура згадує найвизначніші періоди життя та творчості Мирослава Скорика – композитора, педагога, мистецтвознавця, диригента, піаніста та музично-громадського діяча.

Хлопчик, який пройшов Сибір, але не зрадив музиці 

Мирослав Михайлович Скорик народився 13 липня 1938 року у родині інтелігентів у Львові. Батько композитора – Микола Скорик – відомий як історик та етнограф. Мати походила з родини Охримовичів, її батько, дідусь Мирослава Скорика, Володимир Охримович – відомий фольклорист та громадський діяч. Бабця – Олена Крушельницька-Охримович – була рідною сестрою видатної співачки Соломії Крушельницької. Кажуть, саме Соломія Крушельницька порадила батькам Скорика серйозно звернути увагу на музичні таланти маленького Мирослава.

Свої перші музичні кроки він розпочав у Львівській музичній школі, але у 1948 році родину Скориків було репресовано та заслано до Сибіру. У засланні родина жила дуже бідно, але 10-річний Мирослав не припиняв навчатися музики.

Молодий Мирослав Скорик.

“Мої батьки були вченими: свого часу закінчили Віденський університет. В 1947 році батько вже працював у відділі Академії наук у Львові, тому заслання було дуже несподіваним. Нас вислали на Сибір в маленьке шахтарське містечко Анжеро-Судженськ. Взимку сніг там був чорний через вугільні шахти. Там я вчився в музичній школі, хоча батькові й матері забороняли працювати вчителями, бо вони вважалися ворогами народу. Мені пощастило, бо моїми вчителями бути такі ж сильні, як і я: вчителем по скрипці був скрипаль зі Львова, вчителькою з фортепіано – зіслана вчителька з Москви, яка вчилась у Рахманінова”, – згадував Мирослав Скорик.

Після смерті Сталіна Мирослав Скорик повернувся до Львова, і завдяки тому, що в засланні він не кинув музику, йому вдалось вступити до консерваторії, де навчався з 1955 по 1960 роки. Його наставниками були дуже поважні професори, такі як Станіслав Людкевич та Адам Солтис.

“Дипломну роботу я починав в Людкевича, але він мав свої дивацтва і сказав, що я буду ліпшим музикознавцем, ніж композитором. Я пішов до іншого викладача – Сімовича – йому не завжди подобалося, що я хочу висловитися новими засобами в музиці. Тому від нього я теж мусив піти й пішов до Солтиса, при якому я написав кантату “Весна”. Мені допомагав тоді Микола Колесса, який блискуче виконав цей твір з хором і оркестром в консерваторії”, – розповідав Мирослав Скорик.

Параджанов, який може змінити твоє життя

В 1964 році Сергій Параджанов прослуховував твори відомих тоді композиторів, з поміж яких хотів обрати автора музики до своєї стрічки “Тіні забутих предків”. І з поміж багатьох обрав наймолодшого – Мирослава Скорика, чиє Ім’я після виходу фільму стало дуже відомим. Дмитро Шостакович, уславлений радянський композитор, почувши цю музику, сказав, що був вражений.

Музика із фільму, разом з “Гуцульським триптихом”, відкрила у творчості Скорика так званий період нової фольклорної хвилі, який завершився 1972 року написанням “Карпатського концерту”, де композитор вдало поєднав фольклорні джерела з неокласичними тенденціями.

На початку 60-х років молодий композитор повертається до Львова і розпочинає викладацьку роботу у Львівській консерваторії. Невдовзі його запрошують викладати й до київської – і одними із перших випускників Скорика стають Євген Станкович та Іван Карабиць.

“В 1966 році мій батько, який був проректором, взяв Скорика на роботу. При ньому Мирослав Михайлович став завідувачем кафедри”, – розповів ректор Національної музичної академії України Максим Тимошенко, – “54 роки він працював в Національній музичній академії, був членом вченої ради. Мало хто знає, але Скорик був й науковцем. Саме він підняв питання про те, що Академія почала свою історію не з 1913 року, а з 1863. Він провів велику архівну роботу, і ця дата є нашим новим днем народження. Тому з його смертю наша велика академічна родина осиротіла”.

За багато років викладацької праці Мирослав Скорик став творчим наставником для кількох поколінь митців, серед яких й Володимир Зубицький, Ганна Гаврилець, Богдана Фроляк, Іван Небесний.

“Я мала щастя навчатися в Мирослава Михайловича, – згадує лауреатка Шевченківської премії Богдана Фроляк, – “Кожен український композитор, навіть не бувши безпосередньо його учнем, все одно може вважати себе учнем Скорика, адже ми всі вчилися і виховувались на його музиці”.

Композиторка розповіла, що Мирослав Скорик був завжди трохи стриманим й ніколи багато не говорив: “Мав кілька разів послухати твір перед тим, як сказати якусь свою думку чи зауваження. І попри емоційну стриманість, він дуже любив своїх учнів. Було дуже багато випадків, коли ми знаємо, що він нас захищав”.

1983 року Мирослав Скорик написав “Віолончельний концерт”, за який отримав Національну премію Тараса Шевченка. Минуло багато років, протягом яких він не звертався до цього жанру, але у 2016 році, спеціально для проєкту “Три С” (“Скорик-Станкович-Сильвестров”) написав вдруге віолончельний концерт і першими його виконавцями стали віолончеліст Олександр Пірієв і симфонічний оркестр Українського радіо під орудою Володимира Шейка.

Генеральний директор та художній керівник Львівської опери Василь Вовкун також розповів про віхи у творчості композитора, пов’язані з його театром: “В репертуарі нашого театру два твори Скорика: “Мойсей” та “Повернення Баттерфляй”. Історія почалася у 2000 році, коли до сторіччя відкриття Львівської національної опери готувався “Мойсей”. Проте цю подію вирішили пов’язати з візитом в Україну Папи Римського Івана Павла ІІ, тому прем’єра відбулася у 2001 році. В умовах постійного браку державних коштів дирекція опери звернулася до Папи за фінансуванням і отримала його. Таким чином створився перший інцидент, коли Ватикан профінансував світську подію”.

Другим твором, за словами Вовкуна, був присвячений Соломії Крушельницькій балет “Повернення Баттерфляй”: “Мирослав Скорик був родичем Соломії Крушельницької по бабусиній лінії. Таким чином народився твір, прем’єра якого відбулася у березні 2006 року”.

Крім композиторської діяльності, багато років Мирослав Скорик був почесним головою Національної спілки композиторів України.

“З Ярославом Михайловичем пройшло все моє життя”, – розповів голова Національної спілки композиторів України Ігор Щербаков, – “Він був секретарем Спілки 50 чи 60 років і до останнього моменту чесно ходив на засідання, допомагав: треба було – йшов у міністерство, треба – дзвонив”.

Щербаков зазначає, що зі смертю Мирослава Скорика Україна втратила ще одного велетня духу: “Коли ми в консерваторії послухали “Карпатський концерт” та “Віолончельний концерт”, ми відразу стали горді, що ми українські композитори, тому що є такий приклад. Він був дуже товариським: ми й багато ходили разом, й багато говорили, ніколи не відмовлявся, щоб ми були разом”.

Смерть Мирослава Скорика є втратою світового масштабу, про що зазначив й ректор Національної музичної академії України Максим Тимошенко: “Два місяці тому Мирослав Михайлович написав твір “Я з тобою” для Китаю для допомоги лікарям. Це була сенсація: понад три мільйони переглядів, що є рекордом для сучасного академічного мистецтва України”.

Проте, безперечно, першою при думці про композитора згадується музика, яку Мирослав Скорик написав на початку 80-х років для фільму Володимира Денисенка “Високий перевал”, музика до якого живе вже окремим життям. Цю мелодію часто називають духовним гімном України.

Світлана ГАЛАСЬ

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Linkin Park возвращается с новой вокалисткой спустя 7 лет после смерти фронтмена
Gloss
2024-09-06T15:22:47Z
Мадонна отметила свой 66-й день рождения в шляпе от украинского бренда
Gloss
2024-08-28T12:00:55Z
Анонимная певица Klavdia Petrivna впервые показала свое лицо в новом клипе с группой Tvorchi
Gloss
2024-08-23T15:52:15Z
Первая среди украинских звезд: Светлана Лобода спела для Грэмми
Gloss
2024-08-20T13:43:04Z
Лариса Долина заявила, что стала жертвой мошенников из Украины: артистка потеряла почти 2 миллиона долларов
Gloss
2024-08-13T15:51:51Z
61-летний Джонни Депп начал новые отношения с 28-летней россиянкой: кто она
Gloss
2024-07-17T14:43:11Z
Неожиданный сюжетный поворот: Лобода выпустила клип, в котором она ломает руку
Gloss
2024-07-05T12:43:16Z
Звезда "Эмили в Париже" снялась в рекламе BMW в жакете от украинского бренда
Gloss
2024-04-24T14:49:11Z
DOROFEEVA и Лебига презентовали общий трек и побили онлайн-рекорд украинского Twitch
Gloss
2024-04-18T13:16:02Z
Надя Дорофеева презентовала клип на новую песню «Нитроглицерин»
Gloss
2024-08-07T15:40:50Z
Balenciaga выпустили самую дорогую в мире авоську за 7 тысяч долларов
Gloss
2024-07-17T16:30:55Z
В Steam стартовал фестиваль файтингов
Overclockers
2024-07-16T06:52:19Z
ЗНАКОМСТВО С ЛОНДОНСКОЙ ХУДОЖНИЦЕЙ ЛАРОЙ ДЖУЛИАН
Ukraine Art News
2024-06-08T15:42:56Z
Right 2 Fitness Unveils New Metabolic Ignition System for Women Over 30
Elle
2024-05-27T13:28:03Z
MONATIK выпустил новый клип на песню «А что?», режиссером которого стала Таню Муиньо
Gloss
2024-05-24T13:49:13Z
Princess Karibo's Art Celebrates Diversity in Children's Literature
Elle
2024-05-22T15:31:23Z
Работы украинского художника украсили витрины магазина Hermes в Японии
Gloss
2024-05-07T14:22:20Z
Украинка Ангелина Усанова стала победительницей международного конкурса красоты Miss Eco International-2024
Gloss
2024-04-29T16:10:03Z
Netflix показал тизер второго сезона «Уэнсдей» и трейлер новой части «Игры в кальмара»
Gloss
2024-09-20T15:58:14Z
FILM.UA Group выпустили трейлер фильма «БожеВільні» о советской карательной психиатрии
Gloss
2024-09-19T12:24:44Z
«Киевская Неделя Критики – программа «Фокус: Украина – Нидерланды»»: смотрите с 17 октября
KinoFilms
2024-09-19T10:51:28Z
Украинский тизер мультфильма «200% Волк»
KinoFilms
2024-09-19T10:24:27Z
Стало известно, когда выйдет сериал «Гарри Поттер»
Gloss
2024-09-18T13:54:56Z
Лучшие сериалы 2024 года: премия «Эмми» объявила победителей
Gloss
2024-09-16T17:07:05Z
Создатели «Мавки» представили тизер первого украинского мультфильма для взрослых
Gloss
2024-09-16T13:37:08Z
Украинский тизер фильма ужасов «Вовкулака»
KinoFilms
2024-09-15T09:27:27Z
Украинский трейлер экшн триллера «Лига миллионеров»
KinoFilms
2024-09-11T06:00:34Z
ТОП-8 экстремальных видов спорта
Men's Life
2024-08-19T07:57:54Z
В Китае открыли 24-километровый морской мост, который побил сразу 10 мировых рекордов
Gloss
2024-07-03T12:40:09Z
Самый большой в мире круизный лайнер Icon of the Seas отправился в свой первый рейс
Gloss
2024-01-29T17:51:45Z
Самые комфортные места для жизни уже в недалеком будущем
Men's Life
2024-01-24T08:33:40Z
Культурное значение шампанского в разных странах
Gloss
2023-11-29T10:12:53Z
Лас-Вегас: удивительная история города азарта, мафии и головной боли для архитектора
MC Today
2023-11-24T17:21:39Z
Как самостоятельно организовать свой отдых?
Men's Life
2023-11-13T07:57:47Z
Дом Шрека теперь можно арендовать на Airbnb
Gloss
2023-09-29T10:42:43Z
В Apple Park установили сотни стеклянных скульптур. Для их создания собирали песок в пустынях всего мира
MC Today
2023-09-25T15:21:48Z
В чем польза семейных ссор?
Men's Life
2024-09-20T13:57:40Z
Секс после ссоры: панацея или плацебо?
Men's Life
2024-09-19T11:30:48Z
Целуйтесь на здоровье!
Men's Life
2024-09-18T08:48:40Z
Мужское здоровье и достоинство: разоблачаем мифы
Men's Life
2024-09-17T12:24:36Z
3 способа избавиться от храпа
Men's Life
2024-09-16T09:40:30Z
Советы мужчинам по уходу за лицом
Men's Life
2024-09-13T10:33:39Z
Как навести порядок в домашней аптечке?
Men's Life
2024-09-12T10:36:47Z
Classical Meets Humanitarian: Omar Harfouch's «Concerto for Peace» Takes Center Stage at Paris' Iconic Theatre
Elle
2024-09-12T07:06:45Z
Советы тем, кто собрался идти в поход
Men's Life
2024-09-11T08:12:52Z
Разработчики Homeworld 3 выпустят весь новый контент для игры в ноябре вместо 2025 года
Overclockers
2024-09-23T07:11:34Z
Вышло приложение Windows App, которое позволяет управлять ПК из любой точки мира через смартфон или планшет
Gloss
2024-09-20T15:33:48Z
Раскрыты спецификации процессоров Intel Core Ultra 200HX для игровых ноутбуков
Overclockers
2024-09-20T09:49:23Z
Линейку гибридных прцоессоров AMD Strix Halo возглавит модель Ryzen AI Max+ 395
Overclockers
2024-09-20T08:28:23Z
Dead Rising Deluxe Remaster получает хорошие отзывы от критиков и игроков
Overclockers
2024-09-19T11:55:17Z
Видеокарта ASUS Prime GeForce RTX 4070 Ti Super соответствует требованиям Nvidia SFF-Ready
Overclockers
2024-09-19T06:47:43Z
Продано почти 62 миллиона консолей PlayStation 5 и лишь 28,3 миллиона Xbox Series
Overclockers
2024-09-18T08:13:19Z
MSI выпускает GeForce RTX 4070 GDDR6 в модификациях Ventus 3X/2X
Overclockers
2024-09-16T12:01:18Z
Samsung испытывает трудности с запуском полупроводникового завода Техасе
Overclockers
2024-09-13T14:04:58Z
Готова есть каждый день - не надоедает! Ленивый ужин в одной кастрюле за 30 минут рецепт
InfoHome
2024-09-22T07:27:37Z
Вкуснейшие макароны с фаршем на одной сковороде. много и сытно! Рецепт макарон с мясной подливой!!
InfoHome
2024-09-22T07:27:37Z
Проще, чем вы себе представляете! Отличный рецепт с курицей и картофелем
InfoHome
2024-09-22T07:24:37Z
Солю скумбрию экспресс способом: утром солю, вечером едим. Малосолёная, нежная, ну очень вкусно
InfoHome
2024-09-16T11:16:17Z
Сделала 5 банок, муж сказал, надо 25! Заготовки для харчо и для солянки на зиму! Супы в банках!
InfoHome
2024-09-16T11:13:42Z
Секреты и хитрости наших бабушек, которые надо знать! Квашеные помидоры
InfoHome
2024-09-02T11:43:10Z
Я всегда готовлю этот завтрак, когда у меня нет времени! Просто, быстро и вкусно
InfoHome
2024-09-02T11:39:44Z
Гарантированный успех! Самая простая и вкусная куриная грудка, за несколько минут!
InfoHome
2024-08-27T05:36:36Z
Лучший способ как приготовить курицу с картошкой! Самый вкусный и простой рецепт из курицы на ужин!!
InfoHome
2024-08-27T05:36:36Z