MY.UAСтатті
Григорій Крук: Ліплення українського духу у вигнанні
Григорій Крук: Ліплення українського духу у вигнанні

Григорій Крук: Ліплення українського духу у вигнанні

Відродження Григорія Крука

Українське мистецтвознавство відкрило чимало імен, явищ і творів світового рівня, які донедавна були «закриті» для культурних, освітніх та музейних інституцій. У центрі уваги опинився скульптор Григорій Крук. Найповнішими джерелами інформації про нього є архівні документи, періодичні видання довоєнного та повоєнного періодів, діаспорна література, монографії та фотоальбоми, що зберігаються переважно в Українському вільному університеті - святині української культури в Баварії.

Раннє життя та освіта в Україні

Коріння відомого скульптора Григорія Крука лежить в Україні. Після закінчення школи у Станіславі він вступив до Львівського училища декоративного мистецтва, де вивчав скульптуру у професорів Нальборчика та Стажинського. Саме тут Григорій Крук познайомився з С. Литвиненком, який привіз з Парижа найновіші західноєвропейські тенденції, втіливши їх у пам'ятнику Іванові Франку на Личаківському цвинтарі - проекті, до якого Григорій Крук також долучився.

Навчання та розвиток у Кракові та Берліні

У 1934 році за протекцією свого вчителя Лукашевича Григорій Крук вступив до Краківської академії мистецтв під керівництвом професора Ляшка (де навчався і Литвиненко). Разом зі своїм учителем молодий студент працював над різьбленням бічного вівтаря для української церкви св. Норберта у Кракові (1947). Цю церкву згодом відібрала в українців польська влада, знищивши іконостас та предмети східного обряду.

У 1937 році, закінчивши з відзнакою Краківську академію, Григорій Крук вступив до Берлінської академії мистецтв, де навчався у професорів Отто Гітсбергера, Альфреда Фока та Августа Кранца.

Прориви та виставки

Професор Гітсбергер високо оцінив творчий потенціал українського художника, визнавши його здатність стилістично передати самобутність свого народу. У Берлінській академії мистецтв відбулася одна з найважливіших зустрічей у житті Григорія Крука - його знайомство з професором Ємцем, скульптором, який справив на нього тривалий творчий та емоційний вплив. Через два роки, після закінчення академії в 1942 році, Крук виставив свої роботи на академічній виставці, ставши єдиним іноземним учасником.

У 1945 році Григорій Крук разом із братом Іваном переїхав до Мюнхена, де оселився в майстерні на горищі. Це скромне помешкання стало осередком українсько-німецької богеми. Того ж року з ініціативи французького письменника Жана Кассу, директора Музею сучасного мистецтва в Парижі, та за підтримки німецької дипломатичної місії у Франції, яку очолював відомий німецький мистецтвознавець Вільгельм Гаузенштайн, було організовано першу персональну виставку скульптур Крука.

 

Міжнародне визнання та мистецькі теми

Вперше Григорій Крук представив свої роботи в Німеччині на великій виставці українського образотворчого мистецтва в Мюнхені в 1947 році. Пізніше Жан Кассу поділився своїми враженнями: «Роботи відображають прагнення художника до спрощення форми та вираження руху». Домінантою виставки стала композиція «Бандурист». Мистецтвознавець зауважив: «Він хотів витягти з людини неможливе, намагаючись вловити зв'язок між духовним і фізичним, вічним і тимчасовим».

За життя роботи Крука експонувалися на 52 виставках - у Мюнхені (1952), Парижі (1945; 1954), Лондоні, Единбурзі (1954), Бонні (1955), Нью-Йорку, Філадельфії (1961), Відні (1962), Дубровнику (1970) та інших.

Як відомо, на початку 20 століття, за часів митрополита Андрея Шептицького, галицьке духовенство протегувало мистецькій богемі. Наслідуючи приклад Шептицького, священнослужителі надавали духовну та матеріальну підтримку талановитим, «нужденним» митцям. Духовним наставником Григорія Крука був єпископ Іван Бучко, апостольський візитатор для українців у Західній Європі. За його підтримки скульптор отримав стипендію на річне навчання в Італії. Під час навчання в Римі (1950), збагачений уроками мистецтва Римської імперії та вивчивши музейні колекції, Крук виробив свій оригінальний пластичний стиль. Домінуючою темою у творчості Григорія Крука залишається націоналістична тематика.

 

Портрети видатних українців та сучасників

Григорій Крук створив галерею портретів видатних українських діячів, які стали знаковими в історії: Володимира Великого, княгині Ольги, Анни Ярославни, Тараса Шевченка, Павла Скоропадського, Симона Петлюри... Він також ліпив сучасників, таких як Патріарх Української Греко-Католицької Церкви Йосиф Сліпий та Папа Римський Павло VI. Ці роботи отримали першу премію на конкурсі в Римі та медаль від Папи Римського.

Значні зусилля Крук присвятив створенню дитячих портретів. Художник розробив власний образ людини з чітко окресленою психологічною сутністю - індивідуальними рисами душі. Терпіння, втома та важка праця є центральними темами у творчості Григорія Крука.

Його скульптури втілюють суворий моральний кодекс українського села, яке у важкій щоденній праці долає земний шлях. Він був одним із перших, хто ввів сільську тематику (повсякденну реальність українців) у світове мистецтво.

У молоді роки, подорожуючи мистецькими столицями Європи, Григорій Крук вивчав мистецтво провідних шкіл, збагачуючи свій творчий досвід прогресивними тенденціями. Спостерігаючи за досягненнями колег та новітніми мистецькими процесами, він осягав культурний контекст. Він заявляв: «Мені достатньо увібрати в себе все чуже, пізнати всі суперечності «високого» мистецтва, дослідити «плюси і мінуси» в перспективах мистецького розвитку, щоб ще раз переконатися у власному «покликанні»».

Він прагнув утвердити національну ідентичність, відобразивши колорит і неповторність нації в образі працьовитої української жінки.

 

Прийняття звичайного в глобальному мистецтві


Григорій Крук не прагнув до наслідування - у нього було багато вчителів і «авторитетів», які намагалися залишити свій слід у своїх роботах. Однак, на відміну від них та інших колег, майстер не слідував успадкованим тенденціям, а також не синтезував європейські стилі у власну творчу манеру. Він знайшов інше джерело натхнення: реалістичне відтворення справжнього образу українського селянина, без гіперболізуючих форм і деталей, в узагальненому монументальному форматі, але зі збереженням «динамічної статики» і емоційності.
Естетична складова творчості Крука розкриває його як європейця. Він дотримувався норм мистецтва, які він виявив сам, але світові тенденції неминуче відображалися в його скульптурі.
З європейських шкіл скульптор навчився сміливості приймати власну ідентичність, прагнути реалізувати справжні емоції, виражені не зовні, а містяться в душі образу.


Натхнення від стародавнього та сучасного мистецтва


У вигнанні майстер захопився скульптурою стародавніх східних і європейських цивілізацій. У Парижі він віддав належне мистецтву імпресіоніста Родена і експресіоніста Дега. Можна сказати, що Грегор Крук запозичив пози і динаміку з творів Дега, адаптуючи їх до своїх масивних жіночих силуетів. Є схожість між роботами Григорія  Крука та іспанського скульптора Антоніо Кампільо: фігури іспанських галісійок нагадують наших галісійок. Існують аналогії в підході скульпторів до вибору теми і в техніці виконання. Напевно, це не випадково: під час перебування в Римі майстри могли зустрітися в Римській академії мистецтв.

Концептуальна спорідненість спостерігається і в порівнянні робіт Крука з роботами колумбійського майстра Франческо Ботеро. У Мюнхені Григорій Крук мав можливість ознайомитися з роботою колумбійця.

Спадщина та унікальність

Унікальність і оригінальність українського скульптора незаперечні. Він ще раз підтвердив ефективність «рутинної» роботи, підкресливши не святковість, а екзистенційну складову свого поневоленого народу. Григорій Крук фіксує у своїй скульптурі образи сильних українців.

При цьому образи Григорія Крука ніколи не втрачали свого іронічно-патріотичного настрою, що нейтралізувало побутову метушню. У багатьох роботах майстра гумор допомагає українцям зберігати незламний дух і високу гідність.

Григорій Крук сприймав українських селян як цілісний духовний організм з унікальною зовнішністю. Піднявшись сходами споконвічної пам'яті, художник піднявся до універсального етико-естетичного ідеалу.

Сьогодні, як ніколи, існує нагальна потреба, особливо в художніх колах, познайомитися особисто з творчою спадщиною Крука.

Аукціон продажів і колектор апеляції

Роботи Григорій Крука привертають увагу на престижних арт-ринках, а твори регулярно з'являються на великих аукціонах. Примітно, що його скульптури та малюнки були представлені на аукціонах у Лондоні, Нью-Йорку та Мюнхені, отримуючи вражаючі ціни, які відображають його зростаюче визнання. Наприклад, його скульптури були продані на суму від $5000 до $20 000, залежно від рідкості та історичного значення твору.

Ексклюзивні продажі в галереї Malab'Art, Лондон

Галерея Малаб'Арт в Лондоні пропонує ексклюзивну колекцію робіт Григорія Крука. Ця галерея представляє рідкісну можливість для колекціонерів придбати оригінальні твори, які ілюструють унікальний стиль скульптора. Від хитромудрих скульптур, що відображають суть українського сільського життя, до виразних малюнків, галерея демонструє широту художньої спадщини Крука. Колекціонери, зацікавлені в придбанні частини цієї багатої культурної спадщини, можуть вивчити колекцію в Malab'Art, де кожна робота ретельно перевірена та представлена своїм історичним контекстом, що робить її цінним доповненням до будь-якої колекції мистецтва.

Зображення його робіт, такі як динамічний ескіз жіночої фігури і надійна скульптура селянки, доступні для покупки, що ілюструє майстерність Крука в захопленні руху і емоцій. Галерея надає детальні консультації для потенційних покупців, гарантуючи, що вони розуміють важливість і цінність кожного твору.



Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Украинка стала режиссером нового клипа Леди Гаги
Gloss
2024-10-30T15:28:08Z
Рэпер Эминем впервые станет дедушкой: видео его реакции на новость
Gloss
2024-10-04T16:48:49Z
Linkin Park возвращается с новой вокалисткой спустя 7 лет после смерти фронтмена
Gloss
2024-09-06T15:22:47Z
Мадонна отметила свой 66-й день рождения в шляпе от украинского бренда
Gloss
2024-08-28T12:00:55Z
Анонимная певица Klavdia Petrivna впервые показала свое лицо в новом клипе с группой Tvorchi
Gloss
2024-08-23T15:52:15Z
Первая среди украинских звезд: Светлана Лобода спела для Грэмми
Gloss
2024-08-20T13:43:04Z
Лариса Долина заявила, что стала жертвой мошенников из Украины: артистка потеряла почти 2 миллиона долларов
Gloss
2024-08-13T15:51:51Z
61-летний Джонни Депп начал новые отношения с 28-летней россиянкой: кто она
Gloss
2024-07-17T14:43:11Z
Неожиданный сюжетный поворот: Лобода выпустила клип, в котором она ломает руку
Gloss
2024-07-05T12:43:16Z
Аукционный дом MacDougall;s проведет перед аукционную выставку 22-23 ноября в Лондоне
Ukraine Art News
2024-11-12T20:18:58Z
Самые смешные фотографии дикой природы: финалисты конкурса Nikon Comedy Wildlife Awards 2024
Gloss
2024-09-30T13:13:29Z
Надя Дорофеева презентовала клип на новую песню «Нитроглицерин»
Gloss
2024-08-07T15:40:50Z
Balenciaga выпустили самую дорогую в мире авоську за 7 тысяч долларов
Gloss
2024-07-17T16:30:55Z
В Steam стартовал фестиваль файтингов
Overclockers
2024-07-16T06:52:19Z
ЗНАКОМСТВО С ЛОНДОНСКОЙ ХУДОЖНИЦЕЙ ЛАРОЙ ДЖУЛИАН
Ukraine Art News
2024-06-08T15:42:56Z
Right 2 Fitness Unveils New Metabolic Ignition System for Women Over 30
Elle
2024-05-27T13:28:03Z
MONATIK выпустил новый клип на песню «А что?», режиссером которого стала Таню Муиньо
Gloss
2024-05-24T13:49:13Z
Princess Karibo's Art Celebrates Diversity in Children's Literature
Elle
2024-05-22T15:31:23Z
Украинский трейлер эротического триллера «Хорошая плохая девочка» с Николь Кидман
KinoFilms
2024-10-29T16:12:34Z
Первый трейлер сериала «Дюна: Пророчество» и дата премьеры
Gloss
2024-10-28T13:10:35Z
Украинский трейлер хоррора «Ночные ужасы»
KinoFilms
2024-10-28T11:04:00Z
Больше информации об игре Atomfall в новом трейлере
Overclockers
2024-10-21T06:31:55Z
«Хроники Силы»: Алан Бадоев и Ольга Навроцкая создали первую украинскую фэнтези-вселенную
Gloss
2024-10-15T14:42:50Z
Украинский тизер-трейлер «Мертвые земли» с Энтони Маки
KinoFilms
2024-10-15T08:03:27Z
Украинский трейлер мультфильма «Людопес»
KinoFilms
2024-10-13T22:33:25Z
Опубликован релизный трейлер Until Dawn — игра выходит уже завтра
Overclockers
2024-10-03T08:07:58Z
Netflix показал тизер второго сезона «Уэнсдей» и трейлер новой части «Игры в кальмара»
Gloss
2024-09-20T15:58:14Z
Стала известна судьба собаки, которую заметили на вершине 140-метровой пирамиды Египта
Gloss
2024-10-24T17:16:12Z
В Берлине открыли самые высокие качели в Европе – видео
Gloss
2024-10-14T15:15:49Z
Доступ к реке: 6 идей, как киевляне могут получить комфортные набережные
Хмарочос
2024-09-30T13:23:52Z
ТОП-8 экстремальных видов спорта
Men's Life
2024-08-19T07:57:54Z
В Китае открыли 24-километровый морской мост, который побил сразу 10 мировых рекордов
Gloss
2024-07-03T12:40:09Z
Самый большой в мире круизный лайнер Icon of the Seas отправился в свой первый рейс
Gloss
2024-01-29T17:51:45Z
Самые комфортные места для жизни уже в недалеком будущем
Men's Life
2024-01-24T08:33:40Z
Культурное значение шампанского в разных странах
Gloss
2023-11-29T10:12:53Z
Лас-Вегас: удивительная история города азарта, мафии и головной боли для архитектора
MC Today
2023-11-24T17:21:39Z
МастерШеф 14 сезон. Выпуск 11 от 02.11.2024
InfoHome
2024-11-12T10:19:27Z
Как повысить иммунитет?
Men's Life
2024-11-11T14:09:52Z
Фехтование - а почему бы и нет?
Men's Life
2024-11-07T09:12:51Z
Как изменился мальчик с упаковки Kinder Chocolate и чем он занимается сегодня
Gloss
2024-11-06T15:43:08Z
Худейте с кардиотренажерами
Men's Life
2024-11-06T13:22:06Z
How Norse Organics is redefining acne treatment with arctic botanicals
Elle
2024-11-06T10:01:06Z
Мастер Шеф 14 сезон. Выпуск 10 от 26.10.2024
InfoHome
2024-11-05T11:01:10Z
Качаем грудь без гантелей и штанги
Men's Life
2024-11-05T09:00:51Z
Спортивные устройства: необходимость или деньги на ветер?
Men's Life
2024-11-04T08:03:21Z
OpenAI добавляет в ChatGPT функцию веб-поиска
Overclockers
2024-11-01T07:52:06Z
AMD подготовила драйвер специально для Dragon Age: The Veilguard
Overclockers
2024-11-01T07:19:09Z
Louis Vuitton выпустили будку для собак за 66 тысяч долларов
Gloss
2024-10-31T17:13:49Z
В Epic Games Store дарят Ghostwire: Tokyo
Overclockers
2024-10-31T15:07:37Z
Concord не вернется. Sony закрыла Firewalk Studios
Overclockers
2024-10-30T08:10:19Z
Interviews with first ladies and gentlemen for the autumn issue of ELLE-Ukraine
Elle
2024-10-29T18:00:43Z
Apple обновила «начинку» iMac: отныне на базе M4 и минимум 16 ГБ ОЗУ
Overclockers
2024-10-28T16:28:21Z
Большинство ноутбуков с графикой GeForce RTX 50-й серии не получит новые процессоры Intel и AMD
Overclockers
2024-10-28T11:49:36Z
Установлен новый рекорд разгона ОЗУ: память Kingston FURY DDR5 CUDIMM покорила 12108 МТ/с
Overclockers
2024-10-25T10:31:46Z
Мягкий как пух и очень очень нежный торт! Научила всех подруг готовить такую вкусняшку
InfoHome
2024-11-13T07:06:48Z
Корейцы скрывают этот рецепт - Куриная печень удивила моих гостей! Так вкусно вы еще не готовили
InfoHome
2024-11-12T10:19:28Z
Как же вкусно! Тающий во рту торт ленивый мeдовик. Проще простого я делаю за минуты
InfoHome
2024-11-12T10:16:05Z
Так можно готовить любую рыбу, но скумбрия получается вкуснее всего
InfoHome
2024-11-11T10:00:44Z
3 простых и вкусных рецепта на гриле - мясо, овощи и вафли
InfoHome
2024-11-11T07:42:03Z
Салат за две минуты к новогоднему столу. Салат два друга
InfoHome
2024-11-11T05:25:32Z
Настолько просто, что не ожидала невероятного результата! Попробовали и сразу съели целую банку!
InfoHome
2024-11-11T05:25:32Z
Наготовила 7 блюд за 14 минут! Простое меню на несколько дней - все вкусно и по домашнему!
InfoHome
2024-11-10T03:57:10Z
2 пирога с вишней, которые станут для вас любимыми. Песочный пирог с вишней. Вишневый пирог с заливкой
InfoHome
2024-11-10T03:57:10Z