MY.UAСтатті
В київському урочищі на Дніпрі живуть рідкісні птахи й тварини. На третині території хочуть звести ЖК
В київському урочищі на Дніпрі живуть рідкісні птахи й тварини. На третині території хочуть звести ЖК

В київському урочищі на Дніпрі живуть рідкісні птахи й тварини. На третині території хочуть звести ЖК

Місцева громада бореться за збереження урочища Горбачиха на лівому березі Києва з 2012 року, нині активісти намагаються здобути для урочища статус заказника, щоб вберегти його від знищення та забудови. Розповідаємо чим цей природний комплекс особливий та чому важливо зберегти дику природу Києва.

Горбачиха – це де?

Урочище Горбачиха наразі є найбільшим за площею фрагментом заплавного лісу на прирусловій заплаві лівого берега Дніпра. Саме тут на території площею 99 га збереглася недоторкана природа, яка показує яким було історичне лівобережжя. За словами активістки, яка захищає урочище від забудови, Олени Фатєєвої, природа, флора та фауна Горбачихи збереглися, адже саме урочище важкодоступне для туристів, а на цій території ніколи не жили люди. Проте це може змінитись.
Наразі земля знаходиться в оренді у забудовника. Ще у 2007 Київрада передала майже 30 гектарів, тобто третину урочища в довгострокову оренду компанії «Будівельний міжгалузевий альянс», яку пов’язують з засновником KAN Development Ігорем Ніконовим. 

У 2021 році Ніконов анонсував будівництво житлового кварталу на цій ділянці. Згідно з його позицією, в центрі Києва не місце для заказника і натомість на решті території урочища треба створити екопарк.

Історія утворення Горбачихи

У XIX столітті урочище Горбачиха утворювалась з прируслової заплави з паралельними руслу Десенки піщаними валами. Фінальне оформлення Горбачиха отримала через будівництво Ланцюгового мосту у 1884 році, коли протока, що відділяла урочище від лівого берега, була перекрита.

Після Другої світової війни Горбачиха майже не змінювалась, тоді території Дніпровських островів та заплавних урочищ почали використовувати як паркові зони. Землі на схід від Русанівського озера віддали під Русанівські сади, а урочище Горбачиха, відгороджене від садів захисною дамбою, лишалося неосвоєним. 

Будівництво Київської та Канівської ГЕС зменшило швидкість течії Дніпра і «зафіксувало» межі дніпровських островів та прилеглих заплавних урочищ. Це призвело до того, що раніше регулярно затоплювані ділянки урочища з часом частково заросли, а рослинність Горбачихи змінилась, утворивши заплавний ліс.

Чим особлива Горбачиха та чому її варто зберегти

Урочище Горбачиха особлива різноманітними водоймами, де збереглася характерна рослинність для заплавних зон Дніпра. Ці водні і прибережні рослини утворюють унікальні екосистеми, де зустрічаються види, що підлягають охороні згідно з Бернською конвенцією. 

В січні 2022 року проєкт SAVE ГОРБАЧИХА, метою якого є збереження території урочища, увійшов до Стипендіальної програми Європейського Союзу з питань євроінтеграції України та створення громадянського суспільства Fellowship Eastern Partnership Civil Society Facility. В рамках цієї програми та за участі науковців з Інституту гідробіології Національної Академії Наук України два роки на території урочища Горбачиха проводили наукові дослідження іхтіофауни та раритетних видів тварин. Також науковці проводили спостереження за птахами. На території Горбачихи зафіксували місця гніздування птахів, які охороняються Червоною книгою України та входять до списку резолюції Бернської конвенції.

Спостереження протягом 3-х міграційних періодів також підтвердили, що урочище є невіддільною часткою Дніпровського екологічного коридору — головного шляху сезонних міграцій птахів Європи. Саме тут екологічний коридор найбільше звужений й складає лише акваторію Дніпра з розташованими на річці островами та прилеглими до них прибережними заплавними урочищами, зокрема й Горбачихою. Тож урочище відіграє важливу роль у збереженні цього найвужчого місця Дніпровського екологічного коридору.

Окрім того, збереження дикої природи та зелених зон необхідне для екосистеми столиці. Протягом останніх тижнів вся Україна страждає від аномальної спеки (температура вдень підіймається вище 30℃, а різні джерела підтверджують нагрівання поверхонь навіть до 60℃). Враховуючи регулярні відключення електроенергії, які спровоковані російськими ударами по інфраструктурі країни, а отже неможливість використовувати штучні засоби для охолодження, збільшується ризик перегріву та теплових ударів. В цей час в столиці намагаються забудувати зелені зони, які природно зменшують температуру повітря. Окрім урочища Горбачиха, забудувати також хочуть й озеро Вирлиця. Екоклуб «Зелена Хвиля» створив інфографіку, яка пояснює, що зона, вкрита деревами, матиме температуру на 8℃ меншу за зону, яка щільно забудована. 

Фауна урочища Горбачиха

Синиця вусата

Урочище Горбачиха — одне з небагатьох місць в Києві, де побачити синицю вусату. Цей вид поширений біля водойм у середній смузі Євразії. В Україні синиця вусата трапляється в долині Дніпра та плавнях інших річок. Пташка харчується, робить гнізда і висиджує пташенят в заростях очерету. Популяція цього виду значно зменшуються через спалювання очеретів, знищення водно-болотних угідь і велику смертність внаслідок суворих зим. Цей вид занесений до Бернської конвенції про охорону флори, фауни та природних середовищ.

Бугайчик

Бугайчики селяться на болотах, вздовж берегів річок і ставків, де влаштовують свої гнізда в очереті або на деревах. Птах нечисленний, а більшість зі сприятливих для цього виду біотопів знищується людиною через бездумне осушення боліт та модифікацію річкових русел і берегів. Цей вид внесений до Бернської конвенції.

Вільшанка

Це невеликий лісовий птах, який гніздиться у вологих листяних і мішаних лісах із густим підліском, парках, садах, зарослих чагарниками. Гнізда влаштовує на землі. Вільшанка перебуває під охороною Бернської конвенції.

У Великій Британії вільшанка часто асоціюється з Різдвом, її зображують на різдвяних листівках. Навіть існує легенда про червоне забарвлення грудей вільшанки: вона прилетіла до Ісуса на хресті й заспівала йому, а кров з його рани зафарбувала її груди. Проте найімовірніше асоціація з Різдвом походить від того, що листоноші у вікторіанській Британії носили червоні куртки, а зображення вільшанки на різдвяних листівках стало символом листонош, які доставляли вітальні картки.

Жовна сива

Птах зазвичай оселяється в заплавних хвойно-широколистяних освітлених лісах. Натомість уникає молодих лісів, найчастіше гніздиться у високо стовбурових деревах середнього і стиглого віку.

Вид занесений до Бернської конвенції та підлягає особливій охороні. В Україні занесений до Червоного списку тварин Дніпропетровської області.

Зяблик

Це співочий птах з родини в’юркових. Зяблик за розмірами подібний до горобця, близько 14-17 см завдовжки.  В шлюбний період самець має особливо гарний вигляд: нижня частина тіла від горла та щік до основи хвоста червоного кольору, лоб чорний, верх голови, потилиця та задня частина шиї синювато-сіра.

Синиця довгохвоста

Цей птах розміром менший за горобця, має хвіст довший за тіло. Синиця довгохвоста мешкає в листяних або мішаних лісах. Також може жити в чагарниках, мішаних та листяних лісах, рідко у парках.

Ондатра

Це напівводна тварина, вона має сплющений з боків хвіст і задні лапи з плавальними перетинками. Її густий, шовковистий волосяний покрив має переважно сірувато-рудий або коричневий колір у різних відтінках. Вона риє нори в крутих берегах водойм і основною частиною її раціону є рослинна їжа. 

Наслідки для міського клімату

Протягом останніх 20 років внаслідок значної розбудови Києва в місті істотно змінився ландшафт. Особливо небезпечні для рослинного та тваринного світу є бізнес-проєкти, які освоюють прируслові території без належної оцінки їх впливу на довкілля та ігнорують негативний вплив на навколишнє середовище. Це призводить до зменшення площ природних зон Києва. У поєднанні з глобальними змінами клімату це суттєво впливає на структуру та розповсюдження фауни й флори. Зміна природного ландшафту спричиняє скорочення чисельності та вимирання окремих видів тварин у водоймах та заплавних територіях Києва, а частина з них потрапила до національних та міжнародних Червоних книг. Наразі гостро стоїть проблема збереження первісних заплавних ландшафтів, одним з яких є урочище Горбачиха.

  • #екопарк

Найпопулярніше за тиждень

Пасажири Інтерсіті зі зламаним кондиціонером їхали в задусі. У цих поїздах немає іншої вентиляції
Уряд запустив кредити на сонячні станції під 0%
Забудовник, після років спроб, все ж знищив історичну садибу Зеленських
Київські ТРЦ почали переходити на імпортну електроенергію

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Ольга Бачинська – “найрозумніша жінка Галичини”
Photo Lviv
2024-09-20T05:12:29Z
Vivat видасть мемуари Камали Гарріс
Ukraine Art News
2024-09-19T09:46:03Z
Польська дизайнерка, що поєднала давні ремісничі традиції та сучасний fashion: історія Магди Бутрим
Elle
2024-09-17T09:24:52Z
Відео дня: «Океан Ельзи» презентували особливу для Святослава Вакарчука пісню «Мукачево»
Elle
2024-09-17T09:00:47Z
Венсан Кассель стане батьком вчетверте
Elle
2024-09-16T11:46:43Z
54 роки “Червоній руті”. Пісня, що стала неофіційним гімном України
Photo Lviv
2024-09-13T05:12:32Z
Стінг та Снуп Догг записують спільну пісню, яку випустять у листопаді
Ukraine Art News
2024-09-10T12:00:57Z
Ув'язненому в США продюсеру Гарві Вайнштейну терміново провели операцію на серці
Ukraine Art News
2024-09-10T03:15:48Z
Кейт Міддлтон поділилася новинами про своє одужання
Elle
2024-09-09T22:21:38Z
На Подолі відкрили мурал WaOne і випустили марки та одяг із ним
Хмарочос
2024-09-20T13:55:41Z
У Німеччині знайшли раніше невідому п’єсу Моцарта
Ukraine Art News
2024-09-20T12:51:56Z
У Таллінні українську культуру представили на Ярмарку національностей Естонії
Ukraine Art News
2024-09-20T12:43:12Z
У німецькій бібліотеці знайшли раніше невідомий твір Моцарта
Ukraine Art News
2024-09-20T11:54:41Z
Збудована у Львові козацька чайка "Пресвята Покрова" прибуде до Лондона
Ukraine Art News
2024-09-20T10:52:03Z
У Києві проходить фестиваль для дітей і підлітків «Різні разом»: які заходи можна відвідати
Ukraine Art News
2024-09-20T10:33:55Z
Нове бачення японської культури в колекції Katimo x Singular
Elle
2024-09-20T07:04:40Z
Сирський, Соловʼяненко та Забужко стали почесними громадянами Києва
Ukraine Art News
2024-09-20T07:01:10Z
Ігор Закус в Львівській філармонії презентує новий альбом
Photo Lviv
2024-09-20T05:06:26Z
Фестиваль короткого метру KISFF оголосив переможців
Cineast
2024-09-20T21:39:43Z
«Донька»: на Варшавському кінофестивалі відбудеться світова премʼєра українського фільму режисера Єгора Олесов про події на Київщині в перші дні великої війни
Cineast
2024-09-20T21:15:47Z
Помер актор "Ліги Сміху" Юрій Рябченко
Ukraine Art News
2024-09-20T18:30:56Z
Сила "Да Вінчі": що подивитися на вихідних
Ukraine Art News
2024-09-20T16:39:42Z
Джонні Депп отримає нагороду за кар’єру на Римському кінофестивалі, де представить свій фільм про Модільяні
Ukraine Art News
2024-09-20T16:07:03Z
Netflix показав тизер другого сезону «Венздей» та трейлер нової частини «Ігри в кальмара»
Gloss
2024-09-20T15:58:11Z
«Коли завмирає серце»: трейлер третього сезону показує зірку «Бріджертонів» і зірку «Месників»
KinoFilms
2024-09-20T15:03:58Z
Уявляв Східну Німеччину до падіння муру, а побачив фантастичний мегаполіс: Майкл Дуглас розповів про поїздку до Києва
Ukraine Art News
2024-09-20T14:51:43Z
Вийшов тизер четвертого сезону серіалу «Зовнішні мілини», що повертається восени
KinoFilms
2024-09-20T14:21:28Z
У Болгарії проведуть референдум щодо відновлення комуністичної пам’ятки бруталізму
Хмарочос
2024-09-20T14:07:01Z
Під час зведення сонячної електростанції в Англії розкопали римське поселення. Від будівництва відмовилися
Хмарочос
2024-09-20T09:02:16Z
На словах зелені береги, а насправді – бетонні жолоби. Як КМДА вже 10 років ігнорує запит киян на ревіталізацію русла річки Либідь
Хмарочос
2024-09-20T07:28:00Z
У Білій Церкві пропонують заборонити їздити на електросамокатах велодоріжками
Хмарочос
2024-09-20T07:13:04Z
Подорож автом по Галичині 1936 року. Частина третя
Photo Lviv
2024-09-19T05:12:29Z
Афіни заборонять здавати туристам нові квартири та піднімуть збір уп’ятеро
Хмарочос
2024-09-18T09:50:35Z
Коротка історія Самбора ілюстрована поштівками початку ХХ століття
Photo Lviv
2024-09-18T05:12:24Z
Романтичний вікенд у Карпатах: оригінальні ідеї для закоханих
Photo Lviv
2024-09-18T04:57:28Z
На Подолі створюють новий громадський сад із городом. Як долучитися?
Хмарочос
2024-09-17T09:28:16Z
США виділили $1 мільйон для захисту культурної спадщини України
Ukraine Art News
2024-09-20T19:09:41Z
"Антитіла" презентували пісню і кліп "Вдома" з кадрами міст, які нині окуповані РФ
Ukraine Art News
2024-09-20T18:06:44Z
У поїздах Інтерсіті запустили вайфай. Невідомо, чи буде він безкоштовний
Хмарочос
2024-09-20T15:39:55Z
"Легкий, надихаючий і справжній": "Океан Ельзи" випустили 10-й альбом "Той день"
Ukraine Art News
2024-09-20T13:49:44Z
12 найкращих масок, які відновлять шкіру після сезону засмаги
Elle
2024-09-20T13:40:02Z
В Одесі пообіцяли демонтувати пам'ятник Пушкіну, коли отримають дозвіл ЮНЕСКО
Ukraine Art News
2024-09-20T13:16:01Z
L'Oréal Paris продовжує підтримувати українських підприємниць: стартувала друга хвиля програми грантів
Elle
2024-09-20T12:18:42Z
Наступна зима буде складнішою ніж у 2022-2023. Варто усвідомити й готуватися
Ukraine Art News
2024-09-20T11:48:42Z
В боротьбі за озеро Вирлиця поставлено крапку. Забудови не буде
Хмарочос
2024-09-20T10:49:35Z
"Квартал 95" використав відео загиблого військового для комедійного номера, після скандалу ролик видалили
Ukraine Art News
2024-09-20T17:28:03Z
Вийшов додаток Windows App, який дозволяє керувати ПК з будь-якої точки світу через смартфон або планшет
Gloss
2024-09-20T15:33:48Z
Процесори AMD Ryzen AI 300 коштують виробникам ноутбуків удвічі дорожче за чипи Ryzen 8040
Overclockers
2024-09-20T11:48:52Z
Розкрито специфікації процесорів Intel Core Ultra 200HX для ігрових ноутбуків
Overclockers
2024-09-20T09:49:23Z
Лінійку гібридних прцоессоров AMD Strix Halo очолить модель Ryzen AI Max+ 395
Overclockers
2024-09-20T08:28:23Z
Samsung налагодила виробництво NVMe-накопичувачів PM9E1 з інтерфейсом PCIe 5.0
Overclockers
2024-09-20T08:07:16Z
На честь 30-річчя PlayStation компанія Sony випустить пристрої в дизайні старої консолі
Overclockers
2024-09-20T07:31:00Z
Intel Core Ultra 9 285K: розкрито дизайн коробки флагмана платформи LGA1851
Overclockers
2024-09-20T07:04:51Z
Apple iPhone 16 вироблятимуть у трьох країнах, включно з Бразилією
Overclockers
2024-09-20T05:36:50Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z
Готуємо рататуй: елементарний рецепт
Elle
2024-08-29T13:21:51Z
Рецепт легендарного сливового пирога з New York Times
Elle
2024-08-27T10:55:13Z
Яблучний пиріг з яблуком, мигдалем і ромом
Elle
2024-08-16T14:49:09Z
Літній пиріг із ягодами та кедровими горішками
Elle
2024-08-09T10:46:05Z
Елементарний рецепт слабосолоного лосося
Elle
2024-08-07T12:18:44Z