MY.UAСтатті
Як українці втрачають житло в Маріуполі: їхні будинки зносять, новобудови купують росіяни
Як українці втрачають житло в Маріуполі: їхні будинки зносять, новобудови купують росіяни

Як українці втрачають житло в Маріуполі: їхні будинки зносять, новобудови купують росіяни

Українці, які залишилися в захопленому Росією Маріуполі, не можуть заселитися в нові будинки, збудовані замість зруйнованих, а в тих, хто виїхав, окупаційна влада конфіскує квартири.

У 2022 році «ДНР» пообіцяла маріупольцям надати квартири у нових будинках, які збудують на місці їхнього житла після знесення, а в разі, якщо це неможливо — в межах сусідніх кварталів. Однак у багатьох випадках отримати обіцяну квартиру виявилося неможливо — процес зробили максимально складним. А тим часом ці нові квартири купують російські військові та інші громадяни РФ, повідомляє російське видання Холод.

На проспекті Нахімова 82, поряд із морем і парком, до війни жило кількадесят родин. У березні 2022-го у дах будинку потрапив один російський снаряд, за місяць — другий. На його місці збудували новобудову на 51 квартиру, і жодна не дісталася колишнім мешканцям — все житло швидко розкупили.

67-річна жінка, яка жила у зруйнованому будинку з народження, розповідає, що у березні 2023-го отримала згоду на отримання компенсаційної квартири.

«А за пів року мені надходить повідомлення, що наша місцева влада передумала й вирішила, що я взагалі не маю жодного права на житло. І ось пів року ми з чоловіком вештаємося вулицями міста, в той час, як у моєму будинку іде продаж квартир».

Нескінченні перепони

На житло не можуть претендувати ті, хто володіє хоч-якимось іншим житловим об’єктом. Інша жителька будинку на Нахімова, Анна, була останньою, хто виїхав із будинку на цій вулиці. Вона має чоловіка і п’ятьох дітей, але в родини виявили «сарайчик» на вісім квадратних метрів у 40 кілометрів від Маріуполя, й відтак отримати квартиру вони вже не мають права. «Я вже у прокуратурі кричала, що обіллю себе бензином і підпалю», — розповідає Анна.

Крім того, більшість маріупольців не мають можливості подати заявку, бо їхні документи згоріли, а ще родичі, на яких записана квартира, зникли безвісти або загинули, або ж виїхали на вільні території України чи в Європу. З багатьох причин майже неможливо оформити спадок — зокрема й тому, що від багатьох загиблих не лишилося тіл. За словами Анни, деякі люди билися за трупи незнайомців, аби пред’явити для отримання свідоцтва про смерть.

Навіть з усіма документами можуть відмовити, навіть не пояснюючи причини. Олександра Борман із двома дітьми як сирота отримала від міста квартиру на вулиці Героїчній 29 за рік до вторгнення. Снаряд зніс пів будинку. Вона зібрала всі документи на заявку на нове житло.

«Сказали, що будинок знесли повністю, і місце викуплено під будівництво якимось приватним закупником. Сказали, що оскільки я отримувала квартиру від міста, мені нічого не перепаде», — розповіла вона російському виданню Медиазона.


Ті, кому вдалося таки отримати квартиру, зіштовхуються з проблемами з комунікаціями, газом, опаленням. Наприклад, у ЖК «Невский», який відвідував Путін, якось прорвало каналізацію й вода стояла у підвалі кілька місяців, іншим разом вітер зірвав покрівлю. Як і ЖК «Изумрудный», його розташовано на околиці, де немає інфраструктури, навіть магазинів.

«Їдуть з боку Таганрога або Ростова фури, і на фурі везуть одну кімнату, вже зроблену, — анонімно розповідає депутат міськради. — Квадрат такий, і в ньому отвір для вікна. І так по одній кімнаті цілий будинок у розібраному вигляді: одну на іншу поставили, скріпили, потім стики замазали — раз, два, і все».

Росіянин Михаїл, який приїхав із Новосибірська підробити на будівництві, заробляв 20 євро на день. Жив в аварійному приміщенні разом з іншими шістьма-сімома людьми, мився у кімнаті, гріючи воду на печі.

«Я в шоці звідти повернувся, з моральним порясінням від побаченого, — розповів він. — Досвід був травматичним, зокрема, й тому, що місто перетворилося у понівечені руїни з зяючими недоломками обгорілих будинків, а містяни, що залишилися, розповідали про страшні втрати і ціну “звільнення”… про яке, як я підозрюю, вони не просили».

Великі гроші

У Маріуполі станом на кінець минулого року знесли 465 багатоповерхівок, за даними ексрадника мера Маріуполя Петра Андрющенка. Російське підприємство «Единый заказчик в сфере строительства», який курує все будівництво у місті, тоді ж повідомляло про знесення 321 будинку з 407 запланованих.

Нових будинків, у яких мали роздавати компенсаційне житло, побудували 60. Заявки на нове житло подали 13 тисяч маріупольців, із них отримали — трохи менш як 2,5 тисячі, удвічі більшій кількості відмовили. Мешканці кажуть, що це мізерна частка тих, хто втратив дах внаслідок російських обстрілів.

Замість житла також пропонують грошову компенсацію: 350 євро за квадратний метр. Придбати квартиру за ці гроші нереально.

Двокімнатна у новобудовах, які зводять у Маріуполі росіяни, коштує 20-70 тисяч євро, пише російський The Insider.

Для маріупольців та інших жителів окупованих регіонів запровадили пільгову іпотеку під 2%. Але місцеві не можуть отримати цей кредит, як розповідає місцева рієлторка Наталія Мірошниченко, — та сама, що з’являється у скандальному ролику про те, чи вигідно вкладатися у «заброшку». Більшість не має ані грошей, ані роботи.

Двокімнатну в одній із найкращих локацій — новобудові, яку звели замість історичного «Будинку з годинником», — можна купити за 86 тисяч євро. Це житло збудувала фірма «РКС-Новороссия», заснована російським державним Роскапстроєм. «Маріуполь зараз справді грошове місце», — заявляв директор фірми, чистий прибуток якої лише за перший рік великої війни склав 1,69 мільйона євро. Вартість активів «Единого заказчика» у 2022 році зросла на 182%.

Росіяни купляють житло

Зате охоче купляють житло у Маріуполі росіяни. Попит величезний і перевищує пропозицію, стверджує місцева рієлторка Тетяна Малеван. «Охочі здебільшого — ближня “ДНР”, Макіївка, Луганськ, Донецьк, — і закінчуючи Сибіром. Сибіряки також придивляються до нашого морського бризу. Маріуполь розвивається просто на очах», — каже вона.

До листопада 2023-го в Маріуполі було викуплено 80-100% квартир у новобудовах, які мали здавати в експлуатацію у 2024-му. У середньому по Росії цей показник становить 49%.

«Ми з родиною почали шукати житло в Маріуполі, бо хочемо жити біля моря у місці з хорошою екологією. Також у Маріуполі дешева нерухомість, — цитувало видання Бумага одну росіянку. — Я вважаю це хорошим капіталовкладенням. Не маю пообювань, що він може постраждати від воєнних дій. Найстрашніше, що там могло трапитися, вже трапилося».

«Нічийне» житло

Житло тих, хто виїхав із Маріуполя, оголошують нічийним («бесхозным») майном. Новая-Европа нарахувала 13,3 тисячі таких будинків і квартир на окупованих Росією територіях. Дивним чином майже 80% такого «нічийного» житла розташовано у найпривабливіших районах міст — найбільше у Маріуполі, 6,5 тисяч об’єктів.

Замок зламують, на двері вішають оголошення, і якщо господарі протягом 30 днів не можуть приїхати на місце з документами на житло, окупаційні адміністрації забирають його собі. Якщо господарі — «вороги», тобто робили антиросійські заяви або виїхали в неокуповану Україну, вже не кажучи про солдатів ЗСУ, — житло визнається нічийним автоматично.

Щоб зберегти права на житло, потрібно також оплачувати комуналку та зареєструвати у російському реєстрі. Останнє можна зробити лише маючи російський паспорт.

  • #Житло
  • #маріуполь
  • #Росія

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Ольга Бачинська – “найрозумніша жінка Галичини”
Photo Lviv
2024-09-20T05:12:29Z
Vivat видасть мемуари Камали Гарріс
Ukraine Art News
2024-09-19T09:46:03Z
Польська дизайнерка, що поєднала давні ремісничі традиції та сучасний fashion: історія Магди Бутрим
Elle
2024-09-17T09:24:52Z
Відео дня: «Океан Ельзи» презентували особливу для Святослава Вакарчука пісню «Мукачево»
Elle
2024-09-17T09:00:47Z
Венсан Кассель стане батьком вчетверте
Elle
2024-09-16T11:46:43Z
54 роки “Червоній руті”. Пісня, що стала неофіційним гімном України
Photo Lviv
2024-09-13T05:12:32Z
Стінг та Снуп Догг записують спільну пісню, яку випустять у листопаді
Ukraine Art News
2024-09-10T12:00:57Z
Ув'язненому в США продюсеру Гарві Вайнштейну терміново провели операцію на серці
Ukraine Art News
2024-09-10T03:15:48Z
Кейт Міддлтон поділилася новинами про своє одужання
Elle
2024-09-09T22:21:38Z
Скільки українських митців загинули на війні: що каже Мінкульт
Ukraine Art News
2024-09-21T12:55:13Z
Відкриття концепт-стору КУЛЬТ Бутик у Луцьку
Elle
2024-09-21T09:30:43Z
Секрети випалу чорнодимленої кераміки
Ukraine Art News
2024-09-21T09:00:45Z
Музей-садиба Івана Франка оцифровує рукописні колекції
Photo Lviv
2024-09-21T05:09:22Z
Роксоляни Пасічник розкаже усю правду про Соломію Крушельницьку. Якщо правда комусь потрібна?
Photo Lviv
2024-09-21T05:06:25Z
На Подолі відкрили мурал WaOne і випустили марки та одяг із ним
Хмарочос
2024-09-20T13:55:41Z
У Німеччині знайшли раніше невідому п’єсу Моцарта
Ukraine Art News
2024-09-20T12:51:56Z
У Таллінні українську культуру представили на Ярмарку національностей Естонії
Ukraine Art News
2024-09-20T12:43:12Z
У німецькій бібліотеці знайшли раніше невідомий твір Моцарта
Ukraine Art News
2024-09-20T11:54:41Z
5 документальних фільмів про українських та іноземних музикантів
Elle
2024-09-21T14:24:39Z
10 цитат Педро Альмодовара про кіно, жінок та свою епатажність
Elle
2024-09-21T13:46:00Z
Росіянка Абова зіграє в 2-му сезоні One Piece від Netflix персонажку, яка пережила геноцид
Ukraine Art News
2024-09-21T11:15:46Z
Фестиваль короткого метру KISFF оголосив переможців
Cineast
2024-09-20T21:39:43Z
«Донька»: на Варшавському кінофестивалі відбудеться світова премʼєра українського фільму режисера Єгора Олесов про події на Київщині в перші дні великої війни
Cineast
2024-09-20T21:15:47Z
Помер актор "Ліги Сміху" Юрій Рябченко
Ukraine Art News
2024-09-20T18:30:56Z
Сила "Да Вінчі": що подивитися на вихідних
Ukraine Art News
2024-09-20T16:39:42Z
Джонні Депп отримає нагороду за кар’єру на Римському кінофестивалі, де представить свій фільм про Модільяні
Ukraine Art News
2024-09-20T16:07:03Z
Netflix показав тизер другого сезону «Венздей» та трейлер нової частини «Ігри в кальмара»
Gloss
2024-09-20T15:58:11Z
Восьмий повірений, або Можливість Третього острова
Ukraine Art News
2024-09-21T13:00:44Z
Забута тема совкового життя Львова — фарцовщики
Photo Lviv
2024-09-21T05:12:23Z
У Болгарії проведуть референдум щодо відновлення комуністичної пам’ятки бруталізму
Хмарочос
2024-09-20T14:07:01Z
Під час зведення сонячної електростанції в Англії розкопали римське поселення. Від будівництва відмовилися
Хмарочос
2024-09-20T09:02:16Z
На словах зелені береги, а насправді – бетонні жолоби. Як КМДА вже 10 років ігнорує запит киян на ревіталізацію русла річки Либідь
Хмарочос
2024-09-20T07:28:00Z
У Білій Церкві пропонують заборонити їздити на електросамокатах велодоріжками
Хмарочос
2024-09-20T07:13:04Z
Подорож автом по Галичині 1936 року. Частина третя
Photo Lviv
2024-09-19T05:12:29Z
Афіни заборонять здавати туристам нові квартири та піднімуть збір уп’ятеро
Хмарочос
2024-09-18T09:50:35Z
Коротка історія Самбора ілюстрована поштівками початку ХХ століття
Photo Lviv
2024-09-18T05:12:24Z
США виділили $1 млн для захисту культурної спадщини України
Ukraine Art News
2024-09-21T10:00:55Z
Qualcomm звернулася до Intel із пропозицією про поглинання
Overclockers
2024-09-21T07:24:47Z
Для фанатів м’яса: том поживних піц у Львові
Photo Lviv
2024-09-21T04:57:23Z
США виділили $1 мільйон для захисту культурної спадщини України
Ukraine Art News
2024-09-20T19:09:41Z
"Антитіла" презентували пісню і кліп "Вдома" з кадрами міст, які нині окуповані РФ
Ukraine Art News
2024-09-20T18:06:44Z
У поїздах Інтерсіті запустили вайфай. Невідомо, чи буде він безкоштовний
Хмарочос
2024-09-20T15:39:55Z
"Легкий, надихаючий і справжній": "Океан Ельзи" випустили 10-й альбом "Той день"
Ukraine Art News
2024-09-20T13:49:44Z
12 найкращих масок, які відновлять шкіру після сезону засмаги
Elle
2024-09-20T13:40:02Z
В Одесі пообіцяли демонтувати пам'ятник Пушкіну, коли отримають дозвіл ЮНЕСКО
Ukraine Art News
2024-09-20T13:16:01Z
Чутки: розробка провального шутера Concord коштувала 400 мільйонів доларів
Overclockers
2024-09-21T14:01:30Z
MSI готує оверклокерську плату MEG Z890 Unify-X для процесорів Intel Core Ultra
Overclockers
2024-09-21T09:03:47Z
Оголошено системні вимоги Microsoft Flight Simulator 2024
Overclockers
2024-09-21T08:15:56Z
"Квартал 95" використав відео загиблого військового для комедійного номера, після скандалу ролик видалили
Ukraine Art News
2024-09-20T17:28:03Z
Вийшов додаток Windows App, який дозволяє керувати ПК з будь-якої точки світу через смартфон або планшет
Gloss
2024-09-20T15:33:48Z
Процесори AMD Ryzen AI 300 коштують виробникам ноутбуків удвічі дорожче за чипи Ryzen 8040
Overclockers
2024-09-20T11:48:52Z
Розкрито специфікації процесорів Intel Core Ultra 200HX для ігрових ноутбуків
Overclockers
2024-09-20T09:49:23Z
Лінійку гібридних прцоессоров AMD Strix Halo очолить модель Ryzen AI Max+ 395
Overclockers
2024-09-20T08:28:23Z
Samsung налагодила виробництво NVMe-накопичувачів PM9E1 з інтерфейсом PCIe 5.0
Overclockers
2024-09-20T08:07:16Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z
Готуємо рататуй: елементарний рецепт
Elle
2024-08-29T13:21:51Z
Рецепт легендарного сливового пирога з New York Times
Elle
2024-08-27T10:55:13Z
Яблучний пиріг з яблуком, мигдалем і ромом
Elle
2024-08-16T14:49:09Z
Літній пиріг із ягодами та кедровими горішками
Elle
2024-08-09T10:46:05Z
Елементарний рецепт слабосолоного лосося
Elle
2024-08-07T12:18:44Z