MY.UAСтатті
Тетяна Яблонська: Барвистий Світ Синтетизму і Народного Мистецтва
Тетяна Яблонська: Барвистий Світ Синтетизму і Народного Мистецтва

Тетяна Яблонська: Барвистий Світ Синтетизму і Народного Мистецтва

Тетяна Яблонська - відома українська художниця, яка за своє довге творче життя отримала безліч різноманітних нагород. Її роботи вирізняються особливим стилем, що народився під впливом однієї з течій постімпресіонізму - синтетизму. Крім того, в мистецтві Яблонської добре помітний вплив народного мистецтва. Завдяки такому різнорідному впливу її картини вирізнялися надзвичайною барвистістю та експресивністю у поєднанні з реалістичністю зображення та соціально гострою тематикою.

Майбутня художниця народилася 1917 року в Смоленську. Багато в чому її творче життя було визначене родиною, адже батько був відомим художником, графіком і викладачем літератури. Інтелектуальне середовище та тривожні часи, пов'язані з численними змінами в житті країни, наклали відбиток як на особисте життя, так і на творчість Яблонської. Її дідусь по батьковій лінії був священиком, а це становило пряму загрозу не лише для батька дівчини, а й для всієї її родини. Як наслідок, батько майбутньої художниці багато років намагався емігрувати з Радянського Союзу і вивезти сім'ю за кордон.

Коли дівчинці було 11 років, її сім'я переїхала до Одеси, а потім до Кам'янця-Подільського. Обидва переїзди були пов'язані зі спробами таємно виїхати з країни, а також з хворобою дітей - Тетяна, її брат і сестра захворіли на запалення легенів і важко одужали. У цьому старовинному місті Тетяна закінчила семирічну школу, а потім у 1934 році переїхала до Луганська, Україна. На цьому спроби її батька позбутися радянського режиму закінчилися.

Художню освіту розпочала через рік у Київському художньому технікумі. Коли через рік його закрили, дівчина вступила на живописний факультет Київського державного художнього інституту (нині Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури). Закінчила навчання у 1941 році. У цей час вийшла заміж за художника, на сім років старшого за неї, але сімейне життя перервалося, ледь розпочавшись - почалася війна.

Чоловіка Тетяни забрали на фронт, а сама вона, чекаючи на первістка, була евакуйована під Саратов, Росія. Вона працювала в колгоспі нарівні з місцевими жінками, а в рідкісні вільні хвилини малювала портрети батьків, чоловіків, синів і братів, які не повернулися з війни - для поминальних служб. Її чоловік повернувся з війни живим, але життя не склалося. Тетяна народила ще одну доньку, але шлюб розпався. На той час вона вже була відомою художницею, а її чоловікові слава ніколи не посміхалася. Ревнощі до успіху вбили кохання.

Яблонська мала не лише успішне творче життя, але й активну кар'єру. За своє життя вона обіймала багато високих посад і провела понад 30 персональних виставок у Радянському Союзі та за його межами. Однак її політична позиція як діяча мистецтва та депутата не впливала на її активну життєву позицію. Вона була дуже сміливою жінкою, яка відстоювала право художника на самовираження. Така позиція розглядалася як протидія "волі партії" і призводила до численних сутичок з бюрократами та партійними босами. Яблонську позбавляли виставок, її картини вилучали з експозицій, а її саму знімали з посад. Але навіть каральні заходи не змогли змінити її ставлення до мистецтва.  

Художниця прожила довге життя, відійшовши у віці 88 років. Свою останню картину "Дзвони" вона написала за 24 години до смерті, вже шість років перебуваючи в інвалідному візку після інсульту, напівпаралізованою.

Її картини знаходяться в багатьох музеях, а родина продовжила традиції талановитої майстрині.

У 1947 році Тетяна Яблонська розпочала викладацьку діяльність у Київському державному художньому інституті. Педагогічній діяльності Яблонська присвятить 26 років свого життя і за цей час виховала не одне покоління студентів, які згодом стали відомими художниками.

Одна з перших великих робіт художниці називається "Ворог наближається", яка відтворює сумні сцени евакуації, трагічні дні розставання з рідним містом. У цій роботі авторка вперше застосувала прийом діагональної композиції, який згодом буде присутній у багатьох її картинах.

У руслі соціалістичного реалізму були написані картини з сюжетом, що оспівує натхненну працю радянських людей. Серед таких полотен виділяється полотно "Хліб", створене в 1949 році. Визнана шедевром свого часу, картина стала однією з візитівок Третьяковської галереї. Розмір полотна становить 201 × 370 см.

Ідея роботи виникла під час літньої практики в передовому радянському колгоспі в селі Летава. Там Яблонська зробила понад 300 малюнків та ескізів. На завершеній картині Тетяна зобразила молодих веселих дівчат у сонячно-золотистих тонах, які пересипають у мішки зерно нового врожаю. У такий спосіб художниця стверджує життя, радість колективної праці. За це масштабне полотно художниця була нагороджена премією. З цією картиною вона брала участь у XXVIII Міжнародній художній виставці у Венеції (бієнале), а також була нагороджена бронзовою медаллю на Всесвітній виставці в Брюсселі. У 1977 році була написана ще одна відома робота Тетяни - "Льон", за яку художниця була удостоєна Державної премії.

На тлі сонячного літнього пейзажу зображено жінку в процесі важкої фізичної праці. Художниця використовує цей контраст, щоб підкреслити складні умови, в яких збирали врожай льону. Яблонська писала картину із захопленням, адже вона навіяла їй спогади про дитинство, поля квітучого льону та давню пісню про цю рослину. Над роботою Тетяна працювала чотири роки. У майстерні в цей час перед художницею лежав справжній великий сніп льону. Натурницею стала середня донька Оля.

Особлива тема творчості Яблонської - щасливе материнство та дитинство. Серед таких картин - "Весна", яка отримала нагороду. У скромному міському парку ранньою весною поруч з мамами грається дітвора з притаманною їй безпосередністю, невимушеністю. Веселі ігри дітей перегукуються з життєрадісним настроєм весняної природи.

Усією емоційною та пластичною структурою картини і, насамперед, колоритом, художниця розповідає свою історію про те, яким гарним і радісним є мирне життя. Тетяна сама була багатодітною матір'ю і щедро ділилася своєю любов'ю і турботою з дочками та онуками.

У 1952 році Тетяна відвідала Вірменію на запрошення екзаменаційної комісії Єреванського художнього інституту. Тоді вона була захоплена біблійною історією країни, величною архітектурою, мудрими людьми похилого віку і, звичайно ж, вірменським живописом. Армен Аршакович Атаян, місцевий художник, незабаром став другим чоловіком Тетяни. У шлюбі народилася донька Гаяне, але і цей союз розпався.

Картина "Ранок" була високо оцінена мистецтвознавцями, багато років користувалася популярністю серед глядачів різного віку, а її репродукції друкувалися у великих періодичних виданнях і підручниках.

Розповідаючи про радісну атмосферу ранку, сонячне світло, що ллється з вікна, художниця через образ дівчинки передає людське тепло, душевність, ясність і свіжість сприйняття світу. Для картини позувала старша донька Яблонської Олена. Робота відіграла особливу роль в особистому житті її героїні. Олена, навчаючись у Московській державній художньо-промисловій академії імені С. Г. Строганова на факультеті декоративного оформлення тканин, познайомилася з молодим художником з Казахстану Арсеном Бейсембіновим. Ще будучи хлопцем, він закохався в дівчину з репродукції картини "Ранок", яка висіла в його будинку. Олена та Арсен одружилися і переїхали до Казахстану, де у них народився син Зангар, який також став художником.

Тетяна Яблонська написала багато дитячих портретів, зобразивши дітей, зігрітих материнським теплом. Кожна картина відкривала нову сторінку дитячого світу: зацікавленість навколишнім життям, пристрасть до книг і малювання.

Тема сім'ї нерозривно пов'язана з материнством і дитинством. Нова серія робіт з'явилася у творчості Яблонської завдяки поїздці на Закарпаття - південно-східний регіон України наприкінці 50-х років XX століття. Там виник декоративний стиль, який Тетяна Яблонська активно використовувала протягом цілого десятиліття. Для нього характерне прагнення до відкритого кольору, контрасту плям, вирішення обмеженої глибини простору, "великого плану", монументальності та пластичності форми.

 

Окремо стоїть одна з найзагадковіших картин у творчому доробку Яблонської - "Молодість", написана у своєрідній сюрреалістичній манері. Скупий пейзаж, стриманий колорит, самотня постать юнака з сумкою на плечі, повернута до нас спиною... Яскравою світло-блакитною плямою на полотні виділяється невелике озеро. Його колір і форма надають картині загадковості.

У 70-х роках минулого століття у живописі Яблонської розпочався імпресіоністичний період, який нерозривно пов'язаний з природою та її ліричними мотивами. Передумовами для виникнення стилю стала поїздка до Італії в 1972 році, під час якої Тетяна познайомилася з мистецтвом раннього італійського Відродження. Знову в творчості художниці змінюється техніка живопису. У роботі "Вечір. Стара Флоренція" Яблонська використовує свій улюблений мотив вікна. Художниця в центрі композиції розташувала свою фігуру спиною до глядача, зобразивши себе сидячою біля відчиненого вікна готелю. Але погляд глядача зосереджений не на інтер'єрі кімнати, а на красі старовинного міста та його архітектурі. З цього часу у творчості Яблонської провідним жанром стає пейзаж.

Для своїх нових робіт художник обирає спокійні, камерні сюжети та мотиви. Це природні сади в цвіту та старі дуби, ґанки та дахи дерев'яних будинків, звичайні житлові інтер'єри. У таких роботах Яблонська звертається до глибокого тонального живопису, в якому провідне місце посідає кольорова і світлова вібрація та активна фактура. Ці відкриття допомогли авторці висловити свої поетичні почуття, передати найрізноманітніші настрої та переживання. Картина "Стара яблуня", написана зрілою художницею, несе в собі її філософію кругообігу життя в природі.

Останні 16 років свого життя Тетяна Яблонська прожила нелегко. Інфаркт, потім інсульт, після якого віднялася права рука. Художниця, незважаючи ні на що, продовжувала любити життя і радіти кожному дню. Вона навчилася малювати лівою рукою, замінивши пензель пастеллю. Останні шість років, не виходячи з квартири, Тетяна писала натюрморти, прості за сюжетом, але сповнені внутрішнього світла і життя, відображеного в самих предметах.Нині картини художниці зберігаються в музеях країн колишнього СРСР, приватних колекціях Європи та США. Її роботи продаються на найбільших світових аукціонах.

Вшанування творчості Тетяни Яблонської в лондонській галереї Malab'Art

Галерея Malab'Art у Лондоні демонструє надзвичайну колекцію робіт видатної української художниці Тетяни Яблонської. Ця виставка надає рідкісну можливість відчути унікальне стилістичне та творче бачення, яке визначає спадщину Яблонської.

Художній стиль Тетяни Яблонської - це гармонійне поєднання постімпресіонізму, зокрема синтетизму, та впливів традиційного народного мистецтва. Її роботи відомі своєю яскравою кольоровою палітрою та виразними композиціями, що відображають сутність української культури та життєстійкість її народу.

У колекції, представленій в галереї Malab'Art, відвідувачі можуть спостерігати майстерне використання Яблонською лінії та кольору для передачі глибокого емоційного та наративного змісту.

Картини демонструють здатність Яблонської фіксувати інтимні, повсякденні моменти з простотою, яка є водночас потужною та виразною. Використання сміливих контурів та обмеженої кольорової палітри підкреслює тепло і близькість між постатями, підкреслюючи талант художниці у зображенні людських стосунків з витонченістю та ніжністю.

Ця робота є свідченням вміння Яблонської передавати суть своїх сюжетів мінімалістичними, але виразними мазками. Делікатна гра рожевих і фіолетових відтінків на тлі чорних ліній додає портрету примхливості, відображаючи її здатність наповнювати повсякденні сцени почуттям радості та дива.

Творчість Яблонської глибоко вкорінена в її культурній спадщині та особистому досвіді, часто зображуючи теми материнства, дитинства та сільського життя. Її творчий шлях був позначений як особистими, так і політичними викликами, проте вона залишилася непохитною у своєму прагненні до автентичного самовираження.

Виставка в Malab'Art Gallery пропонує комплексний погляд на різноманітний творчий доробок Тетяни Яблонської, відзначаючи її внесок в українське мистецтво та тривалий вплив на майбутні покоління художників.



Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Linkin Park возвращается с новой вокалисткой спустя 7 лет после смерти фронтмена
Gloss
2024-09-06T15:22:47Z
Мадонна отметила свой 66-й день рождения в шляпе от украинского бренда
Gloss
2024-08-28T12:00:55Z
Анонимная певица Klavdia Petrivna впервые показала свое лицо в новом клипе с группой Tvorchi
Gloss
2024-08-23T15:52:15Z
Первая среди украинских звезд: Светлана Лобода спела для Грэмми
Gloss
2024-08-20T13:43:04Z
Лариса Долина заявила, что стала жертвой мошенников из Украины: артистка потеряла почти 2 миллиона долларов
Gloss
2024-08-13T15:51:51Z
61-летний Джонни Депп начал новые отношения с 28-летней россиянкой: кто она
Gloss
2024-07-17T14:43:11Z
Неожиданный сюжетный поворот: Лобода выпустила клип, в котором она ломает руку
Gloss
2024-07-05T12:43:16Z
Звезда "Эмили в Париже" снялась в рекламе BMW в жакете от украинского бренда
Gloss
2024-04-24T14:49:11Z
DOROFEEVA и Лебига презентовали общий трек и побили онлайн-рекорд украинского Twitch
Gloss
2024-04-18T13:16:02Z
Надя Дорофеева презентовала клип на новую песню «Нитроглицерин»
Gloss
2024-08-07T15:40:50Z
Balenciaga выпустили самую дорогую в мире авоську за 7 тысяч долларов
Gloss
2024-07-17T16:30:55Z
В Steam стартовал фестиваль файтингов
Overclockers
2024-07-16T06:52:19Z
ЗНАКОМСТВО С ЛОНДОНСКОЙ ХУДОЖНИЦЕЙ ЛАРОЙ ДЖУЛИАН
Ukraine Art News
2024-06-08T15:42:56Z
Right 2 Fitness Unveils New Metabolic Ignition System for Women Over 30
Elle
2024-05-27T13:28:03Z
MONATIK выпустил новый клип на песню «А что?», режиссером которого стала Таню Муиньо
Gloss
2024-05-24T13:49:13Z
Princess Karibo's Art Celebrates Diversity in Children's Literature
Elle
2024-05-22T15:31:23Z
Работы украинского художника украсили витрины магазина Hermes в Японии
Gloss
2024-05-07T14:22:20Z
Украинка Ангелина Усанова стала победительницей международного конкурса красоты Miss Eco International-2024
Gloss
2024-04-29T16:10:03Z
Netflix показал тизер второго сезона «Уэнсдей» и трейлер новой части «Игры в кальмара»
Gloss
2024-09-20T15:58:14Z
FILM.UA Group выпустили трейлер фильма «БожеВільні» о советской карательной психиатрии
Gloss
2024-09-19T12:24:44Z
«Киевская Неделя Критики – программа «Фокус: Украина – Нидерланды»»: смотрите с 17 октября
KinoFilms
2024-09-19T10:51:28Z
Украинский тизер мультфильма «200% Волк»
KinoFilms
2024-09-19T10:24:27Z
Стало известно, когда выйдет сериал «Гарри Поттер»
Gloss
2024-09-18T13:54:56Z
Лучшие сериалы 2024 года: премия «Эмми» объявила победителей
Gloss
2024-09-16T17:07:05Z
Создатели «Мавки» представили тизер первого украинского мультфильма для взрослых
Gloss
2024-09-16T13:37:08Z
Украинский тизер фильма ужасов «Вовкулака»
KinoFilms
2024-09-15T09:27:27Z
Украинский трейлер экшн триллера «Лига миллионеров»
KinoFilms
2024-09-11T06:00:34Z
ТОП-8 экстремальных видов спорта
Men's Life
2024-08-19T07:57:54Z
В Китае открыли 24-километровый морской мост, который побил сразу 10 мировых рекордов
Gloss
2024-07-03T12:40:09Z
Самый большой в мире круизный лайнер Icon of the Seas отправился в свой первый рейс
Gloss
2024-01-29T17:51:45Z
Самые комфортные места для жизни уже в недалеком будущем
Men's Life
2024-01-24T08:33:40Z
Культурное значение шампанского в разных странах
Gloss
2023-11-29T10:12:53Z
Лас-Вегас: удивительная история города азарта, мафии и головной боли для архитектора
MC Today
2023-11-24T17:21:39Z
Как самостоятельно организовать свой отдых?
Men's Life
2023-11-13T07:57:47Z
Дом Шрека теперь можно арендовать на Airbnb
Gloss
2023-09-29T10:42:43Z
В Apple Park установили сотни стеклянных скульптур. Для их создания собирали песок в пустынях всего мира
MC Today
2023-09-25T15:21:48Z
В чем польза семейных ссор?
Men's Life
2024-09-20T13:57:40Z
Секс после ссоры: панацея или плацебо?
Men's Life
2024-09-19T11:30:48Z
Целуйтесь на здоровье!
Men's Life
2024-09-18T08:48:40Z
Мужское здоровье и достоинство: разоблачаем мифы
Men's Life
2024-09-17T12:24:36Z
3 способа избавиться от храпа
Men's Life
2024-09-16T09:40:30Z
Советы мужчинам по уходу за лицом
Men's Life
2024-09-13T10:33:39Z
Как навести порядок в домашней аптечке?
Men's Life
2024-09-12T10:36:47Z
Classical Meets Humanitarian: Omar Harfouch's «Concerto for Peace» Takes Center Stage at Paris' Iconic Theatre
Elle
2024-09-12T07:06:45Z
Советы тем, кто собрался идти в поход
Men's Life
2024-09-11T08:12:52Z
Вышло приложение Windows App, которое позволяет управлять ПК из любой точки мира через смартфон или планшет
Gloss
2024-09-20T15:33:48Z
Раскрыты спецификации процессоров Intel Core Ultra 200HX для игровых ноутбуков
Overclockers
2024-09-20T09:49:23Z
Линейку гибридных прцоессоров AMD Strix Halo возглавит модель Ryzen AI Max+ 395
Overclockers
2024-09-20T08:28:23Z
Dead Rising Deluxe Remaster получает хорошие отзывы от критиков и игроков
Overclockers
2024-09-19T11:55:17Z
Видеокарта ASUS Prime GeForce RTX 4070 Ti Super соответствует требованиям Nvidia SFF-Ready
Overclockers
2024-09-19T06:47:43Z
Продано почти 62 миллиона консолей PlayStation 5 и лишь 28,3 миллиона Xbox Series
Overclockers
2024-09-18T08:13:19Z
MSI выпускает GeForce RTX 4070 GDDR6 в модификациях Ventus 3X/2X
Overclockers
2024-09-16T12:01:18Z
Samsung испытывает трудности с запуском полупроводникового завода Техасе
Overclockers
2024-09-13T14:04:58Z
ASUS первой выпустила обновления UEFI для плат X670/B650 на базе AGESA 1.2.0.2
Overclockers
2024-09-13T10:46:00Z
Солю скумбрию экспресс способом: утром солю, вечером едим. Малосолёная, нежная, ну очень вкусно
InfoHome
2024-09-16T11:16:17Z
Сделала 5 банок, муж сказал, надо 25! Заготовки для харчо и для солянки на зиму! Супы в банках!
InfoHome
2024-09-16T11:13:42Z
Секреты и хитрости наших бабушек, которые надо знать! Квашеные помидоры
InfoHome
2024-09-02T11:43:10Z
Я всегда готовлю этот завтрак, когда у меня нет времени! Просто, быстро и вкусно
InfoHome
2024-09-02T11:39:44Z
Гарантированный успех! Самая простая и вкусная куриная грудка, за несколько минут!
InfoHome
2024-08-27T05:36:36Z
Лучший способ как приготовить курицу с картошкой! Самый вкусный и простой рецепт из курицы на ужин!!
InfoHome
2024-08-27T05:36:36Z
Все секреты приготовления клубничного варенья
InfoHome
2024-08-27T05:33:38Z
Век живи век учись! От этого рецепта вы будете в восторге! Турецкая ачма - булочки с маком!
InfoHome
2024-08-19T13:10:09Z
Быстрый тортик за 5 минут без духовки! Очень вкусный и простой торт
InfoHome
2024-08-15T13:37:01Z