MY.UAСтатті
Секрети щасливого життя: концепція well-being в сучасному світі
Секрети щасливого життя: концепція well-being в сучасному світі

Секрети щасливого життя: концепція well-being в сучасному світі

У сучасному світі, де ритм життя стає все швидшим, питання збереження гармонії та щастя набуває особливого значення. Якщо ви серед тих, хто шукає секрети щасливого життя, знайомство з концепцію well-being, яка допомагає знаходити баланс між роботою, стосунками та саморозвитком, точно має відгукнутися вам. Сьогодні на цю тему ми спілкуємося з Валерією Шатською, яка проводить консультації щодо системи well-being та розвиває блог про благополуччя, мотивацію та самоцінність. Вона закінчила Harvard Business School за фахом Leadership Principles та отримала сертифікат коуча ICF. Валерія сама пройшла шлях зовнішніх трансформацій, зробила кар`єру підприємиці та стала частиною міжнародної інвестиційної компанії. Тепер вона допомагає жінкам віднайти бажаний баланс та з легкістю досягнути цілей. У спеціальному інтерв`ю ELLE.UA Валерія ділиться своїми знаннями та практичними порадами для досягнення справжнього благополуччя.

Що таке «well-being» та які його основні складові? 

Для мене well-being — це комплексне благополуччя, відчуття людиною комфорту, гармонії і балансу у всіх сферах життя. Well-being передбачає здатність людини усвідомлено творити свою реальність, а не бути жертвою обставин, заручником програм; чітко ставити цілі, залишатися вірною своїм цінностям, вибудовувати гармонійні стосунки з собою та оточенням, реалізовуватися у своєму покликанні.

Концепт well-being складається з таких секторів, як фізичне та ментальне здоров`я, особистiсний розвиток, кар’єра/реалiзацiя, фiнанси, стосунки, соцiалiзацiя. Комплексне благополуччя передбачає збалансованість цих складових.

У well-being як способу життя немає головних та другорядних аспектів. Фiзичне здоров`я нерозривно пов`язане з ментальним та духовним благополуччям. Проте баланс між цими сферами кожен відчуває індивідуально.

Це легко сформулювати, але складно втілити на практиці, бо гармонізація всіх сфер життя потребує складної роботи над собою, своїми пріоритетами, звичками, режимом, установками. І коли я змогла це втілити, я була вражена тим, наскільки іншим, цікавішим, насиченішим може бути життя. Тепер хочу ділитись своїм шляхом і досвідом з іншими, бути своєрідним провідником у цей цікавий світ пізнання себе.

Розкажіть більше про свій шлях до well-being.

Як це часто буває, до кардинальних змін у житті нас штовхає певний тригер. Моя історія — не виключення. Кілька років тому я опинилася на межі вигорання і депресії, відчувала катастрофічний брак енергії, на фоні цього почалися певні проблеми зі здоров’ям. Мене це, звісно, не влаштовувало, і я почала з найочевиднішого — звернулася до профільних спеціалістів, щоб збалансувати здоров’я — тіло — дух — душа. Змінила шкідливі звички на чітку мету прийти до ідеальної форми тіла.  Дуже швидко відчула позитивні зміни — повернулася моя енергія та жага до життя. І це був лише початок шляху, який дуже зарядив рухатись далі, до роботи із внутрішнім станом, де зʼявились питання «чи щаслива я у своїй роботі, стосунках, оточенні?» Якщо ні, то «Які мої дії та установки призвели до цього»? Я знайшла у собі сили визнати, що тоді життя пішло своїм шляхом окремо від мене, а я лише приймала умови гри. Просто до певного моменту не помічала цього, адже, перебуваючи у пастці сценаріїв, завчених реакцій та повторюваних дій, людина звикає до свого болю, підлаштовується до нього, а з часом зайві та некомфортні речі починають здаватися нормальними. І лише розірвавши це порочне коло в певному місці, почавши робити щось інакше, ніж робив раніше, можна вивести проблему на свідомий рівень та поглянути на неї зі  сторони. 

Я розірвала своє коло на рівні фізіології, і це допомогло мені нарешті підняти величезний пласт ментальних та духовних аспектів мого життя. Я пішла від токсичного оточення, змінила роботу, почала працювати з ментальною резистентністю, опановувати медитації та техніки релаксації, вчитися новому, відвідувати курси і тренінги з різних напрямків, всебічно досліджувати філософію щастя та благополуччя, поступово відкриваючи для себе дуже глибоких авторів, ідеї яких кардинально змінили моє розуміння життя та свого місця у ньому. 

Назвіть кількох авторів, які найбільше вплинули на вашу особистісну трансформацію та допомогли стати на шлях well-being.

Людина, яка живе відповідно до концепції well-being, «дружить» зі своїми емоціями: розуміє їх, вміє їх контролювати та керувати ними. А також відчуває інших людей та їхній емоційний стан. І хоча я перечитала безліч літератури з цієї теми, в тому числі в рамках мого навчання за гарвардською програмою, найкращою для мене залишається книга «Емоційний інтелект» Деніела Гоулмана — дуже раджу почати з неї! «Квантовий Воїн» та «Підсвідомість може все» Джона Кехо — думаю, про останню багато хто вже чув. Пам’ятаю, як я занурилась у них, бо дуже простою мовою пояснюється, як працюють причинно-наслідкові зв’язки: спочатку з’являється думка, потім вона обумовлює подію, а не навпаки.  

Книги доктора Джо Діспензи — про те, що через усвідомлену зміну свого мислення та емоцій ми можемо регулювати фізичний та ментальний стан, притягувати у життя бажані події.

«Біологія поведінки» професора нейробіології та неврологічних наук Роберта Сапольські — дослідження, які він поклав в основу книги чітко пояснюють природу стресу, наших негативних реакцій на рівні гормонів та нейромедіаторів. 

Багато чим я завдячую моїм вчителям. Екка — неймовірна людина, яка допомагала мені опанувати глибинні техніки медитації, йогу. Він говорив: «Потрібно любити світ, як себе, і любити себе так, як ти любиш світ». Можу сказати, що всі люди наволо мене — це вчителі, і я кожному вдячна по-своєму. 

Як ви визначаєте особистий прогрес у досягненні well-being?

Скажу відверто, слова «прогрес» та «досягнення» в контексті well-being мені ріжуть вухо. Нас постійно мотивують чогось досягати, кудись бігти, робити надзусилля, підкреслюючи нашу начебто частину недо-, яку потрібно виправити.  Хіба все це не прямий шлях до стресу та виснаження? Well-being — не про досягнення, він про гармонію, любов до себе та прийняття себе. Якщо якось і вимірювати well-being, то лише через свої відчуття. Єдиний маркер — це красивий стан, коли щоранку ви прокидаєтеся, сповнені сил, енергії та інтересу до життя, свого заняття, своїх захоплень, в любові до себе, до оточуючих, свого партнера, світу. Якщо ви можете сказати: «Я живу моє найкраще життя, мій найкращий сценарій», якщо так більшість днів у році, то це і є найважливіше досягнення. 

Емоційний стан — це головне у well-being,  і от його якраз можна вимірювати. Для цього у психології існує безліч зручних інструментів. Наприклад, шкала емоційних тонів, розроблена американським письменником Рональдом Хаббардом. Основна ідея в тому, що чим вищий емоційний тон, тим краще людина справляється із життєвими викликами, приймає правильні рішення і є ефективною у своїх діях. Гадаю, зрозуміло, що well-being є там, де емоційні тони починаються з консерватизму. 

Враховуючи все це, я можу сказати, що «досягла» свого well-being. Зараз я наче струмок — плавно перетікаю з одного стану в інший, орієнтуючись на відчуття. Я взяла на себе відповідальність допомагати в цьому іншим жінкам і відтепер відчуваю величезну реалізацію.

Після такого перевтілення що найбільше змінилося у вашому способі жити, досягати цілей, розставляти пріорітети?

Я усвідомила, що енергія — це мій основний ресурс, яким я не хочу розкидатися. Раніше для досягнення цілей я прикладала надзусилля, швидко стартувала, акумулювала всю енергію, наче біжу 100-метрівку. Звичайно ж, це призводило до виснаження і швидкого вигоряння. Як наслідок — втрата інтересу, прокрастинація. Думаю, цей стан всім знайомий: активно чимось загорівся, почав і майже одразу виснажився. Потім я, наче птах Фенікс, поставала з попелу і заходила на нове коло. Я зрозуміла, що ця схема не працює, вона вибиває з балансу.

Well-being — про баланс, про самоцінність та турботу про себе. 

По-справжньому великі та прекрасні речі не робляться зі стану виснаження і надриву. До них приходять маленькими кроками, розслаблено, в кайфі. Я розбиваю своє велике завдання на тижні і дні. Якщо відчуваю втому, даю собі можливість відпочити, нічого не робити. Якщо сьогодні хочеться лежати — я буду лежати, розуміючи, що завтра акумульована енергія дасть мені можливість зробити більше і краще. В італійські мові, яку я обожнюю, є чудовий вислів dolce far niente, що буквально перекладається як «солодка бездіяльність».  Це справжнє мистецтво — давати собі повний відпочинок без почуття провини й тривоги, та при цьому вчасно повертатись у режим.

Які ритуали та звички передбачає ваш особистий well-being?

Приймаючи рішення та будуючи плани, орієнтуюся на свої пріоритети й цінності, де перші рядки у списку займають моє здоров’я та комфорт, сімʼя, особистісний розвиток, реалізація і безперервне навчання. 

Тримати баланс мені допомагає режим. Наприклад, щоранку о 7.00 я виходжу на прогулянку. Неодмінно приділяю час спорту. Здоровий сон — обов’язкова складова мого self-care, тому лягаю в один і той самий час. Харчування, підібране спеціалістом, з урахуванням індивідуальних особливостей. Дуже важливий блок — ментальна та духовна практика, як щоденний ритуал. Професійна діяльність, як ментора та коуча. Та, звісно, моє жіноче щастя — це моя сімʼя.

Які техніки управління стресом ви практикуєте та як справляєтеся з важкими життєвими викликами? 

В першу чергу це трансцендентальна медитація, а також техніки релаксації і дихання. Зокрема пранаяма — це посилення життєвої енергії через дихання. Є кілька основних технік пранаями: капалабхаті (швидкі енергійні видихи через ніс), анулома-вилома (дихання спочатку однією ніздрею, потім іншою), бхастрика (глибоке та швидке дихання носом) та інші. Пранаяма — це потужний інструмент контролю емоційного стану. Це на фізичному рівні. На ментальному рівні мені допомагають знання з нейропсихології, я розумію, як працює мозок, тому через спеціальні техніки можу швидше знаходити виходи зі стресових ситуацій.

Якщо сталося дійсно сильне потрясіння, яке спровокувало глибокий смуток, важливо дати собі можливість і час прожити цей стан, побути у ньому, але, аби не застрягти, краще поставити приблизні часові рамки. А далі розписати собі план виходу і поступово слідувати йому. Свого часу, опинившись в емоційній ямі, я свідомо вдосталь постраждала, а потім буквально сіла з олівцем та аркушем паперу і виписувала варіанти й можливості правильного, красивого виходу. Дотримуючись свого ж плану  я пішла до психоаналітика, повернулася у спорт, розробила собі режим, почала працювати з коучем та вчитися. Я свідомо вимикала старі програми, адже завчені дії, думки, реакції перетягують наше минуле у майбутнє, програмують нашу реальність і запускають нас на нове коло. Важливо навчитися бути спостерігачем щодо цих програм, а не їх виконавцем. Діяти по-новому, формуючи нові нейронні зв’язки. 

Як поводиться людина, що живе за концепцією well-being, у конфліктних ситуаціях?

Це настільки індивідуально. У нашому житті немає поганого і хорошого — цими характеристиками події та людей наділяємо ми самі. Конфлікти, проблеми, речі, на які ми не можемо вплинути, складають наше життя. І лише рівень психоемоційної зрілості визначає нашу реакцію на них. Це наш вибір — емоційно залучатися чи не залучатися у гру. 

У своїх соціальних мережах ви багато говорите про самоцінність. Яке значення вона має у well-being? 

Самоцінність — це внутрішнє відчуття власної значущості та гідності, яке є фундаментальним аспектом психологічного благополуччя. Самоцінність тісно пов`язана з well-being, оскільки сприяє позитивному сприйняттю себе та свого життя. Люди з високою самоцінністю краще справляються зі стресом та невдачами, тому що вони менше схильні до самокритики та відчаю. Почуття власної значущості покращує якість міжособистісних відносин, оскільки людина відчуває себе гідною здорових стосунків і прагне до них. Висока самоцінність підтримує впевненість у власних силах для досягнення цілей, особистісного зростання та самореалізації, які підвищують рівень задоволення життям. Самоцінність безпосередньо пов`язана з бажанням та здатністю людини контролювати своє життя та творити його, а не бути жертвою обставин. 

Самоцінність — це те, з чого я починаю роботу зі своїми клієнтами (це переважно жінки), це фундамент well-being, не зміцнивши який неможливо побудувати щось дійсно красиве та надійне. 

Як сучасні технології можуть бути залучені у well-being?

На сьогодні існує безліч гаджетів та застосунків, які допомагають контролювати процеси в організмі, загальний стан здоров’я, навантаження, якість сну, аплікації для медитацій та тренування рівня усвідомленості і релаксації. Існують круті VR-платформи, які використовуються у терапевтичних цілях — віртуальна реальність для медитацій, релаксації і навіть лікування ПТСР. Останнім часом я багато уваги приділяю технологіям із застосуванням ШІ. Особливо в контексті інтеграції ШІ в концепцію well-being. До прикладу. Віртуальні терапевти можуть надавати цілодобову психологічну підтримку, допомагаючи людям справлятися зі стресом тощо. Сфера застосування ШІ для підвищення рівня комфорту і благополуччя дуже широка, і, напевне, щодня з’являється щось нове. Але люди у питаннях життєвих та сердечних незамінні.

Які пораду ви могли б дати людям, які шукають більше щастя та благополуччя у своєму житті?

Любіть себе, цінуйте себе, піклуйтеся про себе. Життя лише одне, і це не репетиція, іншого шансу не буде. Тому перетворюйте його на мистецтво, творіть свою історію. Якщо ви відчуваєте, що йдете не туди, що вас виснажують дії, люди поряд — не бійтеся, змінюйте. В першу чергу — змінюйте свій шлях на шлях до своїх істинних цінностей. А якщо вам з цим потрібна допомога — не бійтеся про неї попросити, бо це найважливіший шлях до справжніх змін довжиною в життя.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Бйорн Ульвеус з ABBA у 79 років одружився втретє
Ukraine Art News
2024-09-23T13:31:12Z
Пристрасна та вільна: співачка VIRA презентувала гарячий кліп на новий сингл “Зупини”
Photo Lviv
2024-09-22T05:03:25Z
Ольга Бачинська – “найрозумніша жінка Галичини”
Photo Lviv
2024-09-20T05:12:29Z
Vivat видасть мемуари Камали Гарріс
Ukraine Art News
2024-09-19T09:46:03Z
Польська дизайнерка, що поєднала давні ремісничі традиції та сучасний fashion: історія Магди Бутрим
Elle
2024-09-17T09:24:52Z
Відео дня: «Океан Ельзи» презентували особливу для Святослава Вакарчука пісню «Мукачево»
Elle
2024-09-17T09:00:47Z
Венсан Кассель стане батьком вчетверте
Elle
2024-09-16T11:46:43Z
54 роки “Червоній руті”. Пісня, що стала неофіційним гімном України
Photo Lviv
2024-09-13T05:12:32Z
Стінг та Снуп Догг записують спільну пісню, яку випустять у листопаді
Ukraine Art News
2024-09-10T12:00:57Z
У Тбілісі відбудеться бієнналє cценографії за участі українських мисткинь
Ukraine Art News
2024-09-24T18:00:55Z
Зеленська: Важливо повернути Україні митців, яких присвоїла Росія
Ukraine Art News
2024-09-24T14:41:50Z
В Києві відкрилася велика музейна ретроспектива Тіберія Сільваші
Ukraine Art News
2024-09-24T12:31:57Z
У Франції проходить виставка ікон з України
Ukraine Art News
2024-09-24T12:31:56Z
У Будапешті провели міжнародний фестиваль «Перехрестя епох. Шевченкіана»
Ukraine Art News
2024-09-24T12:30:50Z
США передали Україні історичні артефакти, викрадені Росією
Ukraine Art News
2024-09-24T12:30:39Z
Волонтери Тата Кеплер, Ірина Солошенко та Світлана Легка стануть спікерами ELLE Active Forum
Elle
2024-09-24T12:30:25Z
Строга геометрія, підкреслена жіночність та сміливі акценти в колекції PAPAYA FW 24/25
Elle
2024-09-24T12:30:25Z
Львівський музей Михайла Грушевського запрошує послухати про романтичні історії родини Грушевських
Photo Lviv
2024-09-24T12:24:33Z
Акторка з «Гаррі Поттера» з'явиться у новому сезоні «Бріджертонів»
KinoFilms
2024-09-24T17:03:30Z
У Флориді 29 вересня покажуть фільм «Будинок «Слово». Нескінчений роман»
Ukraine Art News
2024-09-24T16:45:48Z
Меріл Стріп виступила на захист жінок в Афганістані: "Кішка має більше свободи"
Ukraine Art News
2024-09-24T15:13:10Z
На YouTube виходить філософська програма з Іваном Семесюком про українські смисли
Хмарочос
2024-09-24T14:42:30Z
Marvel випустив трейлер фільму "Громовержці*", який обʼєднає суперлиходіїв
Ukraine Art News
2024-09-24T14:41:49Z
Рецензія на фільм «Забери мене на Місяць»
KinoFilms
2024-09-24T14:41:15Z
Джеймс Кемерон назвав "Термінатора" частково кринжовим та пояснив чому
Ukraine Art News
2024-09-24T12:31:53Z
Вийшов новий трейлер "Гладіатора 2", який розкрив звʼязок персонажів Пола Мескаля та Рассела Кроу
Ukraine Art News
2024-09-24T12:30:48Z
Роман "Хто ти такий?" військового Артема Чеха видадуть у США
Ukraine Art News
2024-09-24T12:30:45Z
Смак міського громадянства. У які двері заходити для комфортного життя у давньому Львові
Photo Lviv
2024-09-24T12:24:32Z
На березі Йорданського озера на Оболоні продовжують робити парк – оголошений тендер на 32 мільйони
Хмарочос
2024-09-23T09:58:35Z
Як виглядало місто Яремче 100 років тому
Photo Lviv
2024-09-23T05:12:27Z
Восьмий повірений, або Можливість Третього острова
Ukraine Art News
2024-09-21T13:00:44Z
Забута тема совкового життя Львова — фарцовщики
Photo Lviv
2024-09-21T05:12:23Z
У Болгарії проведуть референдум щодо відновлення комуністичної пам’ятки бруталізму
Хмарочос
2024-09-20T14:07:01Z
Під час зведення сонячної електростанції в Англії розкопали римське поселення. Від будівництва відмовилися
Хмарочос
2024-09-20T09:02:16Z
На словах зелені береги, а насправді – бетонні жолоби. Як КМДА вже 10 років ігнорує запит киян на ревіталізацію русла річки Либідь
Хмарочос
2024-09-20T07:28:00Z
У Білій Церкві пропонують заборонити їздити на електросамокатах велодоріжками
Хмарочос
2024-09-20T07:13:04Z
Київські комунальники перейменують бджілок Бібу і Бобу. Вгадайте, чому
Хмарочос
2024-09-24T14:42:29Z
США передали Україні історичні артефакти, вкрадені раніше РФ
Ukraine Art News
2024-09-24T14:41:51Z
Як це було: сніданок від Elledgy Media Group і Charlotte Tilbury для жінок з усього світу
Elle
2024-09-24T14:41:47Z
Подруга Путіна, партнерка Шольца? Як вибори у Бранденбурзі можуть вдарити по канцлеру Німеччини
Европейская правда
2024-09-24T12:51:47Z
Кожен п’ятий бездомний в Україні виявився переселенцем
Хмарочос
2024-09-24T12:43:32Z
Держаудит: кошторис метро на Виноградар зріс на 8 мільярдів за час будівництва
Хмарочос
2024-09-24T12:34:35Z
Забудовник почав роботи впритул до різьбленої дерев’яної садиби у Пущі-Водиці
Хмарочос
2024-09-24T12:34:34Z
На велопараді та велоперегонах збиратимуть 500 000 грн на ППО Київщини. Як взяти участь?
Хмарочос
2024-09-24T12:34:33Z
Підрядника звинуватили у привласненні коштів під час ремонту гуртожитку «Київпастранс»
Хмарочос
2024-09-24T12:34:32Z
Відбувся реліз ноутбуків із процесорами Intel Core Ultra 200V. Опубліковано перші огляди
Overclockers
2024-09-24T14:42:04Z
Ціна S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl у Steam підвищилася
Overclockers
2024-09-24T12:32:26Z
Чутки: Rocksteady Studios працює над новою грою про Бетмена
Overclockers
2024-09-24T12:32:26Z
MSI незабаром випустить материнські плати Project Zero на базі логіки Intel Z890 та AMD X870
Overclockers
2024-09-24T12:32:25Z
Intel Core Ultra 5 245K обігнав Core i5-14600K у тесті Cinebench R23
Overclockers
2024-09-24T12:32:25Z
Процесор AMD Ryzen Z2 Extreme отримає вісім ядер
Overclockers
2024-09-24T12:32:25Z
Огляд та тестування системи рідинного охолодження ASUS ProArt LC 360
Overclockers
2024-09-23T13:01:02Z
Valve тестує Proton для запуску ігор на ARM
Overclockers
2024-09-23T12:31:04Z
Вчені записали людський геном на кристал пам'яті 5D
Overclockers
2024-09-23T11:43:31Z
Дуже смачна лазанья з козячим сиром
Elle
2024-09-23T13:39:47Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z
Готуємо рататуй: елементарний рецепт
Elle
2024-08-29T13:21:51Z
Рецепт легендарного сливового пирога з New York Times
Elle
2024-08-27T10:55:13Z
Яблучний пиріг з яблуком, мигдалем і ромом
Elle
2024-08-16T14:49:09Z
Літній пиріг із ягодами та кедровими горішками
Elle
2024-08-09T10:46:05Z