MY.UAСтатті
Подорож автом по Галичині 1936 року. Частина п’ята
Подорож автом по Галичині 1936 року. Частина п’ята

Подорож автом по Галичині 1936 року. Частина п’ята

Криворівня на Гуцульщині

Продовжуємо подорожувати Галичиною 1936 року у компанії Романа Купчинського з друзями. Враження від мандрівки автом, під псевдонімом Галактіон Чіпка, Купчинський описав у львівській газеті “Діло” під назвою “Автом по Галичині”. Третя частина вражень на шпальтах газети була опублікована 21 жовтня 1936 року у 237 номері часопису. Попередню частину можна почитати тут.

Традиційно зберігаємо оригінальний правопис тексту.

Околиця села Криворівня і дорога на Жаб’є. Листівка, 1912 р. З архіву Михайла Коцюбинського

КРИВОРІВНЯ

Вузький, глибокий провал, з боків високі хребти гір, а на склонах село. Мрячно і дико. Дном провалу річка і дорога – як звичайно в горах.

Криворівня має свою сторінку в українській літературі. Там приїздив і Франко і Грушевський і Кобилянська і Ходкевич, а головне, що там приїхав був Коцюбинський. Серед грізної, дикої природи Криворівні відкрив тіни забутих предків та передав їх на вічну память забудькуватим нащадкам. Колиб не припадок, що Коцюбинський приїхав, і не Криворівня – хто зна, чи булиб “Тіни забутих предків“ вийшли на денне світло. А так маємо в нашій літературі твір, що був би давно переложений на чужі мови, колиб ми не були тим, чим є.

Зате Криворівні належиться бодай посередно щира подяка від нас усіх. Колиб щорічно кожне соте село дало спонуку кожному сотому письменникові до написання подібного твору, то жюрі “Топіж-у“ не малоб багато клопоту з нагородами ї не булоб потім такої “повчальної” дискусії на цю тему як у минулому році.

Хата Василя Якібюка в Криворівні, в якій мешкав І.Франко

Застигли сліди великих письменників на дорогах і стежках Криворівні. Не вийде вже під вечір на прохід ні Франко, ні Грушевський, ні Коцюбинський. Сучасні більші письменники не люблять чомусь Криворівні, а з менших хіба десь котрийсь пережене автом і зліпить потім малий фейлетон.

В КОСІВСЬКУ ДОЛИНУ

Косів з двох причин славний: тому, що має багато сонця і тому, що належить до міст вичислених у відомій, повній змісту і настрою поемі:

“Коломия, Печеніжин,
Надвірна, Делєтин,
Косів, Кути, Городенка,
Заболотів, Снєтин”.

Місцевість пахлаб уже горами, якби не жидівські склепики і малаб прекрасний вид на доли, якби не порохи по дорогах.

Тому, коли хтось каже, що їде в Косів на вакації, то це тільки такий вислів, бо він напевно їде або в Смодну, Москалівку, чи в Город.

Краєвиди довкола р. Чорний Черемош у Криворівні. Фото першої половини ХХ ст. З фондів Національного цифрового архіву, Республіка Польща. Колекція з фотоархіву Генріка Поддебського

Ми до Москалівки…

Там у затишнім кутку, під чудовими горбами присіла вілля пп. Луцьких. Коли пощастить захопити в ній вільне місце – попросимо господарів за нічліг, коли не пощастить… також попросимо. Мусять з нами щось порадити. Веремя тепле – так хочби в клуні, або на піддашшю. Накривала маємо, а в авті цілий час возимо більшу скількість консерв, які мій товариш накупив у Львові… “бо ми будемо ночувати по верхах і полонинах”. (Досі ночували тільки раз “по верхах” – себто на першому поверсі в пансіоні пп. Перфецьких!).

Доля була для нас ласкава. Заїхавши і зайшовши трапили ми на щасливий момент: дехто з молоді вибрався на прогульку в далекі пори і два ліжка немов ждали на нас. А крім цього і вечера і снідання і обід і підвечірок. Наші консерви знову не прийшли до голосу і Шановні Читачі ще довго будуть ждати, заки вони до голосу прийдуть.

Косів, 1930-і рр.

СОНЯШНЕ ДОЗВІЛЛЯ

Авто дуже добра річ, їзда ним дуже приємна штука, але як любо один-два дні відпочити від нього. Не чути гуку мотору, не підскакувати на резерватах доріг, не тремтінні за кожну корову, пса, чи гуску, що мов навмисне пхаються під колеса.

Сядеш собі на лавочку в городці, чи на зелену траву на поляні і ловиш гави по ясній синяві неба. Сонце вже серпневе, не пражить приском, а тільки припікає. Без страху можна наставити до нього лице і замкнувши очі мріяти про далекі краї, широкі моря і про добрих, усміхнених людей.

А припече сонце так, що вже годі, то йдеш на Рибницю, що хоч має таку дуже рибну назву, то Петро Холодний-Молодший тільки в уяві ловив щодня по кілька пстругів. Зате купіль прекрасна, на гуку і вгорі від нього. І не за холодна як у Черемоші і не за тепла як у Дністрі. Ціле населення віллі як ввесь день на ріці: як не мокне в хрустальній воді, то сохне на камінню. Під сонцем Косова, в атмосфері дому пп. Луцьких нема права почати племінну суперечку. Буковинці, галичани і наддніпрянці живуть поруч себе в ангельській згоді, буває навіть, що ходять разом на проходи і вертаються розсміяні та вдоволені – з околиці і з себе.

Косів, 190-і рр. Фото Генрика Поддембського

Нерідко можна почути:

– Він дуже симпатичний. Нема в ньому галицької зарозумілости.

Або:

– Вона ні трохи не позує. Хоч добра поетка, то любить і пожартувати і не втратила жіночого чару.

Посилатиб до Косова наших людей з ріжних земель! Сонце, Рибниця, проходи і атмосфера неодно вибилиб їм з голови та навчилиб дивитися на себе ліпшими, справедливішими очима.

Косів, 1930-і рр. Фото Генрика Поддембського

ПОСУХА

Цього року, більш як коли, липень був посушний. Висохли рівчаки і джерельця, річки ледви слезили, а ріки ледви передирались між камінням. Може й тому так мало було мужчин у горах. Може й вони десь присохли і не могли рушити.

Де не приїхати – всюди страшна посуха на мужчин. Всюди на літних корсах – “кружок дівчат як мак лелів“, а тільки десь-не-десь бодяком хитався представник гіршої половини людства.

Оповідали мені, що якась пані з Познаня три рази за місяць зміняла пансіон. Але всюди стрічала ту саму обставину: брак мужчин. В останнім був один, але приступити до нього – ні гадки, бо був уже окупований давнішими мешканками.

– Бійтеся Бога! – нарікала перед власничкою пансіону. – За що я властиво плачу?! І чого я властиво тут цілий місяць трачу? Ані одного мужчини!

Кажуть, що розплакалася.

Косів, 1930-і рр. Фото Генрика Поддембського

Мені здається, що цей випадок можна використати до зроблення маєтку. Постаратися спершу за кілька мужчин, хоч би тільки на показ. По два-три на пансіон, а відкрити з десять пансіонів, а оголосити в познанських чи варшавських ґазетах, а брати два рази більше як звичайно…

Мав би всі пансіони повні, а при кінці вакацій і повну кабзу.

Вістка про приїзд якихсь мужчин оббігла швидко Косів і підміські села. Другого дня вечором, коло нашого місця постою, відбулася жіноча дефіляда моди, віку і росту – на жаль надармо; ми два були вже жонаті, а шофер заручений…

МУРОВАНКА

На шляху Жабє–Косів, коло Яблонова, стоїть старозавітна коршма “Мурованка“. В ній старозавітний жид продає гуцулам горівку, а нам обіцяв дати вина.

– Їдьте – казав один косівський бувалець – на Мурованку. Такого вина як там ви ніде не дістанете.

І ми поїхали. Цілим товариством, так що авто само дивувалося, що може стільки на собі помістити.

Приняв нас спершу молодий жид, докладно оглянув, кивнув головою, мотнув бородою і – повів у інші апартаменти перед лице старого жида. Цей у свою чергу оглянув нас і в свою чергу махнув бородою.

– Прошу, сідайте! – підставляв кожному крісло.

Ми посідали коло стола. Не сів тільки мій товариш.

– А ви чому, пане?…

– Не хочу. Дякую. Постою.

Старий жид подивився пильно на нього і видно поміркував: “Ануж то акцизник”.

Місто Косів, 1938 р. Фотограф Г. Поддембський

Ми замовили вино.

Довго воно не зявлялося, старий кудись вибігав, а врешті як зявився, то смакувало зовсім як янівський мід плюс вода з Рибниці.

Мало тільки ту прикмету, що коштувало так угорське чи румунське, а багато більше як янівський мід.

Тому раджу всім, хто стримає свої коні (звичайні чи “Н. Р.”) коло Мурованки, нехай зразу сідає коло стола і не будить якогось підозріння у власника. Зробить добродійство і для свого здоровля і для доброї слави “Мурованки”, яка своїми пивницями славна і в Мадярщині і Румунії, але не кожний про цю славу може переконатися.

(Продовження буде).

Галактіон ЧІПКА

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Українка висловилася проти росіянина в журі циркового фестивалю в Італії, її дискваліфікували
Ukraine Art News
2024-10-02T18:18:53Z
Кейт Бекінсейл зіграє круту героїню в новому екшні «Код "Чорна канарка"»
KinoFilms
2024-10-01T17:30:33Z
Відео з кортежем Джона Кеннеді після смертельного поранення продали за $137,5 тис. з аукціону
Ukraine Art News
2024-10-01T12:00:49Z
Прожив ціле століття: 39-му президенту США Джиммі Картеру виповнилось 100 років
Ukraine Art News
2024-10-01T10:37:02Z
Кохання на Сардинії: Ребел Вілсон поділилася світлинами весілля зі своєю партнеркою
Elle
2024-10-01T09:40:01Z
Оргії на "білих вечірках", торгівля людьми та секс-експлуатація: справа репера Diddy та до чого тут американські зірки
Ukraine Art News
2024-10-01T04:45:56Z
На фронті загинув артист балету Артем Колбасинський, який повернувся боронити Україну з Литви
Ukraine Art News
2024-09-30T11:15:46Z
Найстарша учасниця за всю історію: до фіналу конкурсу "Міс Всесвіт Південна Корея" потрапила 80-річна модель
Ukraine Art News
2024-09-30T08:30:43Z
Берег любові крізь роки. Іво Бобул та Ліля Сандулеса виступлять з двома концертами у Львові
Photo Lviv
2024-09-30T05:06:24Z
План на суботу: побачити артінсталяції у самому центрі Києва
Ukraine Art News
2024-10-03T09:04:02Z
У Львові відкриють виставу графіки Кшиштофа Томальского
Photo Lviv
2024-10-03T05:06:28Z
Чоловік знайшов справжню картину Пікассо в підвалі будинку
Ukraine Art News
2024-10-02T22:12:40Z
У Лос-Анджелесі представлять перший у світі музей ШІ-мистецтва
Ukraine Art News
2024-10-02T21:50:17Z
Мазепіана у музейних зібраннях та приватних колекціях: виставка у Києво-Печерській лаврі
Ukraine Art News
2024-10-02T17:37:00Z
Марина та Євген Шагови стануть спікерами ELLE Active Forum і розкриють всі секрети age management
Elle
2024-10-02T17:11:03Z
У США вийшов "Словник війни" Остапа Сливинського з присвятою Максиму Далі Кривцову
Ukraine Art News
2024-10-02T16:51:54Z
Інна Тютюн, Sense Bank: "Обов'язок великого бізнесу сьогодні — підтримувати культурні та соціальні ініціативи"
Ukraine Art News
2024-10-02T16:49:15Z
Пивоваров і KOLA записали дует "Ніч яка місячна" за віршем Михайла Старицького
Ukraine Art News
2024-10-02T16:10:53Z
Опубліковано релізний трейлер Until Dawn — гра виходить уже завтра
Overclockers
2024-10-03T08:07:57Z
"Мегаполіс" - фільм, який нарешті виходить в прокат
Ukraine Art News
2024-10-03T07:45:48Z
Роман Балаян отримав премію Довженка за видатний внесок у розвиток українського кіномистецтва
Ukraine Art News
2024-10-02T17:43:02Z
The Wild Robot - прем'єра в Україні 17 жовтня
Ukraine Art News
2024-10-02T17:11:06Z
Орландо Блум знявся в провальному трилері «Кривава права рука»
KinoFilms
2024-10-02T16:39:37Z
Відбувся перший в Ізраїлі показ фільму «Тіні забутих предків»
Ukraine Art News
2024-10-02T16:04:25Z
Міллі Боббі Браун та Кріс Претт на перших кадрах нового фільму братів Руссо «Електричний штат»
KinoFilms
2024-10-02T15:27:42Z
Леді Ґаґа чомусь стверджує, що сиквел «Джокера» не є мюзиклом
KinoFilms
2024-10-02T14:33:52Z
У Польщі покажуть фільм Сеїтаблаєва "Кіборги" про оборону Донецького аеропорту
Ukraine Art News
2024-10-02T14:27:51Z
Швейцарія та Італія посунули кордон, який «сповз» через швидке танення льодовиків
Хмарочос
2024-10-02T08:13:52Z
Кличко хоче закрити Центральний автовокзал
Хмарочос
2024-09-30T13:23:55Z
Як побудувати розумне місто? Частина 2
Хмарочос
2024-09-30T13:23:53Z
На місці промислової зони в Шанхаї облаштували ландшафтний парк з горами та водоспадом
Хмарочос
2024-09-30T09:13:28Z
Копець Люблінської унії на ретро фото
Photo Lviv
2024-09-30T05:12:25Z
Подорож автом по Галичині 1936 року. Частина третя
Photo Lviv
2024-09-26T05:12:24Z
Нові правила в’їзду до Євросоюзу: штампи в паспорті більше не ставитимуть
Хмарочос
2024-09-25T06:22:34Z
Смак міського громадянства. У які двері заходити для комфортного життя у давньому Львові
Photo Lviv
2024-09-24T12:24:32Z
"Будь-хто може спробувати": фронтмен гурту "Антитіла" Тополя зізнався, чи має політичні амбіції
Ukraine Art News
2024-10-03T11:03:48Z
Нацистську військову базу перетворили на житло за проєктом MVRDV
Хмарочос
2024-10-03T10:55:39Z
Pink Floyd продадуть Sony за $400 млн права на музику, назву та образи
Ukraine Art News
2024-10-03T10:39:39Z
Історичний будинок в центрі Києва приватизує дніпровський забудовник
Хмарочос
2024-10-03T09:37:44Z
Як обрати професійну косметику для домашнього догляду: поради експертки
Elle
2024-10-03T09:01:23Z
Суд в Києві не задовольнив позов в. о. директорки музею Голодомору Гасиджак щодо цькування за зовнішність
Ukraine Art News
2024-10-03T08:16:31Z
Чому через 34 роки після об’єднання Німеччини жителі східних регіонів почуваються громадянами другого сорту і як це впливає на Україну
Хмарочос
2024-10-03T08:14:15Z
Київ знову затягнуло пилом із казахських степів. Який прогноз?
Хмарочос
2024-10-03T08:08:23Z
Як у Північному Лондоні здійснили реновацію будинку початку ХХ століття
Хмарочос
2024-10-03T07:55:01Z
Розбираємося у внутрішній структурі мобільних процесорів Intel Lunar Lake
Overclockers
2024-10-03T10:45:54Z
Чутки: Assassin's Creed Shadows отримає кооперативний режим
Overclockers
2024-10-03T10:12:50Z
Відеокарти GeForce RTX 4060 набирають популярність серед користувачів Steam
Overclockers
2024-10-03T09:40:07Z
У процесорах Intel Arrow Lake під LGA1851 зміститься положення найгарячішої точки
Overclockers
2024-10-03T07:40:17Z
Росіяни за ніч запустили по Україні понад 100 дронів
Хмарочос
2024-10-03T07:28:44Z
MSI готує GeForce RTX 4070 Ti Super для фанатів S.T.A.L.K.E.R. 2. Покупці отримають копію гри
Overclockers
2024-10-03T06:52:01Z
Перші чутки про наступне сюжетне DLC для Starfield
Overclockers
2024-10-03T06:19:00Z
Дивіться свіжий тизер «Гри в кальмара», де повертається знаменитий Вербувальник
KinoFilms
2024-10-02T17:45:39Z
В Unreal Engine 5.5 додадуть нову технологію MegaLights
Overclockers
2024-10-02T13:19:47Z
Дуже смачна лазанья з козячим сиром
Elle
2024-09-23T13:39:47Z
Сезонний десерт: хрустка та ароматна сливова галета
Elle
2024-09-19T07:32:19Z
Ідеальний соус до будь-яких страв: чатні з помідорів
Elle
2024-09-17T16:04:06Z
Від Бенедикта до шакшуки: 7 смачних способів приготування яєць
Elle
2024-09-13T11:13:30Z
Фетучіні зі шпинатом і сиром горгондзола
Elle
2024-08-30T13:09:44Z
Готуємо рататуй: елементарний рецепт
Elle
2024-08-29T13:21:51Z
Рецепт легендарного сливового пирога з New York Times
Elle
2024-08-27T10:55:13Z
Яблучний пиріг з яблуком, мигдалем і ромом
Elle
2024-08-16T14:49:09Z
Літній пиріг із ягодами та кедровими горішками
Elle
2024-08-09T10:46:05Z