MY.UAСтатті
Українська наївна мозаїка: як мистецтво на стінах розповідає історію
Українська наївна мозаїка: як мистецтво на стінах розповідає історію

Українська наївна мозаїка: як мистецтво на стінах розповідає історію

Українські наївні мозаїки, створені в період з 1950-х по 1990-ті роки, є частиною радянського монументального мистецтва та яскравим прикладом унікального синтезу державної ідеології й народної творчості в усіх куточках нашої країни. Розповідаємо про культурну цінність наївних мозаїк як частини народної спадщини.

Культурна цінність наївних мозаїк

"Ми називаємо "наївними" ті радянські мозаїки, які були створені загалом невідомими авторами, зазвичай, із матеріалів "під рукою" — тобто у створенні був рух від наявності матеріалу і бажання щось прикрасити у просторах щоденності — і вигляд яких відрізняється від вигляду мозаїк, створених професійними художниками" — таке визначення дає цьому мистецькому явищу історикиня мистецтва Поліна Байцим.

Наївні мозаїки відіграли важливу роль у створенні унікального міського ландшафту, додаючи місцевого колориту житловим районам та роблячи одноманітну архітектуру більш привабливою та людяною. Створені місцеві мешканцями, вони стали своєрідним мистецьким кодом, який дозволяє читати різних місцевостей нашої країни через призму художнього, місцями сентиментального та сповнего любові до рідною краю, вираження на стінах міст і сіл.

У книзі "Чипси: Українські наївні мозаїки, 1950–90" фотографа Євгена Нікіфорова та історикині мистецтва Поліни Байцим видавництва ist publishing зібрано понад 100 фотографій з мозаїками невідомого авторства зі всієї України, які Нікіфоров ретельно збирав протягом 2013-2023 років. "Своєю документацією я намагаюсь привернути увагу до зникаючих творів, створити архів мозаїк, що збереглися до наших днів і цим долучитися до процесу їх збереження. Для мене це твори, які залишилися на узбіччі історії монументального мистецтва, але без них історія лишається не повною", — ділиться своїми думками фотограф.

Що таке наївні мозаїки, як вони виникли

Наївні мозаїки виникли в Україні після Другої світової війни у період, коли наша країна була частиною Радянського Союзу. Суспільство переживало складні політичні зміни: від "відлиги" за часів Хрущова до періоду "застою" при Брежнєві та перебудови під керівництвом Горбачова. Водночас, архітектурна реформа, що розпочалася в середині 1950-х, призвела до швидкого і масового будівництва нових житлових кварталів. У цих умовах виникла потреба у прикрашанні одноманітних будівель, що і сприяло розвитку мозаїчного мистецтва.

На відміну від мозаїк, створених професійними художниками, наївні мозаїки часто створювалися місцевими жителями, які не мали спеціальної художньої освіти, вони виконувалися не художниками-монументалістами, а людьми, які хотіли прикрасити свій щоденний простір. Вони використовували доступні матеріали, такі як залишки кераміки або каменю, для оздоблення стін власних будинків, автобусних зупинок, кафе, магазинів, шкіл, будинків культури тощо. Ці мозаїки не проходили офіційного затвердження чи цензури, що в часи регламентованої творчості робило їх проявом індивідуальності та місцевої ініціативи.

"Багато сучасних читачів пам’ятають ці мозаїки з дитинства, такий собі чудернацький образ із минулого. Деякі з них доволі комічні, деякі трохи крінжові, а деякі зачаровують. Мені здається, що будь-які спонтанні прояви креативності у країні, де існувала політика впорядкування креативності, заслуговують уваги" — коментує Поліна Байцим. Символіка наївних мозаїк включала сцени з життя робітників, селян, зображення досягнень науки і техніки, нерідко можна було зустріти українські мотиви, сюжети та персонажів з мультфільмів тощо.

"В роботі над своїми книжками я завжди намагаюся включати твори з усіх областей, щоб показати різноманіття мозаїки не тільки тематичну, але й регіональні відмінності та підходи" — розповідає про географію своїх фотоархівів Євген Нікіфоров.

Упередженість сприйняття та крихкість монументального мистецтва

"Мистецтво українських художників, які жили за радянських часів, залишається темою напруги, і про неї майже неможливо говорити без тисячі виправдовувань. Мені здається, що у дослідженнях мистецтва, нас ще чекає тривале побачення з 20-м століттям" — ділиться своїми роздумами Поліна Байцим. На сьогодні наївні мозаїки перебувають під загрозою зникнення. З одного боку, багато мозаїк було зруйновано під час реконструкцій та оновлення міських просторів. З іншого — ці твори часто сприймаються як пережитки радянської епохи, що не мають цінності у сучасному світі.

"Упередженість українського мистецтвознавства поєднується з державними уявленнями про мистецтво, втіленими, зокрема, у законі про декомунізацію 2015 року, згідно з яким ні мозаїки, ні памʼятники не визначають як "витвори, що заслуговують збереження"" — розмірковує про вразливість публічного мистецтва, позбавленого музейного авторитету Поліна Байцим в книзі про наївні мозаїки. Збереження наївних мозаїк вимагає системного підходу, що включає в себе реставрацію, консервацію та охорону цих мистецьких творів на законодавчому рівні. Крім того, не менш важливою є популяризація та документування цього виду мистецтва.

"Монументальні роботи, створені у другій половині ХХ сторіччя в Україні, — це важлива частина української культури і ми не маємо права її втратити. Я бачу майбутнє українського радянського монументального мистецтва захищеним державою від свавільного знищення, бачу його в музеях, бачу нових дослідників, які працюють над загальноукраїнським архівом монументального мистецтва" — заявляє Євген Нікіфоров.

Фотокнига "Чипси: Українські наївні мозаїки, 1950–90" та її культурне значення

"У книзі 119 мозаїк з усієї України, обирали десь приблизно із семи сотень, що Євген задокументував у своїх експедиціях. У випадках робіт на окупованих територіях, ми часто не знаємо їхню подальшу долю, за можливості, досліджуємо. Але ми також включили і ті будівлі, які ми точно знаємо, що були знищені, як готель "Українка" в Рубіжному, Луганській області" — розповідає Поліна Байцим.

Документування українського радянського мистецтва є важливим кроком у збереженні культурної спадщини. Саме тому автори книги прагнуть показати, що наївні мозаїки — це не просто елементи радянської спадщини, а й важливі культурні артефакти, які відображають самобутність і творчість простих людей.

"Основну частину наївних творів я знайшов за останні 5 років. Сконцентрувався на тих роботах, які на мою думку залишилися поза соцреалістичним каноном. Як це не дивно, але і підходячи до знайденого емоційно — коли я розпочинав роботу, то зосередився на пошуках "найвідоміших, найвизначніших, наймонументальніших", ніби окреслюючи їх важливість. Але згодом прийшов до того, що поза увагою мистецтвознавців лишаються сотні творів, які створені художниками аматорами або ж були халтурою. Саме про останні хотілося розказати" — ділиться про процес пошуку та дослідження Євген Нікіфоров. У книзі автори закликають до переосмислення їхнього значення та необхідності збереження, особливо в контексті сучасних змін міського ландшафту України.

"Я намагаюся наголосити на тому, що українська історія мистецтва має розширити визначення національної спадщини XX століття й переглянути усталений історичний наратив" — заявляє Поліна Байцим. Тож фотокнига "Чипси: Українські наївні мозаїки, 1950–90" не тільки документує історичну цінність наївних мозаїк, але й стимулює подальші дослідження у цій сфері, розширюючи дискусію про те, що ми вважаємо культурною спадщиною і як ми повинні її зберігати.

Текст: Леся Пахарина



Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Ольга Бачинська – “найрозумніша жінка Галичини”
Photo Lviv
2024-09-20T05:12:29Z
Vivat видасть мемуари Камали Гарріс
Ukraine Art News
2024-09-19T09:46:03Z
Польська дизайнерка, що поєднала давні ремісничі традиції та сучасний fashion: історія Магди Бутрим
Elle
2024-09-17T09:24:52Z
Відео дня: «Океан Ельзи» презентували особливу для Святослава Вакарчука пісню «Мукачево»
Elle
2024-09-17T09:00:47Z
Венсан Кассель стане батьком вчетверте
Elle
2024-09-16T11:46:43Z
54 роки “Червоній руті”. Пісня, що стала неофіційним гімном України
Photo Lviv
2024-09-13T05:12:32Z
Стінг та Снуп Догг записують спільну пісню, яку випустять у листопаді
Ukraine Art News
2024-09-10T12:00:57Z
Ув'язненому в США продюсеру Гарві Вайнштейну терміново провели операцію на серці
Ukraine Art News
2024-09-10T03:15:48Z
Кейт Міддлтон поділилася новинами про своє одужання
Elle
2024-09-09T22:21:38Z
Відкриття концепт-стору КУЛЬТ Бутик у Луцьку
Elle
2024-09-21T09:30:43Z
Секрети випалу чорнодимленої кераміки
Ukraine Art News
2024-09-21T09:00:45Z
Музей-садиба Івана Франка оцифровує рукописні колекції
Photo Lviv
2024-09-21T05:09:22Z
Роксоляни Пасічник розкаже усю правду про Соломію Крушельницьку. Якщо правда комусь потрібна?
Photo Lviv
2024-09-21T05:06:25Z
На Подолі відкрили мурал WaOne і випустили марки та одяг із ним
Хмарочос
2024-09-20T13:55:41Z
У Німеччині знайшли раніше невідому п’єсу Моцарта
Ukraine Art News
2024-09-20T12:51:56Z
У Таллінні українську культуру представили на Ярмарку національностей Естонії
Ukraine Art News
2024-09-20T12:43:12Z
У німецькій бібліотеці знайшли раніше невідомий твір Моцарта
Ukraine Art News
2024-09-20T11:54:41Z
Збудована у Львові козацька чайка "Пресвята Покрова" прибуде до Лондона
Ukraine Art News
2024-09-20T10:52:03Z
Росіянка Абова зіграє в 2-му сезоні One Piece від Netflix персонажку, яка пережила геноцид
Ukraine Art News
2024-09-21T11:15:46Z
Фестиваль короткого метру KISFF оголосив переможців
Cineast
2024-09-20T21:39:43Z
«Донька»: на Варшавському кінофестивалі відбудеться світова премʼєра українського фільму режисера Єгора Олесов про події на Київщині в перші дні великої війни
Cineast
2024-09-20T21:15:47Z
Помер актор "Ліги Сміху" Юрій Рябченко
Ukraine Art News
2024-09-20T18:30:56Z
Сила "Да Вінчі": що подивитися на вихідних
Ukraine Art News
2024-09-20T16:39:42Z
Джонні Депп отримає нагороду за кар’єру на Римському кінофестивалі, де представить свій фільм про Модільяні
Ukraine Art News
2024-09-20T16:07:03Z
Netflix показав тизер другого сезону «Венздей» та трейлер нової частини «Ігри в кальмара»
Gloss
2024-09-20T15:58:11Z
«Коли завмирає серце»: трейлер третього сезону показує зірку «Бріджертонів» і зірку «Месників»
KinoFilms
2024-09-20T15:03:58Z
Уявляв Східну Німеччину до падіння муру, а побачив фантастичний мегаполіс: Майкл Дуглас розповів про поїздку до Києва
Ukraine Art News
2024-09-20T14:51:43Z
Забута тема совкового життя Львова — фарцовщики
Photo Lviv
2024-09-21T05:12:23Z
У Болгарії проведуть референдум щодо відновлення комуністичної пам’ятки бруталізму
Хмарочос
2024-09-20T14:07:01Z
Під час зведення сонячної електростанції в Англії розкопали римське поселення. Від будівництва відмовилися
Хмарочос
2024-09-20T09:02:16Z
На словах зелені береги, а насправді – бетонні жолоби. Як КМДА вже 10 років ігнорує запит киян на ревіталізацію русла річки Либідь
Хмарочос
2024-09-20T07:28:00Z
У Білій Церкві пропонують заборонити їздити на електросамокатах велодоріжками
Хмарочос
2024-09-20T07:13:04Z
Подорож автом по Галичині 1936 року. Частина третя
Photo Lviv
2024-09-19T05:12:29Z
Афіни заборонять здавати туристам нові квартири та піднімуть збір уп’ятеро
Хмарочос
2024-09-18T09:50:35Z
Коротка історія Самбора ілюстрована поштівками початку ХХ століття
Photo Lviv
2024-09-18T05:12:24Z
Романтичний вікенд у Карпатах: оригінальні ідеї для закоханих
Photo Lviv
2024-09-18T04:57:28Z
США виділили $1 млн для захисту культурної спадщини України
Ukraine Art News
2024-09-21T10:00:55Z
Qualcomm звернулася до Intel із пропозицією про поглинання
Overclockers
2024-09-21T07:24:47Z
Для фанатів м’яса: том поживних піц у Львові
Photo Lviv
2024-09-21T04:57:23Z
США виділили $1 мільйон для захисту культурної спадщини України
Ukraine Art News
2024-09-20T19:09:41Z
"Антитіла" презентували пісню і кліп "Вдома" з кадрами міст, які нині окуповані РФ
Ukraine Art News
2024-09-20T18:06:44Z
У поїздах Інтерсіті запустили вайфай. Невідомо, чи буде він безкоштовний
Хмарочос
2024-09-20T15:39:55Z
"Легкий, надихаючий і справжній": "Океан Ельзи" випустили 10-й альбом "Той день"
Ukraine Art News
2024-09-20T13:49:44Z
12 найкращих масок, які відновлять шкіру після сезону засмаги
Elle
2024-09-20T13:40:02Z
В Одесі пообіцяли демонтувати пам'ятник Пушкіну, коли отримають дозвіл ЮНЕСКО
Ukraine Art News
2024-09-20T13:16:01Z
MSI готує оверклокерську плату MEG Z890 Unify-X для процесорів Intel Core Ultra
Overclockers
2024-09-21T09:03:47Z
Оголошено системні вимоги Microsoft Flight Simulator 2024
Overclockers
2024-09-21T08:15:56Z
"Квартал 95" використав відео загиблого військового для комедійного номера, після скандалу ролик видалили
Ukraine Art News
2024-09-20T17:28:03Z
Вийшов додаток Windows App, який дозволяє керувати ПК з будь-якої точки світу через смартфон або планшет
Gloss
2024-09-20T15:33:48Z
Процесори AMD Ryzen AI 300 коштують виробникам ноутбуків удвічі дорожче за чипи Ryzen 8040
Overclockers
2024-09-20T11:48:52Z
Розкрито специфікації процесорів Intel Core Ultra 200HX для ігрових ноутбуків
Overclockers
2024-09-20T09:49:23Z
Лінійку гібридних прцоессоров AMD Strix Halo очолить модель Ryzen AI Max+ 395
Overclockers
2024-09-20T08:28:23Z
Samsung налагодила виробництво NVMe-накопичувачів PM9E1 з інтерфейсом PCIe 5.0
Overclockers
2024-09-20T08:07:16Z
На честь 30-річчя PlayStation компанія Sony випустить пристрої в дизайні старої консолі
Overclockers
2024-09-20T07:31:00Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z
Готуємо рататуй: елементарний рецепт
Elle
2024-08-29T13:21:51Z
Рецепт легендарного сливового пирога з New York Times
Elle
2024-08-27T10:55:13Z
Яблучний пиріг з яблуком, мигдалем і ромом
Elle
2024-08-16T14:49:09Z
Літній пиріг із ягодами та кедровими горішками
Elle
2024-08-09T10:46:05Z
Елементарний рецепт слабосолоного лосося
Elle
2024-08-07T12:18:44Z