MY.UAСтатті
Світ на фресці у львівському Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла
Світ на фресці у львівському Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла

Світ на фресці у львівському Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла

Часи змінюються, а разом з ними й наші уявлення про світ навколо. Сучасну людину важко здивувати зображенням слонів, левів, папуг чи людей з різним кольором шкіри. Але так було не завжди. Достатньо спробувати «повернутися» на 200-300 років назад і ми зможемо побачити, що картина світу людей того часу була геть іншою, ніж у нас. Якою саме вона була, нам підкаже мистецтво XVIII століття, а точніше, фреска в одному з найвідоміших храмів Львова.

Гарнізонний храм святих апостолів Петра і Павла (колишній костел єзуїтів) по праву можна назвати одним з центрів життя сучасного Львова. В першу чергу, завдяки служінню військових капеланів, яке, в часі війни, стало особливо важливим. Разом з цим, храм поступово відновлює свою культурну спадщину, історія якої налічує вже майже 400 років. Одним з видимих результатів цієї роботи, стало відновлення розписів центральної нави, яке здійснила українсько-польська команда реставраторів під керівництвом професора Павела Болінського. Серед різних сюжетів увагу привертає фреска «Святий Павло – апостол народів» над головним вівтарем храму. Ця фреска була намальована у 1740 р. під керівництвом чеського майстра Франциска Екштайна.

Ідейний мотив фрески – роль єзуїтів у світовому місіонерстві. Для реалізації цього задуму, було намальовано апостола Павла (з характерними атрибутами: меч та книга) і земну півкулю з представниками фауни та народів різних регіонів світу. Для підкреслення місіонерського контексту фрески, було поміщено відповідний напис на картуші: «Portret Nomen Meum Coram Gentibus | Et Regibus. Actorum 9» (Нестимеш Моє Слово серед народів і королівств. Діяння 9:15). Для розуміння всього контексту фрески, слід розглянути розписи не лише на склепінні, а й на стінах головного вівтаря, з обох сторін якого зображено співзасновників єзуїтів: святих Ігнатія Лойолу та Франциска Ксав’єра. Такий погляд на ці розписи виправданий, оскільки вони становлять композиційну та ідейну єдність і навіть архітектурно відділені від решти храму. Відповідно, фрескова декорація головного вівтаря включає в себе зображення на бокових стінах та на склепінні. Однак, нас з вами цікавить конкретна частина фрески, де зображено Земну півкулю та різних людей і тварин, тому cконцентруємось на цьому.

Зображення Земної півкулі включає в себе два континенти: Євразію та Африку. Євразія розділена кольором на Європу та Азію. Наявні назви різних країн та морів. Крайні географічні назви в цьому регіоні: PORTUGALIA (Португалія), NOVA ZEMBLA (архіпелаг Нова Земля), LABONIA (Японський архіпелаг), CALICUT (Калькутта). Варто згадати, що сучасний Східноєвропейський регіон представлений трьома назвами країн: POLONIA (Польща), RUSIA (Русь), MOSCOVIA (Московія). Крайні географічні назви Африки: MAROCCO (Марокко), BARCA (м. Барка в Кіренаїці), MELINDA (зараз м. Малінді (Кенія)), ARC (не встановлено). Також, на фресці зображені й острови. Крайніми островами на сході є LATRONUM (Маріанські острови) та NOVA BRIT (Нова Британія). На півдні ж крайнім географічним місцем є острів IS. PAULI (Святого Павла).

Окрім назв країн / регіонів та островів, на фресці можна ще побачити назви різних морів (MARE) та океанів (OCEANUS). Зокрема, в регіоні Європа між Норвегією та Руссю розташоване MARE BALTICOR (Балтійське море), яке є єдиним водним об’єктом, зображеним посеред суші. Щодо інших морів та океанів, наявні такі назви: MARETARTARICUM та OCEANUS SEPTENTRIONALIS (на півночі Азії), MARE AMORIS (між Азією та Японським архіпелагом), MARE LABONICUM ORIENTALIS, далі на заході Африки є OCEANUS AETHIOPICUS MERIDIONALIS. Поруч Європи є кілька написів MARE, однак без уточнень.

Джерело фото: Дивись.info

Персоніфікації навколо земної півкулі дають чудове свідчення того, як європейці уявляли собі людей з інших кінців світу. Основою для ідентифікації яка «особа» представляла той чи інший регіон світу, є праця італійця Чезаре Ріпи «Іконологія», яке вперше побачило світ ще в 1593 р. Згідно з його працею, кожен регіон мав характерну особу, яка була відповідно одягнута, а також певну тварину, яка символізувала цей край. Європу, наприклад, зображали у вигляді жінки у багатому одязі різних кольорів , яка знаходиться між двома Рогами достатку (зерно та виноград), тримає храм у правій руці , а лівою вказує на корони та скіпетри. Поруч неї найчастіше зображали коня. Таке зображення наявне у лівій нижній частині фрески. Азія теж зображена у вигляді жінки, яка в руках тримала спеції та кадило. Варто зауважити, що одягнена вона у турецький одяг та має тюрбан на голові. Очевидно, це пояснюється близькістю до Османської імперії, яка, з огляду на часті контакти, й репрезентувала Схід в очах європейців. В плані фауни, за Азію «відповідав» верблюд. На фресці персоніфікації цього регіону зображені над Європою. Африка, згідно з працею Ч. Ріпи зображається у вигляді майже оголеної жінки з чорним кольором шкіри. Її характерними атрибутами є Ріг достатку, а також наявність таких тварин як лев, скорпіон та/або змія. Розглядаючи розпис у храмі, можемо зауважити одразу кілька осіб, які одягнуті у шкури тварин та мають чорний колір шкіри. Ні скорпіона, ні змії немає, однак є чітко зображений лев. Також, слід згадати про папугу та двох слонів, які теж символізують собою як Азію, так і Африку. Відповідно, можемо чітко виокремити персоніфікації Європи, Азії та Африки. Залишається Америка, яка вже була відома на той час, але її не зобразили на карті. Згідно з Ч. Ріпою, Америка зображувалася теж як особа з темним кольором шкіри, з вуаллю на плечах та штучним орнаментом з пір’я різних кольорів. Атрибутами цього континенту були лук, сагайдак з стрілами та … людська голова, пронизана стрілою. З світу тварин до цього регіону приписали ящірку. На фресці в храмі немає ні ящірки, ні людських голів пронизаних стрілами, але є чітко намальовані особи з темною шкірою, луком та сагайдаком, яких теж можна ідентифікувати як персоніфікації Америки. На загал, зрозуміло, що опис Чезаре Ріпи не завжди виконували з 100% відповідністю, тому немає нічого дивного, що певні елементи, характерні для якогось регіону, відсутні. Однак, це не перешкоджає нам чітко трактувати цю фреску та її елементи саме як алегоричне зображення світу.

Зрозуміло, що фреска є більш схематичним зображенням, ніж точним. Крім цього, важко сказати, чи був у цього зображення якийсь прототип. Звісно, що географія була відома вже як наука. Зокрема, її викладали у львівському єзуїтському колегіумі в рамках математичних студій. Також, існували й географічні атласи та книги, про що свідчать відповідні записи у каталогах бібліотеки. Тому, в глобальному контексті, малюнок Земної півкулі не був чимось унікальним, однак у локальному вимірі він все ж має свою особливість і є вагомим джерелом для вивчення світогляду соціуму давніх часів.

Олег ДРУЗДЄВ

Джерело: RISU

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Воїн і актор Андрій Джеджула показав, як їде на перше цілодобове чергування з захисту від "шахедів"
Ukraine Art News
2024-11-07T12:19:03Z
Образ дня: Вікторія Бекхем показує, як носити найстильніший брючний костюм цієї осені
Elle
2024-11-07T09:39:38Z
Принц Вільям розповів про самопочуття Кейт Міддлтон після завершення хімієтерапії
Elle
2024-11-06T22:12:39Z
Вимагає $500 млн: Universal звинуватила дистриб’ютора Believe у піратстві музики Ріанни й Леді Гаги
Ukraine Art News
2024-11-06T20:31:05Z
Як змінився хлопчик з упаковки Kinder Chocolate і чим він займається сьогодні
Gloss
2024-11-06T15:43:08Z
Осінні ідеї стилізацій від Келлі Разерфорд: надихаємося новими образами зірки
Elle
2024-11-05T07:30:43Z
Пісня про Фредерика. Трагічна смерть під Сокалем героя, який боровся з татарами
Photo Lviv
2024-11-05T06:12:24Z
"Побачимося в Пенсильванії": Леді Гага розповіла, за кого голосуватиме на виборах президента у США
Ukraine Art News
2024-11-04T12:01:32Z
Помер продюсер Майкла Джексона, лауреат премії "Ґреммі" Квінсі Джонс
Ukraine Art News
2024-11-04T11:13:22Z
Які образи обирає DOROFEEVA для туру HEARTBEAT: огляд костюмів співачки
Elle
2024-11-08T10:48:46Z
У Румунії показали виставу "Блокпост" про початок повномасштабної війни в Україні
Ukraine Art News
2024-11-08T09:45:58Z
У Буенос-Айресі проходить українська художня виставка «Діти війни»
Ukraine Art News
2024-11-08T09:37:23Z
Вибір тижня: готуємося до морозної зимової погоди з новими колекціями українських брендів
Elle
2024-11-08T09:31:06Z
Книгозбірня Товариства шанувальників минувшини Львова. До історії фондів бібліотеки Львівського історичного музею
Photo Lviv
2024-11-08T06:12:28Z
«Жіночі розмови з Соломією Вітвіцькою» – у Львові: не пропустіть цю подію
Photo Lviv
2024-11-08T06:06:28Z
У Львові відкрили виставку до двадцятиріччя діяльності Благодійної організації «Фонд імені Володимира Патика»
Photo Lviv
2024-11-08T06:00:32Z
Від початку війни загинули 132 українські митці та 93 медійники
Ukraine Art News
2024-11-07T21:45:45Z
Експерти визначать доступність фінансування для креативних індустрій в Україні - МКСК
Ukraine Art News
2024-11-07T18:31:10Z
Зірка "Сам удома" Маколей Калкін зніметься в другому сезоні серіалу "Фолаут"
Ukraine Art News
2024-11-08T10:43:07Z
Туфлі з фільму "Чарівник країни Оз" 1939 року виставили на аукціон за $800 тис
Ukraine Art News
2024-11-08T08:46:58Z
Понад 100 собак на знімальному майданчику: завершилися зйомки комедії «Песики» з Лесею Нікітюк
Cineast
2024-11-07T23:09:42Z
У Львові, Житомирі, Хмельницькому, Одесі та Калуші відбулися ексклюзивні спецпокази фільму “Залізна сотня” для глядачів з порушеннями зору та слуху
Cineast
2024-11-07T20:36:56Z
Рецензія на фільм «Кодове ім'я "Червоний"»
KinoFilms
2024-11-07T18:41:38Z
Що подивитися: 12 найочікуваніших фільмів листопада
Elle
2024-11-07T18:12:41Z
У Дніпрі відкрили кінотеатр, де показують незалежні фільми
Хмарочос
2024-11-07T17:43:00Z
Вийшов тизер трилера Любомира Левицького "Кіллхаус", в якому знялися військові та спецпризначенці ГУР
Ukraine Art News
2024-11-07T14:36:42Z
У новому фільмі про Капітана Америка повернеться ще один суперсолдат
KinoFilms
2024-11-07T14:36:31Z
Оголошено переможців премії Restaurant & Bar Design Awards 2024
Хмарочос
2024-11-08T08:33:54Z
Дизайнери використали для інтер’єру готелю лише інвазивне дерево. Як евкаліпт став катастрофою для Португалії?
Хмарочос
2024-11-07T17:30:59Z
У середині грудня запустять потяг Київ–Братислава
Хмарочос
2024-11-07T10:07:57Z
Подорож автом по Галичині 1936 року. Частина десята
Photo Lviv
2024-11-07T06:12:25Z
Кенґо Кума спроєктував у Парижі будинок із дерев’яним «плісированим» фасадом
Хмарочос
2024-11-05T08:45:58Z
У Кракові створили повністю екологічний цвинтар без надгробків
Хмарочос
2024-11-05T07:58:21Z
5 причин обрати комплекс Mandra Morion для своєї наступної відпустки в Карпатах
Elle
2024-11-04T14:54:36Z
У Пекіні українці познайомили китайських друзів зі своїми рідними містами в Україні
Ukraine Art News
2024-11-04T10:16:32Z
До центру Парижа обмежують в’їзд авто. Деталі
Хмарочос
2024-11-04T09:25:42Z
Мода для реального життя: стильні сумки та рюкзаки, які встигають за ритмом вашого дня
Elle
2024-11-08T10:01:32Z
Гучна заява українських забудовників викликала спротив в соцмережах. Чи справді в усьому винні активісти та держава?
Хмарочос
2024-11-08T09:44:43Z
Чи добудують метро на Виноградар? До роботи залучили нового підрядника
Хмарочос
2024-11-08T09:38:49Z
Огляд житлового комплексу Resident Concept House
Хмарочос
2024-11-08T08:57:57Z
Відтепер поліція зупинятиме автівки з гучним вихлопом. Кличко підписав петицію
Хмарочос
2024-11-08T08:52:17Z
Тернопіль оновить таксопарк тролейбусів
Хмарочос
2024-11-08T08:38:40Z
Замість відновлення будинків у Гостомелі посадовці привласнювали кошти
Хмарочос
2024-11-08T08:31:39Z
Повернення Kiehl's в Україну: чому вам потрібно відвідати бутик, який відновив роботу під час війни
Elle
2024-11-07T17:51:59Z
Алекс Купер відкриває шашличну у Києві
Хмарочос
2024-11-07T17:37:08Z
Експерти прогнозують, що перехід на євроколію вб’є «Укрзалізницю»
Хмарочос
2024-11-08T09:34:51Z
Євген Клопотенко створив власний бренд продуктів та інтернет-магазин
Хмарочос
2024-11-06T13:22:30Z
Під час тривог глючать телефони, українці плутають час. Чому це відбувається?
Хмарочос
2024-11-06T08:39:48Z
«Укрпошта» анонсує появу своїх поштоматів та кур’єрської доставки
Хмарочос
2024-11-05T13:16:35Z
Нове видання пояснює вплив війни на довкілля графікою
Хмарочос
2024-11-04T14:04:15Z
Intel підтвердила реліз мобільних CPU Panther Lake у другій половині 2025-го
Overclockers
2024-11-01T11:51:46Z
Dragon Age: The Veilguard стала найуспішнішою однокористувацькою грою Electronic Arts у Steam
Overclockers
2024-11-01T10:06:49Z
Гібридний процесор AMD Ryzen AI Max 300 для ноутбуків показався на рендері
Overclockers
2024-11-01T09:34:40Z
Продажі серії Call of Duty перевищили 500 мільйонів копій
Overclockers
2024-11-01T08:57:53Z
Секрети приготування смачного бургера в домашніх умовах
Photo Lviv
2024-10-24T04:57:29Z
Дуже смачна лазанья з козячим сиром
Elle
2024-09-23T13:39:47Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z
Готуємо рататуй: елементарний рецепт
Elle
2024-08-29T13:21:51Z
Рецепт легендарного сливового пирога з New York Times
Elle
2024-08-27T10:55:13Z
Яблучний пиріг з яблуком, мигдалем і ромом
Elle
2024-08-16T14:49:09Z