MY.UAСтатті
Козаки Хмельницького не змогли штурмом взяти: історія й легенди Збаразького замку
Козаки Хмельницького не змогли штурмом взяти: історія й легенди Збаразького замку

Козаки Хмельницького не змогли штурмом взяти: історія й легенди Збаразького замку

"Еспресо.Захід" розповість цікаву історію 400-літнього замку, як його вдалося зберегти й відновити та чому його варто відвідати.

Про що у статті:

  • Виникнення та будівництво Збаразького замку;
  • Збаразький замок під час воєнних кампаній;
  • Від занепаду до реставрації;
  • Замкові легенди та міфи.

Виникнення та будівництво Збаразького замку

Фото: замки Тернопілля

 

Місто Збараж впродовж своєї довгої історії відігравало важливу роль в довколишніх краях. Археологічні дані свідчать, що тут ще 5 тисяч років тому було поселення трипільської культури, а згодом – черняхівської. Тисячу років тому на цьому місці існувало городище Київської Русі про яке згадують давньоруські літописи. На той час – це було поселення Волинського князівства, впродовж своєї історії Збараж більшість часу політично підпорядковувався саме Волині. 

Щодо походження назви міста, серед науковців єдиної думки немає. Хтось стверджує, що слово "збараж" походить від слова "збір". Тобто тут руські князі збирали своїх воїнів. Інші ж думають, що назва походить від праслов’янського слова "бара" – болото, заболочена місцевість.

Та як і в кожному більшому поселенні, в Збаражі також сформувалися свої украплення, а згодом виріс і замок. Перший Збаразький замок звів у 1393 році князь Дмитро-Корибут на Княжій горі в нинішньому приміському селі Старий Збараж. Однак цей замок кілька разів відбудовували й  перебудовували через набіги татар, особливо нищівної руйнації фортеця зазнала в 1474 та 1598 роках.

Щоб мати змогу захистити свої населення, у 1626 році князі спольщеного руського (українського) князівського роду Христофор і Юрій Збаразькі розпочали будівництво нового, більш міцного кам'яного замку. Для проєктування було запрошено відомих італійських архітекторів Вінченцо Скамоцці та Андреа дель Аква. За кілька років виріс замок, який був побудований у стилі ренесанс і мав квадратну форму з довжиною сторони 88 метрів з потужними чотирма бастіонами висотою 23 метри на кожному куті та був оточений глибоким ровом, заповненим водою. Загальна площа замкових укріплень сягала 16 га.

Фото: Вікіпедія

 

Загальний вигляд замку на момент завершення будівництва у середині XVII століття відтворений на гравюрі голландця Вільгельма Гондіуса.

Цікаво, що цоколь мурований із каменю, верх — із цегли, стіни обкладені тесаним пісковиком. Товщина стін 2-го поверху сягає 175 см, на рівні верхнього підвалу — 105 см. Укріплення було оточене ровом 40 м, валом шириною 23 м. З кожного бастіону на кутах ходи вели до палацу. Зі сходу фортецю оточували ліси, стави й болота, із заходу і півночі — високі береги річки Гнізна, з півдня — крутий яр.

Фото: замки Тернопілля

 

На подвір’ї, у північному куті є криниця глибиною 70 м, до якої з підземелля замку веде хід. Підземний хід з’єднував замок з монастирем отців Бернардинів. Криниця збережена в рівній землі. Дещо пізніше було добудовано два крила над частиною казематів, що прилягали до палацу і замок набув Т-подібної у плані форми.

Збаразький замок під час воєнних кампаній

Фото: Вікіпедія

 

Протягом своєї історії Збаразький замок неодноразово ставав об'єктом нападів та змінював власників.

У 1649 році замок опинився в епіцентрі однієї з найвідоміших битв під час національно-визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького – Зборівської битви. Облога Збаража тривала понад шість тижнів. Українські козаки та їхні союзники, татари, намагалися захопити замок, де перебувала польська армія. Попри значну перевагу в кількості, козаки не змогли здолати міцні стіни замку, а основні сили Хмельницького, так і не розгромили армію короля Речі Посполитого, який поспішно підписав мирову з кримським ханом і таким чином козаки не мали можливості повністю розбити поляків. Та в будь-якому разі, це призвело до підписання Зборівського мирного договору, який офіційно засвідчив про появу на карті нової самоврядної політичної одиниці у своїх окреслених кордонах – Гетьманщини. До речі, облогу замку в 1649 році описав відомий польський романіст та лауреат Нобелівської премії з літератури Генрик Сенкевич у книзі "Вогнем і мечем".

Фото: Вікіпедія

 

Під час чергової війни Речі Посполитої з Османською імперією, у 1675 році фортецю у Збаражі було сильно пошкоджено турецько-татарським військом під проводом Ібрагіма Шишман-паші. Польське військо у серпні 1675 року за допомогою 30 гармат відбило два штурми турецьких військ, але через затяжну облогу, селяни були невдоволені, тому здали замок туркам, які пообіцяли зберегти життя всім. Однак вони не дотрималися свого слова і всіх перерізали та дуже пошкодили замкові укріплення.

Після смерті останнього з роду Збаразьких, замок почав переходити з рук в руки різних польських шляхетських родів, зокрема був в руках Вишневецьких. Та з початку  XVIII століття замок почав належати чи не найбагатшій польській шляхетській сім’ї Потоцьких, які згодом перетворили замок на свою резиденцію. Тоді фортеця поступово втратила своє оборонне призначення. Особливо після "Війни за польську спадщину", коли замкові укріплене зазнали чергових руйнувань через дії росіян.

Фото: Вікіпедія


На початку ХІХ століття родина Потоцьких продала замок родині Любомирських. В 1837 році польський генерал Юзеф Бем відкриває в замку цукроварню, яка в 1896 році згоріла. На початку ХХ століття через наступ росіяни в часи Першої світової, австрійці підірвали каземати, а нові завойовники розібрали дах і стелю на паливо.

Від занепаду до реставрації

Фото: Вікіпедія

 

У міжвоєнний період замок був сильно занедбаний і пошкоджений. У 1930-х роках з ініціативою відбудови замку виступила Асоціація офіцерів запасу Республіки Польща. Частково вони відновили його і мали плани відкрити тут гімназію. Однак Друга світова переписала ці плани. Як російські, так і німецькі снаряди призвели до того, що у 1945 році Збаразький замок був частково зруйнований і мав жалюгідний вигляд.

У повоєнний період в замку містилися карцери НКВС, де знищено десятки українців, тіла яких скидали до криниці на подвір'ї замку та заливали бетоном. На початку 1990-х років останки було перепоховано на цвинтарі місцевими мешканцями.

У 1958 році уряд УРСР прийняв рішення про реставрацію замку. Та відбудова почалася аж в 1965 році та тривала до 1985 року, вдалося відновити центральну палацову частину і пристосувати її під культурно-спортивний комплекс.

Вже за незалежної України у 1994 році в палаці Збаразького замку розмістився краєзнавчий музей. Цього ж року Збаразький замок став архітектурною пам'яткою, новоствореного Державного історико-архітектурного заповідника міста Збаража. В січні 2005 року заповіднику надано статус національного.

Десятки років у замку відбувалися реставраційні роботи, які офіційно завершилися аж у 2019 році. Таким чином вдалося зробити з частково зруйнованого замку цікаве туристичне місце, яке стало окрасою як Збаража, так і всієї Тернопільщини. Однак пені роботи досі тривають. Наприклад, у 2021—2022 роках оновили перехідний міст та внутрішні стіни рову, які прилягають до оборонного валу фортифікаційної споруди.

Фото: замки Тернопілля


Фото: замки Тернопілля

 

Тож після тривалих реставраційних робіт, замок відкрито для відвідувачів і він служить важливим культурним і туристичним об'єктом. У його залах розміщені музеї, де можна побачити експозиції, присвячені історії замку та регіону, середньовічну зброю, предмети побуту та мистецтва.

Замкові легенди та міфи

Фото: замки Тернопілля

 

Збаразький замок — це не лише унікальна архітектурна пам'ятка, але й жива історія, що зберігає в собі безліч таємниць і легенд, які приваблюють туристів. Його мури пам'ятають буремні часи битв і тріумфів, а сучасні експозиції дають змогу зануритися у минуле та відчути дух епохи.

Підземні ходи замку

Збаразький замок, як і багато старовинних споруд, оповитий своїми легендами. Одна з найвідоміших розповідає про підземні ходи, що з'єднували замок з іншими фортифікаціями в регіоні, зокрема з Вишневецьким палацом, що за 25 км від нього. Кажуть, що в часи облоги ці підземні тунелі використовували для доставки провізії та підкріплення.

Плач замурованої Анни

Фото: замки Тернопілля

 

Власники й будівничі Збаразького замку Юрій та Христофор Збаразькі були неодружені. Але у кожного з них були кохані жінки. І ось одного разу князь Христофор закохався у молоду дівчину красуню Анну, яка своєю вродою дуже була схожа на його маму -  княгиню Анну Четвертинську. Вони кілька місяців зустрічалися, і  одного разу вона призналася йому, що чекає дитину. Князь Христофор одружуватись не захотів - вона плакала, благала його одружитися, але це в його плани не входило. Дівчина від горя і смутку збожеволіла. Коли йому набридли  її прохання і сльози, він наказав замурувати її у підземеллі замку.

Гіди розповідають, що навіть зараз, майже через чотири століття після Збаразьких подій, після опівночі у замку іноді  можна почути стогін та плач Анни.

Фото: замки Тернопілля

 

Тож, Збаразький замок відкритий для відвідувачів цілий рік: з 1 жовтня по 1 травня – з 9:00 до 18:00, а з 1-го травня по 1-жовтня замок відкриває свої двері з 9:00 до 20:00.

Читайте також: Підземні тунелі з’єднували з Галичем: таємнича історія й легенди Станиславівської фортеці



Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Ольга Бачинська – “найрозумніша жінка Галичини”
Photo Lviv
2024-09-20T05:12:29Z
Vivat видасть мемуари Камали Гарріс
Ukraine Art News
2024-09-19T09:46:03Z
Польська дизайнерка, що поєднала давні ремісничі традиції та сучасний fashion: історія Магди Бутрим
Elle
2024-09-17T09:24:52Z
Відео дня: «Океан Ельзи» презентували особливу для Святослава Вакарчука пісню «Мукачево»
Elle
2024-09-17T09:00:47Z
Венсан Кассель стане батьком вчетверте
Elle
2024-09-16T11:46:43Z
54 роки “Червоній руті”. Пісня, що стала неофіційним гімном України
Photo Lviv
2024-09-13T05:12:32Z
Стінг та Снуп Догг записують спільну пісню, яку випустять у листопаді
Ukraine Art News
2024-09-10T12:00:57Z
Ув'язненому в США продюсеру Гарві Вайнштейну терміново провели операцію на серці
Ukraine Art News
2024-09-10T03:15:48Z
Кейт Міддлтон поділилася новинами про своє одужання
Elle
2024-09-09T22:21:38Z
У німецькій бібліотеці знайшли раніше невідому п’єсу Моцарта, яку він написав підлітком
Ukraine Art News
2024-09-21T17:15:42Z
У Києві відбудеться Перший Всеукраїнський фестиваль ветеранської культури
Ukraine Art News
2024-09-21T17:09:42Z
Скільки українських митців загинули на війні: що каже Мінкульт
Ukraine Art News
2024-09-21T12:55:13Z
Відкриття концепт-стору КУЛЬТ Бутик у Луцьку
Elle
2024-09-21T09:30:43Z
Секрети випалу чорнодимленої кераміки
Ukraine Art News
2024-09-21T09:00:45Z
Музей-садиба Івана Франка оцифровує рукописні колекції
Photo Lviv
2024-09-21T05:09:22Z
Роксоляни Пасічник розкаже усю правду про Соломію Крушельницьку. Якщо правда комусь потрібна?
Photo Lviv
2024-09-21T05:06:25Z
На Подолі відкрили мурал WaOne і випустили марки та одяг із ним
Хмарочос
2024-09-20T13:55:41Z
У Німеччині знайшли раніше невідому п’єсу Моцарта
Ukraine Art News
2024-09-20T12:51:56Z
Дивіться новий фрагмент другого «Джокера» з Хоакіном Феніксом і Леді Ґаґою
KinoFilms
2024-09-21T17:06:30Z
Дивіться український трейлер горора «Беґмен» з Семом Клафліном
KinoFilms
2024-09-21T15:57:31Z
5 документальних фільмів про українських та іноземних музикантів
Elle
2024-09-21T14:24:39Z
10 цитат Педро Альмодовара про кіно, жінок та свою епатажність
Elle
2024-09-21T13:46:00Z
Росіянка Абова зіграє в 2-му сезоні One Piece від Netflix персонажку, яка пережила геноцид
Ukraine Art News
2024-09-21T11:15:46Z
Фестиваль короткого метру KISFF оголосив переможців
Cineast
2024-09-20T21:39:43Z
«Донька»: на Варшавському кінофестивалі відбудеться світова премʼєра українського фільму режисера Єгора Олесов про події на Київщині в перші дні великої війни
Cineast
2024-09-20T21:15:47Z
Помер актор "Ліги Сміху" Юрій Рябченко
Ukraine Art News
2024-09-20T18:30:56Z
Сила "Да Вінчі": що подивитися на вихідних
Ukraine Art News
2024-09-20T16:39:42Z
Восьмий повірений, або Можливість Третього острова
Ukraine Art News
2024-09-21T13:00:44Z
Забута тема совкового життя Львова — фарцовщики
Photo Lviv
2024-09-21T05:12:23Z
У Болгарії проведуть референдум щодо відновлення комуністичної пам’ятки бруталізму
Хмарочос
2024-09-20T14:07:01Z
Під час зведення сонячної електростанції в Англії розкопали римське поселення. Від будівництва відмовилися
Хмарочос
2024-09-20T09:02:16Z
На словах зелені береги, а насправді – бетонні жолоби. Як КМДА вже 10 років ігнорує запит киян на ревіталізацію русла річки Либідь
Хмарочос
2024-09-20T07:28:00Z
У Білій Церкві пропонують заборонити їздити на електросамокатах велодоріжками
Хмарочос
2024-09-20T07:13:04Z
Подорож автом по Галичині 1936 року. Частина третя
Photo Lviv
2024-09-19T05:12:29Z
Афіни заборонять здавати туристам нові квартири та піднімуть збір уп’ятеро
Хмарочос
2024-09-18T09:50:35Z
Коротка історія Самбора ілюстрована поштівками початку ХХ століття
Photo Lviv
2024-09-18T05:12:24Z
США виділили $1 млн для захисту культурної спадщини України
Ukraine Art News
2024-09-21T10:00:55Z
Qualcomm звернулася до Intel із пропозицією про поглинання
Overclockers
2024-09-21T07:24:47Z
Для фанатів м’яса: том поживних піц у Львові
Photo Lviv
2024-09-21T04:57:23Z
США виділили $1 мільйон для захисту культурної спадщини України
Ukraine Art News
2024-09-20T19:09:41Z
"Антитіла" презентували пісню і кліп "Вдома" з кадрами міст, які нині окуповані РФ
Ukraine Art News
2024-09-20T18:06:44Z
У поїздах Інтерсіті запустили вайфай. Невідомо, чи буде він безкоштовний
Хмарочос
2024-09-20T15:39:55Z
"Легкий, надихаючий і справжній": "Океан Ельзи" випустили 10-й альбом "Той день"
Ukraine Art News
2024-09-20T13:49:44Z
12 найкращих масок, які відновлять шкіру після сезону засмаги
Elle
2024-09-20T13:40:02Z
В Одесі пообіцяли демонтувати пам'ятник Пушкіну, коли отримають дозвіл ЮНЕСКО
Ukraine Art News
2024-09-20T13:16:01Z
Чутки: розробка провального шутера Concord коштувала 400 мільйонів доларів
Overclockers
2024-09-21T14:01:30Z
MSI готує оверклокерську плату MEG Z890 Unify-X для процесорів Intel Core Ultra
Overclockers
2024-09-21T09:03:47Z
Оголошено системні вимоги Microsoft Flight Simulator 2024
Overclockers
2024-09-21T08:15:56Z
"Квартал 95" використав відео загиблого військового для комедійного номера, після скандалу ролик видалили
Ukraine Art News
2024-09-20T17:28:03Z
Вийшов додаток Windows App, який дозволяє керувати ПК з будь-якої точки світу через смартфон або планшет
Gloss
2024-09-20T15:33:48Z
Процесори AMD Ryzen AI 300 коштують виробникам ноутбуків удвічі дорожче за чипи Ryzen 8040
Overclockers
2024-09-20T11:48:52Z
Розкрито специфікації процесорів Intel Core Ultra 200HX для ігрових ноутбуків
Overclockers
2024-09-20T09:49:23Z
Лінійку гібридних прцоессоров AMD Strix Halo очолить модель Ryzen AI Max+ 395
Overclockers
2024-09-20T08:28:23Z
Samsung налагодила виробництво NVMe-накопичувачів PM9E1 з інтерфейсом PCIe 5.0
Overclockers
2024-09-20T08:07:16Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z
Готуємо рататуй: елементарний рецепт
Elle
2024-08-29T13:21:51Z
Рецепт легендарного сливового пирога з New York Times
Elle
2024-08-27T10:55:13Z
Яблучний пиріг з яблуком, мигдалем і ромом
Elle
2024-08-16T14:49:09Z
Літній пиріг із ягодами та кедровими горішками
Elle
2024-08-09T10:46:05Z
Елементарний рецепт слабосолоного лосося
Elle
2024-08-07T12:18:44Z