MY.UAСтатті
“Подивляю українське жіноцтво!”. Софія Чюрльоніс в історії українсько-литовських взаємин
“Подивляю українське жіноцтво!”. Софія Чюрльоніс в історії українсько-литовських взаємин

“Подивляю українське жіноцтво!”. Софія Чюрльоніс в історії українсько-литовських взаємин

До цієї теми автора вело кілька доріг, але головний імпульс до освоєння її множинних контекстів з’явився зовсім несподівано, якби зі зворотнього культурно-історичного ракурсу. Грудневе число 1935 року львівського двотижневика «Жінка», друкованого органу жіночої видавничої кооперативи «Союз Українок», опублікувало інформативно вартісний допис знаної союзянки Ольги Голіян «Серед литовського жіноцтва» [1]. Як для галицького жіноцтва міжвоєнного двадцятиліття, доволі активного в організаційних ініціативах, нічого особливого в цьому матеріалі не було б, якби не один наведений факт: в складі очільників організованої жіночої спільноти Литви, що тепло зустріла на своїй землі українську делегацію, була Софія Чюрльоніс, вдова славетного литовського художника, композитора і поета, однієї з яскравих постатей символізму в світовій культурі зламу XIX-XX століть.

Сторінка публікації Ольги Голіян. Львів, 1935

Оминути цю сторінку українсько-литовських взаємин не дозволяли ще й інші факти культурної історії, а саме великий резонанс творчих ідей Микалоюса Константінаса Чюрльоніса (Mikalojus Konstantinas Čiurlionis) серед українських мистців 1900-1910-х років. З графічного мотиву «Наслідування Чюрльоніса» (1914) розпочинав свою динамічну творчу біографію видатний український художник-модерніст Павло Ковжун.

«Софія Чюрліоніс, наша литовська приятелька». Світлина Ольги Голіян (?). (1935).

Чимало безпосередніх паралелей з синестезійним мисленням литовського мистця можна знайти у творчості відомих українських живописців і графіків Юхима Михайліва та Костя Піскорського. Та й в інші періоди історії українського мистецтва, в тому числі й сучасності, символістські фантазії Чюрльоніса спонукали художників до глибших пізнань власної екзистенції, а також пошуків концептуальних зв’язків між різними культурними традиціями та епохами.

Микалоюс Константінас Чюрльоніс

Комунікація між українським та литовським жіночими товариствами, судячи по змісту публікації, була досить плідною і цікавою на деталі. Ольга Голіян залишила цінні спостереження над характерологією литовських жінок, у порівнянні з українками. «Литовська жінка… Ввесь час мойого перебування в Литві, шукала я її, намагаючися скласти собі про неї докладний образ. І признаюся – це не вдавалося мені. Завжди, коли думала я, що вловила оте питоме, характеристичне – вражіння розпливалося. Є щось ірраціональне в литовській психіці щось нескінчене і загадочне. / …Сердечність литовця виявляється в його уважливості до вас, в його безпретензійній ввічливості та гостинності. Відчуваєте її в способі подання руки, в усміху / …Українці – психольоґічно інший тип. Наша сердечність є виливна і галаслива. Наша щирість імпульсивна, наївна і… дуже часто зайва. В нас безліч чуттєвих відрухів зовсім необчислених і тому нераз… непочитальних. Наша вроджена мрійливість – химерна і легка з широкою, змінливою скалею радости і смутку» [2].

Софія Кімантайте у період знайомства з Микалоюсом Чюрльонісом

Перші офіційні зустрічі делегацій відбулися у Каунасі (у тексті, за тогочасним україномовним топонімічним стандартом Ковні), в Міністерстві закордонних справ. Спершу називалося ім’я Магдалини Авієтінайті, керівниці міністерської прес-служби, її помічниці Баршкіяускайте, а за ними голови Вселитовського жіночого союзу Лазорайтіс, Штапеліс, давньої приятельки «українського жіноцтва з терену міжнародних організацій», знаної активістки Тубеліс, а також найбільш авторитетної з-поміж литовських союзянок Софії Чюрльоніс.

Софія з Миколаїсом Чюрльонісом. 1908

Софія Чюрльоніс (Кімантайте-Чюрльонене, Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė) втратила свого чоловіка ще 1911 року. А запізналася з ним 1907 року, написавши одного разу під враженням від його творів листа з запрошенням взяти участь у вшануванні пам’яті литовського поета і композитора Вінцаса Кудірки (Vincas Kudirka) у Вільнюсі. «Костянтин без вагань прийняв її пропозицію. На вшануванні пам’яті п. Кімантайте мала честь завершити його усну частину, після чого Чюрльоніс виконав власні твори. Закінчивши грати, він знайшов Софію, сів біля неї і сказав: «Ваша мова, пані, була дуже гарна – я вирішив, вислухавши вас, що ви навчите мене литовської мови». Як пізніше засвідчила Софія у своїх спогадах, ця зустріч була доленосною: «Добре, – досить спокійно відповіла я» [3]. З цього епізоду, як зазначають дослідники, розпочалася історія кохання Микалоюса та Софії. «У 1908 році вони вдвох проводили уроки литовської мови в маленькій кімнаті Софії на теперішній вулиці Паменкальнійо. На той час Константинас жив на вулиці Савічюса. На такій відстані учень йшов до свого вчителя на уроки литовської мови, а любителька музики йшла до композитора, щоб послухати тони музики, призначені лише для неї. Згодом у серцях обох юних артистів зародилися теплі почуття» [4].

Микалоюс Константінас Чюрльоніс. Зоряна соната. Анданте. 1908

Натомість щастю закоханих не судилося тривати довго. Після одруження (1 січня 1909 року) молода пара переїхала до Петербурга, задля продовження творчої кар’єри Микалоюса. На літо обоє повернулися до Литви, де провели спільний відпочинок у Вільнюсі та в інших містах своєї Батьківщини. Невдовзі, восени того ж року, Микалоюс повернувся до Петербурга. Коли Софія відвідала його на Різдво, то виявила, що той у глибокій депресії та майже не помічає свого оточення [5]. Хвороба прогресувала, Миколаюса Константінаса помістили до санаторію під Варшавою. 12 червня 1910 року народилася їх донечка Дануте (Danutė Čiurlionytė), з якою Софія переїхала до Каунаса. Дитині було всього 10 місяців, коли помер її батько, який ніколи більше не побачить своєї дочки [6].

Микалоюс Константінас Чюрльоніс. Ілюстрація до литовської народної пісні Ой ліси, ліси зелені. 1909. Папір, туш

Після такої ранньої смерті чоловіка Софія Чюрльоніс змушена була виховувати дитину, водночас дедалі активніше занурюючись у педагогічну та громадсько-культурну працю. Як зазначають біографи, вона «відповідально готувалася до уроків, шукала нові шляхи і методи подачі матеріалу. Молода вчителька дуже старалася, щоб учні відчули багатство, мальовничість і красу рідної литовської мови, тому на її уроках не бракувало литовських народних казок, пісень та пісень. (…) Дбала про належні умови для навчання, дбала про учнів морально і матеріально, розвивала самостійність, гарну поведінку, культуру. Як педагог підготувала й видала цикл підручників литовської літератури, збірку статей «З нашої літератури» (1913), підручник «Конспект литовської літератури» (1918) і «Хрестоматію конспекту литовської літератури» (1918), писала шкільні драми і сама режисерувала вистави» [7].

Литовська жінка в народній ноші. Світлина до статті О. Голіян. 1935.

З 1923 року проживала у Каунасі постійно, підтримуючи дієві контакти з багатьма видатними діячами литовської культури та громадсько-політичного життя. 1925 року її запросили до викладання дисципліни методики литовської мови на гуманітарному факультеті Університету Вітовта Великого (Vytauto Didžiojo Universiteta) у тому ж місті. У 1929 році її призначили членкинею делегації Ліги Націй, брала участь у засіданнях, що проходили в Женеві, а також у міжнародних жіночих конгресах [8].

Литовські дівчата. Світлина до статті О. Голіян. 1935

З таким високим авторитетом як у Литві, так і в громадських інституціях всієї Європи, Софія Кімантайте-Чюрльонене вітала 1935 року в Каунасі делегацію українського жіноцтва з Галичини. Про зміст розмови з видатною литовкою стаття Ольги Голіян задокументувала лише вибрані епізоди:
–        «Як литовське жіноцтво?..
–        Е, що наше! Ми маємо свою державу то й не штука. А зрештою знаєте: нам імпонує атмосфера боротьби. Здобувати! Серед найбільш непригожих обставин, здобувати, падати, підійматися і знову йти вперед. Це гарно.
–        Подивляю українське жіноцтво, – каже без емфази, а ділово п. Чюрліоніс. На женевському терені й на міжнародних конґресах, мала я змогу познайомитися з вашими провідницями і приглянутися до вашої праці. Величезна, невикористана ще енерґія лежить у ваших жіночих масах. Цілу націю можна-б нею піднести і відродити. (…)
–        А праця в масах?.. – питаю.
–        Головно організаційна. Працюємо над соціяльним, феміністичним освідомленням жінки, а далі по спеціяльності призначення окремих жіночих товариств. Те, що колись було в нас найосновніше: культура села, національна свідомість, – все те виконує тепер куди краще від нас держава. Дошкільне виховання молоді – в руках держави; культурно-освітні та господарські курси – організує наше міністерство освіти. Навіть у харитативній ділянці помагаємо лише міністерству суспільної опіки. Сільське жіноцтво має в нас постійний контакт з містом. Вистане сказати, що на 5 тисяч студентів селянського походження, що вчаться на ковенському університеті, є 60 відсотків дівчат! Всі вони – сини і доньки господарів з цілої Литви аж по Шавлю і Палянґу. В останньому десятилітті покрилася Литва ще й густою мережею професійних та ремісничих шкіл. У тому числі багатьома спеціяльними, як напримір: огороднича школа в Кєйданах та Ковнах, а далі оздобнича, гапту та виробу полотна і т. д. і всі вони поширюють і поглиблюють культуру литовської жінки» [9].

Литовки в народному одязі. Репродукується за джерельним ресурсом: https://elibrary.mab.lt/handle/1/27957

«Ту культуру бачиться на кожному місці», – пише далі Ольга Голіян. Відвідавши окремих мешканців литовського села, українка не без захоплення описує мистецькі елементи традиційного побуту. «…З великим зацікавленням приглядаюся до вислідів рукодільної праці не лише тут, але й в кількох сумежних хатах. Бачу на полицях куски самодільного полотна, тонкого та грубого, рушники ткані в ріжноколірні смужки, а далі прекрасні килими. Литовське килимарське народнє мистецтво має узори з розкішною просто тонкістю та мальовничістю рисунку. У цих узорах неначе віддзеркалюється вся глибока містика литовського народу. В «юостах» – цих найцікавіших зразках литовського килимарства, стрічаємо свастику, старовинний символ огня, або й старолитовські, стилізовані написи, що часто складаються у рядок старої, любовної пісні. Звіринні мотиви стрічаємо рідше, але натомість частіше подибуємо квіти та ростини, а навіть прилади домашнього господарства, схоплені з тою наївною безпосередністю, що її дає народня творчість. /  А який кольорит у цих шовкових та вовняних тканинах!.. [10].

Литовки в народному одязі. Репродукується за джерельним ресурсом: https://elibrary.mab.lt/handle/1/27957

…Лише невелика стаття у львівському часописі, натомість який широкий спектр цікавих характерологічних, традиційно-звичаєвих, адміністративних, громадсько-культурних, мистецьких паралелей між українським та литовським жіноцтвом висвітлено цим репортажним матеріалом!

Традиційний народний килим. Репродукується за джерельним ресурсом: https://www.vle.lt/straipsnis/kilimai/

Ще одна така промовиста сторінка міжкультурної комунікації 1920-1930-х років може стати додатковим стимулом для наукових студій цієї проблематики з нової історичної перспективи. Наведені тут судження видатної діячки литовської літератури, освіти та громадсько-культурного життя Софії Чюрльоніс, як і спостереження Ольги Голіян, актуалізуються на сучасному етапі історії взаємин між Литвою та Україною в аспектах державного життя та етнонаціональної ідентичності.

Роман ЯЦІВ

Джерела:

  1. Голіян О. Серед литовського жіноцтва. Жінка: двотижневик. Львів, 1935. Ч. 24 (15 грудня).
  2. Там само.
  3. The Love of Sofija and Konstantinas. Електронний ресурс. Режим доступу: https://ciurlioniumeile.mkcnamai.lt/en/
  4. Там само.
  5. Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė. Електронний ресурс. Режим доступу: https://en.wikipedia.org/wiki/Sofija_Kymantait%C4%97-%C4%8Ciurlionien%C4%97
  6. Там само.
  7. Там само.
  8. Там само.
  9. Голіян О. Серед литовського жіноцтва…
  10. Там само.
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Фотофакт: Меган Фокс вчетверте стане мамою
Elle
2024-11-12T17:42:56Z
«Вся наша команда – це українці»: як Єлизавета Татарина відкрила веганську кав’ярню у Великій Британії
MC Today
2024-11-12T13:32:57Z
У total black і вишуканих прикрасах: Кейт Міддлтон здійснила новий вихід на публіку після хімієтерапії
Elle
2024-11-11T07:50:13Z
Воїн і актор Андрій Джеджула показав, як їде на перше цілодобове чергування з захисту від "шахедів"
Ukraine Art News
2024-11-07T12:19:03Z
Образ дня: Вікторія Бекхем показує, як носити найстильніший брючний костюм цієї осені
Elle
2024-11-07T09:39:38Z
Принц Вільям розповів про самопочуття Кейт Міддлтон після завершення хімієтерапії
Elle
2024-11-06T22:12:39Z
Вимагає $500 млн: Universal звинуватила дистриб’ютора Believe у піратстві музики Ріанни й Леді Гаги
Ukraine Art News
2024-11-06T20:31:05Z
Як змінився хлопчик з упаковки Kinder Chocolate і чим він займається сьогодні
Gloss
2024-11-06T15:43:08Z
Осінні ідеї стилізацій від Келлі Разерфорд: надихаємося новими образами зірки
Elle
2024-11-05T07:30:43Z
Проєкт «Спадок» спільно з Музеєм Ханенків презентував альбом романсів на тексти класиків і народних пісень
Ukraine Art News
2024-11-12T21:06:41Z
У Тернополі презентували мистецький проєкт пам'яті українських кобзарів
Ukraine Art News
2024-11-12T19:19:00Z
У Національному драмтеатрі імені Івана Франка відбулася ювілейна академія "Шевченко — шлях до перемоги"
Ukraine Art News
2024-11-12T18:49:12Z
Сергій Жадан та Ірена Карпа презентували у Києві вінілову платівку SKOVORODANCE
Elle
2024-11-12T18:21:41Z
Як пройшло відкриття персональної виставки MONATIK «The Views» в ЦУМ
Ukraine Art News
2024-11-12T18:00:45Z
У Львові, Івано-Франківську та Києві покажуть вистави, що стали фіналістами театрального фестивалю-премії "ГРА"
Ukraine Art News
2024-11-12T17:39:40Z
Виконавчою директоркою Українського культурного фонду стала Анастасія Образцова
Ukraine Art News
2024-11-12T17:13:03Z
The Views: як пройшла презентація картин та артоб'єктів MONATIK у ЦУМ Київ
Elle
2024-11-12T17:13:02Z
Століття магії сцени: Київський ТЮГ відзначив 100 років творчості
Ukraine Art News
2024-11-12T15:55:31Z
П’ятеро людей з команди фільму «Довбуш» загинули, семеро зникли безвісти – режисер Санін
Ukraine Art News
2024-11-12T22:01:03Z
Пінгвін . Думка
Cineast
2024-11-12T21:04:13Z
Більше 80 акторів і членів команди фільму «Довбуш» стали на захист України
KinoFilms
2024-11-12T20:51:27Z
У Києві представили фільм "Битва за світло", присвячений воїнам ППО, рятувальникам та енергетикам
Ukraine Art News
2024-11-12T20:15:43Z
Бріджит Джонс стає вдовою у першому трейлері фільму «Бріджит Джонс 4»
KinoFilms
2024-11-12T18:12:31Z
ТОП 10 популярних польських серіалів, які варто переглянути
MC Today
2024-11-12T16:52:15Z
Вийшов перший трейлер фільму "Місія нездійсненна: Фінальна розплата"
Ukraine Art News
2024-11-12T16:36:41Z
Зірка "Мосту шпигунів" Марк Райленс може зіграти Дамблдора в серіалі про Гаррі Поттера
Ukraine Art News
2024-11-12T15:39:45Z
Факт існування українського кіно унеможливлює просування російських фільмів на кінофестивалях, - кінорежисер Томенко
Ukraine Art News
2024-11-12T15:24:45Z
Маршрути пам’яті й більше подорожей Україною. Як змінилася туристична галузь під час війни. Інтерв’ю з Мар’яною Олеськів
MC Today
2024-11-12T13:32:56Z
Нестача даних, персоналу і не тільки: очільниця ДАРТ розповіла про виклики туристичної сфери
MC Today
2024-11-12T13:32:54Z
Засновник COMFY інвестував у 33 торгових парка в Польщі: що це за бізнес та як він працює
MC Today
2024-11-12T13:32:43Z
У Варшаві відкрили новий трамвайний маршрут. Це найдовша з 1950-х збудована ділянка
Хмарочос
2024-11-12T11:58:50Z
У Коломиї відреставрували двері, яким 235 років
Хмарочос
2024-11-12T08:32:50Z
У Штутгарті фасад ТЦ повністю закрили зеленою завісою
Хмарочос
2024-11-11T10:52:25Z
У Мексиці й Аргентині з'явилися аудіогіди українською
Ukraine Art News
2024-11-11T10:19:08Z
Оголошено переможців премії Restaurant & Bar Design Awards 2024
Хмарочос
2024-11-08T08:33:54Z
Дизайнери використали для інтер’єру готелю лише інвазивне дерево. Як евкаліпт став катастрофою для Португалії?
Хмарочос
2024-11-07T17:30:59Z
Секрети краси Гвінет Пелтроу, які точно вас здивують
Elle
2024-11-12T19:36:41Z
Який вигляд має наймодніша спідниця сезону
Elle
2024-11-12T19:24:45Z
В театрі Франка поставили п'єсу про Шевченка нашої сучасності
Ukraine Art News
2024-11-12T19:12:48Z
На Netflix вийде фільм про перший бій Усика з Фʼюрі
Ukraine Art News
2024-11-12T18:00:44Z
Українських роботодавців почали цікавити люди, старші за 50. Беруть навіть без досвіду
Хмарочос
2024-11-12T17:28:35Z
Кандидата взяли на роботу через спільне хобі з власником компанії. Як на це реагують українці: дискусія в LinkedIn
MC Today
2024-11-12T16:24:52Z
Як відбувається розшук особи через неуточнення даних – в ТЦК пояснили процедуру
MC Today
2024-11-12T16:10:29Z
У власника бактеріологічного інституту на Амосова кажуть, що не відмовляються від реставрації будівлі
Хмарочос
2024-11-12T14:49:52Z
Кличко звільнив керівника підприємства, яке займається продуктовими ярмарками
Хмарочос
2024-11-12T14:40:22Z
Як пройшов Beauty Tech Day і які проєкти представили стартапи-фіналісти L’Oréal Startup Hub
MC Today
2024-11-12T15:01:45Z
В «Резерв+» додадуть можливість повторного оновлення даних та інші функції – що відомо
MC Today
2024-11-12T13:33:00Z
Продаючий контент для 300+ клієнтів у різних нішах: як OVVA Promo привертає увагу споживачів онлайн
MC Today
2024-11-12T13:32:58Z
Куди рости у бізнесі? ChatGPT в рекрутингу, як залучати більше кандидатів? ВАЛЕРІЙ РЕШЕТНЯК, Robota.ua
MC Today
2024-11-12T13:32:55Z
«Дуже різні правила гри»: СЕО robota.ua про досвід роботи на українському та глобальному ринку
MC Today
2024-11-12T13:32:53Z
У Genesis представили карʼєрну онлайн-платформу INTRO. Що про неї відомо
MC Today
2024-11-12T13:32:50Z
«Через серйозні фінансові виклики»: ІТ-компанія MacPaw скорочує 20% команди
MC Today
2024-11-12T13:32:49Z
«Цей день настав». monobank випустив власний корм для котів – Гороховський розповів деталі
MC Today
2024-11-12T13:32:48Z
Експерти прогнозують, що перехід на євроколію вб’є «Укрзалізницю»
Хмарочос
2024-11-08T09:34:51Z
Секрети приготування смачного бургера в домашніх умовах
Photo Lviv
2024-10-24T04:57:29Z
Дуже смачна лазанья з козячим сиром
Elle
2024-09-23T13:39:47Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z
Готуємо рататуй: елементарний рецепт
Elle
2024-08-29T13:21:51Z
Рецепт легендарного сливового пирога з New York Times
Elle
2024-08-27T10:55:13Z
Яблучний пиріг з яблуком, мигдалем і ромом
Elle
2024-08-16T14:49:09Z